Huma Kosaca hatun

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#1 Huma Kosaca hatun

Post by theTruePath »

O Humi Kosači se u bosanskoj historiografiji zna veoma malo, s obzirom da nikad nije došlo do ozbiljnijeg proučavanja svih okolnosti prihvatanja islama od strane bošnjačkog plemstva u 15. i 16. stoljeću, a još manje su se u tom kontekstu isticale pojedine ličnosti.

Njena pojava bila je posebna i krajnje simbolična s obzirom da je bila prva bošnjačka plemkinja koja je rođena kao muslimanka. Ono što je posebno interesantno jeste da Huma Kosača objedinjuje u svojoj ličnosti evropsko plemičko porijeklo od strane oca i osmansko od strane majke, što je jedinstven slučaj u historiji.

Ovdje ćemo navesti njeno rodoslovlje:

Huma-hatun Kosača kćer je Ahmed-paše Hercegovića Kosače i princeze Hundi-hatun. Otac joj je dao ime po Humu (Hercegovini). Njen djed sa očeve strane bio je Herceg Stjepan Kosača, a sa majčine sultan Bajazid II, a pradjedovi knez Vukac Kosača i sultan Mehmed Fatih. Baka sa očeve strane bila je kneginja Barbara Bavarska, a sa majčine Bulbul sultanija. Tetka sa očeve strane bila je Katarina Kosača, a sa majčine princeza Seldžuka, majka Gazi Husrev-bega. Njen dajdža je bio sultan Selim.

Prvi rođaci: Ishak-beg Kotromanić, Katarina mlađa Kotromanić, Gazi Husrev-beg, Skender-beg Crnojević, sultan Sulejman itd.

Huma Kosača udala se za Mehmed-bega Alibegovića sa kojim je živjela do kraja života u Mostaru, gdje je podigla brojne vakufe. Interesantno je napomenuti da je imala tri brata, od kojih je Ali-beg bio prvi bošnjački pjesnik na orijentalnim jezicima, a drugi brat, Ahmed, prvi bošnjački hafiz.

Nažalost, danas ni jedna ustanova, ili ulica u Bosni i Hercegovini, ne nosi ime Hume Kosače, niti je život ove Bošnjakinje ozbiljnije istraživan u našoj historiografiji.

Za akos.ba piše: Kenan Šurković
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#2 Re: Huma Kosaca hatun

Post by theTruePath »

Jedna druga,nasa princeza,Katarina Tomasevic,kcerka Katarine Kosace,i njeno turbe


Image
User avatar
Pisistratus
Posts: 861
Joined: 07/09/2012 12:10
Location: Bistue Nova

#3 Re: Huma Kosaca hatun

Post by Pisistratus »

Vrlo zanimljiva priča.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#4 Re: Huma Kosaca hatun

Post by theTruePath »

Pisistratus wrote:Vrlo zanimljiva priča.
Da steta sto nema vise o njoj
rookfash
Posts: 555
Joined: 29/04/2012 00:18

#5 Re: Huma Kosaca hatun

Post by rookfash »

theTruePath wrote:Jedna druga,nasa princeza,Katarina Tomasevic,kcerka Katarine Kosace,i njeno turbe


Image

veoma zanimljivo prica. a gdje se nalazi ovo turbe?
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#6 Re: Huma Kosaca hatun

Post by Goran_35 »

Turbe se nalazi u Makedoniji.
rookfash
Posts: 555
Joined: 29/04/2012 00:18

#8 Re: Huma Kosaca hatun

Post by rookfash »

hvala na odgovoru
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#9 Re: Huma Kosaca hatun

Post by theTruePath »

Turbe je u martu obnovljeno,usvari radovi su zapoceli,ne znam jesul dovrseni

Turbe se smatra "svetim",.ljudi su tu stoljecima dolazili da za dove i bereket kod "turbeta kraljeve kceri"(tako je poznato)
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#10 Re: Huma Kosaca hatun

Post by Goran_35 »

