Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#51 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by problemnatravunu »

mali_milojica wrote:
ranger wrote:da bi usluga mogla bit bolja - bi. ali mislim da komfornijeg i boljeg grijanja nema trenutno u Sa.
generalno smo pasivan narod, ali kad bi se pravio pritisak siguran sam da bi i usluga bila bolja.
ja sam i sada zadovoljan, i roditelji u svom stanju takodje. uglavnom se smrznem gdje god odem u goste gdje nije ovakvo grijanje. skupo jest, ali kad se vratis s puta a u stanu 23 stepena, zaboravis cijenu.
Imam stan od 60 kvadrata u NG i stvarno se ne mogu pozaliti na grijanje. Ljudi,ja se ne pokrivam navecer jer mi je vruce. Stan mi je doduse u sredini,imam stanove sa strana,ispod mene i iznad mene,a cijeli stan je orijentisan juzno. Milina. A mislim da u cijelom stanu imam cca 30 rebara.
Ujutro ustanes toplo,dodjes kuci sa sijela,toplo hocu u nesvijest pasti.
Malo je postalo skupo sa ovim novim poskupljenjima,prije je bio idealan omjer cijene i usluge.
Ja sam manje-vise prezadovoljan.
Vidio sam stan na AP u A fazi,skinuti radijatori,kazu, otkazali toplanama, i placaju tih 40% bez ljutnje, i kunu se da nema potrebe da bilo cime ikada dogrijavaju.....
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#52 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by ranger »

vjerujem, ako imaju vertikale da je sasvim dovoljno.
rolenc
Posts: 92
Joined: 21/09/2006 09:17

#53 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by rolenc »

Sta sve neces procitati i nauciti na ovom forumu.
Predlazem da svi stanari kroz cije stanove prolaze vertikale poskidaju radijatore jer su inzinjeri KGH skolovani u onom beton skolskom sistemu
ocito napravili fulu kod proracuna grijanja.
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#54 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by The Realist »

Ne razumijem one koji kažu da bi plaćali 300 mjesečno, ili duplo više, nego što sada plaćaju, ali da imaju komfor.

Pa postavite konvektore (to ionako morate ako radijatore skinete) i samo dogrijavate kad treba i gdje treba. Em će sigurno biti komfor, em sumnjam da će se još morati 200KM plaćati da se na tih 300KM dođe (ako sada 100 plaćate). Ustvari, siguran sam da neće.

S tim da barme ne morate dva dana grijati da ugrijete stan opet, ako slučajno gdje odete tokom zime.

Ni ja nisam volio šta se dešava sa centralnim nakon 22h, ali grijalica tu pomogne taman koliko treba.

Ovo se ne odnosi na periodu kada ne griju, a trebali bi i to treba srediti, ali općenito jeste centralno grijanje najefikasniji način grijanja u zgradama.
samosingle
Posts: 33
Joined: 06/04/2014 00:25

#55 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by samosingle »

Black swan wrote:pazi sto zelis da ti se ne ostvari
zelim ti uspjeha u borbi
ali mislim da grijesis
ja i zelim da mi se ostvari i nadam se da hoce nekad medjutim to trenutno nije moguce po ovom zakonu na zalost tako da sam primoran da koristim usluge ovih ublehasa! Nebi isplativo bilo da placam 40% i plus novo grijanje tako da eto moram ostati na ovom sistemu. Nadam se da ce u buduce neko pokrenuti peticiju kao ovo u Karlovcu sto se desilo i da ce se konacno rijesti ovaj problem.
didgeridoo
Posts: 1738
Joined: 26/06/2006 13:50
Location: ...za dobro ili lose

#56 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by didgeridoo »

rolenc wrote:Sta sve neces procitati i nauciti na ovom forumu.
Predlazem da svi stanari kroz cije stanove prolaze vertikale poskidaju radijatore jer su inzinjeri KGH skolovani u onom beton skolskom sistemu
ocito napravili fulu kod proracuna grijanja.
Ako se nisi uvjerio, nemoj biti iskljuciv. Tacno je da se sa vertikalama uz kvalitetnu stolariju moze grijati bez radijatora.
rolenc
Posts: 92
Joined: 21/09/2006 09:17

