Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Micika.st
Posts: 22
Joined: 31/07/2011 19:15

#1 Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Micika.st »

Pozdrav raja. Naime, rodjena sam u Metkovicima. Trenutno prebivaliste je u BiH. Zanima me da li neko zna koji su uslovi za dobivanje Hrvatskog drzavljanstva, naime procitala sam da Zakonom o hrvatskom državljanstvu ( broj: 53/91, 70/91, 28/92, 113/93-Odluka USRH, 4/94 i 130/11 ) uređuje se hrvatsko državljanstvo, pretpostavke za njegovo stjecanje i prestanak.Hrvatsko državljanstvo stječe se: podrijetlom;rođenjem na području Hrvatske;prirođenjem; po međunarodnim ugovorima. Da li neko zna kako ide procedura trazenja drzavljanstva? Jer, nakon dobivanja Hrvatskog drzavljanstva, zeljela bih predati za putovnicu zahtjev..Ako ko ima neke informacije, savjete. bila bih vam mnogo zahvalna :D
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#2 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

Pa odes u veleposlanstvo, i dobijes crno na bijelo spisak potrebnih uvjeta.

Zadnji put kad sam ja uzeo spisak, ali ne izvadih domovnicu jer mi nije trebala a i bilo mi mrsko, sjecam se par uslova, da potpises pripadnost hrvatskom narodu (ovo je za dijasporu, ti ako si iz Metkovica, onda ispunjavas uvjet mjesta rodjenja u RH) takodje i da imas neki stariji dokument u kojem si se izjasnjavao kao Hrvat... to mi nije bilo najjasnije, kada i gdje se covjek od 30 godina recimo, da ne govorim za mladje ljude, mogao izjasniti prije rata Hrvatom, zaboga.

Ja mislim da tebi mjesto rodjenja garantira domovnicu, pa otidji do veleposlanstva i rijesi to, ako ti vec treba. Cekaces malo, procedura je to, putovnica se brze dobije.

Znam ljude koji su dobili domovnice samo na osnovu toga sto im je baka ili djed rodjen/a u Hrvatskoj, valjda nisu neke muljaze bile.
User avatar
axxo
Posts: 40
Joined: 10/11/2013 22:32

#3 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by axxo »

Veleposlanstvo ili maticni ured u metkovicu, samim rodjenjem u RH imas pravo na domovnicu, koja ti je kasnije za ostale dokumente bitna
cirkus6
Posts: 20
Joined: 10/07/2014 02:12

#4 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by cirkus6 »

axxo wrote:Veleposlanstvo ili maticni ured u metkovicu, samim rodjenjem u RH imas pravo na domovnicu, koja ti je kasnije za ostale dokumente bitna
Iz prilozenog vidi se da je osoba druge nacionalnosti. Vjerovatno kombinacija oca i majke bosnjakinje ili srpkinje.

Pretpostavljam da je u pitanju osoba kojoj su oba roditelja mrzili Hrvatsku!

Jebote jos i Metkovic spominje!
Prica za malu djecu...Ne nasjedajte!

Ejjj...Metkovic i pitanje na klixu? Hafiz brate sta nam ovo rade, rekao bi Alfons!
Micika.st
Posts: 22
Joined: 31/07/2011 19:15

#5 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Micika.st »

Samo malo! Moji roditelji su Bošnjaci, i nisam iz "mjesanog braka". Nego, rodjena sam '93 u Metkovicima. I zanima me da li ja, kao trenutni državljanin BiH imam pravo da se odreknem ovog drzavljanstva (BiH) i na osnovu svog rodjenja u Hrvatskoj mogu da trazim Hrvatsko drzavljanstvo. Ovog, trenutnog, bih se rado odrekla :D Sutra cu otici u Hrvatski konzulat pa cemo da vidimo sta ima da nam kazu :D Hvala puno svima na informacijama :D
Fact
Posts: 767
Joined: 21/04/2014 01:18

#6 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Fact »

Daj milju,udaš se za mene,ono na fol i dobiješ državljanstvo.

