Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#526 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

pemanapemani wrote:
havaji wrote:gdje nece, eno svako malo oskrnave neki spomenik gdje druga strana u manjini, nebudi naivan, a cvjece i vjenci istrunu i nisu duga vjeka, eto sto nestave spomenik onde kraj crkve, mislis da bi neko poslso inspekCiju da ga ukloni?
:-)
Naravno, Papa Ivan Pavao II ispred katedrale i Majka Teraza ispred crkve Sv. Josipa sto puta oskrnavljeni i na kraju odvučeni na otpad. Hrvatski grb na fasadi Imperijala išteman majzlom i polupan uz povike rulje.
Hrvatske zastave na crkvi sv. Luke na zloglasnom Alipašinom polju i ispred Pastoralnog centra za mlade na Otoci, ritualno spaljene u Ferhadiji uz ples derviša.

Tek šta su uradili sa spomenicima HVO u Tuzli i Fojnici, strah i pomisliti.
da nije glupo bilo Bi smijesno lol rijec je o spomenicima poginulim vojnicima, pa se oskrnavi spomenik armiji u Mostaru ,pa spomenik hvo u N.Travniku itd
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#527 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by BISTRIK100 »

havaji wrote:http://www.academia.edu/28201454/Prikaz ... jeva_i_BiH_

knjiga ima 500 stranica i ako neko moze da je nabavi , bilo bi dobro , autentican prikaz
Je li napisao nesto o prelasku bojovnika na Grbavicu?Morao je za to znati i vjerovatno je dogovarao sa cetnicima taj prelaz.Sta ti znas o tome?
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#528 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

BISTRIK100 wrote:
havaji wrote:http://www.academia.edu/28201454/Prikaz ... jeva_i_BiH_

knjiga ima 500 stranica i ako neko moze da je nabavi , bilo bi dobro , autentican prikaz
Je li napisao nesto o prelasku bojovnika na Grbavicu?Morao je za to znati i vjerovatno je dogovarao sa cetnicima taj prelaz.Sta ti znas o tome?
ne lupaj,u to vrijeme je bio zatvoren u viktor bubnju pod laznim.optuzbama....te ne poznajem ,nikoga, znam samo rekla kazala sta je bilo
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#529 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

prenosim s drugog foruma:

Darvin Lisica , major KOS-a, hrvat iz Bibinja kod Zadra, za vrijeme agresije na RH je bio u Beogradu u najužem krugu Ace Vasiljevića. Spominjega i Mustafa Čandić na haškom svjedočenju.
U ABiH isto došao direktno iz Beograda u proljeće 1992. i imenovan na visoke vojne zapovjedne dužnosti u 1. Korpusu ABiH.

danas je kao i Selmo Cikotić profesor na sarajevskom Fakultetu Političkin nauka i stručnjak za sigurnost i razminiranje zahvaljujući suradnji sa USA službama i školovanjima.
Građanin multietničke moderne Bosne i Hercegovine u kojoj se nerado sjećaju raznih -izama i svojih djela iz bliže prošlosti.

biće sigurno ljetuje u Bibinjama
Inače danas i uvaženi član stranke HSS kantona Sarajevo
Uz to je i direktor Regionalnog centra Norveške narodne pomoći za jugoistočnu Evropu
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#530 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by BISTRIK100 »

Pitanje za Sarajrmena.Sta je bilo sa ovim bojovnicima sto su presli na Grbavicu?Znam da su neki ubijeni.Vjerovali vise cetnicima nego nama.
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#531 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

http://www.novosarajevo.ba/press/22688- ... o-sarajevo

opcina novo sarajevo je sega sve su nabrojali ko je prisustvovao osim ovih iz hdz-a,valjda je predsjednik federacije vazniji od kafe kuharice iz opcine...valjda tako zamisljaju i drzavu...
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#532 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

