HR Herceg Bosna / Udruženi zločinački poduhvat

User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#326 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by stakasa »

_BataZiv_0809 wrote:A je li istina da je Mladic nudio Safi Orucevicu da skupa idu do Neuma?
:D
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#327 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by patriot_1 »

Praljak zapravo ismijava Halilovića.BTW njega su kasnije njegovi htjeli ubiti(mislim na Halilovića)!
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#328 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by dragan.s »

patriot_1 wrote:https://www.youtube.com/watch?v=A75U0FpawhQ
I nije uspjela!
Naser Orić tvrdi(može se lako nać to što je rekao) da je prioritet bio Neum ,Srebrenicu su prepustili Srbima!
Ne ulazeći u zakulisne igre oko Srebrenice sam vremenski kontekst se ne podudara.
Neka priča o Neumu je bila aktuelna 1993-će, a Srebrenica se desila 1995-e.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#329 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by patriot_1 »

dragan.s wrote:
patriot_1 wrote:https://www.youtube.com/watch?v=A75U0FpawhQ
I nije uspjela!
Naser Orić tvrdi(može se lako nać to što je rekao) da je prioritet bio Neum ,Srebrenicu su prepustili Srbima!
Ne ulazeći u zakulisne igre oko Srebrenice sam vremenski kontekst se ne podudara.
Neka priča o Neumu je bila aktuelna 1993-će, a Srebrenica se desila 1995-e.
Donekle si u pravu,no htjeo sam reći,koncentracija vojske prema Hrvatima je bila velika,iako se znalo da će Srebrenica biti napadnuta a Hrvati baš i nisu napadački bili nastrojeni.Uglavnom su se branili jer su bili malobrojni!
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#330 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by _BataZiv_0809 »

dragan.s wrote: Ne ulazeći u zakulisne igre oko Srebrenice sam vremenski kontekst se ne podudara.
Neka priča o Neumu je bila aktuelna 1993-će, a Srebrenica se desila 1995-e.
Koliko su ti poznate informacije o kontaktima ABiH i VRS 1993?

Znas li ti nesto o ovoj Mladicevoj navodnoj ponudi?
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#331 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by dragan.s »

_BataZiv_0809 wrote:
dragan.s wrote: Ne ulazeći u zakulisne igre oko Srebrenice sam vremenski kontekst se ne podudara.
Neka priča o Neumu je bila aktuelna 1993-će, a Srebrenica se desila 1995-e.
Koliko su ti poznate informacije o kontaktima ABiH i VRS 1993?

Znas li ti nesto o ovoj Mladicevoj navodnoj ponudi?
To je bilo više u šali, barem koliko sam ja čuo. I nije bio Mladić prisutan.
Bili su Novica Gušić, k-nt Nevesinjske brigade VRS i Arif Pašalić, k-nt 4. Korpusa. Gušić je rekao Pašaliću "A što mi ne bi skupa, da nas propustite da udarimo do Čapljine". Pašalić mu je odgovorio: "A ko će onda vas istjerati odozdo?"
Ne garantujem za svaku riječ, otprilike je tako tekao razgovor. Bilo je to negdje u junu ili julu 1993-će. Mislim da to nije bila realna ponuda niti je Gušić imao ovlaštenja da tako nešto dogovara.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#332 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by _BataZiv_0809 »

dragan.s wrote: To je bilo više u šali, barem koliko sam ja čuo. I nije bio Mladić prisutan.
Bili su Novica Gušić, k-nt Nevesinjske brigade VRS i Arif Pašalić, k-nt 4. Korpusa. Gušić je rekao Pašaliću "A što mi ne bi skupa, da nas propustite da udarimo do Čapljine". Pašalić mu je odgovorio: "A ko će onda vas istjerati odozdo?"
Ne garantujem za svaku riječ, otprilike je tako tekao razgovor. Bilo je to negdje u junu ili julu 1993-će. Mislim da to nije bila realna ponuda niti je Gušić imao ovlaštenja da tako nešto dogovara.
Ja sam, pak, naisao na verziju u kojoj se identican razgovor (mozda i preko posrednika) vodio izmedju Mladica i Orucevica.

