Homoseksualnost i usvajanje djece

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#2576 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by paladinka »

Brak je svakako tema koja ce u sljedecih 20 godina biti isfurana.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2577 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Ommadawn »

moonca wrote: 28/07/2022 23:53 I homo brak moze biti . teatralan--- ponajvishe.... napet/ nezdrav/ toksichan..... iz razloga koje imaju i hetero... :-)
Može.
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2578 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Ateista »

Piaty wrote: 28/07/2022 21:20
Bloo wrote: 28/07/2022 21:07

Kad se razboliš, može te posjetiti samo bračni partner u bolnici.
Kad umreš. imovinu naslijedi ko?
Da li ti je isti porez?
U slučaju razvoda, šta se dešava sa imovinom?
Imao sam ja to na pameti ali zato i nisam postavio baš takvo pitanje.

O.K, prihvatam, s tim što te u bolnici može posjetiti i momak. Isto tako, možda se takva prava i obaveze mogu regulirati iako imaš izvanbračni status. Ne znam dovoljno o tome.
Ni sam nisam u braku, ali zakon vanvracnu zajednicu po pravuma izjednacava sa brakom, tako da bih ja svoju partnericu mogao posjetiti u bolnici, mislim da ne bih mogao da ne zivimo zajedno, i druge slicne stvari. Koliko znam, vanbracna zajednica podrazumijeva samo hetero par kod nas, tako da oni ne mogu ni to.
Iako licno ne vidim smisao braka i vjencanja, smatram to nekom starom i prevazidjenom zaostavstinom skroz drugacijih vremena, opet treba postovati ako nekom to znaci, bili hetero ili homo par.
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2579 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Ateista »

paladinka wrote: 28/07/2022 23:57 Brak je svakako tema koja ce u sljedecih 20 godina biti isfurana.
:thumbup:
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2580 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Ateista »

moonca wrote: 28/07/2022 23:53 I homo brak moze biti . teatralan--- ponajvishe.... napet/ nezdrav/ toksichan..... iz razloga koje imaju i hetero... :-)
Moze, i pozitivne i negativne stvari mogu biti i u homo i u hetro braku i vezi.
Piaty
Posts: 5675
Joined: 01/12/2020 00:58

#2581 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Piaty »

Ateista wrote: 29/07/2022 12:43
Piaty wrote: 28/07/2022 21:20

Imao sam ja to na pameti ali zato i nisam postavio baš takvo pitanje.

O.K, prihvatam, s tim što te u bolnici može posjetiti i momak. Isto tako, možda se takva prava i obaveze mogu regulirati iako imaš izvanbračni status. Ne znam dovoljno o tome.
Ni sam nisam u braku, ali zakon vanvracnu zajednicu po pravuma izjednacava sa brakom, tako da bih ja svoju partnericu mogao posjetiti u bolnici, mislim da ne bih mogao da ne zivimo zajedno, i druge slicne stvari. Koliko znam, vanbracna zajednica podrazumijeva samo hetero par kod nas, tako da oni ne mogu ni to.
Iako licno ne vidim smisao braka i vjencanja, smatram to nekom starom i prevazidjenom zaostavstinom skroz drugacijih vremena, opet treba postovati ako nekom to znaci, bili hetero ili homo par.
Vidi, sve sam ja tebe razumio.

Stvar je što se ne možete vi subjektivno određivati prema braku odnosno svoje lično viđenje predstavljati kao jedan društveni model. Brak je društvena institucija, to ni najmanje nije zajebancija. Možete odvojiti desetak minuta pa pročitati o tome.

Eh sad, ta vanbračna zajednica u kojoj ste ti i tvoja cura (nadam se da si slučajno napisao partner :twisted: ) je stvarno nešto drugo i to baca jedno novo svjetlo na funkciju i smisao braka. Dobro je da si to spomenuo.

Ostaje mi još uvijek nejasan homoseksualni brak. Najbliže objašnjenje je dala Bloo, a to je vanbračna homoseksualna zajednica gdje bračni sudružnici ostvaruju neka prava i bez potpisa. Ali to je sve, dok opet, s druge strane, društvo nema nikakav dugoročan benefit od toga pa se postavlja pitanje zašto od društvene institucije tražiti da ozakoni takav potpis kada ona nema neke koristi od toga, a tražiti od nje da potpis ozakoni se protivi smislu njenog postojanja.

Zajebano je i kompleksno ovo polje. Mislim da je jako teško uopće naći rješenje, a kamoli da ga objasnimo mi ovdje u svega 5 -6 postova.

