Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

sportINA
Posts: 7
Joined: 08/08/2022 09:42

#776 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by sportINA »

Poštovani,

Rođen sam u SR Hrvatskoj (Zagreb) 06.05.1990. godine. Majka mi je rođena u SR Hrvatskoj 1964. godine (Zadar), gdje i danas živi - Zagreb, te je Hrvatski državljanin od rođenja. Otac mi je rođen u BiH (Sanski Most) 1956. godine, čiji je državljanin od rođenja, dok je u SR Hrvatskoj živio i radio do 1991. godine. Ja i otac živimo u Banjoj Luci (BiH) od 1991. godine. U Zagrebu sam živio od 06.05.1990. godine do 10. mjeseca 1991. godine. Majka i otac su mi razvedeni. Državljanin sam BiH, međutim, volio bih dobiti i državljanstvo Republike Hrvatske. U mom rodnom listu koji sam izvadio 21.10.2021. godine (Matični ured-Medveščak) piše da imam Hrvatsko državljanstvo, međutim nisam upisan u knjigu državljana Republike Hrvatske. Imam li pravo na na Hrvatsko državljanstvo ako pokrenem postupak za utvrđivanje istog putem Konzulata Republike Hrvatske u Banjoj Luci?

Unaprijed hvala!
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#777 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Suzie Q »

sportINA wrote: 08/08/2022 10:25 Poštovani,

Rođen sam u SR Hrvatskoj (Zagreb) 06.05.1990. godine. Majka mi je rođena u SR Hrvatskoj 1964. godine (Zadar), gdje i danas živi - Zagreb, te je Hrvatski državljanin od rođenja. Otac mi je rođen u BiH (Sanski Most) 1956. godine, čiji je državljanin od rođenja, dok je u SR Hrvatskoj živio i radio do 1991. godine. Ja i otac živimo u Banjoj Luci (BiH) od 1991. godine. U Zagrebu sam živio od 06.05.1990. godine do 10. mjeseca 1991. godine. Majka i otac su mi razvedeni. Državljanin sam BiH, međutim, volio bih dobiti i državljanstvo Republike Hrvatske. U mom rodnom listu koji sam izvadio 21.10.2021. godine (Matični ured-Medveščak) piše da imam Hrvatsko državljanstvo, međutim nisam upisan u knjigu državljana Republike Hrvatske. Imam li pravo na na Hrvatsko državljanstvo ako pokrenem postupak za utvrđivanje istog putem Konzulata Republike Hrvatske u Banjoj Luci?

Unaprijed hvala!
Po ovome sto pises ti imas drzavljanstvo, samo bi trebao s tim papirima podnijeti zahtjev za upis u knjigu drzavljana. Svakako otidji u konzulat i na temelju tog rodnog lista trazi da ti izdaju domovnicu a i putovnicu.

Po logici si ti u prvom redu drzavljanin RH pa onda BiH. Ti kad si odselio iz RH ona je bila vec suverena drzava i automatski si imao drzavljanstvo.
sportINA
Posts: 7
Joined: 08/08/2022 09:42

#778 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by sportINA »

Suzie Q wrote: 08/08/2022 11:22
sportINA wrote: 08/08/2022 10:25 Poštovani,

Rođen sam u SR Hrvatskoj (Zagreb) 06.05.1990. godine. Majka mi je rođena u SR Hrvatskoj 1964. godine (Zadar), gdje i danas živi - Zagreb, te je Hrvatski državljanin od rođenja. Otac mi je rođen u BiH (Sanski Most) 1956. godine, čiji je državljanin od rođenja, dok je u SR Hrvatskoj živio i radio do 1991. godine. Ja i otac živimo u Banjoj Luci (BiH) od 1991. godine. U Zagrebu sam živio od 06.05.1990. godine do 10. mjeseca 1991. godine. Majka i otac su mi razvedeni. Državljanin sam BiH, međutim, volio bih dobiti i državljanstvo Republike Hrvatske. U mom rodnom listu koji sam izvadio 21.10.2021. godine (Matični ured-Medveščak) piše da imam Hrvatsko državljanstvo, međutim nisam upisan u knjigu državljana Republike Hrvatske. Imam li pravo na na Hrvatsko državljanstvo ako pokrenem postupak za utvrđivanje istog putem Konzulata Republike Hrvatske u Banjoj Luci?

Unaprijed hvala!
Po ovome sto pises ti imas drzavljanstvo, samo bi trebao s tim papirima podnijeti zahtjev za upis u knjigu drzavljana. Svakako otidji u konzulat i na temelju tog rodnog lista trazi da ti izdaju domovnicu a i putovnicu.

Po logici si ti u prvom redu drzavljanin RH pa onda BiH. Ti kad si odselio iz RH ona je bila vec suverena drzava i automatski si imao drzavljanstvo.