Haj ga znaj.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#333 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by asurbanipal »

_BataZiv_0809 wrote:
dragan.s wrote: To je bilo više u šali, barem koliko sam ja čuo. I nije bio Mladić prisutan.
Bili su Novica Gušić, k-nt Nevesinjske brigade VRS i Arif Pašalić, k-nt 4. Korpusa. Gušić je rekao Pašaliću "A što mi ne bi skupa, da nas propustite da udarimo do Čapljine". Pašalić mu je odgovorio: "A ko će onda vas istjerati odozdo?"
Ne garantujem za svaku riječ, otprilike je tako tekao razgovor. Bilo je to negdje u junu ili julu 1993-će. Mislim da to nije bila realna ponuda niti je Gušić imao ovlaštenja da tako nešto dogovara.
Ja sam, pak, naisao na verziju u kojoj se identican razgovor (mozda i preko posrednika) vodio izmedju Mladica i Orucevica.

Haj ga znaj.

@dragan.s zaista dosta stvari zna, i jedan je od objektivnijih forumaša na ovim ratnim temama, pogotovo što se odnosi na Hercegovinu i to ratište. Znam da se po Mostaru priča o dijalogu Mladića i Oručevića, da li direktno, da li putem telefonskih linija. Interesantno što se ove informacije znaju čuti od ljudi koji su bili na određenim funkcijama u tom periodu.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#334 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by asurbanipal »

Woody wrote:
PM72 wrote:Ja mislim da onaj koji vjeruje da su postojali planovi za prodor i zauzimanje Neuma - nije dobre glave.Nismo mogli doprijeti ni do raskrsnice za Stolac...
Ma, kakva raskrsnica za Stolac, moj @paša. Bilo ti je - Lučki Most i... Kapak! A, i to je bilo Alhamdulillah :roll: Do Bune se moglo samo sanjati, a i to ne naglas :lol:

Linija ti je paša bila na Bulevaru, a ne na Lučkom mostu.

Uz put, obiđi malo onu baštu, zapuštena je... :mrgreen:
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#335 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by PM72 »

:thumbup:
Jebeš baštu,valja nam odbijati ove "ustaško-četničke " napade i to združene! zamisli da je I i IV korpus banuo u Neum, pola bi se podavilo u moru a pola pobilo oko pljačke...ja bih recimo pristao da su Neum sravnili sa zemljom,toliko mi se gadi to mjesto kao i domaćini.
gunner37
Posts: 65
Joined: 26/03/2015 12:10

#336 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by gunner37 »

Kao pripadnik ABiH u Mostaru odgovorno tvrdim da je naš krajnji cilj bila Ancona. Šta će nam Neum. Neznam kako možete raspravljati o ovim glupostima.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#337 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by Hadzi Lojo »

Ja znam da mnogi nasi komandanti veze nisu imali o citanju topografskih karata, pa za mnoge je to bilo igra krivih linija na papiru!
Pa mnogi su pricali ovdje na forumu kako je Oric predlagao deblokadu Sarajeva i ulazak u Sarajevo preko Mokrog koliko se sjecam.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#338 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by agent_zero »

Ja komedije od teme :lol: :-)

Zar je ovaj troll još ovdje i dopušteno mu otvaranje ovakvih nebuloznih tema?

Sarajmen? :|
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#339 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by patriot_1 »

Prenosim samo dio razgovora izmedju Sefke Omerbasica i muslimanskog zapovjednika Zulfikara Alispage Zuke (covjeka odgovornog za pokolj Hrvata u Grabbovici, za sto nikada nije odgovarao)

Tekst je iz BH Dana i snimak odnosno tekst razgovora je iz arhive hrvatskih tajnih sluzbi.

Tek toliko da se vidi ko je tu bio za muslimansko-hrvatski rat, koji su bili ciljevi muslimana i opcenito kolike su oni zrtve u tom ratu.

Zuka i muftija Razgovor Omerbašić - Ališpago, od 21. 9. 1993. godine, "presrele" su hrvatske tajne službe...

