HITNO - Smije li se betonara graditi u naselju?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#1 HITNO - Smije li se betonara graditi u naselju?

Post by aldm »

80 m od vikendice su napravili betonaru za potrebe izgradnje autoputa prema Konjicu, pa me zanima par pravih stvari. Niko nas nije ništa pitao ni o bilo čemu obavijestio. Od naše kuće je udaljena oko 80 m, a u nizu ima ukupno 7 kuća. Većina ljudi živi tu, ima i male djece i starijih. Također, skoro svi (uključujući i nas) siju, pa sam se malo alarmirao, jer nemam pojma kako će to uticati na zdravlje, a i za zemljište. Izvodjac radova je Euro asfalt, ako nesto znaci. Rade uvece po cijelu noc, tako da je jasno da vec krse Zakon, bar po onom sto ja znam...

1. Da li mogu tražiti uvid u okolinsku dozvolu? Već sam zvao Federalno ministarstvo i Kanton, ali kod njih predmeta nema. Da li je moguće da opština izdaje dozvolu?
2. Da li postoji minimalna udajenost od stambenih objekata (znam da ovisi od kapaciteta betonare)?
3. Možete li mi poslati neku regulativu vezano za propise koje moraju zadovoljiti, tipa odvoda otpadnih voda, filtriranja čestica (znamo da je cement kancerogen) i sl? Ovo su mi poslali iz Ministarstva https://www.fmoit.gov.ba/upload/file/p% ... %20(1).pdf. Ima li jos nesto, jer je ovo dosta sturo za mene nepravnika :)
4. Zvao sam vec kantonalnu inspekciju, pa ce izaci vjerovatno ove sedmice. Je li realno traziti da ukinu sve ako ne zadovoljavaju regulative da ukinu sve? Ili mozda da ugrade sve neophone filtere i urade visoki zid i zvucnu izolaciju i prestanu raditi poslije 22 sata

Sto god vise informacija o ovome, to bolje.

Pomagajte ljudi :) hvala unaprijed :sax:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12170
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#2 Re: HITNO - Smije li se betonara graditi u naselju?

Post by dr_Evil »

aldm wrote: 11/01/2021 10:10 80 m od vikendice su napravili betonaru za potrebe izgradnje autoputa prema Konjicu, pa me zanima par pravih stvari. Niko nas nije ništa pitao ni o bilo čemu obavijestio. Od naše kuće je udaljena oko 80 m, a u nizu ima ukupno 7 kuća. Većina ljudi živi tu, ima i male djece i starijih. Također, skoro svi (uključujući i nas) siju, pa sam se malo alarmirao, jer nemam pojma kako će to uticati na zdravlje, a i za zemljište. Izvodjac radova je Euro asfalt, ako nesto znaci. Rade uvece po cijelu noc, tako da je jasno da vec krse Zakon, bar po onom sto ja znam...

1. Da li mogu tražiti uvid u okolinsku dozvolu? Već sam zvao Federalno ministarstvo i Kanton, ali kod njih predmeta nema. Da li je moguće da opština izdaje dozvolu?
2. Da li postoji minimalna udajenost od stambenih objekata (znam da ovisi od kapaciteta betonare)?
3. Možete li mi poslati neku regulativu vezano za propise koje moraju zadovoljiti, tipa odvoda otpadnih voda, filtriranja čestica (znamo da je cement kancerogen) i sl? Ovo su mi poslali iz Ministarstva https://www.fmoit.gov.ba/upload/file/p% ... %20(1).pdf. Ima li jos nesto, jer je ovo dosta sturo za mene nepravnika :)
4. Zvao sam vec kantonalnu inspekciju, pa ce izaci vjerovatno ove sedmice. Je li realno traziti da ukinu sve ako ne zadovoljavaju regulative da ukinu sve? Ili mozda da ugrade sve neophone filtere i urade visoki zid i zvucnu izolaciju i prestanu raditi poslije 22 sata

Sto god vise informacija o ovome, to bolje.

Pomagajte ljudi :) hvala unaprijed :sax:
Ebi ga druze, nikoga nije briga dok i njemu pred avliju ne dodje. Dok se narod oko Mostara godinama bori sa problemom autoputa preko kuca i njiva umjesto brdom, citava Bosna suti i govori gledaj njih ne daju na naprijed.
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#3 Re: HITNO - Smije li se betonara graditi u naselju?

Post by aldm »

Jasno. Nije meni problem sto betonara radi, samo nije nacin. Ne moze se bas staviti betonara u sred nasljda, bez da se iko ista pita i obavijesti. Da su oni dosli, vidjeli je li ok, pa ako treba i iseliti, dogovoriti se, nije problem.

Al ovo je bas ko plemenski :) . Isto tako, nije mi problem ni da su tu, ako postuju sve mjere zastite i ocuvanja okolisa, tj ako se moze normalno zivjeti i boraviti tu. Malo buke po danu u periodu od par godina je najmanji problem
User avatar
dr_Evil
Posts: 12170
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#4 Re: HITNO - Smije li se betonara graditi u naselju?

