Hrvatsko pitanje

Post Reply
User avatar
Skijaš
Posts: 12625
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#1 Hrvatsko pitanje

Post by Skijaš »

Dragan Čović
novembar.2009 : "Nadam se da ćemo za dvije godine proslaviti i prvi rođendan hrvatske federalne jedinice sa stolnim gradom Mostarom."

Dragan Čović
decembar 2010 : "U Sarajevu su ostali samo oni Hrvati koji nemaju gdje i koji ništa ne razmišljaju"

Dvije strašno glupe izjave koje bi same po sebi bile dovoljne da Čovića diskvalifikuju iz bilo kakvih ozbiljnih kalkulacija za čelno mjesto stranke koja na svim izborima dobija najveću podršku bosanskohercegovačkih Hrvata. Što se tiče njegovih rezultata, dva plastična primjera Čovićevog "uspjeha" jeste potpisani sporazum sa SDP-om o podjeli hrvatskih pozicija, iako je godinu dana tvrdio da samo HDZ može predstavljati Hrvate, te zakon o popisu, kojeg se pripisuje novoj vlasti predvođenoj Bevandom. Sarajevo godinama odbija da se nakon popisa mijenja etnički ključ, a kada na to nevoljko pristane, stvar vodi povećanju procenta Bošnjaka i Srba u državnim institucijama, odnosno smanjenju procenta Hrvata. Ali i potpisanu deklaraciju o saradnji sa SDP-om i sramni zakon o popisu, Čović predstavlja kao vlastiti uspjeh.

To nas vodi zaključku da se sudbinu najranjivijeg naroda u BiH ne smije prepustiti takvom šarlatanu. Platformaška vlast, bez HDZ-a koji bi sabotirao entitetski nivo, već pravi ozbiljne pomake u jačanju pozicije hrvatskog naroda i vraća ga sa ruba političkog ambisa u kojem bi za desetak godina Čovićeve politike nestao kao službena manjina. Platformaši su na početku mandata izmjenili pravilnik o radu Vlade FBiH nakon čega je za većinu potrebnu za donošenje neke odluke, neophodno obezbjediti i podršku bar po jednog ministra iz svakog od naroda. Sada se taj prag penje na dva ministra iz svakog od naroda. Takođe, sarajevske stranke su kooperativne i po pitanju izbora člana predsjedništva, kako bi se novim pravilima članove tog tročlanog tijela biralo posredno.

Paralelno s tim, potrebno je otvoriti i pitanje mogućih zloupotreba kroz proces biranja delegata u Domu naroda FBiH. To je tijelo predstavničkog karaktera i kroz reforme kojim će se ići ka eliminaciji diskriminacije prema "ostalim", potrebno je onemogućiti zloupotrebe kojim se bilo koji narod dovodi u inferioran položaj. Iako HDZ jeste neprijateljski nastrojen prema BiH, doći će vrijeme kada će u hrvatskom narodu biti jaka patriotska crta prema svakom dijelu ove zemlje. S druge strane, SDP danas jeste pozitivna snaga kojoj se može vjerovati, ali ne znamo šta nosi budućnost i kakve se negativne tendencije mogu razviti unutar bošnjačkog korpusa. Zato je potrebno, u dobroj namjeri i kroz prijateljski dijalog, otvoriti pitanje svih mogućih zloupotreba i riješiti ih sada dok se govori o ustavnim promjenama, odnosno dok je željezo još vruće. Za to nam je potrebno manje međuetničkog animoziteta a puno više dobre volje.
Last edited by Skijaš on 15/03/2012 23:17, edited 2 times in total.
User avatar
shuma.ispod.pazuha
Posts: 508
Joined: 03/12/2011 12:45
Location: dajem ti 2 gola fore, igramo do 3

#2 Re: Hrvatsko pitanje

Post by shuma.ispod.pazuha »

Skijaš wrote:Dragan Čović
novembar.2009 : "Nadam se da ćemo za dvije godine proslaviti i prvi rođendan hrvatske federalne jedinice sa stolnim gradom Mostarom."
gdje ja živim Tito dragi :sad:
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#3 Re: Hrvatsko pitanje

