Idealna žena - domaćica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1 Idealna žena - domaćica

Post by hAZNADAR »

Odmah u startu da se ogradim od muskog sovinizma i egoisticnih zelja,. govorim na osnovu iskusava zenskog dijela familije, prijateljica i onoga sto sam vidio putujuci po Evropi.

Biti domacica obicno nosi neki los stereotip, kao napr. primitivno, neobrazovano, zaostalo, rezultat muske dominacije i patriharhalne sredine, diskriminacija na radnom trzistu,.. itd.

Medjutim, po Skandinaviji nema te diskriminacije ili ne u velikoj i osjetnoj mjeri, nema patriharhalne sredine i muske dominacije,.. pa se to danas dozivljava kao privilegija imicnijih, i mnoge zaposlene zene sanjaju da su domacice.

Samo u imucnijim familijama gdje muz dosta zaradjuje pa nema potrebe da oboje rade se desava taj retro, odnosno mnoge zene se odlucuju na posvecivanje djeci i usput prevljenju djece, kulinarstvu, kucanskim poslovima, i u slobodnom vremenu kursevi, umjetnost, trac partije i ispijanje kafa,.. Samo u bogataskim kvartovima sam vidio nesto nalik nasoj mahali gdje zene paze djecu i kucu, ispijaju kahve, pa se bave raznim hobijima.

Los stereotip o domacici je stvoren u vrijeme industrijalizacije, pojave feminizma, borbe protiv diskriminacija i rusenja drustvenih tabua 60,70,80 tih godina proslog vijeka. Tada je to imalo svoje znacenje,.. medjutim vremena su se promijenila. Danas smo potrosacko drustvo koje ima mnostvo toga sto nismo imali nekada kada smo bili zadovoljni samo jednim televizorom koji se popravljao kada se pokvari, namjestajem kojeg smo cuvali i trajao godinama, bez interneta, mobilne telefonije, klima,serva,.. u autima, samo sa par kanala,.... tada je bilo lakse zivjeti ekonomski gledano i ukupni kucanski izdaci su bili manji.
Danas sa svim ovim luksuzom od tehnologije i zahtjeva modernog doba, plus kredit i kamate,.. smo prisiljeni u vecini slucajeva da oba bracna partnera rade po cijeli dan. Pa pricamo o padu nataliteta, otudjenosti, krizi i neimastini, .. itd.

Tako da taj malogradjanski stereotip o domacici kao necemu negativnom sve manje ima smisla. Licno znam mnoge sto su primijenile misljenje, nekad su negativno gledale na status domacice a danas bi bez razmisljanja prihvatile tu ulogu da je to ekonomski moguce izvesti. Pa i ja licno, ako bi birao izmedju rintanja 8-10 sati i da djecu vidim samo nakratko i da ih institucije odgajaju, i da se posvetim odgoju i kuci,.. radije bih ovo drugo. Iako smatram da pored sve nase jednakosti i polne ravnopravnosti,.. briga oko djece i funkcionisanje kuce nekako bioloski mozda vise lezi na zenskoj strani. Neka mi neko navede ijedan realan i logican razlog zbog cega je domacica nesto negativno ili sa manjim statusom, ili sa bilo kakvom negativnom akonotacijom.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#2 Re: Idealna žena - domaćica

Post by dezurni_ucenik »

Sve si u pravu.Kod nas ko je domacica,odmah se smatra seljankom koja povazdan sjedi sa "konama" ispijajuci kafe i tracajuci one koje tu nisu prisutne.Kad nema "kona" onda povazdan telefonira i makon toga gleda sapunice "po vas cijeli dan"....
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#3 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Cholina_Lokica »

Ja bih sad potpisala da tako zivim :D On zaradjuje dovoljno da mroemo svasta, a ja dam otkaz i sjedim kuci, uzivancija cista :mrgreen:
NejlaH
Posts: 33
Joined: 02/02/2007 11:21

#4 Re: Idealna žena - domaćica

Post by NejlaH »

Evo - ja prva. Ne radim već tri godine, radila, odlično zarađivala, posvetila se sada djeci, mužu, knjigama, želim da dođem do još jedne diplome. Ne žalim se, pozitivnija sam i djeci i mužu nego onda kad sam rintala. Nije mi loše, ne žalim se, bilo bi dobro da imamo još jednu platu, ali čuj uvijek ti je malo. Nego mame iz škole kad čuju da ne radim neprosto se šlagiraju, pa kako to, pa zašto, pa govore da ne mogu naći posao i sl. Pa akcija traženja posla a ja posao ne tražim, ama kao u bescijenje mi ode moja diploma, pobogu i sl.. Zašto me gledaju kao da sam manja od njih, a nisam. Super sam, ponavljam, i djeci i mužu, idem šetam, hodam, uživam s njima, zaista provodim kvalitetno vrijeme nego onda kad sam radila.
User avatar
Entropio
Posts: 7809
Joined: 21/11/2010 21:49

#5 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Entropio »

