Hormoni stitne zlijezde

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#276 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by korisnik101 »

korisnik101 wrote:da li neko zna citati nalaze pretraga?

npr. vidim da su mi FT 4 (13.3 izmedju 12-22) i FT 3 (5.0 izmedju 2.8-7.1) u toj nekoj normali,
ali TSH je 5.1 (izmedju 0.27-4.2), da li to znaci da je hipoterioza ili.. nista?? hvala!! :?
AlexAlex
Posts: 2
Joined: 21/07/2013 12:04

#277 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by AlexAlex »

Nova sam na forumu i trebala bih malu pomoc.
Interesuje me da li iko ima problem sa konverzijom T4 u T3? Da li iko nabavlja lijek na bazi levotiroxina i trijodtironina (mjesavina T4 i T3) i gdje? Koliko kosta?
Da li neko zna postoji li kod nas laboratorij koji radi analizu RT3 hormona?
User avatar
anakadabra
Posts: 364
Joined: 10/06/2005 15:41
Location: Sarajevo

#278 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by anakadabra »

Drage forumasice, znate li gdje se kod nas moze naci Euthyrox 25mcg?
Zovem sve apoteke redom ali nigdje nema, a Dr je preporucila bas taj lijek :(

Hvala unaprijed!
AlexAlex
Posts: 2
Joined: 21/07/2013 12:04

#279 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by AlexAlex »

anakadabra wrote:Drage forumasice, znate li gdje se kod nas moze naci Euthyrox 25mcg?
Zovem sve apoteke redom ali nigdje nema, a Dr je preporucila bas taj lijek :(

Hvala unaprijed!

RS apoteke u Istocnom Sarajevu jedine imaju neki drugi lijek osim Letroxa. Imaju Euthyrox i Tivoral, pa ti provjeri.
User avatar
anakadabra
Posts: 364
Joined: 10/06/2005 15:41
Location: Sarajevo

#280 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by anakadabra »

AlexAlex wrote:
anakadabra wrote:Drage forumasice, znate li gdje se kod nas moze naci Euthyrox 25mcg?
Zovem sve apoteke redom ali nigdje nema, a Dr je preporucila bas taj lijek :(

Hvala unaprijed!

RS apoteke u Istocnom Sarajevu jedine imaju neki drugi lijek osim Letroxa. Imaju Euthyrox i Tivoral, pa ti provjeri.
Hvala za info! Uspjela sam naci u apoteci u RS-u.
Madagaskar_
Posts: 1
Joined: 07/01/2014 12:37

#281 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Madagaskar_ »

Nadam se da ce mi neko pomoci naci odgovore..imam 22 godine i 4 godine pijem letrox.u pocetku je terapija bila manja dok se vremenom povecavala..ja se vec godinama osjecam smoreno skroz,spavanje me ubi iz dana u dan nemam koncentracije,onda je promjena raspolozenja nagla i katastrofalna.menstrualni ciklus je redovan al obilan do zla vraga sa ugruscima sve to prijavljujem redovno svojoj doktorici kad odem i za odgovor dobijem jedno veliko nista tako da bi bilo dobro kad bi mi neko od vas odgovorio a vec sutra odoh doktoricu da promijenim :evil:
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#282 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by MrsJ »

Procitaj temu, pisano je o negativnim efektima Letroxa. Ja sam vec odavno prestala sa uzimanjem tog lijeka kada sam promijenila i doktoricu. Sada sam na Euthyroxu i mogu ti reci da je puno puno bolji.
imansarajevo
Posts: 7
Joined: 02/03/2013 22:10

#283 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by imansarajevo »

anakadabra wrote:Drage forumasice, znate li gdje se kod nas moze naci Euthyrox 25mcg?
Zovem sve apoteke redom ali nigdje nema, a Dr je preporucila bas taj lijek :(

Hvala unaprijed!
Mojmilo,a imas i na Vojnickom orginal Austrija,ja uzimam od 100mg 100 komada oko 22km,inace pijem 150,ovaj orginal mi je extra uopste ga ne osjetim
User avatar
Sanda88
Posts: 208
Joined: 05/12/2013 20:23

#284 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Sanda88 »

Da li neko od vas koristi Armour Thyroid ili Nature-Throid, tj. prirodne hormone za stitnjacu?
Ako da, gdje ih nabavljati i jesu skupi?
Hvala!
User avatar
partybrakerica
Posts: 1281
Joined: 24/10/2012 10:53
Location: tamo gdje more ljubi dugu...

