Hitno: JMBG i mala Belmina

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Micaha
Posts: 1018
Joined: 01/06/2011 15:29

#7226 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by Micaha »

O'zone wrote:
Micaha wrote:Evo jedan prijedlog rjesenja - pustiti da sve propadne. Dotad se ne zamarat, ne pospjesivat pad ali ga ne treba ni sprjecavat. Svoj poso. Propasce sigurno. Pitanje je kad. Kad propane - djelovat. Osjetice svak gdje je dno. A sve upucuje na to da je bilo kakvo trosenje energije prije dodirivanja dna obicno pisanje uz vjetar.
Na ovaj nacin se svi dobronamjerni poput Dozera dovede u iznimno glupu situaciju da ubjeduju okolinu, figurativno se popeli na stolicu i obracaju se masi u kaficu:
- "Ljudi, nije vam dobro, bunite se!"
A otamo odgovori:
- Pojacaj muziku!
- Plati turu umjesto da demonstriras!
- (malo tise, onom do sebe) Joj jes ovaj dosadan!
.
.
.
Konkretno i dopadljivo.
Ne znam sad posprdujes li se, vjerovatno jesi. Ali eto i to je prijedlog. Recimo neka sanacija prirodnim putem. Sta je tvoj prijedlog?
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#7227 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by Dozer »

E pa, od sada se i ja licno postavljam na taj nacin "ubijenih u mozak".

Meni fakat ne fali u zivotu nista, i od sad se tako i ponasam. A ko mi dodje i kaze da mu nesto fali, da je nezadovoljan radi XY razloga, fino ga zatjeram u neku stvar, pa da mi je i rodjeni brat.
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#7228 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by fixer »

Alfons Kauders wrote:
fixer wrote: Razumijes ti problem. Nije neka pamet potrebna za to, ali ne razumijes nacin donosenja odluke.
ok, ali koja je onda svrha bilo kakvih protesta ako upravo tvrdis da se na istim ne mogu donositi pametne odluke i zacrtavati realisticni ciljevi?
Svrha je da se izvrsi pritisak, pa da oni koji to moraju i mogu, donose pametnije odluke. Nikad niko nije protestima uveo savrsenu stvar i potpuno rjesenje problema, ali je napravio iskorak.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#7229 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by O'zone »

Micaha wrote:
O'zone wrote:
Micaha wrote:Evo jedan prijedlog rjesenja - pustiti da sve propadne. Dotad se ne zamarat, ne pospjesivat pad ali ga ne treba ni sprjecavat. Svoj poso. Propasce sigurno. Pitanje je kad. Kad propane - djelovat. Osjetice svak gdje je dno. A sve upucuje na to da je bilo kakvo trosenje energije prije dodirivanja dna obicno pisanje uz vjetar.
Na ovaj nacin se svi dobronamjerni poput Dozera dovede u iznimno glupu situaciju da ubjeduju okolinu, figurativno se popeli na stolicu i obracaju se masi u kaficu:
- "Ljudi, nije vam dobro, bunite se!"
A otamo odgovori:
- Pojacaj muziku!
- Plati turu umjesto da demonstriras!
- (malo tise, onom do sebe) Joj jes ovaj dosadan!
.
.
.
Konkretno i dopadljivo.
Ne znam sad posprdujes li se, vjerovatno jesi. Ali eto i to je prijedlog. Recimo neka sanacija prirodnim putem. Sta je tvoj prijedlog?
Niti najmanje vjeruj mi.

Jer ovaj narod nije zaslužio bolje ima tačno ono što mu treba (malo hljeba puno igara). Samo ja bi bio dovoljno zao da kad sve propadne skupa sa mnom i kad svi ovi koji tvrde da je trebalo drugačije ili bolje a nisu htijeli da prstom maknu pa da naprave da bude drugačije ili bolje izađu na kraju na ulice da sjedim sa strane pijem pivo i valjam im se od smijeha i govorim "ništa Vam to nevalja".
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#7230 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by Basvod »

O'zone wrote:Prvo-Volio da doživim da svi ovdje koji govore o pravim protestima naprave jedne.