Post by žulijan asanž »

shuma.ispod.pazuha wrote:
Skijaš wrote:Dragan Čović
novembar.2009 : "Nadam se da ćemo za dvije godine proslaviti i prvi rođendan hrvatske federalne jedinice sa stolnim gradom Mostarom."
gdje ja živim Tito dragi :sad:
pravom si čovjeku postavio pitanje :D :D
User avatar
Skijaš
Posts: 12625
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#4 Re: Hrvatsko pitanje

Post by Skijaš »

shuma.ispod.pazuha wrote:
Skijaš wrote:Dragan Čović
novembar.2009 : "Nadam se da ćemo za dvije godine proslaviti i prvi rođendan hrvatske federalne jedinice sa stolnim gradom Mostarom."
gdje ja živim Tito dragi :sad:
U zemlji u kojoj se vodi bitku za koju je ona u Međuzemlju bila mačji kašalj. Ova je zemlja otišla najdalje u evoluciji ljudske rase, dalje i od Sjedinjenih Država i od Skandinavije, samo se ovdje ne traži dominaciju jednih nad drugim kao izvor stabilnosti, samo se ovdje traži modalitet koji omogućava suživot i toleranciju jednakih i ravnopravnih. Samo se ovdje stabilnost ne traži u utapanju manjih, trebamo biti ponosni na činjenicu da smo rođeni baš ovdje, na to da nam je pružena šansa da se borimo za ideju kakvu neki nisu u stanju ni pojmiti.
User avatar
shuma.ispod.pazuha
Posts: 508
Joined: 03/12/2011 12:45
Location: dajem ti 2 gola fore, igramo do 3

#5 Re: Hrvatsko pitanje

Post by shuma.ispod.pazuha »

Skijaš wrote:da nam je pružena šansa da se borimo za ideju kakvu neki nisu u stanju ni pojmiti.
prvo sam mislio da si ironičan, a sad kontam koja je to ideja :|
User avatar
Skijaš
Posts: 12625
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#6 Re: Hrvatsko pitanje

Post by Skijaš »

shuma.ispod.pazuha wrote:
Skijaš wrote:da nam je pružena šansa da se borimo za ideju kakvu neki nisu u stanju ni pojmiti.
prvo sam mislio da si ironičan, a sad kontam koja je to ideja :|
konstitutivnost tri naroda koji uz ostale građane BiH sačinjavaju jednu, bosanskohercegovačku naciju
User avatar
shuma.ispod.pazuha
Posts: 508
Joined: 03/12/2011 12:45
Location: dajem ti 2 gola fore, igramo do 3

#7 Re: Hrvatsko pitanje

Post by shuma.ispod.pazuha »

Skijaš wrote:
shuma.ispod.pazuha wrote:
Skijaš wrote:da nam je pružena šansa da se borimo za ideju kakvu neki nisu u stanju ni pojmiti.
prvo sam mislio da si ironičan, a sad kontam koja je to ideja :|
konstitutivnost tri naroda koji uz ostale građane BiH sačinjavaju jednu, bosanskohercegovačku naciju
već smo svi konstitutivni, ja pitam za ovo što si objavio u uvodnom postu, "treća jedinica" i to :-?
User avatar
Skijaš
Posts: 12625
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#8 Re: Hrvatsko pitanje

Post by Skijaš »

shuma.ispod.pazuha wrote:već smo svi konstitutivni, ja pitam za ovo što si objavio u uvodnom postu, "treća jedinica" i to :-?
Pa upravo zato kažem da se šira zajednica treba angažovati jer je Čović kandidat za psihijatrijsko liječenje. A da smo konstitutitvni, jesmo. Sad to treba još malo dotjerati kroz institucionalne mehanizme i naravno bez etnoteritorijalizacije.
Canton
Posts: 2356
Joined: 26/01/2012 23:06

#9 Re: Hrvatsko pitanje

Post by Canton »

U ovakvom sistemu kakav imamo u BiH smo svi ugrozeni. Samo ta se ugrozenost najvise vidi na Hrvatima, jer ih je najmanje pa su i najosjetljiviji a ovi "ostali" su ionako navikli da ih niko ne pita nizasta. Na Daytonu se ne moze dugorocno iizgraditi stabilna kuca. Moze se popravljati i dogradjivati ali opet ce biti nezadovoljstva.

