Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućnost

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Locked
Don Igy
Posts: 48
Joined: 24/07/2012 03:42

#1 Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućnost

Post by Don Igy »

Pozorno sam pročitao sve zapisano na ove teme i u nekoliko riječi bih rekao svoje mišljenje o svemu:
Prije svega želim reći da sam iz Hrvatske,porijeklom iz Bosne i mučna mi je pomisao na taj besmisleni rat Bošnjaka i Hrvata jer kako god rat završio tu nije moglo nikako biti pobjednika.Naprosto ja neznam da li ste Vi u Bosni svjesni percepcije..Hrvatski narod sa simpatijama gleda na Bošnjake i Bosnu govorim o najvećem dijelu(ekstrema je bilo i bit će uvijek na svim stranama nažalost),pogledajte samo koliko estradnih umjetnika,glumaca sportaša dolazi u Hrvatsku i nadam se da vidite i osjetite to koliko ste dobrodošli kao što i mene taj osjećaj prati kada dođem u Bosnu.Ja imam snage priznati da je politika prema Bosni sa Hrvatske strane bila pogrešna te totalno promašena i do toga sukoba nije smijelo doći ni pod koju cijenu.Politikom tadašnjeg vodstva žrtvovani su Bosanski Hrvati a također znam i puno Hercegovaca koji nisu bili skloni ovome ratu.Toliko smo upućeni jedni na druge i povijesno i teritorijalno a u mnogim slučajevima i genetski htjeli mi ti priznati ili ne ali je tako. Do ove nesretne 93 nikada ne da nije bilo sukoba nego gotovo nije bilo niti najmanje količine mržnje što je logično i normalno .Uvjeren sam da nije došlo do ovoga rata i da je Hrvatsko-Bošnjački savez funkcionirao cijelo vrijeme došlo bi do pravednijeg mira u Bosni ali vrlo vjerojatno ne bi bilo ništa od svima nama Republike Mrske.Jedino što me je smetalo sa Bošnjačke strane je sudjelovanje muđahedina no isto tako poznat mi je negativan stav podosta Bošnjaka koji se nisu nikada poistovjetili sa takvima.Bosnu volim oduvijek i rado joj dođem, nemojmo podgrijavati neprijateljstvo nego smognimo skupiti snage i vjere da se vratimo svemu onome što nas je činilo prijateljima i saveznicima.Volio bih čuti mišljenje ljudi koji imaju iskustvo,saznanja o zajedničkom životu dva naroda kroz povijest koja su imale i zajedničke pogrome recimo Blajburg ali i još puno lokacija kroz povijest gdje je na desetine tisuća ljudi Hrvatske i Bošnjačke nacije završilo na stratištu i gdje zajedno stoje hrvatski grb i polumjesec.Progovorimo pozitivno i afirmativno jer smo pod istim nebom i zvijezdama u mnogočemu osjećamo isto.Nemojmo negirati i diskreditirati jedni druge jer mišljenja sam da toliko toga pozitivnog imamo zajedničkog kroz prošlost i sadašnjost da to treba biti jedna odskočna daska i za budućnost.Neprijatelji osim nesretne 93 nismo nikada bili te ne dozvolimo nikada ali nikada više da se to ponovi..
bosnjo89
Posts: 277
Joined: 06/07/2012 19:05

#2 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by bosnjo89 »

znas za onu:

poslije jebanja nema kajanja

tu ti je sve jasno i nema se sta ni oduzeti ni dodati
Don Igy
Posts: 48
Joined: 24/07/2012 03:42

#3 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by Don Igy »

Mislim da se ima što dodati zbog zajedničkog života dva naroda u budućnosti..
bosnjo89
Posts: 277
Joined: 06/07/2012 19:05

#4 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by bosnjo89 »

Don Igy wrote:Mislim da se ima što dodati zbog zajedničkog života dva naroda u budućnosti..
nema se tu sta mnogo pametovati.

