Idealna žena - domaćica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

alica.k

#151 Re: Idealna žena - domaćica

Post by alica.k » 30/03/2012 15:06

joj, svrbe me prsti, a sve necu da se kacim na ovu temu.

realna do boli

#152 Re: Idealna žena - domaćica

Post by realna do boli » 30/03/2012 15:11

Primjer prvi:
Zena domacica, kuca uvijek po ps-u, dvoje djece, muz dobro zaradjuje. Zena naprosto ima taktiku i zna da uziva. Kaze da joj je najbolji dio dana kada svi odu iz kuce, muz na posao, djeca u skolu. Ona napravi kaficu, uzme krizaljku i u spavacici guzlja do dvanaest. Tada se razradi, skuha pospremi, doceka djecu iz skole muza s posla i to , kako ona kaze, uvijek s osmjehom. Njena opstepoznata recenica ..Moj Suljo je zlato i najpametniju na svjetu. A Suljo lijepo svojoj zenici uplacivao penziono i sada oboje uzivaju u starosti, unucice cuvaju po potrebi, setaju zajedno kao i cijeli zivot i bas znaju uzivati.

Primjer drugi:
Zena domacica, cetriri djevojcice, uvijek bila primjer zene koja drzi do sebe i kuce, zivjeli iznad prosjeka..ali..pafffff. Muz je ostavio radi mladje koja je rodila sina i bila vrsnica njegove trece kcerke....
Zena ostala bez dinara i radi po tudjim kucama da ima od cega zivjeti.

Ja sam u ratu pauzirala dvije godine. Do tada sam mastala da mi je ne raditi, dvoje djece, posao, frka...ali nakon te dvije godine, jedva sam cekala da frka opet pocne i da se vratim na posao.

Nista se ne moze generalizirati. Zivot je nepredvidljiv..ali treba se imati svoj dinar, pa makar bile i domacice..zastekajte nesto...za svaki slucaj.

Loulou

#153 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Loulou » 30/03/2012 21:12

Ovdje (životno) iskustvo progovara:
BlueBosnia wrote:Pa da se i ja uključim u diskusiju. Načela sam šestu banku, dvoje odrasle djece. Prve četiri godine braka nisam radila( mladost-ludost).Najsretniji dan u mom životu,osim rođenja moje djece, je dan kad sam primila prvu platu.Nije bilo baš lako sve stići,ali ni djeca nisu vječno mala.U stvari tek u mojim godinama, kad se svašta preturi preko glave,najslađe je izgovoriti ovu slatku rečenicu:" Ja ne zavisim od tebe !"
realna do boli wrote:Nista se ne moze generalizirati. Zivot je nepredvidljiv..ali treba se imati svoj dinar, pa makar bile i domacice..zastekajte nesto...za svaki slucaj.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alhemicarkaa wrote:
hAZNADAR wrote:Sve ostalo vezano za socijalnu zavisnost je glupo spominjat iako se radi o braku. Polazim od toga da postoji povjerenje i razumijevanje, glupo je praviti krupne odluke u zivotu a unaprijed racunati na mogucnost da ti je muz manijak, pokvarenjak koji zvoca za pare, silovatelj, pedofil,...
Pogresni partneri ili osobe koje nisu sposobne nositi bracne obaveze(odricanje, fleksibilnost,..) je neka druga tema.
Kako je lijepo staviti ružičaste naočale i svijet vidjeti onakav kakav se tebi sviđa. Nisi nikad čuo da se neko razveo, da postoje žene koje su zlostavljane, prevarene. Ili misliš da su se te žene svjesno udavale za dušmane iz nekog svog mazohističkog razloga? Nikad nisi čuo da "Ljubav ili hemija, nazovi kako hoces,.. ne vodi puno racuna o strucnoj spremi, i mnogim drugim stvarima.", da se neko zaleti, da od silne ljubavi ne vidi neke stvari i postanu mu jasne tek nakon zajedničkog života? Ili se to meni sve učinilo, sva ona priča o sigurnim kućama, o alimentaciji od maksimalnih 20% koju razvedene žene primaju, i ostanu bez ikakvih primanja kad im se djeca raziđu? Je, sigurno to ne postoji, sve to izmišljaju oni novinari da popune prazne stupce.
:thumbup:

Na temu - i ja sam svjedokinja vremena u kome se na domaćice gledalo... nisam sigurna koja je najboja riječ da to opiše. Možda sa sažalijevanjem ili porugom. Kad bi neko u školi rekao da mu/joj je mama domaćica, to je obično značilo da nije obrazovana/školovana i da zato nema posao.
Ne znam koliko je danas drukčija priča. Možda jeste, možda nije. Ali ja smatram da je, ekonomski gledano, privilegija da samo jedno radi (ako govorimo o braku i porodici).
Dok je žena domaćica vlastitim izborom - izvrsno. Ako je u pitanju uvjetovanje, suvišno je komentirati.

