Hrcak- sta i kako?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#26 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by kakav nered »

Daphna wrote:Da ne otvaram novu temu kad već postoji ova :-D

Juče sam po treći put postala ponosna vlasnica, ne jednog već 2 hrčka :mrgreen: Manje više znam sve o njima. No, hitno ali baš hitno mi treba piljevina ili pilota kako to neki zovu. Kao što rekoh dobila sam ih iznenada na poklon, u kavezu ima neke mješavine piljevine i suhe trave ali već sutra bih kavez trebala očistiti.

Ako neko ima jednu kesicu na posudbu ili eventualno zna gdje mogu nabaviti, kupiti nije bitno :? :) Bilo ko i bilo šta, da preživimo čisti i mirisni ovih nekoliko dana dok mi moji iz Tz ne dopreme veći kavez i vreću piljevine :-D Žao mi je da im dugo ne očistim :)

Još nešto, kupila bih im i posudu za vodu pa me malo uputite u cijene :-D Hvaaaaaaaaaalaaaaaaaa ;-)

Piljevinu imaš kupiti u svakoj prodavnici za kućne ljubimce...čini mi se da imaš čak i u DM-u..jeftina je..ne znam sad koliko košta jer već godinama nemam hrčke...ali prije sam ih držala...imala sam čak i 60ak malih :D svaki mjesec i pol po 6-8 novih :D preslatki su..ako su to dvoje što si dobila mužjak i ženka onda će i tebi biti tako :D
vodu im možeš dati ali i ne moraš, bitno je da uvijek imaju svježe voće..iz njega uzimaju vodu...
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#27 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Daphna »

kakav nered wrote:
Daphna wrote:Da ne otvaram novu temu kad već postoji ova :-D

Juče sam po treći put postala ponosna vlasnica, ne jednog već 2 hrčka :mrgreen: Manje više znam sve o njima. No, hitno ali baš hitno mi treba piljevina ili pilota kako to neki zovu. Kao što rekoh dobila sam ih iznenada na poklon, u kavezu ima neke mješavine piljevine i suhe trave ali već sutra bih kavez trebala očistiti.

Ako neko ima jednu kesicu na posudbu ili eventualno zna gdje mogu nabaviti, kupiti nije bitno :? :) Bilo ko i bilo šta, da preživimo čisti i mirisni ovih nekoliko dana dok mi moji iz Tz ne dopreme veći kavez i vreću piljevine :-D Žao mi je da im dugo ne očistim :)

Još nešto, kupila bih im i posudu za vodu pa me malo uputite u cijene :-D Hvaaaaaaaaaalaaaaaaaa ;-)

Piljevinu imaš kupiti u svakoj prodavnici za kućne ljubimce...čini mi se da imaš čak i u DM-u..jeftina je..ne znam sad koliko košta jer već godinama nemam hrčke...ali prije sam ih držala...imala sam čak i 60ak malih :D svaki mjesec i pol po 6-8 novih :D preslatki su..ako su to dvoje što si dobila mužjak i ženka onda će i tebi biti tako :D
vodu im možeš dati ali i ne moraš, bitno je da uvijek imaju svježe voće..iz njega uzimaju vodu...
Piljevinu dobila od jedne forumašice, hvala drekalice od srca još jednom!

Kod mene su dvije ženke, namjenski :mrgreen: jer teško da bih u malom stanu mogla podnijeti svakih nekoliko mjeseci po još 6-8 krznaća :-D

To za vodu su rekli i meni kada sam prije 10ak godina dobila prvog hrčka međutim nakon nekoliko mjeseci je uginuo tako da ja ne bih eksperimentisala sa vodom, posebno jer sve što sam čitala o njima poslije toga kaže da im voda treba i to VODA a ne iz voća i povrća :)

Nego, da pitam... Nekako mi se čini da su ove moje djevojčice suviše agresivne jedna prema drugoj! Hajde sve kontam igraju se, ganjaju po kavezu ali... Kada krenu jedna na drugu zubićima, skiče :roll: Sve me strah da se ne povrijede. Čak razmišljam i o razdvajanju (mada kontam, bile su skupa i u shopu, možda se uazsta samo igraju).
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#28 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Friesian »

iskreno ne znam koliko je to uredu ne davati im vodu... voce i povrce nikako ne mogu zamjeniti vodu koja je neophodna organizmu... moze je malo nadomjestiti ali samo u nekom odredjenom periodu...
User avatar
SenSen
Posts: 611
Joined: 25/06/2009 19:32
Location: Zemlja Cudesa

#29 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by SenSen »

Daphna wrote:Piljevinu dobila od jedne forumašice, hvala drekalice od srca još jednom!

