Ideje za Kanton Sarajevo

Locked
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#76 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by Thorgerson »

DrugaGimnazija wrote:Evo da počnem sa jednom idejom koju sam već predložio na drugoj temi:

:idea: Napraviti mobilnu aplikacija putem koje građani mogu prijavljivati nepropisno parkiranje i uzurpiranje pjesackih povrsina. Ove prijavi bi automatski isle u saobracajnu policiju. Policija koristi sliku kao dokaz i automatski šalje kaznu na kućnu adresu parking papka.

Kao šlag na tortu bi se moglo dodati da osoba koja vrši prijavu dobija 50% od naplaćene kazne (ovo sam vidio u Danskoj). Mislim da bi se ovako u rekordnom roku trotoari očistili od parkiranih auta.
Izvini, a gdje bi ti sa tim automobilima sa trotoara?

Jesi li vidio u Danskoj, da oni tacno znaju koliko imaju automobila, koliko imaju parking mjesta u gradu? Jesi li vidio da tamo uopste nema besplatnog parkinga. Cak i vanjska mjesta ispred zgrade se placaju. Simbolicno, ali se placaju.

Mislim nemoj me pogresno razumjeti, ja cesto zovem policiju, ali u svom naselju - gdje ima sasvim dovoljno parking prostora, samo ljudi nece da hodaju. Ali imas naselja gdje nema parkinga. Nema ga dovoljno jednostavno. I sta tu uraditi?

Nikakva aplikacija nece rijesiti taj problem.

Ovaj problem se mora rijesiti na sljedeci nacin.
- Mora se tacno znati koliko ima automobila u gradu, naselju, mjesnoj zajednici, opstini, ulici, zgradi. Sarajevo nije Mexico city. Pisljivih 300k stanovnika imamo.
- Mora se tacno znati koliko ima parking mjesta. Opet. Posao koji uopste nije zahtjevan, sigurno ima dosta podataka, samo treba to jos detaljisati i napraviti dobru bazu podataka.

Na osnovu toga onda fino hitno doneses odluku da se pravi parking, podzemna garaza, garaza na etaze na tim i tim dijelovima grada. Gdje je potrebno.

Uveo bih obavezno placanje svih parkinga. Dakle, ispred zgrade parking - da se placa. Tako je u drzavama koje ti spominjes vec. Znaci besplatnog parkinga - nema. To samo jos kod nas ima. I zato je i haos.

Naravno da to bude simbolicna suma, tipa 8-10 KM mjesecno. Odrediti parking - dio za goste, posjetioce. Svako mjesto ispred zgrade numerisati, i da se zna gdje ko moze parkirati.

Jednostavno utuviti ljudima u glavu da se moraju negdje nositi sa svojim autima - na trotoar ne moze, ali moras im ponuditi alternativu - garažu, parking i sl. Ako imaš 15.000 KM za auto moraš imati i 50 KM za garažu. Ako nemaš, prodaj auto onda.

Firme isto tako moraju svojim radnicima obezbjediti parking. Kako? Pa neka se snalaze. A ne npr u mojoj zgradi se otvori restoran, otvori se firma, sta biva? Pa nista. Parkiraju uredno na mjesta od stanara. Ako ima garaža pored, plati im garažu i nek tu parkiraju.

Eh kad to sve uradimo (sto je Danska uradila) - onda tek dolazimo do aplikacije. Pa fino ja dodjem na svoje mjesto, a tamo parkirano auto. Eh, fino uslikam i taj dobija kaznu. I to bi trajalo mozda koji mjesec i svako bi fino naucio gdje i kako treba parkirati.

I ovo uopste nije nemoguce, jer ako bosnjo ode u Dansku i to postuje, postovao bi i ovdje.


I najbitnije na kraju. Da bi ovo iole moglo da funkcionise - MORAS imati dobar javni gradski prevoz. Jer kad sve ovo sprovedes, ljudi ce sve manje koristiti auta, ja sam bio prosle godine u Oslu kod prijatelja, ne pada mu na pamet da vozi auto. Prvo jer je parking PAAAPRENO SKUP, drugo nema parking mjesto u firmi. Trece, nece da ga vozi jer je gradski prevoz perfektan, tacan i nemas peglanja.

Znaci sve je ovo uvezano i isprepleteno i mi nista ne radimo povodom toga. Osim nekakvih prica o izgradnjama garaža itd koje slusamo decenijama.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#77 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by DrugaGimnazija »

U potpunosti se slazem da se napravi vise parkinga.

Ali, to je nevezano s tim da se auta ne smiju parkirati u voznoj traci ili na trotoaru gdje smetaju drugim ucesnicima u saobracaju, pjesacima, osobama u kolicima itd.

U dosta slucajeva je ljudima mrsko negdje parkirati auto ili platiti parking. Ja tako planiram gdje trebam ici da uvijek znam gdje cu legalno ostaviti auto. Sve se moze, kad se hoce, a ilegalno parkiranje je ilegalno.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#78 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by DrugaGimnazija »

Citam na Klixu: "Skupština KS u junu bi se trebala izjasniti o Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o taksi prijevozu u Kantonu Sarajevo, u julu o Zakonu o javnom prijevozu putnika u Kantonu Sarajevo, a u oktobru o Prijedlogu zakon o izmjenama i dopunama Zakona o uređenju saobraćaja na području Kantona Sarajevo. "

Mislim da bi trebalo omoguciti ride-share usluge u Kantonu (npr. Uber, Bolt/Taxify i sl.). Ove kompanije su napravile revoluciju u taxi uslugama (na bolje) u mnogim gradovima i odlican su dodatak javnom prevozu. Brzi su od klasicnih taksija, jeftiniji i udobniji.
focko
Posts: 286
Joined: 15/11/2018 10:07

#79 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by focko »

1. Akcije jednom mjesecno pocev od vrtica osnovnih i srednjih skola. Djeca da jednu subotu u mjesecu ciste svoje dvoriste i okolinu. Organizovati nagrade za najvrijednije skole.

2. Sport muzika nauka ... takmicenja i takmicenja izmedju skola.

3. Posjete skolama u cilju edukacije. Policija vatrogasci okolis medicina psiholozi .. svakako je visak javnih sluzbenika neka svako iz svoje oblasti salje ljude po skolama.

