Historija Islama u Bosni

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#201 Re: Historija Islama u Bosni

Post by BosnaOnlineOrg »

Mišo_Kovač wrote:Dolaskom turskih osvajača, u Bosni su porušene 464 katoličke crkve i 48 franjevačkih samostana, uključujući i samostane u Kraljevoj Sutjesci i Fojnici, koji su razvaljeni za vrijeme progona katolika 1524. godine.

Falsificiranje historije u korist tuđina iz srednjeazijskih stepa, a na uštrb svoje domovine, samo govori o tome kakvo je stanje uma novokomponovanih kvazipatriota i bofl part-time historičara u kućnoj verziji :roll:
Najjaci post za mene na ovom forumu! Zasad...
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#202 Re: Historija Islama u Bosni

Post by BosnaOnlineOrg »

Woody wrote:
Kejn wrote:Pa za Evropske kršćane i jesu Dalaj Lame. Da živim u 15. vijeku radije bi volio biti Kršćanin u Osmanskom carstvu nego Musliman u Kršćanskoj Španiji.
Jah... Kao hrišćanin u Osmanskom carstvu bi imao širok dijapazon van-školskih aktivnosti:

- Morao bi jedno muško dijete "rezervisati" za devşirme (janičara);
- Hanuma bi ti prve bračne noći morala malo da se provjeri kod lokalnog bega/age, pa tek onda tebi u naručje;
- Muslimana ne bi mogao ni poprijeko pogledati, a kamoli tužiti kod kadije;
- Bio bi vrednovan manje od aginog konja, a tako bi bio i tretiran-manje;
- Za svaki manjak u budžetu, harač bi ti se povećavao - odoka (po aginoj prosudbi);
- Vodu sa izvora bi mogao zahvatiti tek kada se svi muslimani namire, tj. odu sa izvora;
- Za svaki upad hajduka/uskoka i njihovu pljačku - ti bi namirivao gubitak;

Odbijanjem bilo kojeg od gore navedenih zabavnih časova rezultiralo bi perom kritike:

Image

Pa, jebo te nisu bili ludi Albanci, Makedonci, Crnogorci, Grci, Bugari, Rumuni (eto da ne spominjem Srbe) da se oslobode od tolikog rahatluka.

O svim pomenutim "povlasticama" možda bi ti najbolje priče ispričali Jermeni. Pitaj jednog prvom prilikom ha ga sretiš, puno toga bi ti imao povedati ;-)
Ti neki uporan a izvrces sve...

Od ovih tvojih nabrojanih tacaka mozes primijeniti sve na najtolerantniju zemlju Evrope, izaberi koju hoces, s tim, sto bi te u Evropi ispratili na nivou, pitaj Jevreje, Luterance, Hugenote....

Ne kontam sta hoces da kazes...igranje s poluistinama ti nece proci dok sam ja ovdje...
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#203 Re: Historija Islama u Bosni

Post by Woody »

BosnaOnlineOrg wrote:Ti neki uporan a izvrces sve...

Od ovih tvojih nabrojanih tacaka mozes primijeniti sve na najtolerantniju zemlju Evrope, izaberi koju hoces, s tim, sto bi te u Evropi ispratili na nivou, pitaj Jevreje, Luterance, Hugenote....

Ne kontam sta hoces da kazes...igranje s poluistinama ti nece proci dok sam ja ovdje...
Ništa ja ne izvrćem, sve što sam naveo su dokumentirani fakti. Ako ti imaš kontra-dokaze, bujrum... Forumi za to i služe. A da sam uporan... ;-)

Đe ti viđe poluistine, sreće ti? Niđe ja nisam kaz'o da je (smrdljiva) Europa, van Osmanskog carstva, u to vrijeme bila "med i mlijeko", naravno da nije. Isto k'o što nije ni danas. Đegod da si prispio, ako si manjina - najeb'o si.

