Hitna pomoć Sarajevo-Totalna neorganizovanost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
amelinoo
Posts: 200
Joined: 07/11/2010 19:17

#1 Hitna pomoć Sarajevo-Totalna neorganizovanost

Post by amelinoo »

Večeras sam vozio mamu u hitnu pomoć na malti jer je imala visok pritisak.
Prvo što vas doečeka kad dođete je ogromna gužva, jedno 20 ljudi čeka i svi ulaze na jedna vrata.
I tako čekajući ( ako uspiješ naći mjesto da sjedeš) da dođemo na red izlazi ona sestra i govori nek niko ne ulazi imaju 2 teška pacijenta, pa haloooo ženo nije niko došao u hitnu što mu je ćeif, šta treba neko da umre ondje na hodniku.
Ne mogu reću da su neprofesionalni, ali su totalno neorganizovani, ogromne su gužve a doktora malo.
Povrh svega narod je toliko bezobrazan, guraju se preko reda, svađa, shvatam svima je hitno ali brate gdje nam je kultura, uglavnom ako hoćeš da dođeš na red moraš biti isto bezobrazan inače ćeš doći na red zadnji.
Napominjem nije prvi put da se isto dešava, bio sam i ranije i svaki put isto.
Elem teško onom ko čeka na njihovu milost.
Kakva su vaša iskustva???
Last edited by amelinoo on 14/02/2012 01:14, edited 1 time in total.
CrazyDiablo
Posts: 173
Joined: 16/03/2009 21:06

#2 Re: Hitna pomoć Sarajevo-Totalna neorganizovanost

Post by CrazyDiablo »

strasno :roll:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#3 Re: Hitna pomoć Sarajevo-Totalna neorganizovanost

Post by chuchumbamayumbe »

Imali smo priliku koristiti usluge Hitne nekoliko puta, što mobilne ekipe, što direktno u Hitnoj i ja imam samo riječi pohvale.
buzzkiller
Posts: 74
Joined: 11/03/2011 00:20

#4 Re: Hitna pomoć Sarajevo-Totalna neorganizovanost

Post by buzzkiller »

Mama mi je u kući doživjela infarkt, na poziv je hitna došla za nepunih 5 minuta, nažalost kasno :( Sve pohvale jer su stvarni stigli prebrzo (ni ssama ne znam kako?). Nakon toga sam išla u Hitnu po smrtni list i bili su mi jako susretljivi. U Hitnoj je haos znam, naravno sve je u organiziranosti.
Do 11.09., prije napada na Twin tower se čekalo sat na prijem u Hitnu, nakon reforme čeka se tipa sada 5 minuta. Tako da je sve u organiziranosti.
Mislim da su naši pretrpani poslom, a mislim da ih nema dovoljno! Masa je stalnih "mušterija", kad sam dolazila po smrtni list bile su dvije totaly nestabilne psihički osobe i oni su se s njima "peglali" pola sata. Ne mislim da njima ne treba pomoć, ali trebaju se odrediti prioriteti svakako...
Uglavnom imam pozitivno iskustvo.
amelinoo
Posts: 200
Joined: 07/11/2010 19:17

#5 Re: Hitna pomoć Sarajevo-Totalna neorganizovanost

Post by amelinoo »

chuchumbamayumbe wrote:Imali smo priliku koristiti usluge Hitne nekoliko puta, što mobilne ekipe, što direktno u Hitnoj i ja imam samo riječi pohvale.
sa mobilnom ekipom nisam imao iskustva pa to ne mogu komentarisati, ali ovo gore što sam napisao događalo mi se već 2 puta.
buzzkiller
Posts: 74
Joined: 11/03/2011 00:20

#6 Re: Hitna pomoć Sarajevo-Totalna neorganizovanost

Post by buzzkiller »

