Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#426 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by suza81 »

Sta od dokymenata treba pripremiti uz zahtjev za izdavanje hrv osobne?
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#427 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Vitezanin »

suza81 wrote:Sta od dokymenata treba pripremiti uz zahtjev za izdavanje hrv osobne?
"...Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje osobne iskaznice potrebno je:

izvršiti uplatu ovisno o odabranom postupku izdavanja
dati na uvid ranije izdanu osobnu iskaznicu ili drugu javnu ispravu kojom se može provjeriti identitet i hrvatsko državljanstvo podnositelja zahtjeva (javna isprava s fotografijom, a identitet djece koja ne posjeduju osobne isprave potvrđuju roditelji svojom izjavom).
priložiti 1 fotografiju u boji dimenzija 3,5 cm x 4,5 cm
potpisati Ugovor o davanju usluga certificiranja ..."

http://stari.mup.hr/42.aspx
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#428 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by suza81 »

Vitezanin wrote:
suza81 wrote:Sta od dokymenata treba pripremiti uz zahtjev za izdavanje hrv osobne?
"...Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje osobne iskaznice potrebno je:

izvršiti uplatu ovisno o odabranom postupku izdavanja
dati na uvid ranije izdanu osobnu iskaznicu ili drugu javnu ispravu kojom se može provjeriti identitet i hrvatsko državljanstvo podnositelja zahtjeva (javna isprava s fotografijom, a identitet djece koja ne posjeduju osobne isprave potvrđuju roditelji svojom izjavom).
priložiti 1 fotografiju u boji dimenzija 3,5 cm x 4,5 cm
potpisati Ugovor o davanju usluga certificiranja ..."

http://stari.mup.hr/42.aspx
A ukoliko osoba nema prebivaliste u RH treba li CIPS?
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#429 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by AstorH »

ferratilis wrote:Cista ljubomora :lol: Cuj traze da se odreknemo BiH drzavljanstva, pa nismo u Japanu jbt. Ja sam 2016. dobio drzavljanstvo i niko me nista nije pitao. Ovo mirise na predizbornu :-)
Ta ti fora ne prolazi ni u Japanu jarane, cisto informativno.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#430 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Vitezanin »

suza81 wrote:
Vitezanin wrote:
suza81 wrote:Sta od dokymenata treba pripremiti uz zahtjev za izdavanje hrv osobne?
"...Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje osobne iskaznice potrebno je:

izvršiti uplatu ovisno o odabranom postupku izdavanja
dati na uvid ranije izdanu osobnu iskaznicu ili drugu javnu ispravu kojom se može provjeriti identitet i hrvatsko državljanstvo podnositelja zahtjeva (javna isprava s fotografijom, a identitet djece koja ne posjeduju osobne isprave potvrđuju roditelji svojom izjavom).
priložiti 1 fotografiju u boji dimenzija 3,5 cm x 4,5 cm
potpisati Ugovor o davanju usluga certificiranja ..."

http://stari.mup.hr/42.aspx
A ukoliko osoba nema prebivaliste u RH treba li CIPS?
Ma jok, samo odeš u prvi mup tj najbliži kad budeš u Hrvatskoj i ove dokumente koji su navedeni u linku skupiš, poneseš itd. Jer ako imaš domovnicu onda ti CIPS nema nikakve veze s tim, to je bh. dokument, a ti tražiš dokument RH, prebivalište ti nije bitno.
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#431 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by pelcer224 »

U HR osobnu iskaznicu se upisuje adresa prebivalista za svaku osobu. U slucaju kad drzavljanin HR ima prebivaliste u BiH onda se upisuje adresa na kojoj zivite u BiH. Znam da je jedan moj prijatelj prije dvije godine morao doneti uvjerenje o prebivalistu iz Cips kad je podneo zahtjev za HR osobnu kako bi dokazao adresu na kojoj zivi. U putovnici nema adrese da bi pokazali pa jedino ako nisu u medjuvremenu uvezali sistem pa ne treba dokaz o prebivalistu nego ga povlace iz drugih izvora iz racunara podatak kad ste predavali za drzavljanstvo, za putovnicu u konzulatu i slicno...
User avatar
rastaba
Posts: 54
Joined: 03/09/2011 07:16
Location: RajvoSa
Contact:

#432 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by rastaba »

Pozdrav ljudi, jedno pitanjce.

