IB u Drugoj gimnaziji

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#26 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by casanova123 »

//edit
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#27 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Maystor »

Kao kompetentna osoba vam mogu reći da je IB DP u Drugoj gimnaziji čisti odron, ali to važi za čitavu školu, a ne samo za IB. Svi koji ste pisali na ovoj temi gledate samo iz svog ugla. Tačno je da je uprava nula i da su profesori tragični (ne svi, naravno), ali je isto tačno i da su učenici .. da ne vrijeđam, a i njihovi roditelji .. ima ih svakakvih. Evo vam primjeri na ovom threadu: uzorni učenik casanova123 izdvaja kao najbolju stvar u univerzumu činjenicu da se sa IB-a može nekažnjeno pobjeći sa određenog broja časova!? Primjer drugi: pročitajte detaljno gornji post mame jednog IB djeteta i ako ste upućeni u problematiku biće vam jasno da gospođa (i pored najbolje namjere) ne razumije kako taj sistem funkcioniše.
Činjenica je da je Druga gimnazija bila najbolja škola u državi i ma kako nekome bilo čudno, tako je bilo dok je Meliha Alić bila direktor. Dolaskom ove, ne znam kojim pogrdnim pridjevim da je počastim, Aide Arnautović na čelo škole stvari su krenule nizbrdo i takvom putanjom nezaustavljivo napreduju.
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#28 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Bušman »

Maystor wrote:Kao kompetentna osoba vam mogu reći da je IB DP u Drugoj gimnaziji čisti odron, ali to važi za čitavu školu, a ne samo za IB. Svi koji ste pisali na ovoj temi gledate samo iz svog ugla. Tačno je da je uprava nula i da su profesori tragični (ne svi, naravno), ali je isto tačno i da su učenici .. da ne vrijeđam, a i njihovi roditelji .. ima ih svakakvih. Evo vam primjeri na ovom threadu: uzorni učenik casanova123 izdvaja kao najbolju stvar u univerzumu činjenicu da se sa IB-a može nekažnjeno pobjeći sa određenog broja časova!? Primjer drugi: pročitajte detaljno gornji post mame jednog IB djeteta i ako ste upućeni u problematiku biće vam jasno da gospođa (i pored najbolje namjere) ne razumije kako taj sistem funkcioniše.
Činjenica je da je Druga gimnazija bila najbolja škola u državi i ma kako nekome bilo čudno, tako je bilo dok je Meliha Alić bila direktor. Dolaskom ove, ne znam kojim pogrdnim pridjevim da je počastim, Aide Arnautović na čelo škole stvari su krenule nizbrdo i takvom putanjom nezaustavljivo napreduju.
Jos u moje vrijeme su poceli dolaziti nastavnici (mozda je neko primijetio do sada da ih ne zovem profesorima nego nastavnicima :evil: ) vrlo sumnjivog znanja i sposobnosti.
Razlog zasto je 2G bila dobra za vrijeme mandata Melihe Alic je njen ogroman politicki utjecaj. Aida Arnautovic to nema i skola zbog toga, ali i mnogih drugih razloga koje ne bih spominjao, biva degradirana.
Nazalost, i pored svega toga 2G je i dalje najbolja skola posmatrajuci studente na mom fakultetu. Jako dobro se vidi da dolaze sve slabije i slabije generacije, a to je problem sve losijeg srednjeg i osnovnog obrazovanja u drzavi.
felix sturm
Posts: 7
Joined: 13/04/2011 15:58

#29 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by felix sturm »

