Hrana u Sarajevu

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#26 Re: Hrana u Sarajevu

Post by The 51st State »

meni je slonovo uho kod melise sa cilijem sasvim raznovrstan izbor u 2-3 ujutro, ne znam sto se zalite.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#27 Re: Hrana u Sarajevu

Post by JThomas »

po noći jest tanko :D

ali po danu se itekako može izabrati svega, samo, k'o što rekoh, ne vuku te za rukav...
Rosalie20
Posts: 101
Joined: 28/10/2010 01:26

#28 Re: Hrana u Sarajevu

Post by Rosalie20 »

cevapcici u zmaju,jeftino,cisto,brzo i ukusno :) :D :D
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#29 Re: Hrana u Sarajevu

Post by Toto »

Glavni problem kvalitetnijeg i kvantitetnijeg razvoja industrijebrze hrane u Bosnjaka, a i na Balkanu je tradicija da se uglavnom hranimo kuci. Domaca kuhinja i prehrambene navike su mnogo veci konkurent restoranskoj i brzoj kuhinji, nego ekonomska situacija.

Kada bi nas stil zivljenja bio takav da se veci dio stanovnistva prehranjuje u restoranima onda bi sigurno imali i vecu ponudu i manje cijene.
Prehrambena industrije prvo treba da napravi pare, pa tek onda prehrambeni proizvod. Ovaj osnovni ekonomski princip se u veliko kosi sa poguzjskim zeljama potosaca i prehrambenim navikama.

Industrije brze hrane na zapadu je zasnovana na ekonomiji velikog obima. takav oblik ekonomije i organzacije kod nas nije nemoguc i zato imamo visoke cijene i siromasniju ponudu.
excalibur00
Posts: 151
Joined: 31/03/2010 11:02

#30 Re: Hrana u Sarajevu

Post by excalibur00 »

Toto wrote:Glavni problem kvalitetnijeg i kvantitetnijeg razvoja industrijebrze hrane u Bosnjaka, a i na Balkanu je tradicija da se uglavnom hranimo kuci. Domaca kuhinja i prehrambene navike su mnogo veci konkurent restoranskoj i brzoj kuhinji, nego ekonomska situacija.

Kada bi nas stil zivljenja bio takav da se veci dio stanovnistva prehranjuje u restoranima onda bi sigurno imali i vecu ponudu i manje cijene.
Prehrambena industrije prvo treba da napravi pare, pa tek onda prehrambeni proizvod. Ovaj osnovni ekonomski princip se u veliko kosi sa poguzjskim zeljama potosaca i prehrambenim navikama.

Industrije brze hrane na zapadu je zasnovana na ekonomiji velikog obima. takav oblik ekonomije i organzacije kod nas nije nemoguc i zato imamo visoke cijene i siromasniju ponudu.
Vecinom se slazem s tobom :thumbup: :thumbup: ,ali zar sve sto si naveo moramo da prodjemo da bi dobili objekte koji zadovoljavaju minimum kvaliteta usluge i maksimum kvaliteta hrane.Nezelim da postanemo roboti ili mali japanci koji ce kao po naredbi na traci trcati u objekte brze hrane i zamjeniti kucnu ishranu.Zelim da ono po cemu se pusemo da smo dobri,ljubazni,usluzni,raja,odlicni kuhari itd, da ne nabrajam sve epitete koje sami sebi dijelimo, bude nasa svakodnevnica bas iz razloga da skoro na svakom cosku imamo barem jedan objekat koji se bavi spravljanjem raznih prehrambenih proizvoda.Nemoguce je da konkurencija ne utice da bi se podigao kvalitet,odnosno kod nas je moguce sve kao i u ostalim sferama zivota.Da mi je da vidim samo jedan objekat u kojem te tretiraju kao normalnog potrosaca i konzumenta njihovih proizvoda,da objekat bude cist,osoba koja posluzuje ljubazna,hrana koju pojedem kvalitetna i na kraju cijena pristojna,kazem namjerno pristojna da se pojedini dusebriznici nebi uvrijedili ako kazem niska.Zar je ovo nemoguce.Zar je nemoguce barem to zeliti kad vec trenutno nema........valjda ce biti jednog dana.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#31 Re: Hrana u Sarajevu

