I u Gradskoj upravi Mostara krše prava, zar ne?

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
Nur40
Posts: 82
Joined: 17/05/2008 10:43

#1 I u Gradskoj upravi Mostara krše prava, zar ne?

Post by Nur40 »

Skandalozno: Bez rješenja već pet godina rade u Gradskoj upravi

Pet godina nakon što je tadašnji visoki predstavnik Paddy Ashdown donio Odluku o provođenju reorganizacije Grada Mostara ona do danas nije provedena. Kako navodi Dnevni avaz to ima za posljedicu da 340 namještenika u Gradskoj upravi Mostara još nije dobilo nikakvo rješenje o radnom odnosu, kao ni visini plaće.

Ova skandalozna informacija za Avaz su potvrdili u Sindikatu Gradske uprave Mostara, gdje su otkrili još neke intrigantne detalje koji su godinama čuvani u ladicama. Prema dokumentima koje su novinari dobili na uvid, za zaposlenike iz šest bivših gradskih općina i Središnje zone Grada Mostara, koji su odlukom visokog predstavnika postali uposlenici ujedinjene gradske uprave, nikada nije donesena privremena sistematizacija.

Tako ovi ljudi nisu raspoređeni ni na radna mjesta koja su trebala biti utvrđena tom sistematizacijom. Prema informaciji iz Gradske uprave, u ovoj instituciji ima mjesta za 241 namještenika, a njih je trenutno uposleno 340. Nadalje, ignoriranje odluke visokog predstavnika u Gradskoj upravi je imalo za posljedicu da i danas, naprimjer, šest matičara sa šest različitih gradskih područja prima različite plaće iako obavljaju isti posao.

Namještenici s područja bivših općina Stari Grad, Jugoistok i Sjever za obavljanje istih poslova primaju manje plaće nego njihove kolege iz bivših općina Jugozapad, Zapad i Jug.

Tajnik Sindikata Gradske uprave Mostara Emir Topuz kaže da je u Gradskoj upravi niz nezakonitosti u vezi s radnim odnosima utvrdila i županijska upravna inspektorica Đula Alić, ali se, kako je istaknuo, prema njenoj odluci još nije postupilo.

''Zbog svega toga, protiv Grada Mostara pred Općinskim sudom je pokrenuto oko 200 tužbi'' naglašava Topuz.
Nur40
Posts: 82
Joined: 17/05/2008 10:43

#2 Re: I u Gradskoj upravi Mostara krše prava, zar ne?

Post by Nur40 »

Do sada se mislilo da je najbolje raditi u države, zagarantovano sve ono što zakon traži. Međutim, izgleda da ni država nije sklona da provodi zakone, odnosno oni koji je predstavljaju rado misle da su država i ponašaju se prema svome nahođenju, zakoni nisu bitni ja sam država, a u ovom slučaju mostarski gradonačelnik Ljubo Bešlić.
Iako je pitanje rasporeda namještenika trebao rješiti prije pet godina, to nije učinjeno, a Bešlić je uredno ubirao visoku gradonačelničku platu za posao koji nije uradio i niko ga nije pitao zašto, za koji rad prima platu, a kamoli da je pokrenuo pitanje njegove odgovornosti.
A dodatno što je držao zaposlene u neravnopravnom položaju, ne bi se reklo da će ga ikada iko to i pitati.
krug114
Posts: 12
Joined: 21/02/2008 10:41

#3 Re: I u Gradskoj upravi Mostara krše prava, zar ne?

Post by krug114 »

Je li ovo neki vic?

Samo se bojim - nije vic. Bojim se, Odgovor je: NE, ISTINA JE.

A ne bi me začudilo. Nakon što sam čula da se ODLUKE O IMENOVANJU AMBASADORA ne objave u službenom glasniku ( a baš me čudi što !?! :roll: ) ništa me više ne može začuditi! Ova sića sa dna samo prepisuje od velikih riba. FUJ!!!

Nego, što si ovu temu stavio/la u regiju. Ovo je tema za politiku, nek se što više ljudi upozna sa "biserima" mostarske administracije, možda će isplivati biseri i drugih administracija, da narod vidi ko vlada, kukala mu majka!

Pa, JE LI ISTINA? Daj još neke informacije ako imaš!
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: I u Gradskoj upravi Mostara krše prava, zar ne?

Post by Truba »

ambasador u japanu 5000 plata :mrgreen: jarane ba
krug114
Posts: 12
Joined: 21/02/2008 10:41

#5 Re: I u Gradskoj upravi Mostara krše prava, zar ne?

Post by krug114 »

:-) 5.000,00 - pa se ti čudi što ne objavljuju ko su ambasadori. A koliko čujem ima nekih skoro pa imbecilnih.

A ovo sa Mostarom je stvarno koma - pa što se niko ne buni :?: :!: :!: :!: :?:

Ili strah caruje :!: :!: :!: :?:

I šta je sa OHR-om :?: :?: :?:

Zar oni dozvoljavaju da se odluka Visokog predstavnika ne ispoštuje :?: :?: :?:

E, golemo :? :? :?
mariola
Posts: 5
Joined: 10/11/2009 17:54

#6 Re: I u Gradskoj upravi Mostara krše prava, zar ne?

Post by mariola »

Evo danas interviju predsjednika gradske uprave grada Mostara:
http://hercegovina.info/vijesti/hercego ... #news_view
Post Reply