Hrcak- sta i kako?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

User avatar
Sajo---:
Posts: 619
Joined: 25/09/2005 14:18
Location: Sarajevo

#1 Hrcak- sta i kako?

Post by Sajo---: »

Dragi forumashi sticajem okolnosti, dobio sam hrčka (nisam ja, nego moja seka za valentinovo):D. S obzirom na to da sam siguran da ona neće bas voditi paznju veliku o njemu, zamolio bih vas da mi napisete, neke pojedinosti o "malcu".

npr.: koliko često se treba hraniti, kolika temperatura treba biti u prostoriji, treba li ga puštati, smije li se maziti, koja je hrana najbolja, i sve sto vam moze dodatno na um pasti bio bih zahvalan da mi pomognete.

Hvala!
Maja_XXX
Posts: 255
Joined: 09/03/2005 21:04
Location: Sarajevo

#2

Post by Maja_XXX »

Ne znas u sta si se uvalio... :D :D :D ...Od sad,pa nadalje i ubuduce neces mirno spavati jer ce ti taj stakor po citavu noc trcati u onom tocku.
Ja bih ti samo savjetovala da uvijek se pobrines da uvijek ima dovoljno vode jer mi je jedan hrcak umro od dehidracije(nije valjala ona sprava za vodu,jadnicak je nije mogao uzimati a ja nisam ni primijetila :( ).Sto se hrane tice,tu nemas sta posebno brinuti, kupis onu u kutijama u supermarketu i uspes mu dok to sve ne pojede i kad se isprazni opet..Ja sam svog hrcka i pustala i mazila ga(ali pazi nekada zna ugristi mada bi ti utjeha trebala biti da ujed ne boli bas puno)
User avatar
Sajo---:
Posts: 619
Joined: 25/09/2005 14:18
Location: Sarajevo

#3

Post by Sajo---: »

Maja_XXX wrote:Ne znas u sta si se uvalio... :D :D :D ...Od sad,pa nadalje i ubuduce neces mirno spavati jer ce ti taj stakor po citavu noc trcati u onom tocku.
Ja bih ti samo savjetovala da uvijek se pobrines da uvijek ima dovoljno vode jer mi je jedan hrcak umro od dehidracije(nije valjala ona sprava za vodu,jadnicak je nije mogao uzimati a ja nisam ni primijetila :( ).Sto se hrane tice,tu nemas sta posebno brinuti, kupis onu u kutijama u supermarketu i uspes mu dok to sve ne pojede i kad se isprazni opet..Ja sam svog hrcka i pustala i mazila ga(ali pazi nekada zna ugristi mada bi ti utjeha trebala biti da ujed ne boli bas puno)
hvala ti majo.
lahko cu ja za tocak, znam da trci ko' lud, ali ja samo tocak skinem i pricvrstim na gornji dio kaveza. Nema sanse da onda potrci :D:D

super je mali, samo može spavati vise nego ja,..... :D
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#4

Post by Skyfox »

vegetarijanac
Posts: 14
Joined: 15/02/2008 12:44
Location: Sarajevo

#5

Post by vegetarijanac »

Kako su ti vec napisali veoma je vazno da svaki dan ima svjezu vodu.Hranu ubaci i on ce jesti koliko mu je potrebno,cak ce i ostaviti nesto za crne dane,takvi su oni.Imaju i djepove u koje sakupljaju hranu.Ako cistis redovno kavez,svaka 2,3 dana bice ok i nece smrditi.I druzi se sa njim,pustaj ga van,jako je socijalna zivotinja.
Najvaznije od svega...hrcak ponekad moze prividno umrijeti,totalno mu se metabolizam uspori,ohladi se,ukoci tako da izgleda poput lesa.Ako se to desi nemoj ga sahranjivati bar jedan dan jer ga mozes sahraniti zivog.Ususkaj ga,naspi mu kapaljkom u sta nekog dobrog caja,kadulju ili zaru i vjerovatno ce oziviti.To se meni desilo par puta a i nekim ljudima koje znam.
Pozdrav.
User avatar
botanicar
Posts: 224
Joined: 22/01/2008 21:23

#6 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by botanicar »

evo razmisljam da uzmem hrcka i uzet cu 1000% samo neznam koliko je para kavez za njega itd itd..???
jel mu moram odmah kupovat kucicu tockic il st aja znam ...
molim vas vise informacija sto prije ako moze...
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#7 Re:

