Hrcak- sta i kako?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#51 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Friesian »

kad das hranu pa ako je pojeo onda je musko.. :)
sala

okrenes ga na ledja i gledas razmak izmedju anusa i genitalnog otvora (kod mladih) pa ako je muzijak taj razmak je veci ili vidis mosnje sa testisima kod odraslog muzijaka..
AnjaNS
Posts: 18
Joined: 27/04/2011 01:20

#52 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by AnjaNS »

Hej. Danas sam donela hrcka mami za rodjendan i zanima me da li ga smem pustati da pici po stanu ili ga obavezno moram drzati iskljucivo u kavezu? :D
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#53 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by kakav nered »

AnjaNS wrote:Hej. Danas sam donela hrcka mami za rodjendan i zanima me da li ga smem pustati da pici po stanu ili ga obavezno moram drzati iskljucivo u kavezu? :D
Naravno da ga smiješ pustiti, ali pošto je novi i nenavikao na vas bolje je da pričekaš... jer zavući će se negdje i tko zna kako ćeš ga uhvatiti... dok ne ogladni sigurno da nećeš nikako :D

moj prvi hrčak je bio skroz blesav... bio je u staklenom terariju i smišljao je načine kako da pobjegne...to mi je bilo preslatko...svaki dan bi mi šmugnuo...ali bilo je potrebno da ga samo zovneš i on dođe....znali smo ga ostaviti vikend samog, ostavimo mu na podu voće i sjemenkice...i kad dođemo samo čuješ kako šuška negdje i eto ga...čim nas čuje dolazi :)

ali drugi hrčci su bili poprilično glupi...imali su kavez koji se otvara odozgo...i mogao bi cijeli dan da stoji otvoren oni ne bi izašli...jednom sam ih pustila i cijeli dan ganjala i ganjala i jedva uhvatila...poslije toga sam ih puštala samo onako malo na krevet...ali oni su mi dali divnih malih hrčaka koliko god hoćeš...svaki mjesec i pol po 5-6 :D joj kakva je sreća bila gledati ih kako rastu :)

ehh da, vidjela sam da sad ima kupiti one kao loptice, staviš hrčka unutra i pustiš i on se kotrlja u tome :) to ti je super... tako ne može pobjeći a slobodno hoda :)
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#54 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Cholina_Lokica »

Ja sam imala hrcka koji haman po vas dan bio vani :-) Ponasao se kao pasce, samo za mnom hodao, i igrao se :D
AnjaNS
Posts: 18
Joined: 27/04/2011 01:20

#55 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by AnjaNS »

O super,hvala na odgovoru. Procitala sam negde da se umjesto vode daju vocke,da li je to pravilno? Ja mom vec 2 dana dajem vocke i ziv je jos, da li moze umrijeti bez vode iako je uzima od vocki? :?
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#56 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by kakav nered »

AnjaNS wrote:O super,hvala na odgovoru. Procitala sam negde da se umjesto vode daju vocke,da li je to pravilno? Ja mom vec 2 dana dajem vocke i ziv je jos, da li moze umrijeti bez vode iako je uzima od vocki? :?
ja svojima nisam davala vode, ali su uvijek imali svježeg voća... i živjeli su od godinu i pol do tri, kako koji...
ali netko daje... pa sad... ti kako hoćeš.... glavno da ti neće uginuti ako ne budeš :)
User avatar
zonna
Posts: 636
Joined: 07/12/2010 20:13
Location: neptun

#57 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by zonna »

moj hrcak uvijek ima vode. dobacimo mu redovno i vocke ali on stalno ide na pojilicu
User avatar
Svemirco
Posts: 532
Joined: 06/10/2008 16:06
Location: U LOL bunkeru.

#58 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Svemirco »

Svim mišovima :D je potrebna pojilica. Ovo je osnovni dio svakog kaveza i bitno je da životinjice imaju na raspolaganju uvijek sviježu vodu a na njima je kada i koliko će je piti. Istina, dio vode dolazi iz hrane ali to ne isključuje potrebu za dodatnom vodom, osobito u kućnim uvijetima gdje je vlažnost vazduha umanjena. Ljetnje temerature dodatno pogoršavaju ove uslove i povećavaju potrebu za vodom.

