I ovo je Bosna i Hercegovina...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Locked
nermin9200

I ovo je Bosna i Hercegovina...

Post by nermin9200 » 16/08/2011 11:52

Sjetih se u naslovu spomenute svima dobro poznate lijepe reklame, pa gledam kako neki stariji bracni par iz Japana prica kako su se prelijepo proveli u Sarajevu, pa jos neke izjave turista, kako je ovdje lijepo... Svi dijasporci vole Bosnu vise od zivota, zale za njom... Pa hajmo onda domoljupci, vratite se ovamo! Sipak... I tako svi... Bosna i Hercegovina je prelijepa zemlja onima koji zive van nje i ne moraju se boriti sa svim politickim glupostima, surovom svakodnevnicom i prezivljavati. Lahko je reci nekome ko je utek'o odavde kako voli Bosnu, provozat se u novom BMW-u par dana ovda, pobacat koji euric i opet nazad. Ja zivim ovdje i volim ovu drzavu, sa svim njenim problemima i "glupostima" s kojima se svakodnevno suocavamo. Otvaram ovu temu, ne u namjeri da ocrnim ovu zemlju, nego da pisemo svi ono sto nam se desilo ovdje i sto se nigdje drugo ne moze desiti osim kod nas, u zelji da takve stvari sto prije popravimo i poboljsamo svima nam najdrazu Bosnu, pa da nam svima u njoj bude lijepo... Ah, puste zelje :D ... Posto otvaram temu, dacu i prvi primjer...

nermin9200

Re: I ovo je Bosna i Hercegovina...

Post by nermin9200 » 16/08/2011 11:57

Eto prije mjesec dana, odem nekim poslicem u Tuzlu i jbg, nisam se sjetio kod kuce ovjerit neke kopije, tako da sam morao gore trazit opstinu da ovjerim to. A gore tipicna scena po naski: 2 saltera od 5 rade, za jednim od ta dva se pijucka kahva, a najmanje 30 ljudi ceka da ovjeri kojekakve papire :D sto je jos gore, dobijam papiric na kojem pise: procijenjeno vrijeme cekanja: 15 min i 34 sec (oh da, ima i u sekundama :D )... I tako dobijem broj, i cekam na red 2 i po sata da ovjerim jednu jedinu kopiju, kao i ostali narod, dok su 3 saltera prazna i onda kazu nema slobodnih radnih mjesta u BiH... Naravno da ima, samo su ta radna mjesta na kojima niko nista ne radi vec popunjena neradnicima koji ubiru platu tu i vjerovatno jos negdje, dok neko ko bi i htio radit tu, ne moze... Tada ja, kao i ostalih 30 ljudi koji cekaju i psuju gdje god sta ima, vjerovatno ne bi cekali 2 i po sata :D sto je jos gore, dolazi tip preko reda i donosi nekih 150 papira, al doslovno... I sta bi im onda covjek rek'o... :(

Čovjek i po'

Post by Čovjek i po' » 16/08/2011 12:02

Nermine sine :), vidim da si mlad i da ne kontas mnogo stvari, ali evo postavit cu ti par pitanja, pa sam "produmaj":

- Da li mislis da neko ko je proveo rat u bih, tu izgubio pola porodice, borio se za BiH poslije rata, pa otisao vani da radi ili studira (jer ima sanse), manje voli svoju zemlju od tebe?

- Da li mislis da neko ko zaradjuje vani pet prosjecnih bosanskih plata (ja to nisam :)), a svaki mjesec investira u gradnju kuce ili nesto drugo u BiH vise od polovine tog novca manje voli BiH od tebe?

- Da li mislis da je neko ko ispija kafe po gradu povazdan, nista ne radi, samo kuka, veci domoljub od onoga ko je vani?

- Da li bi bilo bolje za BiH da nema cirka 3 milijarde KM godisnje poslane od dijaspore koja cini cc 20 posto drzavnog budzeta i da se ti svi ljudi vrate u BiH, pa da je zajedno onako, jos vise kokuzanerski volimo?