NejlaH wrote:Evo - ja prva. Ne radim već tri godine, radila, odlično zarađivala, posvetila se sada djeci, mužu, knjigama, želim da dođem do još jedne diplome. Ne žalim se, pozitivnija sam i djeci i mužu nego onda kad sam rintala. Nije mi loše, ne žalim se, bilo bi dobro da imamo još jednu platu, ali čuj uvijek ti je malo. Nego mame iz škole kad čuju da ne radim neprosto se šlagiraju, pa kako to, pa zašto, pa govore da ne mogu naći posao i sl. Pa akcija traženja posla a ja posao ne tražim, ama kao u bescijenje mi ode moja diploma, pobogu i sl.. Zašto me gledaju kao da sam manja od njih, a nisam. Super sam, ponavljam, i djeci i mužu, idem šetam, hodam, uživam s njima, zaista provodim kvalitetno vrijeme nego onda kad sam radila.
:thumbup:
User avatar
hermina od pozorista
Posts: 44
Joined: 18/01/2012 12:06

#6 Re: Idealna žena - domaćica

Post by hermina od pozorista »

Mislim da je naslov malo diskriminirajuci, ili ako nije diskriminirajuci, onda je jednostavno malo sisao sa kolosijeka.

U svakom slucaju pozdravljam sadrzaj teme. I pruzaju se mogucnosti za relativiziranje i diskusiju o tome sta (sve) spada u opis domacice.

Nisam za opis domacice koji kaze da je to zena koja cisti, pere, kuha, sprema, radi, i sve ono popratno sto ide uz djecu. Ja ne bih voljela biti takva osoba. Ali za domacicu kako je navodis u skandinavskim zemljama, o da, jesam. Dakle, zena koja ima vremena da bude sa svojom djecom, koja je materijalno/finansijski obezbijedjena, koja se bavi kulinarstvom, a ne kuha, koja odrzava dom ispunjen ljubavlju i toplinom, a ne rinta, koja ves cini ugodnim i mirisljavim, a ne pere, pegla, stere i sl. A pored svega toga ima vremena za kurseve, da cita, slika, da se bavi naukom, filozofijom, umjetnoscu itd. Dakle da sebe ispunjava svim lijepim stvarima kojima bi u odgoju djece mogla i svoju djecu oplemeniti. E sada, da li je to moguce ovdje? Kod nas?

Zena sam/djevojka, koja radi dva posla, dakle finansijski pridonosim, ako ne i vise nego muzjak, ali se trudim skuhati svaki drugi dan, oprati ves, usisati, spremiti domace kolace i torte umjesto kupovnih, cistiti kupatilo itd. Jedan od rijetkih dana kad nemam drugi posao, vec samo jedan, zurim kuci da svom dragom muzjaku pripremim home made meal, skoro 2 sata kuham, kad dodje s posla da ga doceka omiljena supa, zdravo i ukusno kuhano jelo, jogurt, sok, voda, domaca mijesana salata, specijalno serviranje, domaci kolaci itd...Frajer dolazi, ulazi, aman zaman umoran, kao da i ja nisam radila od 8 do 4, sjeda , kaze nije gladan, ne moze bas puno jesti, eto nisi morala itd. I onda sam ja ta koja je nervozna i neraspolozena sto je kuhala i radila, ne shvatajuci da sam sve to spremala s ljubavlju nekome svom, ko nije u stanju da prepozna bar efort ulozeni u sve to.

Hocu li se opredijeliti da s jednim takvim balkancem budem domacica u nasim uslovima? NE!

Pitam se samo koliko bi bio umoran i iscrpljen da je jedini koji u kuci radi, jedini koji novac donosi, sta bi tek tada bilo... Stoga uz ovakve muskarce, hvala ogu na poslu, zdravlju i samostalnosti!
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#7 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Gospoda Ministarka »

.
Last edited by Gospoda Ministarka on 13/12/2012 13:47, edited 1 time in total.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#8 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Cholina_Lokica »

hermina od pozorista wrote:Mislim da je naslov malo diskriminirajuci, ili ako nije diskriminirajuci, onda je jednostavno malo sisao sa kolosijeka.

U svakom slucaju pozdravljam sadrzaj teme. I pruzaju se mogucnosti za relativiziranje i diskusiju o tome sta (sve) spada u opis domacice.

Nisam za opis domacice koji kaze da je to zena koja cisti, pere, kuha, sprema, radi, i sve ono popratno sto ide uz djecu. Ja ne bih voljela biti takva osoba. Ali za domacicu kako je navodis u skandinavskim zemljama, o da, jesam. Dakle, zena koja ima vremena da bude sa svojom djecom, koja je materijalno/finansijski obezbijedjena, koja se bavi kulinarstvom, a ne kuha, koja odrzava dom ispunjen ljubavlju i toplinom, a ne rinta, koja ves cini ugodnim i mirisljavim, a ne pere, pegla, stere i sl. A pored svega toga ima vremena za kurseve, da cita, slika, da se bavi naukom, filozofijom, umjetnoscu itd. Dakle da sebe ispunjava svim lijepim stvarima kojima bi u odgoju djece mogla i svoju djecu oplemeniti. E sada, da li je to moguce ovdje? Kod nas?

