Humanitarne akcije, novci?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Colonel

#1 Humanitarne akcije, novci?

Post by Colonel » 27/12/2011 16:39

Svjedoci smo danas da sve vise ljudi traze novac od naroda i ostalih ljudi kako bi izvrsili prijeko potrebne operacije, transplantacije i sl. I nas narod kakav i jest generalno dobronamjeran i voljan pomoci taj novac i uplacuje kako bi zaradili dobro djelo sevap.
A znamo isto da i u toku skupljanja novaca pacijenti umiru, ili nekako taj novac ostane neiskoristen?
E sad mene zanima sta bude s tim neiskoristenim novcem koji narod donira? Da li taj novac zadrzava porodica, ili se prosljedjuje nekom drugom bolesnom kome je potreban novac? Ili je to stvar volje porodice?
Treba li zakonom regulisati da neiskoristeni novac proslijedi se nekom drugom kome je prijeko potreban?
Vasa znanja, saznanja, iskustva i prijedlozi?

Colonel

#2 Re: Humanitarne akcije, novci?

Post by Colonel » 27/12/2011 16:54

Na ovo razmisljanje me potaknula situacija jednog covjeka cijem je sinu bila prijeko potrebna transplantacija, skupljao se novac, skupilo se dosta ali ne i dovoljno tako da je dijete umrlo. E on je te novce potrosio kupnjom automobila.
Je li moralna obaveza pomoci drugom dijetu ako se vlastito dijete nije moglo spasiti?

despina

#3 Re: Humanitarne akcije, novci?

Post by despina » 27/12/2011 17:28

hm, i ja sam se to često pitala. ako je taj čovjek stvarno kupio automobil..... :roll: njemu na dušu, šta drugo reći.
valjda ga je lično iskustvo trebalo opametiti... zna i sam kako je teško doći do novca i proživljavati agoniju kada ga nemaš, a život djeteta ovisi o tome.
moralno bi bilo da ga je donirao nekome kome zaista treba.... a kupiti sebi auto, nekako mi dođe kao da je zaradio na smrti svog djeteta, baš bolesno :-?

talić

#4 Re: Humanitarne akcije, novci?

Post by talić » 27/12/2011 17:43

Uz dužno poštovanje bolesnih i želju za njihovim ozdravljenjem mislim da je vrijeme da se prestane sa skupljanjem novca i da se to sistemski rješi. Ako prije par dana kažu da su u Tuzli uradili 50 transplatacija koštane srži ne razumijem zašto se ide van BiH. Ako je potrebno da skupimo deset miliona za opremu skupit ćemo i da to rješimo jednom za svagda. Mislim da je ovo maltretiranje naroda da uz sve crne političke i ekonomske vjesti mora znati za svakog bolesnog u BiH.

bull21

#5 Re: Humanitarne akcije, novci?

Post by bull21 » 27/12/2011 17:50

talić wrote:Uz dužno poštovanje bolesnih i želju za njihovim ozdravljenjem mislim da je vrijeme da se prestane sa skupljanjem novca i da se to sistemski rješi. Ako prije par dana kažu da su u Tuzli uradili 50 transplatacija koštane srži ne razumijem zašto se ide van BiH. Ako je potrebno da skupimo deset miliona za opremu skupit ćemo i da to rješimo jednom za svagda. Mislim da je ovo maltretiranje naroda da uz sve crne političke i ekonomske vjesti mora znati za svakog bolesnog u BiH.
E sad se stavi u njihovu obuću. Dijete ti umire, država ti ne da ni penziju a nisi ni u stanju da radiš. Kome češ se obratiti ako ne drugom čovjeku? Niko te ne tjera da daješ, niti te ko tjera da čitaš i gledaš to, brate mili ako ti smeta, okreni kanal ili stranicu i riješio si problem. Nekad mi dođe, popnu mi se na vrh glave više sa moljakanjem, a nekad mi dođe, dao bih im i kuću i imanje samo da im bolje bude.
@postavljač teme: sve to treba zakonski regulisati, ako osoba kojoj se skupljalo umre u međuvremenu, naredna osoba na 'listi' tih najugroženijih/bolesnijih/štaveć treba dobiti novac (kao sa organima). Uostalom nije mi jasno po kojem to pravu se skuplja novac i daje u ruke ocu/materi/dedi/nani i ostalima. Račun se otvori i skupi se, kad se skupi, pare direktno na račun bolnice/klinike i riješiš problem. Porodica neće doći u dodir sa novcem i samim time neće doći u iskušenje da ga potroši.

Mr.Penguin

#6 Re: Humanitarne akcije, novci?

