Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#76 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by vjesticanametli »

I ja ih ukidam za koji dan :)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24784
Joined: 08/09/2005 20:08

#77 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by Haris.ba »

vjesticanametli wrote:I ja ih ukidam za koji dan :)
Napiši iskustvo za forumsko pučanstvo.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#78 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by vjesticanametli »

Ma sta da pisem kad sve znate.....ostace na onih 40 %
Stan do mene je isto skinut sa toplana a ja sam zadnji sprat pa svakako da cu probati smanjiti cifru jer "me ne grije niko okolo" kako oni kazu :-) vidjecemo
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#79 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by vjesticanametli »

evo me :D isla sam u toplane. prvo traze da potpisem ug. pa da onda donesem saglasnst stanara iz ulaza za skidanje sa sistema hahahah i da prilozim kopiju ugovora o kupovini stana i kopiju LK i onda ide njihov ciko na lice mjesta pa da vidi ako me isljuce hoce li biti ugrozena neka grijna efikasnost il tako nesto i ciko ce da vidi usput je li uopste moguce iskljucenje.....LM kaze tip (pomalo je bio nadrkan :twisted: ) prvo potpisite ugovor hahahah reko jok nema ugovora nema obaveza :D

eh sta kazete sta da se radi sada :-)

ps...eh da rece mi jos ako nema ugovora valjda ja mogu odjaviti grijanje i placati 40%
posto sam zadnji sprat i stan do mene je iskljucen sa toplana trazila sam da se umanji i tih 40 % ali et to valjda uz ugovor :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#80 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by Dozer »

Eno ti ja tamo fino napisah - obavezni su imati ugovor s tobom, po zakonu, kao i svako JKP. Zato i i trazi da ga prvo potpises, jer znaju da ce u slucaju suda imati problem :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#81 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by vjesticanametli »

Ahaaa pa da ....onda cu odjaviti i prestat placat hihi
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#82 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by seoBIH »

Samo se dobro informisati. Nadam se da je moguce iskljucenje bez tih glupih 40%. Pa ne placam i komsiji % jer se on grije na plink kao i ja (u proslom stanu).
didgeridoo
Posts: 1738
Joined: 26/06/2006 13:50
Location: ...za dobro ili lose

#83 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by didgeridoo »

Skinuo se sa toplana prosle godine u maju cini mi se.
Treba ti saglasnost samo stanova koji su oko tebe (iznad/ispod/pored).
Ugradio inverter klimu. Kroz stan prolazi 8 vertikala. Najveci minusi kad su bili ove godine racun za struju je povecan za nekih 25 KM/mj. Inace kad je ljetna sezona racun je uvecan do max 10 KM. Ne stedim, 2 male djece. Nije vrsni stan. Isplati se i te kako skinuti se i za mnogo manje love od razlike racuna placati struju. Placam 40 % toplanama.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#84 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by vjesticanametli »

Ma dobicu ja saglasnost i skinucu ih ali taj ugovor ne zelim da potpisujem jer je ug. za mene nesto kada se obje strane usaglase a to nije slucaj u toplanama :-? i mi imamo inverter i sve je OK.....stan do mene iskljuce s toplana oko mene nema vvise stanova i zadnji sam sprat tako da je 40% puno.... e sad kako postupiti i sta uraditi vidjecu jer on kaze prvo potpisi ugovor hahahhaha pa cemo vidjeti moze li se iskljuciti :roll: msm helouuuu
User avatar
karanana
Posts: 47211
Joined: 26/02/2004 00:00

#85 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by karanana »

Daj mi racunicu iskljucenja gdje nastavljas placati 40% plus uvodis neko alternativno grijanje.
Ja je ne vidim gdje bi se uklopio tj i ustedio nesto ako 40% bacas. Nema sanse da se sa tih preostalih 60% mozes uklopiti. Struja mozda, ali da bi dosla na kvalitet i toplotu radijatora centralnog grijanja, izlazice ti i racuni za struju visoki. Plus pocetna ulaganja. Mozda se i moze izaci dobar, sigurno imaju neke racunice na temi o grijanju na struju ali mrsko mi citat.
Ako izbjegnes 40% ima sigurno racunica.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#86 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by vjesticanametli »

Inverter se isplatio a u stanu nas nema tako da je isplativo....i ovo 40 % jeste puno i kazem ti pokusacu smanjiti a na kraju mozda necu placati pa nek handre mater....1 neplatisa vise nazalost....
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#87 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by seoBIH »

