Hormoni stitne zlijezde

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Angie071
Posts: 52
Joined: 08/10/2007 16:19

#1 Hormoni stitne zlijezde

Post by Angie071 »

Da li neko zna koliko kostaju pretrage hormona stitne zlijezde? Nemam knjizicu pa cu morati privatno to uraditi...a sigurno nije jeftino...
User avatar
abondanzieri
Posts: 2851
Joined: 14/10/2007 18:06

#2

Post by abondanzieri »

Nije ni previse skupo,barem kod nas
40 km
User avatar
Angie071
Posts: 52
Joined: 08/10/2007 16:19

#3

Post by Angie071 »

abondanzieri wrote:Nije ni previse skupo,barem kod nas
40 km
Ne vise??? ma to je super jeftino...ja sam mislila da necu moci ispod 150, 200 maraka...
Jos kad bi znala gdje da odem? :)))
Hvala unaprijed!!!
User avatar
abondanzieri
Posts: 2851
Joined: 14/10/2007 18:06

#4

Post by abondanzieri »

...
Last edited by abondanzieri on 09/03/2008 23:39, edited 1 time in total.
CHICAGO
Posts: 106
Joined: 23/05/2007 18:27

#5 stitnjacha...

Post by CHICAGO »

je li imas neku bolest??? ili tek onako se pregledavash???

JA uzimam Synthroid / Levoxyl vec evo 3 godine, za stitnu zlijezdu...

znam oko zlijezda sigurno bolje nego neki apsolvent sa medicine... lijekove, dejstvo, nus-pojave, doziranje... itd...

slobodno pitaj sta te interesuje...!

Vozdra svima i uzivajte!!! :)
User avatar
Angie071
Posts: 52
Joined: 08/10/2007 16:19

#6 Re: stitnjacha...

Post by Angie071 »

CHICAGO wrote:je li imas neku bolest??? ili tek onako se pregledavash???

JA uzimam Synthroid / Levoxyl vec evo 3 godine, za stitnu zlijezdu...

znam oko zlijezda sigurno bolje nego neki apsolvent sa medicine... lijekove, dejstvo, nus-pojave, doziranje... itd...

slobodno pitaj sta te interesuje...!

Vozdra svima i uzivajte!!! :)
Isla sam dermatologu skroz zbog neceg desetog i ona mi je rekla da svakako to pregledam (zbog suhe koze) a i inace imam problema sa kilama, hladnocom, umorom, raspolozenjima, pa kontam da svakako ne bi bilo lose pregledati to...iako mozda nije nista...ali eto
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#7 Re: stitnjacha...

Post by mamica papucarka »

CHICAGO wrote:je li imas neku bolest??? ili tek onako se pregledavash???

JA uzimam Synthroid / Levoxyl vec evo 3 godine, za stitnu zlijezdu...

znam oko zlijezda sigurno bolje nego neki apsolvent sa medicine... lijekove, dejstvo, nus-pojave, doziranje... itd...

slobodno pitaj sta te interesuje...!

Vozdra svima i uzivajte!!! :)
evo i ja vec 1,5 godinu. Ja sam je cak i operisala :D
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#8

Post by roki »

Super tema.I mene nesto zanima.Naime,koje su nus pojave kada stitna zlijezda ne radi dobro.Recimo ja osjecam konstantan umor,koji se dosta smanji kada pijem preparate sa dodatkom joda.Negdje sam procitao da jod utice na pravilan rad ŠŽ.
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#9 Re: stitnjacha...

Post by mamica papucarka »

Angie071 wrote:
CHICAGO wrote:je li imas neku bolest??? ili tek onako se pregledavash???

JA uzimam Synthroid / Levoxyl vec evo 3 godine, za stitnu zlijezdu...

znam oko zlijezda sigurno bolje nego neki apsolvent sa medicine... lijekove, dejstvo, nus-pojave, doziranje... itd...

slobodno pitaj sta te interesuje...!

Vozdra svima i uzivajte!!! :)
Isla sam dermatologu skroz zbog neceg desetog i ona mi je rekla da svakako to pregledam (zbog suhe koze) a i inace imam problema sa kilama, hladnocom, umorom, raspolozenjima, pa kontam da svakako ne bi bilo lose pregledati to...iako mozda nije nista...ali eto
ja sam bila uzasno umorna. Bukvalno sam se jedva vukla . Na kraju odem na pregled kad snizen rad hormona. Sad pijem Euthyroks 125 mg

U Sarajevu sam isla kod Elme Kucukalic. Ona im je sefica na Nuklearnoj, a cula sam da sad radi i privatno :oops:
User avatar
Angie071
Posts: 52
Joined: 08/10/2007 16:19

#10 Re: stitnjacha...

