hočemo li ućit slova

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#1 hočemo li ućit slova

Post by shiljak »

Sve pise u naslovu :D

Zasto neki ljudi imaju problema sa č, ć i slicno?

jel oni i kad im kažeš "č" oni ne znaju jesi li rekao č ili ć
ili znaju slova kad cuju ali ne znaju u jednoj rijeci koje ide slovo?
da li je to isti problem kao sto je i "mljeko/mlijeko" (dakle znas reci oba ali ne znas koje je ispravno) - ili je to nesto sasvim drugo

Eto toliko.

čao :D
Blizanac
Posts: 722
Joined: 28/01/2005 13:02

#2 Re: hočemo li ućit slova

Post by Blizanac »

A da za početak svojim primjerom pokažeš kako se ispravno piše, a ne da umjesto ć,č koristiš c...?
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#3 Re: hočemo li ućit slova

Post by roki »

Meni je misterija kako ovi sto ne razlikuju č i ć uvijek pogrijese ali uvijek.Ja im savjetujem da kad napisu tekst sve kvačice poprave jer sigurno nijedna ne valja :D
User avatar
tf2_spy
Posts: 521
Joined: 15/06/2012 12:38

#4 Re: hočemo li ućit slova

Post by tf2_spy »

najjači su mi oni koji kažu "ma nema veze, ne gledam ja na to.." i slične gluposti. pa mislim, to je isto kao da zamijeniš m i n, i ubjeđuješ nekog da to nema veze :D
Blizanac
Posts: 722
Joined: 28/01/2005 13:02

#5 Re: hočemo li ućit slova

Post by Blizanac »

tf2_spy wrote:najjači su mi oni koji kažu "ma nema veze, ne gledam ja na to.." i slične gluposti. pa mislim, to je isto kao da zamijeniš m i n, i ubjeđuješ nekog da to nema veze :D
Ili kažu kako je ovo forum, pa ljudi pišu opušteno... :lol:
A kad zatražim da mi objasne u čemu se ogleda ta opuštenost (kad npr. umjesto "moguće" on napiše "moguČe"), nema odgovora...
User avatar
tf2_spy
Posts: 521
Joined: 15/06/2012 12:38

#6 Re: hočemo li ućit slova

Post by tf2_spy »

Blizanac wrote:
tf2_spy wrote:najjači su mi oni koji kažu "ma nema veze, ne gledam ja na to.." i slične gluposti. pa mislim, to je isto kao da zamijeniš m i n, i ubjeđuješ nekog da to nema veze :D
Ili kažu kako je ovo forum, pa ljudi pišu opušteno... :lol:
A kad zatražim da mi objasne u čemu se ogleda ta opuštenost (kad npr. umjesto "moguće" on napiše "moguČe"), nema odgovora...
pa ja mislim da neki ljudi ne mogu "na prvu" skontat kad treba koristit č ili ć, pa su onda izloženi strahovitim misaonim naporima. jebi ti to, valja te kvačice popamtit, kad koja i gdje i šta, ufff. na forumu ne misle o tome valjda, pa su opušteni :D
convict
Posts: 2996
Joined: 10/02/2008 01:20

#7 Re: hočemo li ućit slova

Post by convict »

Jednom sam ja tako pitao jednog kako to da piše engleske rijeČi bez greške, kaže zna napamet. E sad, nije mi jasno zašto je teško nauČiti napamet (ako veĆ nisi u stanju drugaČije) par stotina rijeČi na našem jeziku koje su najČešĆe u upotrebi - kuĆa, Čovjek...
silver testelone
Posts: 365
Joined: 25/01/2012 13:38

#8 Re: hočemo li ućit slova

Post by silver testelone »

ima i ljudi koji ispravno pišu, al pogrešno izgovaraju... npr. kolega s faksa iz Zenice jedan, kod njeg č u govoru ne postoji uopšte, a piše regularno :D
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#9 Re: hočemo li ućit slova

Post by shiljak »

pa to je cudno, isto kao da ne vide (bolje reći ne čuju) razliku između Č i Ć..? Zato sam i pitao u čemu je fazon :D
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#10 Re: hočemo li ućit slova

Post by Kinaski »

tf2_spy wrote:najjači su mi oni koji kažu "ma nema veze, ne gledam ja na to.." i slične gluposti. pa mislim, to je isto kao da zamijeniš m i n, i ubjeđuješ nekog da to nema veze :D
pretjerujes

ja ne razlikujem ć i č

I mrzim ta slova isto kao đ i dž

IZBACIMO OVA SLOVA ! BUDIMO PROEVROPSKI ORJENTISANI !

wubawi mawa i to !!
User avatar
bepina2
Posts: 67
Joined: 10/10/2011 10:19

#11 Re: hočemo li ućit slova

Post by bepina2 »

