Husejn Cajlakovic knjiga

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#76 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by Bloo »

lavi wrote: 23/08/2023 22:47 Omar Suleiman je išao na okupljanja lgbtovaca i slično, ne bih ga stavio u rečenicu sa ovima
Barem mu nije zabranjen ulazak u neke drzave i slicne trice koje prate ostale nabrojane. :D
User avatar
canvra888
Posts: 4369
Joined: 09/07/2021 15:03

#77 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by canvra888 »

lavi wrote: 23/08/2023 22:47
canvra888 wrote: 23/08/2023 22:39 Ne znam šta tačno nekome može smetati u Kuduzovićevom i Ljakićevom menhedžu i načinu prezentovanja kada ljudi fino navedu mišljenje sva 4 mezheba o nekom pitanju i odabere se neko od tih mišljenja.

Dakle, nije nikad van okvira 4 mezheba. Drugo je što pojedini ne mogu prihvatiti da su sve 4 pravne škole zastupale mišljenje koje se ne slaže sa njihovom percepcijom na svijet.

Zapravo Ljakić i Kuduzović imaju identična ili u 98% situacija ista mišljenja kao i svjetski poznati Omar Suleiman, Mufti Menk, Yusuf Estes, Zakir Naik, itd. Dakle svjetski poznati ljud za čijim mišljenjima se povode stotine miliona muslimana.
Omar Suleiman je išao na okupljanja lgbtovaca i slično, ne bih ga stavio u rečenicu sa ovima
Cijena dejstvovanja daije u SAD-u. Inkluzija za inkluzijom, ne opravdavam naravno, ali donekle shvatam.

U ostalim pitanjima je sukladan.
liyf
Posts: 1225
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#78 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by liyf »

nivla wrote: 23/08/2023 22:27 kako da ti kazem mnogim je smijesan “humor” ismeta hore, ramiza zmaja, omce i njima slicnih, a meni je to samo primjer primitivizma
zalosno je i da je publika istih dobrim dijelom bas takva kao i prezenteri humora, pa i neceg sto bi trebalo biti ozbiljno
cinjenica da cajlakovic ima najvise pregleda na jutubu nije odraz kvaliteta jer kvantitet najcesce nije srazmjeran kvalitetu
cinjenica je i da na drugim platformama imas bolje, daleko bolje tumace svega sto te moze interesovati, a koji to ne prezentuju na primitivan, ali ipak dovoljno jasan i jednostavan nacin
Pa nije ni meni drago kad čujem da ga ljudi slušaju jer je primitivan, a primitivizam nema mjesto u Islamu, pogotovo kada se edukuju šire mase, nemuslimani i slično.
liyf
Posts: 1225
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#79 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by liyf »

Bloo wrote: 23/08/2023 22:50
lavi wrote: 23/08/2023 22:47 Omar Suleiman je išao na okupljanja lgbtovaca i slično, ne bih ga stavio u rečenicu sa ovima
Barem mu nije zabranjen ulazak u neke drzave i slicne trice koje prate ostale nabrojane. :D
Šta fali što je Ljakiću ulaz u Saudiju zabranjen, pa, mislim da to samo dublje dokazuje da je on "Ispravan", odnosno da ne uzima pare za bradu :lol: :D

Zabranjen ulazak u države zbog čega, a i kome?
liyf
Posts: 1225
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#80 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by liyf »

canvra888 wrote: 23/08/2023 22:50
lavi wrote: 23/08/2023 22:47 Omar Suleiman je išao na okupljanja lgbtovaca i slično, ne bih ga stavio u rečenicu sa ovima
Cijena dejstvovanja daije u SAD-u. Inkluzija za inkluzijom, ne opravdavam naravno, ali donekle shvatam.

U ostalim pitanjima je sukladan.
U to već ne ulazim, prestao sam ga slušati kad je na nakvoj plaži sa transparentima plesao i pjevao.
AvdijaBH
Posts: 15
Joined: 17/08/2023 14:21

#81 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by AvdijaBH »

lavi wrote: 23/08/2023 22:22
AvdijaBH wrote: 23/08/2023 21:41

Dosljednost u govoru je lijep poslanicki sustinski sunnet ali je, kao sto svakodnevno vidimo poput sad, puno tezi od formalnih sunneta :mrgreen:

Husejn Čajlaković@HusejnCajlakovicHafiz 93,5 tis. pretplatnika 2,4 tis. videozapisa
Korisnik se pridružio 17. ožu 2012.
49.639.683 pregleda