I da sam homoseksualac, ne znam šta bih uopće mislio o ovome. Vjerovatno bi mi bilo svejedno.
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2582 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Ateista »

Piaty wrote: 29/07/2022 14:20
Ateista wrote: 29/07/2022 12:43
Ni sam nisam u braku, ali zakon vanvracnu zajednicu po pravuma izjednacava sa brakom, tako da bih ja svoju partnericu mogao posjetiti u bolnici, mislim da ne bih mogao da ne zivimo zajedno, i druge slicne stvari. Koliko znam, vanbracna zajednica podrazumijeva samo hetero par kod nas, tako da oni ne mogu ni to.
Iako licno ne vidim smisao braka i vjencanja, smatram to nekom starom i prevazidjenom zaostavstinom skroz drugacijih vremena, opet treba postovati ako nekom to znaci, bili hetero ili homo par.
Vidi, sve sam ja tebe razumio.

Stvar je što se ne možete vi subjektivno određivati prema braku odnosno svoje lično viđenje predstavljati kao jedan društveni model. Brak je društvena institucija, to ni najmanje nije zajebancija. Možete odvojiti desetak minuta pa pročitati o tome.

Eh sad, ta vanbračna zajednica u kojoj ste ti i tvoja cura (nadam se da si slučajno napisao partner :twisted: ) je stvarno nešto drugo i to baca jedno novo svjetlo na funkciju i smisao braka. Dobro je da si to spomenuo.

Ostaje mi još uvijek nejasan homoseksualni brak. Najbliže objašnjenje je dala Bloo, a to je vanbračna homoseksualna zajednica gdje bračni sudružnici ostvaruju neka prava i bez potpisa. Ali to je sve, dok opet, s druge strane, društvo nema nikakav dugoročan benefit od toga pa se postavlja pitanje zašto od društvene institucije tražiti da ozakoni takav potpis kada ona nema neke koristi od toga, a tražiti od nje da potpis ozakoni se protivi smislu njenog postojanja.

Zajebano je i kompleksno ovo polje. Mislim da je jako teško uopće naći rješenje, a kamoli da ga objasnimo mi ovdje u svega 5 -6 postova.

I da sam homoseksualac, ne znam šta bih uopće mislio o ovome. Vjerovatno bi mi bilo svejedno.
Napisao sam partnerica, ne partner, nekako mi nakon toliko godina veze, imamo i dijete, jeste malo cudno da kazem cura, ali jos cudnije zena ili supruga. :lol:

Moja pretpostavka je da je glavni razlog njihove zelje za brakom ostvarivanje prava, tako da vjerujem da bi dosta njih bilo zadovoljno i da se legalizuje istospola vanbracna zajednica, ali pretpostavljam da nekima to ne bi bilo dovoljno.
Tema jeste kompleksna, ne bih se slozio da je danas jedina poenta braka radjanje djece, te generalno da on sluzi kao neka korist zajednici, mislim da brak primarno sluzi da se odrede prava i obaveze supruznika i zbog toga ga svakom treba omoguciti ako zeli isti.
Drustvo moze imati na primjer korist u vidu usvajanja djeteta i preuzimanja brige na sebe, bolje za dijete nego dom, bolje za drustvo zbog manjih troskova doma i slicno.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2583 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by moonca »

Ako je usvajanje . prioritet.. ne bi trebalo biti . olakshavajuca okolnost... ili 'spas u pravi chas' .... nisu oni spasioci te kategorije.. pitanje je kolicho che oni sami, doprinijeti, da se ti domovi povechaju brojchano.. :-)
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2584 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Ateista »

moonca wrote: 29/07/2022 15:44 Ako je usvajanje . prioritet.. ne bi trebalo biti . olakshavajuca okolnost... ili 'spas u pravi chas' .... nisu oni spasioci te kategorije.. pitanje je kolicho che oni sami, doprinijeti, da se ti domovi povechaju brojchano.. :-)
Ne kazem da je prioritet, samo jedan od primjera moguceg doprinosa drustvu.
Ne kazem da su oni spasoci, ali svako ko usvoji dijete cini nesto pozitivno za drustvo, cak i ako to radi iskljucivo zbog vlastitih motiva.
Kako oni mogu tome doprinijeti kad ne mogu imati sopstvenu djecu?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5608
Joined: 04/08/2020 19:22

#2585 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by -Chesterfield- »

moonca wrote: 29/07/2022 15:44 Ako je usvajanje . prioritet.. ne bi trebalo biti . olakshavajuca okolnost... ili 'spas u pravi chas' .... nisu oni spasioci te kategorije.. pitanje je kolicho che oni sami, doprinijeti, da se ti domovi povechaju brojchano.. :-)
Vidiš, dobro si ovo napisala.
Oni bi da uzimaju iz domova, a da njihova zajednica (peder + peder) ne doprinosi punjenju domova.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5608
Joined: 04/08/2020 19:22

#2586 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by -Chesterfield- »