A za ovu izjavu "igranje s poluistinama ti nece proci dok sam ja ovdje", izvini, ali zaista si me prepao:

Image

Nemoj više, sreće ti... Ja sam star čovjek i hercika me može... :kiss:

Šta ono reče za Jermene?
BosnaOnlineOrg
Posts: 111
Joined: 04/07/2017 10:13

#204 Re: Historija Islama u Bosni

Post by BosnaOnlineOrg »

Woody wrote:
BosnaOnlineOrg wrote:Ti neki uporan a izvrces sve...

Od ovih tvojih nabrojanih tacaka mozes primijeniti sve na najtolerantniju zemlju Evrope, izaberi koju hoces, s tim, sto bi te u Evropi ispratili na nivou, pitaj Jevreje, Luterance, Hugenote....

Ne kontam sta hoces da kazes...igranje s poluistinama ti nece proci dok sam ja ovdje...
Ništa ja ne izvrćem, sve što sam naveo su dokumentirani fakti. Ako ti imaš kontra-dokaze, bujrum... Forumi za to i služe. A da sam uporan... ;-)

Đe ti viđe poluistine, sreće ti? Niđe ja nisam kaz'o da je (smrdljiva) Europa, van Osmanskog carstva, u to vrijeme bila "med i mlijeko", naravno da nije. Isto k'o što nije ni danas. Đegod da si prispio, ako si manjina - najeb'o si.

A za ovu izjavu "igranje s poluistinama ti nece proci dok sam ja ovdje", izvini, ali zaista si me prepao:

Image

Nemoj više, sreće ti... Ja sam star čovjek i hercika me može... :kiss:

Šta ono reče za Jermene?
Nisam.ti ja branioc biko kojeg carstva, ja samo zelim da istjeram istinu na vidjelo.

Harac je bio desetina i bio je znatno manji od svih poreza prije i kasnije.

Sto se tice ravnopravnosti, imas neke zapise gdje su u Hercegovini presudili u korist katolika, cak je neko ovdje postavljao ja mislim.

Pravilo prve brane noci je pocelo u Evropi i kod nas nije toliko prakticirano, u Bosni nema.dokaza, cak su svi age i begovi bili u dobrim odnosima sa svojim kmetovima.

Devsirma je ruzan oblik otimanja dijeteta i ne bih volio da bilo ko osjeti da mu oduzimaju djecu mada su iz Bosne uzimali i muslimane. Valjda je stanje bilo.toliko lose da su roditelji mislili da ce im biti bolje ako.im djeca odu kod sultana.

Jermeni....jermenske grupe su udarile Osmanlijama iza ledja a onaj lo.im.je obecao pomoc.nije im.pomogao. nikad se nece saznati citav obim te akcije istrijebljenja.

Meni ne trebas gurati u usta rijeci odbrane bilo koga, samo mi daj dokaze i pljuvacu ga isto ko i ti ko god to bio...
Ammaar
Posts: 312
Joined: 06/03/2013 01:45

#205 Re: Historija Islama u Bosni

Post by Ammaar »

To je cista laz da je prvi dodir sa Islamom bio dolaskom Osmanlija. Istina je da je narod masovno prelazio na Islam u tom period ali dodir sa Islamom je bio jos mnogo stoljeca prije. Tarik ibn Zijad zauzima Spaniju, muslimani dolaze skoro do Pariza gdje se zaustavljaju u bitci kod Toursa, Sicilija je vec muslimanska a da Bosna nije imala nikakvog dodira to je apsurd. Evo cak se otkrilo da su i Vikinzi imali dodir sa muslimanima jer su trgovali sa njima.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#206 Re: Historija Islama u Bosni

Post by asurbanipal »

