Idealna žena - domaćica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
6.april
Posts: 820
Joined: 12/10/2011 09:50

#26 Re: Idealna žena - domaćica

Post by 6.april »

sary wrote:Ja sam mnogo zadovoljnija kada radim a i moji ukucani :D .
Mislim da nisu zakinuti ni za sta (ne zale se) dobrom organizacijom se sve moze stici.
Ako sam u kuci duze vrijeme postajem nervozna, samo gledam po coskovima sta treba ocistiti, pospremiti itd.
Rondam sto razbacuju, ne pospremaju iza sebe, a kada dodjem sa posla nemam kad rondati i zagledati sitnice nego se hvatam konkretnog posla.
:thumbup:
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#27 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Cholina_Lokica »

Al sve se mora iz krajnosti u krajnost, od toga kako je to aman bioloski zeni, do toga da ce je muz maltretirati :-)
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#28 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Alhemicarkaa »

hAZNADAR wrote:Postoje i bitnije stvari od finansijske neovisnosti kao djeca napr.

Osobe koje tesko trpe finansijsku zavisnost su mozda sa pogresnim partnerom. Ako postoji ljubav i razumijevanje, uvazavanje,.. taj finansijski faktor i nije tako crn buduci da je budzet kucni i zajednicki a ne samo u svojini muza.

Ako ta finansiijska neovisnost je razlog manjeg broja djece i manje vremena za djecu,.. definitivno nije vrijedan toga.

Moja mati nije primala dzeparac od tate ili bila bez kinte. Pare su na hrpi i za kucu, a kuca i familija je zajednicki projekat gdje svako ucestvuje, pogotovo zena. Sa te hrpe su oboje uzimali za ovo ili ono sa dogovorom i pristankom ako je veca suma. Tako ako neko zaradjuje novac, to ne znaci da je njegov, i da je neko zavistan od njega i njegove volje. Onaj ko ima familiju je samo dio zajednickog projekta gdje bi se sve srusilo i nebi moglo fukncionisati bez zene domacice. Pa prema tome, ako izuzmemo ego u svemu tome,.. samo pogresan partner je odgovor na bilo kakvu zloupotrebu polozaja onog ko zaradjuje.
Ne radi se o egu, niti čemu slično. Nisi u situaciji domaćice pa da znaš kakve stvari mogu poniziti u toj situaciji. Moj deda je radio, a majka bila domaćica. Pare nisu stajale na hrpi, već kod nje, znači kompletna plata se donese i da ženi na raspolaganje. Moja majka se nikad nije žalila, ali tek nakon ihihi godina kad je deda umro je rekla kako joj je teško padalo to što nije radila, i kako je hiljadu stvari prešutila jer je znala da ne radi i da će vjerovatno dobiti odgovor umoran sam, čitav dan sam bio na poslu. Dakle, to je situacija gdje je on bio divan muž i nikad joj nije prigovorio ni kako troši, niti što ne radi, ali možda i zato što je majka znala odćutati neke stvari, koje, da je radila ne bi odćutala.

A s druge strane, one ružnije, sretala sam se sa hiljadu žena koje su uživale status domaćice i imale divan brak i sutra kad je došlo do situacije razvoda progutaju i prevaru, pa čak i psihičko i fizičko zlostavljanje jer nemaju gdje. Govorim o ljudima koji su bili divni i normalni muževi, imali skladan brak, i pod dobro stare dane presavrnu, desi im se neki klik. Konkretan primjer, žena koja je dobila praunuče, ima 70 godina je pod stalnim nadzorom muža jer je on uvjeren da je vara sa komšijom. Mislim, niđe veze, prati je svugdje, ne može se sa svojim sestrama naći bez njega, jer joj on ne vjeruje, a nikad do tada nisu imali problema u braku. I ona je rekla da imam svoju penziju sad bih otišla od njega.
tumbelina
Posts: 50
Joined: 05/03/2012 19:07

#29 Re: Idealna žena - domaćica

Post by tumbelina »

hAZNADAR wrote:
Gospoda Ministarka wrote:
hAZNADAR wrote: Mene je odgojila domacica i nije bilo tako tesko buduci da smo i svi ostali ucestvovali u kucanskim poslovima pa cak i moj babo sto se hvalisao kako bolje pravi ovo ili ono,.. mada je bilo i drugih slucajeva gdje su zene i krecile, cijepale drva,. bez ikakve pomoci sto naravno ne opravdavam.

