HR Herceg Bosna / Udruženi zločinački poduhvat

Post Reply
dek
Posts: 539
Joined: 28/02/2005 23:53

#1 Saradnja HVO i VRS

Post by dek »

Isti oni koji danas udruženo djeluju protiv BiH su na neke druge načine sarađivali i tokom agresije na BiH.

Evo kako je to tada izgledala, naravno ima toga još mnogo...

Image
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#2 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by argyle »

argyle wrote:Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Kiseljak - Jehovac
Image
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#3 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by Nele9 »

Saradnja HVo-a o VRS-a je bila veoma intenzivna i očita.
Nama koji smo prošli rat aktivno učestvujući u njemu ne trebaju nikakvi dokazi.
Bio sam na vareškom ratištu ´93-e. Nakon što smo uzeli Vareš, njihova saradnja se nastavila na olovskom te nišićkom i ilijaškom ratištu.

U svakom slučaju, pozdravljam te @argyle i smatram da je tema odlična...neka ostane zapisano i dokumentovano.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#4 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by karanana »

a sta onaj na drugoj temi rece da je u tzv. akciji deblokade sarajeva 95. trebala da ucestvuje i artiljerija hvo-a iz kiseljaka i da su oni, ne samo zatajili, nego da su i komunicirali sa cetnicima i javili im plan proboja i napada.

zar je moguce da se nakon svega prozivljenog 95. ponovo vjerovalo hvo-u kiseljak?
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#5 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by Nele9 »

karanana wrote:a sta onaj na drugoj temi rece da je u tzv. akciji deblokade sarajeva 95. trebala da ucestvuje i artiljerija hvo-a iz kiseljaka i da su oni, ne samo zatajili, nego da su i komunicirali sa cetnicima i javili im plan proboja i napada.

zar je moguce da se nakon svega prozivljenog 95. ponovo vjerovalo hvo-u kiseljak?
Nakon onoga što sam ja vidio, s gujama je najbolje na distanci.
User avatar
Čitalac
Posts: 5708
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#6 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by Čitalac »

U materijalu koji je ministar pravosuđa RS Branko Petrić dostavio Haškom tribunalu 20. januara 1997. pronađoh nešto što je vezano za ovu temu.



Republika Srpska
Kabinet predsjednika republike

Hitno-šifrovano
Glavnom štabu Vojske Republike Srpske
broj 01-133-93 09.06.1993.

Na osnovu člana 80. Ustava Republike Srpske i člana 5. Odluke o formiranju Vrhovne komande Vojske Republike Srpske

NAREĐUJEM

1. Vojnike HVO-a koji su se sklonili na srpske teritorije na Vlašiću organizovano transportovati sa svim njihovim naoružanjem preko srpskih teritorija do Vareša.
2. Hrvatskim civilima koji su se sklonili na srpsku teritoriju omogućiti odlazak u Herceg Bosnu ili Republiku Hrvatsku prema njihovoj želji.
3. Izvršenju pristupiti odmah i obavijestiti me o toku i ishodu.

Predsjednik republike
dr Radovan Karadžić
Jadničak
Posts: 37
Joined: 19/04/2011 15:11

#7 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by Jadničak »

Što volim ove besposlenjake i dangube...Šta se onda da zaključiti iz ove teme i ovih dokumenata?Da su Hrvati i Srbi udruženo djelovali protiv Bošnjaka i da je to bio smisao rata?
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#8 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by nellington »

Jadničak wrote:Što volim ove besposlenjake i dangube...Šta se onda da zaključiti iz ove teme i ovih dokumenata?Da su Hrvati i Srbi udruženo djelovali protiv Bošnjaka i da je to bio smisao rata?
Image

To ste vi nešto pogrešno shvatili iz ovih bespuća povijesne zbiljnosti.
Jadničak
Posts: 37
Joined: 19/04/2011 15:11

#9 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by Jadničak »

Nele9 wrote:
karanana wrote:a sta onaj na drugoj temi rece da je u tzv. akciji deblokade sarajeva 95. trebala da ucestvuje i artiljerija hvo-a iz kiseljaka i da su oni, ne samo zatajili, nego da su i komunicirali sa cetnicima i javili im plan proboja i napada.

zar je moguce da se nakon svega prozivljenog 95. ponovo vjerovalo hvo-u kiseljak?
Nakon onoga što sam ja vidio, s gujama je najbolje na distanci.