- Nermine, ustvari, da li ti uopste mislis?

otherside
Been thanked: 1 time

Post by otherside » 16/08/2011 12:06

nermin9200 wrote:... sto je jos gore, dolazi tip preko reda i donosi nekih 150 papira, al doslovno... I sta bi im onda covjek rek'o... :(
a zurilo mu se puno, je l' de? :D

nermin9200

Post by nermin9200 » 16/08/2011 12:07

Čovjek i po' wrote:Nermine sine :), vidim da si mlad i da ne kontas mnogo stvari, ali evo postavit cu ti par pitanja, pa sam "produmaj":

- Da li mislis da neko ko je proveo rat u bih, tu izgubio pola porodice, borio se za BiH poslije rata, pa otisao vani da radi ili studira (jer ima sanse), manje voli svoju zemlju od tebe?

- Da li mislis da neko ko zaradjuje vani pet prosjecnih bosanskih plata (ja to nisam :)), a svaki mjesec investira u gradnju kuce ili nesto drugo u BiH vise od polovine tog novca manje voli BiH od tebe?

- Da li mislis da je neko ko ispija kafe po gradu povazdan, nista ne radi, samo kuka, veci domoljub od onoga ko je vani?

- Da li bi bilo bolje za BiH da nema cirka 3 milijarde KM godisnje poslane od dijaspore koja cini cc 20 posto drzavnog budzeta i da se ti svi ljudi vrate u BiH, pa da je zajedno onako, jos vise kokuzanerski volimo?

- Nermine, ustvari, da li ti uopste mislis?
vidim da si covjek i po, pa odgovori na ovo pitanje: Kako ce BiH ikad napredovati ako svi pametni mladi ljudi jednostavno pobjegnu iz nje u neku drugu zemlju?
Ne radi se ovdje o tome ko vise voli Bosnu... Ljubav je jedna stvar, al pomoci u napretku neke drzave sasvim druga... Mozda jesam mlad, al mi ne mozes rec da nisam u pravu kod toga...

Čovjek i po'

Post by Čovjek i po' » 16/08/2011 12:18

Pa covjece, ja tebi sada navedoh kako ti ljudi pomazu zemlju:

- Kroz investicije (izgradnja kuca, kupovina zemlje, otvaranje kojekakvih poslovnih objekata)
- Kroz slanje novca porodicama (ko ima roditelje, djecu, familiju isl)
- Kroz turizam, jer trose pare kao vileni kada dodju na odmoru (ugostiteljstvo, zubari, prodavnice, firzeraji, isl)
- Kroz razmjenu iskustava koje su stekli visegodisnjim boravkom vani sa lokalnim stanovnistvom
- Kroz edukaciju (studenti, doktori koji su nam vani, isl)
- I jos milion drugih nacina

Sto se tice ljubavi i odanosti domovini:

- Sve ovo gore, plus promovisanje domovine vani i u krugovima EU kroz licno i kolektivno djelovanje

Veliki broj pismenih i pametnih se vrati nakon sto steknu naobrazbu i skupe iskustvo, a ako se i ne vrati, bolje je da salju po 500 eura mjesecno porodici, a ne da u BiH ne rade i vise na birou.

Gledaj kako se Hrvatska brine za svoju dijasporu. Ludilo. Masu politickog lobiranja u EU i Americi zavrse preko njih. Pomazu im u slanju osoblja i otvaranju skola vani na hrvatskom jeziku.

nermin9200

Post by nermin9200 » 16/08/2011 12:21

haj dobro sve to, u pravu si priznajem, samo ti ljudi mi nisu bili tema, nego primjeri onoga sto se desava kod nas, ko sto sam ja pisao... al eto neki citaju samo sta im padne za oko :D

Čovjek i po'

