Homoseksualnost i usvajanje djece

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2401 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Idemedosumom »

vaučer wrote: 30/05/2022 14:45 Porodica je i samo majka ili samo otac u mnogim slučajevima.
Opet dijete uskraćeno za roditelja jednog spola - jer to je izgleda najveći problem u cijeloj priči.
Kako li samo odrastu?
Opcenito gledano, zasigurno u slabijim uslovima, nego da odrastaju uz oba roditelja.

Zato po meni, istospolna zajednica = kao da neko, ko je single, zeli usvojiti dijete. Zato na rang listi ne moze biti iznad bracnog para koji zeli usvojiti.
User avatar
medvjed23
Posts: 26819
Joined: 16/07/2010 13:49

#2402 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by medvjed23 »

Dozer wrote: 30/05/2022 15:02 Ja to sve ipak gledam kroz prirodne konstelacije. Pravilo mi je jednostavno - ko god moze sebi roditi dijete, na bilo koji nacin, prvo treba tako da pokusa. L, B i (neki) T parovi mogu. G ne mogu.
Tek ako se utvrdi da iz nekog medicinskog razloga ne mogu imati vlastito dijete, onda bih im omogucio kandidaturu za usvajanje tudjeg. Zaista ne vidim sta je problem u ovome.

Jer, postavka "zelim dijete, ali ne zelim da ga rodim" po meni je malo...khm... Ako ne zelis sebi da rodis dijete, zasto onda hoces tudje...? U cemu je trik, sta je poenta?
Pružiti djetetu ljepši život. To je valjda validna poenta.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2403 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by moonca »

Dozer wrote: 30/05/2022 15:02 Jer, postavka "zelim dijete, ali ne zelim da ga rodim" po meni je malo...khm... Ako ne zelis sebi da rodis dijete, zasto onda hoces tudje...? U cemu je trik, sta je poenta?
Vjerujem da je razlog . karijera. strah od ' procesa', zele imati djecu jer je to ' prirodno' , jer misle da se to od njih ochekuje, ( da se 'ostvare') .. :-) itd. .





.
User avatar
vaučer
Posts: 9151
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#2404 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by vaučer »

Idemedosumom wrote: 30/05/2022 15:43
Opcenito gledano, zasigurno u slabijim uslovima, nego da odrastaju uz oba roditelja.

Zato po meni, istospolna zajednica = kao da neko, ko je single, zeli usvojiti dijete. Zato na rang listi ne moze biti iznad bracnog para koji zeli usvojiti.
Da, ali ne prvenstveno jer im je uskraćena pažnja i iskustvo jednog od spolova. Prije jer odrastaju u obitelji gdje jedan roditelj mora nositi teret dva - a rijetki se pored svih životnih obveza uspiješno nose s tim osim ako se ne valjaju u novcu i slobodnom vremenu. Ne znam, ako postoji situacija, a teoretski svakako postoji, da istospolni par može pružiti sve bolje uvjete od nekog hetero para - ne mislim da se može nametnuti praviloo da su istospolni parovi automatski 'ispod crte' u odnosu na hetero. Dakle stvar je detaljnih psiho-socijalnih provjera kandidata od strane profesionalaca koji objaktivno i odgovorno obavljaju svoj posao.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2405 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by moonca »

wrote: 30/05/2022 15:50 Pružiti djetetu ljepši život. To je valjda validna poenta.
mislim da, prije svega zele sebi uljepshati zivot ...
User avatar
medvjed23
Posts: 26819
Joined: 16/07/2010 13:49

#2406 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by medvjed23 »

I taj razlog je razumljiv. No onaj koji sam ja naveo podvlači razliku između pravljenja i usvajanja djeteta.
no_sikiriki
Posts: 17234
Joined: 11/12/2012 13:21