Život između predkršćanskih, kršćanskih i islamskih normi, odnosno ideološko i religijsko lutanje seoskog muslimanskog stanovništva u Bosni i Hercegovini, izazivalo je podsmjeh pravih Turaka. Nove muslimane Turci su nazivali poturi, neznalice, neotesanci i dvovjerci. U nastavku rada analizirat ćemo povijesne izvore iz tog vremena koji zorno svjedoče o religijskoj nestabilnosti lokalnog seoskog stanovništva rastrzanog između starih predislamskih običaja i novog, islamskog učenja. Prezir koji su Turci osjećali prema bosanskim muslimanima najvjernije je opisan u rukopisu koji je pronašao i objavio Mehmed Handžić. Ovaj rukopis zapravo predstavlja i najupečatljiviju deskripciju ideološke zbunjenosti novih muslimana i njihov vjerski život na bridu između ranijih predkršćanskih i kršćanskih normi s jedne i islamskih pravila sdruge strane. Rukopis potiče iz 993. godine po Hidžri, odnosno 1585. godine, a prepis rukopisa kojime se Handžić služio nastao je 1050. godine po Hidžri, odnosno 1640. godine. Kako smo naglasili, proces širenja islama u Bosni i Hercegovini otpočeo je polovinom XV stoljeća, što nepoznatom autoru spomenutog rukopisa omogućuje da s dovoljne vremenske distance analizira način na koji su stari Bošnjani prihvatali islam. Dio rukopisa koji govori o karakteru prihvatanja islama stanovništva Bosne i Hercegovine u prvom stoljeću Osmanske vlasti, zbog njegove važnosti donosimo u cijelosti. U rukopisu stoji:

„U prošlo vrijeme u vilajetu Bosni bijaše kršćanska vjera i Mesihov vjerozakon. Kada je bilo suđeno da se ovaj vilajet osvoji i da se u tim pokrajinama sud i uprava države Osmanovića proširi, onda je radi popisa (stanovništva) iz prijestolnice (Carigrada) određen (za to) po svoj prilici muharir Mesih-paša. Spomenuti muharir sa željom da obavi popis dođe u spomenuti vilajet. Stanovništvo sela u tome vilajetu zateče raskomadano i rastrgano. Stoga od prvaka toga naroda i dobrih ljudi toga plemena sakupi nekoliko staraca i od njih zatraži objašnjenje same stvari i reče im: "Ovaj vilajet vodom, zrakom i ljepotom zemlje odskače nad ostalim pokrajinama nastanjene četvrti zemaljske, pa zašto su stanovnici tako razbijeni? Kakav bi način bio da se ovaj narod ponovo, kao što je bio, oživi i popravi?" Oni mu odgovore: "Ova razrušenost i iskomadanost dolazi od bojazni velike džizje i straha od povećanja državnih daća". Tada spomenuti muharir dostavi njihovo stanje sretnoj Porti i uvaženim vezirima, ali ne dobije dozvole da ukine džizju i državne daće. Rečeni muharir odlikovaše se pameću i razboritošću, te na ovaj način uredi stvar: Odluči da na koji način ukine ime džizje, a da mjesto džizje odredi neku drugu daću. Složi se sa spomenutim uglednim starcima da iz svakog sela dođe po nekoliko ljudi i da radi općeg interesa na ovaj način izlaz nađu: Nek iz svakog sela po jedan muškarac primi muslimansko ime, te da im se zbog toga imena oprosti džizja. Ovo je objavljeno po svim selima i krajevima. Uglavnom se slože i uvide da im je u tome korist. Svaki jednostavno svoje ime prevede na turski jezik. Kome je bilo ime "Živko" prozove se "Jahja", kome je bilo ime "Vuk" uzme ime "Kurt", a kome je bilo ime "Gvozden" uzme ime "Timur". Čim se prozovu muslimanskim imenima, džizja bude ukinuta, a mjesto nje na posjede kojima su raspolagali i koji se zvahu "baština" odrede po jedan dukat. I tu rascjepkanu divljač na ovaj način pridobiju; sela se poprave, a stanovnici ukidanjem imena džizje veseli i radosni postanu. Kada se korist upotpunila i ovaj posao bio svršen, podijele se na tri grupe. Jedna grupa koja se povela za svjetiljkom Božije Upute spasi se bezvjerstva. Njihovo stanje odgovaraše njihovim imenima i postadoše muslimani. Druga grupa po onoj kur'anskoj "Mi smo ovako našli svoje očeve" rekavši: "Vama vaša vjera, a meni moja" ostade u propasti bezvjerstva. Ostali ostadoše kao kolebajuća grupa.Strahujući i bojeći se kazne nijesu se mogli natrag povratiti, a nijesu opet ni napustili propisa iobičaja očeva i djedova. U njihovu nestaloženom vjerovanju ostalo je kolebanje i sumnja, pa niti su tačno primili islamske propise niti su bili otvoreni kršćani. U pustinji nevjerstva kao životinje lutahu. Ova se grupa danas zove "poturima". Riječ "potur" je sastavljena iz dvije riječi, a to su"po" i skraćeni oblik od riječi "Turčin". U "kršćanskom jeziku" riječ "po" znači polovicu, a"Turčin" znači musliman. Cio sastav znači "polu-musliman". Oni su od one vrste za koju Kur'an kaže: "Ti su kao goveda ili još gori." Po svom nečistom vjerovanju čuvaju bezvjerske propise, a bojeći se poniženja paze i na ehlisunetski put. Prije bi govor i uzgoj djelovao na životinju, nego li na njih, a u čovječnosti i ljudstvu prema njima životinja je čovjek. Iako u djetinjstvu po prirodnoj sposobnosti i nastojanjem mudrih učitelja pokazuju lijepe kretnje, ali opet potomci ne odustaju od puta svojih pređa i odgoj se kod njih ne može ustaliti kakono je o tome lijepo rekao ugledni šejh Sa'dija:

Ne ništi svoga života, ne uzgajaj nevaljca!
Može li od slabog željeza izaći dobra britka sablja?
Ukratko rekavši uzgoj kod nedostojnog ne može se ustaliti.
Slično kao što orah na kubetu ne može stajati.


Zbog toga su moćni vladari i ugledni sultani zabranjivali miješanje Turaka i potura. Između njih ima ih dosta sa dvovrsnim zapisima. Ispod pazuha mu krst ne izlazi, nego se i buni protiv odbacivanja krsta.

U jednom selu u Bosni umre jedan hadžija. Ljudi koji su ga opremali nađu mu na vratu obješena dva zapisa u voštanoj mušemi. Otvore ih i pogledaju, kad li u jednom ispisani ajeti, a udrugom kršćanskim jezikom nekakve nevezane molitve. Upitaju o tome njegovu majku, a ona imodgovori: "U ovom je selu prije bio jedan blagoslovljen pop čiji su zapisi za čuvanje dječijeg zdravlja bili sigurni. Tada sam radi bereketa zatražila i uzela ovaj", i opet ga uzme, te potravši po licu i očima poljubi ga sa puno uvjerenja.

One koji po Šerijatu idu za Poslanikom
Bog čuva od svake opasnosti,
Čije je vjerovanje nečisto,
Kakva korist od zapisa njemu!


Premda navedeni rukopis, kako to lijepo primjećuje Mehmed Handžić, nije pisan s opreznošću kojom se pišu histoijska djela, on je vrijedan izvor podataka o procesu širenja islamau Bosni i Hercegovini u prvom stoljeću Osmanske uprave. Anonimni pisac s kraja XVI stoljeća dijeli bosansko stanovništvo na muslimane koji su u potpunosti prihvatili islam i njegove norme, nevjernike, pod kojima misli na pripadnike Pravoslavne i Katoličke crkve, i na poture, koji su, prema njegovom tumačenju, "polu-muslimani". Kako smo ranije napomenuli, prihvatanje islama u prvim decenijama bilo je više formalne nego suštinske prirode, ali se smjenom generacija, razvojem gradova i širenjem islamske kulture i civilizacije, formiralo jezgro muslimana koji su živjeli po islamskim normama. S druge strane, prigradska i seoska naselja, a posebno naselja koja su veoma udaljena od gradova, a time i od uticaja islamske kulture i civilizacije, nisu u prvom stoljeću širenja islama bila obuhvaćena islamskim prosvjećivanjem i obrazovanjem. Stoga je razumljivo da su na selu živjeli ljudi koji nisu dovoljno poznavali islamske propise što je smetalo anonimnom piscu iz XVI stoljeća koji ih upoređuje sa životinjama. Riječ „potur“ prema tursko-bosanskom riječniku iz XVII stoljeća koji je nipisao Muhamed Hevai Uskufi, znači seljak. Prema tome „potur“ nije polu-musliman, već osoba sa sela.