Post by Toto »

excalibur00 wrote: Vecinom se slazem s tobom :thumbup: :thumbup: ,ali zar sve sto si naveo moramo da prodjemo da bi dobili objekte koji zadovoljavaju minimum kvaliteta usluge i maksimum kvaliteta hrane.Nezelim da postanemo roboti ili mali japanci koji ce kao po naredbi na traci trcati u objekte brze hrane i zamjeniti kucnu ishranu.Zelim da ono po cemu se pusemo da smo dobri,ljubazni,usluzni,raja,odlicni kuhari itd, da ne nabrajam sve epitete koje sami sebi dijelimo, bude nasa svakodnevnica bas iz razloga da skoro na svakom cosku imamo barem jedan objekat koji se bavi spravljanjem raznih prehrambenih proizvoda.Nemoguce je da konkurencija ne utice da bi se podigao kvalitet,odnosno kod nas je moguce sve kao i u ostalim sferama zivota.Da mi je da vidim samo jedan objekat u kojem te tretiraju kao normalnog potrosaca i konzumenta njihovih proizvoda,da objekat bude cist,osoba koja posluzuje ljubazna,hrana koju pojedem kvalitetna i na kraju cijena pristojna,kazem namjerno pristojna da se pojedini dusebriznici nebi uvrijedili ako kazem niska.Zar je ovo nemoguce.Zar je nemoguce barem to zeliti kad vec trenutno nema........valjda ce biti jednog dana.
Ocjena kvaliteta usluge je individualna stvar zasnovana na relacije ugostitelja i klijenta. Opste mjesto i standard koji se moze nametnuti 'sa viseg nivoa" je jedino higijena, al ne samo stoljnjaka i konobarice -koja nas dvori, vec najvise onoga sto mi i ne vidimo i ne ocjenjujemo. Kvalitet hrane, ljubaznost i poslovnost osoblja je sasvim drugi par opanaka.
Predlozio bih ti da pogledas emisije Gordon Ramsay-a. Profesionalni kuhar, sa najvecim svjetskim nagradama koji snima emisije hodajuci po restrenima UK i USA. Remzija bukvalno "izvrne" restoran, po svim ovim aspektima o kojima ti govoris.
Elitni restorani sa menaderima i vlasnicima, kuhinja sa skolovanim kuharima, enterijer "napucali" italijanski dizajneri i kad im Remzja udje u restoran: zna sve - od vlasnika do malog od kuhinje- natjerati da peru i ciste kuhinju kakve im sve prljavstine i "prljavstine" nadje u kuhinji, magacinima, frziderim i jos im sve to javno prikaze na TV. Gledaoci sa losjim zeludcem znaju povracati, sefove kuhinje zna na plac natjerati, a neki su ostali bez posla u toku snimanja emisije.
Svako ko pogleda kako mogu da izgledaju restorani USA i UK u Remzijinoj prezentaciji ce sasvim sigurnu steci objektivnkju sliku kod poredjenja nas sa ''razvijenim" svijetom.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#32 Re: Hrana u Sarajevu

Post by Toto »

Ima li igdje pilava pojest u sarajevskim fast food kantinama..nesto u stilu Panda Expresa??
User avatar
limun_junior
Posts: 178
Joined: 06/06/2010 23:20

#33 Re: Hrana u Sarajevu

Post by limun_junior »

ja znam samo da bi mogao svaki dan i za dorucak i rucak i veceru jest sendvic iz dvora (piletina bez salate sa vise majoneze)....4 markice sendvic a razvaljuje
lilica011
Posts: 57
Joined: 31/08/2010 17:39

#34 Re: Hrana u Sarajevu

Post by lilica011 »