Od svoje sestre koja trenutno ide u Drugu sam cuo za ovu temu - mahala prica :roll: - i kao bivsi ucenik oba IB programa u Drugoj nisam mogao da se ne ukljucim :) udarnik35 je nastupio bas udarnicki - sve najbolje o Americi i najgore o "nama". Ipak, u nekim stvarima dijelim njegovo misljenje, dok u nekim imam totalno drugacije vidjenje stvari.
Slozit cu se po pitanju toga da NEKI profesori na DP nisu djelovali dovoljno posveceno skoli, ali istovremeno je bilo i onih koji su bili veoma zestoki i od kojih se nije moglo dahnuti :D Koordinatorica je stvarno bila prica za sebe i imao sam tu "privilegiju" da kada sam bio treci razred upravo prisustvujem smjeni koordinatora. Bivsi je bio supercool covjek i ne samo da je u malom prstu imao sva pravila IB-ja nego je i kao profesor engleskog bio fenomen, ali je covjek otisao traziti neke druge izazove. Nova koordinatorica je navodno dosla iz neke britanske IB skole. U najkracem, smotana je, histericna i njene "vizije" programa su sigurno glavni razlog njegove devalvacije. S druge strane, i pored toga ja nisam imao problema da na ispitima osvojim 36 bodova (od mogucih 45) i glatko se upisem na fakultet koji sam zelio. Zvucat ce mozda prepotentno, ali sam mogao uzeti jos barem 4 boda na ispitima da nisam sam malo "sisao s pravog puta", sta cu, bas tad nekad se zaljubio do usiju 8) . Koliko znam, svi iz moje generacije su se bez vecih problema upisali na fax, a ono sto je posebno zanimljivo i ne ide u prilog onome sto se ovdje od strane vecine pise je sljedece: cak i oni koji su bili slabiji na IB-ju su uglavnom super studenti na univerzitetu! Da ne govorim o tome da su neki od najboljih ucenika koji su otisli na Medicinu (uvijek se uzima kao referenca jer je jedan od najtezih fakulteta) medju najboljim studentima generacije i daleko bolji od ovih koji su isli na prirodno usmjerenje po nacionalnom programu (bez uvrede :-D ).
udarnik35 se zali na izbor predmeta, a zapravo je taj izbor mnogo veci nego se nudi u nasim gimnazijama. Licno sam bio zainteresiran da imam Matematiku HL, ali meni kao jedinom kandidatu da pohadja taj predmet nije se mogla organizirati nastava, sto mi je bilo razumljivo i prihvatljivo. i SL mi je bio dovoljan jer otprilike odgovara nivou matematike u nasim gimnazijama, tako da sam opet mogao upisati ETF gdje je matematika teza nego na (skoro) svim drugim fakultetima. Predmeti kao sto su Matematika HL ili Fizika koliko ja znam ne postoje ni sada, a razlog je vjerovatno isti - nedostatak interesa. Mislim da ne moram uopce tumaciti kako danas skoro niko ne voli matematiku, fiziku ili hemiju. Veoma je kontradiktorno i to da covjek pljuje po profesoru Šalaki, a on je upravo zavrsio univerzitet u Americi koja se inace ovdje hvali, iako znamo da se na racun prosjecnih Amerikanaca uveliko svugdje zbijaju sale zbog njihove gluposti i neznanja koliko je na planeti okeana ili kontinenata a kamoli sta vise. Doduse, mozda nije ni do udarnika, izvor informacija mu je braticna, ocito joj slijepo vjeruje, a to koliko je ona pouzdana kao izvor informacija je vec nesto sasvim drugo :lol: Samo cu reci da sam imao Computer Science kod Salake i u diplomi mi stoji 6 (skala je od 1 do 7).
Mozda je meni bilo lakse jer sam isao i u IB Middle Years Program (prvi i drugi razred) - i to u prvoj generaciji od 2005. Prva godina je bila pomalo eksperimentalna jer su svi profesori bili veoma mlada raja i radili su to prvi put, ali je u drugoj godini bilo daleko bolje. Vlastitoj sestri sam preporucio da ide u MYP i poslusala me. Cini se da se nije zeznula jer mi izgleda da je MYP jos i bolji nego sto je bio, a i opremljenost je sada mnogo bolja nego je bila. Zali mi se na dvije profesorice koje nisu bile u moje vrijeme, s ostalima je veoma zadovoljna. Da li ce ici na DP poslije, vidjet cemo. Meni je licno MYP bio bolji, profe su bile mlade ali su se svi trudili maksimalno i bilo je teze zavrsiti ga nego DP. Nas su jos dok smo bili na MYP-ju smatrali slabijima jer smo imali nize prosjeke ocjena nego ovi u nacionalnom. Ali to je bilo zato jer su se SVI predmeti morali uciti i moglo se pasti i iz Arta (=Likovno), a kamoli Matematike, Hemije ili neceg osmog, dok se na nacionalnom uci cetiri-pet predmeta i prosjeci iz vecine predmeta su 4,5 ili 4,7, a tako je i u drugim skolama. Na DP-u su nas mozda trebali malo natjerati da vise radimo, ali opet program je zamisljen tako da ucenici budu odgovorni sami prema sebi, a ne da ih neko tjera. Sigurno bi mogao biti bolji, ali da je toliko los koliko neki pisu - definitivno nije! Vjerovatno je i do toga kako kome ide - dobro ili lose - pa se na osnovu toga formiraju i razlicita misljenja, ali poenta je u tome da uspjeh ucenika zavisi prije svega od njega, ako on(a) zna izvuci maksimum iz onoga sto se nudi onda skola ne moze biti dovoljno losa da ga upropasti, a s druge strane onaj ko je los ne moze uspjeti ni da ga upisete u najbolju skolu na svijetu, makar ona bila i u Americi :lol:
Keksich
Posts: 253
Joined: 26/09/2009 22:38