Post by Čovjek i po' » 16/08/2011 12:28

Ljudi ko ljudi, vazda ih bilo dobrih i losih i vazda ce ih i biti.
Nemoj da se nerviras i pomiri se sa onim sto ne mozes da promjenis.
Svaka tiranija ima svoj pocetak, vrhunac i neminovan kraj, tako i ova koju si ti naveo.

nermin9200

Post by nermin9200 » 16/08/2011 12:29

Čovjek i po' wrote:Ljudi ko ljudi, vazda ih bilo dobrih i losih i vazda ce ih i biti.
Nemoj da se nerviras i pomiri se sa onim sto ne mozes da promjenis.
Svaka tiranija ima svoj pocetak, vrhunac i neminovan kraj, tako i ova koju si ti naveo.
u pravu si, nadam se da ce se i ovo nase kad-tad popravit :)

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times

Post by drndalo » 16/08/2011 13:46

Čovjek i po' wrote: - Kroz investicije (izgradnja kuca, kupovina zemlje, otvaranje kojekakvih poslovnih objekata)

- Kroz razmjenu iskustava koje su stekli visegodisnjim boravkom vani sa lokalnim stanovnistvom

Sto se tice ljubavi i odanosti domovini:

- Sve ovo gore, plus promovisanje domovine vani i u krugovima EU kroz licno i kolektivno djelovanje

Gledaj kako se Hrvatska brine za svoju dijasporu. Ludilo. Masu politickog lobiranja u EU i Americi zavrse preko njih. Pomazu im u slanju osoblja i otvaranju skola vani na hrvatskom jeziku.
Moradoh prokomentarisati... Nije da nacelno nisi u pravu ali...

1. Izgradnja porodicnih kuca, kupovina zemlje koja nece biti stavljena u proizvodnju hrane, te otvaranje poslovnih objekata tipa: "Izdajem poslovni prostor (u prizemlju porodicne kuce)!" se nigdje na svijetu, pa ni ovdje, ne moze smatrati privrednom aktivnoscu ! Posebno ne onom koja dize bruto-nacionalni-proizvod...

2. "visegodisnjim boravkom sa lokalnim stanovnistvom" ? Mora da se salis ? Barem u 85% slucajeva nasih ljudi "vani"... Kod ostalih 15% dozvoljavam da je to i moguce...

3. Koje kolektivno (organizovano) djelovanje ???

4. Najblaze receno malo idealiziras HR dijasporu... NI izbliza nije tako idilicna kao sto ti napisa...

talić

Post by talić » 16/08/2011 14:42

čudna smo mi zemlja i čudni ljudi a šta drugo i očekivati od Zemlje koja je zadnjih 600 godina bila pod okupacijom. Ovdje su se mješale razne kulture i nacije, rađali ljubav i mržnja pa smo zato i mnogo emotivniji od tipičnih Sjevernjaka. Sinoć izlazim u šetnju sa ženom i poslije par stotina metara joj kažem : "Jebo Njemačku gledaj koliko naroda oko zgrada, više smo ljudi vidjeli nego u januaru kod brata u Njemačkoj u cijelom gradu". Ponekad mi se čini da nam nedostaje tako malo a to malo je zapravo samo ono da svak bude dobar i da mali doprinos za bolje sutra. Manje kukanja, više optimizma i rada.

nermin9200

Post by nermin9200 » 16/08/2011 16:09

Naravno da nam fali veoma malo, samo sto je to malo u nasem slucaju veoma tesko postici :D Npr, nasa zemlja uvozi psenicu, a imamo Semberiju i Posavinu s kojom cijeli Balkan mozemo hranit :D

madner
Has thanked: 3 times
Been thanked: 26 times

Post by madner » 16/08/2011 16:18

Ja tebe ne kontam, ako neko ima love da kupi BMW i dodje u BiH ima i love da ode bilo gdje drugo. Ali ipak se odluci da dodje bas ovdje. Sto ti smeta taj covjek?

mO k3
Has thanked: 24 times
Been thanked: 14 times

Post by mO k3 » 16/08/2011 16:24

ne razumijem poentu ove deme?? ili je ovo za BC??

