Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#176 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by Energični leptir »

Ma nije bilo SPC u XIII st.
Nego sta mislis u to vrijeme kao sto sam te pitao sta oznacava "srblje".Znaci zasto se stavlja od prvog patrijarha
kojeg je Simeun bugarski patrijarh 1346 godine ustolicio....titula patrijarh srbljem....zasto se pojam tada i mnogo kasnije i u drugim titulama i zvanjima spominje sa prioritetom zvanja nad izrazom i pojmom srblje...
Jesi li pogledao kartu jurisdikcije (crkvene vlasti) Pećke patrijašije u Osmanskom Carstvu?
Znaci govoril ti sta ako kazemo evo u primjeru :patrijarh srba ili srpski patrijarh.Uocavas li da se stavlja vaznost i
prioritet zvanja nad tadasnjim narodom.I to tako kad se govori o prioritetu zvanja nad narodom sta nam govori...
A evo da ti odgovorim isto primjerom...recimo kralj srbije il srpski kralj.Takodje u svim i slicnim primjerima
vidimo namecanje i vaznost funkcije nad narodom

Jesi li pogledao kartu jurisdikcije (crkvene vlasti) Pećke patrijašije u Osmanskom Carstvu?
Al da ne bjezimo od osnovne teme...SPC u BiH je proglasena 1920 a da je bila vec u BiH ne bi bilo potrebe
proglasenja i sl...i sto je bitno do tada je bila pravoslavna zajednica u BiH i koja je imenom i titulom se samo priklonila i preko noci postala srbijanska...to je paralela sto i pravoslavci BiH 1920 odjednom postaju Srbi
Jesi li pogledao kartu jurisdikcije (crkvene vlasti) Pećke patrijašije u Osmanskom Carstvu?

Imaš li ti i jednu referencu osim svojih domišljanja, koja nisu bazirana ni na kakvom znanju? Pravoslavci "odjednom", i to još 1920 postaju Srbi? ????????? Majko mila s kim ja uopšte raspravljam! Hajde molim te pročitaj BAREM tog Mustafu Imamovića na kojeg se pozivaš i zdravo do daljnjeg!
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#177 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by _majevica_ »

Energični leptir wrote: Jesi li pogledao kartu jurisdikcije (crkvene vlasti) Pećke patrijašije u Osmanskom Carstvu?
To nije tacan odgovor za XIII st.
Imas li sta odgovoriti il tacno napisati a ne skretati sa teme... :)
Al kao sto je i uvijek na postovima kada se nema sta odgovoriti idemo na skretanje teme...
Budi i ti meni pozdravljen do daljnjeg.
:bih:
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#178 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by hrabren miloradovic »

Evo da se ljudi ne zbunjuju i da ne misle kako su Srbi postali zli tek Garašanina,Vuka, i svih svinjarskih dinastija , još 1725 se naširoko razmišljalo!
Tako da evo titule srpskog arhiepiskopa!!

Image



Ali ako neko ne zna staroslovenski neke rusko-crkvene redakcije pisano u Makedoniji evo prevoda!

Arsenije četvrti , arhiepiskop svih Srba,Bugara,Zapadnoga Primorja,Dalmacije,Bosne,Gornjeg Dunava i Celoga Ilirika!!

Ovo je široko , ali jako široko!! :D :D :D
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#179 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by Energični leptir »

_majevica_ wrote:
Energični leptir wrote: Jesi li pogledao kartu jurisdikcije (crkvene vlasti) Pećke patrijašije u Osmanskom Carstvu?
To nije tacan odgovor za XIII st.
Imas li sta odgovoriti il tacno napisati a ne skretati sa teme... :)
Al kao sto je i uvijek na postovima kada se nema sta odgovoriti idemo na skretanje teme...
Budi i ti meni pozdravljen do daljnjeg.
:bih:
Ko je osnovao pravoslavnu Humsku i Dabrobosansku eparhiju, koje su proširle svoju crkvenu vlast osmanskim osvajanjima? Ne očekujem da si uopšte razumio pitanje, ali nema veze, izmislićeš ti još neki "prioritet pojma u tituli narodni" šta god to da značilo.
User avatar
izzy131
Posts: 286
Joined: 24/03/2006 16:03

#180 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by izzy131 »

Energični leptir wrote: Srpska arhiepiskopija se tako zove od svoga osnivanja, budući da je titula arhiepiskopa bila "arhiepiskop srpski"! Srpska pravoslavna Crkva jeste kontinuitet arhiepiskopije koju sv. Sava utemeljio u 13. vijeku. Sasvim je drugi par rukava transformacija uloge koju je crkva imala u društvu i koja je postala nacionalistička institucija nastankom nacionalne države, koja u vrijeme njenog osnivanja nije postojala, baš kao ni bilo gdje u Evropi, niti na svijetu. Ovdje to, međutim, nije pitanje! Ovdje se pokušava objasniti da je SPC odnekud pala s neba 1920! Nije pala s neba, nego je obnovljena kao kontinuitet Pećke patrijaršije, koju je utemeljio Dušan, a obnovio Mehmed paša Sokolović!
Opet. Nevejerovatno koje licemjerje. Samo te se pita kada je slubeno postala SPC a ne znas odgovor. Dakle odgovor je NE ZNAM a ne ovo. Ocito je da je ta patrijarsija bila zaduzena za mnoge narode, ne samo Srbe, pa je normalno da spominju Srbe u dokumentima! Mi trazimo pocetak zloupotrebe te crkve ovdje koji si djelimicno potvrdio ali neces do kraja. Niko ne spori nista, samo se trazi odgovor na pitanje koji ne znas.
Energični leptir wrote: Za ovo vrijeđanje ćeš vjerovatno, popiti ban. A Sefan Uroš IV je bilo Dušanovo vladarsko ime, baš kao što je Tvrtkovo bio Stipan, tj. Stefan! Dakle Stefan Uroš IV Dušan! Baš kao i njegov deda Stefan II Uroš Milutin,tj. Milutinov brat baš Stefan Dragutin "sremski kralj". Baš kao što je i svaki docniji bosanski kralj dodavao svome imenu koje je dobijao na rođenju Stipan/Stjepan/Stefan, budući da je to, u kraljevskoj ideologiji srednjega vijeka, značilo preuzimanje svtačkog imena i samo posvećenje kraljevske vlasti!
Zasto se ne zove onda Carstvo Stefana Urosa IV, ako mu je to bilo krunidbeno ime??!!