Ne samo da se o Humi Kosači u bosanskoj historiografiji zna veoma malo vec i o njenom ocu Ahmetu sinu Stipana Kosace,poznatog kao "Herceg Stjepan".Ahmet se takodjer zvao Stipan kao i otac a na islam je presao prije nego su se Osmanlije pribliili Bosni.Tako sva prica o "nasilnom prelasku na Islam",ili iz interesa, pada u vodu.Jer Islam je u to doba bio napredna ideja zbog cega se i prosirio tako munjevitom brzinom.Osim toga Crkva Bosanska je slijedila istinsko Isa-ino (Isusovo) ucenje a isa je govorio isto sto i Muhamed,samo je to od nas sakriveno.Hercegovina je madjarski naziv koji je u Bosnu dosao sa Ugarskom inkvizicijom
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#11 Re: Huma Kosaca hatun

Post by theTruePath »

Nadam se da ce se u buducnosti vise posvetiti paznje bosnjackim licnostima,o tome nisam pojma imao :)
User avatar
Pisistratus
Posts: 861
Joined: 07/09/2012 12:10
Location: Bistue Nova

#12 Re: Huma Kosaca hatun

Post by Pisistratus »

Goran_35 wrote:Ne samo da se o Humi Kosači u bosanskoj historiografiji zna veoma malo vec i o njenom ocu Ahmetu sinu Stipana Kosace,poznatog kao "Herceg Stjepan".Ahmet se takodjer zvao Stipan kao i otac a na islam je presao prije nego su se Osmanlije pribliili Bosni.Tako sva prica o "nasilnom prelasku na Islam",ili iz interesa, pada u vodu.

Ako bi nam obezbijedio neke tragove u vidu izvora ili stručnih, naučnih radova, ja bih ti bio veoma zahvalan. Ovo su priče koje ja lično prvi put čujem, nije me stid da priznam(historičar sam profesionalno, mada sam stručnjak za antiku), da ne znam ništa o ovoj tematici. Ali vjerujem da ne pričaš napamet nego da si imao neki izvor iz kojeg si iscrpio ovu priču.

Hvala unaprijed :)
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#13 Re: Huma Kosaca hatun

Post by Goran_35 »

U nekoliko recenica to spominje Noel Malcolm u knjizi "Historija Bosne".(Nemojte me sada tjerati da listam i trazim citat)
Dekle podatak,da je Stipan presao na Islam uzevsi ime Ahmet.Tad je usao u sukob sa svojim ocem.

Ako se podje od cinjenice da je historija Bosnjaka do nedavno bila zabranjena tema i ako se uzme u obzir da su pisani dokumenti iz tog doba svjesno i namjerno unisteni ili rastureni sirom svijeta,onda do istine i izvornog dokumenta nece biti lako doci.
Moja preporuka za pocetak.Traziti u Gzi-husrefbegovoj biblioteci (preko 7500 dokumenata i rukopisa).U Orijentalnom institutu je bilo preko 5000.U Historijskom Arhivu 1762 a Naionalnoj biblioteci 478.Zatim Istambul,Kairo i Bec...
Medjutim to i nije bas tako lako,jer pitanje je sta je "prezivilo" srpsko palenje i granatiranje u periodu 1992 -1993,koje nimalo nije slucjno.Drugi problem je potreba poznavanja arapskog,perzijskog i turskog jezika na kojemu su dokumenti i zapisi napisani,a Bosnjaci su kao i Turci,odrekavsi se arebice "zaboravili" sopstvenu historiju.Znaci iako nam pred nosom stoji zapis,mi ga neznamo procitati.Bosnjaci su,pored toga sto su uskraceni na bogatu povjest napisanu na arapskom,perzijskom i turskom,uskraceni i za povjest napisanu Bosancicom.Ako podjemo od cinjenice da je Vatikan uglavnom unistio,sakrio i spalio sve spise Crkve Bosanske mi ni ono sto pise na steccima ne znamo da procitamo.Takodjer stari Bosnjacko-muslimanski nisani napisani arebicom mnogo sta govore,a mi ne namo da procitamo.Ne znamo da nam tu lezi pradjed.O simbolima sa stecaka i nisana da ne govorim i niko to nije valjano obradio.Vrhunac "nauke" bosnjackih historicara pociva na izrazito antimuslimanskoj disertaciji Ive Andrica u kojoj on ustvrdjuje da je "ucinak osmanske vladavine u Bosni bio apsolutno negativan"... Toliko o nasoj "nauci" da ne duzim dalje.Pred vama su brojne prepreke,ali sve se moze kad se hoce!Istina je sakrivena a historija falsifikovana ili u nasem slucaju uglavnom pretvorena u tabu.Ali to ipak daje poseban izazov u njenom pronalasku.Sretno u daljem radu! :)
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#14 Re: Huma Kosaca hatun