A što se tiče naroda našeg to je za posebnu temu :shock: ....kod nas na žalost sad vlada pravo bezobraznijeg, nekulturnijeg...svuda, pa na žalost i u Hitnoj
amelinoo
Posts: 200
Joined: 07/11/2010 19:17

#7 Re: Hitna pomoć Sarajevo-Totalna neorganizovanost

Post by amelinoo »

Ja ne mogu duše griješiti i reći da oni ne rade svoj posao kada dođeš na red.
Nek povećaju broj ljudi kako bi se smanjile gužve, ili nek odvoje u različite ordinacije različite bolesnike, samim tim prije bi se dolazilo na red i ne bi se toliko ispoljavao bezobrazluk našeg naroda, pa majku mu svako ko došao, došao što je bolestan.
Posljednja dva puta kad sam bio, oba puta sam se morao posvađati, na finjaka ne prolazi.
maajaa
Posts: 305
Joined: 14/05/2007 16:14

#8 Re: Hitna pomoć Sarajevo-Totalna neorganizovanost

Post by maajaa »

chuchumbamayumbe wrote:Imali smo priliku koristiti usluge Hitne nekoliko puta, što mobilne ekipe, što direktno u Hitnoj i ja imam samo riječi pohvale.
isto ovako.
ja imam lose iskustvo na KUM-u
User avatar
astrid
Posts: 5243
Joined: 06/04/2010 21:48
Location: tu negdje

#9 Re: Hitna pomoć Sarajevo-Totalna neorganizovanost

Post by astrid »

Na žalost...U hitnu ljudi dolaze i zbog povišene temperature,grlobolje..tako se stvara bespotrebna gužva,pa pravi bolesnici tj.oni kojima je pomoć zaista potrebna moraju čekati.
Last edited by astrid on 14/02/2012 20:16, edited 1 time in total.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#10 Re: Hitna pomoć Sarajevo-Totalna neorganizovanost

Post by ljubav_aha »

astrid wrote:Na žalost...U hitnu ljudi dolaze i zbog povišene temperature,grlobolje..tako se stvara pespotrebna gužva,pa pravi bolesnici tj.oni kojima je pomoć zaista potrebna moraju čekati.
zar ne uzimaju pacijente prema ozbiljnosti povrede ili problema,znaci,prema prioritetima :!: :!: :!:
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#11 Re: Hitna pomoć Sarajevo-Totalna neorganizovanost

Post by karanana »

morali bi napraviti na ulazu neku vrstu primaone gdje ce se pacijenti primati po ozbiljnosti povreda ili po redu dolaska. ovako kako je sada jeste zakon bezobraznijeg i nekulturnijeg. ovako je luda kuca, nagrni na vrata i sto prije bahnes na vrata kada neko izadje, tvoja je reda.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#12 Re: Hitna pomoć Sarajevo-Totalna neorganizovanost

Post by Cholina_Lokica »

astrid wrote:Na žalost...U hitnu ljudi dolaze i zbog povišene temperature,grlobolje..tako se stvara pespotrebna gužva,pa pravi bolesnici tj.oni kojima je pomoć zaista potrebna moraju čekati.
Taman hocu da napisem... Zbog svih gluposti idu u hitnu i jos se zale ako preko reda prime nekoga kome je fakat hitno :-) Stoka od naroda pa to ti je...
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#13 Re: Hitna pomoć Sarajevo-Totalna neorganizovanost

Post by karanana »

ali ne mogu ja koji cekam u redu da me prime ocjenjivati da li je neko hitniji slucaj od mene ili nije. ja kada vidim da neko ulijece preko reda meni je to bezobrazluk. mozda je taj neko u potrebi a mozda je i u manjoj od moje. zato treba neko da na samom ulazu prima pacijente i odredjuje prioritete prijema.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#14 Re: Hitna pomoć Sarajevo-Totalna neorganizovanost

