Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Xeox2
Posts: 297
Joined: 21/02/2016 22:14

#551 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Xeox2 »

Na internetu stoji da je žurni postupak za izdavanje putovnice 410kn + 140kn.
Ovo se podrazumjeva ako predaješ u PU Zagreb i zna biti jako brzo, čak u roku istog dana.
Da li je moguće podnijeti žurni postupak u veleposlanstvu u BiH, ne bih znao.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#552 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by JanuaryJones »

Xeox2 wrote: 28/07/2020 19:14 Na internetu stoji da je žurni postupak za izdavanje putovnice 410kn + 140kn.
Ovo se podrazumjeva ako predaješ u PU Zagreb i zna biti jako brzo, čak u roku istog dana.
Da li je moguće podnijeti žurni postupak u veleposlanstvu u BiH, ne bih znao.
Ne može. Preko veleposlanstva idu neki krizni slučajevi kao žurni, tipa hitno izmještanje, život/smrt itd.
Adisa2312
Posts: 14
Joined: 28/01/2020 20:18

#553 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Adisa2312 »

Pozdrav svima.


Rođena sam u Bosni i roditelji su mi Bošnjaci. Ako se udam za hrvatskog državljanina, kao studentica sa privremenim boravkom u Hrvatskoj, koliko bi trajao čitav taj proces? I da li će biti brže, zbog mog studentskog statusa?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#555 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by zlo zlo »

ovo nešto novo?? znaci ako dobro skontala po ovome može dobiti državljanstvo i bračni drug bez da živi 8god u hr?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#556 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by zlo zlo »

sherbett wrote: 31/08/2020 12:10
zlo zlo wrote: 31/08/2020 09:23
ovo nešto novo?? znaci ako dobro skontala po ovome može dobiti državljanstvo i bračni drug bez da živi 8god u hr?
Da
I ne mora znat ni jezik ni ustav nit ista o RH
Al ja to vas i ne vjerujem
djelujem mi malo nevjerojatno to...
kikilika
Posts: 258
Joined: 10/01/2011 22:41

#557 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by kikilika »

ovaj DW link uopste nije tacan u dijelu gdje pise da bracni drug HR drzavljanina koji zivi izvan HR moze dobiti drzavljanstvo, tj. po ovom osnovu nije bilo nikakvih olaksica/promjena; sad sam gledao zakon i za ove slucajeve bracni drug treba da ima odobren stalni boravak i da zivi u HR, pa da se neko ne zaleti i podnese zahtjev; dodje mi da ovoj novinarki posaljem mail, malo mi je falilo da pocnem prikupljati dok. :D
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#558 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by braca »

U pripremi je zakon koji je trebao uci u proceduru pocetkom ove godine, ali je corona sve pobrkala, po kojem je brak sa hrvatskim drzavljaninom/drzavljankom u trajanju od najmanje 10 godina, bez obzira na lokaciju "konzumiranja" braka, znaci, bez obzira na status rijesenog socijalnog i boravisnog pitanja u Hrvatskoj, biti dovoljan (novi) uvjet za HR drzavljanstvo....
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#559 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by drndalo »

kikilika wrote: 02/09/2020 16:21 ovaj DW link uopste nije tacan u dijelu gdje pise da bracni drug HR drzavljanina koji zivi izvan HR moze dobiti drzavljanstvo, tj. po ovom osnovu nije bilo nikakvih olaksica/promjena; sad sam gledao zakon i za ove slucajeve bracni drug treba da ima odobren stalni boravak i da zivi u HR, pa da se neko ne zaleti i podnese zahtjev; dodje mi da ovoj novinarki posaljem mail, malo mi je falilo da pocnem prikupljati dok. :D
U tom tekstu ima link na MUPovu stranicu:

https://mup.gov.hr/gradjani-281562/moji ... nstva/4746

Gdje pise:

Zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem podnosi se osobno u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji, prema mjestu odobrenog privremenog odnosno stalnog boravka. Iznimno, ako se radi o osobi s invaliditetom, zahtjev se može podnijeti putem zakonskog zastupnika ili ovlaštenog opunomoćenika. Ako podnositelj zahtjeva nema odobren privremeni ili stalni boravak u Republici Hrvatskoj, zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem podnosi se putem diplomatske misije ili konzularnog ureda Republike Hrvatske u inozemstvu.
Uz zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem (obrazac dostupan na web stranici) prilaže se:
životopis, u kojem se ukratko navode i razlozi podnošenja zahtjeva
izvadak iz matice rođenih izdan na propisanom obrascu sukladno međunarodnim ugovorima i konvencijama*1, a za osobe u braku i izvadak iz matice vjenčanih*2
dokaz o državljanskom statusu (uvjerenje o državljanstvu, ovjerena preslika važeće putne isprave odnosno osobne iskaznice)
uvjerenje o nekažnjavanju nadležnog inozemnog tijela države čiji su podnositelji zahtjeva državljani te države u kojoj imaju stalni boravak u izvorniku ili propisno ovjerenoj preslici s prijevodom na hrvatski jezik ne starijeg datuma od 6 mjeseci
važeća isprava o identitetu u ovjerenoj preslici s jasno vidljivom fotografijom
kod podnošenja zahtjeva u RH, upravna pristojba se plaća prilikom preuzimanja rješenja o primitku u hrvatsko državljanstvo, odnosno rješenja kojim se zahtjev odbija
kod podnošenja zahtjeva u inozemstvu, konzularna pristojba se plaća prilikom njegova podnošenja.
kikilika
Posts: 258
Joined: 10/01/2011 22:41

#560 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by kikilika »

drndalo wrote: 09/09/2020 18:37
kikilika wrote: 02/09/2020 16:21 ovaj DW link uopste nije tacan u dijelu gdje pise da bracni drug HR drzavljanina koji zivi izvan HR moze dobiti drzavljanstvo, tj. po ovom osnovu nije bilo nikakvih olaksica/promjena; sad sam gledao zakon i za ove slucajeve bracni drug treba da ima odobren stalni boravak i da zivi u HR, pa da se neko ne zaleti i podnese zahtjev; dodje mi da ovoj novinarki posaljem mail, malo mi je falilo da pocnem prikupljati dok. :D
U tom tekstu ima link na MUPovu stranicu:

https://mup.gov.hr/gradjani-281562/moji ... nstva/4746

Gdje pise:

Zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem podnosi se osobno u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji, prema mjestu odobrenog privremenog odnosno stalnog boravka. Iznimno, ako se radi o osobi s invaliditetom, zahtjev se može podnijeti putem zakonskog zastupnika ili ovlaštenog opunomoćenika. Ako podnositelj zahtjeva nema odobren privremeni ili stalni boravak u Republici Hrvatskoj, zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem podnosi se putem diplomatske misije ili konzularnog ureda Republike Hrvatske u inozemstvu.
Uz zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem (obrazac dostupan na web stranici) prilaže se:
životopis, u kojem se ukratko navode i razlozi podnošenja zahtjeva
izvadak iz matice rođenih izdan na propisanom obrascu sukladno međunarodnim ugovorima i konvencijama*1, a za osobe u braku i izvadak iz matice vjenčanih*2
dokaz o državljanskom statusu (uvjerenje o državljanstvu, ovjerena preslika važeće putne isprave odnosno osobne iskaznice)
uvjerenje o nekažnjavanju nadležnog inozemnog tijela države čiji su podnositelji zahtjeva državljani te države u kojoj imaju stalni boravak u izvorniku ili propisno ovjerenoj preslici s prijevodom na hrvatski jezik ne starijeg datuma od 6 mjeseci
važeća isprava o identitetu u ovjerenoj preslici s jasno vidljivom fotografijom
kod podnošenja zahtjeva u RH, upravna pristojba se plaća prilikom preuzimanja rješenja o primitku u hrvatsko državljanstvo, odnosno rješenja kojim se zahtjev odbija
kod podnošenja zahtjeva u inozemstvu, konzularna pristojba se plaća prilikom njegova podnošenja.
vidio sam ja to sve, ali zakon je najbitniji, a cinjenica je da zakon i dalje predvidja stalni boravak u HR (clan 10.), tako da ne znam stansi htio reci
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#561 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by drndalo »

Nisam imao vremena istrazivati sve to uduboko. Slazem se da je zakon na snazi jedini mjerodavan. Ono sto sam stavio gire te zaista natjera da pomislis da je samo ono napisano potrebno jer je tako napisano na MUPovoj stanici, a oni bi trebali biti upuceni.
kikilika
Posts: 258
Joined: 10/01/2011 22:41

#562 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by kikilika »

braca wrote: 08/09/2020 10:37 U pripremi je zakon koji je trebao uci u proceduru pocetkom ove godine, ali je corona sve pobrkala, po kojem je brak sa hrvatskim drzavljaninom/drzavljankom u trajanju od najmanje 10 godina, bez obzira na lokaciju "konzumiranja" braka, znaci, bez obzira na status rijesenog socijalnog i boravisnog pitanja u Hrvatskoj, biti dovoljan (novi) uvjet za HR drzavljanstvo....
moze li malo vise info oko ovoga, da li si vidio prijedlog zakona, da li ga sada ikako planiraju mijenjati i sl., hvala
User avatar
tvojkomsija
Posts: 1478
Joined: 21/04/2014 17:59