Ališpago: Prvo, poselami predsjednika i Tuđmana i cijeli svijet. Ovi svećenici u Konjicu su državljani RBiH. Drugo, dejstva prema Hrvatima neće stati do totalne kapitulacije ili neka nam dobrovoljno napuste Neum i Mostar!

Omerbašić: Zuka, ovo nije vrijeme da se uvjeravamo, međutim, predsjednik već dva dana stalno ponavlja da on ozbiljno želi prekinuti sve sukobe. Molim te, moraš to shvatiti.

Ališpago: Ja predsjednika poštujem i sve je to lijepo, ja ovdje ratujem. Ja zastupam narod i ja ću za ovaj narod i svoj život dati. Ništa me ne može zaustaviti.

Omerbašić: Zuka, ja potpuno razumijem i čujem dobro tvoje riječi, međutim, ja ti kažem jedno, a to je da moramo svi sarađivati i svi slušati predsjednika Izetbegovića. Molim te, ja tebe dobro znam, znam sve šta misliš i kako misliš, ali je krajnje vrijeme da ovo sve prestanemo, oni su jučer dogovorili tamo na brodu kako treba sve probleme rješavati.

Ališpago: Kada stignem u Neum, pregovarat ćemo. Ili će ga dati milom ili ću ga uzeti silom.

Omerbašić: Božiji čovječe, Zuka, Neum će se dobiti pregovorima, ne ratom i ne poginućem.

Ališpago: Šefko, nas je iskustvo naučilo da ćemo mi dobiti samo ono đe čizmom zgaznemo, da drugačije toga nema. Ja hoću da iskoristim ove Srbe što napadaju po Zagrebu i dabogda sve zapalili, cio Zagreb i Hrvatsku. Herceg-Bosna mora pasti kapitulacijom!

Omerbašić: Čuj, to se grdno varaš, nemoj tako da govoriš da će nešto kapitulacijom pasti, pregovorima se sve može riješiti. Urazumi se, Božiji čovječe! Muslimanski narod je u strašnoj krizi i opasnosti i ja ti to ne govorim, ne prenosim ti Alijine riječi, ja ti prenosim naređenje!

Ališpago: Ja u to vjerujem samo kad vidim, inače, ovdje je sve laž i prevara od početka rata pa do sad. Ovo, Šefko, ti kažem, a ti prenesi i Bobanu i svima njima da ja sa ratnim dejstvima neću stati do onoga momenta dok ne oslobodim komunikaciju Jablanica - Mostar, drugi moment, dok nam ne riješe politički sa Neumom, ja neću da stanem. Šefko, neću!

Omerbašić: Zuka, ne bih želio da ti se desi kojim slučajem nešto što bi natjeralo predsjednika da uradi ovo ili ono.

Ališpago: Dobro je, Šefko, neka oni požure sa tim pregovorima oko Neuma, a onog momenta kad naprave dogovor oko Neuma, tog momenta ja stajem sa borbenim dejstvima
http://www.forum.hr/showthread.php?t=800379
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#340 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by patriot_1 »

dragan.s wrote:
patriot_1 wrote:https://www.youtube.com/watch?v=A75U0FpawhQ
I nije uspjela!
Naser Orić tvrdi(može se lako nać to što je rekao) da je prioritet bio Neum ,Srebrenicu su prepustili Srbima!
Ne ulazeći u zakulisne igre oko Srebrenice sam vremenski kontekst se ne podudara.
Neka priča o Neumu je bila aktuelna 1993-će, a Srebrenica se desila 1995-e.
A da su poslali ljude u Srebrenicu tada a ne prema Neumu,nebi li to bilo logično?
Ljudi iz opkoljenog Sarajeva šalju se na Neum(Mostar),,,što nisu ti vojnici pokušali deblokirati svoj glavni grad?Deblokirao ga NATO!
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#341 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by madner »

Pa lakse je bilo puno protiv HVO ratovati neko protiv VRSa.