ja i ti licno mozemo biti prijatelji, najbolji prijatelji, piti pivo, gledati utakmice i bariti trebe... to je od induvidue do induvidue.. ali ocekivati nekakvo pomirenje izmedju hrvatskog i bosnjackog naroda je suludo, nerealno i nikada se nece desiti.

sto prije to svi shvatimo bice nam bolje
Don Igy
Posts: 48
Joined: 24/07/2012 03:42

#5 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by Don Igy »

Ja ne dijelim tvoje mišljenje jer ne osjećam tako.Nikada nisam u Bosni (Travnik,Zenica ili Sarajevo npr)a da sam osjetio da nisam dobrodošao..baš naprotiv.Žao mi je što tako razmišljaš.Mislim da ni većina Hrvata (ne mislim tu samo na BH Hrvate) i Bošnjaka ne gledaju neprijateljskim očima jedni druge..
Don Igy
Posts: 48
Joined: 24/07/2012 03:42

#6 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by Don Igy »

Ne postovjećuj sve sa nekim Čovićem i sl.
bosnjo89
Posts: 277
Joined: 06/07/2012 19:05

#7 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by bosnjo89 »

Don Igy wrote:Ne postovjećuj sve sa nekim Čovićem i sl.
da li se hrvatska ponasala prema BiH neprijateljski u historiji?
da li se hrvatska ponasa prema BiH neprijateljski?

da li su se hrvati u BiH ponasali neprijateljski prema BiH i bosnjacima?
da li se hrvati u BiH ponasaju neprijateljski prema BiH i bosnjacima?


odgovori na ova pitanja sa da ili ne

ponavljam... ja i ti mozemo biti prijatelji ali nasi narodi ne
Don Igy
Posts: 48
Joined: 24/07/2012 03:42

#8 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by Don Igy »

Religious Fantastic wrote:
bosnjo89 wrote:znas za onu:

poslije jebanja nema kajanja

tu ti je sve jasno i nema se sta ni oduzeti ni dodati
Kao što kolega reče...

A ovo o sportistima i "umjetnicima" ti je pravo smiješno. Dolaze ljudi pokupiti pare a ne što nas vole...

Sve u svemu, smiješna tema i smiješan si lik...presmiješan
Ako je prijateljstvo među ljudima,narodima za tebe smiješna i utopistička tema onda sam vjerojatno i ja smiješan lik..jer ne propagiram destrukciju ili mržnju..ok..
Don Igy
Posts: 48
Joined: 24/07/2012 03:42

#9 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by Don Igy »

bosnjo89 wrote:
Don Igy wrote:Ne postovjećuj sve sa nekim Čovićem i sl.
da li se hrvatska ponasala prema BiH neprijateljski u historiji?
da li se hrvatska ponasa prema BiH neprijateljski?

da li su se hrvati u BiH ponasali neprijateljski prema BiH i bosnjacima?
da li se hrvati u BiH ponasaju neprijateljski prema BiH i bosnjacima?


odgovori na ova pitanja sa da ili ne

ponavljam... ja i ti mozemo biti prijatelji ali nasi narodi ne
-Osim 93-e mislim da ne u nekom značajnijem obliku..
-Trenutno mislim da se aktualna Hrvatska politika ne ponaša neprijateljski prema Bi H.
-da
-da (ali i sa obrnutim tendencijama)
Previše si me naveo na crno-bijele odgovore..Ja tebe pitam:zar nema ništa pozitivno između dva naroda(a itekako ima)..ako stvarno nema kome to odgovara ?
-Prihvaćam da možemo biti prijatelji..e sada se postavlja pitanje kako možemo biti prijatelji ako gledamo neprijateljski ti na moj ja na tvoj narod (hipotetski govorim)..Svjestan sam da je tema očigledno utopistička ali ajmo vidjeti jel bilo i pozitivnih stvari:ali budimo realni i tijekom samoga rata..Eto jel negiraš da je Hrvatska primila izbjeglice iz BiH ili pomogla nekim dijelom u naoružavanju Armije Bi H ? Ili doprinos Bošnjaka u Hrvatskom domovinskom ratu,jedno vrijeme zajednička obrana od agresora,pa zajedničko oslobađanje zapadnog dijela Bosne itd..Dakle zanima me ima li išta pozitivno (negativno znamo)..sada ti meni molim te odgovori..
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#10 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by fakat »