Ne znam zasto bih popio ban ako si ti Srbe nazvao orangutanima. Pa tebe ja nazvao onako kako se ti sam nazivas. Pazi, ti si Srbe nazvao orangutanima na cinjenice koje sam iznio. Tvoje pisanje i licemjerje zahtjeva moderaturu jer ti lazima i licemjerjem i vrijedjanjem cijelog naroda trazis da te se tako oslovljava. Ko si ti da sve Srbe nazoves orangutanima, u toj patoloskoj mrznji prema svemu sto se ne slaze s tvojim antimisljenjem?
Energični leptir wrote:Faštička idelogija iz 13. vijeka. Zanimljivo! O ovom anonimusu Đoziću, čija je argumentacija na nivou Ante Starčevića i sličnih nadri-povjesničara ne vrijedi posebno raspravljati! "Osmanlije su, ustvari, željele da obnove Vizantijsko carstvo"...
Ne, opet si nevjerovatan licemjer. Zasto vrijedjas tudje inteligencije ovako prizmeno? Izazivas gnusanje covjece. Fasisticka ideologija s kraja 20. vijeka je zloupotrijebila istoriju cijelog Balkana da bi mogli opravdati etnicka ciscenja i genocid. Jedan sveobuhvatan pokret je ovo bio, steta sto novinari i historicari se nece suociti s pravdom i krvlju koju su prosuli. A takodjer vjerujem da jednom ozbiljnom naucnom analizom Njegosa, granice fasizma i njegovog nastajanja bi se mogle pomjeriti od njega, kao ideoloskog zacetnika nasilja protiv ljudi koji ne odgovaraju nekom rezimu. Njegove metode i pisanja se u trenu mogu dokazati kao fasisticka, dovoljno je samo jednoj strani bez interesa ovdje predociti sta je pisao.
Energični leptir wrote:ali to ne mijenja ČINJENICE o pravoslavnoj crkenoj organizaciji u BiH!
Niko ne mijenja cinjenice o pravoslavnoj organiziciji u BiH, nego SRPSKOJ pravoslavnoj organizaciji u BiH. Opet si licemjer do kraja, jer ovo ti pitanje sam ti nekoliko puta postavio, odgovor NE ZNAS a i dalje dajes svoja vrlo upitna misljenja. Mnogi ljudi to drze izvorom zla ovdje. Ja takodjer, ne pravoslavnu organizaciju, nego zloupotrebu pravoslavlja u nacionalna pitanja. I to jeste pocetak zla, nazalost od crkve, ali jeste. I to nema nikakve veze sa Srbima kao narodom, a spominjanjem njihovog imena iza ideologije, i poturanjem naroda smo ih ti zloupotrebljavas niko vise. I takvi kao ti.
Jer, Svištovskim mirovnim ugovorom iz 1791. godine, Smederevski sandžak (Beogradski pašaluk) je prvi put nazvan Srbija (Vojna enciklopedija - Beograd, 555/1). A Konstantin Jireček je davno obznanio da knezovi nomadske države Raške nisu mogli dobiti, valjda, zbog nomadskog statusa vladarske krune (Istorija Srba, Zmaj, Zemun, 1990., 169, 222.
Energični leptir wrote:Izgleda da Hakija zna bolje od Velkog župana Stefana Nemanje koji je i vladao tom "nomadskom državom").
Da, to ti kazes jednom doktoru historije, opet kroz nevjerovatno licemjerje, jer to nije Hakija rekao nego Vojna enciklopedija Srbije. Ti ne vidis cak ni reference kada ti ne odgovaraju. Sve si o sebi rekao s ovim sada, SVE. Nemas pojma o zivotu, cim si Hakiju napao za referencu! Boze sacuvaj s kim mi moramo ovdje u finjaka, kao u strahu od moderature. Ha ha ha.
Energični leptir wrote:A ti, čoveče ravne duše, vladiko moj, poznaniče moj, koji se zajedno nasladismo u domu Božjem, čedo moje slatko, Spiridone, moli Boga za nas, ne bih li tvojim molitvama proštenje grehova dobio. Mir božastveni neka ti bude, mir i domu tvome božastvenom, mir i svima onima koji su tamo i koji rabotaju domu svetoga Simeona, mir i svima igumanima udeoničarima tvojim, i poklonjenje im činim kroza te, čedo svoje. (...=
Pisa milošću Božjom prvi arhiepiskop sve srpske zemlje, Sava grešni.
(http://www.rastko.rs/knjizevnost/liturg ... dex_c.html)
Jadnice, pita te se OD KADA SE SPC TAKO SLUZBENO ZOVE, i ne trazi se nista drugo od tebe. Normalno da je pisao o Srbima ako mu je prijasnja titula patrijarsije bila nadredjena Srbima! Koji si ti bedak! OD KADA SE SPC TAKO ZOVE I KOJIM DOKUMENTOM JE TO IZVRSENO? TI TO NE ZNAS!
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#181 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by hrabren miloradovic »

E svašta?! , kad se neko ne razume u ustrojstvo crkve a hoće da diskredituje SPC tako što joj podmeće neku zloupotrebu , samo ne znam koga i gde i koje to eparhije i koje episkopije su zlouptrebljene! :roll:

Ovo oko0 naziva je tako tupavo da sve pršti , naziv SPC postoji da se ne bi non-stop ponavljala titula arhiepiskopa srpskog u celini i da se ne bi slavila kao kult-ličnosti(papstvo) već kao pravoslavna zajednica svih episkopija i eparhija!


Nego da čujemo gde je to zlouptrebila i prevarila nekoga?! , ali konkretno da se odgovori a ne da samo pljuje kao do sada!

Aj da čujemo?!
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#182 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by Energični leptir »

Opet. Nevejerovatno koje licemjerje. Samo te se pita kada je slubeno postala SPC a ne znas odgovor. Dakle odgovor je NE ZNAM a ne ovo. Ocito je da je ta patrijarsija bila zaduzena za mnoge narode, ne samo Srbe, pa je normalno da spominju Srbe u dokumentima! Mi trazimo pocetak zloupotrebe te crkve ovdje koji si djelimicno potvrdio ali neces do kraja. Niko ne spori nista, samo se trazi odgovor na pitanje koji ne znas.
Službeno je postala SPC onda kada je sveti Sava postao arhiepiskop srpski kako je sam sebe potpisivao! Nije se pak potpisivao kao arihepiskop trački, ilirski, itd... Koje je to još narode, ako izuzmemo Bugare, koji se u tituli pećkog patrijarha spominju, jer su neki manastiri u Bugarskoj proznavali nejgovu vlast, obuhvatala SPC svojom crkveno-administrativnom teritorijom? Gdje se izrjekom spominju ti drugi narodi, osim srpskog, koje u Bosni, kao jedine pripadnike istočnog obreda spominje u 16. vijeku putopisac Benedikt Kuripešić? Mislim o kakvim Ilirima uopšte više možemo govoriti u 13. i 14. vijeku, a kamoli u 16!