Pametno,živio nerad,besposlenjaštvo i cjelodnevno buljenje u forum :(
Kurir Operativnog
Posts: 43
Joined: 05/03/2011 21:45

#10 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by Kurir Operativnog »

Ok je da se rasvetli srpsko-hrvatska saradnja, ali ne treba stvari izvlačiti iz konteksta. U ratu u BiH sve su tri strane sarađivale, kako je kome gde i kad odgovaralo.

Mislim da je ideja srpskog rukovodstva bila da se pomaže slabijoj strani u hrvatsko-muslimanskom sukobu, kako bi on što duže trajao. Npr. u centralnoj Bosni (Žepče, Maglaj, N Travnik) VRS je pomagala HVO da se što duže održi, ali je zato u Hercegovini srpska artiljerija pomagala ARBiH...
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#11 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by nosara »

Jadničak wrote:
Nele9 wrote:
karanana wrote:a sta onaj na drugoj temi rece da je u tzv. akciji deblokade sarajeva 95. trebala da ucestvuje i artiljerija hvo-a iz kiseljaka i da su oni, ne samo zatajili, nego da su i komunicirali sa cetnicima i javili im plan proboja i napada.

zar je moguce da se nakon svega prozivljenog 95. ponovo vjerovalo hvo-u kiseljak?
Nakon onoga što sam ja vidio, s gujama je najbolje na distanci.

Pametno,živio nerad,besposlenjaštvo i cjelodnevno buljenje u forum :(
Koji je tebi kurac...? Sramota te ustasko-cetnicke sloge jos od 2.s.r, pa do "rata" u pereciji i agresije na BiH...? Pa kupi misomor, nakrhaj se, i sve ok... :D
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#12 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by argyle »



sam sebe demantuje u roku par minuta
User avatar
pojedinac
Posts: 1455
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#13 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by pojedinac »

Za one koji ne znaju.

Objavljeno u Slobodnoj Dalmaciji 31.05.2011. u 22:38

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatsk ... fault.aspx
VLAŠKA POSLA Ante Tomić: Opet Tuđman? Razmisli, sjeti se...

Mnogo je vremena prošlo, ali ja ne prestajem žaliti za jednim savršenim trenutkom u prvoj polovici 1992. kad je Hrvatska držala baš sve pobjedničke karte u rukama. Srpski je otpor bio slomljen, naše su snage u svakom smislu bile premoćnije, brojnije, naoružanije i motiviranije, a političke prilike upravo nisu mogle biti bolje.

Živjeli smo u moralnom zanosu naroda koji brani svoje kuće i dvorišta, a takav nam je bio i međunarodni ugled.

Za čitav svijet bili smo zemlja u ispravnom, pravednom ratu. Sve adute sudbina je tada podijelila Franji Tuđmanu.

Vojska mu je bila u strahovitom zamahu, nabrijana da najuri i JNA i martićevsku i arkanovsku bandu, prvo sa svoga teritorija, a zatim ih, u savezu s Bošnjacima, porazi i u BiH, da u nekoliko mjeseci razjebe sva Miloševićeva četnička govna.


“Pred sam Božić 1991. u operativnom središtu zazvonio je telefon”, pripovijeda u subotu u Jutarnjem listu Petar Stipetić.

“Javio sam se, a na drugoj strani je bio zapovjednik Banjalučkog korpusa general Nikola Uzelac. Prepoznao me je: ‘Pero, molim te, zaustavi to. Narod je u stampedu.’ Odgovorio sam mu: ‘Nikola, ne mogu ti ništa obećati, ali za tri dana pripremi kavu. Evo nas u Banja Luci.’ Nisam blefirao.