Zena sam/djevojka, koja radi dva posla, dakle finansijski pridonosim, ako ne i vise nego muzjak, ali se trudim skuhati svaki drugi dan, oprati ves, usisati, spremiti domace kolace i torte umjesto kupovnih, cistiti kupatilo itd. Jedan od rijetkih dana kad nemam drugi posao, vec samo jedan, zurim kuci da svom dragom muzjaku pripremim home made meal, skoro 2 sata kuham, kad dodje s posla da ga doceka omiljena supa, zdravo i ukusno kuhano jelo, jogurt, sok, voda, domaca mijesana salata, specijalno serviranje, domaci kolaci itd...Frajer dolazi, ulazi, aman zaman umoran, kao da i ja nisam radila od 8 do 4, sjeda , kaze nije gladan, ne moze bas puno jesti, eto nisi morala itd. I onda sam ja ta koja je nervozna i neraspolozena sto je kuhala i radila, ne shvatajuci da sam sve to spremala s ljubavlju nekome svom, ko nije u stanju da prepozna bar efort ulozeni u sve to.

Hocu li se opredijeliti da s jednim takvim balkancem budem domacica u nasim uslovima? NE!

Pitam se samo koliko bi bio umoran i iscrpljen da je jedini koji u kuci radi, jedini koji novac donosi, sta bi tek tada bilo... Stoga uz ovakve muskarce, hvala ogu na poslu, zdravlju i samostalnosti!
Pa imaces takvog jednog ako ga sebi fino izaberes, a ubrajat komplet populaciju u to je malo bljakasto :-)
Eli05
Posts: 44
Joined: 06/03/2011 01:01

#9 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Eli05 »

Jao kakva divna tema, ja sanjam o danu kad cu biti domacica. Nazalost, slazem se sa vama da je to privilegija bogatih i nazalost rijetko ko u nasim uslovima to ebi moze priustiti. Ja radim vec dugo (za svoje godine:)) i planiram porodicu, ne prodje dan da se ne zapitam kako cu sve stizati kad dodje dijete ili vise njih kad sam i ovako uvijek u nekoj frci i stisci s vremenom. Kad nekom kazem da sanjam da budem zena, majka, domacica blijedo me gleda kao da cu izvrsiti samoubistvo. ja mislim da bi samo tako svi u porodici bili na dobitku, posvetim se djeci, ispracam u skolu, pravim im kvalitetnu uzinu a ne da jedu tamo neko smece koje se pridaje na svakom koraku, skuham rucak, iznenadim i muza i djecu nekim novim specijalitetima, popodne kad dodje muz s posla sve je skuhano, cisto, djeca uradila zadacu il ako su manja spremna za setnju i provodjenje kvalitetnog zajednickog vremena:). pri tome, ne mislim da zena ne treba da ima svoja interesovanja, druzenja i da i dalje treba da vodi racuna o sebi i ulaze u svoje znanje, ima neki hobi i sl. Uuuu kako bi to bilo divno
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#10 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Ghost_Rider_XXX »

Eli05 wrote:Jao kakva divna tema, ja sanjam o danu kad cu biti domacica. Nazalost, slazem se sa vama da je to privilegija bogatih i nazalost rijetko ko u nasim uslovima to ebi moze priustiti. Ja radim vec dugo (za svoje godine:)) i planiram porodicu, ne prodje dan da se ne zapitam kako cu sve stizati kad dodje dijete ili vise njih kad sam i ovako uvijek u nekoj frci i stisci s vremenom. Kad nekom kazem da sanjam da budem zena, majka, domacica blijedo me gleda kao da cu izvrsiti samoubistvo. ja mislim da bi samo tako svi u porodici bili na dobitku, posvetim se djeci, ispracam u skolu, pravim im kvalitetnu uzinu a ne da jedu tamo neko smece koje se pridaje na svakom koraku, skuham rucak, iznenadim i muza i djecu nekim novim specijalitetima, popodne kad dodje muz s posla sve je skuhano, cisto, djeca uradila zadacu il ako su manja spremna za setnju i provodjenje kvalitetnog zajednickog vremena:). pri tome, ne mislim da zena ne treba da ima svoja interesovanja, druzenja i da i dalje treba da vodi racuna o sebi i ulaze u svoje znanje, ima neki hobi i sl. Uuuu kako bi to bilo divno
To se zove početnički entuzijazam. :lol:
blufonka
Posts: 184
Joined: 25/06/2009 13:25

#11 Re: Idealna žena - domaćica

Post by blufonka »