Formiranje modernih nacija, dovelo je do formiranja crkava sa nacionalnim predznakom u cijelom pravoslavnom svijetu: ruska, rumunska, češka, pa čak i kineska pravoslna crkva. To jeste trag moderne nacionalne misli na starim patrijaršijama, a upravo su episkopi RAZDROBLJENE Srpske crkve FORMIRALI srpsku naciju. Ta crkva "mnogih naroda" kako ti kažeš je bila kalup za formiranje srpske nacije! i nije je u tome niko koristio, nego su sami episkopi bili izvorišta i učitelji modernog nacionalizma! A ti kažeš da ona prije 1920 nije bila srpska, jer izmišljaš neke nepsotojeće pravoslavne Bošnjake. Žao mi je, takve narodonsti nije bilo.
Pa tebe ja nazvao onako kako se ti sam nazivas.
Samo ti čekaj ono što te sljeduje za prostakluke!
Fasisticka ideologija s kraja 20. vijeka je zloupotrijebila istoriju cijelog Balkana da bi mogli opravdati etnicka ciscenja i genocid. Jedan sveobuhvatan pokret je ovo bio, steta sto novinari i historicari se nece suociti s pravdom i krvlju koju su prosuli. A takodjer vjerujem da jednom ozbiljnom naucnom analizom Njegosa, granice fasizma i njegovog nastajanja bi se mogle pomjeriti od njega, kao ideoloskog zacetnika nasilja protiv ljudi koji ne odgovaraju nekom rezimu. Njegove metode i pisanja se u trenu mogu dokazati kao fasisticka, dovoljno je samo jednoj strani bez interesa ovdje predociti sta je pisao.
Njegoš je, ako nisi znao, bio ARHIEPISKOP CETINJSKI, egzarh pećkog trona, tj. vladika iste te "nesrpske" crkve, baš kao i njegov prethodnik Petar I Petrović Njegoš, isto tako vladika "nesrpske" crkve, koji planirao formiranje Slavjano-Srpskog carstva. Nije postojala SPC prije 1920??? Dakle, baš kao što je ista crkva nekada blagosiljala feudalizam, tako se ukopila i u nacionalizam sa vjerskim predznakom, koji je na kraju shebao čitavu srpsku nacionalnu ideju, budući da ju je rezervisao isključivo za pravoslavce! Dakle ta "nesrspka" crkva i njene vladike kako u Srbiji, tako u Hrvatskoj, Bosni, Hercegovini i Crnoj Gori su bile glavni faktor kreiranja moderne srpske nacije i u Srbiji i u Bosn i u Hercegovini i u Crnoj Gori i u Dalmaciji i u Hrvatskoj, jer je upravo crkva bila čuvar tradicije o "svetim Nemanjićima", koji su poslužili kao mitološki narativ srpske nacije i to još uvijek jesu!
Da, to ti kazes jednom doktoru historije, opet kroz nevjerovatno licemjerje, jer to nije Hakija rekao nego Vojna enciklopedija Srbije. Ti ne vidis cak ni reference kada ti ne odgovaraju. Sve si o sebi rekao s ovim sada, SVE. Nemas pojma o zivotu, cim si Hakiju napao za referencu! Boze sacuvaj s kim mi moramo ovdje u finjaka, kao u strahu od moderature. Ha ha ha.
Reference se itekako znaju zloupotrijebiti i to je najgore što rade površni anonimusi, ala Hakija, koji je objavio šta i doktorirao iz čega? Ako se neki termin, kao što je "Srbija" počinje koristiti u državnopravnom smislu, dakle moderne države, to ne znači da je tada nastao, jer ga inače ne bismo imali na kartama daleko starijim od Prvog srpskog ustanka. Drugo, Jiričeka je Hakija potpuno izbacio iz konteksta, jer Jiriček u svom izvanrednom radu nikada nije napisao to što Hakija želi da prikaže! A jesi li ti sinko čitao Jiričeka? Znaš, i knjige o negaciji Holokausta imaju reference i doimaju se znastven neznalicama, ala Fatmir Alispahić i ti, ali su čisti nacionalistički poluporizvod, baš kao i novobošnjačke revizije srednjeg vijeka kojim se bavi ko i kako stigne!
Jadnice, pita te se OD KADA SE SPC TAKO SLUZBENO ZOVE, i ne trazi se nista drugo od tebe. Normalno da je pisao o Srbima ako mu je prijasnja titula patrijarsije bila nadredjena Srbima! Koji si ti bedak! OD KADA SE SPC TAKO ZOVE I KOJIM DOKUMENTOM JE TO IZVRSENO? TI TO NE ZNAS!
"Jadnik" je opet posao za moderatora. Službeno se tako zove od prvog arhiepiskopa srpskog i srpske arhiepiskopije, koja je bila pravolsavna arhiepiskopija! Ako misliš da je administrativni akt iz 1920, kojim je uveden službeni naziv SPC promijenio suštinu te organizacije, ili poništio konitunitet sa njenim osnivanjem u 13. vijeku, onda imaš grdnih problema sa poznabvanjem pravoslavne crkvene historije. Npr. od kada se javlja administrativni naziv "Ruska pravoslavna crkva" i da li to znači da ta crkva nije postojala prije nego što je prilagodila svoj službeni naziv novim okolnostima? SPC je izravni kontinuitet Pećke patrijaršije, a koja je kontinuitet Srpske arhiepiskopije iz 13. vijeka! Da to nije bila narodna, već feudalna organizacija ne treba opet objašnjavati, da je učestovala u procesu formiranja moderne nacije i prilagodila se duhu nacionalizma kakav u 19. vijeku nastaje u cijeloj Evropi, ni to ne treba dodatno objašnjavati, osim nekome ko o tome nije pročitao baš ništa, osim anonimusa Hakije! E da i kakva je to "prijašnja titula patrijaršije", kada je sveti Sava u pitanju? Šta si pročitao o njemu?
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#183 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by _majevica_ »

hrabren miloradovic wrote:E svašta?! , kad se neko ne razume u ustrojstvo crkve a hoće da diskredituje SPC tako što joj podmeće neku zloupotrebu , samo ne znam koga i gde i koje to eparhije i koje episkopije su zlouptrebljene! :roll:

Ovo oko0 naziva je tako tupavo da sve pršti , naziv SPC postoji da se ne bi non-stop ponavljala titula arhiepiskopa srpskog u celini i da se ne bi slavila kao kult-ličnosti(papstvo) već kao pravoslavna zajednica svih episkopija i eparhija!


Nego da čujemo gde je to zlouptrebila i prevarila nekoga?! , ali konkretno da se odgovori a ne da samo pljuje kao do sada!

Aj da čujemo?!
Cuj ..proglasen patrijarh 1346 god.. patrijarh srblja...i sada 1920 godine proglase se pravoslavci u BiH SPC.
Pa to ne znaci da su ti pravoslavci bili od 1346 godine pravoslavci pod tom juridiskricijom te patrijarsije a jos manje
da se radi o narodu koji su Srbi ili tada srblje...Tako sada mozes i pravoslavce u Hrvatskoj i dr.zemljama samo pripojiti tom titulom..
Evo pravoslavlje u nekoj africkoj drzavi gdje su pigmeji primili pravoslavlje...i to im svestenici iz podrucija srbije
preztentovali i oni prihvate pravoslavlje(kao tadasnji narod BiH)...i jesul ti novi pravoslavci Srbi jer su primili
pravoslavlje a njihovi svestenici bili sa podrucija(misionari)Srbije...Ti ljudi su pigmeji iz te drzave i praktikuju pravoslavlje i oni nisu Srbi...to ti je isto kao u Bosni od kada se sirilo pravoslavlje...
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#184 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by _majevica_ »

Energični leptir wrote: Jadnice, pita te se OD KADA SE SPC TAKO SLUZBENO ZOVE, i ne trazi se nista drugo od tebe. Normalno da je pisao o Srbima ako mu je prijasnja titula patrijarsije bila nadredjena Srbima! Koji si ti bedak! OD KADA SE SPC TAKO ZOVE I KOJIM DOKUMENTOM JE TO IZVRSENO? TI TO NE ZNAS!