Tada smo zaista za tri dana mogli ući u Banja Luku.” Da je Franjo Tuđman u tome fenomenalnom trenutku poslušao nekolicinu svojih razboritijih vojnih zapovjednika, Hrvatsku bi poštedio iduće tri godine rata, a na Bosni vjerojatno ne bi trulila maligna izraslina Republike Srpske. Smrvio bi neprijatelja čisto i bez mrlje i sve nas učinio ponosnima.


Narod mu vjerojatno ne bi ozbiljnije zamjerio ni da se nakon toga okrunio i sina Miroslava proglasio princom nasljednikom.

No, Tuđman je bio što je bio, svojeglava, nedokazana, budalasta prznica, bolesno fiksirana na zamisao širenja hrvatskoga državnog teritorija.

Bacio je svoje sjajne pobjedničke karte, okružio se hercegovačkim radikalima i gurnuo nas u agoniju rata s Bošnjacima, krvavu pustolovinu u kojoj smo izgubili i zanos i čast i međunarodni ugled.

Sad je kasno

Savezništvo s muslimanima obnovio je tek tri godine kasnije, kada su oni, da se ne lažemo, vojno potukli snage HVO-a i kada je uništen život desecima tisuća srednjobosanskih Hrvata, a oni u Hercegovini zaustavljeni u trajnoj frustraciji, u raskoraku između ambicija i mogućnosti.

Umjesto da Stipetić pije kavu u Banjoj Luci, tamo su otišli Bobetko i Boban da s Ratkom Mladićem dogovaraju prodaju nafte.

Kako je to izgledalo, prilično nam zorno ilustrira dnevnički zapis Ratka Mladića o jednom razgovoru s Momčilom Perišićem: “Pozdravio te Slobo.

U ponedjeljak 10. januara 1994. treba da prihvatiš nekoga iz Hrvatske koji će doći u Sanski Most radi potpisa o isporuci nafte.” Nešto kasnije Mladić će se i sam susresti sa Slobodanom Miloševićem i zabilježiti njegova opažanja: “Ja sam s Tuđmanom dugo razgovarao, on je politički glupak, ali je u teškoj situaciji...”

Nisam mogao suspregnuti gađenje čitajući ove strašne rečenice. I bilo me je iskreno sram, premda u životu nisam glasao ni za Franju Tuđmana ni za HDZ. Slobodan Milošević nije bio čovjek velike pameti, ali njegova opaska da je Tuđman “politički glupak” perfektno je točna.

Trebaš zaista biti glupan da bi vjerovao da se sa Slobodanom Miloševićem išta ljudski možeš dogovoriti. Trebaš biti vrhunski kreten da bi odbacio političke i vojne adute kakve je Franjo Tuđman 1992. odbacio.

Osim toga, kako je samo imao obraza? Ratko Mladić već je tada, 10. siječnja 1994. kad je dočekivao naše biznismene u Sanskom Mostu, bio dokazani ratni zločinac odgovoran za granatiranje Zadra i Šibenika, bio je krvnik iz Škabrnje i Prkosa. Gotovo sam pljunuo u novine.

Kakav nemoralni i bešćutni gad moraš biti da bi sjeo za stol s ubojicom svojih ljudi, svojih hrvatskih vojnika i civila, žena i djece i s njim, kao da ništa nije bilo, ugovarao prodaju nafte za tenkove i oklopne transportere, kojim će Ratko Mladić dalje ubijati nove vojnike i civile, žene i djecu, samo ovaj put u Srebrenici.

Evo izbora

Predizborno je vrijeme i u Hrvatskoj demokratskoj zajednici posljednjih dana mnogo govore kako se trebaju vratiti na svoje ishodište, natrag u devedesete, u slavno doba prvoga hrvatskog predsjednika.