BISTRIK100 wrote:Pitanje za Sarajrmena.Sta je bilo sa ovim bojovnicima sto su presli na Grbavicu?Znam da su neki ubijeni.Vjerovali vise cetnicima nego nama.
UDRUGA HRVATSKIH VOJNIH INVALIDA DOMOVINSKOG RATA GRADA SARAJEVA , zaguglaj predsjednika pa mozda sta i saznas
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#533 Re: HVO brigada "Kralj Tvrtko"

Post by havaji »

Sarajmen wrote:Hrvatski časnici za vezu pri UNPROFOR-u su bili Anton Rill, Svevlad Hoffmann i Jadranka Kalmeta. I oni su bili uhapšeni nakon akcije pretpočinjavanja sarajevskog HVO-a 06.12.1993 g. , nakon par dana su pušteni Jadranka Kalmeta i Svevlad Hofman, a Anton Rill je prebačen u vojni zatvor ''Viktor Bubanj'' da se pridruži predsjedniku HVO-a SlavkuZelicu.
Anton Ril je sada u ambasadi u Kini, cova prva liga, sarajlija pravi, Svevlad Hofman nesto u policiji...
pemanapemani
Posts: 5333
Joined: 09/09/2008 15:12

#534 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by pemanapemani »

Evo još nešto o "zapovjedniku" Slavku Zeliću -

7. svibnja 1993.

Prekjučer, težak razgovor sa Slavkom Zelićem, zapovjednikom HVO-a Sarajeva. Sreli smo se u župskom uredu na M. Dvoru, kod don Luke. Prisutni su bili Sliško (Stanko Slišković) i Jozo (Jozić).

Tog čovjeka nisam poznavao. Inače je inženjer, radio je u vojnom poduzeću Zrak gdje je bio direktor. Duboko sam razočaran njegovim nazorima i nesposobnošću razumijevanja prilika u kojima se nalazimo. Njegovo mišljenje je interesantno jer je došao iz Gruda gdje je boravio više od mjesec dana.

Vidi se da je potpuno prepariran i pripremljen za manipulaciju. Tragovi vlastita mišljenja samo ponekad se prepoznaju u razgovoru. Ideje koje je iznosio monstruozne su.

Prvo, uvjeren je da bi mogao s postrojbama HVO-a u Sarajevu, koje su ipak simbolične, "zaokružiti" neki teritorij, jedan dio Sarajeva i vojno pripremiti teren za formiranje neke "hrvatske" općine. Za taj cilj Mate Boban mu je osigurao "paket veze" kojima će komunicirati s Grudama i primati naređenja te mu je obećao pojačanje u naoružavanju. Sam za sebe je izjavio da je vojnik HZ Herceg-Bosne, da je HVO Sarajeva vojska te (fantomske) zajednice, da je Boban vojno-politički naredbodavac, da sarajevski stožer HVO-a od sada prima plaću iz Herceg-Bosne i niz drugih činjenica o kojima nismo znali.

Dovoljno je, dakle, bilo da ode u Grude i da potpuno zaboravi ciljeve formiranja HVO-a u Sarajevu, da zaboravi tko mu je neprijatelj i tko puca na ovaj grad, koji vojnici HVO-a tako srčano brane i za koji ginu. U jednom trenutku je rekao da će biti potrebno jedan dio "cijevi" s prve linije prema četnicima, koju drži HVO, okrenuti i prema gradu jer bi mogli imati napade i od Armije BiH s leđa.

Slušao sam ga i nisam mogao vjerovati svojim ušima. Prepoznao sam u njegovim idejama plan za rušenje i zauzimanje Stupa, Azića, Otesa. Kada su tamo okrenuli oružje prema gradu, četnici su ih napali i poubijali. To je bio i Marićev koncept u dogovoru s Bobanom (Velimir Marić bio je prvi zapovjednik HVO-a u Sarajevu; za njega su tvrdili da je Srbin iz Hadžića). Još više me zaprepastilo to kad je rekao da se s tim Marićem (koga bi trebalo suditi za ratni zločin i pokolj Hrvata) sreo u Hercegovini, da on boravi negdje u Posušju i da je bila kombinacija da se s njim vrati u Sarajevo. Preko Jozina pitanja zar tog zlikovca našeg naroda još nisu dolje objesili, on je prešao bez komentara.