#285 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by partybrakerica »

Cao narode,zao mi je sto nas ima toliko sa problemima stitne zlijezde. Ja imam 23 godine i osjetila sam lupanje i nepravilan rad srca,te se javila doktoru. Ispalo je da mi stitna nije u redu. Kada sam malo procitala simptome po netu,prepoznala sam kod sebe mnoge,kao npr: nervoza,pojacani refleksi,crvenilo dlanova,problemi sa vidom(nije mi velika dioptrija,al ipak),vlaznost dlanova i tabana,gubitak koncentracije,hronicni umor,lupanje srca, nemogucnost debljanja bez obzira na apetit. Za vecinu simptoma sam mislila da je irelevantna i normalna.

Moji nalazi su: TSH: 0,373, (FT3 I FT4 normalni)

i specijalista napisao da je eho difuzno izrazito inhomogene diskretno hipoehogene strukture parenhima.traheja medioponirana. i napisao da idem endokrinologu,pa sam se narucila...

Ako ima neki znalac da mi kaze malo vise o ovim mojim nalazima?! hvala puno,i sretno vam s lijecenjem :bih:
User avatar
Sanda88
Posts: 208
Joined: 05/12/2013 20:23

#286 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Sanda88 »

partybrakerica wrote:Cao narode,zao mi je sto nas ima toliko sa problemima stitne zlijezde. Ja imam 23 godine i osjetila sam lupanje i nepravilan rad srca,te se javila doktoru. Ispalo je da mi stitna nije u redu. Kada sam malo procitala simptome po netu,prepoznala sam kod sebe mnoge,kao npr: nervoza,pojacani refleksi,crvenilo dlanova,problemi sa vidom(nije mi velika dioptrija,al ipak),vlaznost dlanova i tabana,gubitak koncentracije,hronicni umor,lupanje srca, nemogucnost debljanja bez obzira na apetit. Za vecinu simptoma sam mislila da je irelevantna i normalna.

Moji nalazi su: TSH: 0,373, (FT3 I FT4 normalni)

i specijalista napisao da je eho difuzno izrazito inhomogene diskretno hipoehogene strukture parenhima.traheja medioponirana. i napisao da idem endokrinologu,pa sam se narucila...

Ako ima neki znalac da mi kaze malo vise o ovim mojim nalazima?! hvala puno,i sretno vam s lijecenjem :bih:
Jesi bila kod Dr-a da to objasni nalaze?
Imas li nalaze za FT3/FT4? Taj TSH mi se cini veoma nizak..
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#287 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by MrsJ »

Ako je TSH nizak onda je to hipertireoza. To je ono sto ja znam jer je kod mene visok i imam hipotireozu uz normalne FT3 i FT4, ali najbolje ce ti reci doktor.
User avatar
partybrakerica
Posts: 1281
Joined: 24/10/2012 10:53
Location: tamo gdje more ljubi dugu...

#288 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by partybrakerica »

ft3 je 3,6 a ft4 je 18,9 sto je sasvim u granicama normale..

bila sam kod doktora,ali on je malo cudan,uopce mi nije nista rekao,nego samo da se ne sekiram,nije nista strasno i da trebam otici kod endokrinologa bla bla...

a shvatila sam i ja da je hipertireoza,ali ovo ostalo u nalazu ne shvatam :)

Hvala vam...
User avatar
Sanda88
Posts: 208
Joined: 05/12/2013 20:23

#289 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Sanda88 »

partybrakerica wrote:ft3 je 3,6 a ft4 je 18,9 sto je sasvim u granicama normale..