Nista u zivotu nije idealno i savrseno lako.
Moja tetka ima cetvero djece, fin brak,.. sjecam se kako je dosla uplakana sto treba ici na 20 god. mature pa je sramota sto je skontala da je od svih cura iz razreda samo ona i jos jedna domacica. Nezgodno joj priznati, kako podnijeti zajedljive poglede i tako to,.. Kada sam poslije vidio zajednicku sliku, samo sam mogao konstatovati da izgleda bolje i vedrije, sretnije,.. od vecine ostalih zena koje su ili radile u fabrici ili u nekoj kancelariji, prilicno nezdravog izgleda i pored silne sminke, viska kilograma, i najvise 2 djece po glavi. Sta su onda one imale nju posmatrati kao zaostaliju kada je tetka imala sigurno bolji i kvalitetniji zivot od njih.

Znam samo jednu stvar,.. vecina zena u poznoj dobi koja nije imala djece ili imala par, zali st onije imala vise i sto nisu posvetile vise vremena djeci.
A sve domacice, nijedna ne zali sto nisu radile i imale manje djece ili bile manje sa njima. To dovoljno govori.
Mozda je tetka blistala na slici jer je napokon medu ljudima :mrgreen: Neumjesna sala, ako se pogresno shvati, izvinjavam se.
Svako nek radi sta ga cini sretnim i ispunjava, i nek njegov zivot ne bude sputan tudim misljenjem i tudom predstavom sta je ispravno i najbolje.
Nije problem sta je tesko od poslova domacice, garantujem, kao zena, da se ti poslovi traju aktivno 2h svaki dan, problem je sto su te zene besposlene i iz dokolice svasta im pada na pamet, mozda traze paznju, nemaju o cemu pricati pa u vecini slucajeva samo kukaju, na kraju im i ti kucni poslovi postanu problem.
Radi sebe i svog psihickog zdravlja, sebe kao drustvene osobe zene, ako ih to cini sretnim treba da rade.
A, mozda domacica ne zali za tim sto nije radila, ne zali sto nije malo vise vremena provela sa djecom, ali ima ih koje sigurno zale sto nisu imale zivot (ovdje ne mislim na restorane, kafane i sl)

Kad joj najavis dolazak kucnih prijatelja, kao da si joj se porodice sjetio.
Sad ce morati ustati iz lezeceg stava, pricati, smijati se, mozda ce i propusstiti i seriju, najgore od svega morat ce nesto skuhati. :mrgreen: A, samo zato sto si joj svakodnevnicu i rutinu poremetio, usao u njen najintimniji prostor, jer domacicama kuca postane vise od doma.
Cuo sam teorije da je zaposlenje zene jako bitno zbog psihickog zdravlja, samorespekta, ponosa,.. itd.

Dali to znaci da su hiljadama godina unazad sve zene bile psihicki nezdrave, nastabilne, inferiorne, bez ponosa,..

Mislim,.. slazem se da je najveci dio naseg postojanja bio patrijarhalan odnos, ali postoji i neka odredjena bioloska razlika i genetika kod nas. Tako da mislim da je zena vise u svom elementu kada je sa djecom, negoli kada radi 8-10 sati dnevno a djecu vidi nakratko ujutru i navecer. Pa kada bi ja rado se prihvatio takvog zivota, nevidim razlog za pretjeran feminizam, koji ustvar ii nije feminizam, vise malogradjanstina.