#57 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by rolenc »

Bez uvrede nema mi logike ovo sto pricas. Sa dobrom stolarijom je moguce smanjiti gubitke par procenata. Jedino kvalitetna izolacija od 10cm moze napraviti ustedu u grijanju od 30-40% (i na ovo utice niz faktora). Cisto sumnjam da izolacija postoji na ovoj zgradi. Efektivna povrsina odavanja toplote radijatora koji je skinut je znatno veca od povrsine preostale vertikale tako da sa sigurnoscu mogu potvrditi da je grijanje barem 50% slabije. Moguce se grijati i sa vertikalom, uostalom moze i sa svijecom. U sustini ovde je glavna poenta oko koje polemisemo termalni komfor.Upitno je kako su odjeveni ti ljudi i koliku vrijednost ocitava termometar u prostoriji. Saglasan sam da je grijanje toplanama jos uvijek najbolja opcija, medjutim nivo usluge nije na prijasnjem nivou, sto moze vecina korisnika potvrditi. To je fakat. Mnogi bi platili vise da imaju potpuni termalni komfor na koji mi indivdualno nemamo nikakvog uticaja. Ipak treba misliti i na ove koji su u teskoj situaciji i ne mogu da plate, a ima ih jako puno.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#58 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by ranger »

rolenc wrote:Bez uvrede nema mi logike ovo sto pricas. Sa dobrom stolarijom je moguce smanjiti gubitke par procenata. Jedino kvalitetna izolacija od 10cm moze napraviti ustedu u grijanju od 30-40% (i na ovo utice niz faktora). Cisto sumnjam da izolacija postoji na ovoj zgradi. Efektivna povrsina odavanja toplote radijatora koji je skinut je znatno veca od povrsine preostale vertikale tako da sa sigurnoscu mogu potvrditi da je grijanje barem 50% slabije. Moguce se grijati i sa vertikalom, uostalom moze i sa svijecom. U sustini ovde je glavna poenta oko koje polemisemo termalni komfor.Upitno je kako su odjeveni ti ljudi i koliku vrijednost ocitava termometar u prostoriji. Saglasan sam da je grijanje toplanama jos uvijek najbolja opcija, medjutim nivo usluge nije na prijasnjem nivou, sto moze vecina korisnika potvrditi. To je fakat. Mnogi bi platili vise da imaju potpuni termalni komfor na koji mi indivdualno nemamo nikakvog uticaja. Ipak treba misliti i na ove koji su u teskoj situaciji i ne mogu da plate, a ima ih jako puno.
tacno.
moja stara se razboli svaki put kad ode kod tetke, a tetka jednom peci na plin grije cijeli sprat :-) al valjda naviknu ljudi pa ni ne primjete kolko je hladno...
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#59 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by klixo »

Rado bih placao i tih 40% da me par stanova grije oko mene.
Prijatelj placa tih 40% i dogrijava gdje i kad mu treba , mogu reci samo rijeci hvale.
Doduse zgrada je fasadna cigla i to sigurno igra veliku ulogu.
didgeridoo
Posts: 1738
Joined: 26/06/2006 13:50
Location: ...za dobro ili lose

#60 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by didgeridoo »

Prije skidanja radijatora, toplota u stanu je bila na ivici nepodnosljivog. Kad su bili najveci minusi, morao sam cijeli dan prozore na kant drzati. Ventili nisu bili u funkciji da reduciram vodu u radijatorima. Skinuo radijatore, kupio jedan konvektor za ne daj Boze, i ide bez problema.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#61 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by Truba »

klixo wrote:Rado bih placao i tih 40% da me par stanova grije oko mene.
Prijatelj placa tih 40% i dogrijava gdje i kad mu treba , mogu reci samo rijeci hvale.
Doduse zgrada je fasadna cigla i to sigurno igra veliku ulogu.
i kod nas je fasadna ali hladno
ne grije niko okolo
ljudi se griju na pelet peć od 1000 maraka obložili unutarnje zidove a vanjske :D stiroporom i opet dolazi po sobama za konvektore 300
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#62 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by klixo »

