I onda doš'o Valter,...

Locked
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#26 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by vivaldi »

plain vanilla wrote:Nisu uzeli 100 posto glasova, a u vlasti su htjeli sva hrvatska mjesta, nisu dobili, ucjenom su doveli do ovoga i eto..
Dva HDZ su procentualno uzeli vise Hrvatskih glasova nego SDP i SDA kod Bosnjaka i SNSD I SDS kod Srba.
plain vanilla wrote:ali to nije tema, pa da ne idemo off
Naravno da spada u temu. Kukic, Kristo, Lijanovic, drzavna vlast...su najaktulenije politicke teme u drzavi trenutno. Dolaze iz miljea o kojem smo upravo pisali.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10858
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#27 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by Prpa.ba »

stochar wrote:halooooooo, dobili izbore na racun jbvnja majke nacionalistima, pljuvali po njima, i onda s njima koalirali. o cemu mi ovdje pricamo? sad nam odjednom Šaje dobri? de ba, kakva je to zaludjenost?
Nikakva zaludjenost nije u pitanju, vec si ti prespavao predizbornu kampanju. SDP je dobio izbore na politici "morat cemo ici sa nekom od nacionalnih stranaka, nisu nam dragi ali jedino tako zajedno mozemo donijeti kakve-takve promjene". Prelistaj malo kampanju, pa ces to i sam vidjeti. Da se SDP drzao kampanje koju ti navodis ovdje, ostali bi na stabilnih 100.000 glasova, a ne 200.000 vise. Vjerovao ili ne, tih 200.000 glasova su glasovi upravo- nacionalista, mrskih malih zelenih . :wink:
stochar wrote: drugo, kazes sudice par vecih kriminalaca. ja koliko vidim, posljednjih dana samo propadaju optuznice 'zbog nedostatka dokaza'. danas bas Avaz likuje nakon sto je zatvorena istraga za Ramiza Dzaferovica...
Naravno da nece suditi sami sebi. Radi se o ljudima, a ne o svecima. Sta si ti mislio? :-)
stochar wrote: ne znam na osnovu cega govoris da tonemo manjom brzinom? naprotiv, mislim da smo ubrzali posljednjih nekoliko mjeseci. za pocetak, devet mjeseci nema drzavne vlasti, a jedino drzavna vlast je nadlezna za Evropske integracije, MMF (pare se spickale, vidjeces sranja negdje iza septembra). pored toga nezaposlesnost i dalje raste, tako da ne znam o cemu uopste pricas.

p.s. nisam ocekivao preporod i cvjetanje drzave, ali sam ocekivao ozbiljne napore na izvlacenju drzave iz govana, a ne njeno dublje trpanje drzave u govna!
Niti jedan od problema koje navodis se ne rjesava u par mjeseci, niti u par godina. U drzavi poput nase, ni u par desetljeca. Dovoljno je da su problema i oni sami svjesni (za razliku od prosle Vlade), da se uvodi kakav-takav red u funkcionisanje organa vlasti i drzavnih firmi (to se bas i ne moze detektovati ovako na bazi uopcenog laprdanja po forumima, al' nejse..), i da se osim uhljebljenja, slabo sta vise moze opljackati pa se i ne trude previse. Prve efekte nove Vlade, ako ih i bude, vidjet ces tek za 2 godine.


Sto se tice price o izbacivanju HDZ-a, neki su ocito, pored predizborne kampanje, prespavali i tihu predizbornu koaliciju SNSD-HDZ, odbijanje bivse Predsjednice FBiH da popuni Federalnu Vladu punih godinu dana, itd.
User avatar
vee-jay
Posts: 8598
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#28 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by vee-jay »

vivaldi wrote:
plain vanilla wrote:
- Najveca greska SDP-a je izbacivanje iz vlasti HDZ-a
dalje nisam ni citala

HDZ nije izbacen iz vlasti, nego je odbio sudjelovati u vlasti postavljajuci bezobrazne uslove. Pokusali su ucjenjivati, odbili i ponudu MZ koja je bila vise nego dobra...
Uozbilji se Vanila. Sjebali su ih zato sto su mogli.

Sto ne daju "dobru" ponudu i Dodiku? Zato sto ne mogu!
A zasto da SDP daje bilo kakvu "ponudu" Dodiku? Zasto ne obrnuto?
User avatar
vee-jay
Posts: 8598
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#29 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by vee-jay »

vivaldi wrote:
plain vanilla wrote:Nego sta su trebali? Pristati na sve sto je HDZ trazio?
Sta ti nije jasno???

