Husein- kapetan Gradascevic

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#126 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Bascarsija1 »

Sultanahmed wrote: 17/04/2020 09:28
Bascarsija1 wrote: 17/04/2020 03:07
breuer wrote: 21/05/2015 10:42

Hoće se reči, bio je veći Turčin od Turaka, što se itekako vidi i dan danas. Koliko je historija ustvari živa materija iako je mnogi doživljavaju kao nešto prošlo, zaboravljeno i nebitno, a sve je samo nije to nabrojano...
Nije se borio protiv reformi. Nije bio veci turcin nego veci Bosanac. On je se borio za vecu autonomiju Bosne. Svi Bosanski narodi (I religije) su ga podrzale u tome.
Nijel ti dovoljan dokaz to sto je ustanak
objavit poslije objavljivanja reformi?
Glavni motiv ustanka bila je borba protiv reformi,poslije toga i autonomija bosne.
https://en.wikipedia.org/wiki/Husein_Gr ... Devi%C4%87
Sultanahmed
Posts: 421
Joined: 03/01/2020 12:29

#127 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Sultanahmed »

Bascarsija1 wrote: 17/04/2020 17:14
Sultanahmed wrote: 17/04/2020 09:28
Bascarsija1 wrote: 17/04/2020 03:07

Nije se borio protiv reformi. Nije bio veci turcin nego veci Bosanac. On je se borio za vecu autonomiju Bosne. Svi Bosanski narodi (I religije) su ga podrzale u tome.
Nijel ti dovoljan dokaz to sto je ustanak
objavit poslije objavljivanja reformi?
Glavni motiv ustanka bila je borba protiv reformi,poslije toga i autonomija bosne.
https://en.wikipedia.org/wiki/Husein_Gr ... Devi%C4%87
i?
Sta s tim clankom?
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#128 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by sadie_forever »

Bascarsija1 wrote: 17/04/2020 17:14
Sultanahmed wrote: 17/04/2020 09:28
Bascarsija1 wrote: 17/04/2020 03:07

Nije se borio protiv reformi. Nije bio veci turcin nego veci Bosanac. On je se borio za vecu autonomiju Bosne. Svi Bosanski narodi (I religije) su ga podrzale u tome.
Nijel ti dovoljan dokaz to sto je ustanak
objavit poslije objavljivanja reformi?
Glavni motiv ustanka bila je borba protiv reformi,poslije toga i autonomija bosne.
https://en.wikipedia.org/wiki/Husein_Gr ... Devi%C4%87
Sta s tim clankom?

btw ti i ja mozemo da promjenimo tekst u wikipediji kako mi hocemo,edituje ko hoce :P ako nisi znao :P
User avatar
Ludzak
Posts: 5474
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#129 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Ludzak »

Bošnjački mentalitet je vazda bio podanički. Zato smo se mi provlačili i kroz Austrougarsku, i kroz Osmansku vlast, i kroz NDH, SHS, Jugoslaviju, i do dan danas. Sa Huseinom su većinom Srbi bili u borbi protiv Osmanlija. Bošnjaci su izdali Huseina.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#130 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by 90minut »

Nisu ga svi izdali, al' jeste polovina i to zato što se sam kurčio ja sve sam ovo ono. :D

A bošnjački mentalitet je morao biti takav jer u suprotnom nas ne bi bilo.

Mada bilo je pobjeda i protiv turaka i austrougarske preživila se i Juga..
Za tako malobrojan narod jedan veliki uspjeh.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#131 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by sadie_forever »

90minut wrote: 17/04/2020 21:41 Nisu ga svi izdali, al' jeste polovina i to zato što se sam kurčio ja sve sam ovo ono. :D

A bošnjački mentalitet je morao biti takav jer u suprotnom nas ne bi bilo.

Mada bilo je pobjeda i protiv turaka i austrougarske preživila se i Juga..
Za tako malobrojan narod jedan veliki uspjeh.
Otprilike nista drugaciji od ostalih politicara nasih i danas,mislim da ce za 100 god i od Alije napravit mit ..ma neki su vec :D
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#132 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by 90minut »

sadie_forever wrote: 17/04/2020 21:42
90minut wrote: 17/04/2020 21:41 Nisu ga svi izdali, al' jeste polovina i to zato što se sam kurčio ja sve sam ovo ono. :D

A bošnjački mentalitet je morao biti takav jer u suprotnom nas ne bi bilo.

Mada bilo je pobjeda i protiv turaka i austrougarske preživila se i Juga..
Za tako malobrojan narod jedan veliki uspjeh.
Otprilike nista drugaciji od ostalih politicara nasih i danas,mislim da ce za 100 god i od Alije napravit mit ..ma neki su vec :D
Naravno neki su vec zamisli tek za 150 godina mitova mada ce to biti dosta teže raditi zbog vremena u kojem zivimo s tehnologijom.