Kada vam netko spomene mudrost, čistoću i nevinost tuđmanizma, sjetite se ovih epizoda s Ratkom Mladićem.
ANTE TOMIĆ
Može se komotno postati i ovdje:
Tuđman i Milošević - Dogovoreni rat?
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#14 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by drndalo »

Ah, u zavisnosti od potreba, zelja, i dubine raspolozivih DM (Deutsche Mark, da ne bude nesporazuma) dzepova, razni su se savezi, ispomoci, prodaje/kupovine i suradnje desavale...

:run:
User avatar
lerdi
Posts: 3484
Joined: 14/02/2008 00:52
Location: Sarajevo

#15 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by lerdi »

Kurir Operativnog wrote:Ok je da se rasvetli srpsko-hrvatska saradnja, ali ne treba stvari izvlačiti iz konteksta. U ratu u BiH sve su tri strane sarađivale, kako je kome gde i kad odgovaralo.

Mislim da je ideja srpskog rukovodstva bila da se pomaže slabijoj strani u hrvatsko-muslimanskom sukobu, kako bi on što duže trajao. Npr. u centralnoj Bosni (Žepče, Maglaj, N Travnik) VRS je pomagala HVO da se što duže održi, ali je zato u Hercegovini srpska artiljerija pomagala ARBiH...
Postoje li za ovo dokazi ili je opet rekla-kazala?
frombosna
Posts: 151
Joined: 07/01/2010 19:04

#16 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by frombosna »

pojedinac wrote:Za one koji ne znaju.

Objavljeno u Slobodnoj Dalmaciji 31.05.2011. u 22:38

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatsk ... fault.aspx
VLAŠKA POSLA Ante Tomić: Opet Tuđman? Razmisli, sjeti se...

Mnogo je vremena prošlo, ali ja ne prestajem žaliti za jednim savršenim trenutkom u prvoj polovici 1992. kad je Hrvatska držala baš sve pobjedničke karte u rukama. Srpski je otpor bio slomljen, naše su snage u svakom smislu bile premoćnije, brojnije, naoružanije i motiviranije, a političke prilike upravo nisu mogle biti bolje.

Živjeli smo u moralnom zanosu naroda koji brani svoje kuće i dvorišta, a takav nam je bio i međunarodni ugled.

Za čitav svijet bili smo zemlja u ispravnom, pravednom ratu. Sve adute sudbina je tada podijelila Franji Tuđmanu.

Vojska mu je bila u strahovitom zamahu, nabrijana da najuri i JNA i martićevsku i arkanovsku bandu, prvo sa svoga teritorija, a zatim ih, u savezu s Bošnjacima, porazi i u BiH, da u nekoliko mjeseci razjebe sva Miloševićeva četnička govna.


“Pred sam Božić 1991. u operativnom središtu zazvonio je telefon”, pripovijeda u subotu u Jutarnjem listu Petar Stipetić.

“Javio sam se, a na drugoj strani je bio zapovjednik Banjalučkog korpusa general Nikola Uzelac. Prepoznao me je: ‘Pero, molim te, zaustavi to. Narod je u stampedu.’ Odgovorio sam mu: ‘Nikola, ne mogu ti ništa obećati, ali za tri dana pripremi kavu. Evo nas u Banja Luci.’ Nisam blefirao.

Tada smo zaista za tri dana mogli ući u Banja Luku.” Da je Franjo Tuđman u tome fenomenalnom trenutku poslušao nekolicinu svojih razboritijih vojnih zapovjednika, Hrvatsku bi poštedio iduće tri godine rata, a na Bosni vjerojatno ne bi trulila maligna izraslina Republike Srpske. Smrvio bi neprijatelja čisto i bez mrlje i sve nas učinio ponosnima.


Narod mu vjerojatno ne bi ozbiljnije zamjerio ni da se nakon toga okrunio i sina Miroslava proglasio princom nasljednikom.

No, Tuđman je bio što je bio, svojeglava, nedokazana, budalasta prznica, bolesno fiksirana na zamisao širenja hrvatskoga državnog teritorija.