Da bi izvrsili znacajne promjene mora se desiti slijedece
1. Vratiti se zemelju ZAVNOBIHa
2. Odustati od rasturanja drzave
3. Odustati od svojatanja odredjenog dijela teritorije BIH
4. Odustati od nametanja bilo kakvog identiteta drugim i drugacijim u BiH
5. Procesuirati sve odgovorne za ratne zlocine
6. Uspostaviti balans izmedju nacionalnog i gradjanskog
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#10 Re: Hrvatsko pitanje

Post by Bodkin »

Canton wrote:U ovakvom sistemu kakav imamo u BiH smo svi ugrozeni. Samo ta se ugrozenost najvise vidi na Hrvatima, jer ih je najmanje pa su i najosjetljiviji a ovi "ostali" su ionako navikli da ih niko ne pita nizasta. Na Daytonu se ne moze dugorocno iizgraditi stabilna kuca. Moze se popravljati i dogradjivati ali opet ce biti nezadovoljstva.

Da bi izvrsili znacajne promjene mora se desiti slijedece
1. Vratiti se zemelju ZAVNOBIHa
2. Odustati od rasturanja drzave
3. Odustati od svojatanja odredjenog dijela teritorije BIH
4. Odustati od nametanja bilo kakvog identiteta drugim i drugacijim u BiH
5. Procesuirati sve odgovorne za ratne zlocine
6. Uspostaviti balans izmedju nacionalnog i gradjanskog
nista od navedenog nazalost nije moguce u BiH.bar nije u ovom trenutku i u skorije vrijeme
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#11 Re: Hrvatsko pitanje

Post by heckler »

Sta mi ovdje mozemo napisati a da nismo vec na 64 stranice nedavno zakljucane teme "Politicki Status Hrvata u BiH" http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... =3&t=88776

Ovo je samo magnet za ove padobrance sa zmijskih foruma da se krenu ko kamikaze zalijetati i prditi standardne "od stoljeca sedmog" nebuloze.

U Bosni ne postoji "hrvatsko pitanje" kao poseban pojam odvojen od "srpskog pitanja" ili "bosnjackog pitanja". Uopste ga i otvarati je kontraproduktivno i bespotrebno.

Unistavanje HDZa (a i sijamski bliznaca im SDA) ne treba ni pokusavati racionalizovati. Samo mljeti.
SprecoM
Posts: 468
Joined: 26/12/2011 15:02

#12 Re: Hrvatsko pitanje

Post by SprecoM »

@koch i @Lukašenko, da li ste u stanju shvatiti sljedeće:
Glasao sam za Komšića da sebi izaberem člana Predsjedništva (ne Vama)!
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#13 Re: Hrvatsko pitanje

Post by mO k3 »

"Hrvatsko pitanje" mi jako negativno zvuci , ne postoji hrvatsko,bosnjacko,srpsko pitanje ,nego postoji pitanja HDZ-ea koji sami sebe sa ovakvom politikom guraju sebe u aut i samim nazivom "lagitimni" predstavnici hrvata stvaraju imaginarni problem .

Ugrozavaju me sa kukanjem da su ugrozeni ,ne mogu vise da slusam/citam , na drugoj strani sami sebe predstavljaju kao citaj najperspektivniji narod u bih koji su bogati i imaju para , pa na koji nacin su dosli do tih para jer putem ugrozenosti???


smor mi je ova prica vise
SprecoM
Posts: 468
Joined: 26/12/2011 15:02

#14 Re: Hrvatsko pitanje

Post by SprecoM »

Ženski Dr.Med wrote:
Ugrozavaju me sa kukanjem da su ugrozeni ,ne mogu vise da slusam/citam , na drugoj strani sami sebe predstavljaju kao citaj najperspektivniji narod u bih koji su bogati i imaju para , pa na koji nacin su dosli do tih para jer putem ugrozenosti???
Ja se sjećam jednog momenta kada su Čovićevi puleni "zakopitili dio kapitala" - presretanjem i pljačkanjem "tuzlanskog konvoja spasa" (bukvalno u tom periodu nisam imao šta jesti, niti sam imao na vidiku kako iz te situacije preživjeti još koji dan!).
Hoće "nekamuflirani" da budu još "jednakiji" i ravnopravniji, pa i u odnosu na same hrvate u BiH!
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#15 Re: Hrvatsko pitanje

Post by mO k3 »