#30 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Keksich »

Koliko se plaća IB?
dream16
Posts: 9
Joined: 21/12/2011 20:45

#31 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by dream16 »

Keksich wrote:Koliko se plaća IB?
za drzavljane 5000KM za dvije godine, za strance 20000KM
dream16
Posts: 9
Joined: 21/12/2011 20:45

#32 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by dream16 »

Kada sam tek cula za IB zvucao mi je napuhano i dosta tesko. odlucila sam u drugom da cu ipak upisati jer dobro znam engleski a i planiram studirati u americi za sto je ovaj program savrsen kao priprema (inace, profesori sa nacionalog apsolutno ne podnose profesore sa IBa, zasto - to bih i ja voljela da znam). Zaista zasad nemam nikakvih primjedbi... Dobro, neki profesori zaista ne poznaju jezik dovoljno da bi predavali a par ih je potpuno nezainteresovano za materiju koju predaju ali vecina je zaista dobra. Nikako se IB ne moze porediti sa nacionalnim programom koji je dno dna u svakoj srednjoj skoli, i nije se mijenjao godinama. Tamo ni jedan profesor ne ocjenjuje objektivno, samo po principu volim te - ne volim te. Uci se za ocjenu i samo nabubas sve na pamet a opet se treses ko letva kad trebas odgovarati. Ovamo se uce stvari koje su zaista bitne, broj prakticnih vjezbi i drugih aktivnosti koje pomazu u boljem razumijevanju gradiva je veoma velik. CAS (creativity, action, service) koji je obavezan odredjen broj sati u dvije godine je savrsen nacin da danasnja omaladina pocne korisno trositi vrijeme, volontirati. Sporta kao sporta u sali nema ali zato se ide na klizanje, u adrenalin park, na jahanje, kuglanje... Sve ovo cini ovaj program korisnim, zanimljivim i odlicnim nacinom kako se spremiti za fakultetsko obrazovanje. Ako se dvoumite sta poslije drugog razreda svakako upisite IB ali ako ste zaista organizovani i treba vam za buduce obrazovanje, inace je gubljenje vremena i para. Ne razumijem zasto vas toliko pljuje na progam. Ako znate za bolji rado bih cula...
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72572
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#33 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Velkoski »

Ima se moze se ? :oops:
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#34 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by casanova123 »

Ib se kod nas iplati upisati jedino ako cete u ameriku ili englesku da studirate.. drugacije se ne isplati..
savsvoj
Posts: 512
Joined: 13/01/2009 17:55

#35 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by savsvoj »

dream16 wrote:Kada sam tek cula za IB zvucao mi je napuhano i dosta tesko. odlucila sam u drugom da cu ipak upisati jer dobro znam engleski a i planiram studirati u americi za sto je ovaj program savrsen kao priprema (inace, profesori sa nacionalog apsolutno ne podnose profesore sa IBa, zasto - to bih i ja voljela da znam). Zaista zasad nemam nikakvih primjedbi... Dobro, neki profesori zaista ne poznaju jezik dovoljno da bi predavali a par ih je potpuno nezainteresovano za materiju koju predaju ali vecina je zaista dobra. Nikako se IB ne moze porediti sa nacionalnim programom koji je dno dna u svakoj srednjoj skoli, i nije se mijenjao godinama. Tamo ni jedan profesor ne ocjenjuje objektivno, samo po principu volim te - ne volim te. Uci se za ocjenu i samo nabubas sve na pamet a opet se treses ko letva kad trebas odgovarati. Ovamo se uce stvari koje su zaista bitne, broj prakticnih vjezbi i drugih aktivnosti koje pomazu u boljem razumijevanju gradiva je veoma velik. CAS (creativity, action, service) koji je obavezan odredjen broj sati u dvije godine je savrsen nacin da danasnja omaladina pocne korisno trositi vrijeme, volontirati. Sporta kao sporta u sali nema ali zato se ide na klizanje, u adrenalin park, na jahanje, kuglanje... Sve ovo cini ovaj program korisnim, zanimljivim i odlicnim nacinom kako se spremiti za fakultetsko obrazovanje. Ako se dvoumite sta poslije drugog razreda svakako upisite IB ali ako ste zaista organizovani i treba vam za buduce obrazovanje, inace je gubljenje vremena i para. Ne razumijem zasto vas toliko pljuje na progam. Ako znate za bolji rado bih cula...
Kao neko ko je zavrsio sam jedan komentar.
HAHAHAHHAHAHAHA
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#36 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by casanova123 »

