HYUNDAI & KIA all about

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#101 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by NediM17 »

Jedna tehnicka stvar, mozda ce nekome valjati.

Na Cee'd-ovima MK2 je bilo dosta slucajeva gdje LED dnevna svjetla u jednom od farova prestanu raditi.

Problem je u stampanoj ploci u samom faru. Jedan koristan tutorijal.

https://www.drive2.com/b/456572479385634114/
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#102 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by amar1994 »

ma jebe se njima za brojke u evropi , dobro ih prodaju u USA i ostalim trzistima :D

https://www.drive.com.au/motor-news/top ... led-116814

Image



to su njihovi "normalni" ljudi , imaju plate vece nego u njemackoj , samo su mentalitet i potrebe drugaciji :D
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#103 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by golfiista »

ado-šampion wrote:Eh onda ja ne kontam o kojem "obicnom covjeku" mi pricamo. Kia ukupno u EU nema znajajno veci udio nego u samoj Njemackoj. Koji bi to onda bio "obican covjek"? Obican covjek u Bosni nema para za novo auto, pa ni za Kiju, a i da ima oni sigurno svoju misiju na baziraju da se najbolje prodaju u Bosni.
Mi ovdje pricamo o misiji i planu jednog proizvodjaca vozila, kako da prodaju sto vise vozila i ostvare sto veci profit (mada ne mora biti direktno povezano ali u slucaju Kije sigurno jeste), a njegov prosjecni covjek mora biti prosjecni covjek bar na nivou EU. Ne kontam kako moze "evropsko trziste biti kljucno" (parafraziram) a obican kupac na tom istom trzistu se gledati izuzimajuci sva velika trzista (ako se na to aludira). Pa to je propast. :-)
Pa nije u redu uzeti za primjer najbogatiju drzavu EU, a posebno ne Bavarsku. Sve su, samo nisu sinonim za obicnog covjeka. Daleko su Nijemci i Njemacka ekonomija i standard od prosjeka EU. Zemlje Balkana uopste ne uzimam u kombinaciju, mada Hrvatsko trziste godisnje proguta skoro 100.000 novih automobila. Ja ne znam sta si ti vozio, ali Sportage je cvrsci i kvalitetniji auto od Kuge. LJepsi od Toyote. Meni dovoljno. A porediti istog sa BMW om je glupo bar u kvaliteti.
Ja sam posjedovao desetak automobila i novih i polovnih i premijum i obicnih, kako primjetih, Kia nije nista losija od jedne Skode koja je best bay auto u BiH i gledajuci podatke koje je napisao Fundamental, Kia je vrlo ozbiljan proizvođac automobila. Spomenuo bih jos nesto, tamo neke 07 godine kupio sam novu skodu i tad je bilo komentara jao skoda, đes to ovo ono, a ista je upravo bila druga generacija pod wv grupacijom. Nisam pogrijesio. Sada sam u godinama kada me rijetko sto moze ono vau oduseviti ili posebno zadocoljiti, ali necu pogrijesiti ako kazem da sam zadovoljniji sa kupovinom Sportagea danas nego Octavije onomad. Mozda je i do vremenske distance ili vrste automobila, ne znam.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#104 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by Bakir1 »

Nista se ne može mjeriti sa novim autom pa bila to i zeKiJa.
Istorija sa istim seze od 2002 godine sa novim rijom 1.3, zatim pregiom a onda ceratom.
Taj zadnji je kupljen u 11/2005 a za ovo godina bio je samo 5 puta registrovan.
Nedavno je penzioneru opet registrovan i trenutno ima 38.000 km na satu. Iako mu je 13 godina i iako je vise od pola zivota proveo u garazi nema jos nista ni da je zbog godina propalo.
Auto je cista konfekcija ali je kiju tada digao na prihvatljiv nivo za europske ukuse.
Kija je od nekoga ko se nosao sa dacijom prerasla hyundaija koji je imao privilegije u koncernu.
Nikad kija nije bila los auto ali je nekad bila jeftina.
Cerato je placen 24.500 KM do reg sa doplatnom metalik bojom. Trenutno takvog auta dizela novog te klase nema.
I opet cu reci, od novog auta boljeg nema.
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#105 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by NediM17 »

da li je vec cerato nazad imao nezavisno vjesanje?

ja sam takodjer htio 2006.g. kupiti cerato crdi, jedan jos u salonu ostao, trebao taman doci ceed, ali ga vec neko kaparisao. na kraju kupio rio 2 1.4.

tvog sam znao poneki put vidjeti prije par godina na 17'' felgama... sad opet ponekad vidim jednog, mozda je to taj isti, samo su sad na njemu celicare sa original fabrickim ratkapama.

ako koga interesuje, ostao mi je racechip pro box sa starog crdi-ja, mozemo se dogovoriti. :thumbup:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#106 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by Bakir1 »