Drugo- Volio da vidim jeste kome je donijelo korist uništavanje odnosno žarenje i paljenje društvene imovine što ovdje određeni prizivaju.

Treće- Volio da doživim jeste da ovi koji traže smjene i da tjeramo govna (što i jesu zaslužili da se razumijemo) upru prstom u nekoga drugog i kažu "e on je zaslužio vlast dajte da njega postavimo".

Četvrto- Ne plaćanje računa odnosno građanska neposlušnost se izvodi u zemljama koje imaju urednu i oragnizovanu ekonomiju i centralizovanu vlast u Bosni i Hercegovini Vam je pozivanje na to kao paljenje vatre na pljusku (namjenjeno svima onima koji su mislili da će im se ljudi odazvati masovno na takav čin).


Peto-Bez obzira da li je poziv na građansku neposlušnost dobar ili ne jučer je trebalo biti tamo i ako ne dati podršku onima koji protestvuju onda se usprotiviti onima koji vladaju.


Biti general poslije bitke je uvjek lako a mi smo u tome doktorirali ne samo vezano za proteste nego i za sve ostalo što se događa oko nas. Od sviju znamo bolje i od sviju možemo bolje ali kad treba pokazati znanje i moć toga jednostavno nema.
Kakav general i kakva bitka? Ono nije bitka nego vojnicki raspust, teferic. Bitka se vodi na liniji a vi ste liniju omanuli za 180 stepeni. Lociras neprijatelja i boris se tj. protestujes protiv njega. Vi ste protestvovali, borili se, protiv SVIH. Ej… protiv SVIH… Pa to je osudjeno na propast onog trena kad je general umislio tu genijalnu ideju. Zamisli cilj ti je da osvojis Pariz a ti objavis rat cijelom svijetu, nahvatas par Francuza i uputis se sa vojskom u Jablanicu na meso. Da ne spominjem to sto ste nenaoruzani. E to je vasa borba i strategija.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#7231 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by madner »

Uspjeh protesta se mjeri jedinicom broj povrijedjenih policajaca.

Mirni protesti imaju smisla u zemljama gdje se zbog narusenog ugleda daje ostavka.
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#7232 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by fixer »

miki.ba wrote: Covjece na proteste je izašlo 1000 ljudi što je manje od pola % stanovnika grada Sarajeva, znaci nismo mi koji kritikujemo proteste krivi zato što nisu uspjeli nego organizatori.
Kako imaš obraza ovako izvrtati cinjenice, et ja sam uzrok. :-)
Ma ja. Ti si znao da ovi nece uspjeti u svom naumu i zbog toga nisi izasao. Siguran si da je sve osudjeno na propast i sad ti koji nista u zivotu nisi pokusao, kritikujes one koji jesu. Jesi fkt toliko bezobrazan? Ovi koji nisu uspjeli nista napraviti, nisu uspjeli zbog cinjenice da jos nisu pronasli nacin kako da takve pametare, poput tebe, natjeraju da krenu raditi za sebe i u svom interesu.

I zbog toga ti jesi uzrok.

Stoji na sigurnoj udaljenosti i kenja kako ovi nisu uspjeli privuci pola posto ljudi. Kritikujes one koji rade u tvom interesu, a ne kritikujes sebe koji im u startu odmazes.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#7233 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by Dozer »

Protesti i treba da su mirni.
Demonstracije su vec nesto drugo :)

@Miki.ba
Koliko je tesko shvatiti da formalni organizatori - ne postoje?
Last edited by Dozer on 02/07/2013 12:12, edited 1 time in total.
User avatar
didžej
Posts: 1860
Joined: 26/01/2013 09:35

#7234 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by didžej »