...
Last edited by casanova123 on 23/09/2014 12:57, edited 1 time in total.
savsvoj
Posts: 512
Joined: 13/01/2009 17:55

#37 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by savsvoj »

casanova123 wrote:
savsvoj wrote:
dream16 wrote:Kada sam tek cula za IB zvucao mi je napuhano i dosta tesko. odlucila sam u drugom da cu ipak upisati jer dobro znam engleski a i planiram studirati u americi za sto je ovaj program savrsen kao priprema (inace, profesori sa nacionalog apsolutno ne podnose profesore sa IBa, zasto - to bih i ja voljela da znam). Zaista zasad nemam nikakvih primjedbi... Dobro, neki profesori zaista ne poznaju jezik dovoljno da bi predavali a par ih je potpuno nezainteresovano za materiju koju predaju ali vecina je zaista dobra. Nikako se IB ne moze porediti sa nacionalnim programom koji je dno dna u svakoj srednjoj skoli, i nije se mijenjao godinama. Tamo ni jedan profesor ne ocjenjuje objektivno, samo po principu volim te - ne volim te. Uci se za ocjenu i samo nabubas sve na pamet a opet se treses ko letva kad trebas odgovarati. Ovamo se uce stvari koje su zaista bitne, broj prakticnih vjezbi i drugih aktivnosti koje pomazu u boljem razumijevanju gradiva je veoma velik. CAS (creativity, action, service) koji je obavezan odredjen broj sati u dvije godine je savrsen nacin da danasnja omaladina pocne korisno trositi vrijeme, volontirati. Sporta kao sporta u sali nema ali zato se ide na klizanje, u adrenalin park, na jahanje, kuglanje... Sve ovo cini ovaj program korisnim, zanimljivim i odlicnim nacinom kako se spremiti za fakultetsko obrazovanje. Ako se dvoumite sta poslije drugog razreda svakako upisite IB ali ako ste zaista organizovani i treba vam za buduce obrazovanje, inace je gubljenje vremena i para. Ne razumijem zasto vas toliko pljuje na progam. Ako znate za bolji rado bih cula...
Kao neko ko je zavrsio sam jedan komentar.
HAHAHAHHAHAHAHA
lol..


ako vec hocete da studirate negdje vani i svidja vam se IB, onda barem probaj te da odete na UWC u Mostaru.. tamo jos mozete da dobijete stipendiju a UWC je pravo priznat(a svakako se radi po IB sistemu)..

ugl, neki college-i vam mogu dati stipendiju samo na osnovu toga sto idete na UWC...

U Sarajevu na IB je promijenjen koordinator/ica.. sad je Tomo jedan sto je predavao na MYP(valjda)..
Ako je Tomo sad koordinator onda od IB-a mozda nesto i bude.
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#38 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by casanova123 »

aha Tomo je...mozda se ona ************** vrati, ali nije sigurno...
jos uvijek se covjek uhodava..
User avatar
thekupus
Posts: 6787
Joined: 25/06/2011 22:38

#39 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by thekupus »

casanova123 wrote:aha Tomo je...mozda se ona ************** vrati, ali nije sigurno...
jos uvijek se covjek uhodava..

mojne da se igras pa da opet moras komentare brisati :D

jednom sam te trznuo, drugi put mozda bude stvarno ;)
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#40 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Baudelaire »