Pa tebi niko ne brani da se prihvatiš takvog života, a nama ženama dozvoli da same sebi odredimo ''koji je više naš element''... :-D usput, meni ovo veze nema s feminizmom, a tek sa malograđanštinom ?!?!?!
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#30 Re: Idealna žena - domaćica

Post by kurty »

Nemam vremena da od A do Ž citam temu...nekad kasnije cu to uraditi...Vidim da se na pomen domacice vecina odmah baci na to da domacica samo kuha, cisti, i pegla...

Elem, zadnji skoro godinu dana svaki radni dan kuham... Mama s posla na posao, pa da je rucak doceka...
Isti taj period cistim kucu... Svoju kucu, i jos pet-sest kuca... Bavim se tim (dezinfekcija svega, ciscenje podova, tepiha, namjestaja, kupatila, kuhinja...)...Sto nekad jer je vakat da se cisti, sto isprobavam nove "metode i nacine"...
Peglam sam sebi...

I sad kad nekome spomenes domacicu, odmah ide "da ja cistim, peglam, perem, kuham... ma nema sanse..."

Hanuma mi u mene, sta bude zeljela, tako ce i biti i to je to
tumbelina
Posts: 50
Joined: 05/03/2012 19:07

#31 Re: Idealna žena - domaćica

Post by tumbelina »

kurty wrote:Nemam vremena da od A do Ž citam temu...nekad kasnije cu to uraditi...Vidim da se na pomen domacice vecina odmah baci na to da domacica samo kuha, cisti, i pegla...

Elem, zadnji skoro godinu dana svaki radni dan kuham... Mama s posla na posao, pa da je rucak doceka...
Isti taj period cistim kucu... Svoju kucu, i jos pet-sest kuca... Bavim se tim (dezinfekcija svega, ciscenje podova, tepiha, namjestaja, kupatila, kuhinja...)...Sto nekad jer je vakat da se cisti, sto isprobavam nove "metode i nacine"...
Peglam sam sebi...

I sad kad nekome spomenes domacicu, odmah ide "da ja cistim, peglam, perem, kuham... ma nema sanse..."

Hanuma mi u mene, sta bude zeljela, tako ce i biti i to je to
super, svaka čast
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#32 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Gospoda Ministarka »

.
Last edited by Gospoda Ministarka on 13/12/2012 13:46, edited 1 time in total.
User avatar
sary
Posts: 178
Joined: 07/04/2011 14:26

#33 Re: Idealna žena - domaćica

Post by sary »

[/quote]
Cuo sam teorije da je zaposlenje zene jako bitno zbog psihickog zdravlja, samorespekta, ponosa,.. itd.

Dali to znaci da su hiljadama godina unazad sve zene bile psihicki nezdrave, nastabilne, inferiorne, bez ponosa,..

Mislim,.. slazem se da je najveci dio naseg postojanja bio patrijarhalan odnos, ali postoji i neka odredjena bioloska razlika i genetika kod nas. Tako da mislim da je zena vise u svom elementu kada je sa djecom, negoli kada radi 8-10 sati dnevno a djecu vidi nakratko ujutru i navecer. Pa kada bi ja rado se prihvatio takvog zivota, nevidim razlog za pretjeran feminizam, koji ustvar ii nije feminizam, vise malogradjanstina
.[/quote]

Zene u proslosti nisu znale razliku, nisu radile.
Mislim da feminizam nema nikakve veze sa tim, jer niko drugi ne zavrsava moje obaveze u kuci.
Dakle ja radim i na poslu i kuci, provodim kvalitetno vrijeme sa muzem i djecom i ako se ja ne zalim ne vidim zasto bi to nekom smetalo.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#34 Re: Idealna žena - domaćica