Dozer wrote:@didzej

Tvoja muzika ovdje se svodi na kritiku svega i svacega, ali ja jos ne vidjeh da si konkretizovao i jedan jedini prijedlog. Daj konkretan prijedlog rjesenja. Po mogucnosti neki koji nije "naivan".
pa kod tebe nije konkretno.
ti kazes "treba postaviti neke nove". govoris u pasivu, u recenici ti nema subjekta. ko ce postaviti nove? narod, rulja, masa koje nema?
ko ce izaci na ulice? od penzionera ocekujes da budu nosioci promjena? :D
za proteste prije svega trebaju odlucni ljudi koji su spremni na sve zarad borbe za bolje drustvo a mislim da toga kod nas nema.
evo sta bi po meni trebalo i to govorim stalno, mora se znati ko protestuje, zbog cega protestuje, protiv koga, cega, sta protestuje, nacin protesta (mirni, nasilni, pasivni...)

1. mora neko preuzeti odgovornost za organizaciju protesta (stranka, sindikat, grupa gradjana, pojedinac...)
2. odrediti pregovarace sa vlastima
3. definisati cilj protesta.
4. odabrati metu protesta prema kome ce biti upuceni zahtjevi
5. jasno formulisati zahtjeve
6. odrediti nacin protesta, mjesto i vrijeme, kao i vremenski rok protesta
za mene nikakvi protesti nemaju smisla ako nisu usmjereni na mijenjanje sistema.
zahtjevi da se smanje plate za 30% i slicne nebuloze su samo "grebanje po povrsini".
nama trebaju sustinske promjene, sveobuhvatne i u tim promjenama treba da ucestvuju svi gradjani i narodi ove zemlje. zasto?
zato sto su parlamentarci ujedinjeni i zato i narodi samo ujedinjeni mogu da se bore protiv njih.
da bi privukao sve gradjane treba insistirati na najmanjem zajednickom sadrziocu a to je borba protiv korupcije, nepotizma, nezaposlenosti, katastrofalne ekonomske situacije.
oko toga ce se sloziti svi, ako ta borba donese uspjeh onda ce se iz toga izroditi i neki novi politicki dogovor oko organizacije drzave i zivota u ovoj zemlji.
ne moze konkretnije od ovoga.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#7235 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by O'zone »

Basvod wrote:
O'zone wrote:Prvo-Volio da doživim da svi ovdje koji govore o pravim protestima naprave jedne.

Drugo- Volio da vidim jeste kome je donijelo korist uništavanje odnosno žarenje i paljenje društvene imovine što ovdje određeni prizivaju.

Treće- Volio da doživim jeste da ovi koji traže smjene i da tjeramo govna (što i jesu zaslužili da se razumijemo) upru prstom u nekoga drugog i kažu "e on je zaslužio vlast dajte da njega postavimo".

Četvrto- Ne plaćanje računa odnosno građanska neposlušnost se izvodi u zemljama koje imaju urednu i oragnizovanu ekonomiju i centralizovanu vlast u Bosni i Hercegovini Vam je pozivanje na to kao paljenje vatre na pljusku (namjenjeno svima onima koji su mislili da će im se ljudi odazvati masovno na takav čin).


Peto-Bez obzira da li je poziv na građansku neposlušnost dobar ili ne jučer je trebalo biti tamo i ako ne dati podršku onima koji protestvuju onda se usprotiviti onima koji vladaju.


Biti general poslije bitke je uvjek lako a mi smo u tome doktorirali ne samo vezano za proteste nego i za sve ostalo što se događa oko nas. Od sviju znamo bolje i od sviju možemo bolje ali kad treba pokazati znanje i moć toga jednostavno nema.
Kakav general i kakva bitka? Ono nije bitka nego vojnicki raspust, teferic. Bitka se vodi na liniji a vi ste liniju omanuli za 180 stepeni. Lociras neprijatelja i boris se tj. protestujes protiv njega. Vi ste protestvovali, borili se, protiv SVIH. Ej… protiv SVIH… Pa to je osudjeno na propast onog trena kad je general umislio tu genijalnu ideju. Zamisli cilj ti je da osvojis Pariz a ti objavis rat cijelom svijetu, nahvatas par Francuza i uputis se sa vojskom u Jablanicu na meso. Da ne spominjem to sto ste nenaoruzani. E to je vasa borba i strategija.
Metafora-to je ono što će te učiti u školi
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#7236 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by Basvod »