Većina IB-evaca koju ja poznajem su tipovi koji lelujaju u nekom svom svijetu. Čast izuzecima, ali mnogi nemaju ni blizu onoliko znanja koliko sam recimo stekao ja iz Prve gimnazije. Ovim neću nešto da promovišem Prvu gimnaziju, samo hoću da kažem da danas IB ne upisuje ambiciozan nego materijalno situiran. Inače, nikad ne bih svoje dijete u tolikoj mjeri izdvojio i izolovao u nekakav zamišljeni svijet kakav je IB. Možda da smo drugo neko društvo, ali u ovom našem jok.
User avatar
thekupus
Posts: 6787
Joined: 25/06/2011 22:38

#41 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by thekupus »

Baudelaire wrote:Većina IB-evaca koju ja poznajem su tipovi koji lelujaju u nekom svom svijetu. Čast izuzecima, ali mnogi nemaju ni blizu onoliko znanja koliko sam recimo stekao ja iz Prve gimnazije. Ovim neću nešto da promovišem Prvu gimnaziju, samo hoću da kažem da danas IB ne upisuje ambiciozan nego materijalno situiran. Inače, nikad ne bih svoje dijete u tolikoj mjeri izdvojio i izolovao u nekakav zamišljeni svijet kakav je IB. Možda da smo drugo neko društvo, ali u ovom našem jok.
ne slazem se sa tobom

Na primjeru maturskih radova mozemo vidjeti kakva je razlika izmedju IB-a i nacionalnog programa. Ovih dana imao sam priliku da vidim mnoge maturske radove raje iz Druge, Prve i Dobrinjske, i bez zelje da ikoga omalovazavam, mogu reci da sam se dugo smijao. Pa najbolji od tih radova su ispod nivoa obicnih eseja koje mi na IB-u pisemo svakog mjeseca, pored vecih projekata poput Extended Essay-a ili Internala iz razlicitih predmeta. Da ne spominjem da su veliki djelovi tih radova cesto iskopirani, sa nepravilnim, ili nekad i nepostojecim referenciranjem, sto se na IB-u ne moze desiti. To o izolovanosti su ciste predrasude jer su ucenici IB-a ponekad puno vise zaokupljeni skolom nego raja sa nacionalnog, koja je nekako skroz opustena, vjerovatno bas zbog tih razlika u sistemu obrazovanja.
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#42 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Baudelaire »

Ne moraš se slagati, ali volio bih znati ko su te kod nas i u svijetu poznate ličnosti koje su završile IB smjer u Drugoj gimnaziji, i zahvaljujući kojem su napravili velike karijere ili postali cijenjeni u svom poslu, bez obzira koji to posao bio.
User avatar
thekupus
Posts: 6787
Joined: 25/06/2011 22:38

#43 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by thekupus »

Baudelaire wrote:Ne moraš se slagati, ali volio bih znati ko su te kod nas i u svijetu poznate ličnosti koje su završile IB smjer u Drugoj gimnaziji, i zahvaljujući kojem su napravili velike karijere ili postali cijenjeni u svom poslu, bez obzira koji to posao bio.

realno, to sto pitas je pomalom smijesno, ima li iko kod nas ili u svijetu kome je srednja skola, preciznije gimnazija, pomogla da napravi veliku karijeru?? srednja skola i ne sluzi za to, nego je tu da te usmjeri prema onome sto bi ti kasnije moglo izgraditi karijeru, a IB je u tom slucaju puno bolja podloga, jer mozes da se odaberes kombinaciju predmeta koja ce ti najvise koristiti. A oni koji su zavrsili IB kod nas su jos uvijek relativno mladi, prva generacija sada ima 26/27 godina, tako da ima jos vremena da se za njih cuje
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#44 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Baudelaire »

Ja mislim da te upravo srednja škola najviše oblikuje, ali eto, svako ima svoje mišljenje.
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#45 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by casanova123 »

...
Last edited by casanova123 on 30/05/2012 21:37, edited 1 time in total.
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#46 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by casanova123 »

...
Last edited by casanova123 on 06/07/2015 12:35, edited 1 time in total.
User avatar
antimobbing
Posts: 2693
Joined: 10/11/2009 22:54
Location: Gdje je percepcija Dženeta za 2% Koruptokracije, Džehenem za 98% BiH populacije.

