Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#201 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by hrabren miloradovic »

_majevica_ wrote:
Evo da nastavimo ko ljudi.
Prvo podebljano:evo sad ja kazem po naciji sam Srbin.I jel to istina ?'???I nas 500 imamo poslanika u opcini koji
smo rodjeni kao recimo Romi,Hrvati,Bosnjaci....Znaci ne pricamo o politici il o prinudi....Evo ja imam primjera
ljudi koji su se u ratu silom prilika izjasnjavali kao Srbi a sada se izjasnjavaju kao Bosnjaci....E sada ako
necemo politku kao sto ti rece sta je tu cinjenicno stanje....
Tako pravoslavci u BiH prije 1920 god...prihvatise SPC a koje je cinjenicno stanje sa Vase Pelagica i Teofila ...i
njihove politike u BiH?Ajd necemo o politici...nego o cinjenicama
.... :)


E ovako ocekujes nekog vladiku i sta vec u Bih...pa imas pregrst naziva i funkcija i dana dok se ne odvoje od
srbijanske crkve....imas funkcije u crkvenim krugovima i danas koje su neovisne od Srbije al nema jos te
kurioznosti samih politika u BiH.
.

.
Pa ti zaista nisi pri sebi da možeš ovako da postavljaš stvari , prosto ne mogu verovati da neko pored očiju laže sam sebe i ostale , izvini ali tako je , ovo što ti pišeš je čista mašta!

Pa jel ti znaš da je otprilike desetak patrijarha srpskih bilo iz Bosne??!! , iz Hercegovine takođe toliko , a kasnije iz svih krajeva gde Srbi žive!
I svi su oni bili srpski patrijarsi daleko pre Pelagića , Garašanina , Vuka Karadžića ,....pa jel ti to išta govori poBogu čoveče??!! , jel moguće da si takav ignorant pa sad moram da ti dajem kvalifikacije da si bezobrazan i glup?!

Svaki Srbin u BiH i Hrvatskoj ima direktnu srpsku tradiciju da direktniju ne može imati !!! , sve što je u kuću odguslano , svaka krsna slava proslavljena je isključivo srpsko-pravoslavnog karaktera!

Evo pogledaj one nesretnike iz Herceg-Bosne ?! , oni su se odrekli svega kao dobra dan do samo pre 100-50 godina , a vamo guslali o srpskim junacima-pravoslavcima iz Makedonije , svi imali krsne slave , čak i dan danas ih imaju , a šatro oni se ponose danas nekom starosedelačkom katoličkom tradicijom vezoanoj za Kotromaniće,Katarinu i čuda?! :-)

Mani se ćorava posla , jer jednostavno nemaš šanse u bilo kakvoj rappravi , jer ne navodiš dokaze , a sve drugo ignorišeš jer znaš da su i sitna i da bole!

Bato moj , nema ovde politke , činjenice sve lepo govore , jer nažalost i jedni i drugi ste konvertiti , neki manje neki više , ali to je sušta istina!
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#202 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by hrabren miloradovic »

_majevica_ wrote:
Bosnjaci selo u Hrvatskoj kod Županje...i to ti govori da su stanovnici koji su se naselili porijeklom Bosnjani...
Znaci kao tvoj primjer i ovaj primjer govori o njihovoj seobi i porijeklu..napominjem da je ovo u Hrvatskoj selo
Bosnjaci svo il vecinsko vjerom od 99% rimokatolici...
Sto se tice paralele BiH i Evrope o toleranciji naroda razlicitih u vjerama to postoje dokazi i cinjenice.Pogledaj
polozaj manjina (ne rimokatolika i pravoslavaca) naroda u Evropi od strane istih a špogledaj u osmanlijsko doba polozaj ne muslimana pod njihovom vlascu(XV-XIX st.)
I trece sve su misionare pravoslavaca u BiH doveli osmanlije i pravili crkve pravoslavne....to nije cinjenica to je
dokaz kada se pravoslavlje sirilo u BiH..
Nije tačno , jer Hrvati su samo čakavci i kajkavci , štokavci su svi Srbi , jezik je u pitanju i običaji a ne vera samo!

Pola naših srpskih kraljeva je bilo katoličko pa sad ispade da su Hrvati jer su katolici jel?!

