Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1 Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by PipiDugaDevetka »

Zašto bi se sve moguće i nemoguće dešavalo samo u Sarajevu?

Evo ideje potekle od @Toto-a nastale od isfrustriranosti indolencijom sarajevskih ćevabdžija i buregdžija:
casa_vode wrote: The New York Times-September 27th 2011:

http://www.nytimes.com/2011/09/28/dinin ... .html?_r=2

:bih:
Ćevapi osvajaju USA, a bogami i ostale dijelove planete. Prema tome, moramo u Travniku organizovati Dane ćevapa inače će to uraditi Slovenci ili komšije iz Niša:
Buregdžijada 2010 - Niš- Republika Srbija:
http://www.juznevesti.com/Kultura/Otvor ... su.sr.html
plus VIDEO.
:(

Image
Buregdžijada - Niš- 2011:
http://cityofnis.rs/index.php?option=co ... Itemid=150
Tako mi bureka sa sirom i viceva o Husi i Hasi, pošipu li smo ''bosanski burek''.
:x
Još samo da Slovenci organizuju proslavu Dan ćevapčića od svinjetine!
Šta Travničani misle o ovoj ideji? Koliko bi bilo pomoći od sponzora i ima li takvih?
Last edited by PipiDugaDevetka on 29/09/2011 16:47, edited 1 time in total.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku.

Post by PipiDugaDevetka »

alternativni wrote:Odlicna ideja :thumbup:
Šta misliš da li bi se moglo naći sponzora dovoljno finansijski moćnih da promovišu travničke ćevape, koje ja nikada u životu nisam jeo? Neima ih u Sarajevu za kupiti.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku.

Post by PipiDugaDevetka »

alternativni wrote:
PipiDugaDevetka wrote:
alternativni wrote:Odlicna ideja :thumbup:
Šta misliš da li bi se moglo naći sponzora dovoljno finansijski moćnih da promovišu travničke ćevape, koje ja nikada u životu nisam jeo? Neima ih u Sarajevu za kupiti.
Nemam pojma. Nisam nikad bio tamo, ne znam stanje. Mada vec neko vrijeme kontam da bih trebao otici maksuz zbog cevapa :D
A, tako znači, ni ti ih nisi kušao. Na drugoj temi kažu da su najbolji travnički ćevapi ''Kod Hareta''. Garantovano bez ešerihije-koli i ostalih neželjenih hajvančića. Pa, samo da znaš
User avatar
E&E
Posts: 306
Joined: 24/09/2011 18:50

#4 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by E&E »

Sto se tice cevapa najbolje sam pojeo u Zenici, a poslije njih su oni iz Travnika. Vjerovali ili ne rodjeni sam Sarajlija i tu sam citav svoj zivot proveo :)
User avatar
karbofix
Posts: 319
Joined: 14/10/2008 15:11

#5 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by karbofix »

Najjači ćevapi su u ćevabdžinici "Hari" u Travniku. Velika svijetleća reklama je odmah na ulazu u grad, čaršija je prilično mala, ne može se promašiti ili zalutati. :)
User avatar
E&E
Posts: 306
Joined: 24/09/2011 18:50

#6 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by E&E »

karbofix wrote:Najjači ćevapi su u ćevabdžinici "Hari" u Travniku. Velika svijetleća reklama je odmah na ulazu u grad, čaršija je prilično mala, ne može se promašiti ili zalutati. :)
Posjetili smo tu cevabdzinicu, i mi smo mislili da su najbolji se dok nismo probali u jednoj ceabdzinici u Zenici :-D
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#7 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by motorola01 »

E&E wrote:
karbofix wrote:Najjači ćevapi su u ćevabdžinici "Hari" u Travniku. Velika svijetleća reklama je odmah na ulazu u grad, čaršija je prilično mala, ne može se promašiti ili zalutati. :)
Posjetili smo tu cevabdzinicu, i mi smo mislili da su najbolji se dok nismo probali u jednoj ceabdzinici u Zenici :-D
Da li je Beslic u pitanju ili Salcinovic :) ?Jesam zenicanin i nema gdje nisam jeo cevape,ali meni su najbolji cevapi od Salcinovica..Nakon ovih ide cevabdzinica Hari Travnik..Hodzic Sarajevo...
User avatar
E&E
Posts: 306
Joined: 24/09/2011 18:50