Jel HDZ ucjenjivao kako ce SDP i SDA podjeliti svoj plijen?

Izguralo ih se zato sto se to moglo! Medjutim u politici je sve dozvoljeno i cilj opravdava sredstva. Problem u ovom slucaju je sto su upotrebljena sredstva, a cilja ni na vidiku!
ja ne znam kako si ti sa ocima, ali HDZ svojom voljom nije u vlasti Federacije.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66771
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#30 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by plain vanilla »

vee-jay wrote:
vivaldi wrote:
plain vanilla wrote:Nego sta su trebali? Pristati na sve sto je HDZ trazio?
Sta ti nije jasno???

Jel HDZ ucjenjivao kako ce SDP i SDA podjeliti svoj plijen?

Izguralo ih se zato sto se to moglo! Medjutim u politici je sve dozvoljeno i cilj opravdava sredstva. Problem u ovom slucaju je sto su upotrebljena sredstva, a cilja ni na vidiku!
ja ne znam kako si ti sa ocima, ali HDZ svojom voljom nije u vlasti Federacije.
Neki su ocito prespavali sve opstrukcije formiranja federalne vlade
User avatar
vee-jay
Posts: 8598
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#31 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by vee-jay »

vivaldi wrote:
plain vanilla wrote:s ovim se slazhem
ali s onom covicevom retorikom od maloprije, ne
Vidi, nije bitan Covic i nije bitan HDZ - ni kao simbolika ni kao pojmovi. Bitan je njihov izborni rezultat, a on je impozantan medju pripadnicima naroda.

Isti ti je slucaj i sa SDP, SNSD, SDA, SDS, cak i sa Fahrom. Nisu bitne stranke i pojedinci po imenu ili skracenici - bitna je moc i glasovi koje imaju iza sebe. Ignorisanje toga je suludo.

Sta god ko mislio o gore pomenutim, iza tih nekolliko skracenica se krije milion i po glasova.
A sta je sa ustavom i demokracijom :?
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#32 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by vivaldi »

vee-jay wrote:ja ne znam kako si ti sa ocima, ali HDZ svojom voljom nije u vlasti Federacije.
Stvarno ne vidim potrebe, bar na forumu, da se ovakve stvari pisu.

HDZ nije ucjenjivao SDP vec obrnuto. To nije bila postena ponuda. Postena ponuda bi bila "Vi u HDZ niste osvojili 100%hrvatskih glasova, zato necete dobiti sva ministarstva. Mi i SDA nismo osvojili 100% Bosnjackih pa cemo i mi 1-2 ministarstva dati SBB ili SBiH jer su te dvije stranke imale 200 hiljada glasova".
Toliko su dobrocudni pa nakon kompelntog izbacivanja iz Federalne, sada traze kolac i u drzavnoj. Ma daaaaaj.
vee-jay wrote:A zasto da SDP daje bilo kakvu "ponudu" Dodiku? Zasto ne obrnuto?
Zato sto imaju obrnute ciljeve! Dodiku se hebe za drzavu i njemu je stalo samo do RS-a. To znamo i ti i ja, i svi ovde. Na kraju krajeva takav mu je slogan i prica.

S jedne strane imas "Moja kuca Srpska", a sa druge "Drzava za covjeka".

Ovaj prvi je za svog despotovanja:

- legalizovao etnicko ciscenje (kupovina i zamjena imovine),
- zavrsio privatizaciju bez Bosnjaka i Hrvata (prije svega mislim na male poslovne prostore, tezge, male firme...i tako te stvari koje vezu ljude) cime je podebljo etnicko ciscenje,
- opstinsko zemljiste je raskrcmio i dodjelio iskljucivo Srbima (u kotorskom je cak i privatno Bosnjacko),
- sad mu je i to malo pa dok je trajala refernadumska magla, guro je zakon o katastru pa da otme jos privatnog
- to kad mu prodje, ostaje mu jos ono markiranje granice

Drzava za covjeka i patriotski blok je za to vrijeme ()uradi(o):

- ?
- ?
- ?
- ?

vee-jay wrote:A sta je sa ustavom i demokracijom
Sjajna ideja!!! (samo nadji nekoga ko je moze provesti u djelo)
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#33 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by ins »

Koliko ja znam situaciju u Zapadnoj Hercegovini (a znam je poprilicno), ljudima tamo uopste nije mrska ideja da se HDZ/HDZ hladi slijedece 4 godine. Oni koji se groze od te ideje su oni koji od njega imaju direktnu korist.