Jay Gatsby

#154 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Jay Gatsby » 31/03/2012 01:05

Drugo mjesto na Top five regrets of the dying:

2. I wish I hadn't worked so hard.

"This came from every male patient that I nursed. They missed their children's youth and their partner's companionship. Women also spoke of this regret, but as most were from an older generation, many of the female patients had not been breadwinners. All of the men I nursed deeply regretted spending so much of their lives on the treadmill of a work existence."

hoćeli_ko_rasol

#155 Re: Idealna žena - domaćica

Post by hoćeli_ko_rasol » 31/03/2012 21:57

dobar... :thumbup:

Ateista

#156 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Ateista » 03/04/2012 13:21

Jay Gatsby wrote:Drugo mjesto na Top five regrets of the dying:

2. I wish I hadn't worked so hard.

"This came from every male patient that I nursed. They missed their children's youth and their partner's companionship. Women also spoke of this regret, but as most were from an older generation, many of the female patients had not been breadwinners. All of the men I nursed deeply regretted spending so much of their lives on the treadmill of a work existence."
"I hadn't worked so hard" i "I hadn't worked at all" nije isto.

Naravno da bi svako volio da moze sto manje raditi, da se danas na vecini poslova ostaje dosta prekovremeno, radi se i vikendom, previse se radi i malo je slobodnog vremena tako da je logicno da ljudi zele da MANJE rade, ali to nije isto kao da nikako ne rade i budu domacice.

Ateista

#157 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Ateista » 03/04/2012 13:28

Loulou wrote: :thumbup:

Na temu - i ja sam svjedokinja vremena u kome se na domaćice gledalo... nisam sigurna koja je najboja riječ da to opiše. Možda sa sažalijevanjem ili porugom. Kad bi neko u školi rekao da mu/joj je mama domaćica, to je obično značilo da nije obrazovana/školovana i da zato nema posao.
Ne znam koliko je danas drukčija priča. Možda jeste, možda nije. Ali ja smatram da je, ekonomski gledano, privilegija da samo jedno radi (ako govorimo o braku i porodici).
Dok je žena domaćica vlastitim izborom - izvrsno. Ako je u pitanju uvjetovanje, suvišno je komentirati.
Vezano za ovo uvecano, to sto je neka zena domacica to ne znaci da nije obrazovana, moze biti puno razloga zasto je neka zena domacica, zato na to treba gledati ovako: Pitanje je koja stvarno zeli da bude domacica a koja je to silom prilika, jer ne moze da nadje posao, to po meni nisu "prave domacice", nego domacice pod prisilom.

Posto se ovdje govori o iedalnoj zeni, treba govoriti o onim domacicama koje to zele da budu.
Naravno, i one koje zele da budu domacice mogu zavrsiti fakultet, obrazovati se, ali cemu to? Cemu nekom fakultet, skola, trosenje sati i sati uceci nesto sto nikad nece iskoristiti? Zbog toga mi je besmisleno da neka koja hoce da bude domacica zavrsava fakultet, zasto, samo da moze reci da ima diplomu?

Sa druge strane, onima koje se ne obrazuju nesto fali i vjerovatno vecina obrazovanih muskaraca ne bi zeljela da zivi sa takvim zenama.

To je recimo razlog zasto ja ne bih mogao zivjeti sa pravom domacicom - ne bih mogao biti sa nekom neobrazovanom zenom koja nema drugih interesovanja osim odrzavanja domacinstva, koja nema zelju da radi nesto izazovno i kreativno, ali isto tako mislim da bi me jos vise nervirala ona koja bi zavrsila fakultet samo zato da bi mogla reci da je obrazovana, da bi se bolje udala i slicno, a ako nema iskreno interesovanje za neku zanimljivu i kreativnu djelatnost.