Zvanični kanal dr. Zijad Ljakić@drZijadLjakic 2,36 tis. pretplatnika 765 videozapisa
Korisnik se pridružio 2. lis 2018.
224.919 pregleda

Elvedin Pezić - Oficijalni kanal@ElvedinPezic 46,8 tis. pretplatnika 3 tis. videozapisa
Korisnik se pridružio 12. ožu 2014.
13.975.967 pregleda

dr. Safet Kuduzović - Oficijalni [email protected]_kuduzovic 22,9 tis. pretplatnika 985 videozapisa
Korisnik se pridružio 27. sij 2016.
3.563.966 pregleda

Tabački Mesdžid@TabackiMesdzid 25,9 tis. pretplatnika 669 videozapisa
Korisnik se pridružio 17. ruj 2011.
6.361.552 pregleda

Izet ef. Čamdžić@izetef.camdzic 14,5 tis. pretplatnika 217 videozapisa
Korisnik se pridružio 18. ožu 2016.
3.076.334 pregleda

Evo ti malo neumoljivih cinjenica, barem sto se tice ytube: Cajlakovic ima ubjedljivo, a skoro duplo vise, pregleda nego sve petorica ostalih ispod zajedno (27.202.738) :kiss:
Čajlaković na Facebooku ima 127 hiljada pratitelja, Pezić 338 hiljada, Bugari 197 hiljada, Sead efendija Islamović 150 hiljada, a ako ćemo gledati profil efendije Zukorlića rahmetullahi te'ala alejhi, na kojem se objavljuju njegovi govori, on ima 175 hiljada pratitelja.
opet velim (dosljednost), govorimo o gledanosti ne o pretplatama ili pratiteljima jer je to velika razlika. pratilac sam raznih FB stranica a da nisam pogledao skoro nijedan video a opet pogledam mnoge videe koje ne zelim da se pretplatim na njihovu stranicu

osim toga, Cajlakovic nema fokus na FB (vec dvije godine ne postavlja tamo skoro nista) sto mu je greska jer je lakse privuci na FB gledanost barem triput nego na YTube.

kao sto je video kanal na FB nepraktican za korisnika, nije pregledan, ne moze se sortirati npr po gledanosti niti se moze naci podatak o ukupnoj gledanosti (ili mozda ja ne znam ili je komplikovano pa ni mnogi drugi ne znaju)
User avatar
canvra888
Posts: 4369
Joined: 09/07/2021 15:03

#82 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by canvra888 »

Bloo wrote: 23/08/2023 22:49
canvra888 wrote: 23/08/2023 22:39 Zapravo Ljakić i Kuduzović imaju identična ili u 98% situacija ista mišljenja kao i svjetski poznati Omar Suleiman, Mufti Menk, Yusuf Estes, Zakir Naik, itd. Dakle svjetski poznati ljud za čijim mišljenjima se povode stotine miliona muslimana.
Od svih nabrojanih, jedino Omar Suleiman se čini kao pristojno ljudsko biće koje svojim djelima poziva u islam.
Ostali - no comment.
Tako je Bloo, ti si ta koja će procijeniti ko je pristojno ljudsko biće, a ko nije :) Biće da je dužina brade mjerna jedinica.

BIRN je pokušao baciti ljagu i potvoru i na naše državljane, Aldina Kajmakovića i Harisa Hećimovića, koji su pomogli na hiljade ljudi u potrebi. Naravno, bezuspješno, samo je ostalo na običnoj potvori.

Islamofobija prožeta u svaku poru društva, tako da ne čude česti pokušaji potvora na zapadu što se tiče ovih gore spomenutih persona.
liyf
Posts: 1225
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#83 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by liyf »

AvdijaBH wrote: 23/08/2023 22:55
lavi wrote: 23/08/2023 22:22 Čajlaković na Facebooku ima 127 hiljada pratitelja, Pezić 338 hiljada, Bugari 197 hiljada, Sead efendija Islamović 150 hiljada, a ako ćemo gledati profil efendije Zukorlića rahmetullahi te'ala alejhi, na kojem se objavljuju njegovi govori, on ima 175 hiljada pratitelja.
opet velim (dosljednost), govorimo o gledanosti ne o pretplatama ili pratiteljima jer je to velika razlika. pratilac sam raznih FB stranica a da nisam pogledao skoro nijedan video a opet pogledam mnoge videe koje ne zelim da se pretplatim na njihovu stranicu

osim toga, Cajlakovic nema fokus na FB (vec dvije godine ne postavlja tamo skoro nista) sto mu je greska jer je lakse privuci na FB gledanost barem triput nego na YTube.