HVO seoska milicija koja bez HV nije nista uradila, a drzala je komunikacije izmedju vecih gradova.
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#342 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by sinuhe »

Kontrola saobracajnica bi znacila cistu pobjedu u svakom ratu prije pojave medjunarodne zajednice.
Strateski ispravno sa njihove strane.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#343 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by dragan.s »

patriot_1 wrote: A da su poslali ljude u Srebrenicu tada a ne prema Neumu,nebi li to bilo logično?
Ljudi iz opkoljenog Sarajeva šalju se na Neum(Mostar),,,što nisu ti vojnici pokušali deblokirati svoj glavni grad?Deblokirao ga NATO!
To su dva odvojena perioda i dva potpuno odvojena ratišta. Ništa što se dešavalo 1993-će u dolini Neretve nema veze sa onim što se dešavalo 1995-e u Istočnoj Bosni.
Mogli bi po toj logici postaviti pitanje kog su đavla HV i HVO 1995-e osvajali Mrkonjić Grad i Drvar, a nisu ni pokušali ništa u Posavini. Svi događaji imaju svoj vremenski kontekst i ne može ih se posmatrati kako se kome svidi.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#344 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by dragan.s »

_BataZiv_0809 wrote:
Ja sam, pak, naisao na verziju u kojoj se identican razgovor (mozda i preko posrednika) vodio izmedju Mladica i Orucevica.

Haj ga znaj.
Mladić se samo jednom sastao sa Oručevićem. Telefonom se nisu čuli, barem preko direktne linije između položaja.
Bilo je to u decembru 1993-će predveče. Sastanak je trajao nekih 15-tak minuta tokom kojih je Mladić u svom stilu "držao predavanje" Oručeviću, a ovaj skoro nije ni govorio. Ništa se nisu dogovorili niti je to bio cilj sastanka.
Ovo sam čuo iz prve ruke od čovjeka koji je bio tu prisutan i kome vjerujem. Sa Oručevićem je koliko se sjećam još bila i Fatima Leho, tada odgovorna za vezu sa našim jedinicama.
Last edited by dragan.s on 24/05/2016 20:21, edited 1 time in total.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#345 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by patriot_1 »

dragan.s wrote:
patriot_1 wrote: A da su poslali ljude u Srebrenicu tada a ne prema Neumu,nebi li to bilo logično?
Ljudi iz opkoljenog Sarajeva šalju se na Neum(Mostar),,,što nisu ti vojnici pokušali deblokirati svoj glavni grad?Deblokirao ga NATO!
To su dva odvojena perioda i dva potpuno odvojena ratišta. Ništa što se dešavalo 1993-će u dolini Neretve nema veze sa onim što se dešavalo 1995-e u Istočnoj Bosni.
Mogli bi po toj logici postaviti pitanje kog su đavla HV i HVO 1995-e osvajali Mrkonjić Grad i Drvar, a nisu ni pokušali ništa u Posavini. Svi događaji imaju svoj vremenski kontekst i ne može ih se posmatrati kako se kome svidi.
Zanimljivo.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#346 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by dragan.s »

greška
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#347 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by patriot_1 »

dragan.s wrote:greška
https://www.youtube.com/watch?v=kczKnTsOlUA
Posebno je zanimljivo od 35 na dalje gdje govori o uzrocima sukoba Muslimana i Hrvata!
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#348 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by Smail Aga Cengic »

Nas sukob sa Hrvatima je bila greska, tj. udbasi su se oteli kontroli, jer tako nikad nije bilo dogovoreno. Tudjmana su udbasi nahajcali, a on se upalio, iako je znao da uvijek mora da Bosnu drzi u naramku i ne smije je ostaviti samu a kamoli napasti.

Njega je ponijelo, mi se se borili, onda su uletili gospodari rata i sve to sankcionisali i doveli u red kod sebe kuci u Washingtonu, a svi ti koji su postupili protiv prvobitnog naredjenja da mi se smijemo ratovati ili su umrli onako iznenada (Boban) ili su za nagradu dobili u Haagu visegodisnje gostovanje.

