Hormoni stitne zlijezde

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#351 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by bersK »

Imam 21 godinu i otkad za sebe znam sam mršav. Trenutno sam na 65,6kg. Što se tiče ishrane, ne biram. U stanju sam pojesti slatka i masnog koliko neki stariji ne mogu. Kada sam gladan, jedem sve što stignem. Ne biram meso ili bilje. Sve. Međutim, vrlo sam mršav, imam jako tanke ruke i noge da mi često bude ofirno ići na bazen ili skinuti se negdje nebitno koja je prilika pa makar u potkošulji. Koristio sam svakave pilule za apetit i neke šumeće tablete nemam ti pojma šta za nabijanje mase. Nating hepnd. Kao što rekoh u stanju sam pojesti koliko i osoba prosječne težine za moju visinu, ali... Je li postoji mogućnost poremećaja štitne u mom slučaju?
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#352 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by mali_balon »

dr.gog wrote:Na prvom pregledu sa ultrazvukom otrkiven mi je poremećaj tkiva žlijezde. Uradio sam hormone prije 7 mjeseci i bio je užas : TSH 73 ,a antitijela su vrištala. Hashimotto klasični.

Prim.dr. Dragan Stevanović mi je dao Euthirox ,postepeno povećavajući dozu. Negdje nakon 10 dana sam imao napad slabosti, lupanje srca i jaku anksioznost, pa mi je korigirao terapiju.

Rezultat: Nakon 7 mjeseci Euthiroxa 1x dnevno(za koji sam uvjeren da mi je bolje djelovao od Letroxa), Selen od 50 mikrograma 1x dnevno, i smanjen unos kruha (glutena uopšteno)- TSH 1,2 , hormoni štitne normalni, antitijela(anti- TPO, anti -TG) za trećinu manje(vezano za gluten kako sam shvatio). Drastično mi je opala masnoća u krvi (za 70 %). Šećer je bio granično povišen, sada je ok. Srce je ok, osim pri promjeni vremena kada osjetim blagu nelagodu sa lijeve strane grudi, što umanjim sa minimalnom dozom diazepama (apaurin) od 2 do 5 miligrama, ili bromazepama (lexillium) od 1,5 mg, uz mirovanje bez stresa.

Zaključio sam da pogoršanje uvijek slijedi nakon jakog stresa :!: ili nepodesne hrane u toku više dana.

Dakle, preporučujem dr. Stevanović koji je jako pronicljiv, pedantan i profesionalan. Uputnica , knjižica, i sve je riješeno za par dana.

Moja supruga kuburi sa stitnom isto Hasimioto, ide u vojnu kod doktorice (zaboravio sam joj ime) i imam osjecaj da je to ko na traci ono pogelda nalaze i kaze treba ili ne treba terapija i haj kuci vidimo se za 6mjeseci....nema savjeta, nema nekog daljeng ispitivanja sto kako zasto.......i mislim da je najvece zlo gluten
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3027
Joined: 25/06/2014 14:16

#353 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by kakotakonikako »

mali_balon wrote:
dr.gog wrote:Na prvom pregledu sa ultrazvukom otrkiven mi je poremećaj tkiva žlijezde. Uradio sam hormone prije 7 mjeseci i bio je užas : TSH 73 ,a antitijela su vrištala. Hashimotto klasični.

Prim.dr. Dragan Stevanović mi je dao Euthirox ,postepeno povećavajući dozu. Negdje nakon 10 dana sam imao napad slabosti, lupanje srca i jaku anksioznost, pa mi je korigirao terapiju.

Rezultat: Nakon 7 mjeseci Euthiroxa 1x dnevno(za koji sam uvjeren da mi je bolje djelovao od Letroxa), Selen od 50 mikrograma 1x dnevno, i smanjen unos kruha (glutena uopšteno)- TSH 1,2 , hormoni štitne normalni, antitijela(anti- TPO, anti -TG) za trećinu manje(vezano za gluten kako sam shvatio). Drastično mi je opala masnoća u krvi (za 70 %). Šećer je bio granično povišen, sada je ok. Srce je ok, osim pri promjeni vremena kada osjetim blagu nelagodu sa lijeve strane grudi, što umanjim sa minimalnom dozom diazepama (apaurin) od 2 do 5 miligrama, ili bromazepama (lexillium) od 1,5 mg, uz mirovanje bez stresa.

Zaključio sam da pogoršanje uvijek slijedi nakon jakog stresa :!: ili nepodesne hrane u toku više dana.

Dakle, preporučujem dr. Stevanović koji je jako pronicljiv, pedantan i profesionalan. Uputnica , knjižica, i sve je riješeno za par dana.