"Jadnik" je opet posao za moderatora. Službeno se tako zove od prvog arhiepiskopa srpskog i srpske arhiepiskopije, koja je bila pravolsavna arhiepiskopija! Ako misliš da je administrativni akt iz 1920, kojim je uveden službeni naziv SPC promijenio suštinu te organizacije, ili poništio konitunitet sa njenim osnivanjem u 13. vijeku, onda imaš grdnih problema sa poznabvanjem pravoslavne crkvene historije. Npr. od kada se javlja administrativni naziv "Ruska pravoslavna crkva" i da li to znači da ta crkva nije postojala prije nego što je prilagodila svoj službeni naziv novim okolnostima? SPC je izravni kontinuitet Pećke patrijaršije, a koja je kontinuitet Srpske arhiepiskopije iz 13. vijeka! Da to nije bila narodna, već feudalna organizacija ne treba opet objašnjavati, da je učestovala u procesu formiranja moderne nacije i prilagodila se duhu nacionalizma kakav u 19. vijeku nastaje u cijeloj Evropi, ni to ne treba dodatno objašnjavati, osim nekome ko o tome nije pročitao baš ništa, osim anonimusa Hakije! E da i kakva je to "prijašnja titula patrijaršije", kada je sveti Sava u pitanju? Šta si pročitao o njemu?

Evo opet sa temom....znaci tema je SPC u BiH...ovde pred 1920 godinu imamo popise stanovnistva u BiH gdje
po vjerama pravoslavce u BiH u popisu svrstavaju u grcke-pravoslavce---Znaci vjerski nije bila institucija
pravoslavaca u BiH autokefna....i tako 1920 svi ti pravoslavci u BiH postaju SPC u sklopu sa Srbijom...
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#185 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by hrabren miloradovic »

_majevica_ wrote:
Cuj ..proglasen patrijarh 1346 god.. patrijarh srblja...i sada 1920 godine proglase se pravoslavci u BiH SPC.
Pa to ne znaci da su ti pravoslavci bili od 1346 godine pravoslavci pod tom juridiskricijom te patrijarsije a jos manje
da se radi o narodu koji su Srbi ili tada srblje...Tako sada mozes i pravoslavce u Hrvatskoj i dr.zemljama samo pripojiti tom titulom..
Evo pravoslavlje u nekoj africkoj drzavi gdje su pigmeji primili pravoslavlje...i to im svestenici iz podrucija srbije
preztentovali i oni prihvate pravoslavlje(kao tadasnji narod BiH)...i jesul ti novi pravoslavci Srbi jer su primili
pravoslavlje a njihovi svestenici bili sa podrucija(misionari)Srbije...Ti ljudi su pigmeji iz te drzave i praktikuju pravoslavlje i oni nisu Srbi...to ti je isto kao u Bosni od kada se sirilo pravoslavlje...
Slušaj , nemaš pojma zaista , nemoj molim te se brukati ovakvim postovima!

Na hiljade ljudi su primili pravoslavlje i svaki je ostao po nacionalnosti što je bio i ranije , u svaku našu crkvu dolazi ko god hoće i svi pravoslavci idu u naše crkve na službu i pričest i niko nikad nije rekao da mora biti nešto po nacionalnosti , jer je svaka pravoslavna crkva pomesna i katoličanska , i u Srbi gde postoje pravoslavci drugih nacija uglavnom imaju svoje crkve ali dolaze i naše poptuno normalno jer je to isto!!

Svaki pravoslavac na prostoru BiH i Hrvatske je oduvek deo srpske crkve tj.od crkvene institucije koja je nastala od sv.Save!
A da nije tako onda bi nekad postojala autokefalna bosanska,hrvatska,vlaška,singapurska,..arhiepiskopija koja bi rukopolagala sveštenstvo , e sad mi ti navedi pošto tvrdiš da to tamo nije u pitanju srpska crkva koja je to crkva u pitanju konkretno??!!
Ako mi ne navedeš onda si fejk i provokator koji samo bifla zbog čiste zlobe i nemoći da dokaže svoju fantastičnu priču!!
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#186 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by Energični leptir »

po vjerama pravoslavce u BiH u popisu svrstavaju u grcke-pravoslavce
Jesi li ikada čuo zatermin grčko-pravoslavan, ili grko-istočnjak, koji ne znači ništa drugo nego pravoslavac? U austrougarskoj administraciji se ovaj termin upotebljavao za bilo kojeg pravoslavca i nije imao nikakve veze sa Grcima.
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#187 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by _majevica_ »

Energični leptir wrote:
po vjerama pravoslavce u BiH u popisu svrstavaju u grcke-pravoslavce
Jesi li ikada čuo zatermin grčko-pravoslavan, ili grko-istočnjak, koji ne znači ništa drugo nego pravoslavac? U austrougarskoj administraciji se ovaj termin upotebljavao za bilo kojeg pravoslavca i nije imao nikakve veze sa Grcima.
E ovako da odgovorim tebi...u svakom slucaju kao normalnom stanovniku BiH---drzava Bosna postuje i cijeni sve svoje
gradjane bez obzira na svoje vjerske,politicke i druge podjele..i svaka cast ljudima koji ne razmisljaju i svataju svu
tragediju i pocast BiH sa svojim problemima sto se tice i izmedju ostaloga i ovih pitanja na temi...
Mi u BiH svi pokuisavamo bolje i normalnije zivjeti a to je i cilj sve nase diskusije kroz postove i tako mislim da
ce mo i u narednim postovima tom cilju trziti....il se varam..
Nego eto sto se tice tvog pitanja nadji i reci kako su se izbori i izjasnjavanja o vjeri i naciji evidentirala i vodila
u vrijeme AU...tu je isto od tebe suplja ..zna se i u vrijeme AU ko su bili pravoslavci BiH.......
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#188 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by Energični leptir »

Nego eto sto se tice tvog pitanja nadji i reci kako su se izbori i izjasnjavanja o vjeri i naciji evidentirala i vodila
u vrijeme AU...tu je isto od tebe suplja ..zna se i u vrijeme AU ko su bili pravoslavci BiH.....
Dobro, jesi li ikada pročitao ponešto o mitropolitu dabrobosanskom Savi Kosanoviću u vrijeme Austro-Ugarske i svštenstvu i vjernicima Dabrobosanske eparhije? Hajde, molim te pročitaj!
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#189 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by _majevica_ »

hrabren miloradovic wrote:
_majevica_ wrote:
Cuj ..proglasen patrijarh 1346 god.. patrijarh srblja...i sada 1920 godine proglase se pravoslavci u BiH SPC.
Pa to ne znaci da su ti pravoslavci bili od 1346 godine pravoslavci pod tom juridiskricijom te patrijarsije a jos manje
da se radi o narodu koji su Srbi ili tada srblje...Tako sada mozes i pravoslavce u Hrvatskoj i dr.zemljama samo pripojiti tom titulom..
Evo pravoslavlje u nekoj africkoj drzavi gdje su pigmeji primili pravoslavlje...i to im svestenici iz podrucija srbije
preztentovali i oni prihvate pravoslavlje(kao tadasnji narod BiH)...i jesul ti novi pravoslavci Srbi jer su primili
pravoslavlje a njihovi svestenici bili sa podrucija(misionari)Srbije...Ti ljudi su pigmeji iz te drzave i praktikuju pravoslavlje i oni nisu Srbi...to ti je isto kao u Bosni od kada se sirilo pravoslavlje...
Slušaj , nemaš pojma zaista , nemoj molim te se brukati ovakvim postovima!