Post by jasminasab »

vegetarijanac wrote:Najvaznije od svega...hrcak ponekad moze prividno umrijeti,totalno mu se metabolizam uspori,ohladi se,ukoci tako da izgleda poput lesa.Ako se to desi nemoj ga sahranjivati bar jedan dan jer ga mozes sahraniti zivog.Ususkaj ga,naspi mu kapaljkom u sta nekog dobrog caja,kadulju ili zaru i vjerovatno ce oziviti.To se meni desilo par puta a i nekim ljudima koje znam.
Pozdrav.
Znas sta? Sad se ja pitam da nije mozda neki od mojih hrckova zapravo ziv pokopan... :? :?
Molim te mi objasni kad se tacno tako nesto dogodi i koliko traje? I jel izgleda bas kao mrtav?
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#8 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by homo_sapiens »

Imao sam odrasle hrcke, koji su, u prvom i drugom okotu, pokazali osobine kanibalizma !

U prvom okotu sve troje mladih su . . . muzjak, vjerovatno.
U drugom okotu, od 7 mladih, 4 su preko noci nestali ! Veterinar kaze - muzjak.

Nisam cekao treci okot :D
User avatar
Tesssa
Posts: 3753
Joined: 29/11/2006 15:33
Location: nja nja :)
Contact:

#9 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Tesssa »

To se meni desilo sa mackama :-)

Macka se okotila i pojela dvoje :shock: kasnije mi rekose da je to sasvim normalno, pojedu mlade za koje osjete da su slabiji :-?
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#10 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by pitt »

homo_sapiens wrote:Imao sam odrasle hrcke, koji su, u prvom i drugom okotu, pokazali osobine kanibalizma !

U prvom okotu sve troje mladih su . . . muzjak, vjerovatno.
U drugom okotu, od 7 mladih, 4 su preko noci nestali ! Veterinar kaze - muzjak.

Nisam cekao treci okot :D
a dobri su i sa lukom u tavi : D :lol: :lol:
User avatar
sanjex
Posts: 154
Joined: 16/01/2008 11:09
Location: Tuzla

#11 Re:

Post by sanjex »

vegetarijanac wrote:Kako su ti vec napisali veoma je vazno da svaki dan ima svjezu vodu.Hranu ubaci i on ce jesti koliko mu je potrebno,cak ce i ostaviti nesto za crne dane,takvi su oni.Imaju i djepove u koje sakupljaju hranu.Ako cistis redovno kavez,svaka 2,3 dana bice ok i nece smrditi.I druzi se sa njim,pustaj ga van,jako je socijalna zivotinja.
Najvaznije od svega...hrcak ponekad moze prividno umrijeti,totalno mu se metabolizam uspori,ohladi se,ukoci tako da izgleda poput lesa.Ako se to desi nemoj ga sahranjivati bar jedan dan jer ga mozes sahraniti zivog.Ususkaj ga,naspi mu kapaljkom u sta nekog dobrog caja,kadulju ili zaru i vjerovatno ce oziviti.To se meni desilo par puta a i nekim ljudima koje znam.
Pozdrav.

Ovo nikad ne govore kad kupujes hrcka, meni su cak rekli da oni ne piju vodu vec je dobijaju kroz voce i povrce koje im dajemo. Tako da mi je jedan ugino od zeđi a drugoga sam zivog zakopala. I poslije toga danima plakala. :(
User avatar
Starac_Foco
Posts: 71
Joined: 01/10/2007 12:06
Location: போஸ்னியா மற்றும் ஹெர்ஸ்கோவினா

#12 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Starac_Foco »

Svasta procitah ovdje, pa rekoh da i ja kazem koju.

Hrcak je super ljubimac, imamo ih vec godinama. Hrcak je nocna zivotinja, vecinu dana provede spavajuci. Vise vole da zive sami, zenka i muzjak se obicno ne slazu, osim u vrijeme parenja. Osnovna hrana su sjemenke, voce i povrce. Kao sto neko rece, u kavez treba staviti hranu i hrcak ce sam uzimati koliko mu je potrebno. Treba ga postepeno navikavati na "mazenje", obavezno mu se svaki put javiti glasom prije nego ga prenete iz sna, inace moze ujesti. Moj kineski hrcak jede sve, posebno voli pizzu! Kavez sa svim potrbnim dodatcima se moze kupiti u vecini sarajevskih pet shopova.

