IB skola Sarajevo

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
belatrissa
Posts: 10
Joined: 21/11/2010 16:19

#1 IB skola Sarajevo

Post by belatrissa »

Oni koji su išli, idu, ili namjeravaju da idu u Drugu Gimnaziju u Sarajevu, IB program, da čujem razmišljanja, utiske, preporuke ? Pred velikom sam dilemom. Hvala :)
belatrissa
Posts: 10
Joined: 21/11/2010 16:19

#2 Re: IB skola Sarajevo

Post by belatrissa »

Anyone ?! It can't be that difficult :D
luccko
Posts: 68
Joined: 23/08/2010 22:53

#3 Re: IB skola Sarajevo

Post by luccko »

belatrissa wrote:Oni koji su išli, idu, ili namjeravaju da idu u Drugu Gimnaziju u Sarajevu, IB program, da čujem razmišljanja, utiske, preporuke ? Pred velikom sam dilemom. Hvala :)
ma kakav IB, kakva Druga!
bjezi od te zgrade ako hoces ista u zivotu da napravis.;-)
belatrissa
Posts: 10
Joined: 21/11/2010 16:19

#4 Re: IB skola Sarajevo

Post by belatrissa »

luccko wrote:
belatrissa wrote:Oni koji su išli, idu, ili namjeravaju da idu u Drugu Gimnaziju u Sarajevu, IB program, da čujem razmišljanja, utiske, preporuke ? Pred velikom sam dilemom. Hvala :)
ma kakav IB, kakva Druga!
bjezi od te zgrade ako hoces ista u zivotu da napravis.;-)
Naravno da zelim ;)
A povodom cega ovakavo negativno razmisljanje ? Fakat me zanima :D
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#5 Re: IB skola Sarajevo

Post by ladyblue18 »

luccko wrote: ma kakav IB, kakva Druga!
bjezi od te zgrade ako hoces ista u zivotu da napravis.;-)
:roll: :-)

@belatrissa - Isla sam u Drugu, ne na IB ali ono sto ti mogu reci a da sam cula od drugih je da ga vrijedi upisati samo ako imas namjeru studirati vani.
E sada koliko su oni objektivni bili ne bih ti znala reci.
U svakom slucaju otidji do gimnazije i raspitaj se. ;-)
LordSphere
Posts: 6
Joined: 21/08/2008 01:09

#6 Re: IB skola Sarajevo

Post by LordSphere »

Ja idem u IB program, ali u Svedskoj. Ovamo je 3 godine jer osnovna je 9 godina tako da bi se prilagodilo sistemu. Ja idem u prvu tj. Pre-DP, a druge dvije godine su Diploma program. Ovamo je jako cijenjen program i jako tezak za upisati. Ucenici koji su izabrali su program su vecinom jedni od boljih iz osnovne skole, ali tu je dosta ljudi koji izaberu IB jer ne znaju dovoljno dobro svedski pa nisu u mogucnosti izabrati nesto drugo.
Eh sad, mozda je glupo porediti. Ovamo prvi razred, matematika nije teska, na jezicima je dosta zahtjevna literatura cita npr. na svedskom citamo Dostojevskog, a Lord of the Flies trenutno za engleski. Geografija, historija, psihologija, hemija nista posebno tesko. Vrlo je moguce da je ovo mnogo razlicito od onoga u Drugoj gimnaziji zbog razlicitih skolskih sistema.
U drugoj i trecoj godini ovdje, tj. zadnje dvije biras 6 predmeta, od cega 3 moraju biti Higher level i 3 Standard level. Imas grupe predmeta tako da biras iz grupe po jedan predmet, no to vjerovatno znas. Recimo specificno je da imas CAS u druge dvije godine. Ocjene su od 1 do 7. U historiji dosta radis eseja, biologija lab report i slicno. Kod mene u skoli samo je jedan momak dobio 7 matematiku i fiziku na Higher level u zadnjih 15-tak godina, tako da su ove najvisocije ocjene jako tesko dobiti. Ucenici cije su ambicije da idu na faksove poput Oxford i sl. trebaju ocjene 6-7, ali malo je takvih. :-D Ja sam nedavno zavrsio osnovnu u Sarajevu i znanje engleskog koje sam donio iz osnovne nije bilo ni blizu dovoljnog za IB, ali dosta sam naucio u 9. razredu ovdje.
Eto, ukratko ti opisah kako to izgleda ovdje,koliko sam upoznat, a mora da ima nekih slicnosti.
LordSphere
Posts: 6
Joined: 21/08/2008 01:09

#7 Re: IB skola Sarajevo

Post by LordSphere »