Moja supruga kuburi sa stitnom isto Hasimioto, ide u vojnu kod doktorice (zaboravio sam joj ime) i imam osjecaj da je to ko na traci ono pogelda nalaze i kaze treba ili ne treba terapija i haj kuci vidimo se za 6mjeseci....nema savjeta, nema nekog daljeng ispitivanja sto kako zasto.......i mislim da je najvece zlo gluten
I moja supruga isto. Bila je na KC u Sarajevu i takodjer kao na traci, pregled par minuta i prijedlog za operciju. Otisli smo kod dr. Zelija Velija u Importaneu i razlika u tretmanu i pristupu kao nebo i zemlja. Preporucijem ovu doktoricu.
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#354 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by aldm »

Hvala. Svakako ponovo kontam raditi nalaze mjesec nakon prvog pregleda. Hranim se vec prilicno zdravo i bavim fizickom aktivnoscu. Taj relax mi nekad ne ide, tj bezveze se nerviram oko gluposti al eto...bice bolje :-D
didzej1602 wrote:
aldm wrote:Bio sam na sistematskom nedavno i ustanovili su mi povecanu koncentraciju TSH - 5.12 a gornja granica je 4.2. Yo bi znacilo da stitna je proizvodi dovoljno hormona i hipofiza je stimulira koliko sam skont'o. Radio sam i test na antitijela, negativan je. Na UZ stitna izgleda skroz ok.

Citao sam malo i vidim da imam dosta simptoma lose stitne: umor, suha koza, lomljiva kosa, losa probava (otkrio sam gerb i hij herniju prije pola godine, ali we sad dosta popravilo). Rece mi doktprica da je moguce da je privremeno i da treba raditi ponovo nalaz.

Ako se rijese problemi stitne, kolika je vjerovatnoca da ce i probavni? Koliko je po povezano, a koliko dr faktori. I naravno, bilo sta iz vaseg iskustva... :)

p.s. zapratio sam Izabelu pa vidjet cemo

Hvala :sax:
Meni je na zadnjim pretragama također bio TSH povišen, doduše ja već godinama imam oboljenje štitne (Hashimoto) i pijem terapiju, ali je ovo prvi put u zadnjih nekoliko godina da mi je povišen TSH. Uglavnom, pitam sestru je li to zabrinjavajuće, kaže ona da oni tolerišu do 6.0 kao gornju granicu, tj. nije hitan slučaj da odmah naručuju na pregled. Moguće je da si u momentu kad si radio nalaze bio pod nekim stresom pa je štitna jednostavno reagovala. Ja kada sam radila zadnje nalaze stvarno jesam imala malo stresniji period i nekoliko neugodnih situacija, pa vjerujem da je to razlog. Vidjet ćemo šta doc. bude rekao na kontroli.
Probaj malo relax, zdravija prehrana, po mogućnosti bez glutena, fizička aktivnost i uradi ponovo nalaze pa ćeš vidjeti. :)

Inače dr. Zelija Velija radi preglede i u poliklinici u Franšiznom centru Vitez pa ako nekome zatreba, ne čeka se puno na termin, 3-4 dana.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#355 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Bluemore »

Evo opet nesto od Isabelle
Ima odlicne savjete za hashimoto i Hipo
https://thyroidpharmacist.com/articles/ ... ntibodies/
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#356 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by travar »

Koje su sad referentne vrijednosti za TSH i anti-tijela?
Gdje god pogledam, vrijednosti su različite, a na ovom nalazu iz Eurofarm-a nema donje granice za anti-tijela :roll:
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#357 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by dr.gog »

travar wrote:Koje su sad referentne vrijednosti za TSH i anti-tijela?
Gdje god pogledam, vrijednosti su različite, a na ovom nalazu iz Eurofarm-a nema donje granice za anti-tijela :roll:
TSH ne bi trebao varirati više od 4-6. Zlatna sredina održavanja je oko 2. Ovisi od kalibracije aparata, što nema neki klinički značaj, osim ako se u određenoj klinici na stručnom kolegiju nije postavio interni algoritam između parametara i terapije.

Antitijela ovise od više , kompliciranih faktora, i o tome ne vodi brigu.. to je posao endokrinologa. Uglavnom, nećeš ih se nikada riješiti ako su povećana, samo se srećom sve može držati pod kontrolom.
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#358 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by travar »

dr.gog wrote:
travar wrote:Koje su sad referentne vrijednosti za TSH i anti-tijela?
Gdje god pogledam, vrijednosti su različite, a na ovom nalazu iz Eurofarm-a nema donje granice za anti-tijela :roll:
TSH ne bi trebao varirati više od 4-6. Zlatna sredina održavanja je oko 2. Ovisi od kalibracije aparata, što nema neki klinički značaj, osim ako se u određenoj klinici na stručnom kolegiju nije postavio interni algoritam između parametara i terapije.