dustaban wrote:Vidite nesta.
da bi protest, bilo koji, bio uspjesan mora da jasno artikulise PROBLEM, njegovu adresu, njegov opis i potom da definise napadnu tacku, pazeci pri tome da se ne prekorace granice bezbjednosti.
Sjecam se onomad kad su u hrvatskoj protestvovali vozaci motocikala sto su im putarine na autoputu bile jednake kao za automobil. Kumili, molili da se to ispravi... bez ikakva efekta.
Onda su se oni lijepo organiozovali, sitinjak bajkera u jeku sezone otisli na autoput i placali putarinu kesama punih sitnisa! Napravili kilometarski chep na autoputu. ISTI DAN su im njihove autoceste uvele putarinu za motore u iznosu pola cijene od auta!
Takav jedan protest ja predlazem vec sad da se organizuje na onom komadicu autoputa kako bi se uvele povlastice za svijet sto svakodnevno putuje na posao.

Sta hocu reci. Poziv gradjanima da ne placaju PDV nema nikakve veze sa nasim problemom. Cak i onaj naivni poziv parlamentarcima da rade nema svrhe u zemlji gdje su parlamentarci, makar pola njih, upravo placeni da ne rade! Zar vi ne shvatate da Slavuj, Majkicka, Pandurevicka... dobijaju NAGRADU za svaki dan blokirane drzave. Kad tu drzavu blokira neko drugi umjesto njih, oni se samo nasmjese jer neko drugi radi njihov posao!
Prema tome, ovi protesti su cista zabluda.
Roknuti nekoga od njih takodje bi bilo kontraproduktivno jer je to upravo onaj detalj koji oni ISCEKUJU kako bi ubrzano proveli plan o secesiji.
Ne valja niti ideja o daljem ekonomskom slabljenju drzave, ko biva kad ljudima dogori ucinice nesta. Zar ne vidite da je ovdje uspostavljen MEHANIZAM kojim su oni zasticeni cak i u slucaju rata! Uostalom, ne mali broj njih je tu gdje jeste upravo zahvaljujuci rati i ne mali broj njih ne bi imao nista protiv da se ta jedinstvena prilika ponovi!

PA DOBRO STA NAM JE CINITI ?

Ja nemam dobru ideju, ali imam neki osjecaj da treba uciniti ono sto ONI NE OCEKUJU! Ovo sve dosad je bilo ocekivano, i ovi protesti u Sarajevu i oni u Banjaluci i svi naredni... i svi ti protesti imaju jedini efekat u tome sto dokazuju NEMOGUCNOST FUNKCIONIRANJA ove drzave.
A to je nazalost njihov plan!
Bas tako. Oni pozivaju Banja Luku na proteste a Banjalucani 20 godina daju glas Majkicki, Pandurevicki, Slavuju i sl. bas zato sto blokiraju BiH i rade na secesiji. I sto je jos smjesnije izlazak 12 aktivista (sa kojima i onako imaju saradnju) u Banja Luci na ulice tumace kao podrsku Banja Luke, Republike Srpske, SVIH, SVIH, SVIH, protestima u Sarajevu. Dakle il su u pitanju mentalni problemi ili LAŽ. Dakle ovi protesti su lažni, prenapuhani i nisu ostvarili ni jedan cilj pa ni simbolicnu podrsku sa strane usprkos hipi porukama “Mi volimo RS”. “Bolje YU nego EU” i sl.
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#7237 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by Lakat Jebić »

protesti ovdje imaju smisla samo na federalnom i kantonalnom nivou. tamo se nesto moze postici. na drzavnom, nema sanse. RS-ovci se proglase ugorzenima, a i kurac ih boli, kad njihovo biracko tijelo ne sudjeluje u protestima, naprotiv, samo dobijaju pluseve kod svojih biraca jer ono "prestanite srat da ste ugrozeni i radite svoj posao" je na nivou statisticke greske.

kad se govori o daytonu i ludjackoj kosulji i ovo je jedan od aspekata koji treba imati u vidu
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#7238 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by FreakyStyley »

Chmoljo wrote:
ultima_palabra wrote: Istina... mada se pokazuje da se mladi polako bude, samo što ne znaju artikulisati svoje stavove.