Maloprije sam zvao Konzulat Republike Hrvatske u Banjoj Luci i rekli su mi s obzirom da nisam upisan u knjigu državljana u matičnom uredu Medveščak, moram krenuti u postupak utvrđivanja hrvatskog državljanstva putem njih za koji mi treba gomila papira.

E sad, mene zanima koliko se čeka na dobijanje Hrvatskih papira putem postupka utvrđivanja hrvatskog državljanstva od trenutka kada predam svu traženu dokumentaciju u Konzulat?

Hvala!
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#779 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Suzie Q »

aj probaj, mislim ono napravi se blesav i nazovi maticni ured Medvescak, cisto da cujes sta ce ti oni reci kakvu proceduru trebas obaviti. Ne spominji konzulat.
sportINA
Posts: 7
Joined: 08/08/2022 09:42

#780 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by sportINA »

Suzie Q wrote: 09/08/2022 09:00 aj probaj, mislim ono napravi se blesav i nazovi maticni ured Medvescak, cisto da cujes sta ce ti oni reci kakvu proceduru trebas obaviti. Ne spominji konzulat.
Evo sad sam zvao Matični ured Medveščak i rekli su mi takođe da na žalost u mom slučaju moram krenuti u postupak utvrđivanja hrvatskog državljanstva putem Konzulata Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini (Banja Luka).

E sad, mene zanima koliko se čeka na dobijanje Hrvatskih papira putem postupka utvrđivanja hrvatskog državljanstva od trenutka kada predam svu traženu dokumentaciju u Konzulat?

Hvala!
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#781 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Suzie Q »

sportINA wrote: 09/08/2022 10:24
Suzie Q wrote: 09/08/2022 09:00 aj probaj, mislim ono napravi se blesav i nazovi maticni ured Medvescak, cisto da cujes sta ce ti oni reci kakvu proceduru trebas obaviti. Ne spominji konzulat.
Evo sad sam zvao Matični ured Medveščak i rekli su mi takođe da na žalost u mom slučaju moram krenuti u postupak utvrđivanja hrvatskog državljanstva putem Konzulata Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini (Banja Luka).

E sad, mene zanima koliko se čeka na dobijanje Hrvatskih papira putem postupka utvrđivanja hrvatskog državljanstva od trenutka kada predam svu traženu dokumentaciju u Konzulat?

Hvala!
mislim da ti to nitko ne moze reci, nekima se oteglo i preko godinu dana a nekima je islo brzo. Predaj pa ces vidjeti, kod tebe se nema sta puno utvrdjivati, da su tvoji tada po rodjenju obavili taj upis ili makar dok si bio maloljetan, sad ne bi imao ovu proceduru.
sportINA
Posts: 7
Joined: 08/08/2022 09:42

#782 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by sportINA »

Suzie Q wrote: 09/08/2022 11:02
sportINA wrote: 09/08/2022 10:24

Evo sad sam zvao Matični ured Medveščak i rekli su mi takođe da na žalost u mom slučaju moram krenuti u postupak utvrđivanja hrvatskog državljanstva putem Konzulata Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini (Banja Luka).

E sad, mene zanima koliko se čeka na dobijanje Hrvatskih papira putem postupka utvrđivanja hrvatskog državljanstva od trenutka kada predam svu traženu dokumentaciju u Konzulat?

Hvala!
mislim da ti to nitko ne moze reci, nekima se oteglo i preko godinu dana a nekima je islo brzo. Predaj pa ces vidjeti, kod tebe se nema sta puno utvrdjivati, da su tvoji tada po rodjenju obavili taj upis ili makar dok si bio maloljetan, sad ne bi imao ovu proceduru.
Hvala Vam puno, javiću se kad dođem do državljanstva, čisto da iznesem svoje iskustvo.

Pozdrav!
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#783 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Krokodajl »

Pozdrav,

Da li je za punoljetnu osobu rodni list sa rubrikom narodnosti Hrvat i članska iskaznica Napredka dovoljna da potkrijepi prijem u Hrvatsko državljanstvo?
nastasijabb
Posts: 4
Joined: 11/02/2022 14:13

#784 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by nastasijabb »

I mene zanima da li su sljedeći dokumenti dovoljni.
Kada sam predavala za osobnu iskaznicu u BiH, izjasnila sam se kao Hrvatica. U rodnom listu mi piše hrvatska narodnost ali to sam promjenila tek skoro jer je prije bilo prazno. Tek sam od skoro punoljetna, ima li kakve šanse? I da, zanima me da li uz te dokate MORAM predati i dokaze o narodnosti roditelja ili je to slučaj samo ako je maloljetna osoba u pitanju?
User avatar
mayab
Posts: 27127
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#785 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by mayab »