Da, zaboravih reci da obicno ucenici druge godine idu u posjetu u Englesku, a i nama su obecali. Dobili smo i MacBook racunare isto od skole, ne znam jesu li ista pravila i u Sa.
belatrissa
Posts: 10
Joined: 21/11/2010 16:19

#8 Re: IB skola Sarajevo

Post by belatrissa »

LordSphere wrote:Ja idem u IB program, ali u Svedskoj. Ovamo je 3 godine jer osnovna je 9 godina tako da bi se prilagodilo sistemu. Ja idem u prvu tj. Pre-DP, a druge dvije godine su Diploma program. Ovamo je jako cijenjen program i jako tezak za upisati. Ucenici koji su izabrali su program su vecinom jedni od boljih iz osnovne skole, ali tu je dosta ljudi koji izaberu IB jer ne znaju dovoljno dobro svedski pa nisu u mogucnosti izabrati nesto drugo.
Eh sad, mozda je glupo porediti. Ovamo prvi razred, matematika nije teska, na jezicima je dosta zahtjevna literatura cita npr. na svedskom citamo Dostojevskog, a Lord of the Flies trenutno za engleski. Geografija, historija, psihologija, hemija nista posebno tesko. Vrlo je moguce da je ovo mnogo razlicito od onoga u Drugoj gimnaziji zbog razlicitih skolskih sistema.
U drugoj i trecoj godini ovdje, tj. zadnje dvije biras 6 predmeta, od cega 3 moraju biti Higher level i 3 Standard level. Imas grupe predmeta tako da biras iz grupe po jedan predmet, no to vjerovatno znas. Recimo specificno je da imas CAS u druge dvije godine. Ocjene su od 1 do 7. U historiji dosta radis eseja, biologija lab report i slicno. Kod mene u skoli samo je jedan momak dobio 7 matematiku i fiziku na Higher level u zadnjih 15-tak godina, tako da su ove najvisocije ocjene jako tesko dobiti. Ucenici cije su ambicije da idu na faksove poput Oxford i sl. trebaju ocjene 6-7, ali malo je takvih. :-D Ja sam nedavno zavrsio osnovnu u Sarajevu i znanje engleskog koje sam donio iz osnovne nije bilo ni blizu dovoljnog za IB, ali dosta sam naucio u 9. razredu ovdje.
Eto, ukratko ti opisah kako to izgleda ovdje,koliko sam upoznat, a mora da ima nekih slicnosti.
Last edited by belatrissa on 31/01/2011 15:19, edited 1 time in total.
belatrissa
Posts: 10
Joined: 21/11/2010 16:19

#9 Re: IB skola Sarajevo

Post by belatrissa »

LordSphere wrote:Da, zaboravih reci da obicno ucenici druge godine idu u posjetu u Englesku, a i nama su obecali. Dobili smo i MacBook racunare isto od skole, ne znam jesu li ista pravila i u Sa.
Jako lijepo :wink: :)
LordSphere
Posts: 6
Joined: 21/08/2008 01:09

#10 Re: IB skola Sarajevo

Post by LordSphere »

Fizicko je jedina sportska aktivnost i njeg radimo po svedskom programu, tamo profesor prica na svedskom itd.(aktivnosti tipa fudbal, odbojka, kosarska, ples,boks i slicno). CAS je Creativity, Action, Service, ali o tome i ne mogu nesto puno jos reci jer nisam jos krenuo u DP, tako da CAS nemam. Vecina ucenika ovdje ima planove studiranja van Svedske, mada mislim da je program dobar i za faksove ovdje. Ako imas planove studirati vani, ovo je pravi program. :)
User avatar
Bega_TM
Posts: 161
Joined: 09/07/2010 15:52

#11 Re: IB skola Sarajevo

Post by Bega_TM »

Ako hoćeš da studiraš vani poslije srednje upiši, ako neces nemoj nipošto :roll: Njihovo gradivo je u velikoj mjeri suženo u odnosu na nacionalni smjer, samo znaj da ce te to skupo koštati , vjerovatno to znaš :-D
belatrissa
Posts: 10
Joined: 21/11/2010 16:19

#12 Re: IB skola Sarajevo

Post by belatrissa »

LordSphere wrote:Fizicko je jedina sportska aktivnost i njeg radimo po svedskom programu, tamo profesor prica na svedskom itd.(aktivnosti tipa fudbal, odbojka, kosarska, ples,boks i slicno). CAS je Creativity, Action, Service, ali o tome i ne mogu nesto puno jos reci jer nisam jos krenuo u DP, tako da CAS nemam. Vecina ucenika ovdje ima planove studiranja van Svedske, mada mislim da je program dobar i za faksove ovdje. Ako imas planove studirati vani, ovo je pravi program. :)
Hvala ti zaista, mnogo si mi pomogao i uputio u detaljnosti :)
belatrissa
Posts: 10
Joined: 21/11/2010 16:19