Ovi ostali će se buniti samo za svoju guzicu... nema definisanog opšteg interesa.
posljedica katastrofalnog školstva i turbofolk kulture koja ne zna iznjedriti prave vrijednosti nego samo kič.

međutim, katastrofalno školstvo se može prevazići individualno, a ko to može, sigurno njeguje i prave vrijednosti. samo je pitanje koliko takvih se može skupiti.

a da su u isto vrijeme spremni žrtvovati... posao, karijeru, vrijeme, živce... za neko opće dobro. za koje ne postoji nikakva garancija da će se i ostvariti.
Bravo. :thumbup:

Jest da to poprilicno izlazi iz okvira ove teme, ali da bi nam svima bilo bolje, na duge staze, potrebna je individualna evolucija. Sto znaci obrazovanje, u svakom smislu, svakog pojedinca. Samo sto je to prakticno neizvodivo, jer kome odgovara da je pojedinac obrazovan? Sto znaci mora se sam obrazovat, sto znaci, treba nam jos jedno cca 50ak godina da nadodje kriticna masa ljudi. Toliko vremena nemamo, 50 godina je cijeli zivot, zato nam trebaju jasno definisani zahtjevi, ciljevi i dobro organizovani protesti. :wink: Za to nam treba puno manji broj osvijestenih i dobronamjernih individua, nego u ovom slucaju koji sam sad opisao, s tim sto naravno te osobe moraju pored svega prihvatiti ulogu vodje/a. E, za to nam nece trebati 50 godina da nadodjemo, nego, ja se nadam puno manje. :-D

Ako nista, ovi protesti su barem znak da postoji volja za artikulisanjem nezadovoljstva i demonstraciju gradjanskog neposluha, tako da, ako nista, mogu posluziti kao lekcija za buduce.
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#7239 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by fixer »

Lakat Jebić wrote:protesti ovdje imaju smisla samo na federalnom i kantonalnom nivou. tamo se nesto moze postici. na drzavnom, nema sanse. RS-ovci se proglase ugorzenima, a i kurac ih boli, kad njihovo biracko tijelo ne sudjeluje u protestima, naprotiv, samo dobijaju pluseve kod svojih biraca jer ono "prestanite srat da ste ugrozeni i radite svoj posao" je na nivou statisticke greske.

kad se govori o daytonu i ludjackoj kosulji i ovo je jedan od aspekata koji treba imati u vidu
Ovo je jedan od razloga zasto ja nisam aktivnije sudjelovao na ovom protestu.
Basvod
Posts: 2098
Joined: 23/06/2013 08:24

#7240 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by Basvod »

fixer wrote:
Alfons Kauders wrote:

ok, nisam organizovao proteste, ali to ne znaci da ne trebam ukazivati na ocite propuste... ne znam smotat burek, pa opet znam prepoznati dobar kad ga probam... pizzu pravim da ti oci ispadnu, tako da losu prepoznam u sekundi - isti kurac

problem je sto svi hoce na svoju stranu, svi bi da se cuje njihov glas, i na kraju dobijemo ovo - ali upravo organizatori treba da to rjesavaju, ne ja koji cu se tamo pojaviti i otici svojim poslom, jer jebiga ne mogu radnim danom biti satima napolju...

ali ako pokret koji je u stanju dici toliko prasine nije u stanju skontati osnovne stvari, o cemu uopste pricamo? koja je onda zapravo bila svrha svega?
Mogu ja nabrojati duplo vise propusta, pa kakve mi koristi od toga? To da dokazem da sam ja pametan, a svi ostali glupi? Kao trebas biti nesto pametan da takve stvari skontas.

