hrvatska-more

User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#3401 Re: hrvatska-more

Post by Banksy »

45 minuta, minimalno...
nedzadrk
Posts: 177
Joined: 26/04/2011 09:06

#3402 Re: hrvatska-more

Post by nedzadrk »

Alfons Kauders wrote:
agent_zero wrote:U svemu tome ortodoksna glupost i nebuloza (pa i s pravne strane) je da maltretiraju turistu, umjesto samo i iskljuličivo vlasnika apartmana/sobe/hotela/motela koji nije uplatio taksu za tog turistu. Turista ide na odmor i relaksaciju, a ne da se bavi administrativnim pitanjima. Time neka se bave vlasnici objekata koji pružaju usluge boravka.

Totalna besmislica.
te kazne se naplacuju jer nema prijave kod murije, dakle mora se prijaviti boraviste u mupu (najcesce preko turisticke)

a besmislica je naplacivati vlasnicima nekretnine taksu jer su haman sami sebi gosti :D
Vlasnici i placaju samo ljeti taksu ali se svejedno moraju prijaviti
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3403 Re: hrvatska-more

Post by Alfons Kauders »

nedzadrk wrote:
Alfons Kauders wrote:
agent_zero wrote:U svemu tome ortodoksna glupost i nebuloza (pa i s pravne strane) je da maltretiraju turistu, umjesto samo i iskljuličivo vlasnika apartmana/sobe/hotela/motela koji nije uplatio taksu za tog turistu. Turista ide na odmor i relaksaciju, a ne da se bavi administrativnim pitanjima. Time neka se bave vlasnici objekata koji pružaju usluge boravka.

Totalna besmislica.
te kazne se naplacuju jer nema prijave kod murije, dakle mora se prijaviti boraviste u mupu (najcesce preko turisticke)

a besmislica je naplacivati vlasnicima nekretnine taksu jer su haman sami sebi gosti :D
Vlasnici i placaju samo ljeti taksu ali se svejedno moraju prijaviti
nebitno, opet mi nije jasno kako neko sam sebi moze biti gost i kako moze biti turista u vlastitoj kuci
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#3404 Re: hrvatska-more

Post by sheilak »

pa ne radi se tu samo o gostima, vec generalno o prijavi boravka stranih drzavljana na njihovom tlu. ne govorim o taksi, vec o prijavi.
nedzadrk
Posts: 177
Joined: 26/04/2011 09:06

#3405 Re: hrvatska-more

Post by nedzadrk »

sheilak wrote:pa ne radi se tu samo o gostima, vec generalno o prijavi boravka stranih drzavljana na njihovom tlu. ne govorim o taksi, vec o prijavi.
tacno tako sheilak
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3406 Re: hrvatska-more

Post by Alfons Kauders »

nedzadrk wrote:
sheilak wrote:pa ne radi se tu samo o gostima, vec generalno o prijavi boravka stranih drzavljana na njihovom tlu. ne govorim o taksi, vec o prijavi.
tacno tako sheilak
pa jedno je prijava, a jedno turisticka taksa

ja govorim o naplati takse ljudima koji borave u svom domu
nedzadrk
Posts: 177
Joined: 26/04/2011 09:06

#3407 Re: hrvatska-more

Post by nedzadrk »

Alfons Kauders wrote:
nedzadrk wrote:
sheilak wrote:pa ne radi se tu samo o gostima, vec generalno o prijavi boravka stranih drzavljana na njihovom tlu. ne govorim o taksi, vec o prijavi.
tacno tako sheilak
pa jedno je prijava, a jedno turisticka taksa

ja govorim o naplati takse ljudima koji borave u svom domu
E to je posebna nebuloza moj Alfonse...to mi zovemo bacanje para u vjetar
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#3408 Re: hrvatska-more

Post by ljuspica »

Na Klix ba se pojavila vijest da je u Neumu nestao neki Sarajlija. Zna li neko o tome nesto vise?
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#3409 Re: hrvatska-more

Post by P308 »

nookey wrote:I mene interesuje koliko se čeka radnim danima, ako ima neko da je bio ovih dana na Doljanima i to po mogućnosti rano ujutro...
Na tv-u objavise da se danas cekalo oko 2 sata.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#3410 Re: hrvatska-more