#8 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by E&E »

Ceabdzinica je 3x3 metra :) malena, premalena, a zove se Picolo... Eh da li je to neka od dvije nabrojane ne znam, mozda su to neki vasi interni nazivi :-D
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#9 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by motorola01 »

E&E wrote:Ceabdzinica je 3x3 metra :) malena, premalena, a zove se Picolo... Eh da li je to neka od dvije nabrojane ne znam, mozda su to neki vasi interni nazivi :-D
Nije nijedna od pobrojanih,ali znam da su nekad koristili cevape od Beslica.Jeo sam kod njih prije nekih godinu i bili su srednja zalost :) ,ali preporucujem ti kad dodjes jednu od ove dvije cevabdzinice i neces se pokajati :thumbup:
User avatar
E&E
Posts: 306
Joined: 24/09/2011 18:50

#10 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by E&E »

motorola01 wrote:
E&E wrote:Ceabdzinica je 3x3 metra :) malena, premalena, a zove se Picolo... Eh da li je to neka od dvije nabrojane ne znam, mozda su to neki vasi interni nazivi :-D
Nije nijedna od pobrojanih,ali znam da su nekad koristili cevape od Beslica.Jeo sam kod njih prije nekih godinu i bili su srednja zalost :) ,ali preporucujem ti kad dodjes jednu od ove dvije cevabdzinice i neces se pokajati :thumbup:
Eh da znamo gdje se nalazi neka od pobrojanih mozda bi i otisli, ali ce mo potraziti svakako :)
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#11

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 30/04/2015 07:18, edited 2 times in total.
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#12 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by motorola01 »

E&E wrote:
motorola01 wrote:
E&E wrote:Ceabdzinica je 3x3 metra :) malena, premalena, a zove se Picolo... Eh da li je to neka od dvije nabrojane ne znam, mozda su to neki vasi interni nazivi :-D
Nije nijedna od pobrojanih,ali znam da su nekad koristili cevape od Beslica.Jeo sam kod njih prije nekih godinu i bili su srednja zalost :) ,ali preporucujem ti kad dodjes jednu od ove dvije cevabdzinice i neces se pokajati :thumbup:
Eh da znamo gdje se nalazi neka od pobrojanih mozda bi i otisli, ali ce mo potraziti svakako :)
Salcinovic je u centru grada kad krenes od robne kuce Zenicanka prema stadionu,odnosno prema gimnaziji,a Beslic je na kraju travnicke ulice.A travnicka ulica ti je ona kad krenes iz Zenice prema Vitezu preko vjetrenica.Na kraju te ulice sa lijeve strane je Beslic..
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#13 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by Toto »

"dane cevapa"- bez obzira je li bosanski, sarajevski, travnicki ili banjalucki- treba, prvenstveno, gledati kao privrednu manifestaciju u cast i slavu privrednih aktivnosti i ljudi koji su okupljni oko ovoga proizvoda.
Cevap ima veliki broj "nafaka" (stocari, mesari, pekari, povrtlari, cevabdzije itd).. od toga zavisi egzistencija velikog broja drzavljana drzave bosankog cevapa, gradjana sarajevskog, travnickog, banjaluckog cevapa i oni imaju potrebu da se promovisu i zasluzuju seriju manifestacija..
U Travniku mogu biti dani travnickog sira i cevapa, u Banjaluci dani banjaluckog cevapa, u Sarajevu bi trebali biti dani bosansko-hercegovacke gastronomije, Zenica vec ima cimburijadu, Mostar sajam tresnje..Gradacac sljive itd.