Sto se tice izdajnika iz svog naroda pa jedni englezi su izdavali jedni druge kad su ratovali protiv vikinga da ne pricam o stotinu drugih samo što njih toliko ima da su se spasili kakvu smo mi šansu imali protiv ovih kakvu? :lol:
User avatar
Ludzak
Posts: 5474
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#133 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Ludzak »

90minut wrote: 17/04/2020 21:41 Nisu ga svi izdali, al' jeste polovina i to zato što se sam kurčio ja sve sam ovo ono. :D

A bošnjački mentalitet je morao biti takav jer u suprotnom nas ne bi bilo.

Mada bilo je pobjeda i protiv turaka i austrougarske preživila se i Juga..
Za tako malobrojan narod jedan veliki uspjeh.
Problem je taj što bošnjački narod nikad nije imao državnu svijest. To je najveći problem.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#134 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by 90minut »

Uvijek smo je imali i kad smo zamjenili jednu vjeru s drugom i kad nas je polovina ratovala na strani nacista druga za partizane Bosna je bila jedina država koja se voli poenta onoga što ti pricam je bošnjani - bošnjaci nikad nisu mogli imati svoju državu preslabi smo uvijek bili za to.

Jedni srbi kojih ima 2 više od nas nisu mogli imati, ne mi.

Pa jedva smo se izborili za pola države danas da nismo imali pomoci iz zraka pitanje je da li bi i pola imali.
User avatar
Ludzak
Posts: 5474
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#135 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Ludzak »

90minut wrote: 17/04/2020 22:04 Uvijek smo je imali i kad smo zamjenili jednu vjeru s drugom i kad nas je polovina ratovala na strani nacista druga za partizane Bosna je bila jedina država koja se voli poenta onoga što ti pricam je bošnjani - bošnjaci nikad nisu mogli imati svoju državu preslabi smo uvijek bili za to.

Jedni srbi kojih ima 2 više od nas nisu mogli imati, ne mi.

Pa jedva smo se izborili za pola države danas da nismo imali pomoci iz zraka pitanje je da li bi i pola imali.
Preslaba je naša državna svijest bila. Realno. Nikad nismo bili ujedinjeni za državu. Čak i za vrijeme zadnjeg rata dijelili smo se na Babine, Alijine itd. Više smo bili politički orjentisani, nego državno.

A šta su to Hrvati brojniji bili? Ali uspjeli su sebi zaganjati i NDH, i SHS
Last edited by Ludzak on 17/04/2020 22:17, edited 1 time in total.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#136 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Hajvan »

"srbi muhamedanske veroispovesti, prav za prav…”

:lol:
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#137 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by 90minut »

Ludzak wrote: 17/04/2020 22:11
90minut wrote: 17/04/2020 22:04 Uvijek smo je imali i kad smo zamjenili jednu vjeru s drugom i kad nas je polovina ratovala na strani nacista druga za partizane Bosna je bila jedina država koja se voli poenta onoga što ti pricam je bošnjani - bošnjaci nikad nisu mogli imati svoju državu preslabi smo uvijek bili za to.

Jedni srbi kojih ima 2 više od nas nisu mogli imati, ne mi.

Pa jedva smo se izborili za pola države danas da nismo imali pomoci iz zraka pitanje je da li bi i pola imali.
Preslaba je naša državna svijest bila. Realno. Nikad nismo bili ujedinjeni za državu. Čak i za vrijeme zadnjeg rata dijelili smo se na Babine, Alijine itd. Više smo bili politički orjentisani, nego državno.
Imali su i srbi i hrvati tih problema samo što su imali vece resurse.

Recimo pobjeda protiv austrougarske 1700 neke je došla u vrijeme kad su te turci napustili ostavili na milost i nemilost i izvojevana je pobjeda, al' koliko god ti pobjeđivao dzaba ti jer ovi mogu dovesti par puta novu vojsku a ti slaviš tu pobjedu kao da si ih otjerao zauvijek. :D

Bošnjaci to moraju da shvate prvobitno da nikad nisu imali šansu i da se mora gledati drugim ocima taj period, a ne da gledamo na sebe kao pičke kao što ti gledaš i govoriš da smo podanici bili što ne samo je neistina vec i bezobrazluk mada shvatam zašto imaš takvo mišljenje što sam ti vec i napisao ranije.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#138 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Kejn »