Moje dvije svinjice (zamorčice) nekada popiju svega 50-al mililitara vode dnevno a za toplih dana znaju isprazniti pojilicu od 200 ml. nismo mi jedini koji ljeti žeđaju :)

Hronični nedostatak/manjak vode može pokrenuti masu zdravstvenih problema kod naših brkatih prijatelja tako da je dostupnost vode i njena svakodnevna izmjena obavezna. Nabolje je nabaviti pojilicu jer se voda u otvorenim posudama jako lako zaprlja hranom/podlogom/otpatcima.

Evo par fotki poslije nedavnog kupanja pa im je krzno još malo mokro. Služi i kao dokaz - Gica pije vodu iako je malo ranije plivala u vodi :)

Image

Image
User avatar
Svemirco
Posts: 532
Joined: 06/10/2008 16:06
Location: U LOL bunkeru.

#59 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Svemirco »

zonna wrote:moj hrcak uvijek ima vode. dobacimo mu redovno i vocke ali on stalno ide na pojilicu
Sve zavisi i od vrste do vrste. Sirijski hrčci su pustinjske živuljke i evolucijom su prilagođeni da opstaju sa jako malo vode dok druge vrste mogu piti više vode.

Na žalost, ako pije mnogo vode bez nekog očitog razloga (izrazito suh vazduh, visoka temperatura / direktna izloženost suncu / majke dok doje) onda može biti i znak nekog oboljenja, najčešće dijabetesa.
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#60 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by kakav nered »

@svemirco ja sam imala one male sive sa tamno sivim prugama, kineske... i kad sam ih uzimala lik iz zoo shopa mi je rekao da im ne treba voda... ako obratiš pažnju u svim zooo shopovima hrčci su u staklenim terarijima i nemaju pojilicu za vodu... također ni u jednom kavezu za hrčke ne dođe pojilica... a i moji su svi godinama živjeli bez vode tako da 100 % ne moraju imati vodu ako imaju svježe sočno voće... ali im se naravno može dati...
User avatar
zonna
Posts: 636
Joined: 07/12/2010 20:13
Location: neptun

#61 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by zonna »

Svemirco wrote:
zonna wrote:moj hrcak uvijek ima vode. dobacimo mu redovno i vocke ali on stalno ide na pojilicu
Sve zavisi i od vrste do vrste. Sirijski hrčci su pustinjske živuljke i evolucijom su prilagođeni da opstaju sa jako malo vode dok druge vrste mogu piti više vode.

Na žalost, ako pije mnogo vode bez nekog očitog razloga (izrazito suh vazduh, visoka temperatura / direktna izloženost suncu / majke dok doje) onda može biti i znak nekog oboljenja, najčešće dijabetesa.
:( pa sto mi sad pokvari dan!?
mislis da mu nesto fali? uredno jede, spava... gricka itd... :-?
User avatar
Svemirco
Posts: 532
Joined: 06/10/2008 16:06
Location: U LOL bunkeru.

#62 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Svemirco »

zonna wrote: :( pa sto mi sad pokvari dan!?
mislis da mu nesto fali? uredno jede, spava... gricka itd... :-?
Ajoj izvini nije mi to bila namjera. Ovo važi naravno za iznenadno nenormalno povećanje unosa vode. Znači ako je do tada hrčak bio jednu određenu količinu i onda počeo da trajno unosi veću količinu vode bez značajnije promjene u ishrani. Moguće je da se jadničak samo prehladio jer kod urinarnih infekcija piju više vode i češće mokre a može se pojaviti i krv u urinu što je teško primjetiti na materijalu podloge. Ovo je lakše dijagnosticirati ako standardnu podlogu zamjeniš sa bijelim papirom / kuhinjskim papirnim ručnicima.

Kod infekcija urinarnog trakta veterinar može uključiti antibiotike a nije zgoreg u hranu dodati sušenu brusnicu - kako znate za istu namjenu se koristi i u ljudskoj ishrani.
User avatar
Svemirco
Posts: 532
Joined: 06/10/2008 16:06
Location: U LOL bunkeru.