bila sam kod doktora,ali on je malo cudan,uopce mi nije nista rekao,nego samo da se ne sekiram,nije nista strasno i da trebam otici kod endokrinologa bla bla...

a shvatila sam i ja da je hipertireoza,ali ovo ostalo u nalazu ne shvatam :)

Hvala vam...
to je problem, ne samo kod nasih doktora, ali i svugdje u svijetu.
problemi sa stitnjacom su pogresno dijagnosticirani, i preporucujem da si napravis termin kod endokrinologa odmah, i ne brini - puno, puno, puuunoooo zena 1 u 50 ima problem sa stitnjacom.
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#290 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by sour cherry »

a shvatila sam i ja da je hipertireoza,ali ovo ostalo u nalazu ne shvatam :)
Prema ovim vrijednostima koje si napisala,nije :) Gleda se sveukupna slika,ne samo tsh. :)Ovaj ft3 bi ti bio veći. U svakom slučaju,najbolje je da to riješiš s endokrinologom.
suncica12
Posts: 1
Joined: 21/03/2014 01:14

#291 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by suncica12 »

pozdrav svima :)

ja vec godinu dana imam problema sa stitnom zlijezdom.. prije godinu dana sam primjetila otok na vratu, kad sam se javila ljekaru poslali su me da uradim nalaz hormona.. bio je kritican.. ubrzan rad.. poslali su me da uradim eho stitne i tu su otkrili da je lijevi rezanj stitnjace uvecan, te da imam cistu i vec tad rekli da se to sve mora operisati...
radila sam i punkciju, misljenje je koloidna struma..drugih veci problema osim tog otoka nemam..
i da, vec godinu dana hormoni ne mogu da se smire, koristim favistan i propranolol, dodusa nekad su malo bolji.. a u vecini losi.. :sad:

zanima me da li iko ima kakvih informacija da li se to zaista mora operisati.. hvala punooo :-? :sad: :sad:
crvena987
Posts: 49
Joined: 08/04/2013 21:08

#292 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by crvena987 »

niko ništa već dugo ne piše, pa kakva je situacija kod vas... :-D koristi li iko išta prirodno za štitnjaču...ima li kakvih novih iskustava...kako se osjećate?
amina_bl
Posts: 94
Joined: 14/05/2012 17:21

#293 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by amina_bl »

Pozdrav. Moj TSH je uvijek nekako bio u granicama. Ljetos je jednom "preletio" gornju granicu od 4.200 i bio 4.900, a nekih mjesec i po bez ikakve moje intervencije na ponovnom nalazu bio je 3.560. UZV je pokazao da je lagano nehomogene ehostrukture. FT4 je bio 18. Endokrinolog mi je rekla da to znači da mi je štitna stalno u procesu upale i da ako hoću da jednog dana imam dijete, moram imati TSH oko 2.500. Ja sad prepadnuta i zbunjena.....mislila sam da kad je u garnicama normale, dobro je, a sad ispada da je stalno upaljena i nemam pojma je li to uvod u nešto ozbiljnije kasnije i znači li to da ću imati poteškoće da zatrudnim. Nije me odmah htjela staviti na terapiju, nego da pratimo, da se javim za 3 mjeseca.
Jesu li ovo strašne cifre?
Ima li ovdje mama koje su uspjele zatrudniti i iznijeti trudnoću uprkos povišenom TSH?
Ima li išta iz prirode što bi moglo pomoći?
mimiE
Posts: 14
Joined: 08/10/2011 19:37