A sto se SDP u prvih 100 dana tice: jbt, pa ne znam sta ste ocekivali. Eto vas k'o mala djeca - hocu sve, hocu odmah!

Nije to bas tako lako, nakon 10 godina Halilovica, Covica, Cavara, Obradovica...

I gresaka ce jos biti, "ne brinite",...

Idemo dalje!

:bih:
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#34 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by ins »

vivaldi wrote:

HDZ nije ucjenjivao SDP vec obrnuto. To nije bila postena ponuda. Postena ponuda bi bila "Vi u HDZ niste osvojili 100%hrvatskih glasova, zato necete dobiti sva ministarstva. Mi i SDA nismo osvojili 100% Bosnjackih pa cemo i mi 1-2 ministarstva dati SBB ili SBiH jer su te dvije stranke imale 200 hiljada glasova".
Toliko su dobrocudni pa nakon kompelntog izbacivanja iz Federalne, sada traze kolac i u drzavnoj. Ma daaaaaj.

Da citiram mudru misao jednog od Lijanovica: HDZBiH treba da shvati da izlazak na izbore automatski ne znaci i ucesce u vlasti. Mislim da bi i Vivaldi to trebao shvatiti.

Izasli na izbore, dobili 63% i pusiona su. Slijedeci put nek dobiju 75% i bit ce u igri.

To je demokratija, i nista drugo, jer ako neka stranka MORA biti u vlasti, pa sta ce nam uospte izbori? :run:
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#35 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by stochar »

Prpa.ba wrote:
stochar wrote:halooooooo, dobili izbore na racun jbvnja majke nacionalistima, pljuvali po njima, i onda s njima koalirali. o cemu mi ovdje pricamo? sad nam odjednom Šaje dobri? de ba, kakva je to zaludjenost?
Nikakva zaludjenost nije u pitanju, vec si ti prespavao predizbornu kampanju. SDP je dobio izbore na politici "morat cemo ici sa nekom od nacionalnih stranaka, nisu nam dragi ali jedino tako zajedno mozemo donijeti kakve-takve promjene". Prelistaj malo kampanju, pa ces to i sam vidjeti. Da se SDP drzao kampanje koju ti navodis ovdje, ostali bi na stabilnih 100.000 glasova, a ne 200.000 vise. Vjerovao ili ne, tih 200.000 glasova su glasovi upravo- nacionalista, mrskih malih zelenih . :wink:
stochar wrote: drugo, kazes sudice par vecih kriminalaca. ja koliko vidim, posljednjih dana samo propadaju optuznice 'zbog nedostatka dokaza'. danas bas Avaz likuje nakon sto je zatvorena istraga za Ramiza Dzaferovica...
Naravno da nece suditi sami sebi. Radi se o ljudima, a ne o svecima. Sta si ti mislio? :-)
stochar wrote: ne znam na osnovu cega govoris da tonemo manjom brzinom? naprotiv, mislim da smo ubrzali posljednjih nekoliko mjeseci. za pocetak, devet mjeseci nema drzavne vlasti, a jedino drzavna vlast je nadlezna za Evropske integracije, MMF (pare se spickale, vidjeces sranja negdje iza septembra). pored toga nezaposlesnost i dalje raste, tako da ne znam o cemu uopste pricas.

p.s. nisam ocekivao preporod i cvjetanje drzave, ali sam ocekivao ozbiljne napore na izvlacenju drzave iz govana, a ne njeno dublje trpanje drzave u govna!
Niti jedan od problema koje navodis se ne rjesava u par mjeseci, niti u par godina. U drzavi poput nase, ni u par desetljeca. Dovoljno je da su problema i oni sami svjesni (za razliku od prosle Vlade), da se uvodi kakav-takav red u funkcionisanje organa vlasti i drzavnih firmi (to se bas i ne moze detektovati ovako na bazi uopcenog laprdanja po forumima, al' nejse..), i da se osim uhljebljenja, slabo sta vise moze opljackati pa se i ne trude previse. Prve efekte nove Vlade, ako ih i bude, vidjet ces tek za 2 godine.