Elvir Duranović:

ŠIRENJE ISLAMA U BOSNI I HERCEGOVINI prihvatanje osmanske vlasti ili islamske vjere
Dangubic
Posts: 793
Joined: 01/12/2019 15:11

#207 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by Dangubic »

Montana1 wrote: 06/09/2014 06:00
Cybernetic wrote:Na Balkanu nema islama prije dolaska Osmanlija. Ovo sa Kalisijama je glupost koju ce covjek naci samo na stranicama kojekakvih medzlisa. Jedino je u Madjarskoj postojala zajednica Ismaelita koje su Madjari zvali Böszörmény. Ti ljudi su jos u 13. stoljecu definitivno pokrsteni ili otjerani/napustili. Nema nikakvih dokaza da su zivjeli u Bosni niti Kalesija ima veze sa Kalisijama. Alternativna povijest za hodze.
:-)
Prosvijetli nas pls :lol:
Kalesija dobila naziv po njima to je ocigledno :roll: A ljudi u Madjarskoj o kojima pricas i koji su protjerani su dosli upravo na prostor Kalesije - dakle prije Osmanlija ;-)
Pa gdje su dzamije prije Turaka, bilo je dodira sa islamom preko trgovaca I ako je bila neka zajednica bila je ispod 1 % stanovnista u Bosni. Turske knjige tacno govore o broju muslimana u Bosni. Popisi stanovnista I poreske knjige ko je uplatio porez. (Turci su poisivali stanovnista po vjeri) I koliko je bilo mulimana u kojem periodu.
Dangubic
Posts: 793
Joined: 01/12/2019 15:11

#208 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by Dangubic »

zlokruhovic wrote: 07/09/2014 14:13 Poziv na vjeru na srpskom jeziku

Ja, Kauri, vami velju
Hodte nami vi na viru.
Po neviri što se kolju?
Hodte nami vi na viru.

Nismo vami mi zlotvori
Bog nas jedan jer satvori,
Budte Bogu bogodvori,
Hodte nami vi na viru.

Jedno čudo razrodi se,
Naopako jer hodi se,
Ter na jedno navodi se.
Hodte nami vi na viru.

Je li slika bit se, robit,
Po neviri sići, morit,
Jedno drugom kuće orit?
Hodte nami vi na viru.

Zovemo vas jer se piše:
Boga sveta uznat više,
Paka vira teško diše.
Hodte nami vi na viru.

Boi ne bije kof pametan,
Bude veće prepravedan,
Išta viri on zametan.
Hodte nami vi na viru.

Mi Turčini virno žiti,
I sa svitom obaviti,
Bez posla se nije biti.
Hodte nami vi na viru.

Мi nа víri čuvamo se,
Nevirniku rugamo se:
Kud, di ste se i kamo se?
Hodte nami vi na viru.

Nepriliku mnogo godin
Cini narod silu robin,
Kam kameno srce jedin'.
Hodte nami vi na viru.

Otac jedan, jedna mati
Prvo bi nam, valja znati.
Jer ćemo se paski klati?
Hodte nami vi na viru.

Kogod ima čistu pamet,
On ne misli činit zamet,
Nevirniku noge sapet.
Hodte nami vi na viru.

Nek ne čini silu, slavu,
Ne priliči niko lavu,
Nek uznade Svetog Savu.
Hodte nami vi na viru.

Ove riči promotrite,
Zavirnici igjte, vrite,
Nevirnike gonte, brite.
Hodte nami vi na viru.

Ne dajte se hali lučit
Zaboraviv jedin mučit,
Čistu viru valja učit.
Hodte nami vi na viru.

Kogod hodi naopako
Valja svezat noge jako,
Nek na jedno vozi vlako.
Hodte nami vi na viru.

Ovi spis je vazda viran,
Ko ga drži bude miran.
Iz nevire biži za ran.
Hodte nami vi na viru.

Ko bez puta bude opak
Te s nevirom digne uvak,
Na put gonit valja murtak'
Hodte nami vi na viru.

Pamet nije bit se, klati,
Već na viri biti brati,
Vrlo pravo, virno slati
Hodte nami vi na viru.