Teško je popamtiti sve ludosti koje je iznosio ovaj inženjer i bivši komunistički direktor, jer je razgovor trajao četiri i pol sata. Sliško, Jozo i don Luka bili su toliko ogorčeni onim što je govorio da ih je samo njihova uljudnost spriječila da ga ne zadave.

Ja sam uglavnom šutio, jer sam se prvi put s njim sreo. Meni je stalno u glavi bio novi-stari scenarij za iseljavanje Hrvata i s ovog područja kao i drugih. Oni u Grudama, ma koliko bili glupi, znaju da HVO u Sarajevu, kao što je bilo i u Zenici, ne predstavlja sam za sebe nikakvu snagu. On nešto znači samo u koordinaciji s Armijom BiH, i dok imaju zajednički cilj. Promjena tog cilja dovodi u opasnost njegove postrojbe. Ali, to se i želi: promijeniti mu cilj, odvojiti ga od Armije i izazvati sukob. U tom sukobu HVO nema nikakve šanse i to bi bio masakr. Međutim, to bi bio još jedan primjer navodnog nemogućeg života s Muslimanima i razlogom da se Hrvati sele iz Sarajeva (a i ostalih područja gdje žive s Muslimanima). To bi bila veoma dobro pripremljena akcija etničkog čišćenja, za koju bi bili optuženi drugi a ne njezini idejni tvorci. Jadni narod bi stradao, a vojnici HVO-a bili bi žrtvovani. To je politika Herceg-Bosne i M. Bobana. Čak to Zelić nije ni krio. U jednom trenutku je rekao kako smo mi Hrvati u Sarajevu, i drugdje, njima, dolje, samo smetnja, jer oni zbog nas ne mogu obračunati s Muslimanima u Mostaru. Slušao sam i gledao pred sobom monstruma.

Don Luka i ostali tako su žestoko riječima nasrtali na njega da se to više nije moglo ni sačuvati u sjećanju. Kad je ovo zadnje rekao, imao sam osjećaj da će ga don Luka progutati. Bio je sav crven u licu, a ruke su mu se tresle. Samo je Zelić bio miran, bez ijedne grimase na licu. Drugo, na čemu je ovaj čovjek-monstrum inzistirao, bilo je da smo svi mi koji stojimo iza HSS-a neprijatelji hrvatskog naroda. Tu je glupu ideju branio još glupljim argumentima i uopće ga se nije ticalo što to ničim nije mogao obrazložiti. Ja sam se umiješao u taj dio razgovora i pokušao ga uvjeriti da je sve što govori samo bezočna propaganda te da bi trebao pročitati dokumente stranke. On je priznao da to ništa nije ni vidio, ali da smo mi ipak neprijatelji. Njegov bezočni fašizam i cinizam išli su dotle da je pokušao od nas izmoliti razumijevanje za postupke koje bi morao provesti prema pripadnicima HSS-a, ako takvo naređenje dobije iz Gruda. - Možda moradnem uhapsiti Komšića i nadbiskupa Puljića - rekao je mirno kao da ja uopće nisam tu i kao da govori o branju cvijeća. On se već uživio u ulogu vojnog zapovjednika grada i čovjeka koji je odlučan da hapšenjima ukloni sve političke suparnike. Bio sam veoma uzbuđen, nije bilo moguće s njim raspravljati i samo sam rekao da će svatko odgovarati za svoje postupke kad ovaj rat prođe, da se nitko neće uspjeti sakriti i da će odgovarati za svaku dlaku s tuđe ljudske glave. To je bio vrhunac i jedva sam dočekao da ovaj fašist izađe iz sobe. Nas četvorica još smo dugo ostali sjediti. Više smo se pogledavali nego što smo razgovarali.