Ma apsurdno je da se placa bilo sta, cije usluge ne koristis. Jednostavno nema smisla. Mora se tu ukljuciti zastita potrosaca.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#88 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by vjesticanametli »

Ma svakom normalnom je to jasno. Kontaktirala bih i to udruz. za zast. potrosaca samo da iskopam jos broj i cekam dozera da se javi pa svakako pocinjem ratovat s toplanama jer nece me grijati u skandinaviji za tih 40 % a ugovor mi ne pada na pamet da potpisujem.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#89 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by seoBIH »

Javi se mailom, pisanim putem. Na to moraju reagovati. Meni su pomogli kada su mi se svi smijali. Patike pukle toliko ocito da je fabricka greska, radnja ni da cuje, dok nije uskocila zastita potrosaca sa jasnim clanom zakona :)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#90 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by vjesticanametli »

Ma svakako. Sutra kupim saglasnosti a ako ti imas mail posalji na pp molim te. Budem i ja guglala sutra pa bumo viDZeli.
zastavnik22
Posts: 270
Joined: 11/03/2012 21:39

#91 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by zastavnik22 »

Vidi ovo je situacija od prosle sedmice, naime poslao sam zahtjev toplanama da se o mom trosku montiraju mjeraci toplotne energije u mom stanu koji se nalazi na Grbavici a iz razloga jer niko ne zivi u njemu. Kaze gospoda ne moze jer ne postoje tehnicke mogucnosti posto je dvocjevni sistem. Kazem ja gospodo moze, zivim u Austriji i imam isti dvocjevni sistem i na svakom radijatoru uredjaj koji postave ljudi iz toplana i u Septembru i Aprilu ocitaju stanje i zamjene stari mjerac i postave novi.Kazem koji je model dam im podatke , toplane nista.
Napravim novi zahtjev i obratim se komisiji u toplanama da nas skinu sa sistema uz nasu obavezu placanja mjesecnog pausala.Oni nas odbiju jer se ne smije narusavati kvalitet i harmonija okolnih stanova.Kakva glupost, radijatori ionako zavrnuti svo vrijeme.Dao advokatu njihovo rjesenje i cekam sta ce advokat reci.
Znaci takav monopol da ne mozes vjerovati.Ne bjezim da platim mjerace, da placam pausal ali jok ne daju.Izbijamo im cistu lovu iz dzepa. Nadam se da ce advokati uspijeti nesto definisati pa da vidimo sta dalje.Eto to je prava istina i trenutna situacija u nasem slucaju.Ako neko ima jos kakav konstrukrivan prijedlog bit cu sretan da saslusam.
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 457
Joined: 07/03/2018 18:22

#92 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by sefket_ramadani »

i, je li pokretac teme ista rijesio sa ovim prehljebima iz toplana ?
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#93 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by agent_zero »

Toplane su leglo kriminala i pljačke građana Sarajeva.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#94 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by Dozer »

vjesticanametli wrote: 11/06/2017 17:29 Ma sta da pisem kad sve znate.....ostace na onih 40 %
Stan do mene je isto skinut sa toplana a ja sam zadnji sprat pa svakako da cu probati smanjiti cifru jer "me ne grije niko okolo" kako oni kazu :-) vidjecemo
Nece. Davno sam vec pisao o tome. Prijatelj je s njima raskinuo ugovor, i oni mu onda slali racune za tih 40% pausala, jer mu, kao, i dalje vertikale prolaze kroz stan.

Medjutim, posto je sve to pravljeno u vrijeme drustvenih stanova, koji nisu bili privatni, situacija je sada nesto drugacija jer su stanovi sada - privatni.
A posto je to tako, vlasnik stana Toplanama nije dao saglasnost da kroz njegovo vlasnistvo provuku vertikale.