Ili pošalji slike,možda bude i besplatno. :thumbup:

Ne moraš se odricati bosankog,može dvojno. :thumbup: 8)

:run:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#7 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by uglavnomja »

Micika.st wrote:Samo malo! Moji roditelji su Bošnjaci, i nisam iz "mjesanog braka". Nego, rodjena sam '93 u Metkovicima. I zanima me da li ja, kao trenutni državljanin BiH imam pravo da se odreknem ovog drzavljanstva (BiH) i na osnovu svog rodjenja u Hrvatskoj mogu da trazim Hrvatsko drzavljanstvo. Ovog, trenutnog, bih se rado odrekla :D Sutra cu otici u Hrvatski konzulat pa cemo da vidimo sta ima da nam kazu :D Hvala puno svima na informacijama :D

Ne objasnjavaj nikome ko si i sta si, pogotovo ne slucnim ovom cirkusu ...


Najbolje ti je da odes u metko ic i izvadis domovnicu, putovnicu ne mozes, koliko ja znam. Nju ces morati cekati bar mjesec.
Doci ce te nekoliko puta jeftinije i brze.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58432
Joined: 03/08/2010 19:04

#8 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by kakavdanakneiskustvu »

Micika.st wrote:Pozdrav raja. Naime, rodjena sam u Metkovicima. Trenutno prebivaliste je u BiH. Zanima me da li neko zna koji su uslovi za dobivanje Hrvatskog drzavljanstva, naime procitala sam da Zakonom o hrvatskom državljanstvu ( broj: 53/91, 70/91, 28/92, 113/93-Odluka USRH, 4/94 i 130/11 ) uređuje se hrvatsko državljanstvo, pretpostavke za njegovo stjecanje i prestanak.Hrvatsko državljanstvo stječe se: podrijetlom;rođenjem na području Hrvatske;prirođenjem; po međunarodnim ugovorima. Da li neko zna kako ide procedura trazenja drzavljanstva? Jer, nakon dobivanja Hrvatskog drzavljanstva, zeljela bih predati za putovnicu zahtjev..Ako ko ima neke informacije, savjete. bila bih vam mnogo zahvalna :D


zar se ne kaže "u metkoviću"?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#9 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

Znaci, rodjena kao izbjeglica u Metkovicu.

I sad bi hrvatsko drzavljanstvo.

E svasta.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31988
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#10 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Bobi »

Kud se nisi rodila u Njemackoj ili US :D
crysis
Posts: 1336
Joined: 05/10/2009 16:47
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#11 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by crysis »

Micika.st wrote:Samo malo! Moji roditelji su Bošnjaci, i nisam iz "mjesanog braka". Nego, rodjena sam '93 u Metkovicima. I zanima me da li ja, kao trenutni državljanin BiH imam pravo da se odreknem ovog drzavljanstva (BiH) i na osnovu svog rodjenja u Hrvatskoj mogu da trazim Hrvatsko drzavljanstvo. Ovog, trenutnog, bih se rado odrekla :D Sutra cu otici u Hrvatski konzulat pa cemo da vidimo sta ima da nam kazu :D Hvala puno svima na informacijama :D
nema veze ko su ti roditelji ,taman da su marsovci ti si rodjena u hrvatskoj , samim posjedovanjem rodnog lista imas pravo i na domovnicu i putovnicu, i zasto bi se odricala BiH dzavljanstva kad imas pravo na oba.
Last edited by crysis on 13/07/2014 18:59, edited 1 time in total.
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#12 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Umalo popisivac »

dječak sa šibicama wrote:Pa odes u veleposlanstvo, i dobijes crno na bijelo spisak potrebnih uvjeta.

Zadnji put kad sam ja uzeo spisak, ali ne izvadih domovnicu jer mi nije trebala a i bilo mi mrsko, sjecam se par uslova, da potpises pripadnost hrvatskom narodu (ovo je za dijasporu, ti ako si iz Metkovica, onda ispunjavas uvjet mjesta rodjenja u RH) takodje i da imas neki stariji dokument u kojem si se izjasnjavao kao Hrvat... to mi nije bilo najjasnije, kada i gdje se covjek od 30 godina recimo, da ne govorim za mladje ljude, mogao izjasniti prije rata Hrvatom, zaboga.

Ja mislim da tebi mjesto rodjenja garantira domovnicu, pa otidji do veleposlanstva i rijesi to, ako ti vec treba. Cekaces malo, procedura je to, putovnica se brze dobije.