Ja sam sretan da se to ludilo brzo i zavrsilo, a mi Bosnjaci moramo da znamo da smo mi sa Hrvatima dvije grane jednog drveta, i da nam je Republika Hrvatska mnogo pomogla u ratu.

Ove lokalne carke treba da prestanu, mada ce to biti tesko, jednostavno i zbog porijekla svih tih zapadnohercegovaca jer su to potomci naseljenih arbanasa i vlaha koji su uzeli katolicizam a s njima bez motke ne ide nista.

Hrvati nama trebaju i mi trebamo njima, kako u BiH tako i na nivou Balkana.
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#349 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by PM72 »

Smail Aga Cengic wrote:Nas sukob sa Hrvatima je bila greska, tj. udbasi su se oteli kontroli, jer tako nikad nije bilo dogovoreno. Tudjmana su udbasi nahajcali, a on se upalio, iako je znao da uvijek mora da Bosnu drzi u naramku i ne smije je ostaviti samu a kamoli napasti.

Njega je ponijelo, mi se se borili, onda su uletili gospodari rata i sve to sankcionisali i doveli u red kod sebe kuci u Washingtonu, a svi ti koji su postupili protiv prvobitnog naredjenja da mi se smijemo ratovati ili su umrli onako iznenada (Boban) ili su za nagradu dobili u Haagu visegodisnje gostovanje.

Ja sam sretan da se to ludilo brzo i zavrsilo, a mi Bosnjaci moramo da znamo da smo mi sa Hrvatima dvije grane jednog drveta, i da nam je Republika Hrvatska mnogo pomogla u ratu.

Ove lokalne carke treba da prestanu, mada ce to biti tesko, jednostavno i zbog porijekla svih tih zapadnohercegovaca jer su to potomci naseljenih arbanasa i vlaha koji su uzeli katolicizam a s njima bez motke ne ide nista.

Hrvati nama trebaju i mi trebamo njima, kako u BiH tako i na nivou Balkana.

A šta su "zapadnohercegovci" ako ne Hrvati i jesu li oni bar grančica drveta koje pominješ? Ovo što si ti napisao ja ne bi ni p'jan pomislio.
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#350 Re: Armija BiH pokušala prodrijeti do Neuma!

Post by Smail Aga Cengic »

PM72 wrote:
Smail Aga Cengic wrote:Nas sukob sa Hrvatima je bila greska, tj. udbasi su se oteli kontroli, jer tako nikad nije bilo dogovoreno. Tudjmana su udbasi nahajcali, a on se upalio, iako je znao da uvijek mora da Bosnu drzi u naramku i ne smije je ostaviti samu a kamoli napasti.

Njega je ponijelo, mi se se borili, onda su uletili gospodari rata i sve to sankcionisali i doveli u red kod sebe kuci u Washingtonu, a svi ti koji su postupili protiv prvobitnog naredjenja da mi se smijemo ratovati ili su umrli onako iznenada (Boban) ili su za nagradu dobili u Haagu visegodisnje gostovanje.

Ja sam sretan da se to ludilo brzo i zavrsilo, a mi Bosnjaci moramo da znamo da smo mi sa Hrvatima dvije grane jednog drveta, i da nam je Republika Hrvatska mnogo pomogla u ratu.

Ove lokalne carke treba da prestanu, mada ce to biti tesko, jednostavno i zbog porijekla svih tih zapadnohercegovaca jer su to potomci naseljenih arbanasa i vlaha koji su uzeli katolicizam a s njima bez motke ne ide nista.

Hrvati nama trebaju i mi trebamo njima, kako u BiH tako i na nivou Balkana.

A šta su "zapadnohercegovci" ako ne Hrvati i jesu li oni bar grančica drveta koje pominješ? Ovo što si ti napisao ja ne bi ni p'jan pomislio.
Nemas ti sta da mislis to je cinjenica...ako su katolici ne znaci da je isti kao katolik iz tuzle, doke su masovno turci naseljavali narode koji su im sluzili za obradu zemljista. To se da i danas primijetiti po ponasanju istih.

Ponavljam, hrvati bosne i bosnjaci bosne su dvije grane jednog drveta.
Post Reply