Ateista wrote: 29/07/2022 15:58
Kako oni mogu tome doprinijeti kad ne mogu imati sopstvenu djecu?
Mogu lezbejke ali ovi drugi ne mogu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2587 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by moonca »

Ateista wrote: 29/07/2022 15:58
moonca wrote: 29/07/2022 15:44 Ako je usvajanje . prioritet.. ne bi trebalo biti . olakshavajuca okolnost... ili 'spas u pravi chas' .... nisu oni spasioci te kategorije.. pitanje je kolicho che oni sami, doprinijeti, da se ti domovi povechaju brojchano.. :-)
Ne kazem da je prioritet, samo jedan od primjera moguceg doprinosa drustvu.
Ne kazem da su oni spasoci, ali svako ko usvoji dijete cini nesto pozitivno za drustvo, cak i ako to radi iskljucivo zbog vlastitih motiva.
Kako oni mogu tome doprinijeti kad ne mogu imati sopstvenu djecu?
:-D Zasto su u ' kategoriji' da treba da dokazuju svoju sposobnost i doprinos drustvu... ziva bicha su. rade, doprinose kao i svi .. pa do jucher su bili ' dio ' normalne populacije' ako je i to normalno obrazlozenje.. :-)
. Mogu imati.... :zoka:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2588 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by moonca »

-Chesterfield- wrote: 29/07/2022 16:11
moonca wrote: 29/07/2022 15:44 Ako je usvajanje . prioritet.. ne bi trebalo biti . olakshavajuca okolnost... ili 'spas u pravi chas' .... nisu oni spasioci te kategorije.. pitanje je kolicho che oni sami, doprinijeti, da se ti domovi povechaju brojchano.. :-)
Vidiš, dobro si ovo napisala.
Oni bi da uzimaju iz domova, a da njihova zajednica (peder + peder) ne doprinosi punjenju domova.
Gdje ta statistika koja do dokazuje.... nazalost i hetero sve manje usvajaju djecu iz domova... :-)
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2589 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Ateista »

moonca wrote: 29/07/2022 16:13
Ateista wrote: 29/07/2022 15:58

Ne kazem da je prioritet, samo jedan od primjera moguceg doprinosa drustvu.
Ne kazem da su oni spasoci, ali svako ko usvoji dijete cini nesto pozitivno za drustvo, cak i ako to radi iskljucivo zbog vlastitih motiva.
Kako oni mogu tome doprinijeti kad ne mogu imati sopstvenu djecu?
:-D Zasto su u ' kategoriji' da treba da dokazuju svoju sposobnost i doprinos drustvu... ziva bicha su. rade, doprinose kao i svi .. pa do jucher su bili ' dio ' normalne populacije' ako je i to normalno obrazlozenje.. :-)
. Mogu imati.... :zoka:
Ne treba da dokazuju, moj odgovor se odnosio na komentar @Piaty kad je pitao koji je smisao braka homoseksualaca ako ne doprinose drustvu nista tim brakom, vjerovatno misleci na djecu.
Mogu imati ako koriste surogat ili donacije sperme, ne mogu kao par.
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2590 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Ateista »

-Chesterfield- wrote: 29/07/2022 16:13
Ateista wrote: 29/07/2022 15:58
Kako oni mogu tome doprinijeti kad ne mogu imati sopstvenu djecu?
Mogu lezbejke ali ovi drugi ne mogu.
Mogu i jedni i drugi samo na alternativne nacine.
Piaty
Posts: 5675
Joined: 01/12/2020 00:58

#2591 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Piaty »

Vaši zadnji postovi govore o kompleksnosti ovog pitanja.