Post by Zviz »

Alfons Kauders wrote:
nedzadrk wrote:
sheilak wrote:pa ne radi se tu samo o gostima, vec generalno o prijavi boravka stranih drzavljana na njihovom tlu. ne govorim o taksi, vec o prijavi.
tacno tako sheilak
pa jedno je prijava, a jedno turisticka taksa

ja govorim o naplati takse ljudima koji borave u svom domu
Pa to je u HR malo zesci paradox.
Ti kupis kucu i posto nemas domicil u HR svaki put kad boravis u svome moras placati turisticku taxu te se u klubu turista prijaviti. Za kupca nije potrebno, za njegovu obitelj jeste, da ostale isto te oni placaju duplu cijenu nego njegova obitelj. To nema ni u Zambiji. U HR isto kupac placa neki od 5% porez na kupovinu a ne prodavac i to do sada nevidjeno! :izet:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3411 Re: hrvatska-more

Post by Alfons Kauders »

Zviz wrote:
Alfons Kauders wrote:
nedzadrk wrote: tacno tako sheilak
pa jedno je prijava, a jedno turisticka taksa

ja govorim o naplati takse ljudima koji borave u svom domu
Pa to je u HR malo zesci paradox.
Ti kupis kucu i posto nemas domicil u HR svaki put kad boravis u svome moras placati turisticku taxu te se u klubu turista prijaviti. Za kupca nije potrebno, za njegovu obitelj jeste, da ostale isto te oni placaju duplu cijenu nego njegova obitelj. To nema ni u Zambiji. U HR isto kupac placa neki od 5% porez na kupovinu a ne prodavac i to do sada nevidjeno! :izet:
a ima tu jos ogranicenja... npr koliko ljudi ti smije godisnje boraviti u kuci... dakle kupis vilu od milion eura, s bazenom i dvoristem... ali ako ti dodje vise od 15 ljudi u toku godine platis kaznu i zapecate ti kucu, jer se to smatra turistickom djelatnoscu...

u biti - imbecili u hrvatskom saboru smatraju da investitori trebaju kupovati kuce i apartmane, ali pod uslovom da u njih dolaze sami... a da prijatelje smjeste u obliznji hotel... nisam siguran da to pozitivno utice na vrijednost nekretnina u njihovoj zemlji, ali eto, oni znaju najbolje

jebite me ako mi je jasno kako je ovo u skladu sa zakonodavnstvom EU
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#3412 Re: hrvatska-more

Post by Zviz »

Alfons Kauders wrote:
Zviz wrote:
Pa to je u HR malo zesci paradox.
Ti kupis kucu i posto nemas domicil u HR svaki put kad boravis u svome moras placati turisticku taxu te se u klubu turista prijaviti. Za kupca nije potrebno, za njegovu obitelj jeste, da ostale isto te oni placaju duplu cijenu nego njegova obitelj. To nema ni u Zambiji. U HR isto kupac placa neki od 5% porez na kupovinu a ne prodavac i to do sada nevidjeno! :izet:
a ima tu jos ogranicenja... npr koliko ljudi ti smije godisnje boraviti u kuci... dakle kupis vilu od milion eura, s bazenom i dvoristem... ali ako ti dodje vise od 15 ljudi u toku godine platis kaznu i zapecate ti kucu, jer se to smatra turistickom djelatnoscu...

u biti - imbecili u hrvatskom saboru smatraju da investitori trebaju kupovati kuce i apartmane, ali pod uslovom da u njih dolaze sami... a da prijatelje smjeste u obliznji hotel... nisam siguran da to pozitivno utice na vrijednost nekretnina u njihovoj zemlji, ali eto, oni znaju najbolje

jebite me ako mi je jasno kako je ovo u skladu sa zakonodavnstvom EU
Jel ovo neka "zezancija" po tom pitanju, jer kad sam istrazivao podneblje po pitanju kupovine stana ili kuce, sam sve moguce pisao sta da se raspitam, i vjeruj mi ni na kraju pameti mi ovo pitanje nije bilo? Jel ovo samo vazi za Vile ili i stanove/kuce?