MedenoSrce

#158 Re: Idealna žena - domaćica

Post by MedenoSrce » 03/04/2012 17:01

Ateista wrote: To je recimo razlog zasto ja ne bih mogao zivjeti sa pravom domacicom - ne bih mogao biti sa nekom neobrazovanom zenom koja nema drugih interesovanja osim odrzavanja domacinstva, koja nema zelju da radi nesto izazovno i kreativno, ali isto tako mislim da bi me jos vise nervirala ona koja bi zavrsila fakultet samo zato da bi mogla reci da je obrazovana, da bi se bolje udala i slicno, a ako nema iskreno interesovanje za neku zanimljivu i kreativnu djelatnost.
Ponekad imam dojam da forumasi nisu jos iz srednje skole izasli.
Dvoje ljudi zivi zajedno i skontaju da i pored toga sto ona ima posao koji je kreativno i intelektualno ispunjava moraju da placaju jaslice, obdaniste, tetu ... Dogovore se da im se vise isplati da ona bude doma dok djeca ne odrastu jer su sabrali da je obdaniste za dvoje djece 500KM, pa onda moraju nekoga organizovati da ode po tu djecu ako nece da placaju produzeni, placaju put s posla i na posao, hranu na poslu, jos komplikacije ako neko od njih dvoje treba na put ili ostaju "duze" na poslu.
Eh sada hocete reci da zeni koja se udala sa 24, rodila sa 25 i 27, nakon sto su djeca koliko toliko odrasla u njenoj recimo 35 ne treba fakultet? Ili recimo razvede se, ili muža opali hercika ...

sha_ba

#159 Re: Idealna žena - domaćica

Post by sha_ba » 03/04/2012 17:19

alica.k wrote:joj, svrbe me prsti, a sve necu da se kacim na ovu temu.
podjoh napisati :D

mozda veceras od kuce, zavrsavam s poslom sad.... + da upratim :D :D

wewa

#160 Re: Idealna žena - domaćica

Post by wewa » 04/04/2012 15:04

tema mi je genijalna :-) a narocito mi se svidjaju postovi forumasica koji se mogu svesti na: nisam feministkinja, ali.
jbt pedofili uzivaju vecu popularnost od pokreta koji je zenama priskrbio pravo glasa i mogucnost izbora :roll:

liberty02

#161 Re: Idealna žena - domaćica

Post by liberty02 » 04/04/2012 19:03

mene kao musko zanima, kako biti idealna domacica u sklopu sa modernim svijetom, gdje i muz i zena moraju da rade?

wewa

#162 Re: Idealna žena - domaćica

Post by wewa » 05/04/2012 09:17

liberty02 wrote:mene kao musko zanima, kako biti idealna domacica u sklopu sa modernim svijetom, gdje i muz i zena moraju da rade?
a sta je idealna domacica po tvojoj definiciji?

ono cemu tezim je skladan odnos partnera, u kojem se poslovi dijele spontano i gdje su oboje (ili svi ukucani) zadovoljni odnosima i stanjem u porodici.

safran

#163 Re: Idealna žena - domaćica

Post by safran » 05/04/2012 11:57

Zanimljivo bi bilo saznati da li Haznadar ima sestru. I ako ima - da li je zaposlena ili domaćica.

immuno

#164 Re: Idealna žena - domaćica

Post by immuno » 08/04/2012 04:00

ama u vecini slucajeva vazi za zenu:

"zena je onoliko slobodna koliko je financijski jaka citaj neovisna o muzu"

domacica me odgojila a ja svoju djecu gojim uz posao i nizasta se nebih mijenjala,dobra organizacija i ljubav sve mogu.

beautyfool

#165 Re: Idealna žena - domaćica

Post by beautyfool » 08/04/2012 08:08

Znam dosta zena koje su pored svoje fakultetske diplome ipak odlucile da budu domacice, doduse ne u Bosni ali eto samo primjer.Muz im ima solidan posao kojim dovoljno zaradjuje za njihove potrebe, one pored kuce imaju dodatne aktivnosti u nekim zenskim udruzenjima, sjelima, organizuju druzenja, vode djecu po raznim kursevima a i sami ne rijetko se dodatno obrazuju, idu na fitnese, aktivno se bave hobijem, provode dosta vremena posjecujuci familiju, setajuci u prirodi itd.
Ne slazem se da zena koja ima fakultetsku diplomu ako je domacica onda joj je bezveze ta diploma jer ona ipak odgaja neku novu generaciju, djeca odgojena od obrazovane zene mogu imati samo visestruku korist jer ce se ona truditi da prenese znanje i da odgoji obrazovanu djecu a na kraju krajeva od takve djece drustvo bi trebalo imati veliku korist kao i oni sami :)
Eh sad druga je tema sto kod nas u Bosni je jako tesko zivjeti sa jednom platom pa ako jedna porodica zeli imati neke osnovne stvari i koliko toliko lijep zivot oboje moraju raditi i tesko da ce neko pod uslovom finansijske nesigurnosti birati da bude domacica.