#2407 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by no_sikiriki »

moonca wrote: 30/05/2022 15:56
wrote: 30/05/2022 15:50 Pružiti djetetu ljepši život. To je valjda validna poenta.
mislim da, prije svega zele sebi uljepshati zivot ...
Ne, nisu svi ljudi egoisti koji misle samo na sebe. Prvenstveno se uljepšava život tog djeteta. Usvojiti dijete je izuzetno nesebičan čin i takvim ljudima se može samo skinuti kapa do poda.
Poznajem nekoga ko je usvojio dijete i kad vidiš koliko je zanemareno bilo to dijete iz Doma, shvatiš da mu je bolje u porodici, koja i nije idealna.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2408 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Dozer »

medvjed23 wrote: 30/05/2022 16:02 I taj razlog je razumljiv. No onaj koji sam ja naveo podvlači razliku između pravljenja i usvajanja djeteta.
Pa onda sebi fino rode, i uljepsaju mu zivot. Dajte ba, pustite se suplje i pisanja stvari u koje ni sami ne vjerujete.
User avatar
medvjed23
Posts: 26819
Joined: 16/07/2010 13:49

#2409 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by medvjed23 »

Koji život? :D
User avatar
piupiu
Posts: 16640
Joined: 05/01/2008 05:08

#2410 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by piupiu »

Ljudi, UNICEF veli ima 153 miliona siročadi po svijetu. Užasan je osjećaj biti siroče, i kad ti umru roditelji kao odrasloj osobi, a ne malom djetetu. Malo ljubavi, stabilnosti, osjećaja da si željen, voljen... to svakom djetetu treba. Pa i ako će te usvojiti tata i tata ili mama i mama.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#2411 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by hadzinicasa »

piupiu wrote: 30/05/2022 16:28 Ljudi, UNICEF veli ima 153 miliona siročadi po svijetu. Užasan je osjećaj biti siroče, i kad ti umru roditelji kao odrasloj osobi, a ne malom djetetu. Malo ljubavi, stabilnosti, osjećaja da si željen, voljen... to svakom djetetu treba. Pa i ako će te usvojiti tata i tata ili mama i mama.
bas tako.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2412 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Idemedosumom »

vaučer wrote: 30/05/2022 15:54
Da, ali ne prvenstveno jer im je uskraćena pažnja i iskustvo jednog od spolova. Prije jer odrastaju u obitelji gdje jedan roditelj mora nositi teret dva - a rijetki se pored svih životnih obveza uspiješno nose s tim osim ako se ne valjaju u novcu i slobodnom vremenu. Ne znam, ako postoji situacija, a teoretski svakako postoji, da istospolni par može pružiti sve bolje uvjete od nekog hetero para - ne mislim da se može nametnuti praviloo da su istospolni parovi automatski 'ispod crte' u odnosu na hetero. Dakle stvar je detaljnih psiho-socijalnih provjera kandidata od strane profesionalaca koji objaktivno i odgovorno obavljaju svoj posao.
Ovo boldano je tvoje mišljenje, ili?

Svodi se sve na novac/imovinsko stanje?
djana h
Posts: 39268
Joined: 06/08/2009 18:23

#2413 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by djana h »

no_sikiriki wrote: 30/05/2022 16:05
moonca wrote: 30/05/2022 15:56

mislim da, prije svega zele sebi uljepshati zivot ...
Ne, nisu svi ljudi egoisti koji misle samo na sebe. Prvenstveno se uljepšava život tog djeteta. Usvojiti dijete je izuzetno nesebičan čin i takvim ljudima se može samo skinuti kapa do poda.
Poznajem nekoga ko je usvojio dijete i kad vidiš koliko je zanemareno bilo to dijete iz Doma, shvatiš da mu je bolje u porodici, koja i nije idealna.
Da, na primjerima porodica s usvojenim djetetom može se mnogo toga uočiti. Između ostalog i kakav je bio kvalitet života u domu i sl.
Roditelji usvajaju djecu, prvenstveno jer žele upotpuniti svoju malu zajednicu, dati joj još jedan smisao, ukrasiti je jednim malim stvorenjem koje će zajedno odgajati.
Život u porodici, za dijete koje nije imalo tu privilegiju, je ponovno rođenje. Rekla bih da su obje strane tu na dobitku.
no_sikiriki
Posts: 17234
Joined: 11/12/2012 13:21