Kavez se moze cistiti jednom sedmicno, muzjaci obicno smrde vise od zenki. Na dno kaveza staviti piljevinu ili slamu, ili mjesavinu. Tacno je da ima slucajeva da zenka pojede mlade, to se obicno desava kod prvog okota ili ako ljudi diraju mlade pa ona osjeti nepoznat miris. Kad je u pitanju problem sa tockom i bukom, dovoljno je osovinu tocka namazati vazelinom i buke vise nema. Sto se tice pitanja mrtvo-zivih hrcaka, u slucaju kad temperatura padne ispod nule, hrcak zapadne u svojevrsno stanje hibernacije (zimskog sna), iz koga se postepeno budi pri porastu iste. Zavisno od vrste (Sirijski, kineski, ruski patuljasti) zive od jedne do tri godine.

Sve u svemu, hrcak je fina zivotinjica, da se pripitomiti, jednostavan je za drzanje i ne trazi mnogo od vlasnika. Samo je pitanje vlasnika, da li zaista zeli i je li spreman imati jos jednog malog clana porodice koji zahtjeva minimalnu paznju...
User avatar
botanicar
Posts: 224
Joined: 22/01/2008 21:23

#13 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by botanicar »

eh ovako imam jedan problem s hrckom....odnosno ja to smatram problemom.....
naime hrcka sam kupio 9.4.07a danas je 14 ti...tj hrcak je vec 5 dana kod mene pazim ga mazim itd itd....
sssssstrasnoooooo je nemiran uzas ....spustim ga trci oce da skace ok sve znam skloni su skakanju al nikako da dodje kod mene ono da legne itd itd....
ide mi strasnooooo na zivce imam osjecaj da se nikad nece priviknut.....
pa kontam otic u zoo vrt da ga zamijenim????sta da radim recite mi prije nego odem...:(
a tako mi je sladakkkk........
pustim ga bjezi iza ormara iza kreveta svugdje....znaci sve njezno snjim itd itd citam savjete ove ovdje i tako i postupam....
kupio sam mu onu bocicu sa kuglicom da vodu pije nikad ga nisam vidio da pije....pa sam mu ispocetka stavljao posudu s vodom bojim se da nedehidrira....itd itd....
sta vi kazete na sve to...???molim vas odgovorite.....
ja sam ga sad okupao u toploj vodi malo ga pokvasio samo s vodom jel se smije to ???jer ja sam cuo da smije.....
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#14 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Travnički Noćni Šetač »

Evo na ovom linku sam postavio slike kaveza i osnovne informacije pa možeš pogledati...
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 41&t=45995
User avatar
botanicar
Posts: 224
Joined: 22/01/2008 21:23

#15 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by botanicar »

pitam o ponasanju i tome...
User avatar
Starac_Foco
Posts: 71
Joined: 01/10/2007 12:06
Location: போஸ்னியா மற்றும் ஹெர்ஸ்கோவினா

#16 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Starac_Foco »

Hrcak je po prirodi nemirna zivotinja i potrebno je mnogo vremena i truda da se se pripitomi. U stvari, nemoj ikad ocekivati da ce on mirno boraviti u tvom dlanu, kao u TV reklamama, nema nista od toga. Za pet dana neces napraviti nista. Postepeno ga navikavaj na sebe, prije nego ga uzmes u ruku, javi mu se da se navikne na tvoj glas. Nemoj ga kupati, tako ga mozes ubiti. Vodu mozes nasuti u posebnu posudu (onu koju zakacis na kavez) i on ce piti kad je zedan.
User avatar
botanicar
Posts: 224
Joined: 22/01/2008 21:23

#17 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by botanicar »

hvala ja svaki dan znaci svaki dan eto razmisljam kako da ga vratim i uzmem drugog il nesto sl....
nervira me uzasno al tolko sam ga htjeo..:!!!!!
znaci pustim ga milujem pricam mu ovo ono al nema sanse...
samo trazi priliku da skoci i pobjegne ispod kreveta i tamo ostane dok ga neistjeram nemoguce izludjuje me....
vratim ga u kavez grize ga uzas pilotu razbaci....
pricam mu znaci hranim ga sve sve ...al nema sanse..!!!
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#18 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Daphna »

botanicar wrote:hvala ja svaki dan znaci svaki dan eto razmisljam kako da ga vratim i uzmem drugog il nesto sl....
nervira me uzasno al tolko sam ga htjeo..:!!!!!
znaci pustim ga milujem pricam mu ovo ono al nema sanse...
samo trazi priliku da skoci i pobjegne ispod kreveta i tamo ostane dok ga neistjeram nemoguce izludjuje me....
vratim ga u kavez grize ga uzas pilotu razbaci....
pricam mu znaci hranim ga sve sve ...al nema sanse..!!!

Pa jbg, to je životinja... Nije čovjek pa da zna da ti želiš da ga pripitomiš. Nema vraćanja! Naoružaj se strpljenjem... :mrgreen: I zašto se buniš što je nemiran? Pa svi su ti ovdje rekli da su to nemirne životinje. Ja noćima nisam spavala zbog njegovog muziciranja na onim žicama kaveza... Navići ćeš se...