Dosta se je zla činilo,
Paski klalo i svinjilo
I bezumno još kinjilo.
Hodte nami vi na viru.

Valja viru opravdati
Od pakla se izbaviti,
Duše raju sve zaviti.
Hodte nami vi na viru.

Ne mislimo zlo mi vami,
Već na'ćete tako sami
Riječ to je: zvat vas nami.
Hodte nami vi na viru.

Zametnuli boje Ijudi,
Da budemo mi već Ijudi,
Da na viri nismo hudi,
Hodte nami vi na viru.

Od zla čini pametar,
Pamet gubi, ne čin' kar,
Jer je pamet vazd' uhar.
Hodte nami vi na viru.

Kod hiljade i šezdeset
I još jedan god bi uzet,
Pismo ovo dade pamet.
Hodte nami vi na viru.

Dobro znade Donju Solan
Rad Hevaji biti viran,
Pomoć čini, Bože jedan,
Hodte nami vi na viru.


Evo jedinog dokaza o prelasku na islam , i iz nekih "čudnih razloga" Mehmed Uskufija koji je pisao prvi tursko-bosanski rečnik nije ga pravio za bogumile jer oni nisu ni postojali već za pravoslavce , što i govori ova prva i jedina zabeležena propagandna ilahija za prevođenje na islam u masovnijem obliku.

p.s
Čitati pažljivo ilahiju jer detalji su bitni s'obzirom da daju sliku ko si bili ljudi pre prelaska na islam.
Pa gdje su pravoslavne crkve prije Turaka osim u Hercegovini(Hercegovini je bila nekad dio Srbije) . Samo su katolici imali crkve prije Turaka u Bosni, pojavljuju se Tvrtkoim osvananjima po Srbiji Ali neznatno. Pravoslavna vjera nise se uspjela prosiriti preko Drine. Turci je dovode u Bosnu. Pogledaj datume kad a su prve pravoslavne crkve napravljenr u Bosni.
Dangubic
Posts: 793
Joined: 01/12/2019 15:11

#209 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by Dangubic »

zlokruhovic wrote: 07/09/2014 16:42 Ja stavih ilahiju koja je jedini pravi dokaz islamizacije a niko se ne referiše?! , baš čudno! :D

Muhamed Hevaj Uskufija (1600 - 1651) i njegovo delo je dokaz kad je bila masovna islamizacija, jer on je napravio bosansko-turski rečnik iz vrlo praktičnih razloga kao što je konverzacija na islam a ne zbog zezanja ili jezičke nauke(lingvistike).

Znači islamizicija masovnog tipa je počela još za vreme života Mehmed paše Sokolovića ali je to ipak još uvek vakat kripto-hrišćana , međutim njegovom smrću i sukobima dolazi do prve masovnije propagande a to je upravo vreme Uskufije, prva polovina 17.veka.

Ilahije na srpskom jeziku(Ilahi be zebani srb) "Molimo se tebi bože i Hodte nama vi na viru" su pisane na arhaičnoj ikavici i obraćaju se pravoslavcima koje Uskufija zove Slavi i naravno kauri a on sebe Turčinom , i kaže im da su svi braća i da ih je jedna majka i otac rodio , i da ih je sve jedan bog stvorio pa se ne trebaju više paski klati i svinjiti već samo doći "na viru".
A još kaže i da se okanu sv.Save jer šta je on spram boga jedinoga.

I onda su ti pravoslavci poslušali prvi turbo-folk i postali muslimani. :D
Gdje su ti pravoslavne crkve u Bosni prije Turaka 😁
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#210 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by Dozer »

