Historija Srpske pravoslavne crkve u BiH

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#1 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by nokia6170 »

BogBosnaiBosnjastvo wrote:http://img209.imageshack.us/img209/84/l ... 25ged1.jpg

Matica Srpska iz 1825 ne zna ni za kakve Srbe i Hrvate u Bosni a ni za Srbe u Chernoj Gori: fino pise Bosnjaci zive izmedu Drine Vrbasa Save... Ima ih Katolika Muslimana i Pravoslaaca.
mozel malo opsirnije o tom dokumentu kojeg si postirao...ko je objavio, kad, gdje se moze pogledati i slicno..ovako izolovano nije bas vjerodostojno
Kjajević Majko
Posts: 1113
Joined: 26/02/2008 11:30
Location: bespuća forumske besmislenosti

#2 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by Kjajević Majko »

Ne može!

:sax:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#3 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by Bosanac sa dna kace »

hadzija moj ovdje ti mnogi ne znaju citat cirilicu, kamoli jos onu staru azbuku i onaj buckuris od jezika :skoljka:
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#4 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by Hodidjed »

Pa Gogislave jarane, gdje ovo iskopa? :-D
Svaka cast na tvom istrazivackom radu.

Naime, odrednica Srbin u Bosni postaje dolaskom Austro-Ugarske po principu "zavadi pa vladaj", a katolike su natjerali da se izjasnjavaju Hrvatima. Naravno, "nove vijesti" su tesko stizale do zabacenih sela tako da je trebalo narednih 50 godina da se "procuje".
Jadan Ivan Frano Jukic. Covjek se napatio za "nista".
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#5 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by nokia6170 »

gdje nestade pokretac ove teme?
Last edited by nokia6170 on 11/04/2008 14:38, edited 1 time in total.
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#6 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by Hodidjed »

Gogislave, javi se.........
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#7 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by nokia6170 »

nisi mi rekao odakle ti onaj izvor i mozel malo detaljnije o tom izvoru u pogledu "bosljaci"
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#8 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by Sociolog »

dosta starijih zena, muslimanki kod mene u ulici, skoro NIKAD, nisu govorile za rijec srbin, to par godina pred rat... nego sam VLAH, to sve govori... zar ne :-)
NNneko
Posts: 139
Joined: 15/10/2005 06:47

#9 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by NNneko »

Ja sam uvijek imao osjecaj da se ovi nasi Bosanski Srbi nekako stidno izjasnjavaju kao Srbi.
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#10 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by Hodidjed »

Sociolog wrote:dosta starijih zena, muslimanki kod mene u ulici, skoro NIKAD, nisu govorile za rijec srbin, to par godina pred rat... nego sam VLAH, to sve govori... zar ne :-)
Jest, jest...VLAH :lol:
Tako su ustvari odredjivali Bosance pravoslavce.
Ali Austro-Ugarska rekla:"E ne moze tako. Svi Bosanski pravoslavci su Srbi, jer su i Srbi (preko Drine) pravoslavci."
I tako ti to ovi prihvatise, a nidze veze.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#11 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by Jazz_Junkie »

Hodidjed wrote:
Sociolog wrote:dosta starijih zena, muslimanki kod mene u ulici, skoro NIKAD, nisu govorile za rijec srbin, to par godina pred rat... nego sam VLAH, to sve govori... zar ne :-)
Jest, jest...VLAH :lol:
Tako su ustvari odredjivali Bosance pravoslavce.
Ali Austro-Ugarska rekla:"E ne moze tako. Svi Bosanski pravoslavci su Srbi, jer su i Srbi (preko Drine) pravoslavci."
I tako ti to ovi prihvatise, a nidze veze.
Kakva Austrougarska? Nisu ti Austrijanci naselili Srbe u Bosni. Obrati se Turcima. To sto su Srbe u Bosni zvali "Vlasima" je isto kao sto su muslimane zvali "Turcima", sto nema veze sa etnosom.
Steta sto Austrija nije vladala 500 godina, jer bi Sarajevo bilo metropola, makar ravna Zagrebu, i Sarajevo bi uzivalo ugled starog univerzitetskog grada. Ne stoji djaba poslovica "sto Turci izgradise za 400 godina, Austrijanci izgradise za 40". Nekima su vazda nesto Austrijanci krivi.
User avatar
milivoje
Posts: 2084
Joined: 30/07/2006 11:59
Location: rajvosa, ba

#12 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by milivoje »

Hitler je ono bio austrijanac, zar ne?
:lol: :lol: :lol:
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#13 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by Hodidjed »