Nego evo ti manastir Bošnjani!! :wink:

http://www.eparhija-sumadijska.org.rs/i ... &Itemid=89

Ovi pravoslavni Bošnjani su doselili još pre Turaka čim se tako manastir zove jer se naziv Bošnjani ne koristi u tursko doba!
I još utekoše čak kod Varvarina jbt , šta im bi da odu iz zemlje tolerancije i gej-prava?! , mora da su ih proterali srpski pravoslavci! :D
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#203 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by Energični leptir »

Nije tačno , jer Hrvati su samo čakavci i kajkavci , štokavci su svi Srbi , jezik je u pitanju i običaji a ne vera samo!
Izvini, ali to je najbičnija mitomanija. Svi štokavci nisu Srbi jednostavno zbog činjenice da se štokavica govorila u srednjovjekovnoj Bosni, koja nije bila srpska, te u istočim hrvatskim krajevima, dakako, u ikavskom obliku. Kasnije seobe, dovele su do miješanja istočne i zapadne štokavske varijante, a mnoge običaje o kojima govoriš imali su i Hrvati i Bošnjani/Bošnjaci u isto vrijeme kada i Srbi! Međutim, reći da je jezik kojem su govorili ljudi različiti identiteta eksluivno srpski i da su ti ljudi samo na temelju svoga govora i nekakvih "običaja" Srbi, je van pameti. Idetitet je stvar izbora i vrlo je fluidan. Ako neki ljudi sebe nisu smatrali Srbima, onda je to najbolji fakat da nisu, ili su možda Srbi "a da toga nisu ni svjesni"?
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#204 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by hrabren miloradovic »

Energični leptir wrote:
Nije tačno , jer Hrvati su samo čakavci i kajkavci , štokavci su svi Srbi , jezik je u pitanju i običaji a ne vera samo!
Izvini, ali to je najbičnija mitomanija. Svi štokavci nisu Srbi jednostavno zbog činjenice da se štokavica govorila u srednjovjekovnoj Bosni, koja nije bila srpska, te u istočim hrvatskim krajevima, dakako, u ikavskom obliku. Kasnije seobe, dovele su do miješanja istočne i zapadne štokavske varijante, a mnoge običaje o kojima govoriš imali su i Hrvati i Bošnjani/Bošnjaci u isto vrijeme kada i Srbi! Međutim, reći da je jezik kojem su govorili ljudi različiti identiteta eksluivno srpski i da su ti ljudi samo na temelju svoga govora i nekakvih "običaja" Srbi, je van pameti. Idetitet je stvar izbora i vrlo je fluidan. Ako neki ljudi sebe nisu smatrali Srbima, onda je to najbolji fakat da nisu, ili su možda Srbi "a da toga nisu ni svjesni"?
E vidiš ja sam nameno to napisao onom Majevici čisto da umukne malo u vezi onog negiranja!

Ali kad si me već povukao za jezik evo da ti kažem i na tu temu!

Ako nije srpski sve to jezik onda mora biti bosanski ili hercegovački jezik , ja se ne primam na političku korektnost koja insistira na takvim nebulozama , jer to što identitet fluidan i nije jedinim pravim osnovama kao što je jezik postavljen ja za to nisam kriv!
Jezik je jedina stvar koja je fundament identiteta , tj.trebao bi biti , sve ostalo je sklono promenama , što se u ostalom i da videti , jer promene vere,politike,ideologije,države,zastave,grba,.....je ovde kao promena gaća , ali to je i ljudski ako ćemo pravo!

Međutim jezik je jedina živa stvar i jedina koja je koliko-toliko spotnana , tako da ona mora biti osnov nacionalnog identiteta!

E sad da ne bi gušio priču oko ovoga , reći ću samo da ja nisam kriv za viškove identiteta jednog istog naroda i jednog istog jezika , ali nema šanse da jezik kojim govorim i koji razumem nazovem drugačije , tj. i mogu ako me ovi drugi ubede u to , međutim oni neće jer znaju da to nije istina i sad su šatro politički korektni i eto "svako svoj jezik naziva kako hoće"!

Naravno da nisu bili svesni da su Srbi , kao što ni većina Srba nije bila svesna , ali nacionalni identiet se gradi ali bi trebalo da se gradi na osnovu ovog što sam pomenuo , a ne na osnovu društveno političkih gibanja ili modernog da bude isključivo stvar izbora , što je takođe tupavo!
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#205 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by hrabren miloradovic »

Energični leptir wrote:
tačnije, zvao se, Stefan Uroš IV Dušan Nemanjić, poznat i kao Dušan Silni !
Ne znam zašto je silan čovjek koji je ubio sopstvenog oca i harao, pljačkao i palio gdje je stigao!
Pa upravo si pogodio , jer je kod Srba stvoren mit da "Silni" nadimak car u pozitivnom kontekstu , tj.da označava hrabrost,moć,... , međutim istina je suprotna , "Silni" znači upravo to što si izrekao !
Silni znači isto što i "Grozni" , tj.gotovo isto!

Zato on od Nemanjića jedini i nije proglašn za sveca!
User avatar
bruce lee
Posts: 796
Joined: 19/09/2007 01:37

#206 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by bruce lee »

hrabren miloradovic wrote: Jezik je jedina stvar koja je fundament identiteta , tj.trebao bi biti , sve ostalo je sklono promenama , što se u ostalom i da videti , jer promene vere,politike,ideologije,države,zastave,grba,.....je ovde kao promena gaća , ali to je i ljudski ako ćemo pravo!