kao sto je video kanal na FB nepraktican za korisnika, nije pregledan, ne moze se sortirati npr po gledanosti niti se moze naci podatak o ukupnoj gledanosti (ili mozda ja ne znam ili je komplikovano pa ni mnogi drugi ne znaju)
Pa onda se isto može reći i za ove iznad, nije im fokus na YouTubeu i većinom ne snimaju dersove/predavanja/hutbe, već ih objavi neka 3. partija koja nema veze sa njima. Safet Kuduzović naprimjer objavljuje kraće videe, ne objavi cijeli ders, isto tako i šejh Pezić, šejh Islamović.
AvdijaBH
Posts: 15
Joined: 17/08/2023 14:21

#84 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by AvdijaBH »

lavi wrote: 23/08/2023 22:50
nivla wrote: 23/08/2023 22:27 kako da ti kazem mnogim je smijesan “humor” ismeta hore, ramiza zmaja, omce i njima slicnih, a meni je to samo primjer primitivizma
zalosno je i da je publika istih dobrim dijelom bas takva kao i prezenteri humora, pa i neceg sto bi trebalo biti ozbiljno
cinjenica da cajlakovic ima najvise pregleda na jutubu nije odraz kvaliteta jer kvantitet najcesce nije srazmjeran kvalitetu
cinjenica je i da na drugim platformama imas bolje, daleko bolje tumace svega sto te moze interesovati, a koji to ne prezentuju na primitivan, ali ipak dovoljno jasan i jednostavan nacin
Pa nije ni meni drago kad čujem da ga ljudi slušaju jer je primitivan, a primitivizam nema mjesto u Islamu, pogotovo kada se edukuju šire mase, nemuslimani i slično.
primitivizam je vrlo sirok pojam. reduciranje vjere na bukvalnu formu je najopasniji vid primitivizma.
AvdijaBH
Posts: 15
Joined: 17/08/2023 14:21

#85 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by AvdijaBH »

lavi wrote: 23/08/2023 22:58
AvdijaBH wrote: 23/08/2023 22:55

opet velim (dosljednost), govorimo o gledanosti ne o pretplatama ili pratiteljima jer je to velika razlika. pratilac sam raznih FB stranica a da nisam pogledao skoro nijedan video a opet pogledam mnoge videe koje ne zelim da se pretplatim na njihovu stranicu

osim toga, Cajlakovic nema fokus na FB (vec dvije godine ne postavlja tamo skoro nista) sto mu je greska jer je lakse privuci na FB gledanost barem triput nego na YTube.

kao sto je video kanal na FB nepraktican za korisnika, nije pregledan, ne moze se sortirati npr po gledanosti niti se moze naci podatak o ukupnoj gledanosti (ili mozda ja ne znam ili je komplikovano pa ni mnogi drugi ne znaju)
Pa onda se isto može reći i za ove iznad, nije im fokus na YouTubeu i većinom ne snimaju dersove/predavanja/hutbe, već ih objavi neka 3. partija koja nema veze sa njima. Safet Kuduzović naprimjer objavljuje kraće videe, ne objavi cijeli ders, isto tako i šejh Pezić, šejh Islamović.
ako samo naprijed, nemam nista protiv. opet velim, poentirao sam na gledanost, i da, veci je uspjeh u gledanosti na duzim nego na kracim videima
liyf
Posts: 1225
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#86 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by liyf »

Bloo wrote: 23/08/2023 22:49
canvra888 wrote: 23/08/2023 22:39 Zapravo Ljakić i Kuduzović imaju identična ili u 98% situacija ista mišljenja kao i svjetski poznati Omar Suleiman, Mufti Menk, Yusuf Estes, Zakir Naik, itd. Dakle svjetski poznati ljud za čijim mišljenjima se povode stotine miliona muslimana.
Od svih nabrojanih, jedino Omar Suleiman se čini kao pristojno ljudsko biće koje svojim djelima poziva u islam.
Ostali - no comment.
Kada je Aiša radiallahu anha ismijavala visinu Safije radiallahu anha, Poslanik joj je, sallallahu alejhi ve sellem rekao da je izgovorila riječi koje bi zagadile vodu mora kada bi se pomiješale sa njom.