SprecoM wrote:
Ženski Dr.Med wrote:
Ugrozavaju me sa kukanjem da su ugrozeni ,ne mogu vise da slusam/citam , na drugoj strani sami sebe predstavljaju kao citaj najperspektivniji narod u bih koji su bogati i imaju para , pa na koji nacin su dosli do tih para jer putem ugrozenosti???
Ja se sjećam jednog momenta kada su Čovićevi puleni "zakopitili dio kapitala" - presretanjem i pljačkanjem "tuzlanskog konvoja spasa" (bukvalno u tom periodu nisam imao šta jesti, niti sam imao na vidiku kako iz te situacije preživjeti još koji dan!).
Hoće "nekamuflirani" da budu još "jednakiji" i ravnopravniji, pa i u odnosu na same hrvate u BiH!
Na istom sam mislio kada sam to napisao ,sjecam se jednog snimka koji je takodje skoro prikazan bio na njemackoj tv kada su djeca tackama vozila namirnice iz kamiona ,mrtvi vozaci u kamionima koji su na licu mjesta ubijeni :x od strane hvo
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#16 Re: Hrvatsko pitanje

Post by mO k3 »

SprecoM wrote:I ti bi da opet da u vlast biramo (svako svoje) koji će nas u (novi) rat uvesti, a nisu u stanju ni iz prethodnog da nas izvedu??
ako neas zertifikat "legitimnog" neas pravo ni da biras... koji moj se mi ovim prepiremo cek dok dojde cika zoom ili sef'ca zaga ;) i tema mi je malo prenapuhana ne postoji pitanje hrvata ,nego pitanje hdz
SprecoM
Posts: 468
Joined: 26/12/2011 15:02

#17 Re: Hrvatsko pitanje

Post by SprecoM »

Ako nisi dobio "certifikat" nemaš pravo ni birati ni da budeš biran, a "certifikate" dodjeljuju - "zna se" (HDZ i SNSD, pa i SDA - "prudska trojka" - kadrovika za "nekamuflirane" i "autentične" predstavnike)!
User avatar
Skijaš
Posts: 12625
Joined: 15/06/2011 09:56
Location: na terenu

#18 Re: Hrvatsko pitanje

Post by Skijaš »

koch wrote:
Skijaš wrote:To nas vodi zaključku da se sudbinu najranjivijeg naroda u BiH ne smije prepustiti takvom šarlatanu. Platformaška vlast, bez HDZ-a koji bi sabotirao entitetski nivo, već pravi ozbiljne pomake u jačanju pozicije hrvatskog naroda i vraća ga sa ruba političkog ambisa u kojem bi za desetak godina Čovićeve politike nestao kao službena manjina.
Tipično komunističko razmišljanje,ja ću tebi odrediti što je za tebe najbolje.Mi znamo što vama treba.Kad god nekog Hrvata u Posušju ili Orašju ili Travniku zaboli zub ,znajte da nas u Sarajevu boli još više.Dragan Čović je loš momak i mi ćemo vama naći pravog igrača i pravog Hrvata npr.Željka Komšića.Vidite kako platformaška vlast tj. SDP već čini pomake u poboljšanju pozicije Hrvata i kako to Hrvati ne vide a svi drugi vide. Mi ćemo vama odrediti dioptriju....itd.
Hrvati su dovoljno pametni da znaju sami sebi izabrati zastupnike i vođe i bit će im onako kako sami izaberu.Preživjeli su i pobijedili mnoge silnike i okupatore,razno razne režime i diktature.Nekad ih je u BiH bilo više ali nekad i manje nego sada.BiH je i hrvatska zemlja.Tko na tvrdoj stini svoju povijest piše tom ne može nitko.....od stoljeća sedmog tu Hrvati dišu.Tako je bilo a tako će i biti.
Problem aktuelne garniture HDZ-ovaca je to što još uvijek žive u vremenu od prije 20 godina kada je Sarajevo politički bilo nula i kada se ucjenama moglo dosta ostvariti. Sada to više nije moguće, sada je dijalog sa Sarajevom neizbježan. Razumijem ja te velike poruke, ali problem je u tom što u kalkulaciju ne ubacuješ sve faktore. Primjera radi, kada je Platforma odlučila osporiti želju HDZ-a da poklopi svih pet pozicija rezervisanih za Hrvate, neki su to dočekali s veseljem, tu su konfrontaciju vidjeli kao najbrži put ka stvaranju trećeg entiteta, klicali su "Ajde Zlatko" i trljali ruke uvjereni da je neka nova samouprava odmah tu negdje iza ugla. Ali to se nije desilo iz prostog razloga što se, kako rekoh, živi u vremenu od prije 20 godina kada su svi Sarajevo množili s nulom, kada je bilo dovoljno podići negdje neku barikadu, proglasiti "svoju" paradržavicu i to bi bilo to. Međutim, danas ne živimo u tom svijetu, Sarajevo je puno jače nego što neki misle i status hrvatskog naroda se može poboljšavati samo kroz saradnju sa Sarajevom.
SprecoM
Posts: 468
Joined: 26/12/2011 15:02