Kakve su mi šanse za hrvatsku domovnicu, s obzirom da su mi mama i dedo Hrvati i posjeduju domovnice/putovnice. A ja sam svojevrijemeno i volontirao za dobrotvornu hrvatsku/katolicku organizaciju, za koju imam i potvrdu.

Da li mi je to dovoljno, ili? Imam 26. godina.
melac
Posts: 1550
Joined: 25/08/2008 19:33

#433 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by melac »

rastaba wrote:Pozdrav ljudi, jedno pitanjce.

Kakve su mi šanse za hrvatsku domovnicu, s obzirom da su mi mama i dedo Hrvati i posjeduju domovnice/putovnice. A ja sam svojevrijemeno i volontirao za dobrotvornu hrvatsku/katolicku organizaciju, za koju imam i potvrdu.

Da li mi je to dovoljno, ili? Imam 26. godina.
Ja imam rodjake koji su bili u istoj situaciji kao ti, i nisu mogli dobiti. Da su kao maloljetnici probali ima li bi vece sanse. E sad mozda da imas i ti neki dokument da si se izjasnio kao Hrvat u odrasloj dobi, a jos priloziti dokumente o majci i djedu bi mozda imao vise sanse.

Ali svakako ti je bolje traziti informaciju na adresi Konzulata.
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#434 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Doda37 »

rastaba wrote:Pozdrav ljudi, jedno pitanjce.

Kakve su mi šanse za hrvatsku domovnicu, s obzirom da su mi mama i dedo Hrvati i posjeduju domovnice/putovnice. A ja sam svojevrijemeno i volontirao za dobrotvornu hrvatsku/katolicku organizaciju, za koju imam i potvrdu.

Da li mi je to dovoljno, ili? Imam 26. godina.
Bez problema da si sada maloljetan
Suzie Q
Posts: 1340
Joined: 08/04/2010 10:54

#435 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Suzie Q »

rastaba wrote:Pozdrav ljudi, jedno pitanjce.

Kakve su mi šanse za hrvatsku domovnicu, s obzirom da su mi mama i dedo Hrvati i posjeduju domovnice/putovnice. A ja sam svojevrijemeno i volontirao za dobrotvornu hrvatsku/katolicku organizaciju, za koju imam i potvrdu.

Da li mi je to dovoljno, ili? Imam 26. godina.
Nedavno su radili na tome da olaksaju dobivanje drzavljanstva ljudima poput tebe samo ne znam je li stupilo na snagu. Provjeri i malo izgooglaj nedavna zbivanja oko toga.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#436 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

rastaba wrote:Pozdrav ljudi, jedno pitanjce.

Kakve su mi šanse za hrvatsku domovnicu, s obzirom da su mi mama i dedo Hrvati i posjeduju domovnice/putovnice. A ja sam svojevrijemeno i volontirao za dobrotvornu hrvatsku/katolicku organizaciju, za koju imam i potvrdu.

Da li mi je to dovoljno, ili? Imam 26. godina.
Uskoro ce se maksimalno liberalizirati sistem dobijanja domovnice, pa ces moci dobiti i na osnovu mama, tata, djed, baka. Do sada je to moglo samo dok si maloljetan.

Ta liberalizacija ce posebno dobro doci onima koji nemaju nikakav dokument gdje se izjasnjavaju kao Hrvati, realno ko danas ima vojnu knjizicu JNA recimo, prosle su godine i godine... dok potvrdu za zadnjeg popisa stanovnistva u BiH ne mozes ni dobiti jer je ne zele dati.