Međutim jezik je jedina živa stvar i jedina koja je koliko-toliko spotnana , tako da ona mora biti osnov nacionalnog identiteta!
znaci austrijanci su ustvari nijemci, belgijanci pola francuzi, pola holandjani, skoti i irci ustvari ne postoje, jer su englezi, ali nisu svjesni toga itd. itd. :-)
jezik moze, ali ne mora biti fundament nacionalnoh identiteta. negdje je to jezik, negdje religija, negdje regionalna pripadnost, negdje zajednicke vrijednosti.. zavisno od toga koji se element u odredjenom istorijskom trenutku pokazao kao POLITICKI jacim.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#207 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by hrabren miloradovic »

bruce lee wrote: znaci austrijanci su ustvari nijemci, belgijanci pola francuzi, pola holandjani, skoti i irci ustvari ne postoje, jer su englezi, ali nisu svjesni toga itd. itd. :-)
jezik moze, ali ne mora biti fundament nacionalnoh identiteta. negdje je to jezik, negdje religija, negdje regionalna pripadnost, negdje zajednicke vrijednosti.. zavisno od toga koji se element u odredjenom istorijskom trenutku pokazao kao POLITICKI jacim.
Ne teram ja nikoga na bilo šta , niti to pada na pamet , ali svaki Škot i Irac će reći da govori engleskim jezikom , svaki austrijanac će takođe reći da govori nemačkim jezikom,...itd!
Škot angliziran tj.svoj originalni jezik više ne govori , ali takođe nema nameru da engleski koji mu je maternji nazove škotskim , jer to on nije!

OK slažem se oko identieta , ali jebeš ti sve tri nacije koje govore istim jezikom a različito ga zovu , e to je endemski na ovom svetu! , nema logičnog objašnjenja za to , i žao mi ali ja to nemogu prihvatiti , jer ili je sve to srpski jezik , ili je sve bosanski , ostale opcije su glupe , meni barem!
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#208 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by Energični leptir »

Jezik je jedina stvar koja je fundament identiteta , tj.trebao bi biti
Kao što je rekao Bruce Lee, to ovisi samo o volji konstruktora nacija, a to, kako ti kažeš "trebao bi biti", znači da su svi Amerikanci, Australijanci, Škoti i Irci zapravo Englezi. Nacionalizam posvaja sve, pa tako i jezike, koje proglašava odrazima "duha naroda" i drugim smiješnim konstrukcijama. Zbog čega bi jedno narječje prednacionalnog razdoblja, kasnije, u vrijeme formiranja nacionalnog identiteta, uzeto za srpsku normu, bilo eksluzivno srpsko, kada su tako govorili i oni koji se Srnima nisu smatrali.

, sve ostalo je sklono promenama ,
A jezik nije?
što se u ostalom i da videti , jer promene vere,politike,ideologije,države,zastave,grba,.....je ovde kao promena gaća , ali to je i ljudski ako ćemo pravo!
Ni sa jezikom stvari ne stoje drugačije. I njega razne grupe lingvista "prečiđćavaju2, kako bi bio "našiji"!
Naravno da nisu bili svesni da su Srbi , kao što ni većina Srba nije bila svesna
A ko je i kako konsturisao tu nacionalnu "svijest"?
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#209 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by hrabren miloradovic »

Energični leptir wrote:
Kao što je rekao Bruce Lee, to ovisi samo o volji konstruktora nacija, a to, kako ti kažeš "trebao bi biti", znači da su svi Amerikanci, Australijanci, Škoti i Irci zapravo Englezi. Nacionalizam posvaja sve, pa tako i jezike, koje proglašava odrazima "duha naroda" i drugim smiješnim konstrukcijama. Zbog čega bi jedno narječje prednacionalnog razdoblja, kasnije, u vrijeme formiranja nacionalnog identiteta, uzeto za srpsku normu, bilo eksluzivno srpsko, kada su tako govorili i oni koji se Srnima nisu smatrali.




A jezik nije?


Ni sa jezikom stvari ne stoje drugačije. I njega razne grupe lingvista "prečiđćavaju2, kako bi bio "našiji"!



A ko je i kako konsturisao tu nacionalnu "svijest"?
Ne nisam mislio da su Amerikanci zapravo Englezi jer govore engleskim jezikom , ali svaki od njih neće reći da govori američkim ili australijanskim jezikom!
Ja ti ne govorim o standardima već o samom jeziku , standard je sasvim nešto drugo !

Nego da se ne zajebavamo , ili je sve srpski jezik ili je sve bosanski ?! , opcija da se to podeli po različitim nazivljima nema veze sa nacijama , to je silovanje i to je čist antagonizam među grupacijamakoje su kako sam već rekao formirane na osnovu verskih i političkih momenata , a jezik ne bi smeo da bude deo toga , jer to je nakarada koja totalno ubija odnose naroda koji govore istim jezikom !