bhnapoleon1 wrote: 05/09/2014 20:49 Interesuje me da li postoje nedvojbeni dokazi o tome da je na prostoru Balkana i Bosne došlo do pojave muslimana prije dolaska Osmanlija. Slaveni relativno rano dolaze u dodir sa Arapima (arapska opsada Carigrada) i Arapske pljačke po obali Jadranskog mora. Moje neko misljenje da i ako je došlo do pojave neke muslimanskih zajednica da one ne bi mogle dugo opstati zbog pritiska vladara tih teritorija. Druga mogucnost je ta da su neki arapski-muslimanski trgovci boravili na ovom prostoru, ali u tom periodu kada je na Balkanu vladala manje-više anarhija ne vidim ko bi se uputio u pokušaju da ostvari neku trgovinu. I treća opcija su derviši kao svojevrsni islamski misionari, ali nas i to vraca na prvu tačku i da li bi mogli trajati pod kršćanskim vladarima.
Ovo je vrlo dobro pitanje. Koliko mi je poznato, ne postoje istorijski zapisi o tome da je u Bosni bilo domicilnih muslimana prije dolaska Osmanlija na ove prostore, tj. u tadasnju Srbiju. Tek od tada, i s pocetkom ulazaka osmanskih trgovaca nekad od sredine 1380-ih godina, pocinju prvi dodiri dobrih Bosnjana sa islamom.

Medjutim, ovo pitanje je vrlo dobro i s jos jednog aspekta, a koji se na forumu (i u narodu) vec godinama povlaci po raznim temama i oko cega se lome koplja. Takodjer, apsolutno spada pod ovu temu jer je i direktno vezano. Tice se samog naziva "Bosnjak/ci", koji danas nosi jedan od BH naroda.

Naime, po dostupnim istorijskim dokumentima, ovaj naziv se prvi put pojavljuje u pisanoj formi u pismu Kralja Stjepana Tomasevica Papi Piju II iz 1462., u kojem se trazi pomoc u ratu protiv turskih osvajaca (https://www.posavski-vremeplov.com/zapi ... 62-godine/). Ovo je, takodjer, bio period u kojem su Osmanlije vec preko 80 godina sporadicno vojno upadali u istocnu Bosnu, dok su njihovi trgovci zalazili cak i dublje.
Po mnogim drugim istorijskim zapisima, ovaj naziv (Bosnjaci) odnosio se u samim pocecima samo na islamizirane krscane, dok je za ostale islamizirane postojao naziv "Bosnalu".
Medjutim, vec s krajem 15. vijeka i pocetkom 16., naziv Bosnjaci je postepeno postao unificirani naziv za sve stanovnike tadasnje Bosne, bez obzira na religijsku pripadnost, cime je doslo do promjene dotadasnjeg naziva i nazivanja stanovnika Bosne (dobri Bosnjani).

I ovo je ovako trajalo sve do druge polovine 19. vijeka, kada se polako dio bosanskog zivlja pravoslavne vjere pocinje nazivati Srbima, a dio katolika Hrvatima. Sasvim logicno, ovo se nije desavalo samo od sebe, nego pod preko 300 godina (3 vijeka) starim i upornim emisarenjem iz Srbije i Hrvatske, a koje je za cilj imalo srbizaciju i hrvatizaciju bosanskog zivlja u skladu s vjerom.

Ovo je dovelo do toga da s dolaskom AU, koja je od Osmanlija otkupila Bosnu 1878. i cime je Bosna postala protektorat AU, dotadasnji Bosnjaci raznih konfesija (p)ostanu samo muslimani, dok su se katolici i pravoslavci vecinom poceli nazivati Hrvatima i Srbima, priklanjajuci se na taj nacin uticaju iz susjednih zemalja.

Danas se ova istorija negira, i to ne samo kod Bosnjaka, nego kod svih BH naroda, pri cemu ni jedni ne zele da priznaju ove istorijske cinjenice, a istovremeno svi svojataju BiH kao svoju "vjekovnu zemlju".
Istovremeno negiraju cak i bosanstvo, sto je zapravo, i u skladu s evolucijskim promjenama jezika, samo nekadasnje bosnjastvo, a prije toga bosnjanstvo.
Da nije tragicno, zaista bi bilo smijesno...