Mada ne razumijem, sa druge strane, sta Hrvatska zeli postici tom liberalizacijom. Danas hrvatsku domovnicu ima i kunto i panto. A sto je najsmjesnije, to je nemas a Hrvat si (bar po majci), i zelis je imati :D
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#437 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by pelcer224 »

Ljudi jel moguce da se tako dugo ceka na rjesenje?!
Poznanik iz BiH predao preko opunomocenika direktno u Zagrebu i posle 16 mjeseci jos nista....
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#438 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Doda37 »

pelcer224 wrote:Ljudi jel moguce da se tako dugo ceka na rjesenje?!
Poznanik iz BiH predao preko opunomocenika direktno u Zagrebu i posle 16 mjeseci jos nista....
Ako je punoljetan DA, maloljetan 21 dan
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#439 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by pelcer224 »

Doda37 wrote:
pelcer224 wrote:Ljudi jel moguce da se tako dugo ceka na rjesenje?!
Poznanik iz BiH predao preko opunomocenika direktno u Zagrebu i posle 16 mjeseci jos nista....
Ako je punoljetan DA, maloljetan 21 dan
On ima 32 godine i ono sto mu je receno do sada je da je predmet u fazi provjere. Da li znate koliko se otprilike ceka bar okvirno? Jel moguce da se do dvije godine ceka?
User avatar
Filter
Posts: 7965
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#440 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Filter »

pelcer224 wrote:
Doda37 wrote:
pelcer224 wrote:Ljudi jel moguce da se tako dugo ceka na rjesenje?!
Poznanik iz BiH predao preko opunomocenika direktno u Zagrebu i posle 16 mjeseci jos nista....
Ako je punoljetan DA, maloljetan 21 dan
On ima 32 godine i ono sto mu je receno do sada je da je predmet u fazi provjere. Da li znate koliko se otprilike ceka bar okvirno? Jel moguce da se do dvije godine ceka?
zakonski rok je od 6 mjeseci do 5 godina... pa sad kako te zakaci
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#441 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by pelcer224 »

[/quote]

Ako je punoljetan DA, maloljetan 21 dan[/quote]
On ima 32 godine i ono sto mu je receno do sada je da je predmet u fazi provjere. Da li znate koliko se otprilike ceka bar okvirno? Jel moguce da se do dvije godine ceka?[/quote]

zakonski rok je od 6 mjeseci do 5 godina... pa sad kako te zakaci[/quote]


Nisam nigdje naletio da pise taj zakonski rok. Sve je moguce samo sto tako gubi smisao ta procedura ako traje godinama.
User avatar
rastaba
Posts: 54
Joined: 03/09/2011 07:16
Location: RajvoSa
Contact:

#442 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by rastaba »

A ovjerena potvrda prijavnog lista za upis godine na fakultetu gdje sam se izjasnio kao Hrvat, bi trebao biti dovoljan i odlucujuci?
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#443 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by TRANCE »

rastaba wrote:A ovjerena potvrda prijavnog lista za upis godine na fakultetu gdje sam se izjasnio kao Hrvat, bi trebao biti dovoljan i odlucujuci?
Dokument vrijedi, a da li će biti dovoljan i odlučujući, ovisi od njihove procjene. Ako imaš i od roditelja neki dokaz o izjašnjavanju ili državljanstvu, npr. potvrda o izjašnjavanju na popisu 1991., priloži i to.
User avatar
Filter
Posts: 7965
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#444 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Filter »

pelcer224 wrote:
Nisam nigdje naletio da pise taj zakonski rok. Sve je moguce samo sto tako gubi smisao ta procedura ako traje godinama.[/quote]

to je informacija koju sam ja dobio prije nekih 7-8 godina... mozda se i promijenilo.
nazovi konzulat i pitaj
blue tabu
Posts: 71
Joined: 21/04/2010 12:39

#445 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by blue tabu »

pelcer224 wrote:
Ako je punoljetan DA, maloljetan 21 dan[/quote]
On ima 32 godine i ono sto mu je receno do sada je da je predmet u fazi provjere. Da li znate koliko se otprilike ceka bar okvirno? Jel moguce da se do dvije godine ceka?[/quote]

zakonski rok je od 6 mjeseci do 5 godina... pa sad kako te zakaci[/quote]


Nisam nigdje naletio da pise taj zakonski rok. Sve je moguce samo sto tako gubi smisao ta procedura ako traje godinama.[/quote]