To je dovedeno do apsurda , i iz takve pozicije nikad više neće biti mira , jer kad jedinu spontanu i živu stvar kao što je jezik svedeš na običnu politčku farsu ?! , onda je ubija sama srž , i dobija se večiti krivi odraz u ogledalu , a krivi odraz u ogledalu je sindrom koji ovde postoji i sad je postao akutan i neizlečiv!

Žao mi je ali je tako!

Što se tiče "našijeg" jezika to se obrati zapadnoj braći "originalnim štokavcima" , ja nemam sa time veze!
User avatar
izzy131
Posts: 286
Joined: 24/03/2006 16:03

#210 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by izzy131 »

Energični leptir wrote:
Službeno je postala SPC onda kada je sveti Sava postao arhiepiskop srpski kako je sam sebe potpisivao!
Samo cu se jos na ovo osvrnuti, jer ostalo ne znas, a ne znas ni ovo. Ovo nije istina, sam si postavio sluzbeni naziv te crkve i ona nije bila SPC. Ostatak - nema vise svrhe jer pricas o historiji a nemas uopste svijest ni o pravu ni historiji. Znaci, zakljucili smo - ne znas od kada se SPC tako sluzbeno zove, i to je to. Hvala, i to je odgovor. Nije sramota ne znati kad se to kaze, jer onda se nauci.

Ps. Za tvoju informaciju, refrence nisu zloupotrebljene. Stoje u Vojnoj enciklopediji. A sto se tice toga da Bosnjaci istocnog vjeroispovijedanja nisu postojali, demantira te sam Garasanin. Tako besramno tvrdis da su to bajke i da nije postojalo, i pored toga sto to tvrdi jedan od najvecih srpskih drzavnika cije su pozitivne ideje unistile ubice poput Moljevica i Njegosa. Ali neka, ima nas s informacijama i spremnih za rad, a te informacije ce se vrlo brzo klasificirati i staviti u vremenski kontekst, kao i u mnogo siri kontekst od lazi koje se ovdje i ovoj zemlji serviraju, i od strane takvih poput tebe, na zalost, jer nekad imas smisla u svojim recenicama. Pa se dokusuris ovako najnevjerovatnije nebuloznim tvrdnjama, koje demantiraju najjavniji dokumenti Srbije prije 1920. Kako se usudjujes tvrditi da nije bilo pravoslavnih Bosnjaka, ne znam odakle ti hrabrosti za to uopste, a napadas ljude za nekad i cinjenice.
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#211 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by Energični leptir »

Samo cu se jos na ovo osvrnuti, jer ostalo ne znas, a ne znas ni ovo. Ovo nije istina, sam si postavio sluzbeni naziv te crkve i ona nije bila SPC.
Da, ona je bila SPC, bila je srpska, bila je pravoslavna i bila je autokefalna crkva na sa rangom arhipeiskopije, kojoj je autokefalnost odobrio vaseljenski patrijarh, koji je tada, zbog krstaške vladavine u Carigradu boravio u Nikeji.

Ostatak - nema vise svrhe jer pricas o historiji a nemas uopste svijest ni o pravu ni historiji. Znaci, zakljucili smo - ne znas od kada se SPC tako sluzbeno zove, i to je to. Hvala, i to je odgovor. Nije sramota ne znati kad se to kaze, jer onda se nauci.
Šta znači "službeno", o vrli pravniče? Hajde, ti odgovori na pitanje od kada to SPC postoji? I još jedno pitanje, koji je mitropolit, kao vrstan pravnik, najviše radio na njenom ustavu?
Ps. Za tvoju informaciju, refrence nisu zloupotrebljene. Stoje u Vojnoj enciklopediji.
Šta stoji u vojnoj encikopediji. Hajde citiraj ovdje tu vojnu enciklopediju! Sve što piše! Tačno ono što piše, a ne što je izvjesni dr. Hakija naveo, baš kao i u slučaju Jiričeka i debelo slagao.
A sto se tice toga da Bosnjaci istocnog vjeroispovijedanja nisu postojali, demantira te sam Garasanin.
Gdje su bile institucije, tradicija, predanja i na kraju krajeva književnost tih "bosanskih pravoslavaca". Garašanin, kada govori o "Bosnjacima siticnog vjeroispovjedanja", on ne misli ni na koga drugog nego na Srbe u Bosni, budući da Benedikt Kuripešić u 16. vijeku piše o njima kao Srbima. Naravno da je pri gradnji moderne nacije valjalo razvijati nešto što se zove nacionalna svijest u cilju razvoja nacionalne države, no narodnost bosanskih pravoslavaca, kako nam to, da opet ponovom, svjedoče izvori iz 16. vijeka nije druga nego srpska! Isto to nam svjedoče i dokumenti sarajevske crkvene opštine iz 16., 17., i 18. vijeka u kojoj nema nikakvih dokumenata o Bosni, već samo i isključivo o Nemanjićima i s pskoj srednjeovjekovnoj državi. epska poezija tih "pravoslavnih Bošnjaka" nema ništa reći ni o Tvrtku, ni o Dabiši, ni o Stipanu Tomaševiću, već uvijek i samo o Stefanu Dečanskom, Marku kraljeviću, caru Dušanu, caru Lazaru, Obilićima itd... je li to tradicija i vjera pravoslavnih Bošnjaka???? Samo ignorantni ili zlonamjerni ljudi mogu insistirati na takvoj gluposti!
Tako besramno tvrdis da su to bajke i da nije postojalo, i pored toga sto to tvrdi jedan od najvecih srpskih drzavnika cije su pozitivne ideje unistile ubice poput Moljevica i Njegosa.
Nikada to nije tvrdio! Njegoš nije bio ubica. Bio je književnik, čija djela nije preporučljivo proučavati prije fakulteta, jer se neukim očima od njih uvijek vazda svašta pričinjavalo! To je književno djelo, a ne nacionalni program i kao takvog ga je oduvijek i trebalo tretirati, ponavljam ne u osnovnim i srednjeim školama.