Post by ljubav_aha »

karanana wrote:morali bi napraviti na ulazu neku vrstu primaone gdje ce se pacijenti primati po ozbiljnosti povreda ili po redu dolaska. ovako kako je sada jeste zakon bezobraznijeg i nekulturnijeg. ovako je luda kuca, nagrni na vrata i sto prije bahnes na vrata kada neko izadje, tvoja je reda.
ne mogu da vjerujem :| prva pomoc se ne daje prema redu dolaska :skoljka:
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#15 Re: Hitna pomoć Sarajevo-Totalna neorganizovanost

Post by karanana »

ljubav_aha wrote:
karanana wrote:morali bi napraviti na ulazu neku vrstu primaone gdje ce se pacijenti primati po ozbiljnosti povreda ili po redu dolaska. ovako kako je sada jeste zakon bezobraznijeg i nekulturnijeg. ovako je luda kuca, nagrni na vrata i sto prije bahnes na vrata kada neko izadje, tvoja je reda.
ne mogu da vjerujem :| prva pomoc se ne daje prema redu dolaska :skoljka:
nego po cemu?
po hitnosti slucaja?
a ko postoji u hodniku/primaoni da ocjeni koji je slucaj hitan a koji nije?
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#16 Re: Hitna pomoć Sarajevo-Totalna neorganizovanost

Post by van Basten »

prije cca pola godina stojim u tramvaju iznad dvije hanume i htio- ne htio slušam njihov dubokoumni razgovor:

prva: joj, trebala bih otići doktoru da uradim nalaze, ali nikako da se nakanim, mrsko mi čekati termin
druga: ma bona, otiđi u hitnu iza 8 navečer i reci da ti je pozlilo, moraju te primiti. ja tako radim, čak ni knjižicu ne ponesem :-)

šta reći, koju posluku porati... koliko je takvih kao ova hanuma br2... onda samo stvaraju nepotrebnu gužvu. A da je tamo haos baš iza 8 navečer, vala jeste. Fin prijedlog taj za trijažu, samo mislim da bi ljekar koji bi to radio morao biti obučen kao bejzbol sudija, kada bi se neko iz mase proderao "ŠTA???? OVAJ HITNIJI OD MENE???? MORA DA TI JE RODBINA!!!..."

ja bih predložio i naplatu za te slučajeve tipa hanuma br2 zbog zloupotrebe hitne službe, vjerujem da bi se brzo gužva prepolovila.

Najžalosnije je da neko ko je stvarno bolestan nema snage da se svađa, gura, galami... i onda ispašta zbog bezobrazluka drugog. Al eto... uglavnom, slažem se da bi se to dalo bolje organizovati
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#17 Re: Hitna pomoć Sarajevo-Totalna neorganizovanost

Post by ljubav_aha »

karanana wrote:
ljubav_aha wrote:
karanana wrote:morali bi napraviti na ulazu neku vrstu primaone gdje ce se pacijenti primati po ozbiljnosti povreda ili po redu dolaska. ovako kako je sada jeste zakon bezobraznijeg i nekulturnijeg. ovako je luda kuca, nagrni na vrata i sto prije bahnes na vrata kada neko izadje, tvoja je reda.
ne mogu da vjerujem :| prva pomoc se ne daje prema redu dolaska :skoljka:
nego po cemu?
po hitnosti slucaja?
a ko postoji u hodniku/primaoni da ocjeni koji je slucaj hitan a koji nije?
karanana,provel sam 3 godine kao prevodiac po bolincama i ordinacijama hitne pomoce ili u sklopu bolnice

naravno da mogu procjeniti,jer jave medicniskim sestrama slucaj ,sistem posotji,stoga ne treba ignorisati nesto sto je cak i za nas laike tako logicno :|

npar,dosla sma posjektotinom,imamla sam 5 savova,u mejduvremenu ualzi djevojka sva krvava,ali hoda u soku sa roditeljima,sto mislis koga su prvo primili,ama ja bih joj dala da ide prva :|
Post Reply