Rosalie20 wrote:cevapcici u zmaju,jeftino,cisto,brzo i ukusno :) :D :D
Kad odjes slijedeci put u Zmaj na stanici otidji u WC i promijenices misljenje o detalju CISTO :( .Dok smo uzimali dostavu sve je bilo ok,ali kad smo jednom tamo otisli i ja usla da kao ruke operem, :x nisam vise bila gladna.Do tada je sve bilo ukusno i naravno onda smo se prebacili za dostavu sa Hrasnog i nemam namjeru tamo ici da nebih dobila zelju za pregledom istog dijela objekta.
User avatar
vesna555
Posts: 565
Joined: 01/11/2010 22:30
Location: Sarajevo

#35 Re: Hrana u Sarajevu

Post by vesna555 »

Često jedem u gradu, barem jednom dnevno, Hrana u Brazilu je meni super i prihvatljive su cijene.
U Vetru u Importanneu je super hrana i ljubazni su konobari. Cijene su super, čak bih ja rekla da je jeftino. Bečki odrezak je 13 KM i od njega se dvije osobe mogu najesti, razni curry su od 7 do 10 KM, hamburger s pomfritom 5, kobasice također.
Bon Apettit na M.Dvoru je odličan i također nije skup. Konobari su preljubazni i super je što se najčešće ne mora rezervirati, a prije ručka/večere dobiješ od njih onaj fokačo. Njam njam :D
Magarac kod Robota - konobari katastrofa, ali porcije ogromne, jeftino, lijepo, samo ti stave limun na krompir bez pitanja, a ja to ne volim :D
Avlija u Čekaluši - super mjesto, hrana ništa posebno, onako i ja kući znam pripremati, ali pohovane gljive su im njam njam.

Negativna iskustva:
Vanni, manje porcije za više para u životu nisam vidjela.
4 sobe gospođe Safije - preskupo, a hrana ništa ne valja. Uz hranu ti donesu i kojekakvih dodataka i sve ti to na kraju uredno naplate i stave na račun. Konobari su dosadni i ne možeš 3 riječi progovoriti od njih.
Dveri na čaršiji - prelijepo mjesto, loša hrana. Porcije su premalene i ja sam morala poslije u pekaru svratiti da se najedem. Kruh su nam posebno naplatili, što je fuj.
Peppers na Grbavici - moj dragi voli to mjesto i njemu je super hrana, ali ja nisam ljubitelj meksičke hrane, a oni imaju najveću ponudu meksičke hrane. Inače konobari su preljubazni, cijene OK.
Kafana Višegrad - tamo sam bila povodom jedne proslave, tanjur meze koji sam uslikala da imam za uspomenu je 30 KM. Doslovno dođe 5 komada suhog mesa i 5 komada sira, koja maslina i to je to. Katastrofa.

Mogla bih postaviti i sliku te "meze" od 30 KM, ali ne znam kako :(
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#36 Re: Hrana u Sarajevu

Post by Toto »

vesna555 wrote:

Negativna iskustva:

Peppers na Grbavici - moj dragi voli to mjesto i njemu je super hrana, ali ja nisam ljubitelj meksičke hrane, a oni imaju najveću ponudu meksičke hrane. Inače konobari su preljubazni, cijene OK.

Mogla bih postaviti i sliku te "meze" od 30 KM, ali ne znam kako :(
bona nebila: sta su ti ovi "meksosi" zgrijesili pa ih strpa u negativu ..
jel to samo zato sto ih "mili i dragi" voli pa su odmah za pljuvaone

ja da sam na tvom mjestu: od bruke bi odmah prepravio ovaj post :D :D
User avatar
munevera44
Posts: 1780
Joined: 25/03/2008 19:36

#37 Re: Hrana u Sarajevu

Post by munevera44 »

U SA baš ima raznovrsne hrane pite, čevapi i sve ostalo.

Nisam još otkrila mjesto gdje u SA možež naručiti "zdravu hranu" ono jela bih negdje vani samo sve je em masno, em koje kakvih sosova i preliva, vrhnja i pavlaka..

