I transverzala - gradnja

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
honduras
Posts: 9
Joined: 17/10/2013 23:45

#1 I transverzala - gradnja

Post by honduras »

Posto cesto ulazim i izlazim iz Sarajeva preko Vogosce, mogu vam reci da je skoro pa nemoguce izbjeci guzve koje se stvore ujutro i navece. Dosta puta mi se desi da se mrcvarim po sat vremena iz Vogosce do grada i obratno. Poslije podne su guzve nenormalne zbog onog semafora koji je postavljen na ulasku u naselje Sip, ali cuo sam da ce se tu graditi kruzni tok, pa ce to biti adekvatno rijeseno.

Uglavnom, sve se vrti oko price "gradice se ", samo je pitanje kada. :D

Evo gledam sve ovu farsu oko izgradnje Juzne longitudinale, pa ne mogu prosto vjerovati da se za tu relativno kratku dionicu prava tolika fama, i da se toliko odugovlaci sa radovima. Onoliko koliko sam ja upoznat sa nekim stvarima, izgleda da Zavod za izgradnju KS nije rijesio IP odnose sa vlasnicima na trasi I transverzale pa se gradnja prolongirala.

Ovaj dio Opcine Centar je po meni dosta nerazvijen za razliku od uzeg dijela, jer vec kada se prodju Ciglane i Kosevsko Brdo, nema se sta vise vidjeti na ovu dijelu.

Meni to izgleda pomalo ruralno, pa nesto mislim da bi se gradnjom ove trasverzale stvari promijenile. Sigurno je da ce ova cesta pridonijeti da se ambijent oko ceste propisno uredi pa da to sve pocne liciti na nesto.

Naselje Sip se bas lijepo gradi, i sigurno ce se populacija udvostruciti u sljedecim godinama.

Ono sto mene zanima je sta vi mislite, posebice oni koji koriste ovaj izlaz iz Sarajeva, koliko vremena ce biti potrebno da se izgradi ova transverzala, da li za nekih 5,10 ili 50 godina? :D

Nikako ne mogu da skontam kako ovi iz Zavoda planiraju probijati tunel na Kobiljoj Glavi, ko tuda prolazi, zna da je to divlje naselje, gdje su kuce nabacane jedna na drugu, tako da nema teorije da se negdje to napravi. Jednostavno nema prostora za to. Sem ako ne misle da ruse pola naselja. Hajd znaj. :lol:

Sto je najvaznije, koliko ce se saobracaj rasteretiti gradnjom ove transverzale? To je ipak najvaznije. :D

Eto ako je neko raspolozen za diskusiju, da razmijenimo koju pametnu, izvolite.

Image

Dalje, na ovom linku je prikazano samo kako ce se do Bara graditi, a poslije nema nista, niti se moze pronaci na netu.

Uglavnom, imam neki osjecaj da je ovaj projekat prezahtjevan za ove nase "graditelje", skeptican sam, jer ipak mislim da ovo nije na listi prioriteta Vlade, vjerovatno cemo se nacekat da se izgradi, ali eto lijepo je zamisljati kako ce to sve nekada izgledati.


Last edited by honduras on 05/12/2013 20:34, edited 3 times in total.
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2 Re: I trasnverzala - gradnja

Post by muha_sa »

prepravi naslov teme--greška u kucanju.
honduras
Posts: 9
Joined: 17/10/2013 23:45

#3 Re: I transverzala - gradnja

Post by honduras »

Procitao sam u Avazu da je planirana uspostava tramvajske mreze do Sipa, ali jasno je da su to samo snovi, posto nisu uspjeli obezbjediti revitalizaciju trolejbuske mreze do Vogosce koja je prije rata postojala.

Ako neko zna da li postoji mogucnost da zaista se osposobi trolejbuska mreza do Vogosce? Oni kontaktni stubovi jos uvijek dobrim dijelom ceste pokrivaju rutu.