Krokodajl wrote: 09/08/2022 18:01 Pozdrav,

Da li je za punoljetnu osobu rodni list sa rubrikom narodnosti Hrvat i članska iskaznica Napredka dovoljna da potkrijepi prijem u Hrvatsko državljanstvo?
nastasijabb wrote: 11/08/2022 02:23 I mene zanima da li su sljedeći dokumenti dovoljni.
Kada sam predavala za osobnu iskaznicu u BiH, izjasnila sam se kao Hrvatica. U rodnom listu mi piše hrvatska narodnost ali to sam promjenila tek skoro jer je prije bilo prazno. Tek sam od skoro punoljetna, ima li kakve šanse? I da, zanima me da li uz te dokate MORAM predati i dokaze o narodnosti roditelja ili je to slučaj samo ako je maloljetna osoba u pitanju?
https://www.zakon.hr/z/446/Zakon-o-hrva ... avljanstvu

Evo, čitajte.

Valjda bi trebalo da bude jasno, po meni ispunjavate uvjete :mrgreen:
nastasijabb
Posts: 4
Joined: 11/02/2022 14:13

#786 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by nastasijabb »

Ima li netko da je član HKD Napredak u Banjoj Luci? Da li je ok učlaniti se tu?
nastasijabb
Posts: 4
Joined: 11/02/2022 14:13

#787 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by nastasijabb »

Zna li neko možda odgovor na pitanje, kada predajem dokumente za hrvatsko državljanstvo na osnovnu pripadnosti hrvatskom narodu, ako sam punoljetna osoba, trebaju li mi dokazi samo za mene i moju narodnost ili I roditelje? Valjda bi trebalo za roditelje samo ako sam maloljetnik ali da provjerim.
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#788 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Filter »

nastasijabb wrote: 13/08/2022 21:53 Zna li neko možda odgovor na pitanje, kada predajem dokumente za hrvatsko državljanstvo na osnovnu pripadnosti hrvatskom narodu, ako sam punoljetna osoba, trebaju li mi dokazi samo za mene i moju narodnost ili I roditelje? Valjda bi trebalo za roditelje samo ako sam maloljetnik ali da provjerim.
samo za tebe
nastasijabb
Posts: 4
Joined: 11/02/2022 14:13

#789 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by nastasijabb »

Pozdrav svima! Koliko dugo ste čekali na hrvatsku putovnicu i domovicu od predaje zahtjeva do izdavanja? I da li je tačno sa sve ide brže ako predam u Zagrebu, neko mi reče da mogu predati u Zagrebu i dati nekome ovlašćenje da stižu na tu adresu rješenja i informacije? Inače živim u Banjaluci, pričaju da je ovaj konzulat doista spor. :(
P.S. da napomenem da mi putovnica treba zbog studija u Hrvatskoj, sada u rujnu polazim u 3. gimnazije i ne znam ima li šanse da stignem izvadit do upisa na sveučilište
Beni2009
Posts: 6
Joined: 19/01/2022 22:45

#790 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Beni2009 »

Bok
Ja sam novi član u forum.
Dobio sam ovu poruku iz MUP.

Poštovani,

Zaprimili smo Vaš podnesak kojim tražite informaciju o Vašem zahtjevu za stjecanje hrvatskog državljanstva kojeg ste podnijeli putem Veleposlanstva Republike Hrvatske u Skopju.

Vezano uz navedeno, ponovno Vas obavještavamo da smo u svrhu utvrđivanja relevantnih činjenica u navedenom predmetu od drugih tijela javne vlasti zatražili potrebna izvješća vezana za ispunjenje zakonske pretpostavke poštivanja pravnog poretka Republike Hrvatske, koja do današnjeg dana nismo zaprimili.

Nakon što zaprimimo traženo, okončat ćemo postupak meritornom odlukom koja će Vam biti uručena prema mjestu podnošenja zahtjeva.

S poštovanjem,
Dali se mogu nadati o nečemu pozitivno, i o kojoj je fazi moj zahtjev.
Hvala odnaprijed o odgovoru
GG_1231
Posts: 83
Joined: 26/07/2021 15:24

#791 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by GG_1231 »

...
Last edited by GG_1231 on 01/04/2023 01:43, edited 1 time in total.
GG_1231
Posts: 83
Joined: 26/07/2021 15:24

#792 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by GG_1231 »

...
Last edited by GG_1231 on 01/04/2023 01:44, edited 1 time in total.
TwistedX
Posts: 384
Joined: 02/11/2010 16:55

#793 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by TwistedX »

Zna li netko šta je potrebno od dokumenata kada se u istom trenutku podnosi zahtjev za izdavanje domovnice i putovnice?
Diluna1
Posts: 2
Joined: 13/10/2021 02:23

#794 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Diluna1 »

Pozdrav, da li je netko u skorije vrijeme išao u Veleposlanstvo, te predao zahtjev za državljanstvo, po osnovu "pripadnosti hrvatskom narodu"?
Općepoznato vam je da u BiH, nema puno dokumenata na kojima se možemo izjasniti (narodnost).
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#795 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by teuta06 »

Kako nema...

