Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Dali biste zelijeli da se slican serijal napravi i o Bosanskim kraljevima?

Da- jer zelim vise da saznam
41
69%
Da- jer mi se svidja recreativni aspekat serijala
6
10%
Ne
9
15%
Mozda
3
5%
 
Total votes: 59

vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#26 Re: Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Post by vade_mecum »

meni je ovo vrhunski uradjeno,na nivou NG-a ili Discoverya. muzika, gluma, produkcija generalno. Naravno da bih volio da se uradi nesto slicno i za BiH jer ucinci bi bili visestruko korisni jer ne samo da bibilo zanimljivo gledati, nego covjek (a narocito djeca) bi mogli nesto i nauciti. nazalost, gledajuci realizaciju projekata minstarstava obrazovanja na razlicitim nivoima i BHT-a mozemo za sada samo sanjati o slicnom poduhvatu.
User avatar
Teta Macheta
Posts: 138
Joined: 09/09/2011 19:55
Location: Šeher Sarajevo

#27 Re: Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Post by Teta Macheta »

kosmatac wrote:Meni je super detalj snimljen kad dolazi srpski knez Zaharija na dvor kod Tomislava , baš ono u trenutku kad dolaze dramski svi zaćute i ostanu nešto začuđeni sa mislima u glavi :"Ooo ne Srbi , došli na džabe letovanje , sklanjajte brzo medovinu i stoku jer zna se kakvi su ovo lopovi i pjandure"!! :D

Ali su se srdačno pozdravili sa čudnim rukovanjem kao neki Indijanci , Tomislav onak lep,naočit,visok , a za Zaharija neobrijani mali dežmekasti zdeponja. :lol:

To mi je baš odlično urađeno , baš sam se ismejao.
I meni se svidio taj dio. Moglo bi se konstruisati i rekosntruisati sigurno još dosta ineresantnih događaja.
Npr. gledam na vikipediji ovu sliku iz 9. vijeka kada srpska i hrvatska delegacija idu zajedno kod bizantijskog
cara Basilusa I. Mogu zamisliti kakvih je tu sve bilo zgoda i nezgoda :D

Image
emillio estevez
Posts: 2002
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#28 Re: Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Post by emillio estevez »

:lol:

pa vidis da mu daju crveni karton
User avatar
kosmatac
Posts: 37
Joined: 29/10/2011 00:06

#29 Re: Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Post by kosmatac »

Teta Macheta wrote:
kosmatac wrote:Meni je super detalj snimljen kad dolazi srpski knez Zaharija na dvor kod Tomislava , baš ono u trenutku kad dolaze dramski svi zaćute i ostanu nešto začuđeni sa mislima u glavi :"Ooo ne Srbi , došli na džabe letovanje , sklanjajte brzo medovinu i stoku jer zna se kakvi su ovo lopovi i pjandure"!! :D

Ali su se srdačno pozdravili sa čudnim rukovanjem kao neki Indijanci , Tomislav onak lep,naočit,visok , a za Zaharija neobrijani mali dežmekasti zdeponja. :lol:

To mi je baš odlično urađeno , baš sam se ismejao.
I meni se svidio taj dio. Moglo bi se konstruisati i rekosntruisati sigurno još dosta ineresantnih događaja.
Npr. gledam na vikipediji ovu sliku iz 9. vijeka kada srpska i hrvatska delegacija idu zajedno kod bizantijskog
cara Basilusa I. Mogu zamisliti kakvih je tu sve bilo zgoda i nezgoda :D

]
Pa mi smo za vizantijskog cara i vizantince bili totalni varvari , za njega je i zapad bio varvarski , svi ti nemački kraljevi i sama Italija takođe , a kamoli nećemo mi.

