Husein- kapetan Gradascevic

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#101 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Hajvan »

ovo je ono- sevdalinka je i srpska i hrvatska..stecak je i srpski i hrvatski, jezik je srpski oli hrvatski , sprskohrvatki.. a bosni qurac, otprilike :lol:
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#102 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Kejn »

Hajvan wrote: 16/04/2020 21:42 ovo je ono- sevdalinka je i srpska i hrvatska..stecak je i srpski i hrvatski, jezik je srpski oli hrvatski , sprskohrvatki.. a bosni qurac, otprilike :lol:
Pa to je to. Čudi me da ćutuk nije izvalio i da se skupa išlo na džumu, može biti da je i Islam i hrvatski i srpski. Il namjerno ovo radi ili je korisni idiot, pošto znam kakve se lavovske borbe trenutno vode na engleskim forumima da se dokaže da je Sevdalinka srpska i hrvatska pjesma, a da su muslimani u Bosni samo vjerska nakupina koja ništa svoje nema.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#103 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Hajvan »

ma nek pushe qurac


sevdalinka je bosanska
jezik koji su iz grupe juznoslovenskih jezika izabrali za svoj oficijelni je bosanski.. to sto ga zovu kaoga zovu- nek pushe qurac

pun mi ih vishe qurac.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#104 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by 90minut »

I vi se bavite raznoraznim debilima po eng stranicama baš niste normalni pa to dolazi od istih ljudi koji kazu da je rijec bosnjak nastala u Holiday Innu 92.

Neobrazovani debili velika vecina.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#105 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by zrakomlat »

Kejn wrote: 16/04/2020 22:11
Hajvan wrote: 16/04/2020 21:42 ovo je ono- sevdalinka je i srpska i hrvatska..stecak je i srpski i hrvatski, jezik je srpski oli hrvatski , sprskohrvatki.. a bosni qurac, otprilike :lol:
Pa to je to. Čudi me da ćutuk nije izvalio i da se skupa išlo na džumu, može biti da je i Islam i hrvatski i srpski. Il namjerno ovo radi ili je korisni idiot, pošto znam kakve se lavovske borbe trenutno vode na engleskim forumima da se dokaže da je Sevdalinka srpska i hrvatska pjesma, a da su muslimani u Bosni samo vjerska nakupina koja ništa svoje nema.
Na te forume samo treba linkovati gange i slične srpska i hrvatske tradicionalna kreveljenja desetak baba ili đedova u horu, pa nek vide englezi šta je muzika :D
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2824
Joined: 14/01/2019 04:56

#106 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Porodice Foht »

Tuzno da je s prof.Muhamed Bego Gradascevicem iz Gradacca prije 4-5 godina umro i posljednji direktni muski potomak loze Husein bega jer mu je sin poginuo od granate kao civil tokom rata! :|
džakailibu
Posts: 615
Joined: 08/05/2013 11:37

#107 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by džakailibu »

vidim da ste ekipa likova pa da malo razjasnimo. da li je sevdalinka bosanska ili bosnjacka je velika razlika pa se prvo dogovorite oko toga pa da raspravimo dalje. sevdalinka nije srpska ni hrvatska to je sigurno jer kada su je svi pjevali po bosanskim gradovima hrvata ili srba nije bilo. drugacije su se ljudi kolektivno raspoznavali ukljucujem tu i bosnjake. i drugo kada pravite priglupe sale na gange gusle i sl da malo protabirite (evo ga bosnjacki sleng) ko je i sta je radio avdo medjedovic ili malo da se raspitate o guslarima sa podvelezja.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#108 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by 90minut »