Biti domacica ima svoje prednosti dakako ali i velike mane (ja sam trenutno u fazi trazenja posla poslije trogodisnjeg "odmora" koje mi je ispunila trudnoca, radjanje i briga o djetetu dakle znam o cemu pricam) i ako izuzmemo bogataske domacice kojima su dostupni mnogi oblici razonode nama obicnim domacicama se zivot pretvori u jednu zbilja dosadnu i monotonu svakodnevnicu a da ne napominjem umno zaostajanje koje je po meni takodje veliki problem jer nemamo previse kontakta sa "odraslima"! Aktivnosti se svode na kucu, kupovinu i setnje po djecijim igralistima parkovima itd. Kako god je bilo lijepo biti uvijek u kuci za svoje dijete i voditi brigu o njemu isto tako je to jedna vrsta hendikepa i za dijete jer i ono treba svoje drustvo i kontakt s malisanima a ne do skolske dobi biti samo sa roditeljima, nanama i dedama! S druge strane mame su uskracene za dozu dnevnog kontakta sa kolegama i svakodnevnim desavanjima iz zivota van kuce a to moze biti vrlo frustrirajuce (bar je kod mene taj slucaj) pa onda fino muz koji je umoran od posla slusa beskrajna naklapanja i samosazaljevanja te u tom slucaju nikome nije dobro! Ukoliko zena uskladi svoj posao i obaveze u porodici (sto nije uvijek lako) svim clanovima je zivot mnogo kvalitetniji i sadrzajniji. Postoji samo jedna nepogodnost za muski rod u tom slucaju, kada dobiju nekakav zadatak u kuci nece vise imati onaj divni izgovor "Hajde ti, ja sam citav dan radio" :D
Moja majka je uvijek radila i ne sjecam se da sam ja nesto ispastala zbog toga, cak naprotiv uredno je podmirivala sve moje potrebe! Ne sumnjam da ima i onih kojima je idalan stil zivota do podne kuhati a popodne ispijati kafe i gledati sapunice medjutim ja licno sam totalno suprotan tip. Osjecam se puno bolje kad i finansijski doprinosim svojoj porodici a ne samo da im cistim i kuham.
Ne gledam podrugljivo na zene koje odluce ne raditi, samo ne nalazim da je to dobro za mene!
User avatar
hermina od pozorista
Posts: 44
Joined: 18/01/2012 12:06

#12 Re: Idealna žena - domaćica

Post by hermina od pozorista »

Exactly. Pocetnicki entuzijazam.
Eli05
Posts: 44
Joined: 06/03/2011 01:01

#13 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Eli05 »

Ghost_Rider_XXX wrote:
Eli05 wrote:Jao kakva divna tema, ja sanjam o danu kad cu biti domacica. Nazalost, slazem se sa vama da je to privilegija bogatih i nazalost rijetko ko u nasim uslovima to ebi moze priustiti. Ja radim vec dugo (za svoje godine:)) i planiram porodicu, ne prodje dan da se ne zapitam kako cu sve stizati kad dodje dijete ili vise njih kad sam i ovako uvijek u nekoj frci i stisci s vremenom. Kad nekom kazem da sanjam da budem zena, majka, domacica blijedo me gleda kao da cu izvrsiti samoubistvo. ja mislim da bi samo tako svi u porodici bili na dobitku, posvetim se djeci, ispracam u skolu, pravim im kvalitetnu uzinu a ne da jedu tamo neko smece koje se pridaje na svakom koraku, skuham rucak, iznenadim i muza i djecu nekim novim specijalitetima, popodne kad dodje muz s posla sve je skuhano, cisto, djeca uradila zadacu il ako su manja spremna za setnju i provodjenje kvalitetnog zajednickog vremena:). pri tome, ne mislim da zena ne treba da ima svoja interesovanja, druzenja i da i dalje treba da vodi racuna o sebi i ulaze u svoje znanje, ima neki hobi i sl. Uuuu kako bi to bilo divno
To se zove početnički entuzijazam. :lol:

hahahaha pa da, vjerovatno bi za 5 godina rekla da mi je da radim :). Mada, neki iz moje generacije tek pocinju raditi a ja se vec 9 godina naradila i mogu samo reci da koliko sam dobila tim toliko sam propustila u zivotu. Ne zlim se, ne daj Boze :). Ipak, kad bi imala mogucnosti rado bi bila domacica
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#14 Re: Idealna žena - domaćica

Post by hAZNADAR »

hermina od pozorista wrote:Mislim da je naslov malo diskriminirajuci, ili ako nije diskriminirajuci, onda je jednostavno malo sisao sa kolosijeka.

U svakom slucaju pozdravljam sadrzaj teme. I pruzaju se mogucnosti za relativiziranje i diskusiju o tome sta (sve) spada u opis domacice.

Nisam za opis domacice koji kaze da je to zena koja cisti, pere, kuha, sprema, radi, i sve ono popratno sto ide uz djecu. Ja ne bih voljela biti takva osoba. Ali za domacicu kako je navodis u skandinavskim zemljama, o da, jesam. Dakle, zena koja ima vremena da bude sa svojom djecom, koja je materijalno/finansijski obezbijedjena, koja se bavi kulinarstvom, a ne kuha, koja odrzava dom ispunjen ljubavlju i toplinom, a ne rinta, koja ves cini ugodnim i mirisljavim, a ne pere, pegla, stere i sl. A pored svega toga ima vremena za kurseve, da cita, slika, da se bavi naukom, filozofijom, umjetnoscu itd. Dakle da sebe ispunjava svim lijepim stvarima kojima bi u odgoju djece mogla i svoju djecu oplemeniti. E sada, da li je to moguce ovdje? Kod nas?