Ali neka, ima nas s informacijama i spremnih za rad, a te informacije ce se vrlo brzo klasificirati i staviti u vremenski kontekst, kao i u mnogo siri kontekst od lazi koje se ovdje i ovoj zemlji serviraju, i od strane takvih poput tebe, na zalost, jer nekad imas smisla u svojim recenicama.
Gdje su ti te informacije! Navedi mi neku narodnu pjesmu, neko narodno predanje, nekog pravoslavnog episkopa ili književnika, kulturnog radnika u Bosni koji ikada govorio o "pravoslavnim Bošnjacima"! Takvo nešto nije nikada postojalo. Jedini pravolsavci u bosni bili su vjernici Pećke patrijaršije, koja je bila i srpska i pravoslavna i crkva!
Pa se dokusuris ovako najnevjerovatnije nebuloznim tvrdnjama, koje demantiraju najjavniji dokumenti Srbije prije 1920.
Navedi barem jedan!
Kako se usudjujes tvrditi da nije bilo pravoslavnih Bosnjaka, ne znam odakle ti hrabrosti za to uopste, a napadas ljude za nekad i cinjenice.
U Bosni nikada nije bilo drugih pravoslavaca osim Srba i vjernika SPC starobalkanskog, bolje reći ,vlaškog porijekla, koji su se u njih odavno asmimilirali! Od Kuripešića u 16. vijeku, pa do dan danas!
Last edited by Energični leptir on 03/08/2010 21:04, edited 1 time in total.
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#212 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by _majevica_ »

Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH...pocinje sa 1920 godinom...to su smi pravoslavci odlucili u BiH a par
godina prije toga pravoslavci bosnjaci su uzeli naziv Srbi...I to je to...sada dokazivati nesto drugo je laganje
samih sebe i proglasenja SPC 1920 godine u BiH... :wink:
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#213 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by hrabren miloradovic »

_majevica_ wrote:Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH...pocinje sa 1920 godinom...to su smi pravoslavci odlucili u BiH a par
godina prije toga pravoslavci bosnjaci su uzeli naziv Srbi...I to je to...sada dokazivati nesto drugo je laganje
samih sebe i proglasenja SPC 1920 godine u BiH... :wink:
Što lepo na kraju ne kažeš da samo ložiš i da si provokator najobičniji?! , međutim mene to ne čudi jer nemaš ništa drugo u rukama sem toga , ali da znaš malo da naložiš forumaše?! , to sigurno!
Međutim ti i slični uvek na kraju ispadnu glupavi , što se vidi iz tvog priloženog posta!
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#214 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by Energični leptir »

_majevica_ wrote:Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH...pocinje sa 1920 godinom...to su smi pravoslavci odlucili u BiH a par
godina prije toga pravoslavci bosnjaci su uzeli naziv Srbi...I to je to...sada dokazivati nesto drugo je laganje
samih sebe i proglasenja SPC 1920 godine u BiH... :wink:
De nam majevice, duše ti, objasni kako su to ti pravoslavci "uzeli" naziv Srbi? Zaspali kao pravoslavni Bošnjaci, a ujutro se probudili kao Srbi? Nego, jesi li, sinko, pronašao ko ono bijaše Sava Kosanović? Hajde, učini tako, pa kad uradiš domaću zadaću, vrati se da prepričaš šta si pročitao.
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#215 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by _majevica_ »

hrabren miloradovic wrote:
_majevica_ wrote:Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH...pocinje sa 1920 godinom...to su smi pravoslavci odlucili u BiH a par
godina prije toga pravoslavci bosnjaci su uzeli naziv Srbi...I to je to...sada dokazivati nesto drugo je laganje
samih sebe i proglasenja SPC 1920 godine u BiH... :wink:
Što lepo na kraju ne kažeš da samo ložiš i da si provokator najobičniji?! , međutim mene to ne čudi jer nemaš ništa drugo u rukama sem toga , ali da znaš malo da naložiš forumaše?! , to sigurno!
Međutim ti i slični uvek na kraju ispadnu glupavi , što se vidi iz tvog priloženog posta!