Mislim da je jedna delegacija vizantinaca bila na dvoru župana Vukana(11-12.vek) , i ovaj vizantinac se zgrozio jer video je kako na dvoru žena županova prede vunu. :D

Nadmenost vizantinaca je bila ogromna , ali nije ni čudo jer to je tad bio zaista neprikosnoveni centar sveta(čitaj Evrope i bliskog istoka) , dok Rim je bio bukvalno polunapušteni prljavi gradić gde su se uselili svi ti germanski ratnici i ostali divljaci.

A kakvi "smo" bili u to srednjovekvno vreme govori jedan od glavnih paragrafa u zakoniku cara Dušana:

20. O vrаčаrimа, koji telа mrtvih spаljuju
:
I ljudi, koji vrаdžbinаmа uzimаju iz grobovа, te ih spаljuju, to selo, koje to učini, dа plаti vrаždu, а аko bude pop nа to došаo, dа mu se uzme popovstvo.

Ovde se vidi lepo da su vampiri tada bili domaće životinje! :D
Koliko je bila učestala pojava spaljivanja leševa jer su vampiri upravo govori ovaj paragraf zakona .
I što je fora ovaj zakon ide suprotno od onoga što se dešavalo za vreme inkvizicije po Evropi , jer ovde su popovi ti koji spaljuju leševe a ne oni koji sprečavaju vračbine i spaljivanje. :D
redred
Posts: 101
Joined: 28/10/2011 18:10

#30 Re: Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Post by redred »

Ptea epizoda



Ono sto je meni zanimljivo u ovoj epizodi je da se kraljevi Hrvatski od 10. vijeka nazivaju u svojoj tituli "kraljevima Hrvatske i dalmacije". A Bosanski kraljevi isto tako preuzimaju znaci ovu titulu (koju su Hrvatski kraljevi osmislili) nakon Tvrtkovog osvajanja Hrvatske i Dalmacije.
redred
Posts: 101
Joined: 28/10/2011 18:10

#31 Re: Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Post by redred »

Evo i 6. epizode:

cancel
Posts: 474
Joined: 11/07/2006 22:56

#32 Re: Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Post by cancel »

Croatian Kings na Viasat History od 10.12 - 21h

NAJAVA

Turan
Posts: 8
Joined: 12/01/2013 21:51

#33 Re: Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Post by Turan »

Meni je ekstra serijal jedina je zamjerka na prvu epizodu koja je imala malih milion slow motiona ali su kasnije to prepravili.BHTu i ostalim televizijama su važnije serije i ostale budalaštine.
crohanball
Posts: 39
Joined: 11/01/2013 22:54

#34 Re: Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Post by crohanball »

slobodni armirach wrote:da BHT snimi?
nema fajde, stigli bi protesti iz zagreba i beograda da Bosna nije postojala, :D Cosic bi tvrdio da su srbe donijeli drevni astronauti prije nego se sto se Bog prifato posla da napravi Adama,...a zagrebacki historicari bi navodili da su te spejs-šatlove gradili hrvati....

tako da dBd :D
pa bosna i je bila jedna od hrvatskih zemalja ni dalmacija ni slavonija ni banovina nisu bile u to vrijeme ujedinjene pod imenom hrvatska to su sve bile zemlje hrvatskog naroda i svaka je imala svoje knezove i banove sto znaci da je imala neke neovisnosti ali su zajedno imale jednog kralja Tomislava,Zvonimira itd. jer kralj moze vladati samo svojim narodom...a tek nakon puno godina je doslo do ujedinjenja hrvatskih zemalja a vecina bosne i hercegovine je otpala od hrvatske zbog osmanskog carstva..i tako godinama je dio po dio zbog raznih ratova odvojen od hrvatske kao i istocni djelovi od srbije jer nam tako velike sile određuju i pokusavaju nas zavadit i uspjevaju i uspjevat ce sve dok se nase izlude ne kucnu u glavi i shvate sto rade.
User avatar
BHCluster
Posts: 23301
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#35 Re: Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Post by BHCluster »