#563 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by tvojkomsija »

Ima li neko da je nedavno pravio zahtjev za Hr drzavljanstvo? Je li strogo? Sta najvise gledaju?
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#564 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by TRANCE »

Zna li neko kada se prelazi hrvatska granica autobusom ili autom iz BiH u Hrvatsku s hrvatskom putovnicom (pasošem), da li stavljaju pečat u putovnicu i unose podatke u neki informacioni sistem? Znam da nisu prije par godina, ali me zanima kakvo je sada stanje?
Pitam iz razloga što imam potencijalnu ponudu za posao u trećoj EU državi, ali koja ima idiotsko pravilo da moram prije ulaska u državu provesti 14 dana u nekoj državi EU zbog epidemije korona virusa :-)
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#565 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by zlo zlo »

TRANCE wrote: 17/10/2020 13:54 Zna li neko kada se prelazi hrvatska granica autobusom ili autom iz BiH u Hrvatsku s hrvatskom putovnicom (pasošem), da li stavljaju pečat u putovnicu i unose podatke u neki informacioni sistem? Znam da nisu prije par godina, ali me zanima kakvo je sada stanje?
Pitam iz razloga što imam potencijalnu ponudu za posao u trećoj EU državi, ali koja ima idiotsko pravilo da moram prije ulaska u državu provesti 14 dana u nekoj državi EU zbog epidemije korona virusa :-)
hr građani ne dobivaju pečat ni na jednoj granici, ni bih ni hr, a i nema potrebe...pasoš se svaki put skenira i sve granice u EU imaju te informacije ako žele pogledati odmah u sistemu. Samo ti je eci-peci-pec dali ce gledati :lol: Evo ja sam pocetkom 6mj izvadila novi pasos, prelazila granicu barem 15 puta...ni jedan zig nemam.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#566 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by TRANCE »

Da, ali pitanje je zašto skeniraju i da li se i gdje evidentira.
Koliko pročitah na internetu, postoji EU Passenger Name Record direktiva prema kojoj se elektronski evidentiraju podaci svih putnika, ali to vrijedi samo za avionski transport, ne i za kopneni.
Također će od 2022. uvesti Entry/Exit System (EES) gdje će se evidentirati podaci i u kopnenom transportu, ali opet samo za državljane trećih zemalja izvan EU.
Postoji i Schengen Information System u kojem se provjerava ima li potraga od policije za nekim licem, evidentiraju sigurnosno sumnjiva lica, nestale osobe, izgubljeni dokumenti, ukradena auta, radnici na crno koji prekorače 90 dana boravka pa dobiju zabranu ulaska 5 godina, ali ne i ulasci i izlasci regularnih osoba koje nemaju problem sa zakonom.
Postoji i Visa Information System, ali se u njemu evidentiraju samo državljani trećih zemalja kojima je potrebna viza za ulazak u Šengenski prostor.
Postoji i European Dactyloscopy, sistem za azilante i ilegalne migrante.
Na osnovu svega navedenog mislim da i dalje nemaju elektronsku bazu kada je neko ušao i izašao iz EU kopnenim putem, jer ne bi onda i dalje pečatili pasoše državljanima trećih zemalja.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#567 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by zlo zlo »

ovako svaki log skeniranja pasosa se Učitava u bazu.. u praksi to znaci ovako.. bilo gdje u Eu ako požele ti pogledaju te informacije :D a skeniraju i bih pasos ali još i udare zig.

Uglavnom ne gleda se po automatizmu ali ako se poželi vidi se odmah, meni zadnji put gledali i to na izlasku iz Hr.
Anaaaaa
Posts: 5
Joined: 02/11/2020 14:35

#568 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Anaaaaa »

Pozdrav! Da li je ko u skorije vrijeme predavao za državljanstvo nakon novog zakona od 1.1.? Interesuje me ako ima iko slično iskustvo, naime, majka mi je rođena u Hrvatskoj, Srpkinja je, udala se i živi u BiH. Domovnicu ima. Pa me interesuje da li mogu ja preko nje da dobijem? I u kom slučaju može da dođe do odbijenice? Hvala!
User avatar
sime_cipol
Posts: 15984
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#569 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by sime_cipol »