Cuj sto se tice pameti ..tvoji ovaki postovi govore sve o tebi...
Jednostavno se dosadjujes i pokusavas okrenuti istinu da bosanski pravoslavci nisu 1920 godine prihvatili SPC...
Pokusavas silovati temu.To je vjerovatno odluka nekih srbijanaca 1920 i ti sada nesto krivis tu istinu..
Ajd nesto drugo pocni osim vrijedjanja...Znaci nesto cinkovito za temu...zasto 1920 god. bas postaje SPC u BiH.
:mrgreen:
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#216 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by _majevica_ »

Energični leptir wrote:
_majevica_ wrote:Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH...pocinje sa 1920 godinom...to su smi pravoslavci odlucili u BiH a par
godina prije toga pravoslavci bosnjaci su uzeli naziv Srbi...I to je to...sada dokazivati nesto drugo je laganje
samih sebe i proglasenja SPC 1920 godine u BiH... :wink:
De nam majevice, duše ti, objasni kako su to ti pravoslavci "uzeli" naziv Srbi? Zaspali kao pravoslavni Bošnjaci, a ujutro se probudili kao Srbi? Nego, jesi li, sinko, pronašao ko ono bijaše Sava Kosanović? Hajde, učini tako, pa kad uradiš domaću zadaću, vrati se da prepričaš šta si pročitao.
@hrabren...ce ti objasniti...tj.citirace dobricu cosica i slicne srbijance..i eto ti odgovora :wink:
zaboravi nabrati seselja,njegosa,karadzica,garasanina i ine bisere koje ti volis da slusas..uz gusle naravno..
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#217 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by Jazz_Junkie »

_majevica_ wrote:
Energični leptir wrote:
_majevica_ wrote:Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH...pocinje sa 1920 godinom...to su smi pravoslavci odlucili u BiH a par
godina prije toga pravoslavci bosnjaci su uzeli naziv Srbi...I to je to...sada dokazivati nesto drugo je laganje
samih sebe i proglasenja SPC 1920 godine u BiH... :wink:
De nam majevice, duše ti, objasni kako su to ti pravoslavci "uzeli" naziv Srbi? Zaspali kao pravoslavni Bošnjaci, a ujutro se probudili kao Srbi? Nego, jesi li, sinko, pronašao ko ono bijaše Sava Kosanović? Hajde, učini tako, pa kad uradiš domaću zadaću, vrati se da prepričaš šta si pročitao.
@hrabren...ce ti objasniti...tj.citirace dobricu cosica i slicne srbijance..i eto ti odgovora :wink:
zaboravi nabrati seselja,njegosa,karadzica,garasanina i ine bisere koje ti volis da slusas..uz gusle naravno..
Zbilja se pitam zasto Elektricni leptir uopce dalje diskutuje sa nekulturnim neznalicama poput tebe. Ti uopce ne shvacas smisao njegove argumentacije koja bazira na cisto znanstvenom tumacenju proslih fenomena. On se upravo bori protiv nacionalnih i amaterskih pseudo-historicara, pa i srpskih.
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#218 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by Energični leptir »

@hrabren...ce ti objasniti...tj.citirace dobricu cosica i slicne srbijance..i eto ti odgovora :wink:
zaboravi nabrati seselja,njegosa,karadzica,garasanina i ine bisere koje ti volis da slusas..uz gusle naravno..
Sava Kosanović?
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#219 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by _majevica_ »

Energični leptir wrote:
@hrabren...ce ti objasniti...tj.citirace dobricu cosica i slicne srbijance..i eto ti odgovora :wink:
zaboravi nabrati seselja,njegosa,karadzica,garasanina i ine bisere koje ti volis da slusas..uz gusle naravno..
Sava Kosanović?
Jel on ovo pisao...o SPC kako je nastala 1920 god.Nije,ovo ti je dio teksta sa stranice SPC.E sada ti i ovo uredi
i reci da lazu...

Od 1766. godine srpska crkva potpada pod jurisdikciju Vaseljenske patrijaršije, a većinu episkopa činili su Grci - Fanarioti. Sve do 1920. godine ne postoji jedinstvena crkvena organizacija u Srba i taj period u historiografiji se naziva dobom postojanja pokrajinskih crkava. Najznačajnija od svih pokrajinskih crkava bila je Karlovačka mitropolija sa sedištem u Sremskim Karlovcima.