187 wrote:
tf2_spy wrote:najjači su mi oni koji kažu "ma nema veze, ne gledam ja na to.." i slične gluposti. pa mislim, to je isto kao da zamijeniš m i n, i ubjeđuješ nekog da to nema veze :D
pretjerujes

ja ne razlikujem ć i č

I mrzim ta slova isto kao đ i dž

IZBACIMO OVA SLOVA ! BUDIMO PROEVROPSKI ORJENTISANI !

wubawi mawa i to !!
Slažem se da bi novim generacijama bilo lakše da imamo po jedno slovo (kao Slovenci npr.), ali dok je god naš jezik ovakav kakav jeste - UČITE GA LJUDI PRAVILNO!!!
User avatar
sary
Posts: 178
Joined: 07/04/2011 14:26

#12 Re: hočemo li ućit slova

Post by sary »

I mene oduvijek nerivraju oni koji insistiraju na č i ć, eto neko mi kao treba reći da je to pravopis...ja ih zaista ne razlikujem i ma koliko se trudila jednostavno mi je sve isto. Ućila sam i pravila ali jednostavno ne ide, kao što neko reće šta god da napišem uvijek ispadne obrnuto :mrgreen:
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#13 Re: hočemo li ućit slova

Post by alibegoa »

Treba izbaciti jedno od Č/Ć.
Treba izbaciti i jedno od DŽ/Đ
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#14 Re: hočemo li ućit slova

Post by Kinaski »

A Kako je tek strancima , mislim da to nije nesto bez cega se ne moze . Ali eto svako ima svoje misljenje
User avatar
tf2_spy
Posts: 521
Joined: 15/06/2012 12:38

#15 Re: hočemo li ućit slova

Post by tf2_spy »

sary wrote:I mene oduvijek nerivraju oni koji insistiraju na č i ć, eto neko mi kao treba reći da je to pravopis...ja ih zaista ne razlikujem i ma koliko se trudila jednostavno mi je sve isto. Ućila sam i pravila ali jednostavno ne ide, kao što neko reće šta god da napišem uvijek ispadne obrnuto :mrgreen:
više je nego očito da ti ne ide.. probaj napravit suprotno od onoga što misliš da treba :D
User avatar
tf2_spy
Posts: 521
Joined: 15/06/2012 12:38

#16 Re: hočemo li ućit slova

Post by tf2_spy »

187 wrote:
tf2_spy wrote:najjači su mi oni koji kažu "ma nema veze, ne gledam ja na to.." i slične gluposti. pa mislim, to je isto kao da zamijeniš m i n, i ubjeđuješ nekog da to nema veze :D
pretjerujes

ja ne razlikujem ć i č

I mrzim ta slova isto kao đ i dž

IZBACIMO OVA SLOVA ! BUDIMO PROEVROPSKI ORJENTISANI !

wubawi mawa i to !!
me prejerujen! maine, to ovako izgleda, kada meko me zma pisati č i ć. ili, nj i lj. bio san u njubnjani meki dam, lijepo je tano, sano ni se me sviđaju slovemci, mekakvi su hladmi...
convict
Posts: 2996
Joined: 10/02/2008 01:20

#17 Re: hočemo li ućit slova

Post by convict »

sary wrote:I mene oduvijek nerivraju oni koji insistiraju na č i ć, eto neko mi kao treba reći da je to pravopis...ja ih zaista ne razlikujem i ma koliko se trudila jednostavno mi je sve isto. Ućila sam i pravila ali jednostavno ne ide, kao što neko reće šta god da napišem uvijek ispadne obrnuto :mrgreen:
Meni je jasno da ih u govoru neko ne razlikuje i da se uvijek izgovora neko "srednje" Č, ali pravopis je druga stvar. Ako ne možeš drugačije, nauči napamet, kao da je u pitanju strani jezik.
mrgreen
Posts: 1223
Joined: 12/05/2008 21:11

#18 Re: hočemo li ućit slova

Post by mrgreen »

meni se čini da pismenost odgovara broju pročitanih knjiga. nešto ne vjerujem da neko načitan može ne razlikovati č i ć.
Jay Gatsby
Posts: 1687
Joined: 06/03/2012 18:14

#19 Re: hočemo li ućit slova

Post by Jay Gatsby »

Razlika između Č i Ć u praksi je nebitna. Kontekst rješava sve nedoumice.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#20 Re: hočemo li ućit slova

Post by mousstapha »

187 wrote:
tf2_spy wrote:najjači su mi oni koji kažu "ma nema veze, ne gledam ja na to.." i slične gluposti. pa mislim, to je isto kao da zamijeniš m i n, i ubjeđuješ nekog da to nema veze :D
pretjerujes

ja ne razlikujem ć i č

I mrzim ta slova isto kao đ i dž

IZBACIMO OVA SLOVA ! BUDIMO PROEVROPSKI ORJENTISANI !

wubawi mawa i to !!
Zasto izbaciti nesto sto obogacuje jezik?
mrgreen
Posts: 1223
Joined: 12/05/2008 21:11