Jazz_Junkie wrote:
Hodidjed wrote:
Sociolog wrote:dosta starijih zena, muslimanki kod mene u ulici, skoro NIKAD, nisu govorile za rijec srbin, to par godina pred rat... nego sam VLAH, to sve govori... zar ne :-)
Jest, jest...VLAH :lol:
Tako su ustvari odredjivali Bosance pravoslavce.
Ali Austro-Ugarska rekla:"E ne moze tako. Svi Bosanski pravoslavci su Srbi, jer su i Srbi (preko Drine) pravoslavci."
I tako ti to ovi prihvatise, a nidze veze.
Kakva Austrougarska? Nisu ti Austrijanci naselili Srbe u Bosni. Obrati se Turcima. To sto su Srbe u Bosni zvali "Vlasima" je isto kao sto su muslimane zvali "Turcima", sto nema veze sa etnosom.
Steta sto Austrija nije vladala 500 godina, jer bi Sarajevo bilo metropola, makar ravna Zagrebu, i Sarajevo bi uzivalo ugled starog univerzitetskog grada. Ne stoji djaba poslovica "sto Turci izgradise za 400 godina, Austrijanci izgradise za 40". Nekima su vazda nesto Austrijanci krivi.
1. Nakon sto je kuga pobila skoro sve Bosance na sjeveru Bosne u 17v, Otomansko Carstvo u cilju dobrih odnosa sa Beogradskim Pasalukom, kolonizira sjever Bosne sa stanovnistvom iz Beogradskog Pasaluka.
2. Autsro-Ugarska, sve do Prvog Svjetskog Rata takodje kolonizira sjever Bosne sa stanovnistvom iz Italije, Ukrajine, Njemacke, Poljske jer su Bosnu predstavljali Evropi kao "novo-otkriveni raj na zemlji". Stvar je bila u tome sto su dosli ovdje da pljackaju sta mogu popljackati (sume, rude, srebro, ugalj), a sve sto su napravili po Bosni je sluzilo toj svrsi (kasarne za njihovu vojsku; vojne poste; pruge-da lakse odvoze rude).
3. Dalje, nakon zemljotresa 1968 u Banja Luku po dekretu tadasnje KPJ se seli 26.000 Srba iz Crne Gore i tu stalno naseljava pod maskom pomaganja obnavljanju Banja Luke.

Joj, ima toga jos, ali mi mrsko pisat'....
user_friendly
Posts: 70
Joined: 05/05/2008 14:02

#14 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by user_friendly »

Jazz_Junkie wrote:
Hodidjed wrote:
Sociolog wrote:dosta starijih zena, muslimanki kod mene u ulici, skoro NIKAD, nisu govorile za rijec srbin, to par godina pred rat... nego sam VLAH, to sve govori... zar ne :-)
Jest, jest...VLAH :lol:
Tako su ustvari odredjivali Bosance pravoslavce.
Ali Austro-Ugarska rekla:"E ne moze tako. Svi Bosanski pravoslavci su Srbi, jer su i Srbi (preko Drine) pravoslavci."
I tako ti to ovi prihvatise, a nidze veze.
Kakva Austrougarska? Nisu ti Austrijanci naselili Srbe u Bosni. Obrati se Turcima. To sto su Srbe u Bosni zvali "Vlasima" je isto kao sto su muslimane zvali "Turcima", sto nema veze sa etnosom.
Steta sto Austrija nije vladala 500 godina, jer bi Sarajevo bilo metropola, makar ravna Zagrebu, i Sarajevo bi uzivalo ugled starog univerzitetskog grada. Ne stoji djaba poslovica "sto Turci izgradise za 400 godina, Austrijanci izgradise za 40". Nekima su vazda nesto Austrijanci krivi.
vjerovatno ta razlika u nekoliko stoljeća između "vrhunca" Otomanske imperije i "vrhunca" AU Monrhije nije bitna kad se broje kontributi po ovi naš Vilajet. glupa komparacija!
ko ih hebe i jedni i drugi su bili okupatori.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#15 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by seln »