Sve ovo da isprati i na dnevnoj bazi emituje tvsa. Ovo se za malo para moze sve izvesti. Akcije ta kanton i drzavu treba provoditi od djece ... za stare lijeka nema. Dakle djecu od malena edukovati i usmjeravati
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#80 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by The 51st State »

focko wrote:1. Akcije jednom mjesecno pocev od vrtica osnovnih i srednjih skola. Djeca da jednu subotu u mjesecu ciste svoje dvoriste i okolinu. Organizovati nagrade za najvrijednije skole.

2. Sport muzika nauka ... takmicenja i takmicenja izmedju skola.

3. Posjete skolama u cilju edukacije. Policija vatrogasci okolis medicina psiholozi .. svakako je visak javnih sluzbenika neka svako iz svoje oblasti salje ljude po skolama.

Sve ovo da isprati i na dnevnoj bazi emituje tvsa. Ovo se za malo para moze sve izvesti. Akcije ta kanton i drzavu treba provoditi od djece ... za stare lijeka nema. Dakle djecu od malena edukovati i usmjeravati
:thumbup: , ne kosta puno, a znaci.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#81 Saobracajne ideje za Kanton Sarajevo

Post by DrugaGimnazija »

:idea: Posto se ide u nabavku novih trolejbusa, treba razmisliti o nabavci hibridnih trolejbusa, koji imaju baterije koje se pune dok su u mreži i po potrebi mogu napustiti mrežu i voziti kao električni autobusi. Ovi trolejbusi su nesto skuplji (do 50%) od obicnih i tesko se mogu nabaviti polovni.

U nasoj situaciji bi ovi trolejbusi mogli produzivati postojece linije i omogucavati spojeve koji do sada nisu bili moguci. Npr. Dobrinja-Otoka bi mogla koristiti ul Kraljice Jelene i produzavati od Otoke do Z. Stanice Sjevernom longitudinalom i onda dalje kroz tunel Ciglane do Jezera. Takodje, trolejbus iz pravca grada ili Otoke bi mogao ici Alipasinom do Sipa i tu se okretati, a iz pravca grada na Mojmilu bi se mogao odvajati i novom IX transverzalom do Boljakovog potoka ili i dalje do Rajlovca.

:idea: GRAS vec posjeduje opremu koja pokazuje lokaciju svih vozila. Ovo bi se moglo iskoristiti tako sto bi objavljivali ove real-time podatke u GTFS formatu da bi mogli biti korišteni na aplikacijama poput Google Maps, Moovit, Citymapper, Transit i sl.

:idea: Iskoristiti zeljeznicku prugu za prigradski zeljeznicki saobracaj, koji bi bio uvezan sa gradskim. Polusatni polasci iz pravca Ilijasa i Hadzica bi se mogli ostvariti vec sa 6 garnitura, a moglo bi se poceti i sa samo 2 garniture (po jedna za svaki pravac) i uvodjenjem dodatne stanice C. Vila/Buca Potok.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#82 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by Tesla Edison »

Prvo što bi se moglo uraditi a nije skupo je nabavka lakošinskih željezničkih garnitura (oko 20-tak komada za početak) i uspostaviti linije Tarčin-Ilidža (Pejton)-Ž.stanica, napraviti stajalište u ulici Nedima Filipovića i uspostaviti liniju Č.Vila-Vogošća, Ž.Stanica -Ilijaš-Podlugovi i Č.Vila -Rajlovac te Ž.Stanica-Rajlovac-Reljevo.

Za liniju Tarčin-Ž.Stanica staviti interval 30 minuta i ne bi bilo više potrebe za autobuskim linijama Ilidža-Hadžići i Ilidža-Tarčin.

Također ukinula bi se potreba za autobuskim linijama Ž.Stanica -Rajlovac i Ž.Stanica -Reljevo dom.

Autobusi bi se mogli upotrijebiti za deficitarne linije a njih ima ko u priči.

Sa ovim bi se uveliko popravio javni prijevoz u KS.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#83 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by DrugaGimnazija »

^^ Sve dobre ideje. Jedino bi bila potrebna izgradnja duplog kolosijeka od Rajlovca na jug i sjever da bi se stavilo vise od 3 garniture na svaku od pruga. Jednostavno nema dovoljno ukrstanja, a ova vrsta saobracaja ne trpi "cekanje na ukrstanje".
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#84 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by DrugaGimnazija »

Ideje za Ministarstvo Saobraćaja se mogu proslijediti ovdje: [email protected]
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#85 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by lajkujMe »

Sistematsko rjesavanje prekobrojnih vozila, premalo parking prostora i javnog gradskog saobracaja.
3 u 1.

-Sto se tice rjesenja za parkinge, napraviti analizu koliko parking prostora imamo, ukloniti sva neregistrirana vozila to jest olupine.
-Promjeniti zakon o gradnji podzemnih garaza tako da se privatniku omoguci da zavrsi sve na jednom mjestu i veoma brzo u roku par dana za sve dozvole i da im se dodjeli zemljiste na koncesiju (otvorene povrsine izmedju zgrada).
-Uslov koncesije bi bili da cijena mjesecnog rentanja bude prihvatljiva gradjanima i da je iznad garaza park.
Benifit njima bi bila besplatno zemljiste na duzi period, minimalna papirologija, smanjeni parafiskalni nameti.

-Nakon sto se stvori dovoljna infrastruktura, za svako vozilo zahtjevati dokaz o osiguranom parking mjestu.

I nakon toga svaki parking prostor naplacivati.
Na fazon onih satova, 1 do 2 sata besplatano onda po tarifi 1km 1 sat. Ispred svih zgrada i javnih parkinga.

Zabraniti promet Euro 1 kategorije u citavom gradu, euro 2 zabrana u jezgru grada (Marijin dvor-Bascarsija)
Euro 3 do 6 omogucen ulaz.

Sve prihode od gore navedenih finansirati subvencije za Javni prevoz, naravno pokusati rjesiti problem Grasa i da se stvori moderna samooodrziva firma.
Ulagati u prosirenje Tramvajske mreze, uvodjenje CNC autobusa i Minibusa, stabilizacija svih linija, i uvodjenje sto neko rece hibridnih elektricno trolejbuskih vozila sto vise moguce.