Da, moguce je i sama sam cekala pune dvije godine. Zvala u Zg, predmet je bio i fazi provjere takodje. Na kucnu adresu dobila poziv da se ja I’m u hr konzulat. U konzulatu saznas da li stices hr drzavljanstvo. Imam dosta poznanika koji nemaju nikakve poveznice,a imaju putovnice odnosno domovnice. Ranije je mogao dobiti i kunto I panto, sad su kao poostrili mjere.
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#446 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by pelcer224 »

blue tabu wrote:
pelcer224 wrote:
Ako je punoljetan DA, maloljetan 21 dan
On ima 32 godine i ono sto mu je receno do sada je da je predmet u fazi provjere. Da li znate koliko se otprilike ceka bar okvirno? Jel moguce da se do dvije godine ceka?[/quote]

zakonski rok je od 6 mjeseci do 5 godina... pa sad kako te zakaci[/quote]


Nisam nigdje naletio da pise taj zakonski rok. Sve je moguce samo sto tako gubi smisao ta procedura ako traje godinama.[/quote]

Da, moguce je i sama sam cekala pune dvije godine. Zvala u Zg, predmet je bio i fazi provjere takodje. Na kucnu adresu dobila poziv da se ja I’m u hr konzulat. U konzulatu saznas da li stices hr drzavljanstvo. Imam dosta poznanika koji nemaju nikakve poveznice,a imaju putovnice odnosno domovnice. Ranije je mogao dobiti i kunto I panto, sad su kao poostrili mjere.[/quote]


Kad je to bilo, koje godine tvoj proces kada si cekala toliko?
richa
Posts: 152
Joined: 22/03/2010 21:51

#447 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by richa »

Djed (otac od majke) mi je rodjen u HR i odsluzio je vojsku kod njih (tu se izjasnjavao kao hrvat) i poslije toga je iselio za BIH (ozenio se poslije toga jugoslovenkom).
Imam li ja po ovom novom zakonu pravo na HR drzavljanstvo? Majka nikad nije uzela HR drzavljanstvo, a ja se nikad nigdje nisam izjasnio kao hrvat.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#448 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

richa wrote:Djed (otac od majke) mi je rodjen u HR i odsluzio je vojsku kod njih (tu se izjasnjavao kao hrvat) i poslije toga je iselio za BIH (ozenio se poslije toga jugoslovenkom).
Imam li ja po ovom novom zakonu pravo na HR drzavljanstvo? Majka nikad nije uzela HR drzavljanstvo, a ja se nikad nigdje nisam izjasnio kao hrvat.
Najjednostavnije je da se raspitas u konzulatu, slabo ce neko ovdje znati odgovor na ova kompleksnija pitanja.

Ja sam se slicno raspitivao kod Nijemaca, baba mi Njemica pa se zapitao mogu li dobiti njihove papire, otisao u ambasadu pitao oni rekli moze ali bolje bi bilo da je djed Nijemac jer se kod njih muska strana vise priznaje, ne znam zasto nisam pitao. Zbog malo komplikovanije procedure, nisam nikada pokrenuo proces trazenja drzavljanstva a vjerovatno sam trebao, medjutim lijen.
Raspitaj se, ja mislim da mozes, jer moja baka je uz to sto je svabica rodjena u Hrvatskoj, pa sam nesto cisto informativno interesovao se i rekose bi da po toj osnovi mogu dobiti cro drzavljanstvo. Ali eto, ni ono mi do sada nije trebalo, pa nisam siguran jer nemam zvanicnu informaciju.
richa
Posts: 152
Joined: 22/03/2010 21:51

#449 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by richa »

A jel se izjasnjavas kao hrvat ili kao neka druga narodnost? Izgleda da im jako veliku ulogu igra ako mozes dokazati da si hrvat, da si promovisao nesto za hr i slicno.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#450 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

na predratnom popisu izjasnio se kao Jugosloven, 2013. kao Hrvat cisto zbog interesa (moze zatrebati) ali koliko znam ne moze se dobiti potvrda o narodnom/nacionalnom izjasnjavanju 2013. godine
Post Reply