Zena sam/djevojka, koja radi dva posla, dakle finansijski pridonosim, ako ne i vise nego muzjak, ali se trudim skuhati svaki drugi dan, oprati ves, usisati, spremiti domace kolace i torte umjesto kupovnih, cistiti kupatilo itd. Jedan od rijetkih dana kad nemam drugi posao, vec samo jedan, zurim kuci da svom dragom muzjaku pripremim home made meal, skoro 2 sata kuham, kad dodje s posla da ga doceka omiljena supa, zdravo i ukusno kuhano jelo, jogurt, sok, voda, domaca mijesana salata, specijalno serviranje, domaci kolaci itd...Frajer dolazi, ulazi, aman zaman umoran, kao da i ja nisam radila od 8 do 4, sjeda , kaze nije gladan, ne moze bas puno jesti, eto nisi morala itd. I onda sam ja ta koja je nervozna i neraspolozena sto je kuhala i radila, ne shvatajuci da sam sve to spremala s ljubavlju nekome svom, ko nije u stanju da prepozna bar efort ulozeni u sve to.

Hocu li se opredijeliti da s jednim takvim balkancem budem domacica u nasim uslovima? NE!

Pitam se samo koliko bi bio umoran i iscrpljen da je jedini koji u kuci radi, jedini koji novac donosi, sta bi tek tada bilo... Stoga uz ovakve muskarce, hvala ogu na poslu, zdravlju i samostalnosti!

Tvoj post je u principu samo jedna krajnost, odnosno kontanje u krajnostima,... pod pojmom domacice odmah iznosis masu stereotipa,.. a posebna prica je uvjerenje da skandinavka ne cisti, pegla, kuha,... eto samo kod nas domacice rade kucanske poslove jerbo smo primitivni a plavooke skandinavke poziraju na kursevima crtanja na keramici i sl. i ne ciste, paglaju, kuhaju,.. jerbo su kulturnije od nasih. Mislim, koja je razlika izmedju kulinarstva i kuhanja,... ja pocesto kuham jer se dijelom mora, a dijelom sto ugodim i sebi i drugima koji mi znace.

Medjutim, svako ima pravo na svoj zivot i svoje misljenje,... pa ako domacice posmatras kao glupace sto sluze "muzijaku" ili mozda pod prisilom,.. i da je trka za lovom i poslom bitnije od djece,.. i to je tvoje pravo. Ali to nije nijedan logican razlog zasto je domacica i u nasim uslovima nesto negativno, tu samo vidim tendencionizam i stereotipe. Kada feminizam ode malo van granica logicnog i potrebnog,. to postaje onda malogradjanstina.
User avatar
hamalalija
Posts: 339
Joined: 16/03/2012 08:59

#15 Re: Idealna žena - domaćica

Post by hamalalija »

Pa u normalnim zemljama i domaicice primaju platu jer zbog toga sto brinu za mnogobrojnu porodicu nisu u stanju da rade. Pa ako imaju vise od troje djece ne moraju nikada vise da rade, drzava sve placa. Mislim da je Norveska sto se toga tice daleko ispred svih.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#16 Re: Idealna žena - domaćica

Post by hAZNADAR »

Gospoda Ministarka wrote:Odgojila me zena domacica :D, i nikad ne bi bila jedna od njih. Jedina prednost koju vidim u tome biti domacica je da se posvetis odgoju djeteta. Jeste nezgodno, i jeste da se polomis dok balansiras izmedu posla/djeteta/muza/kuce/sebe, ali imas zivot i ostajes zena, ostanes u toku svijeta, razgovora, odnosa medu ljudima, drzis do sebe kao do osobe, interesantniji si jer imas sta pricati. Lako je biti domacica sa 30-40 god., ali poslije to vec zenama teze padne, pogotovo kad dode klimaks i postanu hipohonderi, kad dodu kg, i nije tacno da samim tim sto je zena vise kuci da je kuca urednija.

Doceka te lezeci na krevetu, marama oko glave (svezana samo za muzev dolazak s posla), rucka nema jer ju je bolila glava i kicma, ili ima neki brzopotezni (piletina sa rizom :-) ) :roll:
Na kraju krajeva, fino je imati svoju platu, ali je jos bolje kad znas da imas svoju penziju jer ko zna sta zivot nosi.
Mene je odgojila domacica i nije bilo tako tesko buduci da smo i svi ostali ucestvovali u kucanskim poslovima pa cak i moj babo sto se hvalisao kako bolje pravi ovo ili ono,.. mada je bilo i drugih slucajeva gdje su zene i krecile, cijepale drva,. bez ikakve pomoci sto naravno ne opravdavam.

Nista u zivotu nije idealno i savrseno lako.
Moja tetka ima cetvero djece, fin brak,.. sjecam se kako je dosla uplakana sto treba ici na 20 god. mature pa je sramota sto je skontala da je od svih cura iz razreda samo ona i jos jedna domacica. Nezgodno joj priznati, kako podnijeti zajedljive poglede i tako to,.. Kada sam poslije vidio zajednicku sliku, samo sam mogao konstatovati da izgleda bolje i vedrije, sretnije,.. od vecine ostalih zena koje su ili radile u fabrici ili u nekoj kancelariji, prilicno nezdravog izgleda i pored silne sminke, viska kilograma, i najvise 2 djece po glavi. Sta su onda one imale nju posmatrati kao zaostaliju kada je tetka imala sigurno bolji i kvalitetniji zivot od njih.