Mjesto gdje se može naručiti vegetarijano hrana, hrana bez masnoća.....ako znate javite. :?:
User avatar
munevera44
Posts: 1780
Joined: 25/03/2008 19:36

#38 Re: Hrana u Sarajevu

Post by munevera44 »

Image

evo ovakvo šta bi bilo baš super
User avatar
vesna555
Posts: 565
Joined: 01/11/2010 22:30
Location: Sarajevo

#39 Re: Hrana u Sarajevu

Post by vesna555 »

Toto wrote:
vesna555 wrote:

Negativna iskustva:

Peppers na Grbavici - moj dragi voli to mjesto i njemu je super hrana, ali ja nisam ljubitelj meksičke hrane, a oni imaju najveću ponudu meksičke hrane. Inače konobari su preljubazni, cijene OK.

Mogla bih postaviti i sliku te "meze" od 30 KM, ali ne znam kako :(
bona nebila: sta su ti ovi "meksosi" zgrijesili pa ih strpa u negativu ..
jel to samo zato sto ih "mili i dragi" voli pa su odmah za pljuvaone

ja da sam na tvom mjestu: od bruke bi odmah prepravio ovaj post :D :D
Djes ba gazda :D
To je moje subjektivno iskustvo :D
A pritom što Peppers moj mili i dragi voli, onda ni meni ne smeta kad tu jedem :)
User avatar
hogar strasni
Posts: 165
Joined: 27/11/2009 16:24

#40 Re: Hrana u Sarajevu

Post by hogar strasni »

Ja sam beli poguzija i u Sarajevu je situacija sledeca koliko para toliko muzike izmedju ostalog kao i svugdje. Ja odem u Bosnu na pitu, jer nema bolje pite u gradu, na meso kod Pajica u pecenjaru ili kod Maksumica u Jablanicu il Dva goluba,Magarac npr fantastican.
Ali fast food..u cevape..pljeskavice sudzukice ti ide pola meso pola ostalo/ svasta nesta,mesari najmanje zaradjuju na mesu nego zaradzuju na mesnim preradjevinama, sta mislis kako se ispalti prodavat hamburgera za 1,5 ili 2, cevape/pljeskavice sam prestao da jedem.
Pizza, zamjenski sir 4,5 KM/kg, sunka za picu isto tako znaci sve fush, svaki bi gazda da sto manje ulozi da da ima extra profit, naš mentalitet..zadnji put sam u Mostaru u Gusaru pojeo pizzu i osatao pozitivno iznenadjen, po sarajevu sve tanko, Galija vadi malo.
Negdje sam cuo neko pomenu fish fast food e to nebi bilo lose za promijenu,
i ljudi izbjegavajte puno ovu piletinu i sve preradjevine od piletine..npr slasne hrenovke ili parizer..sta cu moram reci puno je to galofaga i hemije, nemate pojma cime se sve ta pilad bildaju, slicno je i sa ostalom zivinom, jadna nam majka sta sve pojedemo.
Al sta ces podjem od sebe moras nesta jest. A opet gledaj sta i kako,najbolje neki seoski fast food ili restoran otvorit.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#41 Re: Hrana u Sarajevu

Post by Toto »

vesna555 wrote:
Toto wrote:
vesna555 wrote:

Negativna iskustva:

Peppers na Grbavici - moj dragi voli to mjesto i njemu je super hrana, ali ja nisam ljubitelj meksičke hrane, a oni imaju najveću ponudu meksičke hrane. Inače konobari su preljubazni, cijene OK.

Mogla bih postaviti i sliku te "meze" od 30 KM, ali ne znam kako :(
bona nebila: sta su ti ovi "meksosi" zgrijesili pa ih strpa u negativu ..
jel to samo zato sto ih "mili i dragi" voli pa su odmah za pljuvaone

ja da sam na tvom mjestu: od bruke bi odmah prepravio ovaj post :D :D



Djes ba gazda :D
To je moje subjektivno iskustvo :D
A pritom što Peppers moj mili i dragi voli, onda ni meni ne smeta kad tu jedem :)

ama jes subjektivno al nije objektivno
sve ti u meksosa super: cijene, konobari, dragi
al ih jopet strpa u negativu


dem' ba reci: ima li igdje pilava u seherskim kantinama
excalibur00
Posts: 151
Joined: 31/03/2010 11:02