Post by dr_Evil »

aldm wrote: 11/01/2021 11:17 Jasno. Nije meni problem sto betonara radi, samo nije nacin. Ne moze se bas staviti betonara u sred nasljda, bez da se iko ista pita i obavijesti. Da su oni dosli, vidjeli je li ok, pa ako treba i iseliti, dogovoriti se, nije problem.

Al ovo je bas ko plemenski :) . Isto tako, nije mi problem ni da su tu, ako postuju sve mjere zastite i ocuvanja okolisa, tj ako se moze normalno zivjeti i boraviti tu. Malo buke po danu u periodu od par godina je najmanji problem
Mali savjet iz mog iskustva, kad nadjes projekt autoputa, u njemu ces vidjeti ucrtane zastitne zone tj. zastitni pojas, on je obicno od 4 do 40 metara oko autoputa. Nazalost taj pojas znaci da se ne mogu praviti novi objekti unutar pojasa, cak i ako se u njemu zadesi kuca 1/1. DAkle postavlja se zabrana gradnje.

Sto se tice buke, inspekcija je duzna izmjeri buku te su oni duzni napraviti zvucne barijere ako je veca od dozvoljene. Stim da oni uvijek mogu bolje potplatit inspektora od tebe.
User avatar
mk ultra
Posts: 19248
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#5 Re: HITNO - Smije li se betonara graditi u naselju?

Post by mk ultra »

to ti je privremena betonska baza, i imaju dozvolu 100%

inspekcija ne mjeri ništa, mjeri ovlaštena firma na osnovu čega inspektor izdaje rješenje

mislim da nećeš moći ništa... možeš dobiti neku rekonstrukciju puta i sl., ali izmještanje baze, teško...
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#6 Re: HITNO - Smije li se betonara graditi u naselju?

Post by aldm »

Izmjestanje nije nuzno. Bilo bi dovoljno da izgrade zid i zvucnu izolaciju okolo, da ne rade poslije 10 navece i da imaju ispostuju filtere i druge potrebne mjere koje su predvidjene
mk ultra wrote: 11/01/2021 12:47 to ti je privremena betonska baza, i imaju dozvolu 100%

inspekcija ne mjeri ništa, mjeri ovlaštena firma na osnovu čega inspektor izdaje rješenje

mislim da nećeš moći ništa... možeš dobiti neku rekonstrukciju puta i sl., ali izmještanje baze, teško...
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#7 Re: HITNO - Smije li se betonara graditi u naselju?

Post by liaar »

Trajna betonara u sred Rajlovca, okružena kućama. Kakva je prpa ne razumijem...
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#8 Re: HITNO - Smije li se betonara graditi u naselju?

Post by zijancer »

tražiš 'pravilnik o pogonima i postrojenjima koji mogu biti pušteni u rad sammo ako imaju okolinsku dozvolu' sl.novine KS 19/04 ili federalni 8/11
član 3, stav d) tačka 6. :mrgreen:

da se ne preznojiš, piše:
Spoiler
Show

pogoni i postrojenja za koja se obavezno provodi procedura izdavanja okolinske dozvole su:
pogoni za proizvodnju betona i građevinskog materijala uz korištenje cementa sa kapacitetom od 20 do 100m3/h :P
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#9 Re: HITNO - Smije li se betonara graditi u naselju?

Post by nlt »

ako ima dozvolu smije, logično
zigzag
Posts: 5611
Joined: 18/04/2014 11:26

#10 Re: HITNO - Smije li se betonara graditi u naselju?

Post by zigzag »

Je li sve okolne kuće i vikendice imaju potrebne dozvole?
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#11 Re: HITNO - Smije li se betonara graditi u naselju?

Post by aldm »

Nasa i komsije do imaju, za ostale ne znam
zigzag wrote: 12/01/2021 16:04 Je li sve okolne kuće i vikendice imaju potrebne dozvole?
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#12 Re: HITNO - Smije li se betonara graditi u naselju?

Post by aldm »

hvala, a sta je sa postrojenjima kapaciteta preko 100 m3/h ?
zijancer wrote: 12/01/2021 13:59 tražiš 'pravilnik o pogonima i postrojenjima koji mogu biti pušteni u rad sammo ako imaju okolinsku dozvolu' sl.novine KS 19/04 ili federalni 8/11
član 3, stav d) tačka 6. :mrgreen:

da se ne preznojiš, piše:
Spoiler
Show

pogoni i postrojenja za koja se obavezno provodi procedura izdavanja okolinske dozvole su:
pogoni za proizvodnju betona i građevinskog materijala uz korištenje cementa sa kapacitetom od 20 do 100m3/h :P
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#13 Re: HITNO - Smije li se betonara graditi u naselju?

Post by aldm »

Evo saznao sam kapaciter, treba bit uporan :) - 40 m3/h

Rece mi ovaj iz Autocesta da je Opstina izdala okolisnu dozvolu. Zar ne bi moralo Ministarstvo izdati za taj kapacitet?
Post Reply