Po meni je malo degutantno odredjivati neciju naciju unjesto njega samog.
I ja imam moje misljenje o tome, ali ako se neko izjasni kao Eskim, onda je on Eskim.
User avatar
perfect_guy
Posts: 6503
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#16 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by perfect_guy »

seln wrote:Po meni je malo degutantno odredjivati neciju naciju unjesto njega samog.
I ja imam moje misljenje o tome, ali ako se neko izjasni kao Eskim, onda je on Eskim.
da, ali sigurno imaš ljudi koji se sad izjašnjavaju kao BOSANCI, ali taj naziv ovaj "divni i krasni" bh. ustav ne poznaje
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#17 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by Hodidjed »

perfect_guy wrote:
seln wrote:Po meni je malo degutantno odredjivati neciju naciju unjesto njega samog.
I ja imam moje misljenje o tome, ali ako se neko izjasni kao Eskim, onda je on Eskim.
da, ali sigurno imaš ljudi koji se sad izjašnjavaju kao BOSANCI, ali taj naziv ovaj "divni i krasni" bh. ustav ne poznaje
Tacno. Prisiljeni smo na 3 opcije + ostali.
Bosanac - moze kao "ostali".
uragan81
Posts: 6
Joined: 06/08/2007 22:09
Location: Sarajevo

#18 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by uragan81 »

...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#19 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by JThomas »

1878., kada se u Sarajevu organizuje otpor Austrougarskoj, još uvijek se pominju "muslimani, krstjani i latini", a još uvijek ne muslimani, srbi i hrvati.
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#20 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by Hodidjed »

JThomas wrote:1878., kada se u Sarajevu organizuje otpor Austrougarskoj, još uvijek se pominju "muslimani, krstjani i latini", a još uvijek ne muslimani, srbi i hrvati.
Tacno.
"E da si moj student, dao bih ti cistu desetku" - Prof.Dr.Imamovic Senadu Hadzifejzovicu
pjo
Posts: 811
Joined: 29/02/2008 09:32

#21 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by pjo »

JThomas wrote:1878., kada se u Sarajevu organizuje otpor Austrougarskoj, još uvijek se pominju "muslimani, krstjani i latini", a još uvijek ne muslimani, srbi i hrvati.
TKO spominje i GDJE ?

Koliko si izvora konzultirao ?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#22 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by JThomas »

ma TKO se to odmah osjetio ugrožen? :-)

ali eto, ako baš hoćeš, mustafa imamović kaže, da sarajevski proglas ustanika kojim se poziva na otpor okupatoru spominje "muslimane, krstjane i latine".
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#23 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by Dado dijasporitus »

user_friendly wrote:
Jazz_Junkie wrote:
Jest, jest...VLAH :lol:
Tako su ustvari odredjivali Bosance pravoslavce.
Ali Austro-Ugarska rekla:"E ne moze tako. Svi Bosanski pravoslavci su Srbi, jer su i Srbi (preko Drine) pravoslavci."
I tako ti to ovi prihvatise, a nidze veze.
Kakva Austrougarska? Nisu ti Austrijanci naselili Srbe u Bosni. Obrati se Turcima. To sto su Srbe u Bosni zvali "Vlasima" je isto kao sto su muslimane zvali "Turcima", sto nema veze sa etnosom.
Steta sto Austrija nije vladala 500 godina, jer bi Sarajevo bilo metropola, makar ravna Zagrebu, i Sarajevo bi uzivalo ugled starog univerzitetskog grada. Ne stoji djaba poslovica "sto Turci izgradise za 400 godina, Austrijanci izgradise za 40". Nekima su vazda nesto Austrijanci krivi.
vjerovatno ta razlika u nekoliko stoljeća između "vrhunca" Otomanske imperije i "vrhunca" AU Monrhije nije bitna kad se broje kontributi po ovi naš Vilajet. glupa komparacija!
ko ih hebe i jedni i drugi su bili okupatori.[/quote]

Turci su donijeli urbanizaciju, infrastrukturu, trgovinu i orijentalnu kulturu. Austrijanci su donijeli gradjevinske zakone, industrijalizaciju i nauku. Nediraje mi u okupatore :D
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#24 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by tranquil »

Dado dijasporitus wrote:Turci su donijeli urbanizaciju, infrastrukturu, trgovinu i orijentalnu kulturu. Austrijanci su donijeli gradjevinske zakone, industrijalizaciju i nauku. Nediraje mi u okupatore :D
Dobro je da su okupatore morali trpiti naši djedovi i pradjedovi i stariji preci. Mi ih ne trpimo pa eto možemo i koju dobru o njima. :roll:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#25 Re: 1825:Matica Srpska ne zna ni za kakve Srbe u Bosni

Post by Bosanac sa dna kace »

pjo wrote:
JThomas wrote:1878., kada se u Sarajevu organizuje otpor Austrougarskoj, još uvijek se pominju "muslimani, krstjani i latini", a još uvijek ne muslimani, srbi i hrvati.
TKO spominje i GDJE ?

Koliko si izvora konzultirao ?
recimo imas fra.Antu Knezevica koji nigdje ne spominje Hrvate
Post Reply