Kaze bitanga da je ovjes isti kao na alfi :mrgreen:
Ja koliko se razumijem neovisno je vjesanje.
Ima jedan svijetlo plavi kojeg sam ja nasao i nagovorio momka da kupi on je std. Moj ima sad 16 ali su crne pa se ne vidi da su alu.
Da ja vozam cerata kupio bih ali ja taj auto samo operem i pregledam s vremena na vrijeme, za sve ostalo tu je berlingo.
Usput danas je berlingo, za mjesec i 6 dana, okrenuo 6000 km, a do ponedjeljka ce jos barem 1000 :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#107 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by bitanga_sa_otesa »

kao na lanci delti kume
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#108 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by NediM17 »

ja sa novim ceedom za 6mj. nemam jos citavih 6 hiljada. :-D

dobro ga gazis. ali osim ceeda jos 2 auta vozam, kad se saberem imam i ja dobre kilometraze.

da sam vidio sa crnim felgama nekog, zapao bi mi za oko, nema ih puno. znaci nisam. :-D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#109 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by Bakir1 »

Zaboravio jbg znam da je bio neki komplikovani auto :mrgreen:
Nedime stari voza, doduše vise corsu nego cerata ali kod njega je pa ga cuva :mrgreen:
Ps krenuo ja do bitange kadli prekoputa u drugoj traci cerato srebreni nema ratkape pa i kod njega crne felge :lol:
Uvijek se zezam da je cerato ko 911, vidis jednog jal nijednog :lol:
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#110 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by Nadzornik »

Kia Stinger patrolirace auto-putevima Australije.

Vozni park policije Kvinslenda bogatiji je za 50 patrolnih automobila korejskog proizvodjaca.
Pored pomenutih 50 naruceno je jos 150 automobila.
Kia Stinger koristice se u patrolama na autoputevima u Kvinslendu, a policijska verzija je bazirana na modelu sa 3.3 litarskim V6 bi-turbo benzincem.
Ovaj automobil u standardnoj verziji isporucuje 370 ks (272 kW) i 510 Nm maksimalnog obrtnog momenta.

Image
Image
Image
Image

https://www.b92.net/automobili/razno.ph ... id=1415759
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#111 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by ado-šampion »

golfiista wrote:
ado-šampion wrote:...
Pa nije u redu uzeti za primjer najbogatiju drzavu EU, a posebno ne Bavarsku. Sve su, samo nisu sinonim za obicnog covjeka. Daleko su Nijemci i Njemacka ekonomija i standard od prosjeka EU. Zemlje Balkana uopste ne uzimam u kombinaciju, mada Hrvatsko trziste godisnje proguta skoro 100.000 novih automobila. Ja ne znam sta si ti vozio, ali Sportage je cvrsci i kvalitetniji auto od Kuge. LJepsi od Toyote. Meni dovoljno. A porediti istog sa BMW om je glupo bar u kvaliteti.
Ja sam posjedovao desetak automobila i novih i polovnih i premijum i obicnih, kako primjetih, Kia nije nista losija od jedne Skode koja je best bay auto u BiH i gledajuci podatke koje je napisao Fundamental, Kia je vrlo ozbiljan proizvođac automobila. Spomenuo bih jos nesto, tamo neke 07 godine kupio sam novu skodu i tad je bilo komentara jao skoda, đes to ovo ono, a ista je upravo bila druga generacija pod wv grupacijom. Nisam pogrijesio. Sada sam u godinama kada me rijetko sto moze ono vau oduseviti ili posebno zadocoljiti, ali necu pogrijesiti ako kazem da sam zadovoljniji sa kupovinom Sportagea danas nego Octavije onomad. Mozda je i do vremenske distance ili vrste automobila, ne znam.
Ja sam na pocetku uzeo za primjer Njemacku, jer je najvece trziste u EU, Kia ima razvojni i dizajn centar tu, a i ja zivim u Njemackoj tako da mogu vidjeti kako ljudi razmisljaju i sta kupuju. Poslije sam dodao da ni u EU komplet nemaju znacajno veci udio na trzistu nego u samoj DE, a to je valjda prosjek, ako nije ja onda ne znam sta znaci prosjek.

A ti si malo promijenio pricu nakon kupovine Sportagea (malo vise zapravo), pa sad je i Octavija dobra, a mogao bih cak i citirati postove gdje si pisao kako je Octavija bila smece, nikakvog uzitka u voznji, bacanje para, itd. :)

Ali dobro, covjek je uvijek subjektivan za svoje, tako to ide. Sretno s autom uglavnom. Bolje promijenio.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#112 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by golfiista »

Naravno da uvijek postoji doza subjeltivizma, ma koliko se trudili da istu izbjegnemo. Octavia i uzitak ni danas ne stoje u istoj recenici. Pouzdanost da. I to je sve. Ni Sportage nije sampion uzitka u voznji ali je drugaciji koncept vozila i mozda zbg toga djeluje malo interesantnije. Nilada nisam napisao da su kvalitetom i dinamikom upravljivoscu a ako hoces i opipljivom kvalitetom tu negdje sa premijum votilima. Nisu, nije im ni cilj
Govorim o onome sto sam ja iskusio dakle o kompakt i Suv klasi, mozda da poredimo Superba, Optimu, K900 ili Stingera,.prica bi bila malo.drugacija i tu bi se neko zapitao zasto ne Superba umjeseto serije 5 jer zabrazliku kupis zeni jednu octaviju. Primjecujes da ipak godine ucine svoje pa covjek postane malo racionalniji i naravno da promijeni i misljenje, sto je pozitivno, priznat ces.