"Vjernik ne vrijeđa druge, ne proklinje druge, nije vulgaran, i nije bestidan."
liyf
Posts: 1225
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#87 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by liyf »

@Bloo :kiss:
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#88 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by Piaty »

ljubijankic wrote: 22/08/2023 10:16
nivla wrote: 22/08/2023 10:14

sto se pezica i kuduzovica tice oni su van konkurencije kao i raja koja im postavlja onako debilna pitanja
Pa njihovo je da odgovaraju nisu oni krivi sto je narod glup i pita svakakve gluposti.
upravo tako
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#89 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by Piaty »

AvdijaBH wrote: 23/08/2023 20:15 Stagod rekli, Cajlakovic je trenutno nas ubjedljivo najgledaniji vaiz ili predavac na medijima
To nije nikakvo čudo obzirom da većina naših ljudi još uvijek ne zna ni pisati, pa tako umjesto "ne znam" pišu "neznam", umjesto "koji" pišu "koi", umjesto "nemoj" pišu "ne moj" itd.

Poraznije od toga je to, da kada dođu izbori, naši ljudi daju glas tipovima koji su još manje pismeni od njih samih.

Pa ti vidi što je taj najgledaniji ili ima najviše subscribera.

Možemo mi reći Pezić je ovakav ili onakav ali je Pezić druga dimenzija za ove klasične, bosanske ili "narodne" imame.


@nivla
Nemaš potrebu da nekom "crtaš" ono što si htio reći. Sve je potpuno jasno.
liyf
Posts: 1225
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#90 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by liyf »

AvdijaBH wrote: 23/08/2023 23:00
lavi wrote: 23/08/2023 22:50 Pa nije ni meni drago kad čujem da ga ljudi slušaju jer je primitivan, a primitivizam nema mjesto u Islamu, pogotovo kada se edukuju šire mase, nemuslimani i slično.
primitivizam je vrlo sirok pojam. reduciranje vjere na bukvalnu formu je najopasniji vid primitivizma.
Opet kažem da nisam upućen toliko o onome šta priča, ali mislim ni da pristup šejha Pezića u nekim slučajevima nije adekvatan ako se u obzir stavi da se edukuju i nemuslimani, ljudi koji su tek ušli u Islam i slično. Čajlaković je dobar lik po meni, al pristup ne valja
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66247
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#91 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by _BataZiv_0809 »

nivla wrote: 20/08/2023 23:39 ni zvake od ovakvog primitivca i varalice, a on “knjige” objavljuje
Koja seljacina, hljebe
User avatar
canvra888
Posts: 4369
Joined: 09/07/2021 15:03

#92 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by canvra888 »

lavi wrote: 23/08/2023 23:24
AvdijaBH wrote: 23/08/2023 23:00

primitivizam je vrlo sirok pojam. reduciranje vjere na bukvalnu formu je najopasniji vid primitivizma.
Opet kažem da nisam upućen toliko o onome šta priča, ali mislim ni da pristup šejha Pezića u nekim slučajevima nije adekvatan ako se u obzir stavi da se edukuju i nemuslimani, ljudi koji su tek ušli u Islam i slično. Čajlaković je dobar lik po meni, al pristup ne valja
Slažem se.

I to ne samo u slučaju nemuslimana. Uz dužno poštovanje magistru Elvedinu, ali ne mislim da je njegov pristup baš adekvatan baš uvijek. Da se ne shvatimo pogrešno, veliko dobro on čini i veliki je insan, ali nije na nivou Kuduzovića npr.
liyf
Posts: 1225
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#93 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by liyf »

canvra888 wrote: 23/08/2023 23:30
lavi wrote: 23/08/2023 23:24 Opet kažem da nisam upućen toliko o onome šta priča, ali mislim ni da pristup šejha Pezića u nekim slučajevima nije adekvatan ako se u obzir stavi da se edukuju i nemuslimani, ljudi koji su tek ušli u Islam i slično. Čajlaković je dobar lik po meni, al pristup ne valja
Slažem se.

I to ne samo u slučaju nemuslimana. Uz dužno poštovanje magistru Elvedinu, ali ne mislim da je njegov pristup baš adekvatan baš uvijek. Da se ne shvatimo pogrešno, veliko dobro on čini i veliki je insan, ali nije na nivou Kuduzovića npr.
Kuduzović je next level što se Bosne i Balkana tiče, mislim da ni šire nema nekog na takvom nivou znanja.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#94 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by TheMule »

Piaty wrote: 23/08/2023 23:19
AvdijaBH wrote: 23/08/2023 20:15 Stagod rekli, Cajlakovic je trenutno nas ubjedljivo najgledaniji vaiz ili predavac na medijima
To nije nikakvo čudo obzirom da većina naših ljudi još uvijek ne zna ni pisati, pa tako umjesto "ne znam" pišu "neznam", umjesto "koji" pišu "koi", umjesto "nemoj" pišu "ne moj" itd.