Post by Angie071 »

mamica papucarka wrote:
Angie071 wrote:
CHICAGO wrote:je li imas neku bolest??? ili tek onako se pregledavash???

JA uzimam Synthroid / Levoxyl vec evo 3 godine, za stitnu zlijezdu...

znam oko zlijezda sigurno bolje nego neki apsolvent sa medicine... lijekove, dejstvo, nus-pojave, doziranje... itd...

slobodno pitaj sta te interesuje...!

Vozdra svima i uzivajte!!! :)
Isla sam dermatologu skroz zbog neceg desetog i ona mi je rekla da svakako to pregledam (zbog suhe koze) a i inace imam problema sa kilama, hladnocom, umorom, raspolozenjima, pa kontam da svakako ne bi bilo lose pregledati to...iako mozda nije nista...ali eto

Ma kad bolje razmislim sve se uklapa...i taj umor koji godinama traje, neka bezvoljnost, uvijek mi je hladno (ljeti se otimaju ko ce sjediti pored mene i kome cu ruke drzati na celu i vratu jer su led ledeni),...
Da li trebam samo uraditi hormone stitne pa ako nesto nije ok tu se vidi ili odmah uraditi citav pregled (koji btw sta podrazumijeva?)...
User avatar
abondanzieri
Posts: 2851
Joined: 14/10/2007 18:06

#11

Post by abondanzieri »

Po mom misljenju tebi bi najbolje bilo da prije svega uradis nalaze krvne slike i zeljeza u serumu jer su ti simptomi koje ti imas cesto povezani sa malokrvnoscu
aminchev2
Posts: 1849
Joined: 17/07/2007 16:08
Location: London, Engleska

#12 Re: stitnjacha...

Post by aminchev2 »

mamica papucarka wrote:
CHICAGO wrote:je li imas neku bolest??? ili tek onako se pregledavash???

JA uzimam Synthroid / Levoxyl vec evo 3 godine, za stitnu zlijezdu...

znam oko zlijezda sigurno bolje nego neki apsolvent sa medicine... lijekove, dejstvo, nus-pojave, doziranje... itd...

slobodno pitaj sta te interesuje...!

Vozdra svima i uzivajte!!! :)
evo i ja vec 1,5 godinu. Ja sam je cak i operisala :D
vec sam 4 godine na synthroidu
pokusavam da dokazem doktoru da mi je stitna napokon dovoljno zrela da sama pocne proizvod.
vidjet ce mo kako to bude islo...
nauchnica
Posts: 30
Joined: 21/09/2006 21:54
Location: Sarajevo

#13

Post by nauchnica »

Hormone stitne zlijezde mozes izvaditi u svakoj privatnoj poliklinici u Sarajevu, ja sam vadila u sanasi, 3 hormona, T3, T4 i TSH 50 KM. Ako hoces pojedinacno onda po 20 KM. Ima i labos u gradu blizu antikvarnice preporod, tamo je TSH 13 KM (bar je bio). Ma sa stitnjacom je super, tabletica ujutru pola sata prije jela i ljepota :D - tj. bar sto se hipotireoze tice, za hiper ne znam.
CHICAGO
Posts: 106
Joined: 23/05/2007 18:27

#14 opasno...

Post by CHICAGO »

cim osjetite umor (bez razloga) ili cestu pospanost ( u toku dana) to vam je dovoljan znak da odete da se pregleda krv...

moze biti par stvari...
1. moze biti Hypothyroism (smanjena aktivnost stitne)
2. tumor na stitnoj zlijezdi... (moja tetka je bila operisana zbog ovog)...
3. tumor ili rak na hipofizi (ja sam bio dijagnoziran sa tumorom na hipofizi velicine limuna...)

