IB u Drugoj gimnaziji

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#51 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by casanova123 »

...
Last edited by casanova123 on 23/09/2014 12:53, edited 1 time in total.
Jay Gatsby
Posts: 1687
Joined: 06/03/2012 18:14

#52 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Jay Gatsby »

@casanova123

Ne budi tako isključiv. Možda čovjeku novac nije problem. I možda mu odgovaraju predmeti koje ti ne podnosiš.

A iz Druge je otišao jedan broj učenika u UK - iz nacionalnog programa i iz DP programa. Može se, nije neizvedivo.
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#53 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by casanova123 »

...
Last edited by casanova123 on 23/09/2014 12:54, edited 1 time in total.
Oligosaharid
Posts: 4
Joined: 24/04/2012 11:15

#54 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Oligosaharid »

Hvala vam na odgovorima, ono što je bio moj motiv kada sam razmišljao o IB-u, bio je nadogradnja engleskog jezika (koji mi ide odlicno, ali bih ga volio imati svaki dan :D ) i dodatni poeni za upis na faks. Vidim da se u Austriji;Njemačkoj može poprilično dobra školarina pokupiti, ali njemacki stvarno nije moj jezik....
Ma imam jos vremena ali mislim da cu ipak jos da se raspitam o IB-u. Jedno je ono sto pise na netu o DP-u, a drugo je ono što mi imamo ovdje.
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#55 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by casanova123 »

...
Last edited by casanova123 on 23/09/2014 12:54, edited 1 time in total.
Jay Gatsby
Posts: 1687
Joined: 06/03/2012 18:14

#56 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Jay Gatsby »

Oligosaharid wrote:Hvala vam na odgovorima, ono što je bio moj motiv kada sam razmišljao o IB-u, bio je nadogradnja engleskog jezika (koji mi ide odlicno, ali bih ga volio imati svaki dan :D ) i dodatni poeni za upis na faks. Vidim da se u Austriji;Njemačkoj može poprilično dobra školarina pokupiti, ali njemacki stvarno nije moj jezik....
Ma imam jos vremena ali mislim da cu ipak jos da se raspitam o IB-u. Jedno je ono sto pise na netu o DP-u, a drugo je ono što mi imamo ovdje.
Što se tiče Austrije... otišli su neki učenici iz Druge na američki univerzitet Webster u Beču. Oni rade i " transfer credit" za ljude koji imaju IB diplomu (do 32 semester hours). Njima se to pokazalo kao dobra opcija.

UK je generalno nezgodna za studij jer su troškovi života i odlaska/dolaska poveliki (sad je barem funta slabija; u doba kad sam bio tamo 1 funta je vrijedila više od 3 marke). Daleko više novca mi je trebalo za život nego kad sam bio u SAD.

A engleski u DP-u... dobra ocjena iz predmeta English B HL (6 ili 7, što nije veliki problem ostvariti) često znači da ne moraš polagati TOEFL (ovisno o fakultetu na koji se prijavljuješ). U nacionalnom programu se vjerovatno nećeš puno usrećiti s engleskim - jednostavno su program i način rada takvi. Naravno, puno ovisi i o nastavniku, ali i razredu u kojem budeš.
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#57 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by casanova123 »

...
Last edited by casanova123 on 23/09/2014 12:56, edited 1 time in total.
Jay Gatsby
Posts: 1687
Joined: 06/03/2012 18:14

#58 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Jay Gatsby »

@casanova123

Napiši ljudima šta ih čeka i u nacionalnom programu :mrgreen: Fino na društveni smjer, pa na FPN. Dobiješ znanja i više nego što možeš podnijeti. A svuda si prispio s njim :D
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#59 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by casanova123 »

...
Last edited by casanova123 on 23/09/2014 12:56, edited 1 time in total.
Jay Gatsby
Posts: 1687
Joined: 06/03/2012 18:14

#60 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Jay Gatsby »

@casanova123

Ima obrazovanja i bilo ga je i bez IB-a. To je jasno. Pitanje je šta želiš postići i šta ti omogućava da dođeš do tog cilja. Uopćeno je lakše studirati na engleskom ako si slušao nastavu u srednjoj školi na tom jeziku. Lakše će ti biti na SAT-u, na IELTS-u/TOEFL-u iako je jasno da ljudi i bez IB-a polažu te testove (drugo je pitanje ostvarenog rezultata).