nermin9200

Post by nermin9200 » 16/08/2011 16:30

najbolje da ju neko zakljuca/obrise, sta god, promasena tema pa hajd...

talić

Post by talić » 16/08/2011 16:48

nermin9200 wrote:Naravno da nam fali veoma malo, samo sto je to malo u nasem slucaju veoma tesko postici :D Npr, nasa zemlja uvozi psenicu, a imamo Semberiju i Posavinu s kojom cijeli Balkan mozemo hranit :D
Ne znam da li si pratio dešavanja u Japanu poslije zemljotresa. Japanci su uspješni jer ne pitaju kako i zašto nego poštuju propise i ako je rečeno 10 artikala možeš kupiti onda je to deset i tačka. Nema guranja, nema kupovine preko veze. Problem Bosanaca je što svi razglabaju visoku politiku i ekonomiju a ne bave se svojim životom i obavezama pa po državi najviše pljuju ljudi tipa: Nezaposlen, žena radi, svaki dan ostavlja par maraka u kladionici, sjedi ispred kafića i gleda kud koja cura prolazi, nikad ne izlazi na izbore i kaže da su svi isti....

blue033

Post by blue033 » 16/08/2011 16:51

Ne pišem često, ali ovo je vrhunac licemjerstva.

Čovjek i po' wrote:Pa covjece, ja tebi sada navedoh kako ti ljudi pomazu zemlju:

- Kroz investicije (izgradnja kuca, kupovina zemlje, otvaranje kojekakvih poslovnih objekata).
Zbog vaših investicija su i porasle cijene nekretninama, pa pošteni bosanac koji živi u BiH može samo sanjati svoj stan.
Zar nije bolje da zemlju kupi neko ko živi u BiH, neko ko će je obrađivati, nego neko ko je vidi jednom godišnje?
Čovjek i po' wrote:- Kroz slanje novca porodicama (ko ima roditelje, djecu, familiju isl)
Zar nije žalosno da nekome ko pošteno radi ili neko ko je pošteno zaradio penziju treba neko slati novac da bi preživljavao? Ko god misli da ovo treba da Bog da on zivio od toga što mu neko šalje pa nek vidi kako je. Kad sve sabereš Bosanci u BiH većinom preživljavaju od sadake, a ovi vani imaju i da investiraju. Pošteno.
Čovjek i po' wrote:- Kroz turizam, jer trose pare kao vileni kada dodju na odmoru (ugostiteljstvo, zubari, prodavnice, firzeraji, isl)
Ovo isto uradi i Čeh kad krene u Zaostrog pa slučajno zaluta u BiH.
Čovjek i po' wrote:- Kroz razmjenu iskustava koje su stekli visegodisnjim boravkom vani sa lokalnim stanovnistvom
Kad god vidim automobil sa stranim tablama parkiran na zelenoj površini ili čak u Titovoj, ovoga se sjetim.
Čovjek i po' wrote:- Kroz edukaciju (studenti, doktori koji su nam vani, isl)
Doktori koji su vani uglavnom ne rade taj posao, a oni koji rade nešto se ne bi vraćali da donose iskustva. (imam drugaricu doktoricu vani, kuća koju 99% Bosanac može samo sanjati ili vidjeti u nekoj sapunici, vrtlar, kućna pomoćnica, dadilja itd. Ali bar ne pametuje, ne investira u mrtvi kapital u BiH, ne želi se vraćati, jedino ode kod frizera kad dođe ovamo)