@mba

#166 Re: Idealna žena - domaćica

Post by @mba » 08/04/2012 09:05

idealna zena danas kako je prikazivaju barem medije ovde na zapadu je slijedeca:

1. mora uvjek biti prefektno nasminakana
2. mora uvjek prefektno izgledati
3. slucajno da ima kg vise(da bog dragi sacuva)
4. covjek nema sta da kaze, posto je zena boss
i mnogo toga da se sada ne nabraja dalje, a medije i ti zenski casopisi su puni takvih osobina koji se svaki dan serviraju zenema

a da zena mora biti dobra majka, da bude menadzer familije, da djecu izvede na pravi put, da bude dobra supruga o tome se neces procitati u zenskim casopisima, jer su pune gluposti koji zeni u zivotu trebaju da su manji prioritet nego to sto sam nabrojao gore...

i onda se pitaju zasto svaki drugi brak nema buducnosti, eto bas iz tog razloga, jer u vecini slucajeva zena ta koja nije spremna na brak,

liberty02

#167 Re: Idealna žena - domaćica

Post by liberty02 » 08/04/2012 09:07

@mba wrote:idealna zena danas kako je prikazivaju barem medije ovde na zapadu je slijedeca:

1. mora uvjek biti prefektno nasminakana
2. mora uvjek prefektno izgledati
3. slucajno da ima kg vise(da bog dragi sacuva)
4. covjek nema sta da kaze, posto je zena boss
i mnogo toga da se sada ne nabraja dalje, a medije i ti zenski casopisi su puni takvih osobina koji se svaki dan serviraju zenema

a da zena mora biti dobra majka, da bude menadzer familije, da djecu izvede na pravi put, da bude dobra supruga o tome se neces procitati u zenskim casopisima, jer su pune gluposti koji zeni u zivotu trebaju da su manji prioritet nego to sto sam nabrojao gore...

i onda se pitaju zasto svaki drugi brak nema buducnosti, eto bas iz tog razloga, jer u vecini slucajeva zena ta koja nije spremna na brak,
slazem se :thumbup:

otherside

#168 Re: Idealna žena - domaćica

Post by otherside » 09/04/2012 10:27

dok sam bila na porodiljskom imala sam priliku probati tu ulogu zene-domacice.
meni, navikloj na puno radno vrijeme, dezure, kontakt sa gomilom ljudi svakodnevno...ovo nije bilo ni blizu onoga sto bi me ucinilo idealnom zenom.
medjutim, bilo mi je jasno k'o dan da data situacija zahtijeva prilagodjavanje i mislim da sam u tome uspjela (prema mojim kriterijima, naravno) :D
povratak na posao mi je bio kao reanimacija.
eto, rekoh....sad opletite :D

Michun

#169 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Michun » 11/04/2012 16:39

otherside wrote:dok sam bila na porodiljskom imala sam priliku probati tu ulogu zene-domacice.
meni, navikloj na puno radno vrijeme, dezure, kontakt sa gomilom ljudi svakodnevno...ovo nije bilo ni blizu onoga sto bi me ucinilo idealnom zenom.
medjutim, bilo mi je jasno k'o dan da data situacija zahtijeva prilagodjavanje i mislim da sam u tome uspjela (prema mojim kriterijima, naravno) :D
povratak na posao mi je bio kao reanimacija.
eto, rekoh....sad opletite :D
ma sta reci...ja bi rekla da je raspored snaga bio takav prije da su zene morale biti domacice.
sada, niti zele niti treba da budu.
osim toga...prije xy postova receno, biti domacica na zapadu i ovdje! kod nas, ne radi ni gradska galerija a kamoli sta drugo da bi ta zena/domacica otisla.
ono sto primjetih (uz duzno postovanje), malo je u nas zena/domacica koje bi u galeriju. vecina ih ide na nokte i u solarij. eto sad opletite :D jbga, sta cu ja kad je tako.

Post Reply