Meni odnosi Bosnjaka i Hrvata, pogotovo onih iz Hrvatske, izgledaju relativno korektno, susjedski. Naravno da nema vise svezanih zastava, nema vise hrvatskog cvijeca, ali ja nikako odnose ne bih nazvao neprijateljskim. Ne mogu se vratiti na nivo nekih specijalnih odnosa ili saveznistva, ali mogu biti dobrosusjedski sa Hrvatskom a sto se tice Hercegovine, pfff...im toliko tema o tome.
Don Igy
Posts: 48
Joined: 24/07/2012 03:42

#11 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by Don Igy »

fakat wrote:Meni odnosi Bosnjaka i Hrvata, pogotovo onih iz Hrvatske, izgledaju relativno korektno, susjedski. Naravno da nema vise svezanih zastava, nema vise hrvatskog cvijeca, ali ja nikako odnose ne bih nazvao neprijateljskim. Ne mogu se vratiti na nivo nekih specijalnih odnosa ili saveznistva, ali mogu biti dobrosusjedski sa Hrvatskom a sto se tice Hercegovine, pfff...im toliko tema o tome.
Ma jasno stvari tek poprimaju svoj prihvatljiv oblik,jasno da se na odnose ne može gledati iz crno bijele perspektive..Ja sam naišavši u Istočni Mostar bio primljen na jako lijep način dok sa druge strane nisu se birale ružne riječi o onima iz Zapadnog dijela.Kome je to ludilo trebalo ja neznam.Iako da osjeća se evidentna razlika u stavu kod Bošnjaka prema Hrvatu iz Hrvatske i prema Hrvatu iz Bosne a posebno Hercegovine.To su na svoj način fenomeni koji se mogu izgleda dogoditi samo na brdovitom Balkanu.
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#12 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by muniza »

Prijatelju, da ne kažem brate, jedina prava pobjeda srpskog agresora je ta da su uspjeli unijeti razdor među prirodni savez Hrvata i “Bošnjaka”. Kažem razdor jer po meni taj savez nikad nije totalno prekinut jer su to dokazala dešavanja na kraju rata.
Bilo je svega, čak je u jednom momentu Hrvatska otvoreno pomagala fašiste iz Hercegovine ali isto tako ne treba zaboraviti, prihvatilišta, bolnice, pomoć na razne načine koje nam je davala Hrvatska. Tokom najvećih sukoba između ARBIH i HVO-a u Hrvatskoj je postojala bolnica za ranjenike ARBIH. Najveći dio oružja je dolazio preko HR, da uzimali su veći dio ali samo treba zamisliti šta bi bilo da smo sa obje strane imali komšiju poput Srbije.

Mislim da veći dio Bošnjaka gleda blagonaklono na Hrvatsku iako naravno treba spomenuti i one koji su izgubili svoje bližnje u tom bratoubilačkom ratu i razumjeti da za njih to više ne postoji.

Nije lako ali mislim da možemo živjeti u dobrosusjedskim odnosima i u slučaju ponovnog rata imati zajednički interes i jednom za svagda smiriti velikosrpske planove.
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#13 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by nino90 »

normala su hrvati, kad se ode u zagreb split, negdje na more.
Ali ovi hercegovacki su vecina fasisti, naravno to je posljedica propagande politike hrvatskih stranaka u BiH. Najbolji nacin da dobijes simpatije publike na balkanu jeste da pricas kako je svi, drugima dobro a vama lose, i da vam nepravdu cine, bilo to istina ili ne narod ko ovce trce Za njima kad im to prosipaju.
Menkic1235
Posts: 121
Joined: 02/07/2012 14:22

#14 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by Menkic1235 »

Hrvatsko Bosnjacko prijateljstvo moze postojati. To je prijateljstvo izmedju Bosnjaka i Hrvata iz Hrvatske. Hrvati iz BiH su etnicki Bosnjaci jer su se tako izjasnjavali do 19. vijeka i u srednjem vijeku.