#2414 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by no_sikiriki »

djana h wrote: 30/05/2022 17:01
no_sikiriki wrote: 30/05/2022 16:05

Ne, nisu svi ljudi egoisti koji misle samo na sebe. Prvenstveno se uljepšava život tog djeteta. Usvojiti dijete je izuzetno nesebičan čin i takvim ljudima se može samo skinuti kapa do poda.
Poznajem nekoga ko je usvojio dijete i kad vidiš koliko je zanemareno bilo to dijete iz Doma, shvatiš da mu je bolje u porodici, koja i nije idealna.
Da, na primjerima porodica s usvojenim djetetom može se mnogo toga uočiti. Između ostalog i kakav je bio kvalitet života u domu i sl.
Roditelji usvajaju djecu, prvenstveno jer žele upotpuniti svoju malu zajednicu, dati joj još jedan smisao, ukrasiti je jednim malim stvorenjem koje će zajedno odgajati.
Život u porodici, za dijete koje nije imalo tu privilegiju, je ponovno rođenje. Rekla bih da su obje strane tu na dobitku.
Slažem se. Iako mislim da taj roditelj više "daje" nego roditelj koji ima biološku djecu, jer dijete koje je usvojeno, pogotovo starije, je vrlo "komplikovano" u kontekstu prethodnih životnih iskustava, trauma, ma svega...ali sve zavisi i od dobi djeteta. U svakom slučaju imam ogromno poštovanje prema ljudima koji su usvojili djecu.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#2415 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Sara03 »

vaučer wrote: 30/05/2022 14:45 Porodica je i samo majka ili samo otac u mnogim slučajevima.
Opet dijete uskraćeno za roditelja jednog spola - jer to je izgleda najveći problem u cijeloj priči.
Kako li samo odrastu?
I mimo konteksta istospolnih zajednica i djece, koja u njima odrastaju, porazna mi je priča o porodici, koju isključivo i na najbolji mogući način mogu formirati samo otac i majka, osoba muškog i ženskog spola.

Prije svega, jer živimo u postratnom društvu, gdje je toliko ljudi poginulo, toliko djece kojima je agresija uzela jednog ili oba roditelja. Pa su shodno okolnostima, skrb preuzeli drugi, bliži članovi porodice. Tako su nekoga odgojile dvije tetke, koje žive u istom domaćinstvu. Ili dedo, kojem je supruga preminula još prije rata i živi sam. Jesmo li stvarno mišljenja da njima nešto fali. Ja poznajem dvoje, troje mojih godina i odrasli su u pomenutim, hajmo reći, nekonvencionalnim zajednicama.

I eno ih, zdravi, pravi, ljudi na mjestu.
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#2416 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by DEMONIKA »

normalno
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2417 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by moonca »

Nije za poredjenje ' clanovi familije bilo kojeg pola i familija istopolnih. atmosfera , zivot se razlikuju.. :-)
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#2418 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by DEMONIKA »

ma jok
hai ti to objasni
ovim prosvijetljenim
znaju oni gugl im objasnio
i knjige i slikovnice pregledali na datu temu i rekli
eh može, to je sve normalno
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#2419 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Sara03 »

Botovi, mogu li ikako pune rečenice? :D

Struju svijesti ostaviti za Viber i Messenger. :skoljka:
djana h
Posts: 39268
Joined: 06/08/2009 18:23

