Home Office

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#51 Re: Home Office

Post by ProgramskiJezik »

Mrzio sam Home Office.. na pocetku nisam nikako mogao da radim u kuci previse distrakcija.

Nakon mjesec dva, ok je postalo. Danas malo teze radim u kancelariji nego kod kuce.

Dobra stvar je sto mogu u po frke upalit COD-a odigrat ~30min i nastavit radit.. niko nece znat..

Losa stvar je, nisam vidio ljude kako treba mjesecima.. to sto se cuje je Meetinzi, standup-i i to je to.

Mada sada cemo dobit opciju WFH ili Office.. polaniram da radim od kuce ~2 dana i ostatak u Officu. Mislim da mi treba taj fizicki odvojen mentalni sklop posla i kuce.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#52 Re: Home Office

Post by hadzinicasa »

TLOP wrote: 30/06/2021 15:25
hadzinicasa wrote: 30/06/2021 14:35

pa ne pita se samo uposlenik kako je eto njemu komotnije... :)
Pa kad se uposlenik, koji moze ostat kod kuce radit, tjera da radi iz ureda, taj zaposlenik ce naci drugi posao gdje moze ostat kod kuce
Samo vi tjerajte ljude na kojekakve stvari, pa cete ih otjerat skroz iz firmi :thumbup:
pa neka nadje. ne vidim u cemu je problem, ako nekome ne odgovara posao i pravila istog, a na koja je pristao svojevoljno potpisivanjem ugovora - nek' trazi sebi sta mu odgovara. jednako ako poslodavcu ne odgovara uposlenik - neka nadje drugog.
doduse ja zivim i radim tako gdje je trziste rada uredjeno, pa je siroko polje i jednima i drugima i pozicija s koje govorim je drugacija.
mega_mashcine
Posts: 1403
Joined: 01/05/2013 12:21

#53 Re: Home Office

Post by mega_mashcine »

Ja sam od kuće radio možda malo manje od mjesec dana, i meni je bilo super iz više razloga.
Prvo sam naspavaniji i odmorniji što me čini produktivnijim. Prilagodim office kako ja hoću, za stolom, u krevetu, fotelji, na balkonu, ispružim se u dnevnoj sa laptopom u krilu.. U firmi imam opciju samo sjediti za stolom.
Pustim sebi muziku, upalim TV, sve kako mi odgovara, ne moram misliti hoće li nekome od kolega smetati.
Priroda posla mi je dozvoljavala da izadjem vani na sat ili dva (bilo proljeće i lijepo vrijeme), prošetam, završim neke poslove.. Jest da sam onda često navečer morao to nadoknaditi, ali je svakako tada bio lockdown, pa mi nije teško palo.
Ako mi je čejf, uzmem laptop, sjednem u auto i kod roditelja odem. Tu imam sobu, malo radim, malo sa njima u dnevnoj..
Svakodnevno radio fizičke vježbe, bio u dobroj kondiciji. Pošto imam problema sa leđima (diskopatija), vježbanjem sam napravio dobar napredak, ali kako sam se vratio u kancelraiju, opet izgubio tu naviku i ne mogu nikako da se organizujem po tom pitanju. Kancelarija u firmi me mnogo više izmori i fizički i psihički..


To je bilo na proljeće prošle godine i samo mjesec dana, i tada sam živio sam. Sada sam oženjen, ne znam kako bi sada to izgledalo, ali ne bih imao ništa protiv da probam opet. :-D
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#54 Re: Home Office

Post by exliberal-ex »

Jednu drugu stvar mnogi zaboravljaju kad je pitanje wfh...ako ja tebi dam da radis od kuce i sve fercera sto ja onda nebi nasao nekog iz nekih pizdica (da nekazem Indija) koji taj isti posao moze uradit za 1/3 plate...
Ja sam to rekao na poslu i svi su uf nece tako biti...sad smo zaposlili tipa negdje iz nove scotie na poziciju gdje je bio jedan iz Toronta i platili ga 60 % sto smo placali prijasnjeg...sad su se mnogi zamislili.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20492
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#55 Re: Home Office