Antitijela ovise od više , kompliciranih faktora, i o tome ne vodi brigu.. to je posao endokrinologa. Uglavnom, nećeš ih se nikada riješiti ako su povećana, samo se srećom sve može držati pod kontrolom.
Bio kod endokrinologa, sad za sad sam na praćenju bez terapije/dijagnoze (iako je TSH ispod min. granice a anti-tijela povećana).
Nadao sam se da je to uzrok prekomjernog znojenja :sad: ...oh well, idemo dalje, dajemo više :mrgreen:
User avatar
Kal El
Posts: 6249
Joined: 07/04/2013 21:49

#359 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Kal El »

Zdravo je li mi neko može pomoći dešifrirati šta je doktor napisao?

Stari je išao po nalaze i naravno ići ćemo kod doktora ali eto da znamo reda radi. :)

Image

Zanima me ovo poslje izvaditi liči mi na Linidogram ali ne mogu ništa naći, i riječ poslije toga mi takođe nije jasna, Hvala u svakom slučaju!
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#360 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by travar »

cough cough :D
lipidogram i transaminate (mislim)

Nema na čemu *flies away*
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#361 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by wewa »

U DZ uraditi lipidogram i transaminaze (nalaz masnoce i jetrenih enzima)
Konsultacija nadležnog ljekara
sole2mio
Posts: 1016
Joined: 11/04/2014 22:08

#362 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by sole2mio »

Radio sam neke pregleda tako i stitnu,
I vidim da imam povisen TSH, da li je ovo ok ?

T3 je 2.09 (1.06- 3.40)
T4 je 83 ( 66-163)
TSH 5.4 ( 0.3- 4.5)
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7424
Joined: 16/01/2007 23:38

#363 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by banjaluka078 »

sole2mio wrote:Radio sam neke pregleda tako i stitnu,
I vidim da imam povisen TSH, da li je ovo ok ?

T3 je 2.09 (1.06- 3.40)
T4 je 83 ( 66-163)
TSH 5.4 ( 0.3- 4.5)
Ako se sumnja na probleme u vezi sa štitnom, trebalo je raditi i antitijela. Zašto nije rađen ft4 koji se uvijek radi uz tsh, jer utiče na njegovo stvaranje? Kod mene tsh varira, ali je dr uvijek više zainteresovan za nivo ft4 i njega prati.
sole2mio
Posts: 1016
Joined: 11/04/2014 22:08

#364 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by sole2mio »

banjaluka078 wrote:
sole2mio wrote:Radio sam neke pregleda tako i stitnu,
I vidim da imam povisen TSH, da li je ovo ok ?

T3 je 2.09 (1.06- 3.40)
T4 je 83 ( 66-163)
TSH 5.4 ( 0.3- 4.5)
Ako se sumnja na probleme u vezi sa štitnom, trebalo je raditi i antitijela. Zašto nije rađen ft4 koji se uvijek radi uz tsh, jer utiče na njegovo stvaranje? Kod mene tsh varira, ali je dr uvijek više zainteresovan za nivo ft4 i njega prati.
Ja sam htio provjeriti stitnu, radio sam privatno, prvi put sam radio ove nalaze, koliko sam.skontao ovo troje je glavno
no_sikiriki
Posts: 17228
Joined: 11/12/2012 13:21

#365 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by no_sikiriki »

Ako neko hoce bas detaljno da provjeri stitnu, sta tacno treba uraditi od nalaza, osim TSH, T3 i T4? (koja antitijela itd. konkretno da znam sta reci u laboratoriji)
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7424
Joined: 16/01/2007 23:38

#366 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by banjaluka078 »

sole2mio wrote:
Ja sam htio provjeriti stitnu, radio sam privatno, prvi put sam radio ove nalaze, koliko sam.skontao ovo troje je glavno
Trebali su ti sami reći da dodaš barem još ft4, jer je on zaista bitan. Tsh zna biti u referentnim granicama, ali se gleda i gdje se na referentnoj granici nalazi ft4. Takođe, oba mogu biti u granicama, a da antitijela "vrište". Uzv bi trebalo uraditi da bi nalaz bio potpun.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7424
Joined: 16/01/2007 23:38

#367 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by banjaluka078 »

no_sikiriki wrote:Ako neko hoce bas detaljno da provjeri stitnu, sta tacno treba uraditi od nalaza, osim TSH, T3 i T4? (koja antitijela itd. konkretno da znam sta reci u laboratoriji)
TSH, fT3, fT4 i dva antitijela štitnjače: TPO i TG
no_sikiriki
Posts: 17228
Joined: 11/12/2012 13:21