Na hiljade ljudi su primili pravoslavlje i svaki je ostao po nacionalnosti što je bio i ranije , u svaku našu crkvu dolazi ko god hoće i svi pravoslavci idu u naše crkve na službu i pričest i niko nikad nije rekao da mora biti nešto po nacionalnosti , jer je svaka pravoslavna crkva pomesna i katoličanska , i u Srbi gde postoje pravoslavci drugih nacija uglavnom imaju svoje crkve ali dolaze i naše poptuno normalno jer je to isto!!

Svaki pravoslavac na prostoru BiH i Hrvatske je oduvek deo srpske crkve tj.od crkvene institucije koja je nastala od sv.Save!
A da nije tako onda bi nekad postojala autokefalna bosanska,hrvatska,vlaška,singapurska,..arhiepiskopija koja bi rukopolagala sveštenstvo , e sad mi ti navedi pošto tvrdiš da to tamo nije u pitanju srpska crkva koja je to crkva u pitanju konkretno??!!
Ako mi ne navedeš onda si fejk i provokator koji samo bifla zbog čiste zlobe i nemoći da dokaže svoju fantastičnu priču!!

Nemas ti pojma ko si ti i koga trebas prestavljati...Ajd mi reci jesil ti bosanac il srbijanac....po drzavi..
il po vjeri i crkvama...ko su tvoji autohtoni pradjedovi i na kojem su terenu prvu vjeru primili....
Mani bezveze filozofiranja i vodjenja na neku stranu....
Ako se trenutno izjasnjavas kao Srbin iz BiH...sto te muci priznati da si autohton bosanac koji je sa djedovima
pravoslavac u BiH i da je primio pravoslavlje u BiH..
Ili druga solucija da ti je predak dosao naselio BiH al u tom slucaju morao je priznati i prihvatiti tu teritoriju gdje
se naseljava kao tu se naseljavam i postivacu tu drzavu....kao sto odu u neku evropsku drzavu i prihvate zakone..
Treca stvar ako je tvoj predak dosao kao osvajac i zauzeo dio teritorije BiH sta je on danas....

Nego evo na tvojwe pitanje konkretan odgovor sto se tiice BiH.
U BiH pravoslavlje je sa dolaskom osmanlija se sirilo i to stanovnistvo je prihvacalo pravoslavlje.To nisu srbijanci
to su stanovnici bosne koji su prihvatili pravoslavlje....a ti sada dokazi drukcije....sve manastire i misionare u
vecini teritorija BiH su doveli osmanlije i sirili pravoslavlje ...sa patrijrhom carigradskim....
Islam i tada i danas je tolerantan i priznaje sve vjere i tako siri sve vjere svugdje...u to vrijeme je sirio i dopustao sve vjere u Bosni a oko njega gdje su vladale druge vjere su svoje uzdizali a druge spaljvali....tada osmanlije
su od grcke do bosne uzdizale sve vjere a u evropi su ubija li druge vjere...

nego bez veze crvas sve teme i stitis neku politiku i ideologiju seselja i ekstremista iz srbije...bar poslusaj neke
normalne ljude iz srbije pa se okreni svom trazenju historije od toga ko si i kome pripadas...a sto se tice SPC
vidi ko su pravoslavci u BiH i kao oni zive u BiH i sta treba da se popravi stanje u BiH....
...
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#190 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by _majevica_ »

Energični leptir wrote:
Nego eto sto se tice tvog pitanja nadji i reci kako su se izbori i izjasnjavanja o vjeri i naciji evidentirala i vodila
u vrijeme AU...tu je isto od tebe suplja ..zna se i u vrijeme AU ko su bili pravoslavci BiH.....
Dobro, jesi li ikada pročitao ponešto o mitropolitu dabrobosanskom Savi Kosanoviću u vrijeme Austro-Ugarske i svštenstvu i vjernicima Dabrobosanske eparhije? Hajde, molim te pročitaj!
Brale de ovako...jesil ti rodjen na teritoriji BiH i imas li sta imovine koja pripada BiH.
Kome ti placas poreze i kojoj crkvi...?Ajd de izjasni se grkom...sta ti onda smeta u BiH.
Nije bitno koga ja volim nego je bitno sta sam ja ...bosanac...
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#191 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by Energični leptir »

Brale de ovako...jesil ti rodjen na teritoriji BiH i imas li sta imovine koja pripada BiH.
Kome ti placas poreze i kojoj crkvi...?Ajd de izjasni se grkom...sta ti onda smeta u BiH.
Nije bitno koga ja volim nego je bitno sta sam ja ...bosanac...
Nije uopšte problem u tome. Narodnosti su za mene folklor i smatram čak nekulturnim nametati bilo kome i bilo šta. Ovdje je riječ o historiji. Korištenje historije u političke svrhe i njeno zloupotrebljavanje i iskrivljivanje je već drugi par rukava. Mi razgovaramo o nekim činjenicama.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#192 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by hrabren miloradovic »

_majevica_ wrote: Nemas ti pojma ko si ti i koga trebas prestavljati...Ajd mi reci jesil ti bosanac il srbijanac....po drzavi..
il po vjeri i crkvama...ko su tvoji autohtoni pradjedovi i na kojem su terenu prvu vjeru primili....
Mani bezveze filozofiranja i vodjenja na neku stranu....
Ako se trenutno izjasnjavas kao Srbin iz BiH...sto te muci priznati da si autohton bosanac koji je sa djedovima
pravoslavac u BiH i da je primio pravoslavlje u BiH..
Ili druga solucija da ti je predak dosao naselio BiH al u tom slucaju morao je priznati i prihvatiti tu teritoriju gdje
se naseljava kao tu se naseljavam i postivacu tu drzavu....kao sto odu u neku evropsku drzavu i prihvate zakone..
Treca stvar ako je tvoj predak dosao kao osvajac i zauzeo dio teritorije BiH sta je on danas....