Kakvi organizatori? Ko su organizatori ovog? Uvijek tu imas ljudi iz NVO-a, neke malo istaknutije likove, ali kome on moze nesto narediti. Problem je masovnost, a on da dodje nekome ko se ocito ne razumije, ali je itekako kivan na stanje , i kaze - slusaj, ti ne seri, ti se ne razumijes. Na kraju bi ostao on sam na protestima.

Ljudi ne shvacaju da se i nasilni protesti ne organiziraju. Ko je nekad pozvao nekog i rekao dodjite na nasilni protest? Svi koji se trude privuci mame i djecu ce reci da je sigurno istima da dodju - logicno. Ali tebe, koji si nezadovoljan, nista ne sprjecava, osim tvojih muda, da prvi bacis kamen. Problem je sto smo picke. Problem je sto vapimo za vodjama, ali u ovom periodu internet filozofa i JBT bi se nasla neka mana kao vodji.
Protiv koga nasilni? Protiv Sarajeva? Protiv SDA, SDP, SBB koji podrzavaju proteste? Ne kontam protiv koga ces ti u Sarajevu organizovati nasilne proteste i da niste kao sto kazes piiii. Pa valjda prije protesta treba mucnuti malo glavomo i razmisliti gdje ides, protiv koga protestujes i koji su ti krajnji dometi a ne lupati floskule koje si negdje procitao ili vidio. Pa ne mogu se protesti iz Egipta ili Grcke prekopirati u BiH.
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#7241 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by drugi_profil »

FreakyStyley wrote:
Chmoljo wrote:
ultima_palabra wrote: Istina... mada se pokazuje da se mladi polako bude, samo što ne znaju artikulisati svoje stavove.

Ovi ostali će se buniti samo za svoju guzicu... nema definisanog opšteg interesa.
posljedica katastrofalnog školstva i turbofolk kulture koja ne zna iznjedriti prave vrijednosti nego samo kič.

međutim, katastrofalno školstvo se može prevazići individualno, a ko to može, sigurno njeguje i prave vrijednosti. samo je pitanje koliko takvih se može skupiti.

a da su u isto vrijeme spremni žrtvovati... posao, karijeru, vrijeme, živce... za neko opće dobro. za koje ne postoji nikakva garancija da će se i ostvariti.
Bravo. :thumbup:

Jest da to poprilicno izlazi iz okvira ove teme, ali da bi nam svima bilo bolje, na duge staze, potrebna je individualna evolucija. Sto znaci obrazovanje, u svakom smislu, svakog pojedinca. Samo sto je to prakticno neizvodivo, jer kome odgovara da je pojedinac obrazovan? Sto znaci mora se sam obrazovat, sto znaci, treba nam jos jedno cca 50ak godina da nadodje kriticna masa ljudi. Toliko vremena nemamo, 50 godina je cijeli zivot, zato nam trebaju jasno definisani zahtjevi, ciljevi i dobro organizovani protesti. :wink: Za to nam treba puno manji broj osvijestenih i dobronamjernih individua, nego u ovom slucaju koji sam sad opisao, s tim sto naravno te osobe moraju pored svega prihvatiti ulogu vodje/a. E, za to nam nece trebati 50 godina da nadodjemo, nego, ja se nadam puno manje. :-D

Ako nista, ovi protesti su barem znak da postoji volja za artikulisanjem nezadovoljstva i demonstraciju gradjanskog neposluha, tako da, ako nista, mogu posluziti kao lekcija za buduce.
A tu lezi i jedan od odgovora zasto nam je obrazovni sistem ovakav kakav je i zasto se vjeronauka gura od vrtica. Ljudi moraju biti poslusni i povrsno obrazovani.
Micaha
Posts: 1018
Joined: 01/06/2011 15:29

#7242 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by Micaha »