Post by Bullet Tooth Tony »

exliberal-ex wrote: 30/06/2021 16:57 Jednu drugu stvar mnogi zaboravljaju kad je pitanje wfh...ako ja tebi dam da radis od kuce i sve fercera sto ja onda nebi nasao nekog iz nekih pizdica (da nekazem Indija) koji taj isti posao moze uradit za 1/3 plate...
Ja sam to rekao na poslu i svi su uf nece tako biti...sad smo zaposlili tipa negdje iz nove scotie na poziciju gdje je bio jedan iz Toronta i platili ga 60 % sto smo placali prijasnjeg...sad su se mnogi zamislili.
Image

Malo je zeznuto u evropi zbog regulacija ali ako firma ima office u APAC ili Americas ...onda sve moze :D
User avatar
vaučer
Posts: 8896
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#56 Re: Home Office

Post by vaučer »

To je odavno tako i dosta software kompanija odavno daju dio poslova remote individualcima ili timovima. Ali vrlo rijetko sve. U kompaniji gdje radim software tim je cca 12 ljudi, od tog između 2-4 su neki pre-covid remote iz Brazila, Maroka ili nomadi.
pritchard
Posts: 609
Joined: 24/04/2011 19:02

#57 Re: Home Office

Post by pritchard »

Qler wrote: 29/06/2021 08:50 Ja sam od početka pandemije u HO, i da se ja pitam ne bih se više vraćao za stalno nikad. Ono otići kad baš nešto treba, malo se sa ljudima družiti, ali mi ova 2h dnevno više, koje ne provedem u saobraćaju puno znače. Djeca su mala, ali dovoljno velika da ne smetaju, a i kad završim sa poslom, umjesto u auto kući, ja na biciklo i sa njima krug :)
Tocno u sridu! Ja sam doma od veljace 2020. i nema tih para za koje bih se vratio dok se bas ne bude moralo. Ne razumijem kako nekomu moze nedostajati office uz sve pogodnosti koje si mozes priustiti od doma, ali postujem, svatko ima svoje. Meni uopce ne fali ni kava sa radnim kolegama - imam svoju obitelj i prijatelje, ni frka - sve mi je mnogo opustenije i mirnije ovako... :thumbup:
User avatar
512MB
Posts: 10514
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#58 Re: Home Office

Post by 512MB »

Do pandemije 2x sedmično HO. Poslije toga otprilike godinu dana isključivo HO. Trenutno 1-2 dana sedmično u uredu, ostalo HO.

Kod kuće zaseban biro sa kupatilom, gdje žena i djeca ne zaviruju (u poreznoj deklarirano kao dio kuće koji se isključivo koristi poslovno). Ali i na poslu imam sam svoj ured, tako da je manje više svejedno gdje sjedim. Na posao odem čisto da vidim kolege il odradim poslove u gradu.

Sve dok nema "home-schooling-a" je HO sasvim prihvatljiva opcija. Ušteda na vremenu, plus masa drugih privatnih stvari se može odradit.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#59 Re: Home Office

Post by crveni_makovi »

hadzinicasa wrote: 28/06/2021 09:16 Argumentacija za i protiv Home Office-a je kompleksna kao sto to mnogi clanci pomenuti vec obradjuju.

Sve je ostavljeno ipak na rukovodioca kako ce ona/on urediti rad u svom timu. Zanimaju me iskustva, preference i argumentacija.
pa opletite ako vam se da :)
U firmi za koju trenutno radim, većina uposlenika radi od kuće još od marta 2020. Većini nas koji nemamo malu ili uopšte djecu odgovara trajni oblik rada od kuće, uz eventualnu mogućnost povremenog dolaska do prostorija firme. Ja sam lično od marta 2020. imala potrebu otići do firme svega tri puta i to nije bilo nešto nužno nego da uzmem neke stvarčice ili pobacam druge.

Meni je rad od kuće došao kao neviđena sloboda. Ne moram sjediti veći dio dana, radim kad mi se radi i kad imam inspiraciju, koncentraciju i kad mi dođu dobre ideje. Ispočetka sam se patila bez mogućnosti štampanja veće količine dokumenata ali sam se odlično navikla raditi bez štampača već nakon tri mjeseca. Kad je lijepo vrijeme i kad ja tokom dana ne želim propuštati boravak u prirodi ili nekom meni bitnom okruženju uradim više posla unaprijed ili radim kad mi se radi noću, napravim nacrte e-mailova i lijepo se otisnem gdje želim a svakih par sati ili kako mi treba šaljem nove i nove odrađene poslove. Dostupna sam stalno na telefon i imam stalno laptop uz sebe ako treba pogledati nešto zahtjevnije.