Cevap nije nastao u Bih i mi nemamo "tapiju" (pravo i licencu) na njega, kao sto ni hamburger nije nastao u Kaliforniji, da bi McDonalds imao tapiju na hamburger.. Ne trebamo se voditi time sta rade slovenci, leskovcani ili McDonalds, niti ih kopirati.. imamo isuvie mnogo autenticnosti koji se mogu ukomponovati u originalan proizvod, bez obzira da li se radi o prehrambenom, turistickom ili kulturoloskom aspektu ovog proizvoda..
Interesi i potrebe za ovakvim manifestacijama su visestruki. Nisu samo finansijski aspekti u pitanju vec i marketinski, kulturoloski, privredni.
I sama manifestacija je biznis koji ce generisati niz drugih poslovnih aktivnosti: novinari i fotografi ce napraviti reportaze, hotelijeri ce prodati koji krevet vise, stamparije ce stampati plakate koje ce dizjirati neki dizajneri,
manifestacija moze imati svoju web stranicu koju treba neko dijznirati i odrzavati.. struka i nauka mogu organozvati simpozijume i savjetovanja itd.. itd..

Najvise su razvijene one zajednice koje umiju sami sebi i od sebe napraviti biznis ... oni koji budu cekali da im McDonalds otvori radna mjesta: mogu se jebat i postat kolonija, roblje -nista vise ...
Ovakve manifestacije nisu pojedinacni interes cevabdzija, mesara, burekdzija, pekara ili gradskih vlasti i zato moraju biti zajedno na ovom poslu ...

tacno je da ne moraju sve manifetacije da se odrzavaju u Sarajevu.. ali ako sarajevo hoce da ima sarajevski cevap i bude prijestolnica onda je ono u obavezi da prvi zapocne sa ovakvim manifestacijama i da bude primjer.
Sarajevo kao privredni i politicki centar jedini ima sve resurse neophodne za pokretanje i organizaciju manifestacije koja bi se mogla zvati "Dani bosanskog cevapa", koja bi se poslije par pocetnih godina, mogla svake godine seliti i organizovati u drugom BiH gradu, te imati drzavni karakter, kako po ucesnicima tako i po organizaciji i finansiranju..

Ovakve ideje nisu -za mene- iz kategorije za razmisliti, vec iz kategorije za uradit i to namah.
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#14 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by Kralj Tvrtko I. »

E&E wrote:Ceabdzinica je 3x3 metra :) malena, premalena, a zove se Picolo... Eh da li je to neka od dvije nabrojane ne znam, mozda su to neki vasi interni nazivi :-D
omg...

od toliko silnih cevabdzinica ti naleti bas na jednu od gorih :D

Beslic pa "cevapi kod Seje"...pa Salcin...

Beslic - prvi, jer je najbolji (ukus i usluga)
Sejo - drugi, jer je najbolji samo moglo bi se nekad i obrisat stolovi :D
Salcin - treci, jer nema kvantiteta u cevapima :lol: al su odlicni...kao i prva dva...
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#15 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by kamen spoticanja »

Kralj Tvrtko I. wrote:
E&E wrote:Ceabdzinica je 3x3 metra :) malena, premalena, a zove se Picolo... Eh da li je to neka od dvije nabrojane ne znam, mozda su to neki vasi interni nazivi :-D
omg...

od toliko silnih cevabdzinica ti naleti bas na jednu od gorih :D

Beslic pa "cevapi kod Seje"...pa Salcin...

Beslic - prvi, jer je najbolji (ukus i usluga)
Sejo - drugi, jer je najbolji samo moglo bi se nekad i obrisat stolovi :D
Salcin - treci, jer nema kvantiteta u cevapima :lol: al su odlicni...kao i prva dva...
beslic ali onaj kod paviljona :thumbup:
onaj u travnickoj nidje veze...ko da ih rasim salcinovic licno pravi :-) :D
i kajmak obavezno
a tema je dan cevapa u travniku...ja sam za :D
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#16 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by vazi »