Uvodjenje aplikacije savjesni Gradjanin gdje uz slikanje i prijavu MuPU je moguce kaznjavanje ne samo nepropisno parkiranih vozila, nego i prijava vandala, i vozila koji stoje tamo gdje ne trebaju, prijava zagadjivaca okoline tipa bacanje smeca s zgrada i tako.
Uvesti nagrade za uspjesnu prijavu kao sto neko rece gore

Izgradnja besplatnih velikih parkinga u Vogosci, Ilidzi i Rajlovcu i Dobrinji za potrebe radnika koji zive van grada i subvencionirati ih da se motivisu da ne ulaze autima u grad.
-Subvencija koristenja bicikala i skutera i rentanja istih.

Kreiranje najmanje tri tima pri KJKP RAD s specijalnim vozilima i opremom za uklanjanje grafita s zgrada i non stop cistit fasade od tog sranja

Usput stvoriti sistem nagrade za pojedince koji prijave osobe koje su crtale grafite.

Poostriti zakon o vandalizmu, svaki uhvaceni "umjetnik" ce platiti kaznu veliku, platice cijenu istrage, cijenu sudjenja, cijenu popravke stete i cijenu nagrade ako je prijavljen. Ako je u pitanju maloljetnik obaveze placaju njegovi roditelji. U slucaju ne mogucnosti naplate maloljetnika ili roditelje natjrati na drustveno korisni rad.

-CCTV uzeg centra grada

I na kraju, osnivanje to jest reformacija komunalne policije.
Ona bi obnasala duznosti eko policije, i obicne policije u odredjenim djelatnostima.
Parking, vandalizam (grafiti i ostecenje javne imovine), ostecnje zelenih povrsina, negalno odbacivanje otpada i slicno. Pojacati pauk sluzbu.
-Uvodjenje vinjeta za sva teretna vozila koja se krecu gradom (sem tranzitom) i naplata toga. Pogotovo za vozila iznad 7t.

Ps. Sto se tice gradskog saobracaja uvesti pracenje vozila preko aplikacija, mogucnost placanja preko istih. Uvesti led ekrane na stanicama imati tacno red voznje u minutu.

I sto je meni najbitnije, kreacija aplikacije za birokratske zahtjeve. Tako da se Maticna evidencija moze aplikacijom naruciti, vjencanja, i razno razne papire sto non stop vadimo u cipsu ili opstini na salteru.
Cilj smanjenje opterecenosti istih sluzbi smanjivanje radne snage i ubrzanje procedure.
Stvoriti punktove za sve na jednom mjestu. Da se ne mora gubiti vrijeme za to obilazecih 100 raznih sluzbi.

Zabrana rada kladionica u krugu 400 metara od skola, uveati parafiskalni namet za svaku kladionicu po filijali toliko i toliko para za godisnju dozvolu.

Ulaganje i subvencija izgradnje sportskih sadrzaja u i van grada. Od igralista do terena. Subvencija pogotovo za omladinske sportove, kulturna udruzenja i slicno.
Razno razni projekti za mlade, to ukljucuje natjecanja, sportska, kulturna ili znanstvena, sajmovi, sve da bi mladi imali cime da se bave sem ulicom.

Prosirenje postojecih kulturnih, izgradnja novih objekata, finansiranje novih projekata tipa festivala i slicno.
Dogadjaje razviti maks.
Okolicu Sarajeva isto srediti mnogo je tu potencijala neiskoristenog.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#86 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by King Theoden »

De prvo pritisnite da naprave po još jednu traku iliti dupli kolosijek od aerodroma pa do izlaza iz grada kako bi se izbjegle one silne gužve.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4367
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#87 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by VladaFBiH »

Prijedlog za nastavak akcije "Čisto moje Sarajevo":

- Posaditi 10-20.000 crnogoričnih stabala koja će smanjiti zagađenje i u zimskom periodu (listopadna koja se furaju u gradu "ne rade" zimi :) ) - ovdje samo voditi računa da se izaberu najpogodnija za našu klimu i koja maksimalno upijaju prašinu (imamo problem s prašinom u Sa) odnosno najviše "čiste" zrak
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#88 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by TheGodfather001 »

Sve besplatne parkinge početi naplaćivati, a dati subvencije stanarima okolnih zgrada za godišnje parking karte. Od tog novca povećati broj zelenih površina (posaditi drveće, travu, cvijeće) i makar očistiti vozila JGP-a. Mislim da je ovo nekako najrealnija opcija koja se relativno brzo može implementirati.
Predložio bih da se sva ratna oštećenja fasada na potezu Zapadni prilaz - Stari Grad, Aerodrom-Stari Grad i/ili obrnuto, otklone, poprave ili barem maskiraju jer ružna i tužna slika dočekuje turiste, posjetioce, investitore, tada postaje očito da smo nesposobni da glavni grad uljepšamo za minimalne novce.
Također, predložio bih da se naloži svim vlasnicima individualnih objekata da postave fasade na svoje objekte uz stručni nadzor, a da boje budu urbanistički i vizuelno harmonizirane.
A ekspoze @lajkujMe je dobar, ali ni Beč ga ne bi mogao realizovati u jednom mandatu.
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#89 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by lajkujMe »

TheGodfather001 wrote:Sve besplatne parkinge početi naplaćivati, a dati subvencije stanarima okolnih zgrada za godišnje parking karte. Od tog novca povećati broj zelenih površina (posaditi drveće, travu, cvijeće) i makar očistiti vozila JGP-a. Mislim da je ovo nekako najrealnija opcija koja se relativno brzo može implementirati.
Predložio bih da se sva ratna oštećenja fasada na potezu Zapadni prilaz - Stari Grad, Aerodrom-Stari Grad i/ili obrnuto, otklone, poprave ili barem maskiraju jer ružna i tužna slika dočekuje turiste, posjetioce, investitore, tada postaje očito da smo nesposobni da glavni grad uljepšamo za minimalne novce.
Također, predložio bih da se naloži svim vlasnicima individualnih objekata da postave fasade na svoje objekte uz stručni nadzor, a da boje budu urbanistički i vizuelno harmonizirane.
A ekspoze @lajkujMe je dobar, ali ni Beč ga ne bi mogao realizovati u jednom mandatu.
Niti kazem da treba sve u jednom mandatu nek daju sebi plan progresivni od 15 god. Uz planove finansiranja vecina ovoga bi se moglo zavrsiti.