#19 Re: Hrvatsko pitanje

Post by SprecoM »

Poslije objavljivanja rezultata izbora, na ovom forumu sam napisao da bi bilo najlogičnije da svaka stranka učestvije u vlasti prema rezultatima dobijenih glasova (bez pravljenja ikakvih koalicija). Bez obzira na to i dalje me jeste briga kome glasačka baza daje najveći broj glasova ( i te kako me brine i veliki procenat glasova Radikala u Srbiji).
Pitao sam te: Jesu li Čović i Ljubić dobro rješenje za većinu hrvata u BiH?
Ne pitam te jesu li dobro rješenje za HDZ i SNSD (za kojima očito Tihić čeznutljivo zapomaže).
Sve mi se čini da ti baš i pripadaš Slobinom (još uvijek aktivnom) propagandnom kadru!
Last edited by SprecoM on 16/03/2012 09:55, edited 2 times in total.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#20 Re: Hrvatsko pitanje

Post by nosara »

Uozbiljite se... Slijedi nam zahtjevan posao oko rekonstrukcije federalne vlade, cime ce hrvatsko pitanje postat relativno... :wink:
Last edited by nosara on 16/03/2012 10:11, edited 1 time in total.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#21 Re: Hrvatsko pitanje

Post by mO k3 »

nosara wrote:Uozbiljite se... Slijedi nam zahtjevan posao oko rekonstrukcije federalne vlade... :wink:
o da da u prvu je nosara ... malo ce to SDP da kosta glasova
User avatar
volta dzontra
Posts: 1587
Joined: 06/03/2012 10:50

#22 Re: Hrvatsko pitanje

Post by volta dzontra »

@Skijaš
To nas vodi zaključku da se sudbinu najranjivijeg naroda u BiH ne smije prepustiti takvom šarlatanu.


1. Hrvati kao najmalobrojniji narod, uzimajući u obzir ustavna i izborna rješenja su u nepovoljnijoj poziciji. Rezultat toga je kreiranje političkih kriza u FBIH. To onda čitavo društvo čini ranjivijim, politički sistem neefikasnijim, a neki "društveni ugovor" na kojem počiva čitava država ili entitet postaje izvor problema za sve.
Jednostavno ne žive narodi u akvarijima. Loše je svima.
Bošnjačke političke elite (stranke) manje su usmjerene na postizanje konsenzusa s hrvatskim strankama ali bošnjački narod nema od toga neke koristi.
Da nije tako onda bi s pogoršavanjem pozicije Hrvata Bošnjaci kao narod trebali živjeti bolje!!! Ovako jedini rezultat je da bošnjačke političke elite osvajaju više poluga moći i njima je bolje ali na štetu društvene i političke stabilnosti.
Tako u stvarnosti ne postoji neko izolirano "hrvatsko pitanje" nego se radi o političkoj stabilnosti Entiteta i Države
Platformaška vlast, bez HDZ-a koji bi sabotirao entitetski nivo, već pravi ozbiljne pomake u jačanju pozicije hrvatskog naroda i vraća ga sa ruba političkog ambisa u kojem bi za desetak godina Čovićeve politike nestao kao službena manjina. Platformaši su na početku mandata izmjenili pravilnik o radu Vlade FBiH nakon čega je za većinu potrebnu za donošenje neke odluke, neophodno obezbjediti i podršku bar po jednog ministra iz svakog od naroda. Sada se taj prag penje na dva ministra iz svakog od naroda. Takođe, sarajevske stranke su kooperativne i po pitanju izbora člana predsjedništva, kako bi se novim pravilima članove tog tročlanog tijela biralo posredno.
"Platforma" je projekt i izbor SDP-a i SDA u kojoj su HSP i jedna privatna stranka pozvani da sudjeluju. To je legitimna politička akcija. Pridavati joj neke ciljeve kao "poboljšavanje pozicije Hrvata" je nadobudno. Nitko za SDA i SDP nije glasovao da "poboljšaju položaj Hrvata" nego su očekivanja bila da poboljšaju ekonomsko stanje u FBIH. Od toga im ovisi uspjeh na sljedećim izborima.
Paralelno s tim, potrebno je otvoriti i pitanje mogućih zloupotreba kroz proces biranja delegata u Domu naroda FBiH. To je tijelo predstavničkog karaktera i kroz reforme kojim će se ići ka eliminaciji diskriminacije prema "ostalim", potrebno je onemogućiti zloupotrebe kojim se bilo koji narod dovodi u inferioran položaj.