Post by hAZNADAR »

tumbelina wrote:Nema ovdje jedinstvenog odgovora je li bolje ovo ili ono. Svaka žena za sebe zna šta joj odgovara i kako najbolje sebi i porodici organizovati život. Neko je prosto tip koji voli da sjedi u kući (pod tim mislim da ne radi), neko to ne može zamisliti, svi smo drugačiji... Međutim ne znam zašto se imputira da zaposlena majka ne posvećuje dovoljno vremena djeci (mislim inače, ne samo na ovoj temi)?! I da se kao ona koja je domaćica više i bolje brine o djeci... Kao da je izbor Ne raditi i brinuti o djeci ILI Raditi i zapustiti djecu?! To naprosto nije istina, jer znam mnoge majke domaćice kojima je djece i kuće, da se grubo izrazim, na vrh glave. Opet znam druge zaposlene majke (volim se i sama smatrati takvom :) čijoj djeci ništa ne nedostaje i koja su stvarno i mažena i pažena i provode s roditeljima kvalitetno vrijeme... Jedino što mi je bitno jeste da dok radim moja djeca budu adekvatno zbrinuta i savršeno sigurna...
U ovoj temi najvise kacimo stereotip zaostale ili jane domacice a ne kako bi ko trebao zivjeti.

Svako najbolje zna za sebe i niko nema pravo drugome da pametuje kako treba zivjeti. Ali zivimo u svijetu koje ima dvije krajnoti. U jednom dijelu planete postoji drustveni standard gdje zena ima biti kod kuce i nema joj raditi van kuce, svaka koja se usudi da uradi drugacije bude prokazana uz masu negativnih stereotipa.

U drugom dijelu, postoji jos dijametralno suprotan gdje je biti domacica nesto prevazidjeno i zaostalo. Tu zenu znaci treba ili zaliti ili ismijavati. Kazem jos jer ponegdje je taj stereotip vec prevazidjen. Negativan imidz zene domacice kod nas je samo ostatak komunistickih standarda idnustrijalizacije i feminizma 70-tih.
Pa sam u prvom postu tako i uputio pitanje, neka mi neko nadje bar jedan razlog zasto domacica ima negativnu akonotaciju.

Znas ono kada se sastanu stari drugovi/ce,.. pa krenu gdje je ovaj ili ona, sta radi ovaj il iona,.. cim se spomene za nek uda je domacica,.. ili je sprdacina, ili jadna ona, bog zna kakav je onaj njen zajeban neki, ili bila je vala glupa i ostala,... zar nije mozda vrijeme da se taj glupi stereotip prevazidje? Na jednom prosjecnom roditeljskom sastanku danas obicno domacice nerado iznesu taj podatak.

A pricamo o bijeloj kugi, otudjenosti, cudnim standardima kod omladine i djece, krizi,.... mozda nam je jednostavno osnovna bioloska i drustvena supstanca koja se zove porodica narusena.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#35 Re: Idealna žena - domaćica

Post by sheilak »

Za koga je domacica idealna žena-za ženu ili za muskarca?

Mislim da se to ne moze generalizirati. Neke zene zaista sanjaju o tome da imaju muza, djecu i da se brinu o svemu tome, neke sanjaju da budu predsjednice korporacija i da imaju muza i djecu, neke zele samo karijeru, bez muza i djece, neke samo muza, neke samo djecu...

Isto tako kod muskaraca, mislim barem.

A misljenja sam da se ipak radi o nametanju ideala, na nesvjesnom nivou, u oba pravca (zena kao majka, cuvarica ognja :D , hraniteljica, etc. ili zena potpuno lisena zenstvenosti, koja se smatra slaboscu).

Definiranje idealnog (izgleda, ponasanja) deifinira se na individualnom nivou, subjektivno i bez sufliranja sa strane ;-)
hocunecu
Posts: 1755
Joined: 25/09/2008 13:18

#36 Re: Idealna žena - domaćica

Post by hocunecu »

sary wrote:
Cuo sam teorije da je zaposlenje zene jako bitno zbog psihickog zdravlja, samorespekta, ponosa,.. itd.

Dali to znaci da su hiljadama godina unazad sve zene bile psihicki nezdrave, nastabilne, inferiorne, bez ponosa,..