Porodice Foht wrote: 16/04/2020 22:49 Tuzno da je s prof.Muhamed Bego Gradascevicem iz Gradacca prije 4-5 godina umro i posljednji direktni muski potomak loze Husein bega jer mu je sin poginuo od granate kao civil tokom rata! :|
Baš simbolicno nekako koliko god tuzna smrt bila da se tako završi.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#109 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by zrakomlat »

džakailibu wrote: 16/04/2020 22:52 vidim da ste ekipa likova pa da malo razjasnimo. da li je sevdalinka bosanska ili bosnjacka je velika razlika pa se prvo dogovorite oko toga pa da raspravimo dalje. sevdalinka nije srpska ni hrvatska to je sigurno jer kada su je svi pjevali po bosanskim gradovima hrvata ili srba nije bilo. drugacije su se ljudi kolektivno raspoznavali ukljucujem tu i bosnjake. i drugo kada pravite priglupe sale na gange gusle i sl da malo protabirite (evo ga bosnjacki sleng) ko je i sta je radio avdo medjedovic ili malo da se raspitate o guslarima sa podvelezja.
Svaka čast Avdi ali nešto nemam želju da poslušam Ženidbu Smailagić Meha, makar ne do kraja. Niti bilo kakvo muzičko ostvarenje te vrste.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4379
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#110 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Pandakonda »

Ako će se već cjepidlačit, sevdalinka je na kraju krajeva više Jevrejska - Sefardska, koja se uklopila u Bosanski identitet i nažalost na kraju se više "primio" za muslimane nego katolike i pravoslavce koji kako su se priklonili drugim etno nacionalnim pokretima, tako se i priklonili toj kulturi i sve više napuštali Bosanstvo.

Za Huseina je dovoljno reći da se borio za autonomiju a ne nezavisnost, i da mu je na barjaku bila mjesec i zvijezda a ne ljiljani.
User avatar
Vela666
Posts: 487
Joined: 06/04/2020 11:55

#111 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Vela666 »

džakailibu wrote: 16/04/2020 22:52 vidim da ste ekipa likova pa da malo razjasnimo. da li je sevdalinka bosanska ili bosnjacka je velika razlika pa se prvo dogovorite oko toga pa da raspravimo dalje. sevdalinka nije srpska ni hrvatska to je sigurno jer kada su je svi pjevali po bosanskim gradovima hrvata ili srba nije bilo. drugacije su se ljudi kolektivno raspoznavali ukljucujem tu i bosnjake. i drugo kada pravite priglupe sale na gange gusle i sl da malo protabirite (evo ga bosnjacki sleng) ko je i sta je radio avdo medjedovic ili malo da se raspitate o guslarima sa podvelezja.
sevdalinka je Bože Vreće, šo
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#112 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Bascarsija1 »

Porodice Foht wrote: 16/04/2020 22:49 Tuzno da je s prof.Muhamed Bego Gradascevicem iz Gradacca prije 4-5 godina umro i posljednji direktni muski potomak loze Husein bega jer mu je sin poginuo od granate kao civil tokom rata! :|
Ja bi volio da mi neko kaze jesuli I ovi direktni potomci (svi su braca I preminuli su ali dvojica imaju sinove).
Riza Gradascevic (Pula) - Nema Muskih Potomaka
Bakir Gradascevic (Zagreb) - Jedan Muski potomak
Nusret Gradascevic (Sarajevo) - Jedan Muski potomak
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#113 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Bascarsija1 »

sadie_forever wrote: 16/04/2020 20:41
Škobo Habu wrote: 16/04/2020 20:36
sadie_forever wrote: 16/04/2020 20:17
a zasto je Husein kapetan otisao u Istanbul kad je mogao ostati u Bosni ili pak ici u Bec?
Kakav Stambol?

Nakon sloma bosanske autonomije, našao je utočište preko Save, kod Ugara, zajedno sa svojom svitom i vrijednostima koje je ponio.
zasto je umro u istanbulu? zasto je dosao u stambol in the first place
Bio je bio potucen u Bosni i bilo mu je zabranjeno da se vrati u Bosnu. Nije imao bas veliku slobodu kretanja posto je vjerovatno jos bio smatran relativno opasan. Bila mu je ponudjena neka visa pozicija u turskoj vojsci koju je on odbio.
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#114 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Bascarsija1 »

breuer wrote: 21/05/2015 10:42
Drinski wrote:Husein se borio protiv reformi, a ne protiv turaka.
Hoće se reči, bio je veći Turčin od Turaka, što se itekako vidi i dan danas. Koliko je historija ustvari živa materija iako je mnogi doživljavaju kao nešto prošlo, zaboravljeno i nebitno, a sve je samo nije to nabrojano...
Nije se borio protiv reformi. Nije bio veci turcin nego veci Bosanac. On je se borio za vecu autonomiju Bosne. Svi Bosanski narodi (I religije) su ga podrzale u tome.
Škobo Habu
Posts: 9013
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#115 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Škobo Habu »