Sto se tice price o izbacivanju HDZ-a, neki su ocito, pored predizborne kampanje, prespavali i tihu predizbornu koaliciju SNSD-HDZ, odbijanje bivse Predsjednice FBiH da popuni Federalnu Vladu punih godinu dana, itd.

nisam prespavao kampanju, bio sam na nekoliko skupova, posebno pamtim zavrsni ispred Narodnog pozorista:

"Nama nije cilj da pobijedimo, nama je cilj da pobijedimo ubjedljivo! Želimo da pometemo vladajuću petorku, da pobijedimo njih četvoricu koje onaj iz Banja Luke voda naokolo k'o mazlume!", poručio je predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija, te izazvao ovacije prisutnih.

znaci, da pomete, ne da koalira. a, jedan od mazluma je Tihic s kojim je sad koalicioni partner.

ono oko 'nece suditi sami sebi, jesi lud', nemam potrebu komentarisati, jer ne vidim smisao, sve si rek'o. sto bismo onda do sada ocekivali da ovi iz SDA sude svojima? znaci, tebi legitimno da onaj ko je na vlasti kontrolise sudstvo i ne sudi svojima, vec samo 'drugima'? to se u rijecniku zove progon.

i, ponavljam, znam da se ni jedan od problema ne rjesava za dan, ali sto kazu eskimi 'put od hiljadu kilometara pocinje prvim korakom', a ja taj prvi korak ne da ne vidim, nego vidim puno prvih koraka, ali unazad.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#36 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by vivaldi »

ins wrote:Da citiram mudru misao jednog od Lijanovica: HDZBiH treba da shvati da izlazak na izbore automatski ne znaci i ucesce u vlasti. Mislim da bi i Vivaldi to trebao shvatiti.
Vivaldi je to shvatio, ali nisu oni koji su trebali. Vec sam to napisao.

U Politici je sve dozvoljeno!!!!! Cilj opravdava sredstva!!! Problem u ovom slucaju je sto su sredstva upotrebljena, a cilja ni na vidiku!!!

SDP je zakuho sa svima, pa cak i sa islamskom zajednicom, a nikakvih rezultata.
User avatar
Skijaš
Posts: 12438
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#37 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by Skijaš »

Da je jedini uspjeh SDP-a to što se ograničilo utjecaj SDA i HDZ-a u FBiH, ja bih bio zadovoljan postignutim. Etnička matrica formiranja vlasti je razbijena i ništa više da ne urade do sljedećih izbora, napredak je postignut. Sve ostalo što je postignuto, od alternativnog predmeta za djecu koja ne pohađaju vjeronauku do poboljšane dinamike rada na autoputu smatram bonusom. Moguće je da se uspije uraditi još dosta toga, da se uspije ubaciti Kukića na mjesto mandatara državne vlade, moguće je da se od četnika uspije odbraniti ministarstvo vanjskih poslova, moguće je da se napravi pomake i po pitanju aparthejda kroz dvije škole pod jednim krovom. Ali kako rekoh, da SDP ne uspije uraditi ništa više nego što je već urađeno, ja sam zadovoljan.
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#38 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by ReD aka Socijalista »

Nista, moracemo na narednim izborima dobiti preko ca. 500.000 glasova, pa da napravimo nesto. Sta ste vi ocekivali da je lako s onim volovima na drzavnoj razini? Pa bolje je ovako nego da se je pristalo na tandem dodo-cvoka sta bi imali onda? Budite ozbiljni, ionako ne bi napravili nikakve pomake ka EU, mozda NATO, li i to je suludo trenutno. SDP je bolna tacka ovih kvazi patriota i nacionalizmom napumpanih seseljevaca i kakvih sve ne. Kako ne shvatate?? Ide se na totalni kolaps bh genociditeta i ne treba popustiti niposto!

Moramo dovesti tu bandu pred zavrsni cin, gradjanska opcija ako ojaca oni nemaju vise nikakve sanse! Sto je najbitnije jeste, da je splahnula prica o nekakvom entitetu, o nekakvim referendumima, o nekakvim prudjankama i prudjanima...jaka FBiH znaci slaba pozicija RS u politickom smislu i to treba iskoristiti.