Post by Mr.Penguin » 27/12/2011 17:58

Colonel wrote:Na ovo razmisljanje me potaknula situacija jednog covjeka cijem je sinu bila prijeko potrebna transplantacija, skupljao se novac, skupilo se dosta ali ne i dovoljno tako da je dijete umrlo. E on je te novce potrosio kupnjom automobila.
Je li moralna obaveza pomoci drugom dijetu ako se vlastito dijete nije moglo spasiti?
Razmisljao sam o istom prije nekoliko dana, znam samo za jedan slucaj kad su roditelji proslijedili novac za istu bolest prvom na listi.

Za ostale uglavnom su to siromasni ljudi koji zadrze novac jer ne znaju kad ce im opet ova prilika doci.

A za ove sto uzimaju auto nemam nista lijepo za reci.

talić

#7 Re: Humanitarne akcije, novci?

Post by talić » 27/12/2011 17:59

bull21 wrote:
talić wrote:Uz dužno poštovanje bolesnih i želju za njihovim ozdravljenjem mislim da je vrijeme da se prestane sa skupljanjem novca i da se to sistemski rješi. Ako prije par dana kažu da su u Tuzli uradili 50 transplatacija koštane srži ne razumijem zašto se ide van BiH. Ako je potrebno da skupimo deset miliona za opremu skupit ćemo i da to rješimo jednom za svagda. Mislim da je ovo maltretiranje naroda da uz sve crne političke i ekonomske vjesti mora znati za svakog bolesnog u BiH.
E sad se stavi u njihovu obuću. Dijete ti umire, država ti ne da ni penziju a nisi ni u stanju da radiš. Kome češ se obratiti ako ne drugom čovjeku? Niko te ne tjera da daješ, niti te ko tjera da čitaš i gledaš to, brate mili ako ti smeta, okreni kanal ili stranicu i riješio si problem. Nekad mi dođe, popnu mi se na vrh glave više sa moljakanjem, a nekad mi dođe, dao bih im i kuću i imanje samo da im bolje bude.
@postavljač teme: sve to treba zakonski regulisati, ako osoba kojoj se skupljalo umre u međuvremenu, naredna osoba na 'listi' tih najugroženijih/bolesnijih/štaveć treba dobiti novac (kao sa organima). Uostalom nije mi jasno po kojem to pravu se skuplja novac i daje u ruke ocu/materi/dedi/nani i ostalima. Račun se otvori i skupi se, kad se skupi, pare direktno na račun bolnice/klinike i riješiš problem. Porodica neće doći u dodir sa novcem i samim time neće doći u iskušenje da ga potroši.
lijepo kažem voljan sam dati ali za sistemsko rješenje. Znam da je ljudima teško ali uvjek se umiralo od bolesti i uvjek će se umirati. Nije sve izlječivo i ne može se svako spasiti. Ne skuplja se više samo novac za liječenje nego i za stotine socijalno ugroženih. Što se više skuplja sve se više javlja ljudi koji imaju potrebu. Otvoriš novine traži se novac za ovog, upališ TV traži se novac za onog,....... mislim da je to već preagresivno.

despina

#8 Re: Humanitarne akcije, novci?

Post by despina » 27/12/2011 18:02

Mr.Penguin wrote:
Za ostale uglavnom su to siromasni ljudi koji zadrze novac jer ne znaju kad ce im opet ova prilika doci.

ovo baš grozno zvuči, kao neki biznis sa teško bolesnom djecom.

Mr.Penguin

#9 Re: Humanitarne akcije, novci?

Post by Mr.Penguin » 27/12/2011 18:04

despina wrote:
Mr.Penguin wrote:

Pa tako je, nemaju posla, slaba primanja...

Mr.Penguin

#10 Re: Humanitarne akcije, novci?

Post by Mr.Penguin » 27/12/2011 18:22

Novac koji ide za "Ispuni mi zelju" smatram da se mogao bolje potrositi, sve ovo do sad je propadanje novca i nista nisu uradili, jedino su im kupili vrijeme a te porodice ce opet doci u istu situaciju poslije nekoliko mjeseci od emisije. Najbolje sto "Ispuni mi zelju" mogu da urade je da ponude nekoliko minuta televizijskog prostora na TV-u i da humanitarci pomognu ako mogu, a novac koji daju inace da ulazu u neki biznis koji moze da pokrije samo plate i zaposle ove kojima je pomoc potrebna.

Ili da se otvori fondacija koja ce pomoci tako sto ce dati: kozu da daje mljeko (i proizvode od mljeka), kosnicu da proizvodi med, pilice i inkubator (jaja) i sadnice. Neka prodaju visak i neka proizvode hranu za sebe.

Najbolje bi bilo uvesti +1%PDV-a umjesto 17% da bude 18%pdv i taj 1 posto ide za operacije tesko bolesnima na racun bolnice.

despina

#11 Re: Humanitarne akcije, novci?