Mislim,.. slazem se da je najveci dio naseg postojanja bio patrijarhalan odnos, ali postoji i neka odredjena bioloska razlika i genetika kod nas. Tako da mislim da je zena vise u svom elementu kada je sa djecom, negoli kada radi 8-10 sati dnevno a djecu vidi nakratko ujutru i navecer. Pa kada bi ja rado se prihvatio takvog zivota, nevidim razlog za pretjeran feminizam, koji ustvar ii nije feminizam, vise malogradjanstina
.[/quote]

Zene u proslosti nisu znale razliku, nisu radile.
Mislim da feminizam nema nikakve veze sa tim, jer niko drugi ne zavrsava moje obaveze u kuci.
Dakle ja radim i na poslu i kuci, provodim kvalitetno vrijeme sa muzem i djecom i ako se ja ne zalim ne vidim zasto bi to nekom smetalo.[/quote]
jesu radile itekako, samo nisu bile placene :D
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#37 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Gospoda Ministarka »

.
Last edited by Gospoda Ministarka on 13/12/2012 13:46, edited 1 time in total.
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#38 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Mis mekinjas »

Šta još mora biti osim da bude domaćica.... :roll:
Sve je ovo divno, ali brate nije kompletna osoba.... Ako ona misli da je super, čitav dan kuhati, peglati, ništa ne raditi, a ne osjećati se korisno ni društveno, ni intelektualno, svaka čast.

Ja sam isto domaćica, perem, peglam, kuham, volontirala sam redovno, imam milion stvari koje me zanimaju, kojima se bavim, radim, i sumnjam da bi me samo zadovoljilo da budem domaćica... :roll:

Zar da ostarim, i čekam da mi djeca daju pare, za život? :? :? :? :-? :roll:
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#39 Re: Idealna žena - domaćica

Post by LaCici »

Godinu dana radila i ostala bez posla. Onda zatrudnila i evo me sad kao domacica. Hvala Bogu muzeva plata je sasvim dovoljna da zivimo lijepo, ali ja jedva cekam da pocnem raditi. Ne zbog finansija nego jednostavno da sam aktivna i da se malo vise socijalizujem. Ovako u kuci po cijeli dan sama, prijateljice rade. Sto se tice tog ciscenja i kuhanja tu mi muz jako puno pomaze cak iako ne radim. Imam i zenu koja dolazi i cisti stan, jedemo vani kada mi se ne kuha, znaci nije mi uopste nesto tesko, ali opet jedva cekam posao iskljucivo zbog ispunjenja dana i sto si okruzen drugim ljudima. Jednostavno se ne bih mogla zamisliti da citav zivot zivim kao domacica, nisam taj tip.
tumbelina
Posts: 50
Joined: 05/03/2012 19:07

#40 Re: Idealna žena - domaćica

Post by tumbelina »

hAZNADAR wrote:
tumbelina wrote:Nema ovdje jedinstvenog odgovora je li bolje ovo ili ono. Svaka žena za sebe zna šta joj odgovara i kako najbolje sebi i porodici organizovati život. Neko je prosto tip koji voli da sjedi u kući (pod tim mislim da ne radi), neko to ne može zamisliti, svi smo drugačiji... Međutim ne znam zašto se imputira da zaposlena majka ne posvećuje dovoljno vremena djeci (mislim inače, ne samo na ovoj temi)?! I da se kao ona koja je domaćica više i bolje brine o djeci... Kao da je izbor Ne raditi i brinuti o djeci ILI Raditi i zapustiti djecu?! To naprosto nije istina, jer znam mnoge majke domaćice kojima je djece i kuće, da se grubo izrazim, na vrh glave. Opet znam druge zaposlene majke (volim se i sama smatrati takvom :) čijoj djeci ništa ne nedostaje i koja su stvarno i mažena i pažena i provode s roditeljima kvalitetno vrijeme... Jedino što mi je bitno jeste da dok radim moja djeca budu adekvatno zbrinuta i savršeno sigurna...
U ovoj temi najvise kacimo stereotip zaostale ili jane domacice a ne kako bi ko trebao zivjeti.

Svako najbolje zna za sebe i niko nema pravo drugome da pametuje kako treba zivjeti. Ali zivimo u svijetu koje ima dvije krajnoti. U jednom dijelu planete postoji drustveni standard gdje zena ima biti kod kuce i nema joj raditi van kuce, svaka koja se usudi da uradi drugacije bude prokazana uz masu negativnih stereotipa.