Stvaranjem Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (1918) stvoreni su uslovi i za crkveno ujedinjenje. Od 1920. godine središte srpske crkve je u Beogradu, a crkva ima dostojanstvo patrijaršije. Vaseljenska patrijaršija je ubrzo priznala ujedinjenje pokrajinskih srpskih crkava i stvaranje patrijaršije posebnim tomosom.
majstorina
Posts: 219
Joined: 26/01/2010 15:27

#220 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by majstorina »

_majevica_ wrote:Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH...pocinje sa 1920 godinom...to su smi pravoslavci odlucili u BiH a par
godina prije toga pravoslavci bosnjaci su uzeli naziv Srbi...I to je to...sada dokazivati nesto drugo je laganje
samih sebe i proglasenja SPC 1920 godine u BiH... :wink:
A kako tebi zvuči sledeća izjava-Bošnjaci su političkim pritiscima uz veliko negodovanje 1993 godine preko noći odlučili da umjesto muslimana postanu Bošnjaci.Dokazivati nešto drugo je laganje
Ovo ni u kom slučaju nije moj stav ali anologno tvom postu može se postaviti ista definicija a da joj ti baš ništa nemaš ni dodati ni oduzeti.
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#221 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by Energični leptir »

Bravo majevice, a sad to lijepo sve poveži sa onim što sam ti govorio

Od 1766. godine srpska crkva potpada pod jurisdikciju Vaseljenske patrijaršije, a većinu episkopa činili su Grci - Fanarioti. Sve do 1920. godine ne postoji jedinstvena crkvena organizacija u Srba i taj period u historiografiji se naziva dobom postojanja pokrajinskih crkava. Najznačajnija od svih pokrajinskih crkava bila je Karlovačka mitropolija sa sedištem u Sremskim Karlovcima.

Stvaranjem Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (1918) stvoreni su uslovi i za crkveno ujedinjenje. Od 1920. godine središte srpske crkve je u Beogradu, a crkva ima dostojanstvo patrijaršije. Vaseljenska patrijaršija je ubrzo priznala ujedinjenje pokrajinskih srpskih crkava i stvaranje patrijaršije posebnim tomosom.
Dakle, ono što je bilo razjedinjeno nakon 1766 ponovo je UJEDINJENO 1920 u zajedničkoj državi SHS, tj. kada su se za to stvorili politički uslovi. Dakle, to je JEDNA TE ISTA crkva, kontinuitet srpske Pećke patrijaršije.

Vidiš, kako se lijepo shvata kada se uradi domaća zadaća. :D :D :D
Nezbilj
Posts: 706
Joined: 16/08/2009 00:23

#222 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by Nezbilj »

_majevica_ wrote:
Od 1766. godine srpska crkva potpada pod jurisdikciju Vaseljenske patrijaršije, a većinu episkopa činili su Grci - Fanarioti. Sve do 1920. godine ne postoji jedinstvena crkvena organizacija u Srba i taj period u historiografiji se naziva dobom postojanja pokrajinskih crkava. Najznačajnija od svih pokrajinskih crkava bila je Karlovačka mitropolija sa sedištem u Sremskim Karlovcima.

Stvaranjem Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (1918) stvoreni su uslovi i za crkveno ujedinjenje. Od 1920. godine središte srpske crkve je u Beogradu, a crkva ima dostojanstvo patrijaršije. Vaseljenska patrijaršija je ubrzo priznala ujedinjenje pokrajinskih srpskih crkava i stvaranje patrijaršije posebnim tomosom.
Sve ovo je tačno samo ne stoji tvoj zaključak da iz ovoga proizilazi da Srbi nisu poslojali u Bosni do 1920. Svetosavsko pravoslavlje je srpstvo i sistematizacija crkvene oganizacije nema veze sa tim. Svetosavski pravoslavci su Srbi jer je ta crkva proglasila komplet Nemanjiće svecima i u svoj temelj ugradila srednjevijekovnu srpsku državu i na tom temelju izgradila identitet i ideologiju svojih pripadnika. U 19. vijeku je svetosavsko pravoslavlje pretvoreno u srpsku naciju uz pomoć srpske države koja se u tom periodu obnovila. Svetosavski pravoslavci prihvatili su nacionalnu ideologiju srpske države a ne bosanske jer bosanska država se nije obnovila do 1992. Osim toga pravoslavci u Bosni su večinom doseljenici iz Srbije, Crne Gore i Hercegovine tako da se uzalud trudiš pripisati im nekakav bosanski identitet. Oni ga nikada nisu ni imali kao što ga nemaju ni sad i kao što ga nikada neće ni imati. To je na žalost jednostavno tako. Za vrijeme Jugoslavije mnogi su nosili dijelom zajednički jugoslovenski kao i zajednički bosanski identitet ali nakon svega što se u međuvremenu desilo ostalo je samo srpstvo. Jedino Srbi koji su ostali u federaciji sačuvali su u većoj ili manjoj mjeri zajednički identitet ali u RS-u toga više nema. Isto kao što Bosanaci ne vole Srbiju tako ni večina Srba ne voli Bosnu. Možda bi nam svima bilo lakše kada bi to shvatili jer se ne bi zanosili nerealnim pretstavama da će se Srbi jednog dana probuditi iz nekakvog zanosa i početi voljeti Bosnu. To je nemoguće i dalja istorija će se graditi na tim osnovama. Sasvim je druga stvar šta će Srbima ovakav odnos prema Bosni donijeti.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#223 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by nokia6170 »