#47 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by antimobbing »

udarnik35 wrote: Ne mgo uda vjerujem kako se degradirala druga gimnazija koju sam smatrao nekad jednom od najelitnijih sarajevskih skola. I ovo uopce daje sliku naseg obrazovanja i kvaliteta "strucnjaka" koji trebaju osposobiti mlade ljude da povedu ovu drzavu.
Strasno i tuzno :(
UZROK svi problema leži u balkanskoj primitivnoj kupo-prodaji svega – postali smo obična PIJACA!
Evo, ljudi su napisali stotine stranica o tome na ovoj temi i opet nikom ništa: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... &start=300
Oligosaharid
Posts: 4
Joined: 24/04/2012 11:15

#49 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Oligosaharid »

felix sturm wrote: Na DP-u su nas mozda trebali malo natjerati da vise radimo, ali opet program je zamisljen tako da ucenici budu odgovorni sami prema sebi, a ne da ih neko tjera. Sigurno bi mogao biti bolji, ali da je toliko los koliko neki pisu - definitivno nije! Vjerovatno je i do toga kako kome ide - dobro ili lose - pa se na osnovu toga formiraju i razlicita misljenja, ali poenta je u tome da uspjeh ucenika zavisi prije svega od njega, ako on(a) zna izvuci maksimum iz onoga sto se nudi onda skola ne moze biti dovoljno losa da ga upropasti, a s druge strane onaj ko je los ne moze uspjeti ni da ga upisete u najbolju skolu na svijetu, makar ona bila i u Americi :lol:

:? Hmmm.... ciljam da upišem neki od prestižnih univerziteta u UK i zanima me koliko će mi IB DP pomoći?
Zanima me da li ću imati više šanse sa IB diplomom ili sa diplomom jedne od klasičnih gimnazija na odličnom glasu u Sarajevu? :roll:
Jay Gatsby
Posts: 1687
Joined: 06/03/2012 18:14

#50 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Jay Gatsby »

Oligosaharid wrote:
felix sturm wrote: Na DP-u su nas mozda trebali malo natjerati da vise radimo, ali opet program je zamisljen tako da ucenici budu odgovorni sami prema sebi, a ne da ih neko tjera. Sigurno bi mogao biti bolji, ali da je toliko los koliko neki pisu - definitivno nije! Vjerovatno je i do toga kako kome ide - dobro ili lose - pa se na osnovu toga formiraju i razlicita misljenja, ali poenta je u tome da uspjeh ucenika zavisi prije svega od njega, ako on(a) zna izvuci maksimum iz onoga sto se nudi onda skola ne moze biti dovoljno losa da ga upropasti, a s druge strane onaj ko je los ne moze uspjeti ni da ga upisete u najbolju skolu na svijetu, makar ona bila i u Americi :lol:

:? Hmmm.... ciljam da upišem neki od prestižnih univerziteta u UK i zanima me koliko će mi IB DP pomoći?
Zanima me da li ću imati više šanse sa IB diplomom ili sa diplomom jedne od klasičnih gimnazija na odličnom glasu u Sarajevu? :roll:
Ako smijem predložiti...

Potraži informacije na univerzitetima na koje se imaš namjeru upisati. Pošalji mailove admission officerima, raspitaj se koliko bi ti bodova trebalo u IB DP-u za upis (neki univerziteti imaju donju granicu - npr. 36 ili 38 bodova, plus ograničenja za pojedinačne ocjene ili obavezu da ti određeni predmeti budu na HL-u), pitaj da li dobiješ "kredite" za dobre ocjene iz nekih predmeta (to se često radi u SAD-u) itd.

Pošto mislim da IELTS svakako trebaš polagati, možda bi ti DP bio bolji jer ćeš imati udžbenike i ispite na engleskom - a i nastavu, možda ne svu, ali dobar dio. To bi ti koristilo i u kasnijem studiranju u UK. Nastava engleskog u klasičnoj gimnaziji (iako može biti odlična), jednostavno ne može obuhvatiti toliku "količinu jezika" u različitim jezičkim registrima.

Dodatno, raspitaj se koje predmete zaista možeš imati u IB-u, tj. koje predmete će škola ponuditi. Možda ti izbor jednostavno neće odgovarati za dalji studij (zbog znanja ili potrebe polaganja dodatnih predmeta) i onda ti bude zanimljivija neka klasična gimnazija.

IB DP je dosta dobro uvezan kroz UCAS tako da bi ti samo prijavljivanje i slanje rezultata trebalo biti lakše.
Post Reply