Kejn wrote: 16/04/2020 20:39 Bošnjaci i Turci su uvijek bili u zategnutim odnosima, pogotovo nakon Tanzimata. Ova novotkrivena turokofilija kod Bošnjaka je novijeg vremena.
Ti kao pristalica novokomponovane bošnjačke ideologije bi trebao znati da to nije sitina.

Neposlušnost spram centralne vlasti počinje nakon boja pod Banja Lukom.
Tada započinje razdor između centralne vlasti i bosanske vlastele.

Nadam se i da znaš zbog čega?
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#116 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Kejn »

Škobo Habu wrote: 17/04/2020 08:10
Kejn wrote: 16/04/2020 20:39 Bošnjaci i Turci su uvijek bili u zategnutim odnosima, pogotovo nakon Tanzimata. Ova novotkrivena turokofilija kod Bošnjaka je novijeg vremena.
Ti kao pristalica novokomponovane bošnjačke ideologije bi trebao znati da to nije sitina.

Neposlušnost spram centralne vlasti počinje nakon boja pod Banja Lukom.
Tada započinje razdor između centralne vlasti i bosanske vlastele.

Nadam se i da znaš zbog čega?
Znam bolje od tebe jer sam među prvim na ovom forumu citirao ikakve dokumente iz Osmanskog perioda, dok ti i otali nisu ni znali za jedan Ljetopis Mula Mustafe Bašeskije ili Putopis Mažuranića, gdje se jasno vidi zategnut odnos između Bošnjaka i Turaka. Za razliku od tebe, ja sam aktivan na engleskim forumima gdje dokazujem postojanje Bošnjaka kao zasebnog etnikuma, te se za razliku od tebe ne trošim u međubalijskim forumskim prepucavanjima i kupleraju.

Moja novokomponovana ideologija ti je vratila narodno ime.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#117 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Kejn »

Pandakonda wrote: 17/04/2020 02:14 Ako će se već cjepidlačit, sevdalinka je na kraju krajeva više Jevrejska - Sefardska, koja se uklopila u Bosanski identitet i nažalost na kraju se više "primio" za muslimane nego katolike i pravoslavce koji kako su se priklonili drugim etno nacionalnim pokretima, tako se i priklonili toj kulturi i sve više napuštali Bosanstvo.

Za Huseina je dovoljno reći da se borio za autonomiju a ne nezavisnost, i da mu je na barjaku bila mjesec i zvijezda a ne ljiljani.
Sevdalinka je tipična bošnjačka muslimanska kulturna tekovina. Ovdje je svjetska literatura izričito jasna.

https://books.google.ba/books?id=93qZer ... &q&f=false
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#118 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Kejn »

Kejn wrote: 17/04/2020 09:20
Pandakonda wrote: 17/04/2020 02:14 Ako će se već cjepidlačit, sevdalinka je na kraju krajeva više Jevrejska - Sefardska, koja se uklopila u Bosanski identitet i nažalost na kraju se više "primio" za muslimane nego katolike i pravoslavce koji kako su se priklonili drugim etno nacionalnim pokretima, tako se i priklonili toj kulturi i sve više napuštali Bosanstvo.