Bacio je svoje sjajne pobjedničke karte, okružio se hercegovačkim radikalima i gurnuo nas u agoniju rata s Bošnjacima, krvavu pustolovinu u kojoj smo izgubili i zanos i čast i međunarodni ugled.

Sad je kasno

Savezništvo s muslimanima obnovio je tek tri godine kasnije, kada su oni, da se ne lažemo, vojno potukli snage HVO-a i kada je uništen život desecima tisuća srednjobosanskih Hrvata, a oni u Hercegovini zaustavljeni u trajnoj frustraciji, u raskoraku između ambicija i mogućnosti.

Umjesto da Stipetić pije kavu u Banjoj Luci, tamo su otišli Bobetko i Boban da s Ratkom Mladićem dogovaraju prodaju nafte.

Kako je to izgledalo, prilično nam zorno ilustrira dnevnički zapis Ratka Mladića o jednom razgovoru s Momčilom Perišićem: “Pozdravio te Slobo.

U ponedjeljak 10. januara 1994. treba da prihvatiš nekoga iz Hrvatske koji će doći u Sanski Most radi potpisa o isporuci nafte.” Nešto kasnije Mladić će se i sam susresti sa Slobodanom Miloševićem i zabilježiti njegova opažanja: “Ja sam s Tuđmanom dugo razgovarao, on je politički glupak, ali je u teškoj situaciji...”

Nisam mogao suspregnuti gađenje čitajući ove strašne rečenice. I bilo me je iskreno sram, premda u životu nisam glasao ni za Franju Tuđmana ni za HDZ. Slobodan Milošević nije bio čovjek velike pameti, ali njegova opaska da je Tuđman “politički glupak” perfektno je točna.

Trebaš zaista biti glupan da bi vjerovao da se sa Slobodanom Miloševićem išta ljudski možeš dogovoriti. Trebaš biti vrhunski kreten da bi odbacio političke i vojne adute kakve je Franjo Tuđman 1992. odbacio.

Osim toga, kako je samo imao obraza? Ratko Mladić već je tada, 10. siječnja 1994. kad je dočekivao naše biznismene u Sanskom Mostu, bio dokazani ratni zločinac odgovoran za granatiranje Zadra i Šibenika, bio je krvnik iz Škabrnje i Prkosa. Gotovo sam pljunuo u novine.

Kakav nemoralni i bešćutni gad moraš biti da bi sjeo za stol s ubojicom svojih ljudi, svojih hrvatskih vojnika i civila, žena i djece i s njim, kao da ništa nije bilo, ugovarao prodaju nafte za tenkove i oklopne transportere, kojim će Ratko Mladić dalje ubijati nove vojnike i civile, žene i djecu, samo ovaj put u Srebrenici.

Evo izbora

Predizborno je vrijeme i u Hrvatskoj demokratskoj zajednici posljednjih dana mnogo govore kako se trebaju vratiti na svoje ishodište, natrag u devedesete, u slavno doba prvoga hrvatskog predsjednika.

Kada vam netko spomene mudrost, čistoću i nevinost tuđmanizma, sjetite se ovih epizoda s Ratkom Mladićem.
ANTE TOMIĆ
Može se komotno postati i ovdje:
Tuđman i Milošević - Dogovoreni rat?

Stvarno da čovjek pukne od smijeha. Pa krajem 1991.g. pada Vukovar a ovaj priča o zauzimanju Banjaluke.
I šta če Tuđman pred Banjalukom? Valjda je trebao to biti Alija?
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by drndalo »

lerdi wrote:
Kurir Operativnog wrote:Ok je da se rasvetli srpsko-hrvatska saradnja, ali ne treba stvari izvlačiti iz konteksta. U ratu u BiH sve su tri strane sarađivale, kako je kome gde i kad odgovaralo.