Post by despina » 27/12/2011 18:24

Mr.Penguin wrote:
despina wrote:
Mr.Penguin wrote:

Pa tako je, nemaju posla, slaba primanja...
i ispade da su zaradili jer im je djete umrlo :cry:
sada generalno za sve humanitarne akcije (bolest, djeca bez roditelja, invalidi, socijalni slučajevi... ) ne želim da me neko pogrešno shvati, ali mi je više na vrh glave humanitarnih akcija u kojima pojedinačni građani lijepe nam zemlje moraju preuzimati odgovornost i pomagati jer je naša država zakazala!
uvijek će postojati dobri ljudi koji će svojim doprinosom pomoći bolesniku ili djetetu koje nema od čega da živi. ali su ovo samo kratkotrajna rješenja i pomaganje određenoj- jednoj osobi koja je ugrožena. a šta je sa drugim za koje i ne znamo?? nije normalno da samohrana majka prima od države 30 maraka dječijeg doprinosa. to je ponižavajuće za čovjeka jer ja svog kućnog ljubimca ne mogu nahraniti za 30 maraka mjesečno!
na osnovu ugroženih stanovnika najbolje vidimo kakva nam je država, i što je najgore, ja ne vjerujem da će se nešto promijeniti.

Colonel

#12 Re: Humanitarne akcije, novci?

Post by Colonel » 27/12/2011 18:25

Mr.Penguin wrote:Novac koji ide za "Ispuni mi zelju" smatram da se mogao bolje potrositi, sve ovo do sad je propadanje novca i nista nisu uradili, jedino su im kupili vrijeme a te porodice ce opet doci u istu situaciju poslije nekoliko mjeseci od emisije. Najbolje sto "Ispuni mi zelju" mogu da urade je da ponude nekoliko minuta televizijskog prostora na TV-u i da humanitarci pomognu ako mogu, a novac koji daju inace da ulazu u neki biznis koji moze da pokrije samo plate i zaposle ove kojima je pomoc potrebna.

Ili da se otvori fondacija koja ce pomoci tako sto ce dati: kozu da daje mljeko (i proizvode od mljeka), kosnicu da proizvodi med, pilice i inkubator (jaja) i sadnice. Neka prodaju visak i neka proizvode hranu za sebe.

Najbolje bi bilo uvesti +1%PDV-a umjesto 17% da bude 18%pdv i taj 1 posto ide za operacije tesko bolesnima na racun bolnice.
Izvrsno napisano, i odlicna rjesenja :thumbup: :-D

despina

#13 Re: Humanitarne akcije, novci?

Post by despina » 27/12/2011 18:27

Mr.Penguin wrote:

lijepa zamisao, ali kod nas neizvediva. zvijezde znaju gdje bi na kraju taj novac završio i ko bi od njeg vikendice i kule pravio, a opet po džepu građana.

Mr.Penguin

#14 Re: Humanitarne akcije, novci?

Post by Mr.Penguin » 27/12/2011 18:40

seka wrote:
Mr.Penguin wrote:Novac koji ide za "Ispuni mi zelju" smatram da se mogao bolje potrositi, sve ovo do sad je propadanje novca i nista nisu uradili, jedino su im kupili vrijeme a te porodice ce opet doci u istu situaciju poslije nekoliko mjeseci od emisije. Najbolje sto "Ispuni mi zelju" mogu da urade je da ponude nekoliko minuta televizijskog prostora na TV-u i da humanitarci pomognu ako mogu, a novac koji daju inace da ulazu u neki biznis koji moze da pokrije samo plate i zaposle ove kojima je pomoc potrebna.

Ideja je odlichna. Ali, uvijek ono hebeno, :skoljka: ali kako dochi do vech doniranog novca?
Primjer Hayata je da oni odlucuju kome ce donirati taj novac jedino da promjene strukturu emisije i da samo ponude gledaocima price tih ljudi, da od doniranog novca u posao za te ljude.

I kad gledam emisiju gledam uzimaju im najskuplje proizvode primjer Eva sardina kad moze konzeru tune za 1KM, ako je maksimalno novca za hranu tim ljudima 200KM stavi sto vise robe koje ima duzi rok trajanja i one najjeftinije njima nista ne znaci ime proizvodjaca.

Mr.Penguin

#15 Re: Humanitarne akcije, novci?

Post by Mr.Penguin » 27/12/2011 18:41

despina wrote:
Mr.Penguin wrote:

lijepa zamisao, ali kod nas neizvediva. zvijezde znaju gdje bi na kraju taj novac završio i ko bi od njeg vikendice i kule pravio, a opet po džepu građana.
To i sad rade ali kad znamo da je 1% bolesnima, uvijek bolesni mogu traziti pravo na taj novac.

Post Reply