Hrvatski grb je katolicki grb. Katolici Slovacke ili jedine katolicke provincije u Nizozemskoj imaju sahovnicu kao svoj grb:

Image

Znaci muslimansko- katolicko prijateljstvo je sasvim prirodno jer smo od istog roda. Imamo iste pretke i nasi kraljevi nase pradjedove nazivaju istim imenom (Bosnjani). Ali to prijateljstvo se nikako nemoze nazvati "Bosnjacko-Hrvatsko prijateljstvo".

Fra Antun Knezevic 1870.:
Image
"Neke nase komsije vrlo se ljute, sto se dicimo i ponosimo nasim starim imenom, jezikom i obicajima i sto pod zivu glavu necemo da prigrlimo njihovo ime za oznaku narodnosti i jezika. U napadajima na nas slozne su nase komsije, koje cemo, da se bolje razumijemo, nazvati Jovo i Ivo. No i jedan i drugi trazi od nas nesto drugo, jer izmedju sebe ne mogu – o zivu glavu – da se sloze. Prijatelj Jovo p...orucuje nam, da uzmemo njegovo ime, a prijatelj Ivo veli, jok Bosnjace, ti si moj i moras prigrliti moje ime“. Potegni tamo, potegni amo, a sve bez nasega pitanja. Od same ljubavi, a zbog svoje beskrajne svadje, prijatelji bi nas upravo raskinuli; da se nijesmo vec odavna tome priucili, mi bi se morali od cuda kameniti kao kulasinsko dijete. Al‘ ovako, kako stvari stoje, zapitacemo nase prijatelje, koji se bave perom i stampom: za sto se tako svadjate za nas, kad dobro znadete, da je Bosnjak od starine privikao diciti se jezikom i zvati se imenom svojim, da se vjerno drzi tradicija i uspomena svojih djedova. Slavni tarih (istorija) nase mile domovine sjeca nas onih vremena, kada se je nasa domaca vlastela u svakoj prigodi jasno i otvoreno izrazila o svojoj narodnosti, nazivajuci se ponosnim i junackim imenom Bosnjak. Gledamo na mnoge dokumente domacih spisatelja iz proslih vjekova, u kojima se uvijek spominje nase pravo narodno ime Bosnjak, a to su oni razlozi zbog kojih se i mi, kao njihovi zahvalni i vijerni potomci zovemo slavnim imenom Bosnjak. Od toga necemo niti smijemo otstupiti, toga cemo se imena drzati vijerno i stalno.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#15 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by filozofija »

Ja iskreno mislim da prijateljstvo izmedju Bosnjaka i Hrvata postoji i dan danas, tj. da nikada u potpunosti nije ni prekidano. Kako rece neko iznad, srbijanske snage su uspjele u protkloj agresiji da ucini do tada nezamislivo - da rasture jedinstvo Bosnjaka i Hrvata. Medjutim, mora se priznati da tako nije bilo na prostoru cijele BiH i da je na kraju agresije ipak sve doslo na svoje.

Po meni su Bosnjaci i Hrvati politicki dva naroda (uslovno), ali kao jedan funkcionalno. Mislim da nigdje u Evropi dva naroda nisu toliko bliska. Bosnjak sam, visoko obrazovan, i od kako znam za sebe za mene je svaki Hrvat bio dio moje nacije.

Sto se tice hercegovackih fasista, a Boga mi i bosanskih, o njima ne zelim da trosim rijeci. Historija ce vec reci o njima ono sto se treba reci.

@Don Igy
Ovi sto po formumima lupaju i sire mrznju, to su obicno isfrustrirana djeca, koja veze o zivotu i historiji nemaju. Ako zelis da vidis kako funkcionise odnos izmedju Bosnjaka i Hrvata, onda ti je najbolje da posjetis bosanske gradove. Vjerujem da ces uzivati, ne zato sto si turist, nego zato sto nas narod fakat "gotivi prave hrvate".