Misljenja sam da bi se uz minimalna ulaganja, to dalo osposobiti. Mozda prije 3-4 godine je neka italijanska opcina nudila sredstva za uspostavljanje ove mreze, ali je to negdje zapelo, i propalo.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#4 Re: I transverzala - gradnja

Post by mahalas505 »

honduras wrote:Procitao sam u Avazu da je planirana uspostava tramvajske mreze do Sipa, ali jasno je da su to samo snovi, posto nisu uspjeli obezbjediti revitalizaciju trolejbuske mreze do Vogosce koja je prije rata postojala.

Ako neko zna da li postoji mogucnost da zaista se osposobi trolejbuska mreza do Vogosce? Oni kontaktni stubovi jos uvijek dobrim dijelom ceste pokrivaju rutu.

Misljenja sam da bi se uz minimalna ulaganja, to dalo osposobiti. Mozda prije 3-4 godine je neka italijanska opcina nudila sredstva za uspostavljanje ove mreze, ali je to negdje zapelo, i propalo.
Nije se bas opstina Vogosca angazovala oko uvodjenje trolejbusa, zbog razno raznih politickih talova.
dresdener78
Posts: 912
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#5 Re: I transverzala - gradnja

Post by dresdener78 »

mahalas505 wrote:
honduras wrote:Procitao sam u Avazu da je planirana uspostava tramvajske mreze do Sipa, ali jasno je da su to samo snovi, posto nisu uspjeli obezbjediti revitalizaciju trolejbuske mreze do Vogosce koja je prije rata postojala.

Ako neko zna da li postoji mogucnost da zaista se osposobi trolejbuska mreza do Vogosce? Oni kontaktni stubovi jos uvijek dobrim dijelom ceste pokrivaju rutu.

Misljenja sam da bi se uz minimalna ulaganja, to dalo osposobiti. Mozda prije 3-4 godine je neka italijanska opcina nudila sredstva za uspostavljanje ove mreze, ali je to negdje zapelo, i propalo.
Nije se bas opstina Vogosca angazovala oko uvodjenje trolejbusa, zbog razno raznih politickih talova.
Možemo reci da se određeni utjecajni političari iz Vogošće vrlo aktivno angažovali PROTIV ponovnog uvođenja trolejbusa... Tvrdim da bi solidan trolejbuski saobraćaj recimo sa dobrim zglobnim vozilima u intervalu od 5 minuta jako smanjio broj automobila. Ali ovako kada čovjek čeka sat dva da stiže jedan obijen autobus... ljudi moraju automobilima.

Da GRAS nije sheban kao što jeste danas za njih bi trolejbusi na ovoj brdovitoj trasi bili puno ekonomičniji od autobusa. I za putnike ugodiniji. I trola puno bolje savlada uspone nego autobus.
User avatar
trambusek88
Posts: 4796
Joined: 03/10/2009 23:51

#6 Re: I transverzala - gradnja

Post by trambusek88 »

Zadnji voz za trolu prema Vogošći je bio 2010/2011 kad je situacija sa trolama bila relativno dobra, međutim ove godine bi se to pretvorilo u patnju za sve korisnike trolejbuskog sektora.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#7 Re: I transverzala - gradnja

Post by dječak sa šibicama »

Plan gradnje te ceste postoji vec 40 godina, gore dole koja godina.

Nikada, ukratko.

Previse je toga izgradjeno na trasi u medjuvremenu, a ovi nemaju novaca ni za juznu longitunalu.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#8 Re: I transverzala - gradnja

Post by StupskaBitanga »

Sa ovakvim političarima i narodom koji ga bira prije će Moldavija ući u EU nego Sarajevo da ima normalne i izgrađene transverzale a o gradskom autoputu možemo samo maštati
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#10 Re: I transverzala - gradnja

Post by So What! »

ima tema, da ne gomilamo bezveze
iOS dev
Posts: 178
Joined: 02/08/2015 18:21

#11 Re: I transverzala - gradnja

Post by iOS dev »

Pozz ima li ko da ceka isplatu za prodanu nekretninu za izgradnju prve transverzale? Lp
Post Reply