#21 Re: hočemo li ućit slova

Post by mrgreen »

Jay Gatsby wrote:Razlika između Č i Ć u praksi je nebitna. Kontekst rješava sve nedoumice.
ovo će reći svi nepismeni :D jbg nekom je bitno da zna, neko neće da zna.. a nije hljeb da se bez tog ne može :)

btw, ipak se ne može u nekim situacijama.. pročitati nepismen seminarski, pismo, cv, kako te iko može ozbiljno shvatiti. može se jedino upucati kad vidi to :-D
Last edited by mrgreen on 14/08/2012 14:42, edited 1 time in total.
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#22 Re: hočemo li ućit slova

Post by blesava »

mrgreen wrote:meni se čini da pismenost odgovara broju pročitanih knjiga. nešto ne vjerujem da neko načitan može ne razlikovati č i ć.
evo ja sam nacitana i opet ne razlikujem č i ć, razglog je taj jer me roditelji nisu naucili pravilno da pricam, tako da prije svega kada izgovaram to č ili ć kod mene je to jedno slovo, odnosno slovo koje zvuci na pola izmedju jednog i drugog č i ć, nesto izmedju. i ukoliko ti to naucis tako pogresno ostane ti za citav zivot. s tom razlikom da sam ja kroz skolovanje i citanje knjiga pokusavala da dosta tih rijeci naucim napamet koje slovo ide, ali mi se uprkos tome opet podkrade greska cesto.

jednostavno problem je sto se prije svega u izgovorenoj rijeci ne prepoznaje o kojem slovu je rijec.

p.s. prijateljica mi studira knjizevnost na filozofiji, kaze da imaju nekog profesora koji se zalaze da se ti afrikati iskljuce iz bosanskog jezika.
Jay Gatsby
Posts: 1687
Joined: 06/03/2012 18:14

#23 Re: hočemo li ućit slova

Post by Jay Gatsby »

mrgreen wrote:
Jay Gatsby wrote:Razlika između Č i Ć u praksi je nebitna. Kontekst rješava sve nedoumice.
ovo će reći svi nepismeni :D jbg nekom je bitno da zna, neko neće da zna.. a nije hljeb da se bez tog ne može :)
Nije u pitanju pismenost. To je naša agresivna preskripcija u jeziku - možeš dobiti Nobelovu nagradu za književnost, ali će te ljudi proglasiti nepismenim ako napišeš "kuča".

U praksi, ta razlika je nebitna. Jednostavno je tako.

I da ukines sve kvacice, neces imati problema. Svi ce te razumjeti.
Last edited by Jay Gatsby on 14/08/2012 14:46, edited 1 time in total.
Jay Gatsby
Posts: 1687
Joined: 06/03/2012 18:14

#24 Re: hočemo li ućit slova

Post by Jay Gatsby »

blesava wrote:
mrgreen wrote:meni se čini da pismenost odgovara broju pročitanih knjiga. nešto ne vjerujem da neko načitan može ne razlikovati č i ć.
evo ja sam nacitana i opet ne razlikujem č i ć, razglog je taj jer me roditelji nisu naucili pravilno da pricam, tako da prije svega kada izgovaram to č ili ć kod mene je to jedno slovo, odnosno slovo koje zvuci na pola izmedju jednog i drugog č i ć, nesto izmedju. i ukoliko ti to naucis tako pogresno ostane ti za citav zivot. s tom razlikom da sam ja kroz skolovanje i citanje knjiga pokusavala da dosta tih rijeci naucim napamet koje slovo ide, ali mi se uprkos tome opet podkrade greska cesto.

jednostavno problem je sto se prije svega u izgovorenoj rijeci ne prepoznaje o kojem slovu je rijec.

p.s. prijateljica mi studira knjizevnost na filozofiji, kaze da imaju nekog profesora koji se zalaze da se ti afrikati iskljuce iz bosanskog jezika.
Afrikati jesu nepotrebni u praksi.

Gora je nepismenost u vokabularu i sintaksi. To onemogućava adekvatno sporazumijevanje. A ako kažem "daj mi deset čevapa u pola somuna", neće mi donijeti faširano slonovsko meso jer me nije razumio. Opet će mi donijeti deset ćevapa u pola somuna. Nebitna razlika.
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#25 Re: hočemo li ućit slova

Post by blesava »

ista je situacija i sa isao-iso, morao-moro i sl. jednostavno kao dijete usvojis te rijeci, i kasnije naucis kako se ispravno to kaze i pise, ali u svakodnevnom govoru ipak vise korisitimo ove nepravilne rijeci.

dok. npr imam prijateljicu koja je iz banovica i ona savrseno razlikuje č i ć i sasvim joj prirodno lezi u svakodnevnom jeziku isao, morao, dosao i sl. dok se ja moram naprezati da pricam pravilno i to se u govoru i osjeti.
Post Reply