Mnoge od ovih ideja sto sam predlozio sam kopirao iz EU. Npr javne garaze pod koncesijom sam kopirao od Svedske. Oni su to rijesili na fin nacin da se maksimalno olaksa gradnja istih. Drzava ne pita za eko norme, za urbanisticke dozvole. Bitno je samo da su neprimjetni, da je cijena ok za najam. Sada kada hodas Stockholmom npr ne vide se auta u naseljima parkirana sem na privremenim mjestima gdje funkcionise uz onaj kartonski sat (za posjetioce). A garaze su vecinom podzemne iznad njih je zelenilo ili djeciji park. I funkcionisu bez "radnika" nego se izdaju iskljucivo stanarima koji dobiju cip kljuc da mogu ulaziti i izlaziti iz garaze.
Najam tih Garaza u sred Stockholma je 90km mjesecno sto je za nase standarde jeftino a kamoli za njih.
Sistem ulaza u grad isto je lako rjesiv s postavljanjem specijalnih kamera na ulazima u jezgro. Npr stub kamera kod SCC na semaforu slika tablice i sticker eko kategorije ako si 1 euro onda ti stize automatski kazna na adresu... aplikacija isto tako nije toliko komplikovan projekat najveca prepreka je zakonska regulativa ali to se da isto izmjeniti.

U svakom slucaju mora se postepeno raditi krenuti od najlaksih pa napredovati sistematski. Za 15 god mogao bi imati skroz drugaciju sliku grada da ga ne prepoznas. Pravu metropolu.

Sto se tice fasada, vec postoje neki projekti ali je sve to kilavo, problem je sto ima mnogo objekata bez fasade i instalacije grijanja a kosta puno.
Ja licno mislim da grad treba krenuti u sistematsko osvjezivanje starogradnje tu mislim na austrougarske zgrade. Stvoriti projekat i finansiranje zajedno s EV i obnoviti fasade.
Sto se tice post II rat gradnje tu postepeno uvesti red pogotovo oko naplate odrzavanja zgrada, omoguciti povoljne i lase kredite za zajednice EV i poceti sistematski rjesavati toplotnih fasada uz fokus na zgrade koje nemaju centralno grijanje i koje su veoma stare i oronule pa po kategorijama sibati uljepsavati i stvoriti odrzive ekonomske projekte. Nek stvore projekat koji ce trajati 20 do 30 god. Moguce je komplet starogradnju obnoviti.

Sto se tice individualnih objekata, mnogo tih objekata nema fasadu jer nisu materijalno omoguceni da to urade.
Tu su vlasnici sami krivi jer su krenuli u gradnju kuce pod svaku cijenu.
Mislim da je tu prvo rjesenje da se nekako uvede zakonska regulativa o napustenim objektima kojih je mnogo na zalost. Umrli starci a potomci se raselili, mnoge kuce uopste nisu koristene godinama i prepusteni su vremenu.
Jedno od rjesenja je prisilna prodaja takvih objekata pa cak i do mjere da drzava pokusa silom prodati te objekte u krajnjem slucaju srusiti.
Omoguciti povoljne kredite ljudima za toplotne fasade i uvodjenje grijanja koje je ekoloski prihvatljivo.
Isto tako sve nove kuce koje hoce da se grade, zakonom obavezati da se na krovovima stave solarno toplotne ploce. Danas je cijena tih sistema ne znatno skuplja od obicnog krova samo subvencionirati razliku u cijeni da bude bara bara.
To su vec probali u nekim zemljama tipa Njemacka.
Glavni problem koji je nastao je "visak" struje koji se stvara, elektroprivrede se zale kako mnogim vlasnicima kuca zapravo placaju struju umjesto da je naplacuju.
Sto je dobro za vlasnika ali ne i za elektroprivrede.
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#90 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by AmirBaa »

bez uvrede ljudi, ali 90% ovih ideja su vam smijesne, i vidi se da previse gledate europske napredne drzave i pokusavate neke stvari prebaciti ovdje. Vi bi ovdje uvodili hibridne trolejbuse, aplikacije da se salju ljudima automatski kazne na osnovu fotografije, ukidanje besplatnih parkinga, parkovi, garaze...u gradu gdje se rupa na glavnoj cesti ne popravi mjesecima, u gradu gdje je neplanska gradnja i ilegalna gradnja svakodnevnica, gdje se desavaju pljacke svaku noc u svakom naselju, gdje ljudi loze gume da se ugriju, voze se auta stara 40 godina, staje se u trake da se ode do trafike ili po burek, gdje se svakodnevno ruse klupe i sve sto imalo lijepo izgleda od strane neizivljene omladine itd itd. Mi smo najmanje 50 godina iza Svedske, Norveske, Danske, a necemo ih stici tako sto cemo hibridne trolejbuse uvoditi :thumbup:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4367
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#91 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by VladaFBiH »

AmirBaa wrote:bez uvrede ljudi, ali 90% ovih ideja su vam smijesne, i vidi se da previse gledate europske napredne drzave i pokusavate neke stvari prebaciti ovdje. Vi bi ovdje uvodili hibridne trolejbuse, aplikacije da se salju ljudima automatski kazne na osnovu fotografije, ukidanje besplatnih parkinga, parkovi, garaze...u gradu gdje se rupa na glavnoj cesti ne popravi mjesecima, u gradu gdje je neplanska gradnja i ilegalna gradnja svakodnevnica, gdje se desavaju pljacke svaku noc u svakom naselju, gdje ljudi loze gume da se ugriju, voze se auta stara 40 godina, staje se u trake da se ode do trafike ili po burek, gdje se svakodnevno ruse klupe i sve sto imalo lijepo izgleda od strane neizivljene omladine itd itd. Mi smo najmanje 50 godina iza Svedske, Norveske, Danske, a necemo ih stici tako sto cemo hibridne trolejbuse uvoditi :thumbup:
Dijelom se slažem s tobom da je dosta ideja "utopijsko" i izgledaju jako daleko (iako su samo korak od nas) ali s druge strane umjesto kritike mogao si dati neke ideje koje su sprovodive po tvom mišljenju.
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#92 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by Juni »

Ruševni objekti su mi najmanji problem, takvi kakvi su još uvijek su ljepši od ogromne većine novogradnje! Još ako iz njih niče drveće, pa proizvodi kisik-puna šaka brade :skoljka:
Naslovnica
Posts: 27664
Joined: 20/03/2013 15:38

#93 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by Naslovnica »

focko wrote:1. Akcije jednom mjesecno pocev od vrtica osnovnih i srednjih skola. Djeca da jednu subotu u mjesecu ciste svoje dvoriste i okolinu. Organizovati nagrade za najvrijednije skole.