#294 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by mimiE »

amina_bl wrote:Pozdrav. Moj TSH je uvijek nekako bio u granicama. Ljetos je jednom "preletio" gornju granicu od 4.200 i bio 4.900, a nekih mjesec i po bez ikakve moje intervencije na ponovnom nalazu bio je 3.560. UZV je pokazao da je lagano nehomogene ehostrukture. FT4 je bio 18. Endokrinolog mi je rekla da to znači da mi je štitna stalno u procesu upale i da ako hoću da jednog dana imam dijete, moram imati TSH oko 2.500. Ja sad prepadnuta i zbunjena.....mislila sam da kad je u garnicama normale, dobro je, a sad ispada da je stalno upaljena i nemam pojma je li to uvod u nešto ozbiljnije kasnije i znači li to da ću imati poteškoće da zatrudnim. Nije me odmah htjela staviti na terapiju, nego da pratimo, da se javim za 3 mjeseca.
Jesu li ovo strašne cifre?
Ima li ovdje mama koje su uspjele zatrudniti i iznijeti trudnoću uprkos povišenom TSH?
Ima li išta iz prirode što bi moglo pomoći?
Evo da ti ja napisem svoje iskustvo..meni je sa 25 godina otkriven povisen tsh,bio je preko 7..koristila sam lethrox 25 mg tri godine i tako drzala tsh u normali..sa 28 prvo dijete sasvim normalno i trudnoca poslije..sa 30 drugo dijete isto tako.. ne brini se,otidji endokrinologu i uz odgovarajucu terapiju sve ce biti ok akoBogda..
Zer0
Posts: 99
Joined: 02/08/2013 20:25

#295 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by Zer0 »

Zna li neko koliko dugo se ceka na nalaz punkcije stitne kod Al Tawil-a? Meni rekose 3 dana a evo skoro dvije sedmice. Navodno nije do njih jer salju gore na Kosevo. Ispade plati pa jos cekaj :roll:
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#296 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by sour cherry »

Pitanje za one koji piju terapiju za hipotireozu.Da li su vam simptomi prestali nakon postizanja normalnih vrijednosti hormona?Neki kažu da ne bi ni osjetili da imaju ovu bolest da nije te tabletice koju piju ujutro.Kod mene nije takav slučaj,a promjene u dozi nema,jer je,navodno,ne treba biti.
Zaista je ovaj sintetski hormon jadna zamjena za prirodni hormon štitnjače,ali šta se može.
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#297 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by The Realist »

sour cherry wrote:Pitanje za one koji piju terapiju za hipotireozu.Da li su vam simptomi prestali nakon postizanja normalnih vrijednosti hormona?Neki kažu da ne bi ni osjetili da imaju ovu bolest da nije te tabletice koju piju ujutro.Kod mene nije takav slučaj,a promjene u dozi nema,jer je,navodno,ne treba biti.
Zaista je ovaj sintetski hormon jadna zamjena za prirodni hormon štitnjače,ali šta se može.
Sačekaj još malo, ali simptomi moraju nestati, to je u suštini i glavna svrha terapije. Ti hormoni inače sporije djeluju, pa možda je to razlog, ali definitivno je cilj uklanjanje, ili barem ublažavanje/kontrolisanje simptoma.
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#298 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by CherryLips »

Moram raditi TSH na Dip-u,gdje tačno da odem,moram li rano ujutro,imaju li kakve procedure?
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#299 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by sour cherry »

Koliko se sjećam,ponedjeljkom se vadi ako dolaziš prvi put.Bolje je da odeš rano,oko 8.
Last edited by sour cherry on 14/04/2015 22:45, edited 4 times in total.
dance_mom
Posts: 87
Joined: 05/05/2014 08:53

#300 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by dance_mom »

CherryLips wrote:Moram raditi TSH na Dip-u,gdje tačno da odem,moram li rano ujutro,imaju li kakve procedure?
Ako ideš prvi put, onda se javi ponedjeljkom (mislim čak i utorkom, al nisam 100% sigurna). Javi se na nuklearnu medicinu, drugi sprat lijevo, predaš knjižicu s uputnicom i onda čekaš i čekaš :). e sad, knjižice s uputnicom se predaju do pola 10, najbolje je što ranije otići. Ja obično budem gore oko 7 i 10(znam, prerano), a već bude bruka ljudi ispred mene. trudnice imaju prednost :), pa slobodno naglasi na uputnici ili slično...
Post Reply