Samo manje nasilnog tjeranja na svoj mlin, a više objektivnosti pa da imam šta dobro pročitati kada uđem na temu :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2592 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by moonca »

`````````````Image
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18185
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#2593 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by GandalfSivi »

Znaci, u drustvu u kome lik samara zenu pred djetetom, gdje svjedok nazove drotove da prijavi nasilje i gdje mu oni kazu “vidjet ces kako je kad se ozenis”, ne zeleci ni primiti tu prijavu, mi smatramo neprirodnim da homoseksualci odgajaju djecu…
John Cleese
Posts: 37052
Joined: 25/05/2010 18:30

#2594 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by John Cleese »

GandalfSivi wrote: 03/08/2022 00:48 Znaci, u drustvu u kome lik samara zenu pred djetetom, gdje svjedok nazove drotove da prijavi nasilje i gdje mu oni kazu “vidjet ces kako je kad se ozenis”, ne zeleci ni primiti tu prijavu, mi smatramo neprirodnim da homoseksualci odgajaju djecu…
Naravno. Jer "prirodno" je to prethodno nabrojano :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2595 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Ommadawn »

GandalfSivi wrote: 03/08/2022 00:48 Znaci, u drustvu u kome lik samara zenu pred djetetom, gdje svjedok nazove drotove da prijavi nasilje i gdje mu oni kazu “vidjet ces kako je kad se ozenis”, ne zeleci ni primiti tu prijavu, mi smatramo neprirodnim da homoseksualci odgajaju djecu…
Eh eto.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#2596 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Spit_fire »

Ommadawn wrote: 03/08/2022 15:44
GandalfSivi wrote: 03/08/2022 00:48 Znaci, u drustvu u kome lik samara zenu pred djetetom, gdje svjedok nazove drotove da prijavi nasilje i gdje mu oni kazu “vidjet ces kako je kad se ozenis”, ne zeleci ni primiti tu prijavu, mi smatramo neprirodnim da homoseksualci odgajaju djecu…
Eh eto.
Nisam homofob al svijuti kako ce nesto prirodno sto se kosi sa svim zakonima prirode :lol: banalizujmo da je citava planeta homo ..kako ljufi tako i zivotinje..izumrli bi za jednu generaciju
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2597 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by moonca »

Dolaze roboti..🤖
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2598 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Ommadawn »

Spit_fire wrote: 08/08/2022 00:54
Ommadawn wrote: 03/08/2022 15:44

Eh eto.
Nisam homofob al svijuti kako ce nesto prirodno sto se kosi sa svim zakonima prirode :lol: banalizujmo da je citava planeta homo ..kako ljufi tako i zivotinje..izumrli bi za jednu generaciju
Je li brak prirodan?
Je li prirodno imati samo jednog partnera za cijeli život?
Imaš li ti iste kriterije pri biranju žena baš kao i ja?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5608
Joined: 04/08/2020 19:22

#2599 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by -Chesterfield- »

Ommadawn wrote: 08/08/2022 05:51
Spit_fire wrote: 08/08/2022 00:54

Nisam homofob al svijuti kako ce nesto prirodno sto se kosi sa svim zakonima prirode :lol: banalizujmo da je citava planeta homo ..kako ljufi tako i zivotinje..izumrli bi za jednu generaciju
Je li brak prirodan?
Je li prirodno imati samo jednog partnera za cijeli život?
Imaš li ti iste kriterije pri biranju žena baš kao i ja?
Za sve društvene prilike i neprilike bi mogli postaviti slična pitanja. A sve s ciljem da se opravdaju anomalije i daju slobode pojedincu i drugim jedinkama u prirodi.
Šta je prirodno?
Je li prirodan brak? Kada si i braku je li prirodno da ti drugi mužjak jebe ženu i obrnuto? Zar svi nemaju slobodu da rade šta žele?
Je li prirodno ubijati jer i druga živa bića u prirodi se bore za opstanak i postoji lanac preživljavanja.
Može se bezbroj sličnih pitanja postaviti.

Najlakše je nešto ozakoniti ali šta ćemo kada nastupe posljedice takvih nesmotrenih i loših odluka?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2600 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Ommadawn »

-Chesterfield- wrote: 08/08/2022 06:10
Ommadawn wrote: 08/08/2022 05:51
Je li brak prirodan?
Je li prirodno imati samo jednog partnera za cijeli život?
Imaš li ti iste kriterije pri biranju žena baš kao i ja?
Za sve društvene prilike i neprilike bi mogli postaviti slična pitanja. A sve s ciljem da se opravdaju anomalije i daju slobode pojedincu i drugim jedinkama u prirodi.
Šta je prirodno?
Je li prirodan brak? Kada si i braku je li prirodno da ti drugi mužjak jebe ženu i obrnuto? Zar svi nemaju slobodu da rade šta žele?
Je li prirodno ubijati jer i druga živa bića u prirodi se bore za opstanak i postoji lanac preživljavanja.
Može se bezbroj sličnih pitanja postaviti.

Najlakše je nešto ozakoniti ali šta ćemo kada nastupe posljedice takvih nesmotrenih i loših odluka?
Posljedice jer je društvo postavilo takve norme.

Prirodno je da otac ubija mater od batina?
Prirodno je da roditelji tuku i ponižavaju svoju djecu?
Prirodno je da se roditelji ne slažu ako dijete izabere da bude automehaničar a oni bi najradije da bude ljekar ili arhitekta?
Prirodno je da mater ponižava oca jer on eto ne zna očistiti odvod ili popraviti oluk na kući a ostale komšije znaju?
Prirodno je da se otac napije pa istjera cijelu porodicu vani?
Prirodno je da roditelji grcaju u kreditima samo da bi drugima pokazali kako i oni eto žive na visokoj nozi, vozeći novije auto i ljetujući na moru, dokumentirajući to svojim najnovijim modelom iPhonea ili Samsunga?
Ovo su inače svi preduslovi za normalno odrastanje jednog djeteta i nema posljedica?
Post Reply