U drugom dijelu, postoji jos dijametralno suprotan gdje je biti domacica nesto prevazidjeno i zaostalo. Tu zenu znaci treba ili zaliti ili ismijavati. Kazem jos jer ponegdje je taj stereotip vec prevazidjen. Negativan imidz zene domacice kod nas je samo ostatak komunistickih standarda idnustrijalizacije i feminizma 70-tih.
Pa sam u prvom postu tako i uputio pitanje, neka mi neko nadje bar jedan razlog zasto domacica ima negativnu akonotaciju.

Znas ono kada se sastanu stari drugovi/ce,.. pa krenu gdje je ovaj ili ona, sta radi ovaj il iona,.. cim se spomene za nek uda je domacica,.. ili je sprdacina, ili jadna ona, bog zna kakav je onaj njen zajeban neki, ili bila je vala glupa i ostala,... zar nije mozda vrijeme da se taj glupi stereotip prevazidje? Na jednom prosjecnom roditeljskom sastanku danas obicno domacice nerado iznesu taj podatak.

A pricamo o bijeloj kugi, otudjenosti, cudnim standardima kod omladine i djece, krizi,.... mozda nam je jednostavno osnovna bioloska i drustvena supstanca koja se zove porodica narusena.
Ma nije porodica narušena što žene rade (radile su i prije što reče neko i to jako teško...), ali to je skroz druga tema... Ja ne mislim da domaćice (koje ne rade, jer i mi koje radimo smo u svojim kućama domaćice :))) prati takav ''imidž'' i takva Konotacija, čak sam se vjeruj znala susresti i sa skroz drugačijim stavom kad sam se nakon rođenja drugog djeteta vratila na posao, tipa PA ETO NE ZNAM... kao možda ja idem na posao zbog nekoga, maltene ispade odoh u provod, draže mi raditi nego biti s djetetom... ali hajde de, da ne dužim, samo još jedna opaska vezana uz naslov - DOMAĆICA (sudeći po onima koje ja poznajem) nije ni izbliza idealna žena... nijedna koju poznajem nije prema svojoj djeci strpljivija i nasmijanija od mene, nijedna nije od mene spremnija za bilo kakvu aktivnost za djecom, sve koje poznajem (ograničavam se dakle na one koje poznajem, da ne bi ispalo da generalizujem) su prema vlastitim iskazima umornije i nezadovoljnije, i sl... svaka koju poznajem maltene je ljuta na muža kad dođe s posla - tipa on čitav dan hoda, ja ovdje sjedim s djecom, ručak, kuća, i još kad dođe da njega poslužim, itd... ne jednom, rekoše mi s(p)retne domaćice - BONA JA MU DIJETE UVALIM ČIM S POSLA DOĐE...
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#41 Re: Idealna žena - domaćica

Post by hAZNADAR »

sary wrote:
Cuo sam teorije da je zaposlenje zene jako bitno zbog psihickog zdravlja, samorespekta, ponosa,.. itd.

Dali to znaci da su hiljadama godina unazad sve zene bile psihicki nezdrave, nastabilne, inferiorne, bez ponosa,..

Mislim,.. slazem se da je najveci dio naseg postojanja bio patrijarhalan odnos, ali postoji i neka odredjena bioloska razlika i genetika kod nas. Tako da mislim da je zena vise u svom elementu kada je sa djecom, negoli kada radi 8-10 sati dnevno a djecu vidi nakratko ujutru i navecer. Pa kada bi ja rado se prihvatio takvog zivota, nevidim razlog za pretjeran feminizam, koji ustvar ii nije feminizam, vise malogradjanstina
.[/quote]