Tuzio ih je, i na kraju i dobio na sudu, tako da se sve svelo na "prebijanje" pausala - oni njega terete za taj iznos jer mu vertikale prolaze kroz stan, a on njih za isti iznos jer mu vertikale prolaze kroz privatno vlasnistvo. I dosli su na nulu.
nekome
Posts: 2927
Joined: 17/05/2011 10:41

#95 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by nekome »

Dozer wrote: 08/07/2022 11:02
vjesticanametli wrote: 11/06/2017 17:29 Ma sta da pisem kad sve znate.....ostace na onih 40 %
Stan do mene je isto skinut sa toplana a ja sam zadnji sprat pa svakako da cu probati smanjiti cifru jer "me ne grije niko okolo" kako oni kazu :-) vidjecemo
Nece. Davno sam vec pisao o tome. Prijatelj je s njima raskinuo ugovor, i oni mu onda slali racune za tih 40% pausala, jer mu, kao, i dalje vertikale prolaze kroz stan.

Medjutim, posto je sve to pravljeno u vrijeme drustvenih stanova, koji nisu bili privatni, situacija je sada nesto drugacija jer su stanovi sada - privatni.
A posto je to tako, vlasnik stana Toplanama nije dao saglasnost da kroz njegovo vlasnistvo provuku vertikale.

Tuzio ih je, i na kraju i dobio na sudu, tako da se sve svelo na "prebijanje" pausala - oni njega terete za taj iznos jer mu vertikale prolaze kroz stan, a on njih za isti iznos jer mu vertikale prolaze kroz privatno vlasnistvo. I dosli su na nulu.
I sta sad placa? Samo pausal ili nista?
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#96 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by Dozer »

Nista. Koliko se sjecam sta mi je pricao, sud je presudio da je pausal ravan visini naknade njemu za prolaz instalacija kroz njegovo privatno vlasnistvo, ili tako nesto, i tako da se to prebilo na nulu za obe strane.

Trajal9 je to duze od godine, kao sve kod nas sto traje, ali advokat je to na kraju izgurao. Nemam pojma ko je bio advokat.
123bih123
Posts: 564
Joined: 19/10/2018 01:38

#97 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by 123bih123 »

Evo da napisem neko moje iskustvo. Stan kupljen sa dugom od 10.000 KM koje toplane potražuju. Niko godinama nije zivio postoji uredna potvrda da grijanje nije koristeno da je iskljuceno sa sistema itd. Presudu prvostepenu dobio ja. Međutim toplane i dalje potrazaju neku cifru od cirka 1500 km suprotno presudi. Sada drugostepena nikada nije bila nisam upucen da li su se žalili uopste. Sve godinama traje i treba dosta zivaca.
Pklat666
Posts: 20
Joined: 11/10/2013 10:18

#98 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by Pklat666 »

Dozer wrote: 17/07/2022 21:53 Nista. Koliko se sjecam sta mi je pricao, sud je presudio da je pausal ravan visini naknade njemu za prolaz instalacija kroz njegovo privatno vlasnistvo, ili tako nesto, i tako da se to prebilo na nulu za obe strane.

Trajal9 je to duze od godine, kao sve kod nas sto traje, ali advokat je to na kraju izgurao. Nemam pojma ko je bio advokat.
Mozhe li neiki kontakt tog prijatelja, broj sluchaja, kod kojeg suda se vodio, kontakt advokata, bilo kakav trag jer ne zhivim u stanu i mislim da su bezgranichno bezobrazni i bahati. Presuda sa zatamnjenim lichnim podacima bi bila zlata vrijedna
Hvala
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#99 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by Dozer »

Razgulio je on s porodicom u Njemacku, ima vec i 3 godine. Pitacu ga, ali sumnjam da je te papire vukao tamo.

Al' ne kontam sta ce ti bilo ko, pogotovo ako ne zivis u zgradi... ? Jednostavno raskines ugovor, oni dodju i izrezu cijevi do radijatora, i to je to. Ili je izrezu ispred kuce, i zavrseno.
Pklat666
Posts: 20
Joined: 11/10/2013 10:18

#100 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by Pklat666 »

Zgrada je u pitanju, i nikako ne mogu da progutam da ne mogu da kazhem nechu nachinu zagrijavanja/hladjenja prostora na njihov nachin. Nije mi jasno kako ja to smetam/uznemiravam/kvarim sistem ako se iskljuchim, jer se samo napravi izrachun da je sa moje strane zida temp 12 stepeni, a sa druge 23 i dolazna temperatura u radijator se regulishe na osnovu toga. Ili grijeshim? To je prost izrachun/tabela koju bi trebali oni u toplani imati za svaku zgradu i regulisati po potrebi. Znam ja gdje sam i da ima milion uhljeba u toplanama, ali valjda ima i neko pismen.
Post Reply