Ludzak wrote: 17/04/2020 21:24 Bošnjački mentalitet je vazda bio podanički. Zato smo se mi provlačili i kroz Austrougarsku, i kroz Osmansku vlast, i kroz NDH, SHS, Jugoslaviju, i do dan danas. Sa Huseinom su većinom Srbi bili u borbi protiv Osmanlija. Bošnjaci su izdali Huseina.
Srbi tad u Bosni nisu ni postojali
User avatar
Ludzak
Posts: 5474
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#139 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Ludzak »

Kejn wrote: 17/04/2020 22:18
Ludzak wrote: 17/04/2020 21:24 Bošnjački mentalitet je vazda bio podanički. Zato smo se mi provlačili i kroz Austrougarsku, i kroz Osmansku vlast, i kroz NDH, SHS, Jugoslaviju, i do dan danas. Sa Huseinom su većinom Srbi bili u borbi protiv Osmanlija. Bošnjaci su izdali Huseina.
Srbi tad u Bosni nisu ni postojali
Postojali Bošnjaci. OK. Zašto nismo uspjeli zaganjati državu. Nismo bili ujedinjeni. Ili?
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#140 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by 90minut »

Kejn wrote: 17/04/2020 22:18
Ludzak wrote: 17/04/2020 21:24 Bošnjački mentalitet je vazda bio podanički. Zato smo se mi provlačili i kroz Austrougarsku, i kroz Osmansku vlast, i kroz NDH, SHS, Jugoslaviju, i do dan danas. Sa Huseinom su većinom Srbi bili u borbi protiv Osmanlija. Bošnjaci su izdali Huseina.
Srbi tad u Bosni nisu ni postojali
Postoji zapis da je bila uz bošnjake i srpska raja.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#141 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by 90minut »

Ludzak wrote: 17/04/2020 22:20
Kejn wrote: 17/04/2020 22:18
Ludzak wrote: 17/04/2020 21:24 Bošnjački mentalitet je vazda bio podanički. Zato smo se mi provlačili i kroz Austrougarsku, i kroz Osmansku vlast, i kroz NDH, SHS, Jugoslaviju, i do dan danas. Sa Huseinom su većinom Srbi bili u borbi protiv Osmanlija. Bošnjaci su izdali Huseina.
Srbi tad u Bosni nisu ni postojali
Postojali Bošnjaci. OK. Zašto nismo uspjeli zaganjati državu. Nismo bili ujedinjeni. Ili?
Nisi imao snage.
User avatar
Ludzak
Posts: 5474
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#142 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Ludzak »

90minut wrote: 17/04/2020 22:21
Ludzak wrote: 17/04/2020 22:20
Kejn wrote: 17/04/2020 22:18

Srbi tad u Bosni nisu ni postojali
Postojali Bošnjaci. OK. Zašto nismo uspjeli zaganjati državu. Nismo bili ujedinjeni. Ili?
Nisi imao snage.
U jedinstvu je snaga. Znači nisi bio ujedinjen zato nisi imao snage. :D
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#143 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by 90minut »

I da smo bili ujedinjeni i kompaktni vojno opet bi bili porazeni mi smo isprdak u odnosu na turke.

Srbi su bili u istom tom Osmanskom Carstvu nekih 350 godina kakve si šanse ti imao za bilo šta?
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#144 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by bingov buraz »

Ludzak wrote: 17/04/2020 21:53
90minut wrote: 17/04/2020 21:41 Nisu ga svi izdali, al' jeste polovina i to zato što se sam kurčio ja sve sam ovo ono. :D

A bošnjački mentalitet je morao biti takav jer u suprotnom nas ne bi bilo.

Mada bilo je pobjeda i protiv turaka i austrougarske preživila se i Juga..
Za tako malobrojan narod jedan veliki uspjeh.
Problem je taj što bošnjački narod nikad nije imao državnu svijest. To je najveći problem.
Poslije elitocida Mihajla Latasa i nije je imao ko razvijati.
Prije toga naravno da je imao.
Sultanahmed
Posts: 421
Joined: 03/01/2020 12:29

#145 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Sultanahmed »

90minut wrote: 17/04/2020 22:28 I da smo bili ujedinjeni i kompaktni vojno opet bi bili porazeni mi smo isprdak u odnosu na turke.