DEJTON DOK SE BOJE NE RASTOPE

TACKA :!:
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#39 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by stochar »

Skijaš wrote:Da je jedini uspjeh SDP-a to što se ograničilo utjecaj SDA i HDZ-a u FBiH, ja bih bio zadovoljan postignutim. Etnička matrica formiranja vlasti je razbijena i ništa više da ne urade do sljedećih izbora, napredak je postignut. Sve ostalo, od alternativnog predmeta za djecu koja ne pohađaju vjeronauku do poboljšane dinamike rada na autoputu smatram bonusom. Moguće je da se uspije uraditi još dosta toga, da se uspije ubaciti Kukića na mjesto mandatara državne vlade, moguće je da se od četnika uspije odbraniti ministarstvo vanjskih poslova, moguće je da se napravi pomake i po pitanju aparthejda kroz dvije škole pod jednim krovom. Ali kako rekoh, da SDP ne uspije uraditi ništa više nego što je već urađeno, ja sam zadovoljan.
stani, hajde da ponovimo: uradio dovoljno? sta je ba uradio? haj' procitaj za pocetak recimo moja dva posta na ovoj temi, prva dva, gdje pisem sta nije uradio, a radi se o zivotnim pitanjima, pa mi ti na svako to neuradjeno stavi po jedno uradjeno, ja cu biti presretan.

kako su ogranicili uticaj SDA, kad SDA s njima cini vladajucu koaliciju? ne poredim ih, ali kao kad bih ja sad rek'o da je Abdic Babo 93. ogranicio uticaj VRS u Krajini.

Alternativni predmet za djecu koja nece vjeronauku? Prosvijetli me, koji je to predmet?

Poboljsana dinamika rada na auto-putu? I ovo ne kontam, ili sam nesto propustio...

Kukic ce odbraniti MVP od cetnika? ne kontam ni ovo, evo muckam glavom, ali nikako da skontam. covjek nema ni plan ni program...

pomaci oko ukidanja dvije skole pod jednim krovom? osim recenice 'treba to ukinuti' i nekog sastanka, koji su to konkretni pomaci?

hvala!
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#40 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by ins »

Cinjenica je da FBiH po prvi put od 1998. godine (13 godina!!!!!) ima stabilnu vladu i njoj naklonjenu parlamentarnu vecinu.

I zbog toga se mogu ocekivati daljni napadi na nju, jer je ona i Dodiku i Tadicu i Fahri i Kosorici trenutno najveca prijetnja, njihovo djelovanje zadnjih 10 godina se baziralo na slaboj vlasti u FBIH, i jednostavnoj mogucnosti blokade u svakom trenutku!
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#41 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by ReD aka Socijalista »

ins wrote:Cinjenica je da FBiH po prvi put od 1998. godine (13 godina!!!!!) ima stabilnu vladu i njoj naklonjenu parlamentarnu vecinu.

I zbog toga se mogu ocekivati daljni napadi na nju, jer je ona i Dodiku i Tadicu i Fahri i Kosorici trenutno najveca prijetnja, njihovo djelovanje zadnjih 10 godina se baziralo na slaboj vlasti u FBIH, i jednostavnoj mogucnosti blokade u svakom trenutku!
Eeeeh bravo o tome se radi. :thumbup:
User avatar
Skijaš
Posts: 12438
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#42 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by Skijaš »

stochar wrote:
Nisam se tebi ni obraćao jer je za tebe sam ulazak SDP-a u vlast neuspjeh (pošto vlast u kojoj su nacionalisti smatraš porazom). SDP nije mogla formirati vladu sa NS i SDU. Valjalo bi da jeste, ali nije. I pošto već na tom SDP za tebe pada na ispitu, ne bih da gubim vrijeme na besmislenu raspravu.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#43 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by vivaldi »

Skijaš wrote:Da je jedini uspjeh SDP-a to što se ograničilo utjecaj SDA i HDZ-a u FBiH, ja bih bio zadovoljan postignutim.
Taj nacin razmisljanja generalno dominira u drustvu. Probleme svodis na personalni nivo u fazonu - nije vazno sto ovaj krade/ne valja (jer je meni drag), samo nek to nije onaj (sto mi nije drag).

Takva logika garantuje status quo, samo se glumci mjenjaju.

Ljudi na Balkanu generalno probleme vezu za pojedince - koliko si samo (kao i ja) puta cuo. Slobo je zlo, Franjo je zlo, Alija je zlo...

20 godina kasnije zemlja je pojela, zavtorske resetke ogradile, ili istorija zaboravila: Slobu, Franju, Aliju, Krajisnika, Mladica, Karadzica, Granica, Ganica, Racana, Kostunicu, Seselja, Suska, Djindjica, Radisica, Jelavica, Jelica, Sarovica, Kalinica, Cavica, Tusevljaka, Mesica, Hareta..ne da mi se vise..