Znam samo jednu stvar,.. vecina zena u poznoj dobi koja nije imala djece ili imala par, zali st onije imala vise i sto nisu posvetile vise vremena djeci.
A sve domacice, nijedna ne zali sto nisu radile i imale manje djece ili bile manje sa njima. To dovoljno govori.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#17 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Alhemicarkaa »

Biti domaćica iz te pozicije izgleda kao privilegija. Ali to ako stavimo ružičaste naočale i gledamo one filmove kad žena tip top sređena dočekuje muža sa posla, on kaže I'm home, yes dear and so on. Međutim, život nije Pleasentville, i biti finansijski ovisan o nekome rijetko može donjeti nešto dobro. Žena koja je finansijski ovisna sklonija je trpiti svašta jer nema gdje otići odnosno od čega živjeti. Često iznese mnogo više i život joj bude teži nego ženi koja radi. Pored toga, da je sve krasno i idealno, ne znaš šta te čeka sutra, ljudi poginu, umru, postanu invalidi i šta će onda ta domaćica? Tad se desi da pristaje na sve i svakakve poslove da bi prehranila djecu, sastavlja kraj s krajem i preživljava.
Mene je odgojila žena koja je radila i to jako odgovaran i težak posao. Nikad nisam osjetila nedostatak majke, čak šta više, sa sigurnošću mogu reči da sam je imala više nego moje drugarice čije su majke bile domaćice. Uvijek sam imala kompletan ručak spreman, od supe do deserta, sa nama je radila zadaću, vodila nas u Pozorište i kina, i stizala čak i palačinke praviti uz film. Dakle sve se može stići, a uz to imati privilegiju finansijske neovisnosti, koja je neprocjenjiva.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#18 Re: Idealna žena - domaćica

Post by hAZNADAR »

Postoje i bitnije stvari od finansijske neovisnosti kao djeca napr.

Osobe koje tesko trpe finansijsku zavisnost su mozda sa pogresnim partnerom. Ako postoji ljubav i razumijevanje, uvazavanje,.. taj finansijski faktor i nije tako crn buduci da je budzet kucni i zajednicki a ne samo u svojini muza.

Ako ta finansiijska neovisnost je razlog manjeg broja djece i manje vremena za djecu,.. definitivno nije vrijedan toga.

Moja mati nije primala dzeparac od tate ili bila bez kinte. Pare su na hrpi i za kucu, a kuca i familija je zajednicki projekat gdje svako ucestvuje, pogotovo zena. Sa te hrpe su oboje uzimali za ovo ili ono sa dogovorom i pristankom ako je veca suma. Tako ako neko zaradjuje novac, to ne znaci da je njegov, i da je neko zavistan od njega i njegove volje. Onaj ko ima familiju je samo dio zajednickog projekta gdje bi se sve srusilo i nebi moglo fukncionisati bez zene domacice. Pa prema tome, ako izuzmemo ego u svemu tome,.. samo pogresan partner je odgovor na bilo kakvu zloupotrebu polozaja onog ko zaradjuje.
Last edited by hAZNADAR on 29/03/2012 15:07, edited 1 time in total.
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#19 Re: Idealna žena - domaćica

Post by žulijan asanž »

Alhemicarkaa wrote:Biti domaćica iz te pozicije izgleda kao privilegija. Ali to ako stavimo ružičaste naočale i gledamo one filmove kad žena tip top sređena dočekuje muža sa posla, on kaže I'm home, yes dear and so on. Međutim, život nije Pleasentville, i biti finansijski ovisan o nekome rijetko može donjeti nešto dobro. Žena koja je finansijski ovisna sklonija je trpiti svašta jer nema gdje otići odnosno od čega živjeti. Često iznese mnogo više i život joj bude teži nego ženi koja radi. Pored toga, da je sve krasno i idealno, ne znaš šta te čeka sutra, ljudi poginu, umru, postanu invalidi i šta će onda ta domaćica? Tad se desi da pristaje na sve i svakakve poslove da bi prehranila djecu, sastavlja kraj s krajem i preživljava.
Mene je odgojila žena koja je radila i to jako odgovaran i težak posao. Nikad nisam osjetila nedostatak majke, čak šta više, sa sigurnošću mogu reči da sam je imala više nego moje drugarice čije su majke bile domaćice. Uvijek sam imala kompletan ručak spreman, od supe do deserta, sa nama je radila zadaću, vodila nas u Pozorište i kina, i stizala čak i palačinke praviti uz film. Dakle sve se može stići, a uz to imati privilegiju finansijske neovisnosti, koja je neprocjenjiva.
vidiš, u ekonomiji imaš index BDP koji mjeri brojčano bruto nacionalni dohodak, ali zato imaš i drugi index - SEW (sustainable economic welfare) koji u širem smislu određuje blagostanje u nekoj zemlji.

u zemljama koje spominje postavljač teme taj index blagostanja (koji se ne odnosi samo na zarađene pare) je jako visok.

mi to ne možemo shvatiti pa zato pišemo - šta bi bilo, ne daj bože, čovjek umre, šta bi bilo ne daj bože, postane invalid itd....