Poraznije od toga je to, da kada dođu izbori, naši ljudi daju glas tipovima koji su još manje pismeni od njih samih.

Pa ti vidi što je taj najgledaniji ili ima najviše subscribera.

Možemo mi reći Pezić je ovakav ili onakav ali je Pezić druga dimenzija za ove klasične, bosanske ili "narodne" imame.


@nivla
Nemaš potrebu da nekom "crtaš" ono što si htio reći. Sve je potpuno jasno.
Postojao je jos jedan covjek koji nije bio pismen, a bio je veliki musliman...
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#95 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by Piaty »

TheMule wrote: 23/08/2023 23:53
Piaty wrote: 23/08/2023 23:19

To nije nikakvo čudo obzirom da većina naših ljudi još uvijek ne zna ni pisati, pa tako umjesto "ne znam" pišu "neznam", umjesto "koji" pišu "koi", umjesto "nemoj" pišu "ne moj" itd.

Poraznije od toga je to, da kada dođu izbori, naši ljudi daju glas tipovima koji su još manje pismeni od njih samih.

Pa ti vidi što je taj najgledaniji ili ima najviše subscribera.

Možemo mi reći Pezić je ovakav ili onakav ali je Pezić druga dimenzija za ove klasične, bosanske ili "narodne" imame.


@nivla
Nemaš potrebu da nekom "crtaš" ono što si htio reći. Sve je potpuno jasno.
Postojao je jos jedan covjek koji nije bio pismen, a bio je veliki musliman...
Taj čovjek (ako mislimo na istoga) nije proveo u školi 13 godina pa opet ostao nepismen.
liyf
Posts: 1225
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#96 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by liyf »

_BataZiv_0809 wrote: 23/08/2023 23:28
nivla wrote: 20/08/2023 23:39 ni zvake od ovakvog primitivca i varalice, a on “knjige” objavljuje
Koja seljacina, hljebe
u džamiju došao samo knjige da proda meni se čini.
AvdijaBH
Posts: 15
Joined: 17/08/2023 14:21

#97 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by AvdijaBH »

kad smo vec kod prodaje, tesko je tu biti objektivan - jer nemamo transparentan uvid da li i ovi drugi sto su next level ili druga dimenzija drze predavanja besplatno ili uzimaju prilicno debel honorar za ulazak u dzamiju i drzanje predavanja

a osnovana sumnja postoji da ipak 99% uzimaju honorar
liyf
Posts: 1225
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#98 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by liyf »

AvdijaBH wrote: 26/08/2023 02:06 kad smo vec kod prodaje, tesko je tu biti objektivan - jer nemamo transparentan uvid da li i ovi drugi sto su next level ili druga dimenzija drze predavanja besplatno ili uzimaju prilicno debel honorar za ulazak u dzamiju i drzanje predavanja

a osnovana sumnja postoji da ipak 99% uzimaju honorar
na osnovu čega je sumnja osnovana?
AvdijaBH
Posts: 15
Joined: 17/08/2023 14:21

#99 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by AvdijaBH »

lavi wrote: 26/08/2023 06:44
AvdijaBH wrote: 26/08/2023 02:06 kad smo vec kod prodaje, tesko je tu biti objektivan - jer nemamo transparentan uvid da li i ovi drugi sto su next level ili druga dimenzija drze predavanja besplatno ili uzimaju prilicno debel honorar za ulazak u dzamiju i drzanje predavanja

a osnovana sumnja postoji da ipak 99% uzimaju honorar
na osnovu čega je sumnja osnovana?
pa sta mislis od cega zive? jel imaju transparentne prihode oporezovane i sistematizirane?

a procuje se i prica od pojedinih odborasa iz dijaspore kako neki i po 500 eur honorara traze za svoj dolazak i dva-tri predavanja u dva-tri dana

daj mi jednog predavaca koji se javno svima stavlja na raspolagaje da dodje i odrzi predavanje bez honorara? druga je stvar sto je sa nekim fin pa ponegdje nista ne uzme
cerasus
Posts: 91
Joined: 29/11/2020 20:56

#100 Re: Husejn Cajlakovic knjiga

Post by cerasus »

Sto se tice Omara Suleimana:
https://youtu.be/_OasNYZn-R8?si=lsAomUPx-6PMbvIU

Zakitili ste se hadisima o lijepom ponasanju, a oljagaste ljude. Tc, tc. Dvostruki arsini.

Hafiza Cajlakovica ljudi slusaju zbog znanja s pokricem, na te sitnice se samo cjepidlake koncentriraju, i kompleksasi.
Post Reply