2. Sport muzika nauka ... takmicenja i takmicenja izmedju skola.

3. Posjete skolama u cilju edukacije. Policija vatrogasci okolis medicina psiholozi .. svakako je visak javnih sluzbenika neka svako iz svoje oblasti salje ljude po skolama.

Sve ovo da isprati i na dnevnoj bazi emituje tvsa. Ovo se za malo para moze sve izvesti. Akcije ta kanton i drzavu treba provoditi od djece ... za stare lijeka nema. Dakle djecu od malena edukovati i usmjeravati
Moja djeca NEĆE čistiti svoje dvorište i okolinu jer ih ona nisu ni uprljala.
Ne treba meni Kanton da moju djecu uči kulturi življenja.
Moja djeca papirić od bombona ubace u kontejner ili nose po džepovima, pa isprazne gdje treba.
Ne bacaju kesice od čipsa i kole po ulici i veoma su svjesna zaštite čovjekove okoline. Naučeni su od malena, od roditelja koji su im isti takvi.
I gledam sada hampa se digla, proljetno čišćenje, da građani izađu, da se prihvate posla.
Ne pada mi na pamet. Neka čisti ko hoće, ja neću ni prstom mrdnuti.
Papani rade gradu to što rade, a ja da čistim iza njih. Razbijenih pivskih flaša, narkomanskih šprica, zapišanih haustora, zasranih zelenih površina...
To nije način rješavanja problema nećistoće grada i ja neću da učestvujem u tome, ni ja ni moja djeca.
User avatar
piupiu
Posts: 16352
Joined: 05/01/2008 05:08

#94 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by piupiu »

NeDirajSirotinju wrote:Zabrana držanja pasa u stanovima jer vlasnici ovih pasa puštaju pse u parkove gdje vrše veliku i malu nuždu i time onemogućuju korištenje tog prostora ni za šta drugo osim za javnog toaleta kućnih ljubimaca. Zelenih površina u Sarajevu gotovo da nema, i ono što ima, zapišavaju psi kojekakvih "dama", "muda" i "gospode".
Po parkovima vrši nuždu i druga "živinčad", pišajućeg homo sapiensa na sve strane, da ne kažem koliko je ljudskih govana po javnim površinama. Svoje predrasude prema psima treba ipak ostaviti po strani, psi niti pišaju, niti kenjaju količinski, a društvo bi, valjda, ko u svim normalnim dijelovima svijeta, trebalo u parkove postaviti instrukcije o ponašanju vlasnika pasa - kupljenje ljubimčevog klička u kesicu i njegovo bacanje u kantu, itd.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#95 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by Thorgerson »

Naslovnica wrote: Moja djeca NEĆE čistiti svoje dvorište i okolinu jer ih ona nisu ni uprljala.
Ne treba meni Kanton da moju djecu uči kulturi življenja.
Moja djeca papirić od bombona ubace u kontejner ili nose po džepovima, pa isprazne gdje treba.
Ne bacaju kesice od čipsa i kole po ulici i veoma su svjesna zaštite čovjekove okoline. Naučeni su od malena, od roditelja koji su im isti takvi.
I gledam sada hampa se digla, proljetno čišćenje, da građani izađu, da se prihvate posla.
Ne pada mi na pamet. Neka čisti ko hoće, ja neću ni prstom mrdnuti.
Papani rade gradu to što rade, a ja da čistim iza njih. Razbijenih pivskih flaša, narkomanskih šprica, zapišanih haustora, zasranih zelenih površina...
To nije način rješavanja problema nećistoće grada i ja neću da učestvujem u tome, ni ja ni moja djeca.
Zbog takvog stava, kakav ti imas - ovaj grad ce uvijek biti prljava kasaba.

Kakve veze ima je li tvoje dijete bacilo papiric ili nije? Pa nisi na selu. Ti kao gradjanka, treba da djelujes aktivno i da svojim primjerom pokazes. Ako vidis papiric da ga podignes i bacis. A ne da ga zaobidjes u smislu, sta me briga, ja sam gradjanka, nisam ga ja bacila. Znaci ti odgajas dijete, ako vidi neko drugo smece koje on nije bacio, jebajiga neka ga. Samo ga preskoci.

Upravo mi se zato i dopada ova akcija kantona, jer je ovo jedna od najljepsih stvari koja se mogla desiti! Da se kod ljudi probudi ta svijest, da djeluju aktivno. A ne da budemo pasivci, nismo mi - sta mene to briga, nije to moj problem. Nikad sa takvom svijescu necemo naprijed. Ono...linijom manjeg otpora.

I treba da upozoravamo i druge. Ako vidis da neko dijete baci, trebas ga upozoriti. Pa i odraslu stoku. Sta mislis zasto je vani sve cisto? Pa zato sto te svi smekaju, pa probaj baciti papiric, 10 njih ce skociti na tebe. Il ako ne skoce, naici ce neko i sam ce skloniti papiric. Nece cekati da naidje komunalac, nece cekati da neko drugi to uradi, niti ce uopste njegov mentalni sklop to pojmiti tako kao tvoj - nisam ja to bacio, not my problem.