Energični leptir wrote:Bravo majevice, a sad to lijepo sve poveži sa onim što sam ti govorio

Od 1766. godine srpska crkva potpada pod jurisdikciju Vaseljenske patrijaršije, a većinu episkopa činili su Grci - Fanarioti. Sve do 1920. godine ne postoji jedinstvena crkvena organizacija u Srba i taj period u historiografiji se naziva dobom postojanja pokrajinskih crkava. Najznačajnija od svih pokrajinskih crkava bila je Karlovačka mitropolija sa sedištem u Sremskim Karlovcima.

Stvaranjem Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (1918) stvoreni su uslovi i za crkveno ujedinjenje. Od 1920. godine središte srpske crkve je u Beogradu, a crkva ima dostojanstvo patrijaršije. Vaseljenska patrijaršija je ubrzo priznala ujedinjenje pokrajinskih srpskih crkava i stvaranje patrijaršije posebnim tomosom.
Dakle, ono što je bilo razjedinjeno nakon 1766 ponovo je UJEDINJENO 1920 u zajedničkoj državi SHS, tj. kada su se za to stvorili politički uslovi. Dakle, to je JEDNA TE ISTA crkva, kontinuitet srpske Pećke patrijaršije.

Vidiš, kako se lijepo shvata kada se uradi domaća zadaća. :D :D :D
vidim da si upoznat sa religijom i historijom religije, pa me zanima jedna jedna stvar.

ne sporim postojanje hriscanstva/krscanstva na prostorima danasnje Bosne i Hercegovine prije dolaska islama i vjerujem da si upoznat sa sarajevskom najstarijom crkvom koja se nalazi u srcu bascarsije.

zanima me, ako znas, kako je ta crkva postala dio srpske pravoslavne crkve, odnosno statusni historijat te crkve.

koliko vidim sa zvanicnih sajtova spc, generalna teza je sljedeca: postojala je bosanska crkva koja je bila pravoslavna, a sve sto je pravoslavno u bosni, to je onda i srpsko.
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#224 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by _majevica_ »

majstorina wrote:
_majevica_ wrote:Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH...pocinje sa 1920 godinom...to su smi pravoslavci odlucili u BiH a par
godina prije toga pravoslavci bosnjaci su uzeli naziv Srbi...I to je to...sada dokazivati nesto drugo je laganje
samih sebe i proglasenja SPC 1920 godine u BiH... :wink:
A kako tebi zvuči sledeća izjava-Bošnjaci su političkim pritiscima uz veliko negodovanje 1993 godine preko noći odlučili da umjesto muslimana postanu Bošnjaci.Dokazivati nešto drugo je laganje
Ovo ni u kom slučaju nije moj stav ali anologno tvom postu može se postaviti ista definicija a da joj ti baš ništa nemaš ni dodati ni oduzeti.
Pa i meni zvuci normalna konstatacija.Znaci istina je da su te godine prihvatili naziv Bosnjaci na saboru il tako nesto.Znaci niko ne oporava da su Bosnjaci prije toga bili u raznim nazivima koji su nametani od dolaska osmanlija na ovo podrucije....Znaci sa prihvatanjem islama od XV st. u konacnici je zadrzan naziv i izraz Bosnjaci i kojeg su sami Bosnjaci izabrali i nije nametnut ....

Tako i sa ovom temom SPC koja je nastala 1920 god..pod tim nazivom...a niko ne govori da su recimo bili ovde grci ako je prije toga pravoslavna crkva sa ovoga podrucija bila pod istocno-grckom patrijarsijom...Nego u sustini to je
prije svega pitanje za pravoslavce i njihova volja...al bez veze neki su zapjenili...u vezi SPC i sada bi taj izraz
postavili na temama kao da potice od vremena Sv. Save...
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#225 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by Energični leptir »

postojala je bosanska crkva koja je bila pravoslavna, a sve sto je pravoslavno u bosni, to je onda i srpsko.
Crkva Bosanska nije bila pravoslavna, iako je, čini se, njen obred bio istočni, s obzirom da se formirala od zajednica vasilijanskih monaha istočnog obreda koje, su utemeljili Ćirilo i Metodije u vrijeme hristijanizacije u 9. vijeku.

Unatoč tome, ta crkva nikada nije bila dio crkvene jurisdikcije Pećke patrijaršije i za nju je bila jeretička crkva, koja se proklinje u sinodicima za "Nedjelju pravoslavlja". Crkva na Baščaršiji je, najvjerovatnije, sagrađena u 16. stoljeću, u vrijeme Gazi-Husref bega!

Dakle, te priče su dio nacionalističke mitomanije.
Post Reply