Zene u proslosti nisu znale razliku, nisu radile.
Mislim da feminizam nema nikakve veze sa tim, jer niko drugi ne zavrsava moje obaveze u kuci.
Dakle ja radim i na poslu i kuci, provodim kvalitetno vrijeme sa muzem i djecom i ako se ja ne zalim ne vidim zasto bi to nekom smetalo.[/quote]

meni ne smeta,.. ali reci da je zaposlenje kod zene prijeko potrebno zarad psihickog zdravlja i samorespekta vazi samo ako neko licno za sebe to govori,.. a nikako generalno jer se time vrijedjaju mnoge sto su drugacije odabrale.

bez obzira koliko ja bio u pravu ili krivu,.. jedno je sigurno. Postoji toliko los stereotip o zeni domacici da se mnoge stide to priznati iako su zadovoljne tim odabirom. Zato sto ih ostale ili zale ili ismijavaju. Taj stereotip nema nikakvo opravdanje, niti bilo kakvo tendenciozno spominjanje zena domacica u negativnoj krajnosti.

U nasem drustvu je taj stereotip ipak malogradjanstina, a nekima i pohlepnost jer im je sopstveni novac drazi od sklada familije i djece.
tumbelina
Posts: 50
Joined: 05/03/2012 19:07

#42 Re: Idealna žena - domaćica

Post by tumbelina »

U nasem drustvu je taj stereotip ipak malogradjanstina, a nekima i pohlepnost jer im je sopstveni novac drazi od sklada familije i djece.[/quote]

Pa vidiš da si sam pun predrasuda, znači ako radim nije mi porodica skladna?!?!?!
tumbelina
Posts: 50
Joined: 05/03/2012 19:07

#43 Re: Idealna žena - domaćica

Post by tumbelina »

tumbelina wrote:U nasem drustvu je taj stereotip ipak malogradjanstina, a nekima i pohlepnost jer im je sopstveni novac drazi od sklada familije i djece.
Pa vidiš da si sam pun predrasuda, znači ako radim nije mi porodica skladna?!?!?![/quote]

A sopstveni novac mi je izuzetno drag, jer mi omogućava da svojoj djeci i sebi priuštim sve ono što će nam uljepšati život...
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#44 Re: Idealna žena - domaćica

Post by svemirska_vjeverica »

Priručnik za žene iz 1955.

Ovakve savete davao je ženama priručnik "Housekeeping monthly"1955. godine:
"Pripremite večeru na vreme. Večeru planirajte ujutro, ili čak prethodnog dana, kako bi vašeg supruga dočekao ukusan obrok kad se vrati s posla. Tako ćete mu dati do znanja da ste mislili na njega dok je on radio, ali i da se brinete za njegove potrebe. Većina muškaraca je gladna kad se vrate s posla, a pripremanjem njemu omiljenog jela ispunićete mu potrebu za toplom dobrodošlicom. Pripremite se za njega. Odmorite se 15 minuta pre njegovog dolaska kući, tako ćete biti osveženi kada on dođe. Popravite šminku, stavite traku u kosu i izgledajte sveže. Vas suprug je proveo puno vremena s ljudima umornima od posla. Budite zanimljivi i veseli za njega. Njegov dan je bio dosadan i treba mu malo zabave, a deo vaših dužnosti je da se pobrinete za to. Smanjite nivo buke .Kad se vaš suprug vrati s posla, isključite sve kućne aparate i umirite decu. Budite sretni što ga vidite. Toplo mu se nasmejte i pokažite iskrenu želju da mu udovoljite. Poslušajte ga iako mu možda morate reći puno toga, nemojte to učiniti neposredno nakon njegovog dolaska kući. Neka on prvo govori, on sigurno ima važnije stvari na umu od vas. Ne ometajte ga. Ne žalite se ako vas muž dođe kući kasno uveče ili ako želi otići na večeru bez vas. Umesto prigovaranja, pokušajte razumeti pod kolikim je on pritiskom zbog posla. Kad je kod kuće, sigurno se želi odmoriti i opustiti. I na kraju,ne postavljajte mu nepotrebna pitanja i ne sumnjajte u njegovu sposobnost prosuđivanja ili integritet. Ne zaboravite da je on gospodar u kući i kao takav će uvek provoditi svoju volju, pošteno i pravedno.
I zapamtite, dobra žena zna gde joj je mesto."