Kažeš: "hoce oni biti primljeni svuda ali jedino ako se prihvati ucenja i okanis se cijelog zivota da bi imao 40 poena jer bez 40 nemas sta traziti u USA za stipendiju". Da, upravo tako. Ako jedan Cornell primi 20% prijavljenih, ne može ni biti drugačije. A brojka odbijenih ti, valjda, sve govori - i 40 poena može biti malo. To je konkurencija s kojom se čovjek tu nosi. Druga je stvar što neki ljudi kad su u IB-u imaju pristup (koji si i sam spomenuo) da izostanu tih 25% s nastave, da ne uče ništa ili jako malo u trećem razredu, da sve rade u zadnji tren itd. Takav pristup čovjeka sigurno neće odvesti na Ivy League univerzitet - nije to taj materijal.

Što se tiče "istočnjaka" (kako ti kažeš)... broj tih ljudi u okviru IB-a je veliki. Veliki broj ih se prijavljuje i u SAD. Valja proći i te "filtere" skupa sa "soft quotas" na univerzitetima. I nadmašiti ljude koji uzimaju Matematiku HL i još neki sedmi predmet.

Ovo za GPA i naše ocjene... to je samo djelimično tačno. Puno je tu dodatnih detalja koje treba uzeti u obzir. Čim je kod nas prosjek u četvrtim razredima po 4,88 i više, jasno ti je kolika je "težina" tih ocjena. Tu bi cijeli razred bio u top 5% ili 10% rank. Nije da admission officers to ne znaju.
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#61 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by casanova123 »

jeste lakse kada imas nastavu na engleskom i to je velika prednost.. nego da te pitam koji si razred? jesi li 3. ili si zavrsio? i jesi li i hoces li mozda aplicirati za studije vani?
Jay Gatsby
Posts: 1687
Joined: 06/03/2012 18:14

#62 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Jay Gatsby »

casanova123 wrote:jeste lakse kada imas nastavu na engleskom i to je velika prednost.. nego da te pitam koji si razred? jesi li 3. ili si zavrsio? i jesi li i hoces li mozda aplicirati za studije vani?
Ne idem u tu školu. Ne radim i nisam radio u toj školi. Imao sam veze s IB-em po sasvim drugom osnovu.
Oligosaharid
Posts: 4
Joined: 24/04/2012 11:15

#63 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Oligosaharid »

@casanova123
@Jay Gatsby

Hvala na iscrpnim odgovorima,stvarno ste super. Pogledao sam malo ovaj TU Graz i svidja mi se s obzirom na cinjenicu da sam svakako planirao studirati nesto tog tipa, a i dobro je jer je Graz relativno blizu pa mogu svako malo da skoknem na dan-dva (hah svako malo :D). Mene u suštini brine to da cu u gimnaziji izgubiti sto se tice tih novih metoda, eseja, projekata - jer rade se neke stvari koje su po meni nebitne i preopsirne. U ovoj gimnaziji (iako ne ucim kako treba jer mi se ne da :D) imam prosjek 4,4 a znam da bih mogao imati puno vise, ali zaista nemam zivaca da ucim npr latinski- mrtav jezik koji mi treba samo u medicini i strucnim pojmovima ( haj' da bar ucimo poslovice i rijeci, nego ucimo konjugacije, gerunde i konjuktive koje nikad nikom u zivotu trebat nece) Strah me samo da mojih "krvlju" zaradjenih 4,6 izgleda kao vrlo prosjecno onome koji ce to gledati, a pogotovo sada kada najavljuju ukidanje prijemnih ispita i onda znam da ce moju skolu svrstati u grupu teskih skola u kojima ce se isto tako naci 5. i 6. gimn u kojima se ocjene relativno lako dobiju i prolaze svi sa 4.8-5.0. Unistim se od rada i stresa, rezultati nisu bajni i jos me prekucaju neki ljenivci koji nista 4 godine nisu radili i imaju super prosjek -.- Zato razmisljam o IB-u jer mislim da ce mi DP omogućiti da usavrsim engleski i dobijem jednu internacionalnu diplomu.
Jedino što me spriječava da se prebacim (bar u ovom momentu) su mnogobrojna neslaganja i podijeljenost kada je u pitanju IB - što po forumima, što od raznoraznih prijatelja sa ovakvim ili onakvim iskustvima :D. Kome vjerovati- stvarno ne znam; mislim da cu sa jednim prijateljem otici za koji dan u 2. da se informisem oko nekih stvari.