Kod mene su dvije ženke, namjenski :mrgreen: jer teško da bih u malom stanu mogla podnijeti svakih nekoliko mjeseci po još 6-8 krznaća :-D

To za vodu su rekli i meni kada sam prije 10ak godina dobila prvog hrčka međutim nakon nekoliko mjeseci je uginuo tako da ja ne bih eksperimentisala sa vodom, posebno jer sve što sam čitala o njima poslije toga kaže da im voda treba i to VODA a ne iz voća i povrća :)

Nego, da pitam... Nekako mi se čini da su ove moje djevojčice suviše agresivne jedna prema drugoj! Hajde sve kontam igraju se, ganjaju po kavezu ali... Kada krenu jedna na drugu zubićima, skiče :roll: Sve me strah da se ne povrijede. Čak razmišljam i o razdvajanju (mada kontam, bile su skupa i u shopu, možda se uazsta samo igraju).
Ako su njih dvije Sirijski hrcci (oni veliki) onda se ne mogu drzati zajedno. Jedino oni patuljasti vole da budu u grupama. Sirijski su samci, u prirodi imaju svoju teritoriju koju brane od drugih hrcaka.. Dok su mali, nekako se tolerisu, ali ce se definitivno sve vise svadjati. U prodavnicama ih vjerovatno drze zajedno jer je tako jeftinije. Valjda racunaju na to da ce biti prodani dok se ne pocnu ozbiljno medjusobno ozlijedjivati.. Ja sam tako jednom slucajno poslije igranja stavila jednog od mojih hrcaka u kavez od drugog. Domacin je ujeo gosta toliko za nogicu da sam ga morala voditi kod veterinara da mu ocisti ranu i prepise anibiotike protiv gnojenja. Srecom se nisu uspjeli medjusobno poubijati.. Zato bih ti definitivno preporucila da svoje curice sto prije odvojis, i da ih ne pustas da se sretnu. Oni jednostavno nisu stvoreni da zajedno zive. Iako se nekada cini da se fino slazu, vrijeba katastrofa :shock:

Sto se tice vode, hrckovi definitivno trebaju u kavezu imati one male flasice sa pipkom. I da dobiju vlage u svijezoj hrani, mislim da im treba vise. Ne brini da im je to previse, nece se sami od sebe propiti :D
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#30 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Daphna »

Ma pokušavam da skontam koja su vrsta jer sam čitala za ove sirijske da se sa nekih 8 sedmica starosti moraju osamiti. No premali su mi za sirijske... Pokušavam da skontam po veličini i boji ali što više čitam sve sam zbunjenija :)

Evo ih:
Image

Image
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#31 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Friesian »

jos su mali i stini ali ja bi rekao da su sirijski...
User avatar
Svemirco
Posts: 532
Joined: 06/10/2008 16:06
Location: U LOL bunkeru.

#32 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Svemirco »

Sve životinjice ovog kalibra sa nadolazećom polnom zrelosti moraju uspostaviti hijerarhiju u ograničenom životnom prostoru. Nema veze što su u pitanju dvije ženskice, mora se znati ko je glava kuće. Ovo osobito važi za malce koji nisu iz istog okota tj. nisu odrasli skupa. Kad staviš dva hrčka skupa da nisu živjeli skupa ranije možeš očekivati par dana nagurivanja, frktanja i siktanja.