Mislim da je ideja srpskog rukovodstva bila da se pomaže slabijoj strani u hrvatsko-muslimanskom sukobu, kako bi on što duže trajao. Npr. u centralnoj Bosni (Žepče, Maglaj, N Travnik) VRS je pomagala HVO da se što duže održi, ali je zato u Hercegovini srpska artiljerija pomagala ARBiH...
Postoje li za ovo dokazi ili je opet rekla-kazala?
A da pokusas naci nekoga ko je okusio rat u sirem zahvatu Prenja, pa da ti isprica kako su se nosili koferi para "drugoj" strani da se artiljerijom tuce "treca" strana...? Pa onda u krug, taj isti kofer, donese "treca" strana, "prvoj", da se tuce "druga"... Nije bitno kako, bitno je da se pare vrte... :x

Drug mi je dole ( na "nasoj" strani ) proveo 3/4 rata, 2x ranjen, i zna sta prica... Tj. nema potrebu za izmisljenjem da bi bio zanimljiviji trebama...

Za razne "saradnje" znam, i bez "operativnih" saznanja Korpusnih obavjestajaca, cije sam gluposti cesto imao priliku procitati... I nije jednom takva glupost nekoga neupucenog stajala glave, ili zdravlja... To ne znaci da neke, ili sve stvari koje ovdje pisu nisu tacne, nego da se u nekim momentima moras snaci kako znas i umijes...

Znas li da smo mi u 1. Korpusu nekada kupovali MTS (mozda i jos ponesto) u Kasarni Nedzarici, veci dio rata ? Zasto ? Zato sto nam je trebao, a nismo ga imali, a oni ga htjeli prodati... Jel' i to saradnja ?

Raznih sranja se svako ko je "omastio" linije nagledao... :run:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#18 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by madner »

Saradnja u Hercegovini je poprilicno dobro dokumentovana, ali je bila na visem nivou nego cisto za lovu. Iranci su bili veza, VRS je nudio i saradnju za zauzimanje i zapadne strane Mostara (samo je onda pitanje kako njih izbaciti iz istog).
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#19 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by Nele9 »

drndalo wrote:
lerdi wrote:
Kurir Operativnog wrote:Ok je da se rasvetli srpsko-hrvatska saradnja, ali ne treba stvari izvlačiti iz konteksta. U ratu u BiH sve su tri strane sarađivale, kako je kome gde i kad odgovaralo.

Mislim da je ideja srpskog rukovodstva bila da se pomaže slabijoj strani u hrvatsko-muslimanskom sukobu, kako bi on što duže trajao. Npr. u centralnoj Bosni (Žepče, Maglaj, N Travnik) VRS je pomagala HVO da se što duže održi, ali je zato u Hercegovini srpska artiljerija pomagala ARBiH...
Postoje li za ovo dokazi ili je opet rekla-kazala?
A da pokusas naci nekoga ko je okusio rat u sirem zahvatu Prenja, pa da ti isprica kako su se nosili koferi para "drugoj" strani da se artiljerijom tuce "treca" strana...? Pa onda u krug, taj isti kofer, donese "treca" strana, "prvoj", da se tuce "druga"... Nije bitno kako, bitno je da se pare vrte... :x

Drug mi je dole ( na "nasoj" strani ) proveo 3/4 rata, 2x ranjen, i zna sta prica... Tj. nema potrebu za izmisljenjem da bi bio zanimljiviji trebama...

Za razne "saradnje" znam, i bez "operativnih" saznanja Korpusnih obavjestajaca, cije sam gluposti cesto imao priliku procitati... I nije jednom takva glupost nekoga neupucenog stajala glave, ili zdravlja... To ne znaci da neke, ili sve stvari koje ovdje pisu nisu tacne, nego da se u nekim momentima moras snaci kako znas i umijes...

Znas li da smo mi u 1. Korpusu nekada kupovali MTS (mozda i jos ponesto) u Kasarni Nedzarici, veci dio rata ? Zasto ? Zato sto nam je trebao, a nismo ga imali, a oni ga htjeli prodati... Jel' i to saradnja ?