Ključno pitanje u FBIH. Što je najzanimljivije na ovo pitanje trebaju odgovoriti bošnjačke političke stranke jer ne moraju ga rješavati ako neće. Mogu nastaviti političku krizu i očekivati da će posljedice ići u njihovu korist. Čista politička procjena. Teško je tu očekivati bilo kakav napredak jer je, posebno zahvaljujući FTV, unutar bošnjačkog biračkog tijela provedena takva sotonizacija Hrvata (osim onih 5-6 što se vrte na FTV) da je faktički davanje bilo čega Hrvatima postalo ravno "izdaji Bosne"
Za to nam je potrebno manje međuetničkog animoziteta a puno više dobre volje.
Malo je medjuetničkog animoziteta u realnom životu i među običnim ljudima s obzirom koliko ga se kroz političke akcije potencira.
Nerješavanje toga što se zove "hrvatsko pitanje" a ustvari je opće političko pitanje političke stabilnosti FBIH može se nastaviti i dalje. Posljedice će biti produbljavanje medjuetničkih animoziteta koje može imati dugoročnu posljedicu kroz nastavak etnoteritorijalizacije (ne ustavna ali stvarna) i da se Hrvati grupiraju na podučjima gdje su etnički dominatni.
Na kraju sve može završiti tako da u BIH nema više nijedne etnički mješovite općine. Bošnjačka politka može na dugi rok ovladati s "dva mala ćevapa" u Srednjoj Bosni. Uspjeh plaćen dugoročnom stagnacijom društva naplatit će se etničkom i političkom dominacijom u 4-5 općina.
Hrvati neće nestati iz BIH nego će biti teritorijalizirani u Posavini (uz granicu RH) i u Hercegovini (uz granicu RH).
Mi ćemo biti 30 godina stariji, neko živ, neko mrtav i to je to. Neće više biti "leopardove kože.
Među Hrvatima u BIH i danas postoji jaka patriotska crta koja se ne iskazuje na način kako se iskazuje u Bošnjaka.
Nitko tu patriotsku crtu kod Hrvata naglašene zavičajnosti i jakog osjećaja posebnosti nije iskoristio.
Danas se Hrvatu priznaje patriotizam samo ako pristaje na "mjeru Hrvatstva" koju definiraju bošnjačke političke stranke. I tu se ljestvica stalno diže.

Politička konkurencija na bošnjačkoj političkoj sceni stvorila je situaciju da nijedna politička stranka ne može preživjeti bilo kakav kompromis čak i kad je on realno dobar i za društvo i za državu jer u redu čeka neki "Fahro" da to proglasi "izdajom Bosne" i sve vrati na početak. Tako je i unutar dugih političkih blokova. Realno svi smo mi žrtve laganja da se može "pobijediti" samo sabur nekih 50-60 godina
User avatar
volta dzontra
Posts: 1587
Joined: 06/03/2012 10:50

#23 Re: Hrvatsko pitanje

Post by volta dzontra »

Skijaš wrote:
koch wrote:ostaje samo još definiranje granica trećeg,što je za sada još uvijek bogohulno ali za kratko vrijeme će biti glavna tema na Sa x com
Dobro. Možeš li u međuvremenu reći nešto vezano za to kako da riješimo moguće zloupotrebe vezano za izbor delegata u Domu naroda FBiH ? Izbor je sljedeći :

1. zadržimo postojeće stanje

2. dođemo do rješenja koje je prihvatljivo svima

u ovom kontekstu znači nema mjesta diskusiji o trećem entitetu.