Znam ljude koji su dobili domovnice samo na osnovu toga sto im je baka ili djed rodjen/a u Hrvatskoj, valjda nisu neke muljaze bile.
Ne nuzno ti, nego roditelji, djedovi itd...
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#13 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by StupskaBitanga »

Hrvatsko državljanstvo stječe se:
1. podrijetlom;
2. rođenjem na području Republike Hrvatske;
3. prirođenjem;
4. po međunarodnim ugovorima
jel se na ovo pozivas?
http://www.istra-istria.hr/fileadmin/do ... anstvu.pdf
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58432
Joined: 03/08/2010 19:04

#14 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by kakavdanakneiskustvu »

.
Last edited by kakavdanakneiskustvu on 13/07/2014 19:05, edited 1 time in total.
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#15 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Umalo popisivac »

A ko su ti roditelji? Jer mislim da tek rodjenjem na tlu RH nije dovoljno za stjecanje drzavljanstva RH. Mora ti bar jedan od roditelja biti Hrvat. to je zato sto RH prioritet pri dodjeli drzavljanstava daje pravu krvi.
crysis
Posts: 1336
Joined: 05/10/2009 16:47
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#16 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by crysis »

Umalo popisivac wrote:
dječak sa šibicama wrote:Pa odes u veleposlanstvo, i dobijes crno na bijelo spisak potrebnih uvjeta.

Zadnji put kad sam ja uzeo spisak, ali ne izvadih domovnicu jer mi nije trebala a i bilo mi mrsko, sjecam se par uslova, da potpises pripadnost hrvatskom narodu (ovo je za dijasporu, ti ako si iz Metkovica, onda ispunjavas uvjet mjesta rodjenja u RH) takodje i da imas neki stariji dokument u kojem si se izjasnjavao kao Hrvat... to mi nije bilo najjasnije, kada i gdje se covjek od 30 godina recimo, da ne govorim za mladje ljude, mogao izjasniti prije rata Hrvatom, zaboga.

Ja mislim da tebi mjesto rodjenja garantira domovnicu, pa otidji do veleposlanstva i rijesi to, ako ti vec treba. Cekaces malo, procedura je to, putovnica se brze dobije.

Znam ljude koji su dobili domovnice samo na osnovu toga sto im je baka ili djed rodjen/a u Hrvatskoj, valjda nisu neke muljaze bile.
Ne nuzno ti, nego roditelji, djedovi itd...
ako su samo dobili po osnovu rodjenja bake i djeda onda je muljaza , mora neko od roditelja imat domovnicu da bi taj neko mogao dobit , ako roditelji nemaju ( bar jedan) nemoze dobit. , samo u slucaju da su oba roditelja umrla a nisu imali domovnice onda se moze dobit na babu i dedu.
Fact
Posts: 767
Joined: 21/04/2014 01:18

#17 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Fact »

Po toj logici ako si turisti u HR i istovremeno trudnica,te se porodiš prilikom godišnjeg odmora u Hrvatskoj,tvoje dijete ima pravo na državljanstvo. :-)

Jedan od roditelja ti je morao imati HR državljanstvo,kako bih i ti imala pravo na državljanstvo.Ili barem netko od predaka.

Po podacima koje si iznijela,ti nemaš pravo na državljanstvo,ali svakako provjeri u ambasadi.
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#18 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Umalo popisivac »

ZAKON
o hrvatskom državljanstvu

I. OPĆE ODREDBE


Članak 1.

Ovim zakonom uređuje se hrvatsko državljanstvo, pretpostavke za njegovo stjecanje i prestanak.


Članak 2.

Državljanin Republike Hrvatske koji ima i strano državljanstvo, smatra se pred tijelima državne vlasti Republike Hrvatske isključivo hrvatskim državljaninom.


II. STJECANJE DRŽAVLJANSTVA


Članak 3.

Hrvatsko državljanstvo stječe se:

1. podrijetlom;

2. rođenjem na teritoriju Republike Hrvatske;

3. prirođenjem;

4. po međunarodnim ugovorima.


Članak 4.

Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo dijete:,

1. čija su oba roditelja u trenutku njegova rođenja hrvatski državljani;

2. čiji je jedan od roditelja u trenutku rođenja djeteta hrvatski državljanin, a dijete je rođeno u Republici Hrvatskoj ;

3. čiji je jedan od rodltelja u trenutku rođenja djeteta hrvatski državljanin, drugi bez državljanstva, ili nepoznatog državljanstva a dijete je rođeno u inozemstvu.
http://www.mup.hr/96.aspx
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8514
Joined: 11/02/2009 15:21

#19 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Ajatolah_ »

dječak sa šibicama wrote:Znam ljude koji su dobili domovnice samo na osnovu toga sto im je baka ili djed rodjen/a u Hrvatskoj, valjda nisu neke muljaze bile.
Možda su prije bila opuštenija pravila. Moji djed i baka su iz Hrvatske, mislim da su imali i domovnice ali ne mogu na osnovu njih dobiti državljanstvo.
Last edited by Ajatolah_ on 13/07/2014 19:19, edited 2 times in total.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#20 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

Ajatolah_ wrote:
dječak sa šibicama wrote:Znam ljude koji su dobili domovnice samo na osnovu toga sto im je baka ili djed rodjen/a u Hrvatskoj, valjda nisu neke muljaze bile.
Možda su prije bila opuštenija pravila, moji djed i baka su iz Hrvatske, mislim da su imali i domovnice ali ne mogu na osnovu njih dobiti državljanstvo.
Ne znam jesu li ti djed i baka Hrvati.

To je bitna stavka.

Ako su ti djed i baka Jovo i Radmila iz Like, a ti rodjen u Novom Sadu, logicno da ne mozes dobiti hrvatsko drzavljanstvo. Porijeklo se gleda, u svakom slucaju, ali samo za Hrvate izvan Hrvatske.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8514
Joined: 11/02/2009 15:21

#21 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Ajatolah_ »

Jesu Hrvati. Odselili su za vrijeme Jugoslavije ali u drugu jugoslavensku republiku i zbog toga se ne tretiraju kao iseljenici. Da su otišli vani, ako se ne varam, mogao bih ga dobiti.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#22 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by dječak sa šibicama »

Pa ako si ti Hrvat, onda domovnicu mozes dobiti neovisno o djedu i baki.
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#23 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Umalo popisivac »

Ajatolah_ wrote:
dječak sa šibicama wrote:Znam ljude koji su dobili domovnice samo na osnovu toga sto im je baka ili djed rodjen/a u Hrvatskoj, valjda nisu neke muljaze bile.
Možda su prije bila opuštenija pravila. Moji djed i baka su iz Hrvatske, mislim da su imali i domovnice ali ne mogu na osnovu njih dobiti državljanstvo.
Ista su pravila. Kao sto rekoh, bitno je podrijetlo predaka. ako dokazes da su ti roditelji (oba) Hrvati imas pravo na drzavljanstvo RH. Zasto ti nisi dobio mora biti neki razlog. mozda se nisu izjasnjavali Hrvatima ili nesto. Gdje su odselili nema nikakve veze. A domovnice su tad valjda bile Jugoslovenske.
Last edited by Umalo popisivac on 13/07/2014 19:25, edited 2 times in total.
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#24 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Umalo popisivac »

dječak sa šibicama wrote:Pa ako si ti Hrvat, onda domovnicu mozes dobiti neovisno o djedu i baki.
a kako? Sta, usece i kaze, dobar dan, ja sam Hrvat, moze drzavljanstvo? Da to tako ide imao bi ga i Komsic. :D
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8514
Joined: 11/02/2009 15:21

#25 Re: Hrvatsko drzavljanstvo i putovnica

Post by Ajatolah_ »

^ Otac mi nije Hrvat. Izjasnio bih se ja kako hoće kad bi mi to pomoglo, ali nikad nisam imao priliku da se izjasnim. :D A majka mi nije imala nikad hrvatske papire. Znam ja hejbet ljudi sa dosta manjom vezom sa RH od mene a imaju njihovo državljanstvo, ali eto, nije se na vrijeme mislilo o tome.
Last edited by Ajatolah_ on 13/07/2014 19:26, edited 1 time in total.
Post Reply