Black swan wrote:
klixo wrote:Rado bih placao i tih 40% da me par stanova grije oko mene.
Prijatelj placa tih 40% i dogrijava gdje i kad mu treba , mogu reci samo rijeci hvale.
Doduse zgrada je fasadna cigla i to sigurno igra veliku ulogu.
i kod nas je fasadna ali hladno
ne grije niko okolo
ljudi se griju na pelet peć od 1000 maraka obložili unutarnje zidove a vanjske :D stiroporom i opet dolazi po sobama za konvektore 300
Za konvektore tesko 300 ... Ja za etazni stan od 120m2 placam 350 KM plin+konvektori.
Doduse preko dana ne grijem drugi sprat gdje su spavace sobe.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#63 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by Truba »

sa tesko ja vidio račun 299.5
2 sobe dva mala djeteta doduše u ovim zgradama što ja kukam je hodnik OGROMAN... ko bazen kakav...i to odvuče tako da ne možeš s jednom peći zagrijavati stan...

uglavnom centralno je zakon :D
rolenc
Posts: 92
Joined: 21/09/2006 09:17

#64 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by rolenc »

Ako je tacno da placas 350 KM za 120 m2 (za najhladniji period) to uopste nije puno. Samo ovo ti nije kvalitetan pokazatelj, moras napraviti neki prosjek za 6 mjeseci jer je logicno da npr u oktobru potrosis mozda max 150 KM, novembru 250-300 KM, decembar 30-400 Km i to se izbalansira na neki prosjek od recimo 250 KM mjesecno. Saberi sve racune mislim da ne bi trebao preci 1800 KM godisnje.
Centralno za ovu kvadraturu izadje 120 x 1,59 KM x 2 = 381,6 KM svaki mjesec (ukupno 6 mjeseci grijanja) ili 2290 KM godisnje.
Ovde na forumu ima tema koja se tice grijanja na pelet gdje ljudi kazu da griju 160 m2sa 4 do max 5 tona peleta za cijelu godinu (racunajuci septembar i april). Prosjecna cijena je 300 KM x 5 tona = max 1500 KM.
samosingle
Posts: 33
Joined: 06/04/2014 00:25

#65 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by samosingle »

Dobro ne mozemo mi o peletu pricati jer u zgradama to ne mozemo ubaciti osim da kolektivno cijeli haustor to uradi.
Ali ne znam zasto se ovdje prica o konvektoru, ja dakle zelim da se odvojim sa Toplana ali nebi se grijao na konvektor nego na elektricni zidni kotao sa digitalnim sobnim termostatom maximalan uzitak!
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#66 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by Wind »

Eloblock.....stan 85m2, vrlo losa pozicija, najveci racun 260KM.
samosingle
Posts: 33
Joined: 06/04/2014 00:25

#67 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by samosingle »

Eloblock 9kw smanjena snaga na 6kw, spojen na kombinovani bojler zagrijava i toplu vodu, ugradjen digitalni termostat, stan 60 kvadrata najveci racun 150 maraka.
I tih 260 tvoji je odlicna cijena da si ga jos spojio na kombinovani bojler za toplu vodu odbij jos nekih 50 maraka.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#68 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by Haris.ba »

samosingle wrote:Eloblock 9kw smanjena snaga na 6kw, spojen na kombinovani bojler zagrijava i toplu vodu, ugradjen digitalni termostat, stan 60 kvadrata najveci racun 150 maraka.
I tih 260 tvoji je odlicna cijena da si ga jos spojio na kombinovani bojler za toplu vodu odbij jos nekih 50 maraka.
Trofazni priključak? Koliko stanova to može sebi priuštiti?