#368 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by no_sikiriki »

banjaluka078 wrote:
no_sikiriki wrote:Ako neko hoce bas detaljno da provjeri stitnu, sta tacno treba uraditi od nalaza, osim TSH, T3 i T4? (koja antitijela itd. konkretno da znam sta reci u laboratoriji)
TSH, fT3, fT4 i dva antitijela štitnjače: TPO i TG
To je to, hvala :)
sole2mio
Posts: 1016
Joined: 11/04/2014 22:08

#369 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by sole2mio »

banjaluka078 wrote:
sole2mio wrote:
Ja sam htio provjeriti stitnu, radio sam privatno, prvi put sam radio ove nalaze, koliko sam.skontao ovo troje je glavno
Trebali su ti sami reći da dodaš barem još ft4, jer je on zaista bitan. Tsh zna biti u referentnim granicama, ali se gleda i gdje se na referentnoj granici nalazi ft4. Takođe, oba mogu biti u granicama, a da antitijela "vrište". Uzv bi trebalo uraditi da bi nalaz bio potpun.
Hvala ti na pojasnjenju nisam znao, ponovit cu nalaze opet za jedno 15 tak dana, dok popijem ove tablete za D vitamin, posto sam i njega provjeravao i bio je totalno los.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#370 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Bluemore »

sole2mio wrote:
banjaluka078 wrote:
sole2mio wrote:
Ja sam htio provjeriti stitnu, radio sam privatno, prvi put sam radio ove nalaze, koliko sam.skontao ovo troje je glavno
Trebali su ti sami reći da dodaš barem još ft4, jer je on zaista bitan. Tsh zna biti u referentnim granicama, ali se gleda i gdje se na referentnoj granici nalazi ft4. Takođe, oba mogu biti u granicama, a da antitijela "vrište". Uzv bi trebalo uraditi da bi nalaz bio potpun.
Hvala ti na pojasnjenju nisam znao, ponovit cu nalaze opet za jedno 15 tak dana, dok popijem ove tablete za D vitamin, posto sam i njega provjeravao i bio je totalno los.
Koliko kosta Test vitamina d?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7424
Joined: 16/01/2007 23:38

#371 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by banjaluka078 »

sole2mio wrote:
Hvala ti na pojasnjenju nisam znao, ponovit cu nalaze opet za jedno 15 tak dana, dok popijem ove tablete za D vitamin, posto sam i njega provjeravao i bio je totalno los.
Nema na čemu. Ako je vitamin D loš, onda logično da je i rad štitne usporen. Na dobrom si tragu, ako "čeprkaš" samostalno, bez upute ljekara. Mada mislim da si mogao proći jeftinije da ti je specijalista ma jedan nalaz stavio šta sve da vadiš, čisto da prođeš jeftinije.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7424
Joined: 16/01/2007 23:38

#372 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by banjaluka078 »

Možda nekom bude od koristi da pročita.
https://6yka.com/novosti/prof-dr-zelija ... ju-i-djeca
no_sikiriki
Posts: 17228
Joined: 11/12/2012 13:21

#373 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by no_sikiriki »

Vitamin D privatno, recimo u Biomedica laboratoriji kosta 50 KM.
Ja sam u sklopu nekih drugih nalaza mjerila i skontala da je nizak, nije valjda to predispozicija i za probleme sa stitnom? Znam dosta ljudi koji su mjeril Vitamin D i bio im je nizak.
sole2mio
Posts: 1016
Joined: 11/04/2014 22:08

#374 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by sole2mio »

banjaluka078 wrote:
sole2mio wrote:
Hvala ti na pojasnjenju nisam znao, ponovit cu nalaze opet za jedno 15 tak dana, dok popijem ove tablete za D vitamin, posto sam i njega provjeravao i bio je totalno los.
Nema na čemu. Ako je vitamin D loš, onda logično da je i rad štitne usporen. Na dobrom si tragu, ako "čeprkaš" samostalno, bez upute ljekara. Mada mislim da si mogao proći jeftinije da ti je specijalista ma jedan nalaz stavio šta sve da vadiš, čisto da prođeš jeftinije.
Otisao sam prvo kod svog ljekara, mada odma ide prica ti si mlad nije to nista, umorio si se na poslu, mogu ti ja dati uputnicu ali ne znam da li ce ti htjeti uraditi to bez specijaliste,
I jednostavno ako radis imas manje vremena da ides od ljekara do ljekara, eto taj d vitamin sam uzeo uputnicu, cekaona je puna ljudi, ako ne dodjes na vrijeme cekas dugo, onda cekas i rezultate 7-8 dana..
sole2mio
Posts: 1016
Joined: 11/04/2014 22:08

#375 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by sole2mio »

Bluemore wrote: Koliko kosta Test vitamina d?
Mozda 40 50 KM, ne znam, samo sam stitnu radio privatno.

Imas na njihovim stranicama cjenovnike za sve.
Post Reply