Polako... Jesi razmišljao da ga ne puštaš iz kaveza par dana? Neka se u kavezu navikne na novo okruženje i nove ljude. Sretno :)
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#19 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by jasminasab »

@botanicar: Prvo, koliko ja znam hrcak se ne smije kupati, on se sam "kupa". Dalje, zamisli bi li se ti za 5 dana navikao na novu sobu? Daj malo strpljenja bolan... Za pocetak predlazem da ga ne pustas iz kaveza, neka se navikne da mu je to kuca. Ja svog hrcka nikada nisam pustala da slobodno luta po sobi i zavlaci se po coskovima - jednom mi je zdusio i bio je sav dezorjentisan, samo je trcao iz coska u cosak, nije znao gdje da se sakrije i kad sam ga napokon vratila "kuci" spavao je tri sata u komadu koliko je bio isprepadan. Daj mu par sedmica, mozda i mjesec prije nego sto kazes da ga ne mozes pripitomiti... Sta ces ti sutra kad dijete budes imao kad si toliko srkletli oko jednog malog hrcka?
User avatar
botanicar
Posts: 224
Joined: 22/01/2008 21:23

#20 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by botanicar »

zao mi da ga nepustam iz kaveza...a evo sad sam ga pustio i prije sam ga pustao tj cim sam ga dobio...i sad trci ko lududdd ko lud!!!!al stalno bjezi negdje imam osjecaj kao da se sakriva il sta vec sta neznam al prijmjetio sam razliku dolazi mi u ruku i kad hoda cak...i sve al brate nemiran je pravo...da ga nepustam iz kaveza neide nekako jer se naviko i kad ga stavim u kavez grize oce da izadje sta ja znam....
User avatar
DoradO
Posts: 4610
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#21 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by DoradO »

Moja djevojka ima hrcka kojeg je jutros nasla ukocenog u cosku kaveza. Kaze da jos uvijek dise ali ne reaguje nikako. Izgleda kao da spava. Sta se radi u tom slucaju? Postoji li neki veterinar u Sarajevu kojem ga mozemo odvesti? Problem je sto je ona tog hrcka dobila na poklon pa i ne zna koliko je star... Molim sve one koji znaju imaju iskustva sa hrccima i znaju sta treba raditi u ovakvom slucaju da se sto prije jave...
User avatar
DoradO
Posts: 4610
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#22 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by DoradO »

:?
User avatar
sanjex
Posts: 154
Joined: 16/01/2008 11:09
Location: Tuzla

#23 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by sanjex »

To ti je najvjerovatnije neka vrsta u hibernacije (zimski san), to su pisali gore u ranijim postovima. Mislim da nema razloga za brigu, pogotovo ako vidiš da još diše. Samo ne znam koliko dugo to traje , kod mog je trajelo jedan ili dva dana nisam sigurna.
User avatar
DoradO
Posts: 4610
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#24 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by DoradO »

sanjex wrote:To ti je najvjerovatnije neka vrsta u hibernacije (zimski san), to su pisali gore u ranijim postovima. Mislim da nema razloga za brigu, pogotovo ako vidiš da još diše. Samo ne znam koliko dugo to traje , kod mog je trajelo jedan ili dva dana nisam sigurna.
evo citav dan smmo trazili veterinara i kad smo dosli na stup prestao je i da dise i sve ... ukocio se jadnicak i et... :sad:
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#25 Re: Hrcak- sta i kako?

Post by Daphna »

Da ne otvaram novu temu kad već postoji ova :-D

Juče sam po treći put postala ponosna vlasnica, ne jednog već 2 hrčka :mrgreen: Manje više znam sve o njima. No, hitno ali baš hitno mi treba piljevina ili pilota kako to neki zovu. Kao što rekoh dobila sam ih iznenada na poklon, u kavezu ima neke mješavine piljevine i suhe trave ali već sutra bih kavez trebala očistiti.

Ako neko ima jednu kesicu na posudbu ili eventualno zna gdje mogu nabaviti, kupiti nije bitno :? :) Bilo ko i bilo šta, da preživimo čisti i mirisni ovih nekoliko dana dok mi moji iz Tz ne dopreme veći kavez i vreću piljevine :-D Žao mi je da im dugo ne očistim :)

Još nešto, kupila bih im i posudu za vodu pa me malo uputite u cijene :-D Hvaaaaaaaaaalaaaaaaaa ;-)
Post Reply