Dan cevapa, odlicna ideja :thumbup:

i naravno da bi na taj dan trebale doci sve viDZenije cepapdzije iz cijele BiH u Travnik, sto da ne :thumbup:

tamo negdje s proljeca npr
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#17 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by vazi »

samo da dodam, ovdje gdje zivim ima npr praznik limuna, kestena, meda, knjige, pa "bozicna" pijaca (nije bas pijaca al' ne znam kako prevesti, mozda vasar) , dani ruze i jasmina , tako nekako, dani tartufa, praznik hljeba, sedmica otkrivanja okusa, praznik mimoze...ma ima ih jos koliko hoces, ovo se samo nekih prisjetih...U glavnom sve se organizuje tako da uvijek ima neka manifestacija, lokalna ili regionalna ...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#18 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by PipiDugaDevetka »

Toto wrote:"dane cevapa"- bez obzira je li bosanski, sarajevski, travnicki ili banjalucki- treba, prvenstveno, gledati kao privrednu manifestaciju u cast i slavu privrednih aktivnosti i ljudi koji su okupljni oko ovoga proizvoda.
Cevap ima veliki broj "nafaka" (stocari, mesari, pekari, povrtlari, cevabdzije itd).. od toga zavisi egzistencija velikog broja drzavljana drzave bosankog cevapa, gradjana sarajevskog, travnickog, banjaluckog cevapa i oni imaju potrebu da se promovisu i zasluzuju seriju manifestacija..
U Travniku mogu biti dani travnickog sira i cevapa, u Banjaluci dani banjaluckog cevapa, u Sarajevu bi trebali biti dani bosansko-hercegovacke gastronomije, Zenica vec ima cimburijadu, Mostar sajam tresnje..Gradacac sljive itd.

Cevap nije nastao u Bih i mi nemamo "tapiju" (pravo i licencu) na njega, kao sto ni hamburger nije nastao u Kaliforniji, da bi McDonalds imao tapiju na hamburger.. Ne trebamo se voditi time sta rade slovenci, leskovcani ili McDonalds, niti ih kopirati.. imamo isuvie mnogo autenticnosti koji se mogu ukomponovati u originalan proizvod, bez obzira da li se radi o prehrambenom, turistickom ili kulturoloskom aspektu ovog proizvoda..
Interesi i potrebe za ovakvim manifestacijama su visestruki. Nisu samo finansijski aspekti u pitanju vec i marketinski, kulturoloski, privredni.
I sama manifestacija je biznis koji ce generisati niz drugih poslovnih aktivnosti: novinari i fotografi ce napraviti reportaze, hotelijeri ce prodati koji krevet vise, stamparije ce stampati plakate koje ce dizjirati neki dizajneri,
manifestacija moze imati svoju web stranicu koju treba neko dijznirati i odrzavati.. struka i nauka mogu organozvati simpozijume i savjetovanja itd.. itd..

Najvise su razvijene one zajednice koje umiju sami sebi i od sebe napraviti biznis ... oni koji budu cekali da im McDonalds otvori radna mjesta: mogu se jebat i postat kolonija, roblje -nista vise ...
Ovakve manifestacije nisu pojedinacni interes cevabdzija, mesara, burekdzija, pekara ili gradskih vlasti i zato moraju biti zajedno na ovom poslu ...

tacno je da ne moraju sve manifetacije da se odrzavaju u Sarajevu.. ali ako sarajevo hoce da ima sarajevski cevap i bude prijestolnica onda je ono u obavezi da prvi zapocne sa ovakvim manifestacijama i da bude primjer.
Sarajevo kao privredni i politicki centar jedini ima sve resurse neophodne za pokretanje i organizaciju manifestacije koja bi se mogla zvati "Dani bosanskog cevapa", koja bi se poslije par pocetnih godina, mogla svake godine seliti i organizovati u drugom BiH gradu, te imati drzavni karakter, kako po ucesnicima tako i po organizaciji i finansiranju..

