homemade cigare :D

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
red wine

homemade cigare :D

Post by red wine » 02/10/2011 09:03

ehh ovako, cijena cigara poskupljuje (opet) a ja nemam namjeru u skorije vrijeme odreci se tog luksuza, pa me zanima zna li neko gdje mogu kupiti i sta mi sve treba za motanje duhana (neke light varijante ) hvala pozzz

lajkujMe

Re: homemade cigare :D

Post by lajkujMe » 02/10/2011 10:10

ovako zavisi sta hoces, ako hoces filter cigare treba ti:

1) Masinica za motanje za filter cigare cijena je 5 km (na skoro svakoj pijaci to mozes uzeti i trafikama)

2) Filter ulosci cijena od 2.50 km do 3.50 km zavisi gdje uzimas dođe 200 tih filtera u paketu

3) Duhan cijena ima raznih, na pijaci imas od 10 km i od 12 km po kutiji razlika je u kvalitetu ne u kvantitetu ima duhana za jedno 300-350 cigara, i ima i markirani duhan po trafikama (FDS, paramount i vise) cijene ne znam krecu se od 8 i vise km ali dođe manje duhana.

to je to.

casper_

Post by casper_ » 02/10/2011 10:15

red wine wrote:ehh ovako, cijena cigara poskupljuje (opet) a ja nemam namjeru u skorije vrijeme odreci se tog luksuza, pa me zanima zna li neko gdje mogu kupiti i sta mi sve treba za motanje duhana (neke light varijante ) hvala pozzz

sta ti treba ?
probaj sa motikom i frezom

tako se lakse mota

Felidae

Post by Felidae » 02/10/2011 10:20

bolje je kupovati one male kesice sa duhanom,jer se brze potrose i ne stigne se duhan osusiti. moj muz je pokusao sa ovom varijantom duhana od 10-12KM, dodje isto kutija za cipele duhana,neznas kud ces sa njim, a kako se susi postaje sve jaci..i naravno sve je na kraju bacio i otisao u trafiku po cigare :D
imas raznih varijanti da se duhan ne susi, tipa da stavis list kupusa u duhan, i ostane vlazan, ali sve je to poprilicno peglativno a i kad podjes motati duhana ce biti svuda po kuci, bukvalno....

GAU8

Post by GAU8 » 02/10/2011 10:26

Felidae wrote:bolje je kupovati one male kesice sa duhanom,jer se brze potrose i ne stigne se duhan osusiti. moj muz je pokusao sa ovom varijantom duhana od 10-12KM, dodje isto kutija za cipele duhana,neznas kud ces sa njim, a kako se susi postaje sve jaci..i naravno sve je na kraju bacio i otisao u trafiku po cigare :D
imas raznih varijanti da se duhan ne susi, tipa da stavis list kupusa u duhan, i ostane vlazan, ali sve je to poprilicno peglativno a i kad podjes motati duhana ce biti svuda po kuci, bukvalno....

Odmah po kupovini duhan prepakovati u 3-4 Tupperware posude koje dihtuju hermeticki tako ce se otvarati samo ona koja se trenutno koristi. To je najjeftinija varijanta, koja odlicno cuva vlaznost duhana.
Jos je dobro cuvati te posude u frizideru (ako nije previse hladan) ili na nekom drugom tamnom hladnom mjestu.
To dodatno sprecava susenje.

"Profesionalci" kao recimo dugogodisnji pusaci lule, cigara itd. koriste drvene kontejnere specijalne namjene za to.
One imaju mjesto za neki medij koji cuva vlaznost. Najcesce su to mali diskovi od pecene gline koji se kratko natope pod cesmom i cuvaju vlaznost tokom 2-3 dana. Neko voli ubacivati par komada kore od jabuke, ali to treba raditi kratko i oprezno da bi se sprijecilo stvaranje gljivica i slicno.

Najmanje komplikovano i najjeftinije je koristiti ove plasticne (ili jos bolje staklene) posudice koje hermeticki dihtuju.
Last edited by GAU8 on 02/10/2011 10:32, edited 1 time in total.

red wine

Post by red wine » 02/10/2011 10:30

hvala vam puno, valjda cu se uspjeti snaci :D a kad i ako nam budu potrebne motika i freza ovog caspera cemo zaduziti za to, ima momak iskustva vidi se... hvala jos jednom...pozdrav :thumbup:

red wine

Post by red wine » 02/10/2011 10:35

GAU8 wrote:
Felidae wrote:bolje je kupovati one male kesice sa duhanom,jer se brze potrose i ne stigne se duhan osusiti. moj muz je pokusao sa ovom varijantom duhana od 10-12KM, dodje isto kutija za cipele duhana,neznas kud ces sa njim, a kako se susi postaje sve jaci..i naravno sve je na kraju bacio i otisao u trafiku po cigare :D

Odmah po kupovini duhan prepakovati u 3-4 Tupperware posude koje dihtuju hermeticki tako ce se otvarati samo ona koja se trenutno koristi. To je najjeftinija varijanta, koja odlicno cuva vlaznost duhana.
Jos je dobro cuvati te posude u frizideru (ako nije previse hladan) ili na nekom drugom tamnom hladnom mjestu.
To dodatno sprecava susenje.

"Profesionalci" kao recimo dugogodisnji pusaci lule, cigara itd. koriste drvene kontejnere specijalne namjene za to.
One imaju mjesto za neki medij koji cuva vlaznost. Najcesce su to mali diskovi od pecene gline koji se kratko natope pod cesmom i cuvaju vlaznost tokom 2-3 dana. Neko voli ubacivati par komada kore od jabuke, ali to treba raditi kratko i oprezno da bi se sprijecilo stvaranje gljivica i slicno.