- školske svjedodzbe (osnovna, srednja škola, automatski 14 komada)
- sudjelovanje u hrvatskim kulturnim, umjetničkim i sportskim društvima (potvrda drustva),
- stari rodni listovi roditelja (iz devedestih), kada je pisala nacionalnost
- mozeš tražiti potvrdu iz fed zavoda za statistiku, ako si se na popisu izjasnio/la kao Hrvat/Hrvatica itd
Diluna1
Posts: 2
Joined: 13/10/2021 02:23

#796 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Diluna1 »

teuta06 wrote: 20/01/2023 12:03 Kako nema...

- školske svjedodzbe (osnovna, srednja škola, automatski 14 komada)
- sudjelovanje u hrvatskim kulturnim, umjetničkim i sportskim društvima (potvrda drustva),
- stari rodni listovi roditelja (iz devedestih), kada je pisala nacionalnost
- mozeš tražiti potvrdu iz fed zavoda za statistiku, ako si se na popisu izjasnio/la kao Hrvat/Hrvatica itd
Hvala na odgovoru.

Nažalost, u osnovnom i srednjem školovanju, ne postoji rubrika za izjašnjavanje narodnosti, osim na fakultetima...Bar je tako u Kantonu Sarajevo.
Meni u Rodnom listu piše da sam Hrvat i to je jedini dokument koji imam na kojem sam se izjasnio.
Roditelji su rođeni u jednoj od republika ex SFRJ, međutim rubrika narodnost im je prazna...
Potvrdu iz fed zavoda za statistiku, nisam dobio, poslao sam mail, međutim od drugih sam načuo da takve informacije ne mogu dobiti, jer je popis više statistički podatak..

p.s. aktivan sam član HKD Napredak, jedino mi preostaje da se učlanim u HDZ :D

EDIT: dobio sam odgovor malo prije...Nije moguće dobiti podatak iz Fed. zavoda za statistiku...
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#797 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by teuta06 »

ne traže političku iskaznicu za hrvatsko državljanstvo :lol:

a ja sam imala baš poveću kamaru papira, sve gore navedeno, jer sam svugdje pisala nacionalnost.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10397
Joined: 10/03/2022 22:16

#798 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by ZoomZoomKiwi »

Diluna1 wrote: 20/01/2023 13:31
teuta06 wrote: 20/01/2023 12:03 Kako nema...

- školske svjedodzbe (osnovna, srednja škola, automatski 14 komada)
- sudjelovanje u hrvatskim kulturnim, umjetničkim i sportskim društvima (potvrda drustva),
- stari rodni listovi roditelja (iz devedestih), kada je pisala nacionalnost
- mozeš tražiti potvrdu iz fed zavoda za statistiku, ako si se na popisu izjasnio/la kao Hrvat/Hrvatica itd
Hvala na odgovoru.

Nažalost, u osnovnom i srednjem školovanju, ne postoji rubrika za izjašnjavanje narodnosti, osim na fakultetima...Bar je tako u Kantonu Sarajevo.
Meni u Rodnom listu piše da sam Hrvat i to je jedini dokument koji imam na kojem sam se izjasnio.
Roditelji su rođeni u jednoj od republika ex SFRJ, međutim rubrika narodnost im je prazna...
Potvrdu iz fed zavoda za statistiku, nisam dobio, poslao sam mail, međutim od drugih sam načuo da takve informacije ne mogu dobiti, jer je popis više statistički podatak..

p.s. aktivan sam član HKD Napredak, jedino mi preostaje da se učlanim u HDZ :D

EDIT: dobio sam odgovor malo prije...Nije moguće dobiti podatak iz Fed. zavoda za statistiku...
Ne možeš dobiti podatak za ovaj popis iz 2013. Ali probaj dobiti podatak za popis iz 1991. mislim da ima začkoljica neka i da se taj podatak ipak može dobiti.
User avatar
W0rM
Posts: 2346
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#799 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by W0rM »

GG_1231 wrote: 02/12/2022 20:36E šteta
ne vjeruj forumu, provjeri s ambasadom i dodatno se raspitaj.
toyotacorolla
Posts: 1
Joined: 14/07/2023 18:32

#800 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by toyotacorolla »

Zdravo, jucer je u veleposlanstvu u Ljubljani predan zahtjev za drzavljanstvo na osnovu pripadnosti hrvatskom narodu. Kada mogu ocekivati odgovor? 😃
Post Reply