Anaaaaa wrote: 02/11/2020 14:49 Pozdrav! Da li je ko u skorije vrijeme predavao za državljanstvo nakon novog zakona od 1.1.? Interesuje me ako ima iko slično iskustvo, naime, majka mi je rođena u Hrvatskoj, Srpkinja je, udala se i živi u BiH. Domovnicu ima. Pa me interesuje da li mogu ja preko nje da dobijem? I u kom slučaju može da dođe do odbijenice? Hvala!
Ako si maloljetna ide bez problema. Ako nisi, ide doooosta teze.
Ako imaš vise od 18, ne znam sta ste cekali do sada. :roll:
Anaaaaa
Posts: 5
Joined: 02/11/2020 14:35

#570 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Anaaaaa »

24 godine. A što se tiče odgovora za jezik, u novom zakonu piše da nema polaganja toga više u ove 2 godine koliko i traje taj zakon i ta prilika. Ako još neko ima nekakva iskustva neka napiše, naročito što se tiče odbijenica, tj. u kojim slučajevima može doći do odbijenice. Hvala! :D
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#571 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by TRANCE »

Anaaaaa wrote: 02/11/2020 14:49 Pozdrav! Da li je ko u skorije vrijeme predavao za državljanstvo nakon novog zakona od 1.1.? Interesuje me ako ima iko slično iskustvo, naime, majka mi je rođena u Hrvatskoj, Srpkinja je, udala se i živi u BiH. Domovnicu ima. Pa me interesuje da li mogu ja preko nje da dobijem? I u kom slučaju može da dođe do odbijenice? Hvala!
Možeš ako je majka u trenutku tvoga rođenja bila hrvatski državljanin, rođen si izvan Hrvatske, podneseš zahtjev do 2022. godine, poštuješ njihov pravni poredak, nemaš dugova prema njihovoj državi i ne postoje sigurnosne prepreke za primanje u državljanstvo.

Tako barem kaže član 5 stav 2 zakona:

"Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo i osoba starija od 21. godine života, rođena u inozemstvu čiji je jedan roditelj u trenutku njezina rođenja hrvatski državljanin, ako u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev za upis u evidenciju hrvatskih državljana, a Ministarstvo unutarnjih poslova prethodno utvrdi da ne postoje zapreke iz članka 8. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona."

Član 8, stav 1, točka 5:

"5. da poštuje pravni poredak Republike Hrvatske, da je podmirio dospjela javna davanja te da ne postoje sigurnosne zapreke za njegov primitak u hrvatsko državljanstvo."
RJ57
Posts: 3345
Joined: 10/04/2017 15:12

#572 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by RJ57 »

TRANCE wrote: 07/11/2020 20:10
Anaaaaa wrote: 02/11/2020 14:49 Pozdrav! Da li je ko u skorije vrijeme predavao za državljanstvo nakon novog zakona od 1.1.? Interesuje me ako ima iko slično iskustvo, naime, majka mi je rođena u Hrvatskoj, Srpkinja je, udala se i živi u BiH. Domovnicu ima. Pa me interesuje da li mogu ja preko nje da dobijem? I u kom slučaju može da dođe do odbijenice? Hvala!
Možeš ako je majka u trenutku tvoga rođenja bila hrvatski državljanin, rođen si izvan Hrvatske, podneseš zahtjev do 2022. godine, poštuješ njihov pravni poredak, nemaš dugova prema njihovoj državi i ne postoje sigurnosne prepreke za primanje u državljanstvo.

Tako barem kaže član 5 stav 2 zakona:

"Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo i osoba starija od 21. godine života, rođena u inozemstvu čiji je jedan roditelj u trenutku njezina rođenja hrvatski državljanin, ako u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev za upis u evidenciju hrvatskih državljana, a Ministarstvo unutarnjih poslova prethodno utvrdi da ne postoje zapreke iz članka 8. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona."

Član 8, stav 1, točka 5:

"5. da poštuje pravni poredak Republike Hrvatske, da je podmirio dospjela javna davanja te da ne postoje sigurnosne zapreke za njegov primitak u hrvatsko državljanstvo."
sorry, nisam upućen.

zakon od 1.1. 2020 ili neki koji tek stupa na snagu 2021?
takođe zahtjev do prije 2022, ili do kraja 2022?

znam momka koji je propustio upisati sina, mislim da sin ima >21?. moj jaran ima domovnicu ali nije nikada vadio putovnicu.
i on i sin žive u norveškoj. prije par mjeseci sam pričao sa njim o tome, nije to njima pretjerano bitno ali norveška nije u EU, mislim da bi on to uradio.

baš ću ga obradovati....
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#573 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by TRANCE »