P.S. Postoji li neki online grading system kada su u pitanju diplome srednjih skola; nesto kao rank system?
Ukoliko postoji da vidim da li moja škola uopšte postoji na toj rang listi :D ( a mogli bi jer je svojevrsni lanac skola)
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#64 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by casanova123 »

...
Last edited by casanova123 on 23/09/2014 12:53, edited 1 time in total.
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#65 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by casanova123 »

...
Last edited by casanova123 on 23/09/2014 12:53, edited 1 time in total.
User avatar
Helena2014
Posts: 1191
Joined: 22/09/2014 11:08

#66 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Helena2014 »

Evo da vratim ovu temu u život, pa molim da mi se javite sa odgovorima.

Želim upisati IB program iduće godine kada podjem u 3.razred, sad sam trenutno 2.razred gimnazije. Da li se išta promijenilo nabolje od ovih zadnjih postova i kako vam se sada čini za one koji su završili.

Žao mi je što matematika nema HL, ali molim da mi predložite predmete koje da uzmem u HL i SL, a koji bi odgovarali prirodnom smjeru opće gimnazije, jer me to interesuje uglavnom.

Znam da moram bosanski, engleski u HL izabrati, ali šta još, i matematiku u SL i koja još dva predlažete.
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#67 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by thekupus »

Helena2014 wrote:Evo da vratim ovu temu u život, pa molim da mi se javite sa odgovorima.

Želim upisati IB program iduće godine kada podjem u 3.razred, sad sam trenutno 2.razred gimnazije. Da li se išta promijenilo nabolje od ovih zadnjih postova i kako vam se sada čini za one koji su završili.

Žao mi je što matematika nema HL, ali molim da mi predložite predmete koje da uzmem u HL i SL, a koji bi odgovarali prirodnom smjeru opće gimnazije, jer me to interesuje uglavnom.

Znam da moram bosanski, engleski u HL izabrati, ali šta još, i matematiku u SL i koja još dva predlažete.
po meni se IB pokvario u odnosu na prije 3 godine kada sam ja zavrsio

ukinuli su historiju (jedan od glavnih predmeta) i antropologiju, kao i studies matematiku, nisu nista novo uveli

tako da je IB sada dobar samo ako zelis studirati ekonomiju, politicke nauke, medjunarodne odnose ili informatiku, mozda jos medicinu jer su hemija i biologija jake, ali nema fizike (koliko ja znam)
User avatar
Helena2014
Posts: 1191
Joined: 22/09/2014 11:08

#68 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Helena2014 »

Ja sam više za matematiku, fiziku, možda elektrotehniku, to znači da mi IB neće dati neku podlogu za ove fakultete, jel da?