#2420 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by djana h »

no_sikiriki wrote: 30/05/2022 17:36
djana h wrote: 30/05/2022 17:01
Da, na primjerima porodica s usvojenim djetetom može se mnogo toga uočiti. Između ostalog i kakav je bio kvalitet života u domu i sl.
Roditelji usvajaju djecu, prvenstveno jer žele upotpuniti svoju malu zajednicu, dati joj još jedan smisao, ukrasiti je jednim malim stvorenjem koje će zajedno odgajati.
Život u porodici, za dijete koje nije imalo tu privilegiju, je ponovno rođenje. Rekla bih da su obje strane tu na dobitku.
Slažem se. Iako mislim da taj roditelj više "daje" nego roditelj koji ima biološku djecu, jer dijete koje je usvojeno, pogotovo starije, je vrlo "komplikovano" u kontekstu prethodnih životnih iskustava, trauma, ma svega...ali sve zavisi i od dobi djeteta. U svakom slučaju imam ogromno poštovanje prema ljudima koji su usvojili djecu.
Sve zavisi, kako kažeš od dobi djeteta do spremnosti usvojitelja na roditeljstvo. Teško je to sve. Ali se i isplati dati sigurnost, ljubav, usrećiti neko malo biće.
Na temu, ko zna pružiti ljubav i sigurnost doma taj može biti uspješan roditelj.
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2421 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Ateista »

hadzinicasa wrote: 30/05/2022 14:20
Ateista wrote: 30/05/2022 14:12

Slazem se za boldirano, stvar je samo u tome sto je za dijete bolje da kao roditelje ima i musko i zensko, kao sto je bolje da ima oboje roditelja nego samo jedno. Znam da u americi imaju praksu da samohrani roditelji kad traze nekog da im cuva djecu, uglavnom traze osobu drugog spola, zene traze muskarce da im cuvaju djecu a muskarci zene, znam ljude koji su otisli odavde preko nekog programa cuvanja djece i uglavnom je tako rasporedjeno, upravo zbog toga da dijete ima ulogu i muskarca i zene u svom.zivotu. Ja to ne vidim kao diskriminaciju, jer nije problem sexualna orjentacija vec to sa kim ce dijete zivjeti, kao sto je bolje da roditelji dobro stoje finansijski, da su obrazovani, sve su to neke sitne prednosti koje nista ne garantuju ali daju bolju pocetnu osnovu, i nista od toga nije diskriminacija nego interes djeteta.

Nisam ni protiv da se to izjednaci, tema me licno ne pogadja, bar trenutno, jer nemam namjeru usvajati dijete niti spadam u bilo koju lgbtq+ kategoriju, ali eto cisto neko moje misljenje da su m+z roditelji za nijansu bolja opcija nego z+z ili m+m, ako samo taj aspekt gledamo.
zasto je bolje?
Zbog uloge majke i oca, odnosno zenske i muske uloge. Svaka od tih uloga ima svoj znacaj za razvoj djeteta, pogotovo emocioanalni razvoj, i od svakog dobija razlicite stvari. Djeca koja ostanu bez jednog od roditelja cesto tu ulogu, svjesno ili nesvjesno traze u nekoj drugoj bliskoj osobi, nekom od rodbine na primjer, te vec sam pomenuo da upravo zbog toga neki insistiraju da djeca bez jednog od roditelja ako imaju osobu koja ih cuva, bude suprotnog spola od roditelja koji je sa njima, da nadoknadi tu ulogu. Pored toga sto ostanu bez nekog bliskog, to je jos jedan od problema kod te djece sto gube tu ulogu i moraju je traziti u nekom drugom, sto ne moze biti isto kao kad to dobijas od roditelja.
Naravno, djeca bez jednog roditelja ce se snaci i prilagoditi, tako i oni kojima su roditelji istog spola, zbog toga bih to uveo samo kao blagu prednost, ne kao eliminatoran uslov. Mislim da ce isto tako jako tesko neko dati jednoj osobi da usvoji dijete, ne znam da li bi to nekog skroz eliminisalo ali ako nista prednost se uvijek daje paru, gay par je svakako bolja opcija nego samac, ali mislim i da je hetero par malo bolja opcija od gay para.
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2422 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Ateista »