Za Huseina je dovoljno reći da se borio za autonomiju a ne nezavisnost, i da mu je na barjaku bila mjesec i zvijezda a ne ljiljani.
Sevdalinka je tipična bošnjačka muslimanska kulturna tekovina. Ovdje je svjetska literatura izričito jasna.

https://books.google.ba/books?id=93qZer ... &q&f=false
I zahtjevi Gradščevića su bili isti kao i zahtjevi Karađorđa. Također, zašto misliš da je zastava sa polumjesecom manje "državna" od zastave sa ljiljanima, i na kraju zašto bi Gradaščević uopšte stavio ljiljane? Ljiljani su neo-simbol bosanske državnosti koji su izronili iz naftalina nakon 500 godina. Zastava bosanskih ustanika 1878 godine je također bio polumjesec i zvijezda, a tada je Bosna bila 3 mjeseca de facto nezavisna.
Sultanahmed
Posts: 421
Joined: 03/01/2020 12:29

#119 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Sultanahmed »

Bascarsija1 wrote: 17/04/2020 03:02
sadie_forever wrote: 16/04/2020 20:41
Škobo Habu wrote: 16/04/2020 20:36

Kakav Stambol?

Nakon sloma bosanske autonomije, našao je utočište preko Save, kod Ugara, zajedno sa svojom svitom i vrijednostima koje je ponio.
zasto je umro u istanbulu? zasto je dosao u stambol in the first place
Bio je bio potucen u Bosni i bilo mu je zabranjeno da se vrati u Bosnu. Nije imao bas veliku slobodu kretanja posto je vjerovatno jos bio smatran relativno opasan. Bila mu je ponudjena neka visa pozicija u turskoj vojsci koju je on odbio.
Koja visa pozicija mu je bila "ponuđena" koju je on odbio?
Mislim da se tu radi o narodnoj izmisljotini
Sultanahmed
Posts: 421
Joined: 03/01/2020 12:29

#120 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Sultanahmed »

Bascarsija1 wrote: 17/04/2020 03:07
breuer wrote: 21/05/2015 10:42
Drinski wrote:Husein se borio protiv reformi, a ne protiv turaka.
Hoće se reči, bio je veći Turčin od Turaka, što se itekako vidi i dan danas. Koliko je historija ustvari živa materija iako je mnogi doživljavaju kao nešto prošlo, zaboravljeno i nebitno, a sve je samo nije to nabrojano...
Nije se borio protiv reformi. Nije bio veci turcin nego veci Bosanac. On je se borio za vecu autonomiju Bosne. Svi Bosanski narodi (I religije) su ga podrzale u tome.
Nijel ti dovoljan dokaz to sto je ustanak
objavit poslije objavljivanja reformi?
Glavni motiv ustanka bila je borba protiv reformi,poslije toga i autonomija bosne.
Škobo Habu
Posts: 9013
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#121 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Škobo Habu »

Kejn wrote: 17/04/2020 09:13

Znam bolje od tebe jer sam među prvim na ovom forumu citirao ikakve dokumente iz Osmanskog perioda, dok ti i otali nisu ni znali za jedan Ljetopis Mula Mustafe Bašeskije ili Putopis Mažuranića, gdje se jasno vidi zategnut odnos između Bošnjaka i Turaka. Za razliku od tebe, ja sam aktivan na engleskim forumima gdje dokazujem postojanje Bošnjaka kao zasebnog etnikuma, te se za razliku od tebe ne trošim u međubalijskim forumskim prepucavanjima i kupleraju.

Moja novokomponovana ideologija ti je vratila narodno ime.
Wow! Engleskim, veliš? Golemo.

Ako znaš zašto spominješ Tanzimat?

Iz 19. stoljeća postoji dosta dokumenata i putopisa koji svjedoče o tadašnjim prilikama.
No, nemoj mi samo poturati tezu o kakvom neposmenom bosanskom muslimanu koji je u ta doba bio svjestan "nacije", jer takvih nije bilo.

Ono oko čega bi se mogao složiti, vezano za autonomaški pokret, jeste da je tu bilo prostora da se od njega načini nacionalni pokret, no nije - bio je to čisto pokušaj bosanskih feudalaca da brane vlastite privilegije.
Tadašnji ustroj Osmanskog carstva je čisto vojničko - feudalni, bosanski ajani su u vrijeme ratova bili vojni zapovjednici, a u miru zakonodavna vlast.
Prijedlogom reformi, odnosno Tanzimatom, izgubili bi brojne privilegije, baš kao što su izgubili posjede u Srbiji.