Kakve smo probleme rijesili?
User avatar
ReD aka Socijalista
Posts: 2187
Joined: 22/08/2010 00:23
Location: U Daytonu General major

#44 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by ReD aka Socijalista »

I jos nesto:

Zasto sebi da dozvolimo da nam neko kao zadnje 4 godine *ebe drzavu na sve strane? Zasto ih ne natjerati na to da spominju ovu drzavu svakim danom? I to ovako:

Vijece ministara BIH opstruira SDP i to ako treba 1000 puta dnevno neka spomenu!!! Ja sam i s tim zadovoljan, zasto? Zato sto je dosta licemjerstva prema Bosni . Glavna poanta je u FbiH, gdje Cvokicevi pokusavaju svim silama da udju u vlast. Hrvatskoj i Srbiji treba HDZ i SNSD da bi lakse plasirali svoje proizvode na nase podrucje, dosta tome, plati pa trguj!!!! Isto se odnosi i na dvojna drzavljanstva i jos po neke stvari.

Meni je bitan rad FBiH, jer tehnicki mandat drzavne vlade je isti kao da i imamo vijece ministara, tu bismo morali takodje popustiti i dati nekom ultra-cetniku da pregovara kao MVP u ime BiH! Halllloooooo????????
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#45 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by vivaldi »

ins wrote:I zbog toga se mogu ocekivati daljni napadi na nju, jer je ona i Dodiku i Tadicu i Fahri i Kosorici trenutno najveca prijetnja, njihovo djelovanje zadnjih 10 godina se baziralo na slaboj vlasti u FBIH, i jednostavnoj mogucnosti blokade u svakom trenutku!
Ma daj. Ne mozes kao argumentaciju postavljati izmisljene teze poput ove. Kakva slaba vlast u FBiH?

Jel to Dodik prije sazivo sjednice Federalne vlade? Jel Dodik uzimo pare iz federalnih drzavnih kompanija? rasporedjivao budzet?

Jel cetiri godine lajao na Hareta? Jel sada laje na Zlatka? U cemu je razlika? Sta je drugacije?

Jedino tacno sto si napisao jeste da je blokirao stvari na drzavnom nivou, ali to i sada radi - nema nikakve promjene.

Da mu je stalo do drzavne vlasti i da se prepao SDP-a, Radmanovic bi neki dan dao 3 boda Kukicu, a ne Borjani.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66771
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#46 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by plain vanilla »

Ode tema u pershun

Na kraju ce se prica svesti na to kako je SDP trebao ici u opoziciju :zzzz:
Nije otisao, otisao je HDZ u opoziciju, i pomirite se s tim

Mozemo li sad dalje diskutovati?
User avatar
stochar
Posts: 3385
Joined: 17/10/2007 18:02
Location: pod suncem
Contact:

#47 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by stochar »

ins wrote:Cinjenica je da FBiH po prvi put od 1998. godine (13 godina!!!!!) ima stabilnu vladu i njoj naklonjenu parlamentarnu vecinu.

I zbog toga se mogu ocekivati daljni napadi na nju, jer je ona i Dodiku i Tadicu i Fahri i Kosorici trenutno najveca prijetnja, njihovo djelovanje zadnjih 10 godina se baziralo na slaboj vlasti u FBIH, i jednostavnoj mogucnosti blokade u svakom trenutku!
to sto ti govoris ide na ruku jedino - Dodiku! kakvo ba jacanje FBiH? pa to Dodik odavno zagovara - vracanje nadleznosti entitetima, i gasenje drzave BiH. sto jaca FBiH = jaca RS = manje BiH.

de sta vam je, nije valjda da je kenjanje po forumu toliko placeno pa da lupate gluposti po svaku cijenu?

evo, od ovih nekoliko zagovaraca, ni jedan nije uzeo i razlozio mojih nekoliko teza te im dao protutezu ili ih opovrgao, vec se samo gadjate istrosenim i jadnim frazama. kao 'cim ti kazes da ulazak sa SDA u vlast bla bla bla nemam ja sta s tobom pricati'. hehe, to znaci da nemas argumenata drug.

ja isto mislim da nakon one teze da 'ne mogu oni sami sebi suditi' isto nemam sta pricati, ali sam opet pojasnio, i odgovorio cak i na to, i opet ni jedna ozbiljna protuteza. jadno i blijedo, kao i sama vlast...