Ovakve ideje nisu -za mene- iz kategorije za razmisliti, vec iz kategorije za uradit i to namah.
OK. Slažem se da ćevapčići nisu nastali u BiH, ali regionalno gledano u Jugoslaviji su se ćevačpčići prvi počeli prodavati kao brend brze hrane zvane, fast food u Sarajevu. Barem sam tako čitao u jednom davnom feljtonu Oslobođenja koje je navelo ime prve ćevabdžinice i ime gazde-majstora ćevabdžije, ali sam zaboravio. ''10 u pola - sa lukom'', to je naš bh. izum!
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#19 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by Toto »

PipiDugaDevetka wrote:
Toto wrote:"dane cevapa"- bez obzira je li bosanski, sarajevski, travnicki ili banjalucki- treba, prvenstveno, gledati kao privrednu manifestaciju u cast i slavu privrednih aktivnosti i ljudi koji su okupljni oko ovoga proizvoda.
Cevap ima veliki broj "nafaka" (stocari, mesari, pekari, povrtlari, cevabdzije itd).. od toga zavisi egzistencija velikog broja drzavljana drzave bosankog cevapa, gradjana sarajevskog, travnickog, banjaluckog cevapa i oni imaju potrebu da se promovisu i zasluzuju seriju manifestacija..
U Travniku mogu biti dani travnickog sira i cevapa, u Banjaluci dani banjaluckog cevapa, u Sarajevu bi trebali biti dani bosansko-hercegovacke gastronomije, Zenica vec ima cimburijadu, Mostar sajam tresnje..Gradacac sljive itd.

Cevap nije nastao u Bih i mi nemamo "tapiju" (pravo i licencu) na njega, kao sto ni hamburger nije nastao u Kaliforniji, da bi McDonalds imao tapiju na hamburger.. Ne trebamo se voditi time sta rade slovenci, leskovcani ili McDonalds, niti ih kopirati.. imamo isuvie mnogo autenticnosti koji se mogu ukomponovati u originalan proizvod, bez obzira da li se radi o prehrambenom, turistickom ili kulturoloskom aspektu ovog proizvoda..
Interesi i potrebe za ovakvim manifestacijama su visestruki. Nisu samo finansijski aspekti u pitanju vec i marketinski, kulturoloski, privredni.
I sama manifestacija je biznis koji ce generisati niz drugih poslovnih aktivnosti: novinari i fotografi ce napraviti reportaze, hotelijeri ce prodati koji krevet vise, stamparije ce stampati plakate koje ce dizjirati neki dizajneri,
manifestacija moze imati svoju web stranicu koju treba neko dijznirati i odrzavati.. struka i nauka mogu organozvati simpozijume i savjetovanja itd.. itd..

Najvise su razvijene one zajednice koje umiju sami sebi i od sebe napraviti biznis ... oni koji budu cekali da im McDonalds otvori radna mjesta: mogu se jebat i postat kolonija, roblje -nista vise ...
Ovakve manifestacije nisu pojedinacni interes cevabdzija, mesara, burekdzija, pekara ili gradskih vlasti i zato moraju biti zajedno na ovom poslu ...

tacno je da ne moraju sve manifetacije da se odrzavaju u Sarajevu.. ali ako sarajevo hoce da ima sarajevski cevap i bude prijestolnica onda je ono u obavezi da prvi zapocne sa ovakvim manifestacijama i da bude primjer.
Sarajevo kao privredni i politicki centar jedini ima sve resurse neophodne za pokretanje i organizaciju manifestacije koja bi se mogla zvati "Dani bosanskog cevapa", koja bi se poslije par pocetnih godina, mogla svake godine seliti i organizovati u drugom BiH gradu, te imati drzavni karakter, kako po ucesnicima tako i po organizaciji i finansiranju..