Post by Goran_35 »

Bosnjaci su poslije propasti Crkve Bosanske uglavnom postali muslimani i katolici.Porijeklo Bosnjaka i Hrvata u Bosni je uglavnom od obiteli Kosaca odnosno od religije na koju su prelazili Kosace.Jedni su postali muslimani a drugi katolici.Ugarska je potpuno poklopila Bosnu prije dolaska Osmanlija a Jajce i Srbrenik su dugo drzali opskrbljujuci ga oruzijem,hranom i logistikom.U Madjarskoj danas se samo u Pecuju preko 8000 katolika izjasnjavaju kao Bosnjaci i nece ni da cuju da su po nacionalnosti Hrvati.Njveca madjarska kraljica Elizabeta je Bosnjakinja katolkinja iz Srebrenika.A koliko znamo o sopstvenoj historiji jeste cinjenica da kada u Budimpesti prelazimo preko "Elizabetinog mosta" i ne slutimo da je ona nasa i da je iz Srebrenika
bosanka hercegovic
Posts: 228
Joined: 01/03/2013 09:46

#15 Re: Huma Kosaca hatun

Post by bosanka hercegovic »

Ljudi hvala vam na ovim postovima!
User avatar
Pisistratus
Posts: 861
Joined: 07/09/2012 12:10
Location: Bistue Nova

#16 Re: Huma Kosaca hatun

Post by Pisistratus »

Od mog pitanja vi pretvoriste pamflet o Bošnjacima.. Hvala u svakom slučaju.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#17 Re: Huma Kosaca hatun

Post by theTruePath »

Hvala Goran na lijepom objasnjenju,nisam to znao za Ahmeta(bivseg Stipana) i drago mi cuti

Ma mi tek sad pocinjemo da otkrivamo neke svoje licnosti,kako sam bio iznenadjen kad sam cuo da je Matrakcija nas dobri bosnjo,,visocani imali ulicu po njemu a nisu znali ko je on,serija nas naucila tek,da nije zalosno bilo bi smjesno :-D
User avatar
Pisistratus
Posts: 861
Joined: 07/09/2012 12:10
Location: Bistue Nova

#18 Re: Huma Kosaca hatun

Post by Pisistratus »

theTruePath wrote:Hvala Goran na lijepom objasnjenju,nisam to znao za Ahmeta(bivseg Stipana) i drago mi cuti

Ma mi tek sad pocinjemo da otkrivamo neke svoje licnosti,kako sam bio iznenadjen kad sam cuo da je Matrakcija nas dobri bosnjo,,visocani imali ulicu po njemu a nisu znali ko je on,serija nas naucila tek,da nije zalosno bilo bi smjesno :-D

To što vi ne znate vlastitu historiju, to je kolega vaša krivica. Koliko slavnih historičara iz Bosne je živjelo i radilo za slavu OSmanskog carstva, koliko su djela napisali, a koliko ste ih vi pročitali?

Derviš Jakub - paša - Poema o Krbavskom boju,
Rustem - pašina hronika Osmanskog carstva,
Džafer Ajani - beg o pohodima Bošnjaka Hasan paše Tirjakije
Ibrahim Alajbegović Pečevija i Husein Bošnjak KOdža Muerrih(djela ovog zadnjeg su objavljena čak i u Moskvi prije 300 godina).
Ali - dede Bošnjak,
Nesuh Matrakčija, slikar i putopisac, i tako dalje i tako dalje.