Da ne bude da kvarim temu, evo i mog iskustva sa ovjerom u Sarajevu. Imao sam iz firme 2 papira za ovjeru i otišao u opštinu. Bilo je 50 ljudi u sali, dobili smo brojeve i čekali i čekali. Ako pažljivo pogledaš možeš vidjeti kako malo po malo donose sa druge strane onima na šalteru pa one ovjeravaju preko reda. Pomalo je kuhalo u meni, na kraju vidim u redu za invalide neke dvije djevojke pričaju na Engleskom, nisu ličile na invalide, tu sam već popi.... i otišao do šaltera posvađao se sa radnicom, tražio šefa itd itd, Uglavnom nisam ovjerio za 2 sata. Nakon toga iznerviran, odem do lokalne kafane da popijem pivo i izjadam se. U kafani su mi svi rekli da sam BUDALA, ovaj ima rodicu, ovaj jarana samo se da ne čeka se isl. Moj problem je što volim sve pošteno, znam i ja radnicu na šalteru u istoj opštini mogao sam preko reda. Imam blizak rod na važnoj funkciji na spratu te opštine i mogao sam otići na kafu i to bi neko odnio ovjerio i vratio. Što je najgore dobar sam sa osobom koja ima knjigu za hitne slučajeve ovjere u opštini, može raditi ovjere čak i ne platim, jer je knjiga kod nje na stolu i tamo nema reda, malo ljudi zna za to. Kad će biti bolj, nikad vjerovatno jer ljudi ne žele drugačije.

nermin9200

Post by nermin9200 » 16/08/2011 16:57

Kad god vidim automobil sa stranim tablama parkiran na zelenoj površini ili čak u Titovoj, ovoga se sjetim.

vala, sto jest, jest... u inostranstvu ni prdnut ne smiju, a ovdje radi ko god sta hoce i kako god hoce... sad ja skrecem s teme, al mor'o sam ovo spomenuti...

madner
Has thanked: 3 times
Been thanked: 26 times

Post by madner » 16/08/2011 16:57

To je samo zavist, sto covjek ima bolje auto.

mO k3

Post by mO k3 » 16/08/2011 17:03

blue033 wrote:Ne pišem često, ali ovo je vrhunac licemjerstva.

Čovjek i po' wrote:Pa covjece, ja tebi sada navedoh kako ti ljudi pomazu zemlju:

- Kroz investicije (izgradnja kuca, kupovina zemlje, otvaranje kojekakvih poslovnih objekata).
Zbog vaših investicija su i porasle cijene nekretninama, pa pošteni bosanac koji živi u BiH može samo sanjati svoj stan.
Zar nije bolje da zemlju kupi neko ko živi u BiH, neko ko će je obrađivati, nego neko ko je vidi jednom godišnje?
Čovjek i po' wrote:- Kroz slanje novca porodicama (ko ima roditelje, djecu, familiju isl)
Zar nije žalosno da nekome ko pošteno radi ili neko ko je pošteno zaradio penziju treba neko slati novac da bi preživljavao? Ko god misli da ovo treba da Bog da on zivio od toga što mu neko šalje pa nek vidi kako je. Kad sve sabereš Bosanci u BiH većinom preživljavaju od sadake, a ovi vani imaju i da investiraju. Pošteno.
Čovjek i po' wrote:- Kroz turizam, jer trose pare kao vileni kada dodju na odmoru (ugostiteljstvo, zubari, prodavnice, firzeraji, isl)
Ovo isto uradi i Čeh kad krene u Zaostrog pa slučajno zaluta u BiH.
Čovjek i po' wrote:- Kroz razmjenu iskustava koje su stekli visegodisnjim boravkom vani sa lokalnim stanovnistvom
Čovjek i po' wrote:- Kroz edukaciju (studenti, doktori koji su nam vani, isl)
Doktori koji su vani uglavnom ne rade taj posao, a oni koji rade nešto se ne bi vraćali da donose iskustva. (imam drugaricu doktoricu vani, kuća koju 99% Bosanac može samo sanjati ili vidjeti u nekoj sapunici, vrtlar, kućna pomoćnica, dadilja itd. Ali bar ne pametuje, ne investira u mrtvi kapital u BiH, ne želi se vraćati, jedino ode kod frizera kad dođe ovamo)