Hajmo sad... OOOOOOPLETI!! :D
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#211 Re: Historija Islama u Bosni

Post by trocadero »

Eh Doz, nestalo pređe pa niko ni mukajeta.
Jel se ovaj tvoj tekst geografski odnosi i na Hercegovinu?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#212 Re: Historija Islama u Bosni

Post by Nekako s proljeća »

Image
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#213 Re: Historija Islama u Bosni

Post by Dozer »

trocadero wrote: 13/12/2019 18:03 Eh Doz, nestalo pređe pa niko ni mukajeta.
Jel se ovaj tvoj tekst geografski odnosi i na Hercegovinu?
Naravno.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#214 Re: Historija Islama u Bosni

Post by MaksprotivMarksa »

Nekako s proljeća wrote: 22/12/2019 10:45 Image
Odakle je ovo, moze li link ?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#215 Re: Historija Islama u Bosni

Post by Nekako s proljeća »

Mislim da je iz knjige Vladimira Dedijera ''Genocid nad muslimanima'', nešto iza II Svjetskog rata je objavljena. Provjerit ću još jednom čim prije.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#216 Re: Historija Islama u Bosni

Post by sadie_forever »

Rusenje dzamija u Jugoslaviji,ovaj snimak je mene rastuzio :) koji je ovo period zna li ko?



Jugoslavije vise nema,a islam je i dalje tu,cak jaci :thumbup:
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#217 Re: Historija Islama u Bosni

Post by 90minut »

User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#218 Re: Historija Islama u Bosni

Post by cyprus »

sadie_forever wrote: 14/02/2020 13:00 Rusenje dzamija u Jugoslaviji,ovaj snimak je mene rastuzio :) koji je ovo period zna li ko?



Jugoslavije vise nema,a islam je i dalje tu,cak jaci :thumbup:
Obzirom da je riječ o Lisičićima, znači prije nastanka Jablaničkog jezera... Druga polovina 40-tih najvjerovatnije...

PS Prilično sam siguran da je riječ o rušenju džamije, a ne rušenju džamija...
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#219 Re: Historija Islama u Bosni

Post by sadie_forever »

90minut wrote: 16/02/2020 18:11 https://www.youtube.com/watch?v=EM9c4yq9_e4

Svaka mu čast
Hmm a kako to da su jedine zemlje gdje je preovladao islam Bosna i Albanija? ove ostale nije zanimao status ili? :?
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#220 Re: Historija Islama u Bosni

Post by 90minut »

zbunila si se sadeta
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#221 Re: Historija Islama u Bosni

Post by sadie_forever »

90minut wrote: 17/02/2020 02:36 zbunila si se sadeta
nisam opisao nas je kao teske,,hmm...oportuniste

Ljudi su po prirodi svugdje isti,znaci sto masovno rade u Bosni pod istim uslovima ce masovno i u svedskoj i svugdje,znaci pada u vodu sve jer su u istoj situaciji bili srbi pa nisu masovno prihvatil islam ,kao ni grci,makedonci itd
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#222 Re: Historija Islama u Bosni

Post by 90minut »

Zato što je bolja situacija kod njih bila desetostruko, ponavljam zbunjena si sadeta
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#223 Re: Historija Islama u Bosni

Post by sadie_forever »

90minut wrote: 17/02/2020 02:41 Zato što je bolja situacija kod njih bila desetostruko, ponavljam zbunjena si sadeta
bolja ? ne bas,prvo nije bilo toliko krstjana da promjene sliku drzave...Bosna je po popisu osmanskom u 17 stoljecu bila 70% muslimanska,,,bogomili iliti krstjani nisu cinili vjerovatno ni 20% stanovnistva dolaskom osmanlija
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#224 Re: Historija Islama u Bosni

Post by 90minut »

Pričaš neke desete stvari zbunjena sadeta, pricam o 14 vijeku da je lakše bilo kod nas masovno konvertirati na islam nego u Srbiji jer je tamo bila bolja situacija.
Ponudi ljudima bolje uslove i prihvatice sve zlatno pravilo uvijek bilo.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#225 Re: Historija Islama u Bosni

Post by sadie_forever »

90minut wrote: 17/02/2020 02:49 Pričaš neke desete stvari zbunjena sadeta, pricam o 14 vijeku da je lakše bilo kod nas masovno konvertirati na islam nego u Srbiji jer je tamo bila bolja situacija.
Ponudi ljudima bolje uslove i prihvatice sve zlatno pravilo uvijek bilo.
a u albaniji ?
Post Reply