P.S.
"samosingle" haj na temu "Grijanje na struju", da malo raztabirimo taj uređaj. Sad pogledah, piše monofazni priključak može. Vjerovatno u praksi to zahtjeva poseban osigurač i žicu do uređaja sa kutije osigurača?

●Za modele od 6 i 9 kW moguć monofazni priključak, za ostale modele neophodan je trofazni priključak
https://www.vaillant.hr/krajnji-korisni ... hr_hr.html
Last edited by Haris.ba on 29/01/2016 16:15, edited 2 times in total.
samosingle
Posts: 33
Joined: 06/04/2014 00:25

#69 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by samosingle »

Haris.ba wrote:
samosingle wrote:Eloblock 9kw smanjena snaga na 6kw, spojen na kombinovani bojler zagrijava i toplu vodu, ugradjen digitalni termostat, stan 60 kvadrata najveci racun 150 maraka.
I tih 260 tvoji je odlicna cijena da si ga jos spojio na kombinovani bojler za toplu vodu odbij jos nekih 50 maraka.
Trofazni priključak? Koliko stanova to može sebi priuštiti?
Eloblock od 6 i 9kw su monofazni, a sto se tice trofaznog to je za ove jace snage kotla 15,18,24... Trofazni prikljucak imaju svi stanovi koji imaju trofazno brojilo.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#70 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by channel10 »

I za taj eloblok od 6 i 9 kw treba pojacavati prikljucak. Standardni prikljucak je 6,7 i recimo ako zelis ovaj eloblok od 6 kw, moras prikljucak pojacati za jos recimo 4 kw sto kosta min. 1000KM. Onako, cisto da se zna.

Dobro ti Haris kaze, prebaci se na onu gore temu sa linka pa objasni sta i kako i koliko sve to kosta (naravno ako nije problem :) ).
samosingle
Posts: 33
Joined: 06/04/2014 00:25

#71 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by samosingle »

Ja sam ovdje dosao prije svega da potrazim savjet kako rijesiti problem sa Toplanama i sasvim slucajno sam vidim usao u raspravu da li su Toplane dobre ili ne. Meni licno nisu ali vidim da nemam izbora jer moram placati tih 40% a to ne zelim nikako! 1200 trenutno placam Toplane godisnje, ali ja bi radije te pare usmjerio u nesto mnogo komfornije i efikasnije za ovih 5 mjeseci zime, a cak bi bio spreman dodati i nekih 300 maraka na tu cifru za to! Radio sam u instalaterskoj firmi i znam o grijanju dosta. Odmah da kazem sto se Toplana tice svako naselje je prica za sebe fakticki jer naravno da ce na Alipasinu biti bolje grijanje jer se radi o zagrijavanju nebodera kroz stanove prolaze vertikale pumpe su mnogo jace i logicno da ce imati bolje grijanje od recimo Vojnickog gdje imamo jednocjevni sistem koji nije toliko efikasan. Sve sto ljudi na Alipasinu trebaju je da konvektore zamjene gusanim radijatorima i da ugrade kombinovani bojler da im zagrijava i toplu vodu. Kombinovani bojler inace kada ga prikljucujete na Toplane je kao ilegalan, ali mnogi ljudi su ga ugradili tako da ne pustajte u stan njihove radnike u slucaju da dodju nesto pregledati ali nece. Vidim da se ovdje neki zale koji se griju na plin ili struju, kada o ovome pisem ja mislim samo o uredjajima poput eloblocka i kombinovanog plinskog bojlera a nikako ne mislim na konvektore i stare plinske peci jer i ja znam da oni trose vise od ovih uredjaja. Prvi preduvjet za dobro zagrijavanje i manje racune su dobra izolacija i prozori, a drugi preduvjet je pravilno koristenje uredjaja. Recimo racun za plin 300 maraka od tih 300 za toplu vodu potrosis minimum 100 maraka a i to je sve zavisno od clanova porodice ali vecina ljudi podesi temperaturu tople vode na 70 stepeni a na tus bateriji rashladjuje vodu! To vam je isto kao da auto drzite u leru a dajete mu gas! Naravno veliku ulogu tu ima i sobni termostat jer logicno da je digitalno mnogo precizniji jer mu je preciznost u pola stepena za razliku od onog obicnog na kojem ga mozes drzati na maximumu a on da i dalje radi poslije zagrijavanja. Eloblocku obavezno dadati kombinovani bojler i u toku zime on kada zagrijava radijatore, zagrijavace i njega a vi uvjek imati toplu vodu. Dakle da sumiram ja na Toplanama nemam komfort i nikao nisam zadovoljan njihovom uslugom, a placam ih 104 marke i sada kada uzmemo u obzir da placam struju nekih 70 maraka a od tih 70 bojler mi potrosi 50 maraka i zajedno sa toplanama to je 150 mjesecno! Ja cu sa eloblockom garantujem postici istu ovu cifru ali ono u najhladnijim mogucim danima ce ovo biti maksimalna cifra koju cu platiti dakle 150 a imacu maximalan komfort!
uvijekIInikadI
Posts: 1140
Joined: 10/11/2013 19:54