Dozer wrote: 30/05/2022 14:29
Ateista wrote: 30/05/2022 14:18

To se ne moze nikad znati. Strucnjaci mogu dati procjenu na osnovu nekih pokazatelja koji ce dati osnovne preduslove, na primjer finansijski aspekt gdje je uvijek bolja sansa za dijete kad odrasta u porodici koja dobro stoji nego u siromasnoj, tako isto psiholozi procjenjuju licnost ljudi da dodju do procjene da li oni imaju emocionalnu stabilnost, dobar odnos gdje ce se dijete osjecati sigurno i voljeno i svasta jos nesto. Sve to je samo procjena koja pomaze da se djetetu povecaju sanse da bude sretno i da dobije dobre roditelje, ali to naravno ne moze biti nikad garancija kakav ce neko biti roditelj i ne moze se sa sigurnoscu znati.
Tacmo. Zato sam i postavio gornje pitanje. Sve se svodi na procjenu, a ta procjena je onda direktno zasuzna za sve dalje sta bude s tim djetetom.
Ne mora biti nista, moze mu biti najbolje na planeti, ali isto tako moze biti svasta.
Taj finansijski aspekt danas je takodjer vrlo tricky... Puno love sa sobom nosi i razne bahanalije, gudru na prvom mjestu.

I jedino taj aspekt mozda nije moguce fingirati, a sve drugo jeste.
Da, to jeste problem, ali opet bolje i bilo kakva procjena nego nikakva.
Slazem se i za lovu, cesto je moguce prepoznati djecu bogatasa po tom nekom bahatom stavu i ponasanju. Oni koji imaju para trebaju znati kako odgajati dijete da se to izbjegne, da mu pruzis sve sto mu treba ali da ga naucis postovanju i nekoj skromnosti.
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2423 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Ateista »

piupiu wrote: 30/05/2022 16:28 Ljudi, UNICEF veli ima 153 miliona siročadi po svijetu. Užasan je osjećaj biti siroče, i kad ti umru roditelji kao odrasloj osobi, a ne malom djetetu. Malo ljubavi, stabilnosti, osjećaja da si željen, voljen... to svakom djetetu treba. Pa i ako će te usvojiti tata i tata ili mama i mama.
:thumbup:
User avatar
Ateista
Posts: 46561
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2424 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Ateista »

Idemedosumom wrote: 30/05/2022 15:43
vaučer wrote: 30/05/2022 14:45 Porodica je i samo majka ili samo otac u mnogim slučajevima.
Opet dijete uskraćeno za roditelja jednog spola - jer to je izgleda najveći problem u cijeloj priči.
Kako li samo odrastu?
Opcenito gledano, zasigurno u slabijim uslovima, nego da odrastaju uz oba roditelja.

Zato po meni, istospolna zajednica = kao da neko, ko je single, zeli usvojiti dijete. Zato na rang listi ne moze biti iznad bracnog para koji zeli usvojiti.
Slazem se ako je procjena ostalih uslova ista, ali ima puno drugih parametara koje treba analizirati i sigurno je da ima slucajeva gdje gay par ima sve ukupno bolje uslove za dijete nego hetero par.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#2425 Re: Homoseksualnost i usvajanje djece

Post by Idemedosumom »

Zaista mi je tesko za povjerovati, da su pojedinci stava, da je svejedno ko ce odgajati djecu (ma koliko duboko se u wokeness glibu nalazio/la), samo neka odgajatelj ima dovoljno para.
Postoje jetimi koji su bez roditelja odrasli, pa postali cak uspjesni ljudi poslije toga- eto vidis da je svejedno ko te odgaja :oops: :cry:
Post Reply