Nego evo na tvojwe pitanje konkretan odgovor sto se tiice BiH.
U BiH pravoslavlje je sa dolaskom osmanlija se sirilo i to stanovnistvo je prihvacalo pravoslavlje.To nisu srbijanci
to su stanovnici bosne koji su prihvatili pravoslavlje....a ti sada dokazi drukcije....sve manastire i misionare u
vecini teritorija BiH su doveli osmanlije i sirili pravoslavlje ...sa patrijrhom carigradskim....
Islam i tada i danas je tolerantan i priznaje sve vjere i tako siri sve vjere svugdje...u to vrijeme je sirio i dopustao sve vjere u Bosni a oko njega gdje su vladale druge vjere su svoje uzdizali a druge spaljvali....tada osmanlije
su od grcke do bosne uzdizale sve vjere a u evropi su ubija li druge vjere...

nego bez veze crvas sve teme i stitis neku politiku i ideologiju seselja i ekstremista iz srbije...bar poslusaj neke
normalne ljude iz srbije pa se okreni svom trazenju historije od toga ko si i kome pripadas...a sto se tice SPC
vidi ko su pravoslavci u BiH i kao oni zive u BiH i sta treba da se popravi stanje u BiH....
...
Ovo je forum istorija ako ti se bifla o politici imaš mesto gde se to radi! , a samo me ti nemoj pitati o preklu i mojim korenima!

Ti tvrdiš da je neko popravoslavljen i da su ti neki ljudi zapravo neko drugi a ne Srbi , zato odgovori na moje pitanje tj.dokaži svoje tvrdnje koje mlatiš ili prekini da ubacuješ politiku i da odgovraša jeftinim protiv-pitanjima , to je oličenje nemoći , jel znaš to?!

Zato reco ko si ti ljudi pravoslavni u Bosni?! , ako su Bosanci-pravoslavci reci koja je to pravoslavna bosanska crkva?! , daj nekog popa,vladiku,episkppa,...bilo šta?! , ako su Vlasi-pravoslavci , to takođe dokaži što ćeš navesti svakog vlaškog vladiku,mitropolita,....i njegovo vlaško opredelenje u smislu veroispovedanja!!

Aj to reci , pa ako si čeljade da nastavimo ka' ljudi!
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#193 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by _majevica_ »

Energični leptir wrote:
Brale de ovako...jesil ti rodjen na teritoriji BiH i imas li sta imovine koja pripada BiH.
Kome ti placas poreze i kojoj crkvi...?Ajd de izjasni se grkom...sta ti onda smeta u BiH.
Nije bitno koga ja volim nego je bitno sta sam ja ...bosanac...
Nije uopšte problem u tome. Narodnosti su za mene folklor i smatram čak nekulturnim nametati bilo kome i bilo šta. Ovdje je riječ o historiji. Korištenje historije u političke svrhe i njeno zloupotrebljavanje i iskrivljivanje je već drugi par rukava. Mi razgovaramo o nekim činjenicama.
E ovako...ako sam pod ovim nickom tako volim i smatram da znam nesto o majevici....i nas covjek bi mogao dosta
toga nauciti o historiji svih naroda ako prati samo stanje i situaciju na Majevici svoh ovih stoljeca....tu vidis svu
historiju i istinu BiH kao te teritorije i svi vladara koji su tom teritorijom vladali...takodje tu je i mjesto
svih crkvi il vjera .....
Evo posto te zanima historija vidi samo granice koje su bile na Majevici i sve vjere koje imaju ti narodi Majevice...
Naravno pogledaj i nazive topografija.....nego sto je posebno interesantno tu su svi osnovni historijski dokazi i cinjenice koji se vezu za sve narode kao i pred osmanlijske narode koji su tu zivjeli...a to je kao mini bosna..

Nego sve cinjenice i dokazi o postojanju pravoslavne crkve u BiH i njenom prvobitnom uspinjanju i postanku
nemaju veze sa pravoslavljem u Srbiji u XV st....Znaci kada su prve crkve..koje su danas manastiri(posle 100 god.)
napravljene u BiH one su bile pravoslavne crkve u BiH i sirile su pravoslavlje...moneteisticku vjeru koja je bila
podrzavana od osmanlija kao i druge vjere..Znaci od tada nema drugioh religija osim monoteistickih...

Nego evo da ne pricamo o cinjenicama il dokazima...stanovnici BiH kojoj treba da pripadaju drzavi i crkvi....
magnezijum
Posts: 7
Joined: 05/10/2009 07:43

#194 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by magnezijum »

Pipo akademik wrote:
Goran_35 wrote: Svaki Bosanac pravoslavac koji je rodjen u Bosni i ciji je djed rodjen u Bosni,dakle koji nije dosao iz Srbije,nema ama bas nista,osim vjere, zajednicko sa Srbijancima.Totalno razliciti mentaliteti a i porijeklo...
Da ti kazem nesto frajeru... Moji preci su u jedno mjesto juzno od Sarajeva dosli iz onog dijela danasnje Crne Gore koji se naziva "Stara Hercegovina" i to u vrijeme prije nego sto je ta oblast pripala Crnoj Gori na berlinskom kongresu. Dakle smatram se Hercegovcem. I garantujem ti da ogromna vecina naroda u RS ima slicnu pricu sa porijeklom. Moji ...-ići su se odatle selili u danasnju BiH, u Srbiju, i ostajali u Crnoj Gori. Danas je stanje ovako: ...-ića ima 110 porodica u Crnoj Gori, 220 u BiH (tacnije RS), i 450 u Srbiji. Skoro svi smo istog porijekla jer je prezime rijetko i gotovo svi slavimo istu krsnu slavu.

I sad ti genijalac, i tebi slicni, tvrdite da su ovi sto su ostali u Crnoj Gori, da su to neki Dukljani, mi u BiH smo bosanski pravoslavci, a ovi sto su u Srbiji, to su pravi Srbi??? Nemoj me nervirati

Sta se desavalo u crkvi i kako je bilo njeno unutrasnje uredjenje me ne zanima jer crkva je organizacija za sebe. Ja znam ko sam i sta sam.

Sta je sledece sto ces reci, da Sandzaklije nisu Bosnjaci jer pripadaju drugoj IZ? Oh, wait...
uh ovo potpisujem, slična ako ne ista situacija sa mojim prezimenom i mojom slavom, hercegovina, Nevesinje, jedna loza, jedna slava, nekoliko republika danas i svi smo Srbi.
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#195 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by Energični leptir »

Nego sve cinjenice i dokazi o postojanju pravoslavne crkve u BiH i njenom prvobitnom uspinjanju i postanku
nemaju veze sa pravoslavljem u Srbiji u XV st..
Hajde nabroj barem jednu od tih činjenica i dokaza.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#196 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by hrabren miloradovic »

Evo lepog primera , vladika Nikolaj Velimirović je rođen u Lelićima kraj Valjeva u selu Bošnjaci , e sad kad je tim dobrim Bošnjanima doseljenim u valjevskim kraj nametnula pravoslavnu veru udbaši-šizmatici to je teško reći , ali kako kaže Majevica širenje vere u pravoslavnima je osvnoni cilj bio jer su muslimani bili toliko toleratni da je svaki svako goveče vlaško kršteno a kamoli čeljade! :D

Pošto sam iz Vojvodine tako da znam da su većina starosedeoca Lala,Sremaca i Bačvana poreklom iz Hercegovine,Bosne,Raške i Kosova , i većina zna svoje korene iz starog kraja !