Najmanje komplikovano i najjeftinije je koristiti ove plasticne (ili jos bolje staklene) posudice koje hermeticki dihtuju.

super ideja :thumbup: hvala i toga cu se pridrzavati

GAU8

Post by GAU8 » 02/10/2011 10:38

red wine wrote:hvala vam puno, valjda cu se uspjeti snaci :D a kad i ako nam budu potrebne motika i freza ovog caspera cemo zaduziti za to, ima momak iskustva vidi se... hvala jos jednom...pozdrav :thumbup:

Moja stara je prije 15-ak godina pusila ove "filovane" gdje duhan trpas masinicom u gotove papirne omote sa filterom.

Nama djeci je bila fora praviti te cigarete (toliko o odgoju :P) trebace malo vremena da se izvjezbas u tome koliko i kako da rasporedjujes duhan, da sve bude sto blize fabrickoj verziji... kasnije kad se ustelis, kutiju cigara ako bas zuris mozes da smotas za manje od 10 min.

zateznistub
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Post by zateznistub » 02/10/2011 10:41

Ja vec nekoliko mjeseci motam. Duhan i papirice kupujem kod cike na pijaci na A.P. Kupio masinicu u trafici kod vranicinih nebodera. Jedna kutija duhana kosta 13 KM i moze mi biti otprilike mjesec dana, da ne spominjem ćejf dok motam. O ustedi novca ne treba trositi rijeci. Acak mislim da je taj duhan "zdraviji" od onoga iz fabrike.

zateznistub
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Post by zateznistub » 02/10/2011 10:47

zateznistub wrote:Ja vec nekoliko mjeseci motam. Duhan i papirice kupujem kod cike na pijaci na A.P. Kupio masinicu u trafici kod vranicinih nebodera. Jedna kutija duhana kosta 13 KM i moze mi biti otprilike mjesec dana, da ne spominjem ćejf dok motam. O ustedi novca ne treba trositi rijeci. Acak mislim da je taj duhan "zdraviji" od onoga iz fabrike.

A sto se tice odrzavanja vlaznosti, ja ga "nafajtam" i cuhnem u frizider na doljnju policu i nejma frke.

BJB

Post by BJB » 02/10/2011 10:51

Moram te razocarati, al' se duhan domaci danas prsce i tretira k'o i sve ostalo sa punooo hemikalija..Ne mastari da je organski uzgojen, jer nije. 100% :D
Posto cigare poskupljuju, najjeftinije je prestati pusiti. :mrgreen:

njonjica

Post by njonjica » 02/10/2011 20:23

BJB wrote:Moram te razocarati, al' se duhan domaci danas prsce i tretira k'o i sve ostalo sa punooo hemikalija..Ne mastari da je organski uzgojen, jer nije. 100% :D

Tako je :thumbup:

red wine

Post by red wine » 02/10/2011 21:23

njonjica wrote:
BJB wrote:Moram te razocarati, al' se duhan domaci danas prsce i tretira k'o i sve ostalo sa punooo hemikalija..Ne mastari da je organski uzgojen, jer nije. 100% :D

Tako je :thumbup:

ja ne znam sta je danas zdravo sve sto konzumiramo je smece, tako da je bespotrebno pricati o tome, znam da je duhan stetan i nije me briga kako je uzgojen sve dok je cejf isti,:D pusaci razumiju uglavnom ,od neceg cemo svi umrijeti :D ali hvala na brizi u svakom slucaju :wink:

Better Man
Been thanked: 1 time

Post by Better Man » 02/10/2011 22:25

Neka poskupljuju! Da hoce kutija najeftinjih biti 10 KM!

sjooba

Post by sjooba » 03/10/2011 08:06

ja to furam od kako je izasao fds.ov duhan koji je meni beton.

uglavnom, rucno motam.
rizle i filtere naruceujem sa ebay.co.uk

ja uzimam ono pakovanje od 100 grama, i onda u kesicu, i nosim.
usteda mi je odlicna. ovo mi traje oko 7 do 10 dana, a drinu sam pusio po dvije kutije dnevno.
zaboravih, sto se tice suhoce duhana, narucio sam za par eura one neke humidore i nema problema.

Catala Cule

Post by Catala Cule » 07/10/2011 00:09

zateznistub wrote:Ja vec nekoliko mjeseci motam. Duhan i papirice kupujem kod cike na pijaci na A.P. Kupio masinicu u trafici kod vranicinih nebodera. Jedna kutija duhana kosta 13 KM i moze mi biti otprilike mjesec dana, da ne spominjem ćejf dok motam. O ustedi novca ne treba trositi rijeci. Acak mislim da je taj duhan "zdraviji" od onoga iz fabrike.

:thumbup: :thumbup:

Catala Cule

Post by Catala Cule » 07/10/2011 00:19

Ja mislim da su te mašinice bezveze 8-) Mislim, OK su mašinice, ali nije ĆEJF - kad ga ti fino smotaš u rizlu bez filtera, e to je ćejf, a ušteda - samo tak'a. Od nove godine poskupljuju za 21% (drina obična 2,60-2,70, light 3,00 i aura 3,60 - 3,70). Nije puno, ali poskupile su - koliko toliko. Što se tiče duhana - :thumbup:

Post Reply