Srbi su bili u istom tom Osmanskom Carstvu nekih 350 godina kakve si šanse ti imao za bilo šta?
Srbi su izasli iz osmanskog carstva kad i mi
džakailibu
Posts: 615
Joined: 08/05/2013 11:37

#146 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by džakailibu »

ovo je najludja tema na forumu u ovom trenutku.
User avatar
Tegla ajvara
Posts: 192
Joined: 30/03/2014 23:18

#147 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Tegla ajvara »

Jedini razlog zašto su Srbi dobili svoju državu, a kasnije i Hrvati svoju jeste što su imali iza sebe veliku silu koja će ih podržavati u svojim aspiracijama. Nama bi to mogla biti Turska birvaktile, ali problem je bio što su oni nama vladali, a u vakat kad su se Srbi borili za svoju državu imali su nikad jaču Rusiju koja je svako malo ulazila u rat sa Osmanlijama i svaki put bi ih pobijedila, što je Srbima bila jedna velika historijska olakšica. Šta bi bilo kad bi bilo, da je Bosna bila pod nekim drugim, a neka se velika sila zauzimala za nju, što bi rekli, životom. Jedan fun fact za kraj, po San Stefanskom ugovoru koji je bio prethodnica Berlinskom kongresu, Rusija se u svom pobjedničkom mirovnom ugovoru zalagala da Bosna dobije autonomiju u Osmanskom carstvu, mada nije to bilo sigurno jer su voljeli slavenske muslimane, već da bi nas Srbija lakše pripojila sebi, al eto.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#148 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by 90minut »

Tegla ajvara wrote: 18/04/2020 00:03 Jedini razlog zašto su Srbi dobili svoju državu, a kasnije i Hrvati svoju jeste što su imali iza sebe veliku silu koja će ih podržavati u svojim aspiracijama. Nama bi to mogla biti Turska birvaktile, ali problem je bio što su oni nama vladali, a u vakat kad su se Srbi borili za svoju državu imali su nikad jaču Rusiju koja je svako malo ulazila u rat sa Osmanlijama i svaki put bi ih pobijedila, što je Srbima bila jedna velika historijska olakšica. Šta bi bilo kad bi bilo, da je Bosna bila pod nekim drugim, a neka se velika sila zauzimala za nju, što bi rekli, životom. Jedan fun fact za kraj, po San Stefanskom ugovoru koji je bio prethodnica Berlinskom kongresu, Rusija se u svom pobjedničkom mirovnom ugovoru zalagala da Bosna dobije autonomiju u Osmanskom carstvu, mada nije to bilo sigurno jer su voljeli slavenske muslimane, već da bi nas Srbija lakše pripojila sebi, al eto.
Vrlo jasne stvari, a kao takvi koji su imali ruse iza sebe opet su bili pod osmanskom čizmom dakle kakve smo mi šanse imali..

Šta kaze došla vojska Omera od 8 hiljada ljudi i sve na kolac kakvi ba mi i vojska.
User avatar
Tegla ajvara
Posts: 192
Joined: 30/03/2014 23:18

#149 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Tegla ajvara »

90minut wrote: 18/04/2020 00:26
Tegla ajvara wrote: 18/04/2020 00:03 Jedini razlog zašto su Srbi dobili svoju državu, a kasnije i Hrvati svoju jeste što su imali iza sebe veliku silu koja će ih podržavati u svojim aspiracijama. Nama bi to mogla biti Turska birvaktile, ali problem je bio što su oni nama vladali, a u vakat kad su se Srbi borili za svoju državu imali su nikad jaču Rusiju koja je svako malo ulazila u rat sa Osmanlijama i svaki put bi ih pobijedila, što je Srbima bila jedna velika historijska olakšica. Šta bi bilo kad bi bilo, da je Bosna bila pod nekim drugim, a neka se velika sila zauzimala za nju, što bi rekli, životom. Jedan fun fact za kraj, po San Stefanskom ugovoru koji je bio prethodnica Berlinskom kongresu, Rusija se u svom pobjedničkom mirovnom ugovoru zalagala da Bosna dobije autonomiju u Osmanskom carstvu, mada nije to bilo sigurno jer su voljeli slavenske muslimane, već da bi nas Srbija lakše pripojila sebi, al eto.
Vrlo jasne stvari, a kao takvi koji su imali ruse iza sebe opet su bili pod osmanskom čizmom dakle kakve smo mi šanse imali..

Šta kaze došla vojska Omera od 8 hiljada ljudi i sve na kolac kakvi ba mi i vojska.
Pa dobro, nije baš tako bilo. Da se digla vojska ko u vrijeme Huseina kapetana, ne bi bio problem pobijediti Omer pašu, ali nije se vojska dizala, već su sami begovi išli, i to je razlog što su pobijeni. Naša naivnost, koja se proteže do dana današnjeg bila je i tada prisutna.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#150 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by 90minut »

Dobro nisu znali ljudi da imaju novokomponovanu poturicu Omera na djelu koji je jedva cekao da im glave otkine u to je vrijeme bilo normala kad dobiješ poziv.

Nismo sami mi naivni cijelom svijetu su se kidale glave na taj nacin.
Post Reply