Da ne bude da kvarim temu, evo i mog iskustva sa ovjerom u Sarajevu. Imao sam iz firme 2 papira za ovjeru i otišao u opštinu. Bilo je 50 ljudi u sali, dobili smo brojeve i čekali i čekali. Ako pažljivo pogledaš možeš vidjeti kako malo po malo donose sa druge strane onima na šalteru pa one ovjeravaju preko reda. Pomalo je kuhalo u meni, na kraju vidim u redu za invalide neke dvije djevojke pričaju na Engleskom, nisu ličile na invalide, tu sam već popi.... i otišao do šaltera posvađao se sa radnicom, tražio šefa itd itd, Uglavnom nisam ovjerio za 2 sata. Nakon toga iznerviran, odem do lokalne kafane da popijem pivo i izjadam se. U kafani su mi svi rekli da sam BUDALA, ovaj ima rodicu, ovaj jarana samo se da ne čeka se isl. Moj problem je što volim sve pošteno, znam i ja radnicu na šalteru u istoj opštini mogao sam preko reda. Imam blizak rod na važnoj funkciji na spratu te opštine i mogao sam otići na kafu i to bi neko odnio ovjerio i vratio. Što je najgore dobar sam sa osobom koja ima knjigu za hitne slučajeve ovjere u opštini, može raditi ovjere čak i ne platim, jer je knjiga kod nje na stolu i tamo nema reda, malo ljudi zna za to. Kad će biti bolj, nikad vjerovatno jer ljudi ne žele drugačije.
Sjedi ....kec !!!
Jarane eno ima mi mater 60 duluma zemlje hoces li je doci o obradjivati?? iskreno ovo je ponuda ,ako prihvatis ovo postavicemo sve javno na forum da se zna ko ti daje na obradjivanje i tvoje ime i prezime da se uzimas da ces da obradjujes...
Last edited by mO k3 on 16/08/2011 17:05, edited 1 time in total.

otherside

Post by otherside » 16/08/2011 17:04

@blue033 :thumbup:
odlicno odgovoreno i nazalost potpuno istinito.
nasa dijaspora je (cast izuzecima) totalni odron. rijetki su oni koji se znaju kulturno ponasati kad dodju u BiH iako se sigurno primjereno ponasaju u zemlji u kojoj zive jer se tamo seljakluk debelo placa. nisam jednom prisustvovala izbacivanju smeca kroz prozor, parkiranju na nadozvoljenim mjestima.
pare tokom ljeta trose na vlastiti provod i svoju porodicu. tako i ja trosim kad odem u bilo koju zemlju pa im ne trazim zahvalnicu za unaprjedjenje ekonomije. vecina ulaganja je privatna i u cilju vlastitog konfora ili biznisa.
sve u svemu covjece i po- nidje veze :roll:

mO k3

Post by mO k3 » 16/08/2011 17:07

otherside wrote:@blue033 :thumbup:
nasa dijaspora je (cast izuzecima) totalni odron. rijetki su oni koji se znaju kulturno ponasati kad dodju u BiH iako se sigurno primjereno ponasaju u zemlji u kojoj zive jer se tamo seljakluk debelo placa. nisam jednom prisustvovala izbacivanju smeca kroz prozor, parkiranju na nadozvoljenim mjestima.
pare tokom ljeta trose na vlastiti provod i svoju porodicu. tako i ja trosim kad odem u bilo koju zemlju pa im ne trazim zahvalnicu za unaprjedjenje ekonomije. vecina ulaganja je privatna i u cilju vlastitog konfora ili biznisa.
ne parkiraju samo dijaspora po nedozvoljenima mjestima ,nemojte tako

OVakvih tema je bilo ovdje puno gdje je se pocelo pucati protiv dijaspore

otherside

Post by otherside » 16/08/2011 17:08

Ženski Dr.Med wrote:
otherside wrote:@blue033 :thumbup:
ne parkiraju samo dijaspora po nedozvoljenima mjestima ,nemojte tako

OVakvih tema je bilo ovdje puno gdje je se pocelo pucati protiv dijaspore
ovo je odgovor na post forumasa @covjek i po.
nije primarna namjera bila kritika dijaspore.

Locked