#63 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Svemirco »

Friesian wrote:kad das hranu pa ako je pojeo onda je musko.. :)
sala

okrenes ga na ledja i gledas razmak izmedju anusa i genitalnog otvora (kod mladih) pa ako je muzijak taj razmak je veci ili vidis mosnje sa testisima kod odraslog muzijaka..
Sad se sjetih kod jedne prijateljice koja je imala hrčka.. taj hrčak je bio veoma obdaren pa je znao koristiti svoje... parne organele kao jastuke kad hoće odrijemati jednu turu. Fino sjedne na guzu i glavu nasloni i zaspe... lol :D :D

Odprilike ovako:
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#64 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by kakav nered »

Svemirco wrote: Image

Image
baš su ti medene ove zamorčice :)
janakov
Posts: 1
Joined: 29/04/2011 00:00

#65 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by janakov »

Danas sam primetila da moj hrcak (za kog mislimo da je musko) ima na stomaku blize zadnjim nogama dve crvene, krvave tacke! :cry:
Mnogo sam se uplasila, jel zna neko sta je to?? jel mu vreme za parenje ili... :?
AnjaNS
Posts: 18
Joined: 27/04/2011 01:20

#66 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by AnjaNS »

Zar hrčkovi ne smiju uć u vodu?
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#67 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by bordo gandalf »

Koliko kosta hrcak :D mozda i ja zbavim jednog :D
AnjaNS
Posts: 18
Joined: 27/04/2011 01:20

#68 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by AnjaNS »

Ja sam mojeg platila 50 dinara ovdje u NS-u :-D
User avatar
Svemirco
Posts: 532
Joined: 06/10/2008 16:06
Location: U LOL bunkeru.

#69 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Svemirco »

rashtiman wrote:Koliko kosta hrcak :D mozda i ja zbavim jednog :D
Sam hrčak nije skuplji od 20-ak markica a ako znaš nekogako ima rasplodni par možeš ga dobiti i "mukte" :)

U čitavoj priči je skuplja oprema jer, jelte, treba malog marsovca i udomiti. Kavez, hranilica, pojilica, točkić i to su osnove a sve preko toga je dobrodošlo :)

Kažu da nije loše ni hrane kupiti :lol: :lol: Duže traje hrčak :lol: :lol: :lol:
User avatar
snukey
Posts: 65
Joined: 25/06/2010 20:30

#70 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by snukey »

Zna li ko veterinara kojem bih mogla odvesti hrčkicu?
reon1
Posts: 4
Joined: 07/08/2012 12:44

#71 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by reon1 »

Moraš mu svaka 2 dana mijenjat pilotu da se ne usmrdi, nju možeš uzimat u tržnim centrima, pet shopovima itd, onda vodu moraš mijenjati svaki dan, hranu mu ti ubaciš on će da jede koliko može i čuva je u onim svojim kesicama, napuše mu se dole kod vrata vidjet ćeš.I to bi ti bilo to neda da se mazi, danju spava noću urla ja jedva spavao iznosio ga u hodnik xd.
User avatar
Mračajski proto
Posts: 7292
Joined: 03/04/2012 12:06

#72 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Mračajski proto »

Ja ove životinjice ne volim nikako. Totalno su mi bezveze, a i nisu nešto atraktivne, a ni korisne, samo smrde. :mrgreen: Bolje zeca kakvog uzmi, kasnije ga možeš i priklat'.
User avatar
snukey
Posts: 65
Joined: 25/06/2010 20:30

#73 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by snukey »

Sarajevo_Grad wrote:Ja ove životinjice ne volim nikako. Totalno su mi bezveze, a i nisu nešto atraktivne, a ni korisne, samo smrde. :mrgreen: Bolje zeca kakvog uzmi, kasnije ga možeš i priklat'.
lol.
AKItrens
Posts: 1
Joined: 28/09/2014 21:32

#74 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by AKItrens »

Imam 3 hrcka,pobegla su mi . Jednog sam pronasao mrtvog :( Druga 2 su mi negde ne mogu da ih nadjem trazim neka resenja postavio sam im zamku kao stavim im hranu koju vole u kavez,ispod hrane kesu da bih cuo njih ali ne uspeva nema ih :(
justsomebody
Posts: 1
Joined: 12/10/2014 09:51

#75 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by justsomebody »

Hei, nova sam i ispričavam se ako je ovo pitanje već postavljeno. ;-)
Imam ruskog hrčka i stvarno je genijalan, star je oko 6 mjeseci. Međutim kad gazi po izmetu, šapice su mu prljave i onako smrdi. Smijem li mu samo šapice oprati onako da u neku posudicu stavim nekoliko mm vode pa da ga stavim malo unutra? Samo da šapice smoči.
Ako ne, ima li neki drugi način da ga "očistim"? Hvala :-D
Post Reply