kod njih su sve te opcije pokrivene. oni to sebi mogu priuštiti - ne samo novčano, nego na sve ostale načine. socijalno su fleksibilni, kao društvo u cjelini i institucionalno imaju vremena da se bave o stvarima o kojima naše institucije nisu ni čule....

u tome ti je kvaka....
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#20 Re: Idealna žena - domaćica

Post by Gospoda Ministarka »

.
Last edited by Gospoda Ministarka on 13/12/2012 13:49, edited 2 times in total.
User avatar
hermina od pozorista
Posts: 44
Joined: 18/01/2012 12:06

#21 Re: Idealna žena - domaćica

Post by hermina od pozorista »

Ne, uopce nisam govorila o domacici koja ne radi kucanske poslove. Ali razlika je iz koje perspektive radis te poslove. Zato sam i navela primjer.

Dakle, za mene je super biti domacica koja te poslove radi iz ljubavi, jer zeli da iznenadi muza i djecu s novim specijalitetima, jer zeli neki novi razmjestaj da napravi, zeli da svaki kutak bude cist, da nema alergija po kuci, bubasvaba i sl. Zeli da njegove kosulje mirisu, budu ispeglane, da se osjeca ugodno i lijepo sa njom. A ona to cini jer voli svoju porodicu, svoj dom, i na te obaveze ne gleda kao na osudjenicke poslove.

A uz sve to kad imate vremena i novca da se posvetite kursevima i drugim aktivnostima, sto da ne, cini se super biti domacica. Ali kazem da ovdje to nije moguce (u velikom ne u sto postotnom postotku) jer nam je tesko naci ijedan posao s dovoljnim primanjima, a ne vise njih i sl, da mozemo izdrzavati porodicu. Rijetko koji muskarac u BiH je u stanju da zaradjuje dovoljno da zena ne mora raditi. Jer to sto sam domacica, ne znaci da ne idem u soping, i da nosim samo kucnu odjecu, i dalje zelim biti lijepa, pozeljna i sexy i stoga zelim sebi priustiti sve one fine stvari koje bih priustila da radim i zaradjujem.

A poseban slucaj je mentalitet nasih muskaraca. S obzirom da su vec proradili kompleksi i poneki ego, necu to dalje ni komentarisati.

Dalje, vec je neka od djevojaka spomenula, sve je to divno i krasno al svoj dinar je svoj dinar i svoja penzija je svoja penzija, a to je realnost, sutra nas sviju ceka penzija, odnosno starost s penzijom ili ne.

A posebna komponenta je radoholicarstvo. Takodje se nasla neka djevojka koja je spomenula da se ne bi mogla zamisliti da ne radi, da ne ide na posao i sl. Stoga, postoji i ta komponenta u zeni koju ne treba zanemariti.

Ne zagovaram ni jedno ni drugo, podrzavam i jedno i drugo, jer oba puta imaju svoje mane i svoje prednosti. U bosanskoj sredini mi je puno draze raditi, imati svoj dinar, svoju penziju, biti u kontaktu s ljudima na dnevnoj osnovi i biti ekvivalentna s muskarcem u mjeri doprinosa, kako materijalnih, tako i trudbenih.
User avatar
sary
Posts: 178
Joined: 07/04/2011 14:26

#22 Re: Idealna žena - domaćica

Post by sary »

Ja sam mnogo zadovoljnija kada radim a i moji ukucani :D .
Mislim da nisu zakinuti ni za sta (ne zale se) dobrom organizacijom se sve moze stici.
Ako sam u kuci duze vrijeme postajem nervozna, samo gledam po coskovima sta treba ocistiti, pospremiti itd.
Rondam sto razbacuju, ne pospremaju iza sebe, a kada dodjem sa posla nemam kad rondati i zagledati sitnice nego se hvatam konkretnog posla.
Last edited by sary on 29/03/2012 15:14, edited 1 time in total.
tumbelina
Posts: 50
Joined: 05/03/2012 19:07

#23 Re: Idealna žena - domaćica

Post by tumbelina »

Nema ovdje jedinstvenog odgovora je li bolje ovo ili ono. Svaka žena za sebe zna šta joj odgovara i kako najbolje sebi i porodici organizovati život. Neko je prosto tip koji voli da sjedi u kući (pod tim mislim da ne radi), neko to ne može zamisliti, svi smo drugačiji... Međutim ne znam zašto se imputira da zaposlena majka ne posvećuje dovoljno vremena djeci (mislim inače, ne samo na ovoj temi)?! I da se kao ona koja je domaćica više i bolje brine o djeci... Kao da je izbor Ne raditi i brinuti o djeci ILI Raditi i zapustiti djecu?! To naprosto nije istina, jer znam mnoge majke domaćice kojima je djece i kuće, da se grubo izrazim, na vrh glave. Opet znam druge zaposlene majke (volim se i sama smatrati takvom :) čijoj djeci ništa ne nedostaje i koja su stvarno i mažena i pažena i provode s roditeljima kvalitetno vrijeme... Jedino što mi je bitno jeste da dok radim moja djeca budu adekvatno zbrinuta i savršeno sigurna...
User avatar
sary
Posts: 178
Joined: 07/04/2011 14:26