Sa hrčcima konkretnog iskustva nemam sa zamorcima imam. Gica je bila stara oko godinu dana kada je došla blentava Kaja. Od prvog trenutka se nisu podnosile iako sam uradio sve što su propisali kod ovakvih upoznavanja, od novog kaveza da bih spriječio sukob zbog mirisa, novog razmještaja osnovnih elemenata, brisanje zamoraca mirišljavom maramicom da im se eliminiše miris i sl. Gica je jednostavno ganjala Kaju po kavezu i nije joj dala smiraja. Kaja krene da jede, eto gice da je kljuce po njuskici. Kaja pobjegne na drugu stranu kaveza, eto Gice da joj opet zagorčava život :x

Tek nakon 3 ili 4 dana i mojih slabo prespavanih noći "kliknule" su zajedno i sad ih ne možeš rastaviti ni da hoćeš. To ti je ljubav samo tak'a. Tetka Gica sve prva a mala Kaja za njom ko beba. Gdje ova okom ova skokom i stalno se igraju vozića po kavezu, blentave su skroz. Znači jednostavno im treba vremena da se naviknu jedno na drugo. Kompletna uspostavljena hijerarhija pada u vodu ako slučajno dodaš još jednu životinjicu. Tad se svi birački spiskovi brišu i sve mora od početka dok se ne poredaju prioriteti. Neke životinjice se prije "nađu" a nekima treba malo više vremena i svo to frktanje nije opasno dok ne zatekneš počupano krzno i tragove krvi, onda bi ih ipak bilo pametnije malo razdvojiti dok se "ohlade" :evil: :twisted: :? :-) :)

Gica i Kaja pri upoznavanju i kasnije kad su se "slizale" :)

Image

Image

Image
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#33 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by kakav nered »

Daphna wrote:
Nego, da pitam... Nekako mi se čini da su ove moje djevojčice suviše agresivne jedna prema drugoj! Hajde sve kontam igraju se, ganjaju po kavezu ali... Kada krenu jedna na drugu zubićima, skiče :roll: Sve me strah da se ne povrijede. Čak razmišljam i o razdvajanju (mada kontam, bile su skupa i u shopu, možda se uazsta samo igraju).

hehe hrčci ti nisu previše društvena bića... mužjak i ženka mogu skupa jer se pare svako malo, ali i oni se stalno tuku..dvije ženke se baš i ne podnose..
prvi put kad sam nabavila hrčke isto sam tako uzela dvije ženkice da nije jedna sama a na kraju sam ih morala razdvojiti...ali i tako razdvojene su se pokušavale potući (pošto su imale samo pregradu između)...
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#34 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by kakav nered »

Friesian wrote:iskreno ne znam koliko je to uredu ne davati im vodu... voce i povrce nikako ne mogu zamjeniti vodu koja je neophodna organizmu... moze je malo nadomjestiti ali samo u nekom odredjenom periodu...
meni je tako rekao čovjek kod kojeg sam kupila hrčka... i nikad im nisam davala vodu... doživjeli su (kako koji) od godinu i pol do tri godine..
User avatar
SenSen
Posts: 611
Joined: 25/06/2009 19:32
Location: Zemlja Cudesa

#35 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by SenSen »

@Daphna: Meni se ovi tvoji definitivno cine kao Sirijski hrcci. Cak jako lice na jednog od mojih.. Kako sada ide? Jesi li ih rastavila? Jeste pomalo steta, posto su kupljeni da budu zajedno, ali bolje i to nego da stradaju..
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#36 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Daphna »

SenSen wrote:@Daphna: Meni se ovi tvoji definitivno cine kao Sirijski hrcci. Cak jako lice na jednog od mojih.. Kako sada ide? Jesi li ih rastavila? Jeste pomalo steta, posto su kupljeni da budu zajedno, ali bolje i to nego da stradaju..
Ma ne znam ni ja kako ide :roll: Jedan dan su ok, samo spavaju i jedu, non stop skupa... Dok sinoć katastrofa! Ova malo veća nije dala manjoj da uše u kućicu, pa su se malo ganjale po kavezu, grizle... Ali ne mogu da skontam da li se zaista grizu ili samo "onako". Uglavnom, kako kad, nema vidljivih povreda (nadam se da neće ni biti), normalno jedu skupa.