@O'zone
Pa mozda jednostavno ne moze. Narod/situacija/prilike/stagodhoces, mozda nisu zrele. Sve je proces sazrjevanja. Mozda smo na tom nivou da kao narod nismo u stanju apsorbirat neki napredak? Nisam sociolog ali su mi takvi zakljuchci najblizi. 92-e nam se nije moglo kazat da ce biti rata. Iz godine u godinu su nas iz Saveza jebali u zdrav mozak. I tako dalje i tako blize. Pa se na kraju dodirne dno i odgurne se prema gore.
Probaj da se ne frustriras. Ima ona dobra prica menscini od Kocica o Savi Strpcu - orozu koji je prerano kukuriknuo. Tajming je sve. Zivot ide dalje. Ovakih prilika ce biti jos mali milion. Vazno je odabrat pravu. I racionalno raspolagat svojim resursima - energijom, vremenom, zivcima, parama.
Zato, idi kupaj se. Neka te ne grize savjest kad vidis nekoga ko rove po kontejnerima. Pokuso si. Kad vrjeme sazrije, a hoce, to je jedino sigurno da ce se sve ovo kad tad stropostat - tad djeluj.
Sve najbolje i tebi i dozeru i ostalim ljudima dobre volje
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#7243 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by O'zone »

didžej wrote:
1. mora neko preuzeti odgovornost za organizaciju protesta (stranka, sindikat, grupa gradjana, pojedinac...)
2. odrediti pregovarace sa vlastima
3. definisati cilj protesta.
4. odabrati metu protesta prema kome ce biti upuceni zahtjevi
5. jasno formulisati zahtjeve
6. odrediti nacin protesta, mjesto i vrijeme, kao i vremenski rok protesta
1. Imali grupu građana (čak i ljude imenom i prezimenom ima čak i na stranici MUPA KS ko je potpisivao zahtjeve za protest)
2. Našlo se troje ljudi koji su ušli i pregovarali kad su bili pozvani
3. Definisan cilj - 3. tačke da ih ne ponavljam (četvrta dodana nakanadno) po usvajanju istih ide se dalje.
4. Meta odabrana VM.PDBiH i DNBiH
5. Određivali svaki dan,dogovarali,definirali,izvodili,pozivali,davali i trajanje ali uvjek falilo kvoruma da to traje do kada mi hoćemo.

Jesam ja nešto pogrešno shvatio ili su bile ispunjene sve tačke tvojih uslova?
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#7244 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by miki.ba »

madner wrote:Uspjeh protesta se mjeri jedinicom broj povrijedjenih policajaca.

Mirni protesti imaju smisla u zemljama gdje se zbog narusenog ugleda daje ostavka.
Ne, ne, pošto smo mi najdemokratskija zemlja, u kojoj je sve po "zakonu", kod nas prolaze samo mirni protesti, a izazivaci eventualnih nereda su placenici koji žele uništiti ove proteste.
I to je bilo ovdje na forumu.

@Dozer
Teško je to prihvatiti.

@fixer
Dobar si, ovo je ona "muko moja pređi na drugoga". :-D
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#7245 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by Dozer »

@didzej
A sta ja drugo govorim cijelo vrijeme?
Pa jesam li X puta jasno rekao da je na celo svega ovoga trebao odmah u startu stati DF, kao nova i jos uvijek nesiprofanisana politicka opcija?

Naravno da jesam, jos davno. Ali - od DF-a ni traga ni glasa...
Rekao sam i da se odmah treba ici na ustavne promjene pojedinancih segmenata, ali - ni od toga nema nista.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#7246 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by kamen spoticanja »

Alfons Kauders wrote:
Havatar wrote:
fixer wrote: Kako ne razumijes da je zbog takvih mudrosera sve osudjeno na propast i prije nego je krenulo. Ti nisi predvidio posljedicu, ti si postao uzrok.
Svi su krivi za propast osim Brkana i Stukana , neki su cak krivili i rahmetli Aliju.
tako na kraju ispade...