Razmišljam, možda se prijavim na IB u II gimnaziju u Mariboru. Naše ministarstvo obrazovanja snosi SVE troškove za one koji prođu prijemni, a prijavi ih se svega 2-3. Tamo čak matematika ima HL

LINK http://www.fmon.gov.ba/index.php?option ... Itemid=150
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#69 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by casanova123 »

Pa prijavi se.. Ovo super zvuci :D
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#70 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by thekupus »

casanova123 wrote:Pa prijavi se.. Ovo super zvuci :D
kako tvoje obrazovanje u grazu prolazi? :D
User avatar
Individualism18
Posts: 235
Joined: 28/05/2012 20:36

#71 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Individualism18 »

Helena2014 wrote:Ja sam više za matematiku, fiziku, možda elektrotehniku, to znači da mi IB neće dati neku podlogu za ove fakultete, jel da?

Razmišljam, možda se prijavim na IB u II gimnaziju u Mariboru. Naše ministarstvo obrazovanja snosi SVE troškove za one koji prođu prijemni, a prijavi ih se svega 2-3. Tamo čak matematika ima HL

LINK http://www.fmon.gov.ba/index.php?option ... Itemid=150
Ako ćeš studirati na privatnom fakultetu ili negdje u inostranstvu, onda ti je IB super opcija, a ako ćeš studirati kod nas na državnom fakultetu, onda ti IB ne znači ništa, pogotovo ako misliš neki tehnički fakultet upisivati...

I, ovo u Sloveniji ne izgleda loše. :)
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#72 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by thekupus »

Individualism18 wrote:
Ako ćeš studirati na privatnom fakultetu ili negdje u inostranstvu, onda ti je IB super opcija, a ako ćeš studirati kod nas na državnom fakultetu, onda ti IB ne znači ništa, pogotovo ako misliš neki tehnički fakultet upisivati...

I, ovo u Sloveniji ne izgleda loše. :)
apsolutno istina, nisam nigdje uspio primjeniti znanja stecena na IB-u jos, na (mom) fakultetu nema pisanja eseja, seminarskih radova, prezentacija, koristenja engleskog jezika

imam osjecaj da mi sve to zakrzljava polahko...
User avatar
Helena2014
Posts: 1191
Joined: 22/09/2014 11:08

#73 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Helena2014 »

Sad sam više zabrinuta, nego što sam bila :?
User avatar
Helena2014
Posts: 1191
Joined: 22/09/2014 11:08

#74 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by Helena2014 »

Individualism18 wrote:
Helena2014 wrote:Ja sam više za matematiku, fiziku, možda elektrotehniku, to znači da mi IB neće dati neku podlogu za ove fakultete, jel da?

Razmišljam, možda se prijavim na IB u II gimnaziju u Mariboru. Naše ministarstvo obrazovanja snosi SVE troškove za one koji prođu prijemni, a prijavi ih se svega 2-3. Tamo čak matematika ima HL

LINK http://www.fmon.gov.ba/index.php?option ... Itemid=150
Ako ćeš studirati na privatnom fakultetu ili negdje u inostranstvu, onda ti je IB super opcija, a ako ćeš studirati kod nas na državnom fakultetu, onda ti IB ne znači ništa, pogotovo ako misliš neki tehnički fakultet upisivati...

I, ovo u Sloveniji ne izgleda loše. :)
Ako je još neko zainteresiran evo prezentacija i njihov link

http://www.mm-druga.si/wp-content/uploa ... amsrb.ppsx


i njihov link https://www.facebook.com/pages/IB-at-II ... 9898279651

ali me brine zašto ih se tako malo prijavi iz BiH


evo citiram sa zadnjeg konkursa


Dear International Students

tomorrow is your dealine: so far we have
20 applications from Mac
28 applications from Serbia
2 applications from BiH
8 applications from Montenegro! correcdtion here!!!

Will keep you posted when we receive all the applications

Polona
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#75 Re: IB u Drugoj gimnaziji

Post by casanova123 »

thekupus wrote:
casanova123 wrote:Pa prijavi se.. Ovo super zvuci :D
kako tvoje obrazovanje u grazu prolazi? :D
ide ide :D
kakvo je stanje kod tebe u poljskoj?
Post Reply