Ja sam u Hrvatskoj namjmanje dva do tri mjeseca godisnje (Zagreb, Rijeka i Osjek) i moram priznati da se u Rijeci i Zagrebu osjecam kao i u Sarajevu, a ni Osjek nije mnogo losiji :)

Doduse, imate i vi svoje hercegovce (Dalmacija, isl), ali valjda to ne bi bilo to bez njih. Neko u masi mora da se dere.
Menkic1235
Posts: 121
Joined: 02/07/2012 14:22

#16 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by Menkic1235 »

filozofija wrote:Ja iskreno mislim da prijateljstvo izmedju Bosnjaka i Hrvata postoji i dan danas, tj. da nikada u potpunosti nije ni prekidano. Kako rece neko iznad, srbijanske snage su uspjele u protkloj agresiji da ucini do tada nezamislivo - da rasture jedinstvo Bosnjaka i Hrvata. Medjutim, mora se priznati da tako nije bilo na prostoru cijele BiH i da je na kraju agresije ipak sve doslo na svoje.

Po meni su Bosnjaci i Hrvati politicki dva naroda (uslovno), ali kao jedan funkcionalno. Mislim da nigdje u Evropi dva naroda nisu toliko bliska. Bosnjak sam, visoko obrazovan, i od kako znam za sebe za mene je svaki Hrvat bio dio moje nacije.

Sto se tice hercegovackih fasista, a Boga mi i bosanskih, o njima ne zelim da trosim rijeci. Historija ce vec reci o njima ono sto se treba reci.

@Don Igy
Ovi sto po formumima lupaju i sire mrznju, to su obicno isfrustrirana djeca, koja veze o zivotu i historiji nemaju. Ako zelis da vidis kako funkcionise odnos izmedju Bosnjaka i Hrvata, onda ti je najbolje da posjetis bosanske gradove. Vjerujem da ces uzivati, ne zato sto si turist, nego zato sto nas narod fakat "gotivi prave hrvate".

Ja sam u Hrvatskoj namjmanje dva do tri mjeseca godisnje (Zagreb, Rijeka i Osjek) i moram priznati da se u Rijeci i Zagrebu osjecam kao i u Sarajevu, a ni Osjek nije mnogo losiji :)

Doduse, imate i vi svoje hercegovce (Dalmacija, isl), ali valjda to ne bi bilo to bez njih. Neko u masi mora da se dere.
Ko to nema veze u historiju? :)
Menkic1235
Posts: 121
Joined: 02/07/2012 14:22

#17 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by Menkic1235 »

Dali je Hrvatska bila neprijateljska kroz historiju?

Clanak u listu Bosanski prijatelj iz 1877. godine

Image
Nu ako nam je zao na Madjare, mnogo nam je zalije na njeku - cast i postenje pravednima - jednokrvnu bracu Srbe i Hrvate. Od ovih jedni nam rascijepise Bosnu i Bosnjake, te rekose da je Bosna do Vrbasa Srbija, a Bosnjaci Srbi; od Vrbasa pako Hrvatska i Hrvati; drugi da su u cijeloj Bosni samo Srbi, docim cetvrti proglasise da su zgoljni Hrvati. Ovako dakle Bosna ponosna i Bosnjaci na glasu junaci kod ovakvih samo su prazna imena, izmisljena od njekih zanesanjakah..."
Zakljucite sami :)
Problem je sto neki Bosnjaci muslimanske vjere imaju definitivno komplex nize vrijednosti. To se da primijetiti inacer u prvih 5 sekundi kada se sa tim ljudima poprica u Sarajevu. njihov govor tijela i sve ostalo to govori. Taj komplex manje vrijednosti oni nemaju samo u odnosu na dijasporu i zapad vec i u odnosu prema pravim Hrvatima.