AKO JE, samo stitna zlijezda u pitanju problem je poprilicno lagan... eventualna operacija i najvjerovatnije dozivotni ovisnik o Synthroidu, Levoxylu ili nekom drugom stimilantu stitne zlijezde...


ako osjecate ne-tolerantnost na temperaturu (ili vam je previse vruce ili vam je previse hladno) sa ili bez kombinacije sa umorom, to onda moze da bude veci problem... tumor ili rak hipofize...

ljudi uvijek sam spreman da pomognem... ja sam prosao i jos uvijek prolazim kroz sito i resheto sto se tumora na hipofizi tice...

od synthroida, dijabetesa, radijacije, operacija, gamma -noza, testosterona itd itd...

sta god treba pitajte!!!!!
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#15 Re: opasno...

Post by mamica papucarka »

CHICAGO wrote:cim osjetite umor (bez razloga) ili cestu pospanost ( u toku dana) to vam je dovoljan znak da odete da se pregleda krv...

moze biti par stvari...
1. moze biti Hypothyroism (smanjena aktivnost stitne)
2. tumor na stitnoj zlijezdi... (moja tetka je bila operisana zbog ovog)...
3. tumor ili rak na hipofizi (ja sam bio dijagnoziran sa tumorom na hipofizi velicine limuna...)

AKO JE, samo stitna zlijezda u pitanju problem je poprilicno lagan... eventualna operacija i najvjerovatnije dozivotni ovisnik o Synthroidu, Levoxylu ili nekom drugom stimilantu stitne zlijezde...


ako osjecate ne-tolerantnost na temperaturu (ili vam je previse vruce ili vam je previse hladno) sa ili bez kombinacije sa umorom, to onda moze da bude veci problem... tumor ili rak hipofize...

ljudi uvijek sam spreman da pomognem... ja sam prosao i jos uvijek prolazim kroz sito i resheto sto se tumora na hipofizi tice...

od synthroida, dijabetesa, radijacije, operacija, gamma -noza, testosterona itd itd...

sta god treba pitajte!!!!!
jesil sad dobro? Sreca pa ti tumori brzo ne napreduju.
Ja sam vec spomenula da sam je prije nesto manje od dvije godine operisala. I to cvor ko saka :-? Ali, ja sam to godinama vukla i nije bilo veliko, da bi poslije poroda bas se uvecalo. Operacija je trajala tri sata i dan- dva nakon je bas bilo zahebato. Ali, bolje se ranije toga rijesit nego to vuc i ne znam sta ocekivat. Srecom, kod mene nije bilo strasno, ali kako je bilo naraslo, moglo se svasta pomislit. Sad jednom godisnje vadim hormone, a svake dvije godine ultrazvuk i :-)
i veoma rijetko muskarci imaju problema sa stitnom. Kazu, to je zenska bolest (mada ja znam i nekoliko musakaraca)
Maja_XXX
Posts: 255
Joined: 09/03/2005 21:04
Location: Sarajevo

#16

Post by Maja_XXX »

Pa ja imam hipotireozu,pijam svako jutro Letrox i to je to...Nije tacno da je to uglavnom zenska bolest,imaju je i muskarci...I ja sam isla kod Kucukalicke,ok je kao doktorica...
CHICAGO
Posts: 106
Joined: 23/05/2007 18:27

#17

Post by CHICAGO »

mamice papucarice... ja nikada nisam imao tumor stitne zlijezde... Ja sam imao ( i jos uvijek imam jedan dio) tumor hipofize... velicine limuna...

Moja operacije je trajala 7 i po sati... samo mjesec prije toga sam se bio ozenio... taman pred operaciju ono sto sam pomislio je bilo "Boze koji jesi, ne daj da umrem u ovoj prokletinji od Amerike"... Hvala Bogu sad je dosta dobro...

I dalje primam injekcije, i uzimam lijekove... U Augustu sam radio tzv Gama-Noz operaciju i kazu da je ona jako efikasna...
pa vidjecemo...
dada 37
Posts: 66
Joined: 30/10/2007 10:45

#18

Post by dada 37 »