I zapamtite, dobra žena zna gde joj je mesto." :mrgreen:

http://www.021.rs/Zivot/Porodica/Priruc ... -1955.html
bosanski.tornjak
Posts: 124
Joined: 09/02/2012 23:09

#45 Re: Idealna žena - domaćica

Post by bosanski.tornjak »

Tesko je kad je zena domacica a kuci pokvaren radijator,frizider,struja i vazda ti majstora u kuci
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#46 Re: Idealna žena - domaćica

Post by hAZNADAR »

tumbelina wrote:
tumbelina wrote:U nasem drustvu je taj stereotip ipak malogradjanstina, a nekima i pohlepnost jer im je sopstveni novac drazi od sklada familije i djece.
Pa vidiš da si sam pun predrasuda, znači ako radim nije mi porodica skladna?!?!?!
A sopstveni novac mi je izuzetno drag, jer mi omogućava da svojoj djeci i sebi priuštim sve ono što će nam uljepšati život...[/quote]
Time usput i imamo odgovor na ovu temu
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =1&t=97288
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#47 Re: Idealna žena - domaćica

Post by HAVANA »

tumbelina wrote:
tumbelina wrote:U nasem drustvu je taj stereotip ipak malogradjanstina, a nekima i pohlepnost jer im je sopstveni novac drazi od sklada familije i djece.
Pa vidiš da si sam pun predrasuda, znači ako radim nije mi porodica skladna?!?!?!




Haj se dogovori sam sa sobom,pa dodji. :D
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#48 Re: Idealna žena - domaćica

Post by hAZNADAR »

svemirska_vjeverica wrote:Priručnik za žene iz 1955.

Ovakve savete davao je ženama priručnik "Housekeeping monthly"1955. godine:
http://www.021.rs/Zivot/Porodica/Priruc ... -1955.html
I to je kao odgovor zasto treba ici u drugu krajnost i zasto domacica zasluzuje tako los stereotip.

Problematika u ovoj temi nije toliko crno-bijela i nema potrebe da se trpa u krajnosti.

Do sada nisam dobio niti jedan jedini valjan odgovor zasto je negativan stereotip zene domacice opravdan. Samo dobijam tendenciozne primjere jedne krajnosti, i malogradjanstinu upakovan kao feminizam.
Last edited by hAZNADAR on 29/03/2012 16:24, edited 1 time in total.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#49 Re: Idealna žena - domaćica

Post by bez_ideje »

Kao sto neko rece idealna zena kome?
Nije mi na kraj pameti da nekoga nipodastavam zbog zivotnih izbora ,domacica je zanimanje kao i svako drugo. Sammo razlika izmedju nas i civilizacije je u tome sto se u civilizaciji opredijelis za zanimanje domacice kao za bilo koje drugo,a ovdje ti ga u pelene trpaju kao prikolicu bilo cemu.
Nisam ni kucni ni porodicni ni majcinski tip osobe i sigurno necu zrtvovati svoja zanimanja i interese zarad tudjih ideala,a onima koji se usude da mi prebacuju degradaciju porodice,maloljetne delikvente,popularizaciju brze hrane,"moralnu degradaciju drustva" ,cu sigurno "ukazati postovanje" najbolje sto mogu.
Zelim svima srecu u onome sto su izabrali da rade!
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#50 Re: Idealna žena - domaćica

Post by ♥ Julianna ♥ »

Mi naravno u svemu kaskamo pa i u tim trendovima. Trenutno uživamo u plodovima vlastite emancipacije i oživotvorenja ravnopravnosti, pa rintamo ko kobile ravnopravno i udarnički. Prvo ćemo biti ravnopravne, pa ćemo pojesti još malo pure i skontati da smo sebi učinile medvjeđu uslugu i onda ćemo doći na ono na čemu su te žene sad. Ufatićemo se kutljače, al bićemo zato domaćice sa PhD -ijedm ili LLM-om.juhu!
Post Reply