Ovakve ideje nisu -za mene- iz kategorije za razmisliti, vec iz kategorije za uradit i to namah.
OK. Slažem se da ćevapčići nisu nastali u BiH, ali regionalno gledano u Jugoslaviji su se ćevačpčići prvi počeli prodavati kao brend brze hrane zvane, fast food u Sarajevu. Barem sam tako čitao u jednom davnom feljtonu Oslobođenja koje je navelo ime prve ćevabdžinice i ime gazde-majstora ćevabdžije, ali sam zaboravio. ''10 u pola - sa lukom'', to je naš bh. izum!
sis cevap od kojeg je nastao ovaj danasnji cevap se pravio u Sarajevu i za vrijeme turskog vakta, Alija lakisc zbori o tome ..
google je objavio mnogo knjiga o raznim putopisima kroz Bosnu i Hercegovinu tako da se i u njima moze naci ponesto o jelima u hanovima, i ascinicama
bosansksi cevap kakav danas imamo u sarajevu je specificno jelo i to se ne treba posebno truditi da bi se dokazlo: od recepture za mesnu smjesu do somuna, jogurta i nacina serviranja...

mislim da su ovih dana slovencima europljanji prihvatili "tapiju" na zlikrofe...
ako bi se bilo maliciozno onda bi se moglo reci da su to klepe sa krompirom ili tlijaske raviole.. jelo je jako popularno u dijelu sloveniji i zasto se ne prihvatiti kao posebnost ..
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#20 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by PipiDugaDevetka »

Toto wrote: sis cevap od kojeg je nastao ovaj danasnji cevap se pravio u Sarajevu i za vrijeme turskog vakta, Alija lakisc zbori o tome ..
google je objavio mnogo knjiga o raznim putopisima kroz Bosnu i Hercegovinu tako da se i u njima moze naci ponesto o jelima u hanovima, i ascinicama
bosansksi cevap kakav danas imamo u sarajevu je specificno jelo i to se ne treba posebno truditi da bi se dokazlo: od recepture za mesnu smjesu do somuna, jogurta i nacina serviranja...

mislim da su ovih dana slovencima europljanji prihvatili "tapiju" na zlikrofe...
ako bi se bilo maliciozno onda bi se moglo reci da su to klepe sa krompirom ili tlijaske raviole.. jelo je jako popularno u dijelu sloveniji i zasto se ne prihvatiti kao posebnost ..
Bježi.ba @Toto, sve ti vjerujem, ali da je taj neki putopisac Alija zabilježio da su u Sarajevu prodavao standardni brend fast food-a zvani, ''ćevapi-deset-u-pola-sa-lukom + jogurt'', e to ne vjerujem.

Pošto je Travnik nekada bio glavni grad Bosne, biće prije da je neki putopisac ili konzul zabilježio nešto u vezi sa ćevapima.
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#21 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by PapakizSarajeva »

Toto wrote:"dane cevapa"- bez obzira je li bosanski, sarajevski, travnicki ili banjalucki- treba, prvenstveno, gledati kao privrednu manifestaciju u cast i slavu privrednih aktivnosti i ljudi koji su okupljni oko ovoga proizvoda.
Cevap ima veliki broj "nafaka" (stocari, mesari, pekari, povrtlari, cevabdzije itd).. od toga zavisi egzistencija velikog broja drzavljana drzave bosankog cevapa, gradjana sarajevskog, travnickog, banjaluckog cevapa i oni imaju potrebu da se promovisu i zasluzuju seriju manifestacija..
U Travniku mogu biti dani travnickog sira i cevapa, u Banjaluci dani banjaluckog cevapa, u Sarajevu bi trebali biti dani bosansko-hercegovacke gastronomije, Zenica vec ima cimburijadu, Mostar sajam tresnje..Gradacac sljive itd.