Ali ne! Gradjani, ponosni gradjani Sarajeva, ne - to nije njihov posao. Oni su platiti 7,50 KM rezija RAD-u i neka se neko drugi bakce s tim. Zamisli da ukaljas ponos svoj i sagnes se dignes papiric, kesu. :shock:


Trebate nekad malo otputovati iz ove konzerve, pa da vidite kako to u normalnom svijetu fukncionise, ali da probate ako imate mogucnost ostati duze, cisto da vidite kako ide zivot obicni, ne turisticki. Proljetne akcije ciscenja organizovane sam vidjao cesto vani. Mozda ne organizovane od strane grada ili ne znam kako, ali sam vidjao npr u Skandinaviji da se ljudi na proljece okupe i sami ciste okolo zgrada, sade cvijece itd. Nit ih ko tjera, ni nista... ali kad se otopis snijeg bude malo smeca. Bude svega se nakupi. Kosi se trava, sade cvijece... I niko od njih se ne pita, pa jebote sta ja ovo radim nisam ja ovo smece bacio.

Dobronamjerno ti kažem... ovo tvoje razmisljanje - nije ok. Nije ok ni da tako dijete odgajas.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#96 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by Thorgerson »

AmirBaa wrote:bez uvrede ljudi, ali 90% ovih ideja su vam smijesne, i vidi se da previse gledate europske napredne drzave i pokusavate neke stvari prebaciti ovdje. Vi bi ovdje uvodili hibridne trolejbuse, aplikacije da se salju ljudima automatski kazne na osnovu fotografije, ukidanje besplatnih parkinga, parkovi, garaze...u gradu gdje se rupa na glavnoj cesti ne popravi mjesecima, u gradu gdje je neplanska gradnja i ilegalna gradnja svakodnevnica, gdje se desavaju pljacke svaku noc u svakom naselju, gdje ljudi loze gume da se ugriju, voze se auta stara 40 godina, staje se u trake da se ode do trafike ili po burek, gdje se svakodnevno ruse klupe i sve sto imalo lijepo izgleda od strane neizivljene omladine itd itd. Mi smo najmanje 50 godina iza Svedske, Norveske, Danske, a necemo ih stici tako sto cemo hibridne trolejbuse uvoditi :thumbup:
Pa dobro, treba imati neku viziju, zar ne? Sta cemo sad, da razmisljamo o tome kako nabaviti polovne 20 godina stare trolebuse, opet? Da nam to bude cilj?

Sto se tice hibridnih trolebusa, za to nisam. Vozila su preskupa i boga pitaj kakva su za odrzavanje. Ta igracka nama ne treba. Bolje za taj novac kupiti tramvaj koji je 10x isplativije i dugorocnije rjesenje. I ne vidim poentu za vozilo koje ce izlaziti van kontakte mreze? Gdje ce ici taj trolebus? Ako mi imamo ustaljenu liniju? Ne kontam bas taj dio.

Takodjer to slikanje vozila i kazni, ne znam ni to mi se ne svidja, jer kazem moramo prvo rijesiti problem parkiranja, garaža itd. Dobra je to ideja, ali ne misilm da je od neke krucijalne vaznosti.

Ali za placanje svih parkinga jesam. Jer je to jedini nacin da se uredi ta oblast. Znaci ako ima javni parking ispred zgrade, uvesti min neko simbolicno placanje 7-8 KM po automobilu. To nije neki novac, ali bi se s tim novcem mogla urediti ta oblast.

Sad imas situacije gdje se npr napravi nova zgrada pored stare zgrade i onda stanari nove zgrade ne kupuju garaže i gdje ce parkirati nego na prostor stare zgrade. I nastaje belaj. Da ne govorim o tome da svaka zgrada ima i poslovne prostore, gdje niko ne vodi brigu gdje ce ti ljudi koji tu rade parkirati? Lola kupi poslovni, otvori firmu i parkira gdje hoce. Kafici, restorani itd. Znaci nista nije uredjeno.

Da je ovo rijeseno kako sam gore napisao, to ne bi moglo. Jer bi kupac fino pitao investitora, ok druze gdje cu parkirat? Pa mu investitor ne bi mogao reci, ma eto ima tu dosta javnog parkinga. Nego bi mu morao reci jbg evo imamo opciju da kupite garažu ili da nemate auto. Pa tako kupac ne bi imao izbora kakav sad ima.

Sve se to moze - da se hoce.
Naslovnica
Posts: 27664
Joined: 20/03/2013 15:38

#97 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by Naslovnica »

Thorgerson wrote:
Naslovnica wrote: Moja djeca NEĆE čistiti svoje dvorište i okolinu jer ih ona nisu ni uprljala.
Ne treba meni Kanton da moju djecu uči kulturi življenja.
Moja djeca papirić od bombona ubace u kontejner ili nose po džepovima, pa isprazne gdje treba.
Ne bacaju kesice od čipsa i kole po ulici i veoma su svjesna zaštite čovjekove okoline. Naučeni su od malena, od roditelja koji su im isti takvi.
I gledam sada hampa se digla, proljetno čišćenje, da građani izađu, da se prihvate posla.
Ne pada mi na pamet. Neka čisti ko hoće, ja neću ni prstom mrdnuti.
Papani rade gradu to što rade, a ja da čistim iza njih. Razbijenih pivskih flaša, narkomanskih šprica, zapišanih haustora, zasranih zelenih površina...
To nije način rješavanja problema nećistoće grada i ja neću da učestvujem u tome, ni ja ni moja djeca.
Zbog takvog stava, kakav ti imas - ovaj grad ce uvijek biti prljava kasaba.

Kakve veze ima je li tvoje dijete bacilo papiric ili nije? Pa nisi na selu. Ti kao gradjanka, treba da djelujes aktivno i da svojim primjerom pokazes. Ako vidis papiric da ga podignes i bacis. A ne da ga zaobidjes u smislu, sta me briga, ja sam gradjanka, nisam ga ja bacila. Znaci ti odgajas dijete, ako vidi neko drugo smece koje on nije bacio, jebajiga neka ga. Samo ga preskoci.

Upravo mi se zato i dopada ova akcija kantona, jer je ovo jedna od najljepsih stvari koja se mogla desiti! Da se kod ljudi probudi ta svijest, da djeluju aktivno. A ne da budemo pasivci, nismo mi - sta mene to briga, nije to moj problem. Nikad sa takvom svijescu necemo naprijed. Ono...linijom manjeg otpora.