RJ57 wrote: 07/11/2020 21:42
TRANCE wrote: 07/11/2020 20:10
Anaaaaa wrote: 02/11/2020 14:49 Pozdrav! Da li je ko u skorije vrijeme predavao za državljanstvo nakon novog zakona od 1.1.? Interesuje me ako ima iko slično iskustvo, naime, majka mi je rođena u Hrvatskoj, Srpkinja je, udala se i živi u BiH. Domovnicu ima. Pa me interesuje da li mogu ja preko nje da dobijem? I u kom slučaju može da dođe do odbijenice? Hvala!
Možeš ako je majka u trenutku tvoga rođenja bila hrvatski državljanin, rođen si izvan Hrvatske, podneseš zahtjev do 2022. godine, poštuješ njihov pravni poredak, nemaš dugova prema njihovoj državi i ne postoje sigurnosne prepreke za primanje u državljanstvo.

Tako barem kaže član 5 stav 2 zakona:

"Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo i osoba starija od 21. godine života, rođena u inozemstvu čiji je jedan roditelj u trenutku njezina rođenja hrvatski državljanin, ako u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev za upis u evidenciju hrvatskih državljana, a Ministarstvo unutarnjih poslova prethodno utvrdi da ne postoje zapreke iz članka 8. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona."

Član 8, stav 1, točka 5:

"5. da poštuje pravni poredak Republike Hrvatske, da je podmirio dospjela javna davanja te da ne postoje sigurnosne zapreke za njegov primitak u hrvatsko državljanstvo."
sorry, nisam upućen.

zakon od 1.1. 2020 ili neki koji tek stupa na snagu 2021?
takođe zahtjev do prije 2022, ili do kraja 2022?

znam momka koji je propustio upisati sina, mislim da sin ima >21?. moj jaran ima domovnicu ali nije nikada vadio putovnicu.
i on i sin žive u norveškoj. prije par mjeseci sam pričao sa njim o tome, nije to njima pretjerano bitno ali norveška nije u EU, mislim da bi on to uradio.

baš ću ga obradovati....
Da, od 1.1.2020., to su zadnje izmjene zakona:
"Ovaj Zakon objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 1. siječnja 2020."
Što bi značilo da je krajnji datum za podnošenje zahtjeva po osnovu koji sam naveo 31.12.2021.
Ključni osnov je da je on imao hrvatsko državljanstvo u trenutku sinovog rođenja, te da je sin rođen izvan Hrvatske. Domovnica (ekvivalent našeg uvjerenja o državljanstvu) mu je dovoljna, a može uvijek izvaditi i putovnicu u hrvatskoj ambasadi.
Ako imaju norveško državljanstvo, neće puno dobiti s hrvatskim, jer norveška iako nije članica EU, jeste članica EEA, što znači da njihovi državljani imaju pravo rada, studiranja ili boravka uz adekvatna finansijska sredstva u svim državama EU, plus Norveškoj, Islandu, Lihtenštajnu i Švicarskoj.
Ako nemaju norveško državljanstvo, može im koristiti hrvatsko, jer ista prava imaju i državljani EU, što bi im onda olakšalo boravak u Norveškoj ako nemaju stalni boravak. Također Norvežani mogu odlučiti da izađu iz EEA, kao što su Britanci izašli iz EU, te bi u tom slučaju izgubili ta prava, tako da je uvijek korisno imati i rezervnu putovnicu.
Na kraju naravno hrvatsko državljanstvo daje neograničenu mogućnost boravka u Hrvatskoj, što im može dobro doći u budućnosti u mirovini: fina klima, niži troškovi života i jeftiniji privatni starački domovi :mrgreen:
RJ57
Posts: 3345
Joined: 10/04/2017 15:12

#574 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by RJ57 »

hvala velika, javio sam mu, poprilično se obradovao. :thumbup:
mali ima bosansko i norveško, moj jaran ima bosansko i hrvatsko. hanuma mu je imala samo bosansko, ona nažalost nije više sa nama.
Goca-Sami
Posts: 2
Joined: 08/11/2020 08:52

#575 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Goca-Sami »

Pzdrav !
Imam 34god zivim u Bosni udata za Hrvata i imamo dijete koje ima HR drzavljanstvo . Otac mi je iz mijesanog braka .
Zanima me kakve su mi sanse da dobojem domovnicu preko bake..? ( oceva majka)
Baka mi je Hrvatica i ima domovnicu , stric isto tako a otac nikad nije trazio do prosle godine ali je dobio odbjenicu i razlog je sto nije prije trazio :| .
Ja sam se izjasnila kao Hrvatica i pise mi u rodnom listu tek nekoliko godina . U ostalim dokumentima kao sto je skola i radna knjizica ne pise nacionalnost ..
Post Reply