Evo ih sinoć, razvijamo istraživački duh :mrgreen:

Image

Image

Image
User avatar
SenSen
Posts: 611
Joined: 25/06/2009 19:32
Location: Zemlja Cudesa

#37 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by SenSen »

@Daphna: Ako ove tvoje tako nastave ima da otkriju novi kontinent! :D Samo jedno upozorenje, pazi svoj daljinski. Meni su tako moji razni glodari uhelacili nekoliko daljinskih, jer vole grickati mekane dijelove. Vjeruj mi, vrlo je tesko isprogramirati video da snima na tacnom kanalu u tacno vrijeme, kada od dugmadi ostanu samo "temelji" :shock: :lol:
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#38 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Daphna »

Eh ovako... Velika dilema i veliko pitanje! Kako ja, kao laik, mogu odrediti da li je moj hrčak mužijak ili ženka?
Kada sam dobila ove 2 ljepotice rečeno mi je da su ženkice, ali avaj :shock: Virnem ja u kavez, jer su bile pretihe, kad tamo :? :shock:
Moja Fluffy na Grančici :roll:

Jesu ženke slučajno u zatočeništvu sklone tome ili ipak imam mužijaka i ženku? :-)
User avatar
SenSen
Posts: 611
Joined: 25/06/2009 19:32
Location: Zemlja Cudesa

#39 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by SenSen »

Daphna wrote:Eh ovako... Velika dilema i veliko pitanje! Kako ja, kao laik, mogu odrediti da li je moj hrčak mužijak ili ženka?
Kada sam dobila ove 2 ljepotice rečeno mi je da su ženkice, ali avaj :shock: Virnem ja u kavez, jer su bile pretihe, kad tamo :? :shock:
Moja Fluffy na Grančici :roll:

Jesu ženke slučajno u zatočeništvu sklone tome ili ipak imam mužijaka i ženku? :-)
Vrlo lako mozes odrediti dali su obje zenke. Naime muzjaci imaju izrazene testise, dok su zenke puno vise "streamlined". Evo par primjera muzjaka:







Samo ne znam tacno koliko hrcci trebaju biti stari da bi taj dio anatomije dosao do izrazaja. Mozda su tvoje jos uvijek premlade, ko zna.. Nadam se da ce ti ovo pomoci. Ali ako je frka, nudim se da ih licno "klasifikujem", ako ih ti uslikas iz tog ugla. (Boze moj cime se ja bavim :D )

Sto se tice drugog pitanja, to moze biti i da se bore za dominaciju. Sirijski hrcci jednostavno ne vole da budu zajedno, sto su stariji to se vise svadjaju. Tako su i moja prva dva Sirijca radila, jer nisam znala da ne smiju zivjeti u istom kavezu.. Btw, ovdje pretpostavljam da jedan od tvojih pokusava da "uzjase" drugog?! :shock:
User avatar
SenSen
Posts: 611
Joined: 25/06/2009 19:32
Location: Zemlja Cudesa

#40 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by SenSen »

@Svemirco: Bebare su ti super! :-D Vidi se da su jako voljene i pazene.. Samo ne mogu da vjerujem da nisu skroz izgrickale taj "sator"?! :shock:
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#41 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Daphna »

Mužijak definitivno... Čitala sam da im je razmak između analnog i ovog drugog otvora :-) veći nego kod ženki i fakat jeste... Uporedila sam :-D A ima i testise, nisu još uvijek toliko veliki ali se primijete (sad ne znam ni koliki narastu, ali su tu). Elem, za nekoliko sedmica očekujem mlade pa ako je neko zainteresovan :-D
User avatar
Svemirco
Posts: 532
Joined: 06/10/2008 16:06
Location: U LOL bunkeru.

#42 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Svemirco »

SenSen wrote:@Svemirco: Bebare su ti super! :-D Vidi se da su jako voljene i pazene.. Samo ne mogu da vjerujem da nisu skroz izgrickale taj "sator"?! :shock:
Hehe, to je novi šator kad su tek uselili u novi kavez... trebaš ga sada vidjeti na šta liči. izgleda kao sve drugo osim šatora, ima novoskrojene izlaze na svakom ćošku, glavni ulaz je "proširen" do krajnosti i tako to ali im se još uvijek dopada i u njemu spavaju ko kobasice jedna do druge ;)
User avatar
SenSen
Posts: 611
Joined: 25/06/2009 19:32
Location: Zemlja Cudesa

#43 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by SenSen »