E sad nek' kaže prepametni Majevica ko je te nesretnike posrbio i popravoslavio kad su već zli srpsko-udbaški popovi to radili po Bosni ponosnoj bez obzira na slobode po Turcima koje su uživali da ih po dobru i dan danas pamte!
magnezijum
Posts: 7
Joined: 05/10/2009 07:43

#197 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by magnezijum »

izzy131 wrote:
Energični leptir wrote:
Zato što vama patološkim mrziteljima "drugih", bilo koja činjenica koja se ne bi poklopile sa bajkom o ur-Bosni, koja je domaći ekvivalent bajke o Nebeskoj Srbiji, smetaju činjenice, pa pokušavam, spustivši se na nivo pedagoga djece u "maloj" grupi,
:-) :roll:

Odgovor koji pocinje ovako na KONKRETNO pitanje jos jednom te je eliminirao iz ozbiljne rasprave. Fino te se pita od kada se SPC tako zove, a ti ne znas odgovor a drugima govoris da ne znaju osnove. Dakle, pokrij se dekom i besjedi sa ljudima koji su te tako odgojili, patoloski mrzitelju. Ako sam i nesto slicno tebi, ono sto ja volim i drago mi je nije radi sebe potegnulo za masovnim pomorima stanovnistva i komsija. Toliko o tebi patoloski mrzitelji i braniocu fasisticke ideologije koja se moze nazrijeti u tvojim odgovorima. Tako je i Hitler pocinjao govore o patoploskim mrznjama prema Nijemcima. Ali ni o tome vjerovatno ne znas nista, jer bi te bilo stid da pocinjes odgovore tako. A ako znas onda jos gore, znas ko si i sta si. Pitanje na koje ne znas odgovor: od kada se SPC tako sluzbeno zove i kojim aktom se je tako nazvala?
Ma da, nije imao ni imena! Srbi, zapravo, nisu znali za imena do nedavno, a sporazumjevali su se nekim jezikom urlikanja sličnog orangutanima.
Orangutane, ne znas ni kako se je Dusan zaista zvao, a to je Stefan Uros IV.
Energični leptir wrote: Te površne anahronizme ostavi za kafanu. Međusobna proklinjanja i anatemisanja su učestala pojava u srednjem vijeku, kada su pravoslavne crkve dio vladarskog državnog aparata.
Koje besramno relativiziranje cinjenice da je VASELJENSKA PATRIJARSIJA anatemizirala to "carstvo". Nista licno ni medjusobno - oni koji su davali legitimitet carstvima su rekli da "Dusan" nema taj legitimet. Znaci, Carstva nije bilo. Tacka.
Nauka i kupusarija

(Obrazovanje: Borba protiv pseudohistorije, Dani 606, 23. 1. 2009, 42 - 45)

Iz pera uglednog Vuka Bačanovića, Dani u 606. broju donose prigodan prikaz knjige Historijska čitanka CDRSEE, Sarajevo, 2007., obima oko 500 strana (HČ). Bačanović, i pored dobrih konstatacija, nažalost, pravi grešku zloupotrebe naučnog metoda i slično. On nije vidio da su autori HČ, zbog akcidencije (isticanje nečega kao bitnog, a ne mora biti tako), spomenuti rad objavili čak i pod neprikladnim nazivom, što je spomenuti kritičar morao da primijeti.

Imenica "čitanka" se pravilno koristi samo za hrestomatski odabrane književne radove, pa je nelogično taj leksem "nakalemiti" i na kompilaciju (napabirčenih) arhivskih dokumenata. Jer, nema dokaza da su ti tekstovi odabrani među milion sličnih dokumenata, po nekom znanstvenom kriteriju. Eto zašto se ne može kazati da su pokazani dokumenti pravi reprezentanti povijesne istine. Marx je govorio da nauka postaje istinita tek kad "uspije da se izrazi na matematički način", a ne i na poluistinit način, što se nudi sa subjektivno odabranim dokumentima HČ. Sve druge i drugačije teorije, Engels je nazivao "kupusarija"!

U prvom dijelu spomenutog rada, recimo, obrazlaže se kako je Osmansko Carstvo, krajem XIV i početkom XV stoljeća, osvojilo Balkansko poluostrvo. U pitanju je pogrešan navod. Jer, spomenuta se sintagma literarno koristi tek u XVIII stoljeću. Osmanlije su, ustvari, željele da obnove Vizantijsko carstvo, pa su radi tih planova, krajem XIV stoljeća pokorile Bugarsku, zatim, među despotima podijeljenu državu Rašku itd., a ne Balkansko poluostrvo, kako se tvrdi u HČ. Bačanović u spomenutom tekstu sasvim nekorektno spominje i "kraljeve Srbije", što ne odgovara materijalnoj istini. Jer, Svištovskim mirovnim ugovorom iz 1791. godine, Smederevski sandžak (Beogradski pašaluk) je prvi put nazvan Srbija (Vojna enciklopedija - Beograd, 555/1). A Konstantin Jireček je davno obznanio da knezovi nomadske države Raške nisu mogli dobiti, valjda, zbog nomadskog statusa vladarske krune (Istorija Srba, Zmaj, Zemun, 1990., 169, 222). Radi toga je Sv. Sava, 1217. godine, i to kad nije bio arhiepiskop tzv. Srpske pravoslavne crkve (koju nije priznavala Pravoslavna crkva iz Carigrada), krunisao za kralja Raške, koga drugog nego svog brata Stefana. Navedena se država (gdje su živjeli Srbi, Iliri, Tračani, Bugari, Grci itd.) pogrešno u srpskoj literaturi sada poistovjećuje sa Srbijom.

Spomenutu, dakle, lokalnu kraljevsku krunu je nosio i Stefan Uroš IV, realno, veliki župan Raške (1331-1355), kojem srpski povjesničari (iz milja) daju ime Dušan (Jireček, 212), a nisu imali pravo da krste ljude. Koliko je tzv. Dušan bio vlastoljubiv, pokazuje i činjenica da se uz pomoć tzv. SPC, 16. aprila 1346. godine, proglasio čak za "cara Grkljem i Srbljem"! Ali, navedenu carsku krunu, što srpski povjesničari prešućuju, anatemisala je Vizantija (Jireček, 223), gdje se nalazilo vrhovno sjedište Pravoslavne crkve. Prema konfesionalnom dogovoru još iz 459., Pravoslavna crkva u Carigradu je mogla davati carske, a katolička crkva iz Vatikana kraljevske krune (R. Lopez, Rađanje Evrope, Zagreb, 1978., 48). Kako ondašnja Srpska pravoslavna crkva nije bila patarenska (otpadnička), ona je ta pravila morala poštovati.