Raznih sranja se svako ko je "omastio" linije nagledao... :run:


Mislim da bi prvo trebali da definišemo razliku imedju ˝saradnje˝i onoga što se može nazvati lokalnim prebijanjem računa i onoga što bi se po mišljenju lokalnog kabadahije (čitaj komandanta bataljona) trebalo uraditi da bi se preživjelo (ne govorim da nije bilo slučajeva da se trgovalo radi pukog preživljavanja).

˝Saradnja˝ je po meni kada sjednu Milošević i Tudjman, Karadžić i Boban, i dogovre se kako će shebati Turke. Onda operativno pošalju poruke na teren te vojnim komandantima (Mladić vs Petković/Blaškić) kažu kako će se ponašati na terenu. Ovo rezultira da HVO Srednje Bosne nema ni pojma kako je ratovati protiv četnika. Kiseljak postaje oaza ustaško-četničke ˝razmjene dobara˝, Vareš ima redovnu autobusku liniju za Pale, HVO Žepče i ozrenski četnici djeluju skoro kao jedna formacija, i sl.

Trgovina ( a nazovite je kako hoćete) je imala na strani Armije RBiH različite forme. Od patriotski potpuno opravdanog pronalaska ˝voljnih˝vojnika VRS da prodaju minobacačke granate 5 korpusu, u Tešnju, i drugim mjestima. Do pojedinaca koji su švercali cigarete s četnicima (Gradačac, Olovske Luke, i joše neke koje poznajem) gdje je ovo možda donekle tolerisano od strane vojnog rukovodstva iako nema (po meni) nikakvog opravdanja i uzrokovalo je nekoliko obavještajnih akcija od strane četalja, 1:0 za njih što jest´ jest´.
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#20 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by Država »

karanana wrote:a sta onaj na drugoj temi rece da je u tzv. akciji deblokade sarajeva 95. trebala da ucestvuje i artiljerija hvo-a iz kiseljaka i da su oni, ne samo zatajili, nego da su i komunicirali sa cetnicima i javili im plan proboja i napada.

zar je moguce da se nakon svega prozivljenog 95. ponovo vjerovalo hvo-u kiseljak?
Ovo nije istina.
ultras malta
Posts: 56
Joined: 07/05/2011 13:39

#21 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by ultras malta »

Jadničak wrote:Što volim ove besposlenjake i dangube...Šta se onda da zaključiti iz ove teme i ovih dokumenata?Da su Hrvati i Srbi udruženo djelovali protiv Bošnjaka i da je to bio smisao rata?
Ma sta hoces vise ti.Molim vas da im ne dopustamo da komentarisu,imate svoje ustasko/cetnicke forume,pa se lizite.
Dok vam Srbi kolju bracu po Vukovaru,bombarduju Dubrovnik i Zadar,vi se lizete sa njima i prodajete guzicu,vazda ste najgori bili.
Ako si Srbin samo cu reci da ste pametni i iskoristili situaciju,samo onako glup narod vise nije ni priblizno.

Smisao je da su se dogovorili da uniste jedan jedini drzavotvorni narod na Balkanu pritom putem propagande svijetu pokazivali da se bore za hriscanstvo,kakvo bolan hriscanstvo vi krsite sve sto to isto hriscanstvo nalaze...Opijate se,ubijate civili ali zato se prekrstite poljubite smrdljivog popa i vi ste vjernici :-)

PS Ovo je dokaz da AGRESOR ni kada je udruzen sa jos jednim agresorom ne moze Bosnjaku i svim ostalim lojalnim gradjanima Bosne i Hercegovine meda.Niste onda a nemate ni sada srce i moral za pobjedu kakvu mi imamo.
Do skora vidjenja VOZDRICA.
Agic Nurija
Posts: 821
Joined: 22/06/2007 09:23

#22 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by Agic Nurija »