Primijetili su moju uzbuđenost i zabrinutost. Pokušali su me umiriti time što su tvrdili da on ništa od toga nije u stanju učiniti i da su ostali ljudi u HVO-u pametni i normalni.

Moja zabrinutost nije bila iz straha za njegove postupke već iz saznanja da je ovaj čovjek samo vrh ledenog brijega politike iz Gruda.

8. svibnja 1993.

Jučer ujutro razgovor kod nadbiskupa Puljića. Išli smo don Luka i ja. Zelić je dan ranije bio kod njega. Kada smo nadbiskupu izložili svoje impresije i zaključke o Zelićevim nakanama, on se složio.

Njegovi dojmovi o tom čovjeku bili su isti, možda i gori nego naši. Njegovi zaključci su i to da je ovaj ucijenjen i zbog toga opasniji nego što mislimo. Čak je dobio dojam da su mu dani neki specijalni zadaci vezani i za njega kao vjerskog poglavara i najutjecajnijeg čovjeka u Sarajevu među Hrvatima. Nismo ga htjeli uznemiriti riječima koje je Zelić izgovorio pred nama. Složili smo se da s ljudima oko Zelića treba neprestano raditi da bi ovaj, sa svojim ekstremnim stavovima, ostao usamljen.

Ivo Komšić
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#535 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

ivo laze na paraceske....
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#536 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by Nekako s proljeća »

Uozbilji se indijanac
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#537 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

Nekako s proljeća wrote:Uozbilji se indijanac
indijanac si klocu ti
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#538 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

dakle, Komsic laze ko pas , jer tada delegaciju iz Sarajeva Boban prvo nije htio ni primiti, kad su ih najavili pod nasi iz Sarajeva, Boban je rekao nema nasih tamo, ja sam naredio da izvedu brigadu u Konjic ! kasnije ih je ipak primio i ponovio ovo naredjenje i oruzje i uniforme obecao ,ali u Konjicu kad brigada dodje.Sarajevo ga nije zanimalo niti je namjeravao dati ikakvu pomoc dok je brigada u Sarajevu. Naravno, naredzenje odbijeno i bilo sta je bilo...indijanac
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#539 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

a ove ublehe da bi hApsio kardinala Puljica i clanove hss a , necu ni komentarisati...sram ga bilo
pemanapemani
Posts: 5333
Joined: 09/09/2008 15:12

#540 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by pemanapemani »

Normalno da ga nije zanimalo Sarajevo. Nije ga zanimala ni Bosanska Posavina, pa cak ni famozni Kiseljak. Bilo je vazno sjebati odnose izmedju Hrvata i Bosnjaka, da bi se svi "humano" preselili kako su to zamislili Tudjman i Milosevic.

Naravno, svi lazu - Ivo Komsic, Stipe Mesic, Mile Lasic, Slavo Kukic, fra Drago Bojic, fra Petar Jelec, Vesna Pusic... Lagao je i kardinal Puljic tokom agresije, a lagali su i pokojni general Petar Stipetic, Dusan Bilandzic, fra Ljubo Lucic, fra Luka Markesic, fra Petar Andjelovic, Ivica Racan... Lazu i stenogrami iz ureda Franje Tudjmana, odnosno, protumacimo ih kao "bespuca povjesne zbiljnosti" humanog preseljenja naroda.