kriv sam npr ja jer dvije hefte trabunjam o presudi...

a nisu krivi oni koji za to vrijeme ne skontase nista bolje od bojkota pdv-a i besplatnog wifija...
malo valjda bilo onih 400 hiljada sto je opcina centar odobrila za projekte NVO...za tako malo para mozes dobiti samo takve ideje...e da je bilo vise onda bi bila druga prica...
nego kad opet bude prica o nekim protestima i revolucijama,bilo bi zgodno letvama i parmacima otjerati ove profesionalne i placene protestante da niko ne bi imao priliku povuci to kao argument za nedolazak...a i da vibra bude bolja...
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#7247 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by O'zone »

Micaha wrote:@O'zone
Pa mozda jednostavno ne moze. Narod/situacija/prilike/stagodhoces, mozda nisu zrele. Sve je proces sazrjevanja. Mozda smo na tom nivou da kao narod nismo u stanju apsorbirat neki napredak? Nisam sociolog ali su mi takvi zakljuchci najblizi. 92-e nam se nije moglo kazat da ce biti rata. Iz godine u godinu su nas iz Saveza jebali u zdrav mozak. I tako dalje i tako blize. Pa se na kraju dodirne dno i odgurne se prema gore.
Probaj da se ne frustriras. Ima ona dobra prica menscini od Kocica o Savi Strpcu - orozu koji je prerano kukuriknuo. Tajming je sve. Zivot ide dalje. Ovakih prilika ce biti jos mali milion. Vazno je odabrat pravu. I racionalno raspolagat svojim resursima - energijom, vremenom, zivcima, parama.
Zato, idi kupaj se. Neka te ne grize savjest kad vidis nekoga ko rove po kontejnerima. Pokuso si. Kad vrjeme sazrije, a hoce, to je jedino sigurno da ce se sve ovo kad tad stropostat - tad djeluj.
Sve najbolje i tebi i dozeru i ostalim ljudima dobre volje
Vjerovatno da ne može ali neću ni odustati. Zašto ne? Čovjek treba imati neki cilj u životu. Ja ću se truditi da to bude bolji život za sve građane ove države pa kako god budem mogao prisustvom,finansijski,akcijom pa čak i šaranjem po forumu i FB-u (Jebo Vas Like :mrgreen:)

Ne'am se vremena ići kupati radim dva posla treba od nečega i živjeti ;-)
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#7248 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by fixer »

miki.ba wrote: @Dozer
Teško je to prihvatiti.

@fixer
Dobar si, ovo je ona "muko moja pređi na drugoga". :-D
Ali nece preci. Ovo je tvoj posao. Ovo je nas posao. Mozemo ga samo odgadjati, ali kad tad cemo ga morati vlastitim rukama odraditi.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#7249 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by madner »

Lakat Jebić wrote:protesti ovdje imaju smisla samo na federalnom i kantonalnom nivou. tamo se nesto moze postici. na drzavnom, nema sanse. RS-ovci se proglase ugorzenima, a i kurac ih boli, kad njihovo biracko tijelo ne sudjeluje u protestima, naprotiv, samo dobijaju pluseve kod svojih biraca jer ono "prestanite srat da ste ugrozeni i radite svoj posao" je na nivou statisticke greske.

kad se govori o daytonu i ludjackoj kosulji i ovo je jedan od aspekata koji treba imati u vidu
Mi ih placamo, nama odgovaraju.

Nebitno iz koje jedinice bili izabrani.

Ne pravi od kosulje gumenu sobu.
Naslovnica
Posts: 27897
Joined: 20/03/2013 15:38

#7250 Re: Hitno: JMBG i mala Belmina

Post by Naslovnica »

Ko god ima opciju treba:
Image
zauvijek!
Pustiti bagru nepismenu neka se vrti u krug i neka glasa za svoje.
Krepali dabogda.
Last edited by Naslovnica on 02/07/2013 12:26, edited 1 time in total.
Post Reply