p.s. i, to oko koaliranja sa SDA - nakon toga moj glas za SDP je ostao na klimavim nogama, ali su ga naredni potezi totalno otkinuli, jednostavno - lose. i, ne kazem da su trebali u opoziciju, ali kazem da kao vlast vuku sve gori potez od goreg. ali, sad definitivno mislim da je dalja diskusija nepotrebna, jer ce je sad 'vojnici' zatrpati stranicama i stranicama demagogije i optuzivanja neistomisljenika da su cetnici, ustase, idioti, neprijatelji drzave (a oni govore o jakim entitetima...)
User avatar
plain vanilla
Posts: 66771
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#48 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by plain vanilla »

evo, od ovih nekoliko zagovaraca, ni jedan nije uzeo i razlozio mojih nekoliko teza te im dao protutezu ili ih opovrgao, vec se samo gadjate istrosenim i jadnim frazama. kao 'cim ti kazes da ulazak sa SDA u vlast bla bla bla nemam ja sta s tobom pricati'. hehe, to znaci da nemas argumenata drug.
SDP nije bas imao mnogo izbora s kim da koalira..nije mogao koalirati sa strankom ekologa jer ih nema, tako da su sve 3 stranke s kojima su usli u koaliciju nuzhno zlo. Drugo sto su mogli uraditi je da odu u opoziciju, a sumnjam da bi tada nam procvjetale ruzhe.

Nije uopce problem s kim su koalirali, problem je sto su dopustili da ih SDA poklopi, da se povuku pred reisom k'o zadnje ..da ne prostachim..itd
User avatar
Skijaš
Posts: 12438
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#49 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by Skijaš »

vivaldi wrote:
Skijaš wrote:Da je jedini uspjeh SDP-a to što se ograničilo utjecaj SDA i HDZ-a u FBiH, ja bih bio zadovoljan postignutim.
Taj nacin razmisljanja generalno dominira u drustvu. Probleme svodis na personalni nivo u fazonu - nije vazno sto ovaj krade/ne valja (jer je meni drag), samo nek to nije onaj (sto mi nije drag).
Ako SDP kadrovi kradu, kradu manje jer se još nisu uhodali iako je sasvim moguće da će za par godina SDP obnoviti sve kriminalne lance i kanale koje se poremetilo rezultatima ovih izbora. To je praktična prednost povremene promjene vladajućih struktura. Dalje, mislim da je sva ta priča o izjednačavanju političkih stranaka kao aparata za pljačkanje prilično pogrešna, SDP je dugogodišnjim tavorenjem u opoziciji očišćen od oportunista i kriminalaca, oni koji su u politici jer žele da pljačkaju nisu zainteresovani za opoziciono djelovanje nego su gledali "ima li ih" u SBiH.
User avatar
vivaldi
Posts: 7308
Joined: 16/08/2008 15:56

#50 Re: I onda doš'o Valter,...

Post by vivaldi »

plain vanilla wrote:SDP nije bas imao mnogo izbora s kim da koalira..nije mogao koalirati sa strankom ekologa jer ih nema, tako da su sve 3 stranke s kojima su usli u koaliciju nuzhno zlo. Drugo sto su mogli uraditi je da odu u opoziciju, a sumnjam da bi tada nam procvjetale ruzhe.

Nije uopce problem s kim su koalirali, problem je sto su dopustili da ih SDA poklopi, da se povuku pred reisom k'o zadnje ..da ne prostachim..itd
Apsolutno su i u pravu da nisu imali izbora. To je bilo jasno vec u vecernjim satima 3 oktobra.

Umjesto, mjeseci suplje trebali su odmah uci u pregovore sa SDA i HDZ.

Prvi uslov je trebao ici u pravcu inistiranja da svi upravni odbori u svim drzavnim firmama budu mjesoviti, a ne da se tal ovako podjeli.

Na to bi se nadovezalo jos nekoliko pametnih stvari.

Imali bi vrlo brzo stabilnu vlast, odavno bi imali i drzavnu. Imali bi neuporedivo vecu politicku stabilnost.

Danas ne bi vidjeli nista konkretno, ali bi imali blagi optimizam i puno vece sanse da ce se za 4 godine nazrijeti neki pomak u ekonomskom smislu - nacionalni problemi bi ostali sigurno isti, ali bi bar bili zamrznuti.
Locked