I treba da upozoravamo i druge. Ako vidis da neko dijete baci, trebas ga upozoriti. Pa i odraslu stoku. Sta mislis zasto je vani sve cisto? Pa zato sto te svi smekaju, pa probaj baciti papiric, 10 njih ce skociti na tebe. Il ako ne skoce, naici ce neko i sam ce skloniti papiric. Nece cekati da naidje komunalac, nece cekati da neko drugi to uradi, niti ce uopste njegov mentalni sklop to pojmiti tako kao tvoj - nisam ja to bacio, not my problem.

Ali ne! Gradjani, ponosni gradjani Sarajeva, ne - to nije njihov posao. Oni su platiti 7,50 KM rezija RAD-u i neka se neko drugi bakce s tim. Zamisli da ukaljas ponos svoj i sagnes se dignes papiric, kesu. :shock:


Trebate nekad malo otputovati iz ove konzerve, pa da vidite kako to u normalnom svijetu fukncionise, ali da probate ako imate mogucnost ostati duze, cisto da vidite kako ide zivot obicni, ne turisticki. Proljetne akcije ciscenja organizovane sam vidjao cesto vani. Mozda ne organizovane od strane grada ili ne znam kako, ali sam vidjao npr u Skandinaviji da se ljudi na proljece okupe i sami ciste okolo zgrada, sade cvijece itd. Nit ih ko tjera, ni nista... ali kad se otopis snijeg bude malo smeca. Bude svega se nakupi. Kosi se trava, sade cvijece... I niko od njih se ne pita, pa jebote sta ja ovo radim nisam ja ovo smece bacio.

Dobronamjerno ti kažem... ovo tvoje razmisljanje - nije ok. Nije ok ni da tako dijete odgajas.
Stvarno mi je dosta i ne interesuje me više kako grad izgleda.
Moja svijest i svjest moje djece je itekako budna i prisutna i ja onim što činim svojom kulturom stanovanja činim grad čistim i kulturnim sa moje strane, ali sam odustao od drugih.
Meni je dosta, zaboli me više, dabogda pokrepali u vlastitom smeću i govnima.
Izlazio sam sa komšijama i čistio oko zgrade, pa odustao. Odustali i oni. Nemam ja ni vremena ni volje da izlazim svakih 7 dana i čistim okolo, jednostavno više nema nikakve svrhe.
Krenem na vikendicu, neko na putu pored istresao kamion građevinskog otpada. Prijaviš policiji i na to se svodi. Dođeš slijedeći put i već su tu 3 kamare građevinskog otpada. I to je svuda tako.
Svaki dan se čuje motorka u šumi, svi to znaju, i policija, i šumar, svi u talu. Kome da prijaviš?!
Pa na Alipašinom je 75% automobila parkirano u zabrani, kome ba više da zoveš policiju?! Ne da ispadaš smiješan, nego...Kažeš mu ša se tu parkiraš, još samo fali da dobiješ batina, a meni ne pada na pamet da se tučem sa papanima.
Ja sam dovoljno bio vani i vidio svijeta i znam kako može biti čisto (i kako može biti prljavo). Mi smo što se tiče čistoće i kulture na silaznoj putanji i ja sam odustao od borbe s vjetrenjačama.
Ujutro krenem u lift, neko se popišao. Jednom sedmično neko se popiša u haustoru (koji se zaključava). Gledam da ne ugazim.
Gadi mi se sve.
Ne želim da učestvujem u čišćenju, odem na posao, vratim se, gadi mi se izaći i prošetati od smeća i parkiranih automobila.
Odem na Igman, ispod svakog drveta kamara smeća i ostaci roštilja. Užas. Plače ti se.
Ne. Ja sam odustao i dosta mi je svega. Kome je do sizifovskog posla, bujrum svaka čast. Ali bez mene i moje djece.
Moja djeca su primjer kulture i odgoja, od ponašanja i bontona, do muzike i ocjena. Moja djeca neće čistiti papansko smeće i narkomanske šprice po Alipašinom i tačka. Niti će ih ko natjerati na to. I džaba se čisti, za nekoliko sedmica/mjeseci sve će biti isto.
Prvo treba ukinuti narkomane i papansko ponašanje, pa ćemo onda o iglama i smeću.
Ne postoje sistemska rješenja niti kontrola/odgovornost/sankcije.
Do tada, govorim djeci da uče jezike, matematiku, informatiku i ako ikako budu u mogućnosti neka se hvataju noge iz ove, neka se niko ne uvrijedi, vukojebine.
Da, pesimista sam.
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#98 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by lajkujMe »

Thorgerson wrote:
AmirBaa wrote:bez uvrede ljudi, ali 90% ovih ideja su vam smijesne, i vidi se da previse gledate europske napredne drzave i pokusavate neke stvari prebaciti ovdje. Vi bi ovdje uvodili hibridne trolejbuse, aplikacije da se salju ljudima automatski kazne na osnovu fotografije, ukidanje besplatnih parkinga, parkovi, garaze...u gradu gdje se rupa na glavnoj cesti ne popravi mjesecima, u gradu gdje je neplanska gradnja i ilegalna gradnja svakodnevnica, gdje se desavaju pljacke svaku noc u svakom naselju, gdje ljudi loze gume da se ugriju, voze se auta stara 40 godina, staje se u trake da se ode do trafike ili po burek, gdje se svakodnevno ruse klupe i sve sto imalo lijepo izgleda od strane neizivljene omladine itd itd. Mi smo najmanje 50 godina iza Svedske, Norveske, Danske, a necemo ih stici tako sto cemo hibridne trolejbuse uvoditi :thumbup:
Pa dobro, treba imati neku viziju, zar ne? Sta cemo sad, da razmisljamo o tome kako nabaviti polovne 20 godina stare trolebuse, opet? Da nam to bude cilj?

Sto se tice hibridnih trolebusa, za to nisam. Vozila su preskupa i boga pitaj kakva su za odrzavanje. Ta igracka nama ne treba. Bolje za taj novac kupiti tramvaj koji je 10x isplativije i dugorocnije rjesenje. I ne vidim poentu za vozilo koje ce izlaziti van kontakte mreze? Gdje ce ici taj trolebus? Ako mi imamo ustaljenu liniju? Ne kontam bas taj dio.