Hvala. Tesko da moze bolje od ovog :razz: :thumbup:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#113 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by Me_again »

golfiista wrote:Naravno da uvijek postoji doza subjeltivizma, ma koliko se trudili da istu izbjegnemo. Octavia i uzitak ni danas ne stoje u istoj recenici. Pouzdanost da. I to je sve. Ni Sportage nije sampion uzitka u voznji ali je drugaciji koncept vozila i mozda zbg toga djeluje malo interesantnije. Nilada nisam napisao da su kvalitetom i dinamikom upravljivoscu a ako hoces i opipljivom kvalitetom tu negdje sa premijum votilima. Nisu, nije im ni cilj
Govorim o onome sto sam ja iskusio dakle o kompakt i Suv klasi, mozda da poredimo Superba, Optimu, K900 ili Stingera,.prica bi bila malo.drugacija i tu bi se neko zapitao zasto ne Superba umjeseto serije 5 jer zabrazliku kupis zeni jednu octaviju. Primjecujes da ipak godine ucine svoje pa covjek postane malo racionalniji i naravno da promijeni i misljenje, sto je pozitivno, priznat ces.

Hvala. Tesko da moze bolje od ovog :razz: :thumbup:
Hočeš iskreno ?
Ne znam zašto vožnja u Octaviji ne bi bila uživanje, dobro je to auto i pouzdano do cca 150 - 200 kkm.
Imao sam tri komada i znam o čemu pričam. Hoču li više ikada kupiti Octaviu ? Ovih razmišljanja neču. Razlog leži u činjenici da sam malo šire otvorio oči i konstatovao da ima još bruka automobila sličnih karakteristika za manje novce i sa više opreme. I sa manje kvarova. I ne voze ih ljudi čiji profil ne volim. Žali bože ali tako je.
Zapravo je najžalosnija konstatacija da BH stanovnici (neču reči građani jer to svi definitivno nisu) slijepo vjeruju u taj VW Audi koncept.

Ovu tvoju tvrdnju da godine ipak mijenjaju čovjeka izuzetno cijenim jer sam i sam svjedok na svom ličnom primjeru. Ali se kod tebe da budem pošten nekako sve to prebrzo odigralo.
Na kraju, drago mi je da si postao vlasnik novog Sportage-a i čestitam ti na tome. I ja sam lično odnedavno član iste porodice (nije baš KIA ali ...) i evo gazim več oko 30.000 km za manje od godinu dana (a nije mi jedini auto kojega vozam) bez imalo problema.
Živjela konfekcija !!!
Profil za pisanje
Posts: 232
Joined: 04/10/2013 20:33

#114 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by Profil za pisanje »

Image

Image

Odličan Soul. Nema ih puno na našim tablicama.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#115 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by golfiista »

Ja ne znam da li je neko upratio, ali onaj Stinger je brutalan auto :shock:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#116 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by bitanga_sa_otesa »

jesam, upratio sam,zajebano izgleda.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#117 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by golfiista »

Ma haj izgled, al se o vozi brutalno. Bas su ga skockali. Mozda bi nam.neko.mogao vise napisati..
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#118 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by bitanga_sa_otesa »

cekamo onda da se iz australije javi max rockatansky ili the dark one :lol:
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#119 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by Nadzornik »

Image
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#120 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by NediM17 »

User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#121 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by Nadzornik »

Hyundai Tucson (redizajn)

Hyundai je nedavno restilizovao svoj kompaktni SUV koji u osvjezenom izdanju stize u evropske prodajne salone tokom ljeta.

Sad izgleda malo luksuznije... :thumbup:

Novi motori koji su vec imali promociju u novom redizajnu KIA Sportage.

Hyundai Tucson za evropsko trziste bice dostupan sa 1.6 litarskim GDi i T-GDi benzincima sa 132 ks i 177 ks, kao i 1.6 CRDi dizelasem u dvije opcije - sa 115 ks i 136 ks.
Pored toga, u ponudi ce biti i 2.0 CRDi sa 48-voltnim blagim hibridnim pogonom i 186 konjskih snaga.

Image
Image
Image
Image
Image

https://www.b92.net/automobili/vesti.ph ... id=1418316
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#122 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by Throttle »

Jedino mi ovaj displej ne izgleda kao dio auta, ostalo ave super. Komsinica kupila plavog Tucsona nakon IX35, auto je extra
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#123 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by Nadzornik »

KIA Sportage facelift... :thumbup:

Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
konektovan
Posts: 40646
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#124 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by konektovan »

Ma kia goriiiiiii. :mrgreen: :thumbup:
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#125 Re: HYUNDAI & KIA all about

Post by Nadzornik »

Profil za pisanje wrote:Image
Zar nemas garazu crni Profilu... :shock:
Post Reply