#13 Re: IB skola Sarajevo

Post by belatrissa »

Bega_TM wrote:Ako hoćeš da studiraš vani poslije srednje upiši, ako neces nemoj nipošto :roll: Njihovo gradivo je u velikoj mjeri suženo u odnosu na nacionalni smjer, samo znaj da ce te to skupo koštati , vjerovatno to znaš :-D
Last edited by belatrissa on 31/01/2011 15:16, edited 1 time in total.
belatrissa
Posts: 10
Joined: 21/11/2010 16:19

#14 Re: IB skola Sarajevo

Post by belatrissa »

Bega_TM wrote:Ako hoćeš da studiraš vani poslije srednje upiši, ako neces nemoj nipošto :roll: Njihovo gradivo je u velikoj mjeri suženo u odnosu na nacionalni smjer, samo znaj da ce te to skupo koštati , vjerovatno to znaš :-D
I da, na koji način suženo, u pozitivnom ili negativnom smislu ? :D
Padishah
Posts: 42
Joined: 23/12/2009 09:28

#15 Re: IB skola Sarajevo

Post by Padishah »

Upisao sam IB prije 8 godina, kao treca generacija u II gimnaziji.

Za:
- nema neopravdanih casova
- sam biras svojih 6 predmeta (matematiku, engleski i bosanski neces moci izbjeci, a ja sam jos imao IT in Global Society, Chemistry i Business & Management, a tu su jos i predmeti koji se ne ocjenjuju)
- mnogo, mnogo kvalitetnije knjige i kurikulum nego na nacionalnom programu i ne slusas 15 predmeta u isto vrijeme, od kojih te pola ne zanima
- krajnja ocjena se formira na osnovu zavrsnih ispita na kraju 4. razreda, te projekata i eseja koje radis za vrijeme trajanja studija -> u svakom slucaju ti se ne moze desiti da dobijes losu ocjenu zato sto profesor ima los dan, ili te ne voli, ili te prozvao kad se nisi spremio
- iztreniras se da pravis prezentacije, eksperimente, seminarske, sto ce ti jako dobro doci na fakultetu
- dosta laksi upad na strane fakultete, a sudeci barem po mojoj generaciji, dosta bolje se snalazis i na domacim fakultetima u odnosu na studente koji nisu isli na IB

Protiv:
- placa se
- profesori nisu uvijek na nivou koji bi ocekivao (ali tu su knjige, tako da ti profesori na kraju krajeva i nisu potrebni)
- neki ucenici ce to upisati/platiti zato sto smatraju da je lakse, pa se moze desiti da tu bude svega i svacega :)

Za mene licno je upisivanje IB Diploma programa jedna od najboljih odluka koje sam donio i nikad se nisam pokajao.
belatrissa
Posts: 10
Joined: 21/11/2010 16:19

#16 Re: IB skola Sarajevo

Post by belatrissa »

Padishah wrote:Upisao sam IB prije 8 godina, kao treca generacija u II gimnaziji.

Za:
- nema neopravdanih casova
- sam biras svojih 6 predmeta (matematiku, engleski i bosanski neces moci izbjeci, a ja sam jos imao IT in Global Society, Chemistry i Business & Management, a tu su jos i predmeti koji se ne ocjenjuju)
- mnogo, mnogo kvalitetnije knjige i kurikulum nego na nacionalnom programu i ne slusas 15 predmeta u isto vrijeme, od kojih te pola ne zanima
- krajnja ocjena se formira na osnovu zavrsnih ispita na kraju 4. razreda, te projekata i eseja koje radis za vrijeme trajanja studija -> u svakom slucaju ti se ne moze desiti da dobijes losu ocjenu zato sto profesor ima los dan, ili te ne voli, ili te prozvao kad se nisi spremio
- iztreniras se da pravis prezentacije, eksperimente, seminarske, sto ce ti jako dobro doci na fakultetu
- dosta laksi upad na strane fakultete, a sudeci barem po mojoj generaciji, dosta bolje se snalazis i na domacim fakultetima u odnosu na studente koji nisu isli na IB

Protiv:
- placa se
- profesori nisu uvijek na nivou koji bi ocekivao (ali tu su knjige, tako da ti profesori na kraju krajeva i nisu potrebni)
- neki ucenici ce to upisati/platiti zato sto smatraju da je lakse, pa se moze desiti da tu bude svega i svacega :)