HR trg je napuhan i slabo se podaje, po istri imas preko 3.000 aprtamana na ponudi nema toliko potraznje nego oni pricaju da ima, stanovi stoje godinama prazni i polu zavrseni i prodaju se... u vecini nema ni poda ni vrata nego kad kupis kao bice postavljeno u roku od 10 dana.
__Phoenix__
Posts: 2684
Joined: 25/10/2013 20:44

#3413 Re: hrvatska-more

Post by __Phoenix__ »

P308 wrote:
nookey wrote:I mene interesuje koliko se čeka radnim danima, ako ima neko da je bio ovih dana na Doljanima i to po mogućnosti rano ujutro...
Na tv-u objavise da se danas cekalo oko 2 sata.
Ne znam zašto bi iko išao na Doljane, kad je preko Ljubuškog puno pametnije i ugodnije...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3414 Re: hrvatska-more

Post by Alfons Kauders »

Zviz wrote:
Alfons Kauders wrote:
Zviz wrote:
Pa to je u HR malo zesci paradox.
Ti kupis kucu i posto nemas domicil u HR svaki put kad boravis u svome moras placati turisticku taxu te se u klubu turista prijaviti. Za kupca nije potrebno, za njegovu obitelj jeste, da ostale isto te oni placaju duplu cijenu nego njegova obitelj. To nema ni u Zambiji. U HR isto kupac placa neki od 5% porez na kupovinu a ne prodavac i to do sada nevidjeno! :izet:
a ima tu jos ogranicenja... npr koliko ljudi ti smije godisnje boraviti u kuci... dakle kupis vilu od milion eura, s bazenom i dvoristem... ali ako ti dodje vise od 15 ljudi u toku godine platis kaznu i zapecate ti kucu, jer se to smatra turistickom djelatnoscu...

u biti - imbecili u hrvatskom saboru smatraju da investitori trebaju kupovati kuce i apartmane, ali pod uslovom da u njih dolaze sami... a da prijatelje smjeste u obliznji hotel... nisam siguran da to pozitivno utice na vrijednost nekretnina u njihovoj zemlji, ali eto, oni znaju najbolje

jebite me ako mi je jasno kako je ovo u skladu sa zakonodavnstvom EU
Jel ovo neka "zezancija" po tom pitanju, jer kad sam istrazivao podneblje po pitanju kupovine stana ili kuce, sam sve moguce pisao sta da se raspitam, i vjeruj mi ni na kraju pameti mi ovo pitanje nije bilo? Jel ovo samo vazi za Vile ili i stanove/kuce?

HR trg je napuhan i slabo se podaje, po istri imas preko 3.000 aprtamana na ponudi nema toliko potraznje nego oni pricaju da ima, stanovi stoje godinama prazni i polu zavrseni i prodaju se... u vecini nema ni poda ni vrata nego kad kupis kao bice postavljeno u roku od 10 dana.
naravno da nije zezancija i odnosi se na sve objekte za odmor... dakle nebitno da li si uzeo apartman od 30 kvadrata ili kucu od 300... ako si stranac, ne mozes neograniceno raspolagati svojom imovinom

http://www.zakon.hr/z/151/Zakon-o-ugost ... jelatnosti
Članak 32.
Boravak više od 15 osoba koje nisu članovi uže obitelji sukladno posebnom propisu kojim se propisuje obveza plaćanja boravišne pristojbe, u stanovima, apartmanima i kućama za odmor, u turističkim mjestima kojima je posebnim propisom razdobljem glavne sezone obuhvaćeno razdoblje od 15. lipnja do 15. rujna, u tom razdoblju smatra se pružanjem ugostiteljskih usluga u domaćinstvu.
tumacenje:

http://www.vaic.hr/hr/novosti/172-iznaj ... -apartmana
Strane fizičke osobe koji su vlasnici apartmana u Republici Hrvatskoj još uvjek ne mogu temeljem pozitivnih propisa kategorizirati vlastite apartmane i sukladno pozitivnim propisima iznajmljivati svoje apartmani i za isto plaćati porez.
sto se tice trziste nekretnina u RH, u zadnjih pet godina je u slobodnom padu... jednostavno su uveli toliko opterecenja i ogranicenja da jednostavno ne mogu biti konkurentni s obzirom na duzinu sezone... a izivljavanje nad strancima koji tamo namjeravaju uzeti nekretninu je dovelo do toga da je sve manje i takvih budala - prije 6-7 godina je krenula pomama, narocito medju englezima i skandinavcima... zakonodavac je to primjetio i uveli su niz ogranicenja da im oderu kozu s ledja - tako da vise nema ni te potraznje, jer ljudi jednostavno nece da kupuju nekretninu u drzavi koja svake godine izmislja nove nacine da im obezvrijedi ulaganje
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#3415 Re: hrvatska-more

Post by Zviz »

Sranje u bojama.


Nek matari svojoj prodaju. Ja cu fino za svoj novac kupiti tamo gdje meni pase odnosno gdje su normalni uslovi, a skim i kad cu se jebeati u svom je moj problem a ne neke korupirane novo nastale banana drzave.




Evo jedan primerj izmedju Danske i Hrvatske


dodtani trosak na kupovnu cijenu u HR izmedju 9 i 10% u Danskoj 4,5%

u Danskoj nije moguce prodati stan bez kuhinje (stvari) u HR skoro 9,9 od 10 novogradnji nema kuhinjski uredjaj.

mozda jedina prednost u HR je da netreba se cekati izmedju 2 i 5 mjeseci za useljene.
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#3416 Re: hrvatska-more

Post by nookey »

__Phoenix__ wrote:
P308 wrote:
nookey wrote:I mene interesuje koliko se čeka radnim danima, ako ima neko da je bio ovih dana na Doljanima i to po mogućnosti rano ujutro...
Na tv-u objavise da se danas cekalo oko 2 sata.
Ne znam zašto bi iko išao na Doljane, kad je preko Ljubuškog puno pametnije i ugodnije...
Može li malo detaljnije, kuda kroz BiH iz Sarajeva za Ljubuški, je li onda na Bijaču, kuda poslije jer trebam u Zaostrog?
__Phoenix__
Posts: 2684
Joined: 25/10/2013 20:44

#3417 Re: hrvatska-more

Post by __Phoenix__ »

Istim pravcem kao za Doljane, kad stigneš do Mostara skreneš za Ljubuški, dalje imaš putokaze ka granici tj. Bijači. S granice hrvatskim autoputem ka Pločama... onda skretanja za Split odnosno Dubrovnik.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#3418 Re: hrvatska-more

Post by ljuspica »

Prije par godina odlucila sam da obidjem cijelu Hr. obalu (prvo obalu onda ostalo). , naravno idem na odmor i pripreme su vec pocele. Na svaki odmor promjenim 2 smjestaja, a sad moze biti kombiniran : kamp/ sobe...Trazim jeftin smjestaj, a takodjer trazim mirne dijelove, gdje je bas ono penzionerski jer buku ne trpim kao ni diskoteke. Nisam nikad bila u slijedecim dijelovima Hr. :
1. Od Umaga do Poreca
2. Otok Krk
3. Otok Brioni
4. Rab
5. Ugljen
6. Lastovo
7. Mljet
8.Korculu
9. Dio od primostena do Trogira...
10. Čiovo
11.Pag
12.Brač
Bitno mi je dosta prirode, sumovitih krajeva i prije svega mir. Sta nudite?
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#3419 Re: hrvatska-more

Post by Lajavikrelac »

Pašma i Ugljan. Jedno pored drugoga, s tim da je na Pašmanu baš divlja priroda :)
User avatar
dulekrele
Posts: 3838
Joined: 10/04/2014 18:25

#3420 Re: hrvatska-more

Post by dulekrele »

__Phoenix__ wrote:Istim pravcem kao za Doljane, kad stigneš do Mostara skreneš za Ljubuški, dalje imaš putokaze ka granici tj. Bijači. S granice hrvatskim autoputem ka Pločama... onda skretanja za Split odnosno Dubrovnik.
a mozes i skrenuti u Žitomislicima preko mosta za Ljubuski..
Post Reply