Pitanje je veliko, da li je dovoljno reći da je nama neko nešto zabranio ili smo mi navikli naše neznanje prikrivati nečijom tuđom krivicom?
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#19 Re: Huma Kosaca hatun

Post by theTruePath »

Pogledaj imena ulica Sarajeva od prije rata,ako nadjes barem 3,4 bosnjacke licnosti,reci cu do nas je.Isa beg Ishakovic nije imao ulice svoje ,ni spomena,,osnivac Sarajeva hee..

Siroka masa nije mogla sama od sebe istrazivati,bilo je ljudi koje je zanimala historija i oni su sigurno znali ,dosli su do znanja(kad hoces dodjes) ali treba i siroj masi kroz skole pruziti mogucnost da se upoznaju s nekim osnovama
Derviš Jakub - paša - Poema o Krbavskom boju,
Rustem - pašina hronika Osmanskog carstva,
Džafer Ajani - beg o pohodima Bošnjaka Hasan paše Tirjakije
Ibrahim Alajbegović Pečevija i Husein Bošnjak KOdža Muerrih(djela ovog zadnjeg su objavljena čak i u Moskvi prije 300 godina).
Ali - dede Bošnjak,
Nesuh Matrakčija, slikar i putopisac, i tako dalje i tako dalje.
:thumbup:
User avatar
Pisistratus
Posts: 861
Joined: 07/09/2012 12:10
Location: Bistue Nova

#20 Re: Huma Kosaca hatun

Post by Pisistratus »

Nikakve to veze nema jedno s drugim kolega. Škole su ipak druga tema, složit ćete se. Ljetopis Mula Mustafe Bašeskije naprimjer, objavljen je 1918. godine u Glasniku Zemaljskog Muzeja, a i sva djela našeg Safvet - beg Bašagića, najvećeg intelektualca kojeg je moderna Bosna imala. Istina, kroz škole djecu treba učiti i njihovoj historiji, ali ovi stariji koji se kao žale eto komunizam je bio, nije se smjelo, nije se moglo, jest se smjelo i jest se moglo, samo je pitanje volje i želje. Lakše je brljavit' kako nema knjiga, kako su komunisti branili, kako se nije smjelo, nego sjesti i pomučiti se sa starim bosanskim riječima da se razumiju tekstovi naših pisaca. Evo Salih Sidki Muvekkit, općepoznato djelo, prvi moderni bosanski historičar, nikom nije bio zabranjen, pa? Eto sad se smije i može, i hvala Bogu ima i internet i sve, lako do knjiga doći, pa opet niko ne želi da čita. Lakše je Noela Malcolma pročitati, pa onda palamudit' po forumima, nego se potruditi i naći knjige naših pravih historičara, koji su često ujedno i naši najbolji izvori.

Izvinite na oštrim riječima, ali kao historičaru mi je muka više od ovih naših koji bi sve, ali ništa ne mogu, oni bi sve da znaju, al' "nemoj majke ti da ja to čitam, de ti to meni prepričaj". Dobro je rekao onaj: "Znam ja nas, j**o ti nas."
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#21 Re: Huma Kosaca hatun

Post by Goran_35 »

Pisistratus wrote:Od mog pitanja vi pretvoriste pamflet o Bošnjacima.. Hvala u svakom slučaju.
Hrvatski prijevod Noela-stranica 29 i 30.U hrvatskom prijevodu ne spominje se ime ,dakle ni Stipan a ni Ahmet po prelasku na Islam,ali se spominje "Kosacin najstariji sin" te "gradjanski rat" izmedju oca i sina kao vodja vec podjeljenog naroda,pomoc osmanlija sinu,kao i sinova priprema navodnog "sve-opsteg napada osmanlija"

Svako imalo pametan,vrlo lako iz ovih oskudnih redova hrvatskog prijevoda moze shvatiti o kome se radi.