Takodjer to slikanje vozila i kazni, ne znam ni to mi se ne svidja, jer kazem moramo prvo rijesiti problem parkiranja, garaža itd. Dobra je to ideja, ali ne misilm da je od neke krucijalne vaznosti.

Ali za placanje svih parkinga jesam. Jer je to jedini nacin da se uredi ta oblast. Znaci ako ima javni parking ispred zgrade, uvesti min neko simbolicno placanje 7-8 KM po automobilu. To nije neki novac, ali bi se s tim novcem mogla urediti ta oblast.

Sad imas situacije gdje se npr napravi nova zgrada pored stare zgrade i onda stanari nove zgrade ne kupuju garaže i gdje ce parkirati nego na prostor stare zgrade. I nastaje belaj. Da ne govorim o tome da svaka zgrada ima i poslovne prostore, gdje niko ne vodi brigu gdje ce ti ljudi koji tu rade parkirati? Lola kupi poslovni, otvori firmu i parkira gdje hoce. Kafici, restorani itd. Znaci nista nije uredjeno.

Da je ovo rijeseno kako sam gore napisao, to ne bi moglo. Jer bi kupac fino pitao investitora, ok druze gdje cu parkirat? Pa mu investitor ne bi mogao reci, ma eto ima tu dosta javnog parkinga. Nego bi mu morao reci jbg evo imamo opciju da kupite garažu ili da nemate auto. Pa tako kupac ne bi imao izbora kakav sad ima.

Sve se to moze - da se hoce.

Stanje u gradu je upravo takvo kakvo jeste jer niko se nije sjetio da napravi plan za sljedecih 20 godina.
Zar vi mislite da je sve niklo preko noci nekom magijom u europskim metropolama.
Ne i oni su imali i imaju iste probleme kao Sarajevo, ali za razliku od nas koji s vremena na vrijeme kreiramo neki projektic tu i tamo koji trake tei cetri mjeseca oni kreiraju i planiraju visedecenijske projekte.
Tu moramo promjeniti nacin vodjenja grada pokusati kopirati uspjesne projekte po zapadu. Ali i nauciti iz propalih projekata.
Npr ma sta mislili Sarsjevo nije toliko zaostalo za ostatkom europe.
Mi smo za neke balkanske zemlje London. A s druge strane opet zaostali.

Kazem glavni problemi u gradu trenutno su vodosnabdjevanje (rjesava se), zimski period zagadjenje koje je usko povezano za nedostatak planske gradnje i nedostatak projekata utopljavanja i rjesavanja Javnog saobracaja.
Ali ima tu i mentaliteta. Npr klasicni Sarajlija ce uzeti auto da ode do prodavnice koja je 500 metara daleko. Jedan Njemac to nece, ne isplati mu se peglancija.
A to se sve da rjesiti.
Eto nek se pocne s olaksice za gradnju garaza i promjena zakonodavstva u tom domenu, naplata svih javnih parking mjesta, traziti potvrdu pri registraciji da auto ima osigurano P mjesto.
Po automatizmu auta ce se manje koristiti jer kosta, po automatizmu ce se vise koristiti javni saobracaj. Po automatizmu zbog velike potraznje buknuti ce gradnja garaza. Prodaja istih. Novi biznisi...
Najteze od svega ovoga je rekonstrukcija Grasa ali za 10 godina mogu se cuda napraviti.
Isto tako timovi za grafite nisu nista tesko za napraviti. Sem sto saraju a sara se u citavoj europi je sto u 20 godina grafiti se nikada nisu skidali.

Grad bi se preobratio samo tako.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#99 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by Thorgerson »

Ne znam postoji li neki e-mail da se salju neke ideje.

Jedna stvar koja se pokazala veoma uspjesnom jesu oni podzemni kontejneri za smece.

1. lijepo i cisto izgledaju
2. smece je nedokucivo za pse, ptice i raju koja kupi kartone, rovi po kontejnerima jer je zatvoreno + duboko je ukopano
3. puno, puno manje smeca okolo zbog tacke 2.
4. reciklaza kakva takva (postoji mjesoviti otpad, plastika i papir)

Ja mislim da su pored Mojmila, stavljeni i na Dobrinji i Alipašinom.

Ono sto kanton treba jeste definitvno se rijesiti ovih starih kontejnera. Problem sa ovim starim kontejnerima jeste taj sto ih niko ne zatvara (razumljivo, obzirom da ti treba ono nuklearno odijelo da im uopste pridjes), nekad ih je nemoguce zatvoriti zbog velike kolicine smeca. Dolaze psi, ptice, ljudi rove, vjetar puse itd itd. I to je najveci problem. Jedno 10-15% smeca iz tih kontejnera zavrsi na ulici i zelenim povrsinama.

Ovo sa podzemnim kontejnerima treba furati maksimalno gdje moze. Kolicina smeca na ulici bi drasticno opala.
Naslovnica
Posts: 27664
Joined: 20/03/2013 15:38

#100 Re: Ideje za Kanton Sarajevo

Post by Naslovnica »

Thorgerson wrote:Ne znam postoji li neki e-mail da se salju neke ideje.

Jedna stvar koja se pokazala veoma uspjesnom jesu oni podzemni kontejneri za smece.

1. lijepo i cisto izgledaju
2. smece je nedokucivo za pse, ptice i raju koja kupi kartone, rovi po kontejnerima jer je zatvoreno + duboko je ukopano
3. puno, puno manje smeca okolo zbog tacke 2.
4. reciklaza kakva takva (postoji mjesoviti otpad, plastika i papir)

Ja mislim da su pored Mojmila, stavljeni i na Dobrinji i Alipašinom.

Ono sto kanton treba jeste definitvno se rijesiti ovih starih kontejnera. Problem sa ovim starim kontejnerima jeste taj sto ih niko ne zatvara (razumljivo, obzirom da ti treba ono nuklearno odijelo da im uopste pridjes), nekad ih je nemoguce zatvoriti zbog velike kolicine smeca. Dolaze psi, ptice, ljudi rove, vjetar puse itd itd. I to je najveci problem. Jedno 10-15% smeca iz tih kontejnera zavrsi na ulici i zelenim povrsinama.

Ovo sa podzemnim kontejnerima treba furati maksimalno gdje moze. Kolicina smeca na ulici bi drasticno opala.
:thumbup:
Locked