Za mene licno je upisivanje IB Diploma programa jedna od najboljih odluka koje sam donio i nikad se nisam pokajao.
Last edited by belatrissa on 31/01/2011 15:20, edited 1 time in total.
belatrissa
Posts: 10
Joined: 21/11/2010 16:19

#17 Re: IB skola Sarajevo

Post by belatrissa »

Još neko ?!
User avatar
brance
Posts: 98
Joined: 06/03/2009 13:03
Location: World

#18 Re: IB skola Sarajevo

Post by brance »

Ja sam isao na IB 2008/10. Sad su mi bili ispiti u Maju 2010.

Imao sam 34 poena, bez velikog napora. Ucio sam math 5 dana prije ispita, ostale predmete dan prije. Za ToK i EE se nisam ni 5% potrudio, tako da nisam dobio additional points, ali to i slabo ko gleda.

Mislim, neki profesori su dobri, neki katastrofalni (po IB nivou). Mislim mi i nemamo neku infrastrukturu za pravo odvijanje IB casova.

Ne moze se reci da nije dobra stvar, ali nije ni extremno dobra. Dobijes dobar pogled na buduci studij, razmisljas drugacije, ucis sa povjerljivih, up to date, izvora (ne one knjige iz 1950 kao sto se koriste na drugim srednjim skolama). Naucis i engleski pravo dobro, sa 'dobrom' IB diplomom, zavisno od points, imas pravo direktnog upisa na vecinu univerziteta, itd.

Ako :run: od tradicionalnog ucenja i profesora bez pravila, onda je IB za tebe. Ne ocekuj previse ipak. Dobro smo i sa cijenom, studenti (bolje reci roditelji) moraju platiti samo 25% prave cijene, jer ministarstvo neko placa 75% - 15.000 KM. Tako da ti ostane trecina da platis.

Mislim, drugacije jeste, neces nigdje drugo u Sarajevu tako uciti, sa svim kompleksitetom i 'ustavom' IB Diploma programa.

It's upon you, to decide whether u'll get into the IB world, or not. :)
Anastasija93
Posts: 2
Joined: 14/12/2010 12:33

#19 Re: IB skola Sarajevo

Post by Anastasija93 »

Dakle ja idem u IB skolu u Banja Luci, ali IB program je isti u BL i u SA.

Kao sto vec znas u IB-u imas samo 6 predmeta, od toga su 3 obavezna a 3 sam biras (Nisam bas sigurna za SA ali kod nas su obavezni srpski/bosanski SL, matematika - bilo koji nivo i engleski HL). Pored 6 osnovnih predmeta tu su i TOK i CAS. TOK je Theory Of Knowledge, po meni to je neki predmet koji je prilicno slican filozofiji, jer na njemu se uglavnom rade neke diskusije, debate, gledaju se filmovi ^^. Na zavrsnom ispitu iz TOK-a se pise neki esej, koji donosi najvise 1 bod. CAS je Creativity Action Service, ili kao sto nas koordinator kaze to je ucenje kroz iskustvo. Za CAS moras ukupno skupiti 150 sati, odnosno moras 50 sati da se bavis neci kreativnim (Creativity), 50 sati da se bavis nekim sportom (Action) i 50 sati drustveno korisnog rada (Service). CAS je super jer stalno radis nesto, upoznajes nove ljude... jedino sto nije toliko super je sva papirologija vezna za CAS. Moras pisati dnevnik za svaku aktivnost, ztim proporsal forms... I da za CAS na kraju isto dobijs 1 bod.

Iskreno mislim da je IB savrsen program, pogotovo ako zelis da upises fakultet negdje vani. Prije nego sto sam ga upisala bila sam jaaako neodlucna. U svakom slucaju nisam se pokojala sto sam ga upisala.
Jedna stvar koja nije bas sjajna jeste to sto se IB placa mislim da je godina oko 1500 km.

I to je to :D
User avatar
brance
Posts: 98
Joined: 06/03/2009 13:03
Location: World

#20 Re: IB skola Sarajevo

Post by brance »

Anastasija93 wrote:Dakle ja idem u IB skolu u Banja Luci, ali IB program je isti u BL i u SA.