Zbog cega imaju taj komplex oni najbolje znaju. Ali kada jedan Bosnjak nepise":

Hrvati i ""Bosnjaci"" .... onda to znaci da se taj komplex moze cak i preko i neta primjetiti.

muniza wrote:Prijatelju, da ne kažem brate, jedina prava pobjeda srpskog agresora je ta da su uspjeli unijeti razdor među prirodni savez Hrvata i “Bošnjaka”..
bosnjo89
Posts: 277
Joined: 06/07/2012 19:05

#18 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by bosnjo89 »

Don Igy wrote:
fakat wrote:Meni odnosi Bosnjaka i Hrvata, pogotovo onih iz Hrvatske, izgledaju relativno korektno, susjedski. Naravno da nema vise svezanih zastava, nema vise hrvatskog cvijeca, ali ja nikako odnose ne bih nazvao neprijateljskim. Ne mogu se vratiti na nivo nekih specijalnih odnosa ili saveznistva, ali mogu biti dobrosusjedski sa Hrvatskom a sto se tice Hercegovine, pfff...im toliko tema o tome.
Ma jasno stvari tek poprimaju svoj prihvatljiv oblik,jasno da se na odnose ne može gledati iz crno bijele perspektive..Ja sam naišavši u Istočni Mostar bio primljen na jako lijep način dok sa druge strane nisu se birale ružne riječi o onima iz Zapadnog dijela.Kome je to ludilo trebalo ja neznam.Iako da osjeća se evidentna razlika u stavu kod Bošnjaka prema Hrvatu iz Hrvatske i prema Hrvatu iz Bosne a posebno Hercegovine.To su na svoj način fenomeni koji se mogu izgleda dogoditi samo na brdovitom Balkanu.
posto nisi upucen u taj "fenomen" evo sad cu ti ja objasniti zasto je tolika netrpeljivost prema hrvatima u BiH

- silovanja bosnjaka od strane hrvata
- ubistva
- progoni
- pokusaj stvaranja etnicki cistih teritorija tj. genocid

- pogledaj desavanja u livnu i sta rade bosnjacima
- pogledaj desavanja u mostaru i sta rade bosnjacima
..............

bas me zanima sta bi ti mislio o bosnjacima da su ti silovali mater/sestru i ubili brata, a oca u konc. logor

FENOMEN? ne zelim dobiti ban ali bi ti svasta rekao za to "fenomen"
bosnjo89
Posts: 277
Joined: 06/07/2012 19:05

#19 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by bosnjo89 »

Menkic1235 wrote: Zakljucite sami :)
Problem je sto neki Bosnjaci muslimanske vjere imaju definitivno komplex nize vrijednosti. To se da primijetiti inacer u prvih 5 sekundi kada se sa tim ljudima poprica u Sarajevu. njihov govor tijela i sve ostalo to govori. Taj komplex manje vrijednosti oni nemaju samo u odnosu na dijasporu i zapad vec i u odnosu prema pravim Hrvatima.

Zbog cega imaju taj komplex oni najbolje znaju. Ali kada jedan Bosnjak nepise":

Hrvati i ""Bosnjaci"" .... onda to znaci da se taj komplex moze cak i preko i neta primjetiti.

muniza wrote:Prijatelju, da ne kažem brate, jedina prava pobjeda srpskog agresora je ta da su uspjeli unijeti razdor među prirodni savez Hrvata i “Bošnjaka”..
nije ovo kompleks nize vrijednosti nego pokusaj provokacije i stavljanje imena jednog naroda u navodne znakove
kurdistanac
Posts: 24
Joined: 18/07/2012 17:38

#20 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by kurdistanac »

De strucnjak sviju ti reci kako gledaju na nas koji se ne izjasnjavamo ko bosnjaci (ili srbi i hrvati) a ima nas puno?
bosnjo89
Posts: 277
Joined: 06/07/2012 19:05