Jadničak wrote:Što volim ove besposlenjake i dangube...Šta se onda da zaključiti iz ove teme i ovih dokumenata?Da su Hrvati i Srbi udruženo djelovali protiv Bošnjaka i da je to bio smisao rata?
Pa zar nisi znao da su od postanka svi srbi i svi hrvati međusobno "ratovali" do istrijebljenja i poslednjeg Bosanca/Bošnjaka!
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#23 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by pemanapemani »

Boris Dežulović je pisao kako je 1992. "teško" prošao punkt između HVO i VRS na Stupu. Dok je Sarajevo gorilo, gospoda su u hotelu Delminium okretala ražanj. Kako mi prije par mjeseci reče jedan "hrabri" bojovnik, bolje godinama pregovarati, nego jedan dan ratovati.
Valjda su se tada nazirali početci ugrozdbe i majorizacije. Fuj.
KulinBan72
Posts: 22
Joined: 26/02/2011 13:02

#24 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by KulinBan72 »

vama za info... 1993. u Zepcu zajedno u rovu su bili VRS i HVO, dijelili cigare, iz iste kante grah kusali.. vozili se istim vozilima... dok je bilo love... krajem 1993. VRS se povlaci, jer nije vise placen, kod Zavidovica gine 11. 09. 28 bojovnika HVO i od onda sve krece nizbrdo u saradnji - a pocetkom 1994. se ona i prekida... do tada, LICNO, svojim ocima, kao logoras, sve sam gledao...i ne treba mi papir...

hvala sto ste me saslusali..
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#25 Re: Saradnja HVO i VRS

Post by kv99 »

Ta saradnja se nije ogledala samo u pogledu oruzja i MTS vec i u ustupanju polozaja i linija odbrane :

- u okolini Bihaca kada je tzv HVO predao cetnicima linije odbrane 1994 kada je doslo do onako kriticne situacije. Cak su se i dogovorili da pripadnici tzv HVO pucaju u vazduh kada sve bude zavrseno da bi mogli da se opravdaju pred ABIH kako su polozaje izgubili u borbi.
- u okolini Bugojna gdje je tzv HVO predao polozaje cetnicima 1993 koji su ovi koristili da bi mogli lakse da napadaju i granatiraju grad i okolinu.
- u okolini Kiseljaka kada je u toku operacije pokusaja deblokade Sarajeva 1995 tzv HVO ne samo davao obavjestajne podatke o planovima i kretanju jedinica Armije Bosne i Hercegovine vec je i "ustupio" svoje polozaje cetnicima da bi ovi mogli da lakse zaustave napade Armije.
- u samom Kiseljaku gdje su cetnici drzali uskladistena OMS u vrijeme kada su bili primorani da ih prebace 20 km od Sarajeva.
- dogovori na Vlasicu 1993 prije otvorenog napada tzv HVO -a na Travnik visokih politickih i vojnih predstavnika kvislinskih zdruzenih snaga o vojnoj saradnji gdje je dogovoreno i nasilno protjerivanje BiH Hrvata u reziji tzv HVO-a sa tog podrucja u slucaju da im ne uspije okupacija Travnika i okoline. To je jedan od razloga sto se danas citav vojni i politcki vrh tzv HB nalazi i optuzen za UZP kojeg cini i progon BiH Hrvata.
- dolazak pojacanja u Zepce u vidu doslovno nazvane "Cetnicke jedinice" , sa pripadnicima koji su bili iz Vukovara , tako da imamo situaciju da "bojovnici " iz Zepca u istom rovu sjede sa cetnickim koljacima iz Vukovara.

Tako da nije bilo samo trgovina oruzjem vec saradnja dva saveznika. Kakva je ta saradnja ustvari bila govori i podatak da od oktobra 1992 pa do oktobra 1994 tj pune 2 godine kvislinzi nisu metka ispalili jedni na druge. 2 pune godine nije bilo sukoba dok su istovremeno napadali Armiju Bosne i Hercegovine i civile na neokupiranim podrucjima.
Post Reply