#42 Re: Hrana u Sarajevu

Post by excalibur00 »

Sve u svemo,stanje vrlo lose,pojedini svijetli primjeri u globalu popravljaju cjelokupnu sliku,ali definitivno i pored ogromne konkurencije kvaliteta hrane,cijene i usluga nazalost nisu objektivni.
Zakljucak,potrebno je jos vise objekata da bi kvalitet isplivao :mrgreen: :mrgreen:
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#43 Re: Hrana u Sarajevu

Post by gurabija78 »

Toto wrote:Ima li igdje pilava pojest u sarajevskim fast food kantinama..nesto u stilu Panda Expresa??
nije bas fast food, ali u prote bakovica Dzenita i Pod Lipom.... jerisce ko nanino :)
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#44 Re: Hrana u Sarajevu

Post by Toto »

gurabija78 wrote:
Toto wrote:Ima li igdje pilava pojest u sarajevskim fast food kantinama..nesto u stilu Panda Expresa??
nije bas fast food, ali u prote bakovica Dzenita i Pod Lipom.... jerisce ko nanino :)
fala vi :D
convict
Posts: 2995
Joined: 10/02/2008 01:20

#45 Re: Hrana u Sarajevu

Post by convict »

Kada je hrana u pitanju, meni je Kibe neprevaziđen. Odeš sa društvom i naručiš "voz": pite, hadžijski ćevap, lukmira, ćufte u kajmaku, paprike s bijelim lukom, klepe, mišići, japrak, sogan dolma, svega po malo... i nakon svega toga zasladiš sa pola kile jagnjetine... jao majko...
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#46 Re: Hrana u Sarajevu

Post by Admir_1984 »

Da bezveze ne otvaram temu, sta vi mislite smije li se jesti salama/hrenovka kojoj je istekao rok do desetak dana, a ti proizvodi su sve vrijeme bili cuvani na odgovarajucoj temperaturi? :?
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#47 Re: Hrana u Sarajevu

Post by Better Man »

Admir_1984 wrote:Da bezveze ne otvaram temu, sta vi mislite smije li se jesti salama/hrenovka kojoj je istekao rok do desetak dana, a ti proizvodi su sve vrijeme bili cuvani na odgovarajucoj temperaturi? :?


Ne znam, ali ja lično proizvode kojima je istekao rok trajanja, da ne znam kako su uskladišteni ne konzumiram, odnosno bacim ih u smeće.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#48 Re: Hrana u Sarajevu

Post by Admir_1984 »

Better Man wrote:
Admir_1984 wrote:Da bezveze ne otvaram temu, sta vi mislite smije li se jesti salama/hrenovka kojoj je istekao rok do desetak dana, a ti proizvodi su sve vrijeme bili cuvani na odgovarajucoj temperaturi? :?


Ne znam, ali ja lično proizvode kojima je istekao rok trajanja, da ne znam kako su uskladišteni ne konzumiram, odnosno bacim ih u smeće.
Ma i mene hastra neshto :?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#49 Re: Hrana u Sarajevu

Post by Haris.ba »

Admir_1984 wrote:Da bezveze ne otvaram temu, sta vi mislite smije li se jesti salama/hrenovka kojoj je istekao rok do desetak dana, a ti proizvodi su sve vrijeme bili cuvani na odgovarajucoj temperaturi? :?
Trebalo bi da može(ratno iskustvo :) ). Ali ako nije neophodno, bolje baciti. A hrenovke bolje ne jesti nikako.
addy_sa
Posts: 759
Joined: 06/09/2002 00:00

#50 Re: Hrana u Sarajevu

Post by addy_sa »

kako god okrenem, nigdje bolje hrane nego u Sa, niti se bilo gdje drugo mogu pošteno najesti, a nije da nisam putovao i obišao razne destinacije..

jednostavno, ne bih dao "Vinoteku", "Galiju", "Brajlovića" na Ilidži kao ni buregdzinicu "Bosna" ni za šta na svijetu :-D
Post Reply