Tačnije - prekodrinske nahije, koje su jedne od razloga "autonomaške" pobune protiv sultana.

Mislim da je tema do sada prežvakana sto puta.
Last edited by Škobo Habu on 17/04/2020 10:35, edited 1 time in total.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2824
Joined: 14/01/2019 04:56

#122 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Porodice Foht »

Bascarsija1 wrote: 17/04/2020 02:57
Porodice Foht wrote: 16/04/2020 22:49 Tuzno da je s prof.Muhamed Bego Gradascevicem iz Gradacca prije 4-5 godina umro i posljednji direktni muski potomak loze Husein bega jer mu je sin poginuo od granate kao civil tokom rata! :|
Ja bi volio da mi neko kaze jesuli I ovi direktni potomci (svi su braca I preminuli su ali dvojica imaju sinove).
Riza Gradascevic (Pula) - Nema Muskih Potomaka
Bakir Gradascevic (Zagreb) - Jedan Muski potomak
Nusret Gradascevic (Sarajevo) - Jedan Muski potomak
Citao sam o progonu “posljednjih Gradascevica iz Janje 1994 g”, sto ce reci da ima i drugih loza van Gradacca. Znam isto prezime i u Sarajevu. R.Muhamed Bego po prici ozbiljnih ljudi je posljednji muski potomak loze slavnog bega iz prve polovice 19 stoljeca.
Škobo Habu
Posts: 9013
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#123 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Škobo Habu »

Bascarsija1 wrote: 17/04/2020 03:07
Nije se borio protiv reformi. Nije bio veci turcin nego veci Bosanac. On je se borio za vecu autonomiju Bosne. Svi Bosanski narodi (I religije) su ga podrzale u tome.
Ti ne barataš ni osnovnim pojmovima o bosanskoj autonomiji. To je tako očigledno.

Znaš li barem spisak zahtjeva koji je dostavljen Porti?
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#124 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Hajvan »

Pandakonda wrote: 17/04/2020 02:14 Ako će se već cjepidlačit, sevdalinka je na kraju krajeva više Jevrejska - Sefardska, koja se uklopila u Bosanski identitet i nažalost na kraju se više "primio" za muslimane nego katolike i pravoslavce koji kako su se priklonili drugim etno nacionalnim pokretima, tako se i priklonili toj kulturi i sve više napuštali Bosanstvo.

Za Huseina je dovoljno reći da se borio za autonomiju a ne nezavisnost, i da mu je na barjaku bila mjesec i zvijezda a ne ljiljani.
na isti nacin na koji su fado i flamenko sefardski…

ili su ipak portugalski i spanski...
ampak maurski (jope se vrati na merske muslEmane), a sefardi raznijeli sjeme

:lol:
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#125 Re: Husein- kapetan Gradascevic

Post by Bascarsija1 »

Porodice Foht wrote: 17/04/2020 10:25
Bascarsija1 wrote: 17/04/2020 02:57
Porodice Foht wrote: 16/04/2020 22:49 Tuzno da je s prof.Muhamed Bego Gradascevicem iz Gradacca prije 4-5 godina umro i posljednji direktni muski potomak loze Husein bega jer mu je sin poginuo od granate kao civil tokom rata! :|
Ja bi volio da mi neko kaze jesuli I ovi direktni potomci (svi su braca I preminuli su ali dvojica imaju sinove).
Riza Gradascevic (Pula) - Nema Muskih Potomaka
Bakir Gradascevic (Zagreb) - Jedan Muski potomak
Nusret Gradascevic (Sarajevo) - Jedan Muski potomak
Citao sam o progonu “posljednjih Gradascevica iz Janje 1994 g”, sto ce reci da ima i drugih loza van Gradacca. Znam isto prezime i u Sarajevu. R.Muhamed Bego po prici ozbiljnih ljudi je posljednji muski potomak loze slavnog bega iz prve polovice 19 stoljeca.
Ovi su 100% is Gradacca. Potomci Hajribaga Gradascevica i Emine Gradascevic rodjene Firdus. Raspitat cu se pa javit.
Post Reply