Svi lazu, osim Zelica, Covica i HDZ politike. :-)
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#541 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by BISTRIK100 »

@havaji
Je li osudjujes ili podrzavas prelaz bojovnika na Grbavicu?Je si li za BiH ili Herceg-Bosnu?Konacno se izjasni.
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#542 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by Truba »

fra sotona bojić nije mjerodavan ni za šta
pemanapemani
Posts: 5333
Joined: 09/09/2008 15:12

#543 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by pemanapemani »

Black swan wrote:fra sotona bojić nije mjerodavan ni za šta
Eto, neka niko nije mjerodavan, ali valjda su mjerodavni službeni transkripti Ureda "oca nacije" Franje Tuđmana i različitih tijela Vlade RH u to doba.
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#544 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by Truba »

de ba eto vam Emir Kusturica pa njegove izjave isto tretirajte kao i fra Sotonine to vam je ista osoba koja se zavadila sa svime što ga je iznjedrilo i napravilo

lik je u zavadi sa svojim fratrima a kamoli sa narodom

to je kad pogriješiš struku pa ne znaš što ćeš i čekaš da te izbace
pemanapemani
Posts: 5333
Joined: 09/09/2008 15:12

#545 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by pemanapemani »

Black swan wrote:de ba eto vam Emir Kusturica pa njegove izjave isto tretirajte kao i fra Sotonine to vam je ista osoba koja se zavadila sa svime što ga je iznjedrilo i napravilo

lik je u zavadi sa svojim fratrima a kamoli sa narodom

to je kad pogriješiš struku pa ne znaš što ćeš i čekaš da te izbace
Dobro bolan, šta si se uhvatio fra Drage kao pijan plota. Zamisli da ga nisam ni naveo kada ti toliko smeta. Predstavljaš se nekim velikim katolikom, a čovjeka nazivaš sotonom. Mislim da ni Isus Krist to sebi nije davao za pravo, ali na tvoju dušu.

Priča je o tome da je famozni zapovjednik Zelić, koji danas piše knjige i kreira lažnu povjest, bio spreman žrtvovati Hrvate Sarajeva i srednje Bosne za fašističku ideju HZHB i Tuđmanove vlažne snove o Banovini Hrvatskoj, te kako za to postoje relevantni svjedoci i dokazi u vidu službenih dokumenta Republike Hrvatske.
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#546 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

BISTRIK100 wrote:@havaji
Je li osudjujes ili podrzavas prelaz bojovnika na Grbavicu?Je si li za BiH ili Herceg-Bosnu?Konacno se izjasni.

naporan si
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#547 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

Black swan wrote:fra sotona bojić nije mjerodavan ni za šta
gluho bilo
havaji
Posts: 86
Joined: 28/05/2018 13:51

#548 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by havaji »

pemanapemani wrote:
Black swan wrote:de ba eto vam Emir Kusturica pa njegove izjave isto tretirajte kao i fra Sotonine to vam je ista osoba koja se zavadila sa svime što ga je iznjedrilo i napravilo

lik je u zavadi sa svojim fratrima a kamoli sa narodom

to je kad pogriješiš struku pa ne znaš što ćeš i čekaš da te izbace
Dobro bolan, šta si se uhvatio fra Drage kao pijan plota. Zamisli da ga nisam ni naveo kada ti toliko smeta. Predstavljaš se nekim velikim katolikom, a čovjeka nazivaš sotonom. Mislim da ni Isus Krist to sebi nije davao za pravo, ali na tvoju dušu.

Priča je o tome da je famozni zapovjednik Zelić, koji danas piše knjige i kreira lažnu povjest, bio spreman žrtvovati Hrvate Sarajeva i srednje Bosne za fašističku ideju HZHB i Tuđmanove vlažne snove o Banovini Hrvatskoj, te kako za to postoje relevantni svjedoci i dokazi u vidu službenih dokumenta Republike Hrvatske.
prica je o tome da je to neka navodna izjava Ive Komsica, koja je laz od a do z , lijepo sam ti rekao sta je naredzenje bilo, on nije bio spreman niti su hrvati sarajeva bili spremni za herceg bosnu , utuvite to vise jednom u glavu
pemanapemani
Posts: 5333
Joined: 09/09/2008 15:12

#549 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by pemanapemani »

Niko ne tvrdi da je vecina Hrvata Sarajeva bila za HZHB, nego da su za to bili Zelic, Maric i ekipa oko njih.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#550 Re: Hrvatska brigada - Kralj Tvrtko i HVO Sarajevo

Post by agent_zero »

Sarajmen wrote:Naletih na neki materijal koji je adekvatan za temu, izvor ću navesti na kraju citiranog:

''"(...) Slavko Zelić, čim je došao, iznio je problem istjerivanja Hrvata iz kuća u Pofalićima. U gornjim Pofalićima već su useljene neke naše kuće, a sad je navala na donje Pofaliće. U Hrasnici 6.000 muslimanskih izbjeglica čeka da se useli u Sarajevo".