#21 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by bosnjo89 »

kurdistanac wrote:De strucnjak sviju ti reci kako gledaju na nas koji se ne izjasnjavamo ko bosnjaci (ili srbi i hrvati) a ima nas puno?
mozes se ti zvati kako hoces. niko ti ne brani ali to ne mijenja cinjenicu o tome sta si ;-)
muniza
Posts: 889
Joined: 02/02/2009 14:45

#22 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by muniza »

bosnjo89 wrote:
Menkic1235 wrote: Zakljucite sami :)
Problem je sto neki Bosnjaci muslimanske vjere imaju definitivno komplex nize vrijednosti. To se da primijetiti inacer u prvih 5 sekundi kada se sa tim ljudima poprica u Sarajevu. njihov govor tijela i sve ostalo to govori. Taj komplex manje vrijednosti oni nemaju samo u odnosu na dijasporu i zapad vec i u odnosu prema pravim Hrvatima.

Zbog cega imaju taj komplex oni najbolje znaju. Ali kada jedan Bosnjak nepise":

Hrvati i ""Bosnjaci"" .... onda to znaci da se taj komplex moze cak i preko i neta primjetiti.

muniza wrote:Prijatelju, da ne kažem brate, jedina prava pobjeda srpskog agresora je ta da su uspjeli unijeti razdor među prirodni savez Hrvata i “Bošnjaka”..
nije ovo kompleks nize vrijednosti nego pokusaj provokacije i stavljanje imena jednog naroda u navodne znakove
Nikakva provokacija samo želim dati do znanja da ovu nametnutu klasifikaciju ne želim prihvatiti, ja sam Bosanac Musliman i nikad neću biti nikakav "Bošnjak", to također smatram jednom od srpskih zaostavština u cilju razmontiravanja BiH iznutra...
Uživajte i dičite se bošnjaštvom al mene se kanite!
kurdistanac
Posts: 24
Joined: 18/07/2012 17:38

#23 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by kurdistanac »

bosnjo89 wrote:
kurdistanac wrote:De strucnjak sviju ti reci kako gledaju na nas koji se ne izjasnjavamo ko bosnjaci (ili srbi i hrvati) a ima nas puno?
mozes se ti zvati kako hoces. niko ti ne brani ali to ne mijenja cinjenicu o tome sta si ;-)
:lol:
:lol: ko to kaze? Ja sam porijeklom slaven - bosanac, za bosnjake sam cuo 92, nikad se nisam izajsnio kao jedan tako da ne mogu biti bosnjak nikako. De malo citabe u ruke pa rastabiri neke stvari.
Cek da bude popis stanovnistva pa ces vidjet sto sam bosnjak, i ja i jos more ovakvih ko ja :wink:
bosnjo89
Posts: 277
Joined: 06/07/2012 19:05

#24 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by bosnjo89 »

muniza samo da ti kazem da je bosnjastvo stotinama godina starije od bilo kojeg srpskog nacionalizma

eto vidis nesto se i nauci na ovom forumu :D
bosnjo89
Posts: 277
Joined: 06/07/2012 19:05

#25 Re: Hrvatsko-Bošnjačko prijateljstvo kroz povijest, i budućn

Post by bosnjo89 »

kurdistanac wrote:
bosnjo89 wrote:
kurdistanac wrote:De strucnjak sviju ti reci kako gledaju na nas koji se ne izjasnjavamo ko bosnjaci (ili srbi i hrvati) a ima nas puno?
mozes se ti zvati kako hoces. niko ti ne brani ali to ne mijenja cinjenicu o tome sta si ;-)
:lol:
:lol: ko to kaze? Ja sam porijeklom slaven - bosanac, za bosnjake sam cuo 92, nikad se nisam izajsnio kao jedan tako da ne mogu biti bosnjak nikako. De malo citabe u ruke pa rastabiri neke stvari.
Cek da bude popis stanovnistva pa ces vidjet sto sam bosnjak, i ja i jos more ovakvih ko ja :wink:
nisam ni ja cuo za mnoge stvari ali to ne znaci da one nisu postojale ;-)

fino uzmes knjigu i procitas neku o historiji Bosne i cut ces
Locked