Osjećam da ne radim manje nego da radim kvalitetnije i bolje. Sretna sam što ne trpim svakodnevno buku kolega, rondanje od 8 ujutro i upotrebu negativnih riječi cijeli dan (užas, katastrofa, grozno, fuj), višesatna bučna telefoniranja, komentarisanje objava na raznim društvenim mrežama.

Ne nedostaje mi društveni kontakt jer sam umjereno druželjubiva. Na poslu nisam ispijala nikakve kafe pod moranje iako je kod nas kultura takva da većina ljudi ispija te isprazne kafe i do 2 sata radnog vremena dnevno. Dnevno odgovorim na toliko telefonskih poziva i upita da mi trebaju sati i sati tišine. Na kafu, doručak ili ručak sam tokom većeg dijela proteklog perioda izlazila za mene dovoljno često i samo s kim baš želim.

Pošto je izvjesno da nas neće pustiti da trajno radimo od kuće svaki ovaj dan doživljavam i živim kao priliku za zdraviji život koja se ne propušta.
Olivander
Posts: 55
Joined: 13/08/2012 00:58

#60 Re: Home Office

Post by Olivander »

Ja sam bio 4 mjeseca u Home Officu. I nikako mi nije pasalo. Nekako ne mogu sebi da stvorim tu radnu naviku kao kada sam u firmi. Sve mi odvlaci paznju i sve bi da radim osim da stvarno radim ono sto trebam. Kad sam u firmi, odradim svoje radno vrijeme, zavrsim i kuci, kuca mi je kao neki spas i odlazak od, da ne kazem obaveza. Meni je jako bitno kada mogu da razdvojim posao i kucu.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#61 Re: Home Office

Post by hadzinicasa »

kod nas od 01.07. popustanje mjera "Home Office" i "Team Splitting", tako da smo se svi u cetvrtak okupili u uredu. Nema nista polako.... nego odmah u glavu :D
napravili zajednicki dorucak, kolace, bilo je kolega koji su bili u razlicitim timovima pa se nisu vidjeli godinu i po dana....
atmosfera je bila stvarno divna, neobicno vidjeti sve nas na okupu, ljudi su bili zadovoljni, pjevusili, bas je bilo lijepo.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#62 Re: Home Office

Post by hadzinicasa »

Olivander wrote: 05/07/2021 14:12 Ja sam bio 4 mjeseca u Home Officu. I nikako mi nije pasalo. Nekako ne mogu sebi da stvorim tu radnu naviku kao kada sam u firmi. Sve mi odvlaci paznju i sve bi da radim osim da stvarno radim ono sto trebam. Kad sam u firmi, odradim svoje radno vrijeme, zavrsim i kuci, kuca mi je kao neki spas i odlazak od, da ne kazem obaveza. Meni je jako bitno kada mogu da razdvojim posao i kucu.
znam mnogo ljudi kojima je isto tako. nekako kad se napravi ostra granica, zdravije je.
kad sam na poslu - 150% sam na poslu, kad odem pocinje drugi zivot :)
Butterfly_96
Posts: 12
Joined: 21/06/2022 20:51

#63 Re: Home Office

Post by Butterfly_96 »

Pozdrav dragi ljudi!

Ocajnicki trazim neki poslic preko interneta (call centri i sl) ali sa fleksibilnim radom od kuce. Vjerujem da ima dosta toga, ig i fb mi stalno izbacuju reklame ali sam malo paranoicna buduci da ima dosta prevare, pa zelim da cujem vase prijedloge i iskustva.

Odlicno govorim engleski i njemacki. Radila sam u call centru na registraciji Aldi talk kartica i slicno. Trenutno radim pripravnicki staz koji mi nije placen a moram ga raditi godinu dana. Voljela bih neku zaradu radom od kuce poslije 16h da bih barem sebi mogla placati prevoz jer mi postaje neizdrzivo zivjeti u ovoj inflaciji🤕

Molim vas, bilo koja provjereno dobra ponuda bi mi dobro dosla. Hvala unaprijeeed!❤️
Post Reply