#24 Re: Idealna žena - domaćica

Post by sary »

tumbelina wrote:Nema ovdje jedinstvenog odgovora je li bolje ovo ili ono. Svaka žena za sebe zna šta joj odgovara i kako najbolje sebi i porodici organizovati život. Neko je prosto tip koji voli da sjedi u kući (pod tim mislim da ne radi), neko to ne može zamisliti, svi smo drugačiji... Međutim ne znam zašto se imputira da zaposlena majka ne posvećuje dovoljno vremena djeci (mislim inače, ne samo na ovoj temi)?! I da se kao ona koja je domaćica više i bolje brine o djeci... Kao da je izbor Ne raditi i brinuti o djeci ILI Raditi i zapustiti djecu?! To naprosto nije istina, jer znam mnoge majke domaćice kojima je djece i kuće, da se grubo izrazim, na vrh glave. Opet znam druge zaposlene majke (volim se i sama smatrati takvom :) čijoj djeci ništa ne nedostaje i koja su stvarno i mažena i pažena i provode s roditeljima kvalitetno vrijeme... Jedino što mi je bitno jeste da dok radim moja djeca budu adekvatno zbrinuta i savršeno sigurna...
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#25 Re: Idealna žena - domaćica

Post by hAZNADAR »

Gospoda Ministarka wrote:
hAZNADAR wrote: Mene je odgojila domacica i nije bilo tako tesko buduci da smo i svi ostali ucestvovali u kucanskim poslovima pa cak i moj babo sto se hvalisao kako bolje pravi ovo ili ono,.. mada je bilo i drugih slucajeva gdje su zene i krecile, cijepale drva,. bez ikakve pomoci sto naravno ne opravdavam.

Nista u zivotu nije idealno i savrseno lako.
Moja tetka ima cetvero djece, fin brak,.. sjecam se kako je dosla uplakana sto treba ici na 20 god. mature pa je sramota sto je skontala da je od svih cura iz razreda samo ona i jos jedna domacica. Nezgodno joj priznati, kako podnijeti zajedljive poglede i tako to,.. Kada sam poslije vidio zajednicku sliku, samo sam mogao konstatovati da izgleda bolje i vedrije, sretnije,.. od vecine ostalih zena koje su ili radile u fabrici ili u nekoj kancelariji, prilicno nezdravog izgleda i pored silne sminke, viska kilograma, i najvise 2 djece po glavi. Sta su onda one imale nju posmatrati kao zaostaliju kada je tetka imala sigurno bolji i kvalitetniji zivot od njih.

Znam samo jednu stvar,.. vecina zena u poznoj dobi koja nije imala djece ili imala par, zali st onije imala vise i sto nisu posvetile vise vremena djeci.
A sve domacice, nijedna ne zali sto nisu radile i imale manje djece ili bile manje sa njima. To dovoljno govori.
Mozda je tetka blistala na slici jer je napokon medu ljudima :mrgreen: Neumjesna sala, ako se pogresno shvati, izvinjavam se.
Svako nek radi sta ga cini sretnim i ispunjava, i nek njegov zivot ne bude sputan tudim misljenjem i tudom predstavom sta je ispravno i najbolje.
Nije problem sta je tesko od poslova domacice, garantujem, kao zena, da se ti poslovi traju aktivno 2h svaki dan, problem je sto su te zene besposlene i iz dokolice svasta im pada na pamet, mozda traze paznju, nemaju o cemu pricati pa u vecini slucajeva samo kukaju, na kraju im i ti kucni poslovi postanu problem.
Radi sebe i svog psihickog zdravlja, sebe kao drustvene osobe zene, ako ih to cini sretnim treba da rade.
A, mozda domacica ne zali za tim sto nije radila, ne zali sto nije malo vise vremena provela sa djecom, ali ima ih koje sigurno zale sto nisu imale zivot (ovdje ne mislim na restorane, kafane i sl)

Kad joj najavis dolazak kucnih prijatelja, kao da si joj se porodice sjetio.
Sad ce morati ustati iz lezeceg stava, pricati, smijati se, mozda ce i propusstiti i seriju, najgore od svega morat ce nesto skuhati. :mrgreen: A, samo zato sto si joj svakodnevnicu i rutinu poremetio, usao u njen najintimniji prostor, jer domacicama kuca postane vise od doma.
Cuo sam teorije da je zaposlenje zene jako bitno zbog psihickog zdravlja, samorespekta, ponosa,.. itd.

Dali to znaci da su hiljadama godina unazad sve zene bile psihicki nezdrave, nastabilne, inferiorne, bez ponosa,..

Mislim,.. slazem se da je najveci dio naseg postojanja bio patrijarhalan odnos, ali postoji i neka odredjena bioloska razlika i genetika kod nas. Tako da mislim da je zena vise u svom elementu kada je sa djecom, negoli kada radi 8-10 sati dnevno a djecu vidi nakratko ujutru i navecer. Pa kada bi ja rado se prihvatio takvog zivota, nevidim razlog za pretjeran feminizam, koji ustvar ii nije feminizam, vise malogradjanstina.
Post Reply