Ova izjava čelnika HDZ-a izrečena čovjeku za kojega je znao da će je zabilježiti, paušalno je dana da bi se opravdalo iseljavanje Hrvata iz Sarajeva, što se vrlo brzo pokazalo promašajem. To se događalo ipak prema drukčijem scenariju jednoga ljetnog dana 1992. godine koji će dugo ostati u sjećanju stanovništva koje je do danas ostalo živjeti u spomenutom naselju. HDZ je preko svoje ispostave u Sarajevu zvao telefonom Hrvate iz ovog naselja i to podrijetlom iz Hercegovine koji su uglavnom poslije Drugoga svjetskog rata došli trbuhom za kruhom u sarajevske radionice. Prvo je bilo iznenađenje da su nam tu noć proradili telefoni, a zatim javljanje muškoga glasa koji se nije predstavljao ni osobno ni u ime institucije koja zove. Prva provjera korektnosti broja bilo je znamo li određenu osobu, a kada smo to potvrdili, priopćio nam je da sljedeće jutro dođemo na Stup (dio Sarajeva odakle su se uz novce izvodili građani iz Sarajeva, neorganizirani u konvoje). Na pitanje zašto moramo ići iz Sarajeva dodatna objašnjenja nije mogao dati jer je naveo da samo prenosi poruku.
Svakako, poslije takvog poziva nije se moglo spavati, ali i kuda krenuti? Sljedeći dan bio je jedan od najtužnijih u mom naselju, čak tužniji od onih kada su padale granate i pucali snajperi i ubijali nas i naše susjede. Kolona automobila s Hrvatima krenula je i otišla bez pozdrava. Otišli su i rođaci, a bio je i jedan slučaj da je jednoj susjedi otišla bez pozdrava i rođena sestra. Svi smo izbezumljeno gledali, Bošnjaci šokirani jer se nisu osjećali krivima za nešto što nisu učinili, malobrojni Hrvati koji su ostali, čekali su reakciju svojih susjeda.
Dvojba je bila treba li otići ili ostati u paklu Sarajeva. Kada su se ti Hrvati smjestili u svoje stare i nove hercegovačke domove, širili su propagandu da su ih iz Pofalića istjerali Muslimani. To im nije smetalo da se vrate poslije rata u svoje kuće s već poznatom namjerom da ih prodaju. Ostatak ratnog preživljavanja prošao je bez prijeke riječi od Bošnjaka u naselju. Taj odnos bio je vrlo korektan u okruženju. Svakako, ne mislim da je svima u Sarajevu bilo tako, ali u spomenutoj knjizi potenciran je ovaj primjer pa sam ga zato i komentirala.
Zašto uvijek na neke negativne primjere graditi generalizirane vještačke kontrukcije? Ostavljene zaključane kuće svakako su bile mjesto gdje su se mogli smjestiti ljudi iz istočne Bosne koji su uspjeli pobjeći od zločinaca. To nikako nije bilo nasilno iseljavanje dotadašnjih vlasnika. Oni su bili izvan sarajevske srednjovjekovne opsade, vrlo siti u vlastitome nacionalnom okruženju, ali sigurno s drugim problemima koje mi iz Sarajeva također ne možemo razumjeti.

Izvor i više: VERA KATZ, Život Hrvata u opkoljenom Sarajevu. ČSP, br. 1., 269.-280. (2008)
Nažalost, tačno...
Post Reply