Cevap nije nastao u Bih i mi nemamo "tapiju" (pravo i licencu) na njega, kao sto ni hamburger nije nastao u Kaliforniji, da bi McDonalds imao tapiju na hamburger.. Ne trebamo se voditi time sta rade slovenci, leskovcani ili McDonalds, niti ih kopirati.. imamo isuvie mnogo autenticnosti koji se mogu ukomponovati u originalan proizvod, bez obzira da li se radi o prehrambenom, turistickom ili kulturoloskom aspektu ovog proizvoda..
Interesi i potrebe za ovakvim manifestacijama su visestruki. Nisu samo finansijski aspekti u pitanju vec i marketinski, kulturoloski, privredni.
I sama manifestacija je biznis koji ce generisati niz drugih poslovnih aktivnosti: novinari i fotografi ce napraviti reportaze, hotelijeri ce prodati koji krevet vise, stamparije ce stampati plakate koje ce dizjirati neki dizajneri,
manifestacija moze imati svoju web stranicu koju treba neko dijznirati i odrzavati.. struka i nauka mogu organozvati simpozijume i savjetovanja itd.. itd..

Najvise su razvijene one zajednice koje umiju sami sebi i od sebe napraviti biznis ... oni koji budu cekali da im McDonalds otvori radna mjesta: mogu se jebat i postat kolonija, roblje -nista vise ...
Ovakve manifestacije nisu pojedinacni interes cevabdzija, mesara, burekdzija, pekara ili gradskih vlasti i zato moraju biti zajedno na ovom poslu ...

tacno je da ne moraju sve manifetacije da se odrzavaju u Sarajevu.. ali ako sarajevo hoce da ima sarajevski cevap i bude prijestolnica onda je ono u obavezi da prvi zapocne sa ovakvim manifestacijama i da bude primjer.
Sarajevo kao privredni i politicki centar jedini ima sve resurse neophodne za pokretanje i organizaciju manifestacije koja bi se mogla zvati "Dani bosanskog cevapa", koja bi se poslije par pocetnih godina, mogla svake godine seliti i organizovati u drugom BiH gradu, te imati drzavni karakter, kako po ucesnicima tako i po organizaciji i finansiranju..

Ovakve ideje nisu -za mene- iz kategorije za razmisliti, vec iz kategorije za uradit i to namah.
Nego gdje su nastali cevapi ??? Malo sam hodao po tim arapskim zemljama i jeo tamo nekakve kebab-e ( ako se malo bolje "zagledas" vidjeti ces slicnost izmedju rijeci : kebab - cevab - cevap ). Ti tamo "autohtoni" kebabi nemaju nikakvu slicnost sa cevapcicima, vise lice na raznjice i nas sis-cevab (koji je u krajnjom liniji kuhana hrana) ...

Ovi nasi cevapcici ovakvi kakvi jesu, jesu bosansko-hercegovacki autohtoni proizvod ... I TACKA !!!
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#22 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by Toto »

Ni sis ni cevap ne poticu iz arapskog jezika tako da si dzaba hodo.
Jesil ikad probo ovo jelo: شیشلیک,
Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#23 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by Bosnian1980 »

Apsolutno podrzavam ideju i predlozio bih da travnicki cevapi sa kvalitetom i cijenom dodju i u Sarajevo. McDonalds bi bio nula kad bi Hari otvorio ovdje dostavu :)
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#24 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by Toto »

nemoj mi McDonaldsom peksint ovu temu dinati i imana .. :lol: :lol: :lol:
McD je prije 50 godina pravio odlicne hamburgere.. sad pravi dolare .. ko voli da jede skripavi papir i celulozu nek ide kod njega ..
McDonalds je samo dobar primjer kako se od proizvoda ranga cevapa moze napravit odlican biznis
McD obrne godisnje oko 30 milijeradi $ sto je od prilike ko cijela BiH

Sarajevo je postalo birokratsko, medijsko i snobovsko srediste drzave iz kojeg su biznisi i ekonomija protjerani ..
ko zeli imat kakva hajra sa nafakom treba bjezat iz sehera
Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#25 Re: Ideja za razmisliti: Dan ćevapa u Travniku?!?!

Post by Bosnian1980 »

Ako ti sta znaci jos nisam otisao u to chudo kapitalizma - ne zbog toga sto su kapitalisti, simboli ovog ili onog - jednostavno zato sto hocu da se dobro najedem za svoje pare, a to mogu uraditi sa raznim bosanskim specijalitetima koji mi pogoduju genima :)

Cevapi & burek rules :D
Post Reply