crohanball wrote: pa bosna i je bila jedna od hrvatskih zemalja ni dalmacija ni slavonija ni banovina nisu bile u to vrijeme ujedinjene pod imenom hrvatska to su sve bile zemlje hrvatskog naroda i svaka je imala svoje knezove i banove sto znaci da je imala neke neovisnosti ali su zajedno imale jednog kralja Tomislava,Zvonimira itd. jer kralj moze vladati samo svojim narodom...a tek nakon puno godina je doslo do ujedinjenja hrvatskih zemalja a vecina bosne i hercegovine je otpala od hrvatske zbog osmanskog carstva..i tako godinama je dio po dio zbog raznih ratova odvojen od hrvatske kao i istocni djelovi od srbije jer nam tako velike sile određuju i pokusavaju nas zavadit i uspjevaju i uspjevat ce sve dok se nase izlude ne kucnu u glavi i shvate sto rade.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
zović
Posts: 332
Joined: 24/08/2011 17:08

#36 Re: Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Post by zović »

crohanball wrote:
slobodni armirach wrote:da BHT snimi?
nema fajde, stigli bi protesti iz zagreba i beograda da Bosna nije postojala, :D Cosic bi tvrdio da su srbe donijeli drevni astronauti prije nego se sto se Bog prifato posla da napravi Adama,...a zagrebacki historicari bi navodili da su te spejs-šatlove gradili hrvati....

tako da dBd :D
pa bosna i je bila jedna od hrvatskih zemalja ni dalmacija ni slavonija ni banovina nisu bile u to vrijeme ujedinjene pod imenom hrvatska to su sve bile zemlje hrvatskog naroda i svaka je imala svoje knezove i banove sto znaci da je imala neke neovisnosti ali su zajedno imale jednog kralja Tomislava,Zvonimira itd. jer kralj moze vladati samo svojim narodom...a tek nakon puno godina je doslo do ujedinjenja hrvatskih zemalja a vecina bosne i hercegovine je otpala od hrvatske zbog osmanskog carstva..i tako godinama je dio po dio zbog raznih ratova odvojen od hrvatske kao i istocni djelovi od srbije jer nam tako velike sile određuju i pokusavaju nas zavadit i uspjevaju i uspjevat ce sve dok se nase izlude ne kucnu u glavi i shvate sto rade.
xxx
Nauk krstjanski za narod Slovinski,piše bosanski fratar i616g!

Koji bi to narod Slovinski tamo mogao biti osim Hrvata?

i još..
1562. Fra Ivan Tomašić napisao je djelo Kratki ljetopis kraljevine Hrvatske na latinskom jeziku. Pripadao je franjevačkom samostanu u Otoki na Uni.


1636g. Augustin Vlastelinović iz Sarajeva ispjevao pjesmu, u kojoj se nalaze i ovi stihovi:
,,Još odkad Banovo pomanjka kraljevstvo,
Razsu se Stipanovo herceško gospodstvo.
Moguće vladarstvo kralja bosanskoga
Zatr se hrabrenstvo puka harvatskoga ...''

Član sutjeskog manastira Benić veseli se, što »grad Osijek Turci ostaviše i n a š i ga H r v a t i uzeše«

U sarajevskom muzeju čuvaju se »Pistule i Evanđelja... h r v a t s k i m jezikom stumacene«, tiskane u Mlecima 1589., koje su u svojoj crkvi rabili olovski franjevci itd.itd.
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#37 Re: Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 14:30, edited 1 time in total.
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#38 Re: Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Post by fortaleza »