No ni Noel Malcolm nije obradio pitanje Crkve Bosanske nimalo nepristrasno pokusiavajuci da joj umanji znacaj proglasavajuci je "obicnom krscanskom crkvom" sto naravno nije tacno.Njegova zelja da umanji znacaj i rad historicara prije njega vodi ga u corsokak hrvatskog nacionalizma.Jer ma koliko se on pozivao na oporuku Gosta Radina ipak 150 000 do sada pronadjenih stecaka govore sasvim suprotno a to je neoboriv materijalni dokaz isklesan u cvrstoj stijeni.Jer koliko znamo,krscani i pravoslavni i katolici se sahranjuju ispod krsta a ne ispod stecka.
Vrijeme ce na svjetlost dana izbaciti sakrivene dokumente.U Turskoj vec postoi nesto veoma zanimljivo a do sada nepoznato i sakriveno!Biblija u kojoj Isus najavljuje Muhameda...

Od nasih historicara,moram pomenuti Mustafu Imamovica i knjigu "Historija Bosnjaka" gdje on na dosta dobar nacin objasnjava fenomen prelaska na Islam te zasto je u janicarima najvise bilo Bosnjaka.Prilicno dobro,mada ni on nije do kraja dotakao srz "fenomena" ali je dobro procitati da bi stvari bile jasnije i da bi se "puzle mogle sloziti"
User avatar
Pisistratus
Posts: 861
Joined: 07/09/2012 12:10
Location: Bistue Nova

#22 Re: Huma Kosaca hatun

Post by Pisistratus »

Goran_35 wrote:
Pisistratus wrote:Od mog pitanja vi pretvoriste pamflet o Bošnjacima.. Hvala u svakom slučaju.
Hrvatski prijevod Noela-stranica 29 i 30.U hrvatskom prijevodu ne spominje se ime ,dakle ni Stipan a ni Ahmet po prelasku na Islam,ali se spominje "Kosacin najstariji sin" te "gradjanski rat" izmedju oca i sina kao vodja vec podjeljenog naroda,pomoc osmanlija sinu,kao i sinova priprema navodnog "sve-opsteg napada osmanlija"

Svako imalo pametan,vrlo lako iz ovih oskudnih redova hrvatskog prijevoda moze shvatiti o kome se radi.

No ni Noel Malcolm nije obradio pitanje Crkve Bosanske nimalo nepristrasno pokusiavajuci da joj umanji znacaj proglasavajuci je "obicnom krscanskom crkvom" sto naravno nije tacno.Njegova zelja da umanji znacaj i rad historicara prije njega vodi ga u corsokak hrvatskog nacionalizma.Jer ma koliko se on pozivao na oporuku Gosta Radina ipak 150 000 do sada pronadjenih stecaka govore sasvim suprotno a to je neoboriv materijalni dokaz isklesan u cvrstoj stijeni.Jer koliko znamo,krscani i pravoslavni i katolici se sahranjuju ispod krsta a ne ispod stecka.
Vrijeme ce na svjetlost dana izbaciti sakrivene dokumente.U Turskoj vec postoi nesto veoma zanimljivo a do sada nepoznato i sakriveno!Biblija u kojoj Isus najavljuje Muhameda...

Od nasih historicara,moram pomenuti Mustafu Imamovica i knjigu "Historija Bosnjaka" gdje on na dosta dobar nacin objasnjava fenomen prelaska na Islam te zasto je u janicarima najvise bilo Bosnjaka.Prilicno dobro,mada ni on nije do kraja dotakao srz "fenomena" ali je dobro procitati da bi stvari bile jasnije i da bi se "puzle mogle sloziti"

Sine, nemaš ti pojma. De pročitaj još jednom ovo što si napisao, udahni duboko i udari se nečim tvrdim po glavi da malo dođeš sebi.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#23 Re: Huma Kosaca hatun

Post by theTruePath »

Interesantno Gorane :)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#24 Re: Huma Kosaca hatun

Post by fatamorgana »

Interesantno Pisistratus :)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#25 Re: Huma Kosaca hatun

Post by theTruePath »

Da,i gdje mogu naci vise o ovim licnostima:

Ibrahim Alajbegović Pečevija i Husein Bošnjak KOdža Muerrih(djela ovog zadnjeg su objavljena čak i u Moskvi prije 300 godina).

postoje li literatura,bilo sta?
Post Reply