Bošnjacima je katastrofa "Treći entitet". Ja potpuno razumijem. Da sam Bošnjak bio bih protiv njega. Ali ako nema etnoteritorijalizacije a istovremeno bošnjačke stranke čine sve da iskoriste postojeće stanje da ne bude ni institucionalne ravnopravnosti onda je se kod Hrvata javlja refleks na jedino u čemu su dobri!!!
"Zatvaranje" u neku homogenu autističnu zajednicu, sabotiranje, rušenje, potkopavanje...i nikad im nije bio problem kad im proradi taj refleks da usput i sebi štetu rade.
Ja ovo vidim na društvenom planu svaki dan. Recimo u kulturi, medijima, društvenim djelatnostima....totalna nezainteresiranost za komunikaciju prema Sarajevu. Prema FBIH se postavljaju kao prema Jugoslaviji. Od BH novina čitaju samo Službeni list. Svoje probleme s "državom" rješavaju ispod stola. 95% ih nema pojma da BIH na Eurosongu predstavlja Maja Sarr. Ne znaju ime nijedne voditeljice na FTV osim Aide Delić. U Sarajevo idu samo poslom. Žive kao "izvandruštvena" zajednica kad već žive kao "izvanpolitička" zajednica. Kreiraju stavove prema Sarajevu na osnovu medijske percepcije "Zli Zlatko bošnjakonacionalist" i hrvatske ulizice koje se ništa ne pitaju...
palermo
Posts: 22372
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#24 Re: Hrvatsko pitanje

Post by palermo »

volta dzontra wrote:

Bošnjacima je katastrofa "Treći entitet". Ja potpuno razumijem. Da sam Bošnjak bio bih protiv njega. Ali ako nema etnoteritorijalizacije a istovremeno bošnjačke stranke čine sve da iskoriste postojeće stanje da ne bude ni institucionalne ravnopravnosti onda je se kod Hrvata javlja refleks na jedino u čemu su dobri!!!
"Zatvaranje" u neku homogenu autističnu zajednicu, sabotiranje, rušenje, potkopavanje...i nikad im nije bio problem kad im proradi taj refleks da usput i sebi štetu rade.
Ja ovo vidim na društvenom planu svaki dan. Recimo u kulturi, medijima, društvenim djelatnostima....totalna nezainteresiranost za komunikaciju prema Sarajevu. Prema FBIH se postavljaju kao prema Jugoslaviji. Od BH novina čitaju samo Službeni list. Svoje probleme s "državom" rješavaju ispod stola. 95% ih nema pojma da BIH na Eurosongu predstavlja Maja Sarr. Ne znaju ime nijedne voditeljice na FTV osim Aide Delić. U Sarajevo idu samo poslom. Žive kao "izvandruštvena" zajednica kad već žive kao "izvanpolitička" zajednica. Kreiraju stavove prema Sarajevu na osnovu medijske percepcije "Zli Zlatko bošnjakonacionalist" i hrvatske ulizice koje se ništa ne pitaju...
Koliko god tvoje analize bile dobre i smislene, ipak na kraju ostaje da Hrvati odnosno njihova elita sami moraju odlučiti da li će biti manjina i konstitutivni narod. Oba izbora su legitimna, i vjerovatno oba izbora imaju svoje dobre i loše strane.
Priča o stagnaciji koja nas čeka bez pravljenja kompromisa je meni prilično na klimavim nogama. Stvari nikada ne stoje u mjestu, i koliko god na pojavnoj ravni izgledalo da se ništa ne dešava, odnosno da stagniramo, ono nužno ne mora biti tako. Naravno da li ćeš neke stvari zvati stagnacijom ili društvenim promjenama ovisi i o kutu iz kojeg gledaš.

Ovaj zadnji pasus je malo indikativan, pokazuje na određen način da si ti Hrvate već teritorijalno omeđio prostorom Hercegovine i dijela Posavine. Čak i ovo što si ti naveo nije u potpuinosti tačno, što mislim najbolje pokazuje Dnevni list ,koji je by the way što se mene tiče najbolji dnevni list u BiH, a prilično je upućen ka Sarajevu. I ima u sebi tu vrstu, haj da je tako nazovem mekane BH otijentacije. I čitan je.
CungaLunga
Posts: 2921
Joined: 07/05/2010 02:56

#25 Re: Hrvatsko pitanje

Post by CungaLunga »

Poskokaci izbrisani, brisem i ja


:sax:
Last edited by CungaLunga on 17/03/2012 00:43, edited 1 time in total.
Post Reply