U drugom dijelu HČ se govori o nacijama i državama jugoistočne Evrope, što je dobro. Ali nije dobro što se propušta kazati da je u Bosni "stvorena politička vlast prije hrvatske i srpske". O tome je davno pisala Nada Klaić, ugledna povjesničarka, pa taj važan navod za BiH nije trebalo ignorirati ni u HČ. Treći dio HČ je posvećen temi tzv. balkanskih ratova, gdje se ističu sasvim pogrešni navodi, a objektivni dokumenti zanemaruju. Evo i kako. Po scenariju tajnog ugovora (zaključenog 15. januara 1877. godine) između Austro-Ugarske, Rusije i Srbije, tvrdi Grgur Jakšić (Iz novije srpske istorije, Prosveta - Beograd, 1953., 61) planirana je podjela vilajeta Bosne. U navedenom aktu piše, kakva drskost, kako Austro-Ugarska daje suglasnost Rusiji da može anektirati neke teritorije na Kavkazu, a Rusija se suglasila da Austro-Ugarska anektira Bosnu i Hercegovinu, "izuzimajući zemljište koje se nalazi između Srbije i Crne Gore o kome će se obe vlade imati da dogovore kad bude došao trenutak da njime mogu raspolagati". Epilog prethodnog ugovora je već poznat, pa dalji komentar nije potreban.

U četvrtom dijelu HČ se opravdano polemizira o Drugom svjetskom ratu, gdje se objektivno govori i o fašizmu, a nešto manje loše o boljševizmu. Ali, nigdje se ne kaže i kolika je bila ratna šteta Bosne i Hercegovine, mada je na osnovu popisa utvrđeno da je ona iznosila oko 6 milijardi dolara (Arhiva BiH, Fond Zemaljska komisija za ratnu štetu, 1945. - 1950.). Navedeni iznos ratne štete, najvećim je dijelom kompenziran za ratnu štetu partizana nad Nijemcima Vojvodine, jasno piše Nikola Živković (Ratna šteta koju je Njemačka učinila Jugoslaviji u Drugom svjetskom ratu, Institut za savremenu istoriju Beograd, 1975.). Ni spomenuti dokument, makar se radilo o krunskom aktu, nije u mnogo hvaljenoj HČ objavljen. Što li?!

Ako se rezimiraju prethodni redovi ovog komentara, jasno se može zaključiti da je Bačanovićev spomenuti članak (ne)korektan prikaz Historijske čitanke CDRSEE. Istina, prethodna ocjena, zbog složenosti teme, može biti i stvar subjektivnog shvaćanja. Bilo kako bilo, potpisnik ovih redova je iznio svoj stav, bez obzira na druga i drugačija mišljenja.

Dr. Hakija Đozić
tačnije, zvao se, Stefan Uroš IV Dušan Nemanjić, poznat i kao Dušan Silni, a moze i Car Stefan Dušan !
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#198 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by Energični leptir »

tačnije, zvao se, Stefan Uroš IV Dušan Nemanjić, poznat i kao Dušan Silni !
Ne znam zašto je silan čovjek koji je ubio sopstvenog oca i harao, pljačkao i palio gdje je stigao!
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#199 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by _majevica_ »

@hrabren miloradovic
_majevica_ wrote:Ti tvrdiš da je neko popravoslavljen i da su ti neki ljudi zapravo neko drugi a ne Srbi , zato odgovori na moje pitanje tj.dokaži svoje tvrdnje koje mlatiš ili prekini da ubacuješ politiku i da odgovraša jeftinim protiv-pitanjima , to je oličenje nemoći , jel znaš to?!

Zato reco ko si ti ljudi pravoslavni u Bosni?! , ako su Bosanci-pravoslavci reci koja je to pravoslavna bosanska crkva?! , daj nekog popa,vladiku,episkppa,...bilo šta?! , ako su Vlasi-pravoslavci , to takođe dokaži što ćeš navesti svakog vlaškog vladiku,mitropolita,....i njegovo vlaško opredelenje u smislu veroispovedanja!!

Aj to reci , pa ako si čeljade da nastavimo ka' ljudi!
Evo da nastavimo ko ljudi.
Prvo podebljano:evo sad ja kazem po naciji sam Srbin.I jel to istina ?'???I nas 500 imamo poslanika u opcini koji
smo rodjeni kao recimo Romi,Hrvati,Bosnjaci....Znaci ne pricamo o politici il o prinudi....Evo ja imam primjera
ljudi koji su se u ratu silom prilika izjasnjavali kao Srbi a sada se izjasnjavaju kao Bosnjaci....E sada ako
necemo politku kao sto ti rece sta je tu cinjenicno stanje....
Tako pravoslavci u BiH prije 1920 god...prihvatise SPC a koje je cinjenicno stanje sa Vase Pelagica i Teofila ...i
njihove politike u BiH?Ajd necemo o politici...nego o cinjenicama.... :)


E ovako ocekujes nekog vladiku i sta vec u Bih...pa imas pregrst naziva i funkcija i dana dok se ne odvoje od
srbijanske crkve....imas funkcije u crkvenim krugovima i danas koje su neovisne od Srbije al nema jos te
kurioznosti samih politika u BiH..

Nego sto se tice vlaha i pripadnika CB u BiH to je na drugim temama objasnjeno kome oni sa dolaskom osmanlija
se priklanjaju u BiH....
Last edited by _majevica_ on 03/08/2010 00:46, edited 1 time in total.
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#200 Re: Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

Post by _majevica_ »

hrabren miloradovic wrote:Evo lepog primera , vladika Nikolaj Velimirović je rođen u Lelićima kraj Valjeva u selu Bošnjaci , e sad kad je tim dobrim Bošnjanima doseljenim u valjevskim kraj nametnula pravoslavnu veru udbaši-šizmatici to je teško reći , ali kako kaže Majevica širenje vere u pravoslavnima je osvnoni cilj bio jer su muslimani bili toliko toleratni da je svaki svako goveče vlaško kršteno a kamoli čeljade! :D

Pošto sam iz Vojvodine tako da znam da su većina starosedeoca Lala,Sremaca i Bačvana poreklom iz Hercegovine,Bosne,Raške i Kosova , i većina zna svoje korene iz starog kraja !

E sad nek' kaže prepametni Majevica ko je te nesretnike posrbio i popravoslavio kad su već zli srpsko-udbaški popovi to radili po Bosni ponosnoj bez obzira na slobode po Turcima koje su uživali da ih po dobru i dan danas pamte!

Bosnjaci selo u Hrvatskoj kod Županje...i to ti govori da su stanovnici koji su se naselili porijeklom Bosnjani...
Znaci kao tvoj primjer i ovaj primjer govori o njihovoj seobi i porijeklu..napominjem da je ovo u Hrvatskoj selo
Bosnjaci svo il vecinsko vjerom od 99% rimokatolici...
Sto se tice paralele BiH i Evrope o toleranciji naroda razlicitih u vjerama to postoje dokazi i cinjenice.Pogledaj
polozaj manjina (ne rimokatolika i pravoslavaca) naroda u Evropi od strane istih a špogledaj u osmanlijsko doba polozaj ne muslimana pod njihovom vlascu(XV-XIX st.)
I trece sve su misionare pravoslavaca u BiH doveli osmanlije i pravili crkve pravoslavne....to nije cinjenica to je
dokaz kada se pravoslavlje sirilo u BiH..
Post Reply