Kao sto vec znas u IB-u imas samo 6 predmeta, od toga su 3 obavezna a 3 sam biras (Nisam bas sigurna za SA ali kod nas su obavezni srpski/bosanski SL, matematika - bilo koji nivo i engleski HL). Pored 6 osnovnih predmeta tu su i TOK i CAS. TOK je Theory Of Knowledge, po meni to je neki predmet koji je prilicno slican filozofiji, jer na njemu se uglavnom rade neke diskusije, debate, gledaju se filmovi ^^. Na zavrsnom ispitu iz TOK-a se pise neki esej, koji donosi najvise 1 bod. CAS je Creativity Action Service, ili kao sto nas koordinator kaze to je ucenje kroz iskustvo. Za CAS moras ukupno skupiti 150 sati, odnosno moras 50 sati da se bavis neci kreativnim (Creativity), 50 sati da se bavis nekim sportom (Action) i 50 sati drustveno korisnog rada (Service). CAS je super jer stalno radis nesto, upoznajes nove ljude... jedino sto nije toliko super je sva papirologija vezna za CAS. Moras pisati dnevnik za svaku aktivnost, ztim proporsal forms... I da za CAS na kraju isto dobijs 1 bod.

Iskreno mislim da je IB savrsen program, pogotovo ako zelis da upises fakultet negdje vani. Prije nego sto sam ga upisala bila sam jaaako neodlucna. U svakom slucaju nisam se pokojala sto sam ga upisala.
Jedna stvar koja nije bas sjajna jeste to sto se IB placa mislim da je godina oko 1500 km.

I to je to :D
Bio sam ja na raftingu u Banja Luci sa IB (bas taj CAS sto smo skupljali) i cuo sam da vam je IB katastrofalan - u svakom smislu te rijeci. Generacija 08/10, prolaznost negdje ispod 10% ako se varam?

Nadam se da su vam popravili taj staff sto je bio u skoli, jer stvarno nisam mogao vjerovati da je tako niska prolaznost. Doduse, kod vas se onda placa 1000 KM manje po godini, ili vam nude stipendije ili nesto. Ja znam da za nasu generaciju (08/10) u Sarajevu nisu nudili nikakve stipendije, tako da smo svi morali platiti sami iznos, ali srecom je vlada neka preuzlea 75% od 20k :)

Svakako, sretno ti sa IB - i vjeruj mi ta brojka od 6 predmeta, na prvi pogled izgleda malo, ali moze ti se ciniti da imas 6^6 predmeta ^^ haaha
Anastasija93
Posts: 2
Joined: 14/12/2010 12:33

#21 Re: IB skola Sarajevo

Post by Anastasija93 »

Da prosle generacije IB-a u Banja Luci nisi bile bas sjajne x). Ali mi smo sad nova generacija i ide nam prilicno dobro, pogotovo ako se uzmu u obzir ocjene koje dobijamo na testovima (znam da te ocjene ne uticu na zavrsne rezlutate, ali barem daju neku trenutnu sliku naseg znanja).

Da kod nas IB kosta 1000 km, a u Sarajevu je 1500 km, bar sam tako cula. Stipendiju je ove godine dobilo 9 ucenika, koji su imali najbolje rezlutate na prijemnom ispitu (ima nas ukupno 18, znaci 50% dobija stipendiju).

Nemam 6 predmeta nego 7 :) , a vec mi se cini kao da ih imam 7777777 x).
User avatar
brance
Posts: 98
Joined: 06/03/2009 13:03
Location: World

#22 Re: IB skola Sarajevo

Post by brance »

Anastasija93 wrote:Da prosle generacije IB-a u Banja Luci nisi bile bas sjajne x). Ali mi smo sad nova generacija i ide nam prilicno dobro, pogotovo ako se uzmu u obzir ocjene koje dobijamo na testovima (znam da te ocjene ne uticu na zavrsne rezlutate, ali barem daju neku trenutnu sliku naseg znanja).

Da kod nas IB kosta 1000 km, a u Sarajevu je 1500 km, bar sam tako cula. Stipendiju je ove godine dobilo 9 ucenika, koji su imali najbolje rezlutate na prijemnom ispitu (ima nas ukupno 18, znaci 50% dobija stipendiju).

Nemam 6 predmeta nego 7 :) , a vec mi se cini kao da ih imam 7777777 x).
Pa dobro vam ide onda. I ti trenutni testovi... vjeruj mi bilo je u mojoj generaciji dosta njih sa finim ocjenama na testovima pa katastrofa na ispitu.

Svakako, ne znam ni ja sada koliko se placa IB u BL ili Sarajevu, niti me posebno interesuje. I da, moze se imati i 7 premdeta, samo dodatno opterecenje ;D
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#23 Re: IB skola Sarajevo

Post by Ma.Le.Na »

Koliko sada kosta ib u Drugoj?
Post Reply