#72 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by uvijekIInikadI »

Meni nije žao dao ti 100 KM ( za 63 m2) Toplanama al kad griju, i to je tačno u periodu kad je jako hladno, recimo prije 10-ak dana
A sad ovo kako je malo 'otoplilo' pa oni ne griju dovoljno ne bih im dao ni 10 KM. Vjerovatno je to posljedica one politike 'prosječna dnevna temperatura .... ' al to niđe veze sa ovim večernjim, znači naveče je opet hladno.
samosingle
Posts: 33
Joined: 06/04/2014 00:25

#73 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by samosingle »

uvijekIInikadI wrote:Meni nije žao dao ti 100 KM ( za 63 m2) Toplanama al kad griju, i to je tačno u periodu kad je jako hladno, recimo prije 10-ak dana
A sad ovo kako je malo 'otoplilo' pa oni ne griju dovoljno ne bih im dao ni 10 KM. Vjerovatno je to posljedica one politike 'prosječna dnevna temperatura .... ' al to niđe veze sa ovim večernjim, znači naveče je opet hladno.
to i ja kazem nije problem platiti ali kada stvarno grije kako treba a ne da ukljucujemo grijalice!
uvijekIInikadI
Posts: 1140
Joined: 10/11/2013 19:54

#74 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by uvijekIInikadI »

Evo da se nadovezem na ovo:
samosingle wrote:
uvijekIInikadI wrote:Meni nije žao dao ti 100 KM ( za 63 m2) Toplanama al kad griju, i to je tačno u periodu kad je jako hladno, recimo prije 10-ak dana
A sad ovo kako je malo 'otoplilo' pa oni ne griju dovoljno ne bih im dao ni 10 KM. Vjerovatno je to posljedica one politike 'prosječna dnevna temperatura .... ' al to niđe veze sa ovim večernjim, znači naveče je opet hladno.
to i ja kazem nije problem platiti ali kada stvarno grije kako treba a ne da ukljucujemo grijalice!
Znaci trenutno hladni radijatori a vjerovatno ce tako i ostati tokom noci. Ok, jeste danas bilo +20, trenutno je oko 15 a veceras ce biti i 10 ili tokom noci jos manje. Al to nije briga toplana! :D
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#75 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by coek »

Ozbiljno razmišljam da se skinem sa Toplana. OK, placacu tih 40%, ali sumnjam da ću potrositi više struje za konvektore nego onih preostalih 60%. Pogotovo jer žena i ja radimo, pa bismo u toku dana konvektore drzali na minimumu. A i nema vise da čekam da se Toplane smiluju i ukljuce grijanje i van sezone kad zastudi
Post Reply