Cybernetic wrote:Nije hrvatski narod imao svoje knezove i banove nego su potonji imali svoje podanike. To nisu politicke nacije u modernom shvatanju i moram naglasiti da upotrebljavas kategorije koje u srednjovjekovlju nemaju nikakvo stvarno uporiste. Takve kategorije cak i danas nemaju nikakav znacaj osim na simbolicnoj razini. A i kako bi moglo biti drugacije uzimajuci u obzir nastanak takvih kategorija na osnovu konstrukcija i mitologije. Srednjovjekovni feudalni poredak ne poznaje tvoju percepciju hrvatskog naroda.
Bosna i Hercegovina nije mogla biti zemlja hrvatskog naroda (kao ni bosnjackog ili srpskog) nego savez zemljoposjednika s kraljem ili banom na celu ciji su autoritet cas priznavali, cas ne priznavali. Sve je to ovisilo o njihovim licnim interesima. Hrvatskom plemicu je uvijek bio blizi bosanski, srpski, madjarski etc. plemic, dakle pripadnik istog staleza, nego hrvatski rob koji je rintao na njegovim posjedima. Situacija nije znatno drugacija danas.
Toliko jednostavno objašnjenje, a potpuno. Ovom forumu je potrebno više stručnih i činjeničnih postova. :thumbup:
User avatar
Samir_01
Posts: 606
Joined: 17/12/2012 12:37

#39 Re: Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Post by Samir_01 »

crohanball wrote:pa bosna i je bila jedna od hrvatskih zemalja ni dalmacija ni slavonija ni banovina nisu bile u to vrijeme ujedinjene pod imenom hrvatska to su sve bile zemlje hrvatskog naroda i svaka je imala svoje knezove i banove sto znaci da je imala neke neovisnosti ali su zajedno imale jednog kralja Tomislava,Zvonimira itd. jer kralj moze vladati samo svojim narodom...a tek nakon puno godina je doslo do ujedinjenja hrvatskih zemalja a vecina bosne i hercegovine je otpala od hrvatske zbog osmanskog carstva..i tako godinama je dio po dio zbog raznih ratova odvojen od hrvatske kao i istocni djelovi od srbije jer nam tako velike sile određuju i pokusavaju nas zavadit i uspjevaju i uspjevat ce sve dok se nase izlude ne kucnu u glavi i shvate sto rade.
Evo ga jos jedan tisuljetni...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#40 Re: Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Post by NIN »

Samo uljudno, molit cu lijepo!
User avatar
Amethyst
Posts: 46
Joined: 27/09/2011 20:39

#41 Re: Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Post by Amethyst »

Brzinski pregledah. Ovo je stvarno odlicno. Svaka im cast!

Sto se tice definicije titula bana i zupana, ja se drzim Nade Klaic. Jednostavno, ban i zupan su avarske titule koje su Slaveni preuzeli i prilagodili svojim potrebama.
User avatar
irac300
Posts: 9026
Joined: 18/07/2009 18:36

#42 Re: Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Post by irac300 »

Sve pohvale za ovu seriju. Iskreno, kada sam krenuo gledati imao sam predrasude kako će to biti urađeno, vodeći se nekim sličnim historijskim emisijama na HRT-u, prvenstveno Tv Kalendaru. Ali definitivno me serija pozitivno iznenadila. Urađena krajnje profesionalno, sarađujući sa vrhunskim historičarima u Evropi. Da imam love (k'o što nemam) :D definitivno bih unajmio ovu ekipu da snime ovakvu seriju o bosanskim kraljevima. :D
Autor projekta nije pokleknuo nad nacionalističkim teorijama, nego se striktno držao izvora, naravno spominjući i važeće legnede (koje bukvalisti/bukve shvataju zdravo za gotovo) ali uvijek se ograđujući od istih zbog nedostatka izvora.
Na kraju serije je dato i objašnjenje naseljavanja Balkana od strane Slavena, koje definitivno objašnjava situaciju i u Bosni u to vrijeme. Jako, jako realno objašnjeno, kao i pokušaj shvatanja tog događaja kroz samu prizmu ranog srednjeg vijeka, a ne kroz 19. stoljeće kada se bude nacionalni pokreti, kao što danas šovinisti rade.
Mark Tven
Posts: 467
Joined: 25/08/2017 17:57

#43 Re: Hrvatski kraljevi- serijal na HRT

Post by Mark Tven »

Hrvatski kraljevi.... :lol: :lol: :lol:

Solidno odrađena fikcija.
Post Reply