Simptomi kao sto su; suha koza, hladnoca, umor,,,, ukazuju na usporen rad stitne zlijezde. U vecini slucajeva se javlja i struma na vratu. Koja se u zadnje vrijeme i ne operira po svaku cijenu (riziko da se neostete govorni organi a i postaji sansa da se vrati)
Dijagnoza se donosi nalazom krvi (hormoni tsh ft4)
Ostali simptomi:
bol u misicima
usporeno razmisljanje i djelovanje, slaba koncentratija
problemi sa srcem
ispadanje kose i pucanje noktiju
neredovna stolica
debljanje
grub glas
nervoza
gluhoca
Lijeci se sa hormonom t4 u obliku lijekova kao sto je thyrax
Za uzimanje tableta bitno je uzimati pola sat prije jela i redovno
Biti oprezan ako koristite isto tablete za cholesterol/ tablete za zeljezo/ za zeludac
Tokom trudnoce treba doza da se poveca mislim na thyrax
Prilikom uzimanja tableta jako bitno redovno kontroliranje krvi to jest hormona. najmanje 2 puta godisnje.
Iz iskustva: uz redovno uzimanje tableta usustini se i ne osjeti da imas neku hronicnu bolest.
Sto se tice kilaze : dok se hormoni regulisu, u pricipu se kilaza vraca na staro.
sa stitnom zlijzdom moze se 100-ta doziviti.
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#19

Post by mamica papucarka »

vi koji imate snizen rad hormona (i pijete lijekove), jeste li se poceli debljat???
CHICAGO
Posts: 106
Joined: 23/05/2007 18:27

#20 HORMONI...

Post by CHICAGO »

moja draga papucarka...

NARAVNO da sam se udebljao... recimo 2003 moja kilaza je bila oko 100KG (jer sam inace bio polu-profesionalni body-builder)... a sada imam skoro 130kg...

nekada mi se desi da se ujutro izvagam (ista vaga, isto mjesto u kuci, ista plocica na podu na koju stavim vagu) i onda se izvagam navecer i razlika bude 4kg....

mozes to misliti... niko na svijetu ne moze znati kako je jebeno durati hormone nego kada se razbolis...

meni je endokrinolog zadnji put potrefio pravu dozu lijekova... sada uzimam
125mcg Levoxyla koji je u principu isti kao i Synthroid ili Levothroxyne...

ali debljanje je neminovno... Sorry!!! :sad:
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#21

Post by mamica papucarka »

30 kg :shock: uh, nemoj me prepadat :shock: :D kod mene se radi o 3,4,5 kg koje nikako da skinem :D
Al 30 :shock: :D
User avatar
Dioda
Posts: 1353
Joined: 20/01/2008 19:17

#22

Post by Dioda »

Moja mama ima vec godinama problem sa hormonima stitnoe zlijezde.I u ormaru tri konfekcijska broja he he he.Nekad samo bukne za dva dana,a nekad ko anoreksicna :D :D :D
Ma nije ni to kraj svijeta,cisto sumnjam da se mozes trideset kila bas udebljati,osim u slucaju da se zapustis.Pod ovim "zapustis" mislim na terapiju :D :D
dada 37
Posts: 66
Joined: 30/10/2007 10:45

#23 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by dada 37 »

sto se tice kilaze, kao sto vec rekoh nije istina de se ljudi debljaju. U pocetku da, dok se dijagnoza ne uspostavi i ne pocne sa terapijom. Zato je bitno u pocetku savako 6 sedmica vaditi krv (da bi se provjerilo stanje hormona) i na takav nacin se najbrze odredi prava terapija. Kada se hormoni srede i kilaza se vrati (ako jedemo umjereno). Kilaza je diskutabilna kod osoba koje inace imaju probleme sa kilazom i bez stitne zlijzde
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#24 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by mamica papucarka »

ljudi, pomagajte :D
jutros odem na kotrolu stitnjace (imala sam snizen rad hormona), kad maloprije zove doktor i rece mi da sad imam povecan rad hormona. Znaci, gornju funkciju :roll: Plus sto mi je Kalcij 192 :roll: (granica je 115) :roll:
User avatar
druzeljubiva
Posts: 285
Joined: 19/03/2008 13:03
Location: Sarajevo

#25 Re: Hormoni stitne zlijezde

Post by druzeljubiva »

nemoj se samo brinuti jer ti to samo pogorsava stanje.
znam da je to glupo kad ti neko kaze, ali je to jedino sto pomaze (naravno uz ljekove)
kod mene je isto bilo povecan rad stitne zlijezde (3 puta vise od normalnog) tako da sam sve to vec prosla.
kad su mi govorili ne smijes se brinuti prokljucala bi :x , ali vremenom sam i ja postala prava flegma i sada me samo bas velike stvari mogu uznemiriti :-)
Post Reply