Svemirco wrote:
SenSen wrote:@Svemirco: Bebare su ti super! :-D Vidi se da su jako voljene i pazene.. Samo ne mogu da vjerujem da nisu skroz izgrickale taj "sator"?! :shock:
Hehe, to je novi šator kad su tek uselili u novi kavez... trebaš ga sada vidjeti na šta liči. izgleda kao sve drugo osim šatora, ima novoskrojene izlaze na svakom ćošku, glavni ulaz je "proširen" do krajnosti i tako to ali im se još uvijek dopada i u njemu spavaju ko kobasice jedna do druge ;)
:lol: :lol: :lol: One su to sebi "adaptirale" :D Ah glodari, so predictable :D
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#44 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Daphna »

Daphna wrote:Mužijak definitivno... Čitala sam da im je razmak između analnog i ovog drugog otvora :-) veći nego kod ženki i fakat jeste... Uporedila sam :-D A ima i testise, nisu još uvijek toliko veliki ali se primijete (sad ne znam ni koliki narastu, ali su tu). Elem, za nekoliko sedmica očekujem mlade pa ako je neko zainteresovan :-D
Eh ovako... Happy news je da mi se hrčica (kako se kaže za ženku hrčka :? ) okotila... :-D :-) :-D :-D :-D :-D

Jutros sam u kavezu našla 7 malih, preslatkih i tako nezaštićenih mladunaca :) Mužijaka sam odmah izvadila iz kaveza (i nema više sparivanja sa Grančicom, sem ako ne odlučim baviti se uzgojem), ali nemam pojma šta dalje...
Moja pitanja:
- treba li nešto ubaciti u kavez jer nemam kućicu?! Leže onako na piljevini, ženkica spava na njima... Treba li neka vata, meški papir tipa toalet papira, neka krpica da ih malo utoplim?

- treba li mijenjati ishranu moje ženkice? Da li nastaviti sa standardnim žitaricama, mineralima i vitaminima? Pročitah na nekom forumu da je raja nakon okota ženkama davala mlijeko?!

- šta dalje? Ne znam ni šta pitam tako da je svaki savjet dobrodošao!

Hvala svima od sretne 9očlane porodice Hrčkić :mrgreen:
User avatar
Svemirco
Posts: 532
Joined: 06/10/2008 16:06
Location: U LOL bunkeru.

#45 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Svemirco »

Daphna wrote: Eh ovako... Happy news je da mi se hrčica (kako se kaže za ženku hrčka :? ) okotila... :-D :-) :-D :-D :-D :-D

Hvala svima od sretne 9očlane porodice Hrčkić :mrgreen:

Opa, pa da čestitamo sretnoj nani ;) Od mene toliko jer sa razmnožavanjem hrčkova nemam veze.

Nano, hoćemo slike malaca! :)
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#46 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Daphna »

Svemirco wrote:
Daphna wrote: Eh ovako... Happy news je da mi se hrčica (kako se kaže za ženku hrčka :? ) okotila... :-D :-) :-D :-D :-D :-D

Hvala svima od sretne 9očlane porodice Hrčkić :mrgreen:

Opa, pa da čestitamo sretnoj nani ;) Od mene toliko jer sa razmnožavanjem hrčkova nemam veze.

Nano, hoćemo slike malaca! :)
Hajde bježi :sad: Kad sam vidjela da si ti online nadala sam se nekoj informaciji, a ti ništa, cccc :)

Biće slike dok malci malo ojačaju, neću da diram ženku, spavaju duše moje slatke :-D Ne znam da su veličine pola mog malog prsta, onako roskasti, zatvorenih okica... Sve kontam hladno im je kada mama nije pored njih :(
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#47 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Daphna »

Joj kako su mali

Image

Image

Mama na djelu :) viri jednom malcu nožica :-D
Image

A tata u drugom kavezu - sam :(
Image
User avatar
Vjerujte mi!
Posts: 301
Joined: 13/11/2010 16:24

#48 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Vjerujte mi! »

Evo evo i mene.

Gdje kupiti hrčka?

Pokloniti ga želim.
User avatar
old_drummer
Posts: 125
Joined: 27/10/2010 14:21

#49 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by old_drummer »

Vjerujte mi! wrote:Evo evo i mene.

Gdje kupiti hrčka?

Pokloniti ga želim.

Kupiti... U nekom od pet shopova.
edit: Koliko kosta kotac za kafez? Samo mi jos to fali.
Aleks1995
Posts: 1
Joined: 28/02/2011 22:56

#50 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Aleks1995 »

Kako mogu da znam da je moj hrcak zensko ili musko??
Post Reply